YAXŞI NƏDİR, PİS NƏDİR?
Moskvanın qərbində yerləşən Mojaysk rayon idarəsinin yaxınlığındakı zibil qutusundan dekabrın 5-də Moskvaətrafı Jabkino kəndində qətlə yetirilmiş 20 yaşlı Tacikistan vətəndaşı Salohiddin Əzizovun bədənindən ayrılmış başı tapılıb.
Xəbərdarlıq
Tərəvəz bazasında fəhlə işləyən Əzizov və onun 22 yaşlı yerlisi Camşat Əliyevi əvvəlcə travmatik tapança ilə güllələyiblər. Əliyev yaralansa da, qaça bilib. Əzizov isə yıxıldığı üçün onu asanlıqla yaxalayıblar: taciki bıçaqla doğrayıblar, başını bədənindən ayırıblar və cəsədini yarğandan aşağı atıblar. Daha sonra isə hadisəni törədən və əvvəllər adı məlum olmayan "Rus millətçilərinin hərbi təşkilatı"nın üzvləri hüquq müdafiə təşkilatlarına bu haqda məlumat veriblər, hətta öldürülmüş tacikin başının harada olduğunu da deyiblər. Millətçilər qətlə yetirdikləri bu gənci "Mərkəzi Asiyadan olan işğalçı", özlərini isə "öz doğma şəhərlərində özgə xalqın nümayəndələrindən bezmiş rus millətinə laqeyd olmayan şəxslər" kimi qələmə veriblər.
Bundan başqa, Moskva rəhbərliyi xəbərdarlıq da alıb - əgər onlar "Rusiyaya yad xalqların nümayəndələrini yerləşdirməkdə davam etsələr", "qaraları qovmağa başlamasalar", "əsl ruslar" məmurların özlərini "məhv etməyə başlayacaqlar", "ona görə ki, hakimiyyət səlahiyyətləri olan satqınlardan və rus mənşəyini satanlardan pis düşmən yoxdur". Millətçilərin xəbərdarlığında daha sonra deyilir: "Məmurlar, biz onların cinayətlərinə görə sizdən qisas almağa başlayacağıq! Bu zaman artıq sizin başlarınız uçmağa başlayacaq".
Etiraf etmək lazımdır ki, bu hədələrlə səslənən fikirlər son vaxtlar müxtəlif terrorçu təşkilatların səsləndirdikləri ultimatumların ritorikası və stilinə çox bənzəyir.
Çox güman ki, millətçilər tərəfindən məhz Mojaysk rayon rəhbərliyinin hədəf seçilməsi təsadüf deyil. Çünki 2008-ci il oktyabrın 1-də məktəbli qız Anna Beşnova məhz bu rayon ərazisində zorlanaraq qətlə yetirilib, hadisədə günahkar bilinərək həbs olunan isə Tacikistan vətəndaşı Fərhad Tursunovdur.
15 yaşlı Anna yaşayış evinin pəncərəsinin altında, doğma 714 saylı məktəbinin cəmi 30 metrliyində öldürülüb. Məhkəmə tibbi ekspertizasının qənaətinə görə, qızın qara ciyərini zədələyən cani onu zorladıqdan sonra boğaraq qətlə yetirib. Həmin vaxt qonşu mənzildə olan 18 yaşlı gənc və onun bacısı vəhşiliyin şahidi olsalar da, Annaya heç cür kömək edə bilməyiblər: gənclər belə düşünüblər ki, məktəbli və qatil sadəcə sərxoşlardır və sekslə məşğul olurlar. Şahidin bildirdiyinə görə, cani təxminən 30 yaşında, qeyri-slavyan görünüşlü, əsasən, süpürgəçilərin geyindiyi xüsusi geyimli şəxs olub.
Bu şahid ifadəsindən sonra millətçilərlə mərhum məktəblinin qohumları şəxsən cinayətkarı taparaq, cəzalandıracaqlarını bəyan ediblər. Rayon ərazisindəki dirəklərdə müvafiq şüarlar və çağırışlar yazılan vərəqlər asılıb, evlərin divarlarında irqçi şüarlar yazılıb. Millətçi təşkilatlar, həmçinin Qeyri-Leqal İmmiqrasiyaya Qarşı Hərəkat (QİQH) rayon idarəsinin qarşısında mitinqlərə başlayıb. Bununla yanaşı, bir neçə qastarbayterə hücum olub, bir qədər sonra isə Anna Beşnovanın qətlə yetirildiyi ərazinin yaxınlığında, məktəb stadionunun ərazisində 24 yaşlı tacikistanlı İsrail Tovarovun cəsədi tapılıb. O, 40-dək bıçaq zərbəsi ilə qətlə yetirilib.
Bütün bunlardan sonra rayon ərazisində məskunlaşmış və əsasən, süpürgəçiliklə çörəkpulu qazanan Mərkəzi Asiya vətəndaşları buradan kütləvi şəkildə qaçmağa başlayıblar.
Kədərli siyahı
Moskvada milli zəmində qətllər əvvəllər də olub, amma bu hadisədən sonra belə cinayətlərin sayı daha da artıb. Yalnız iki istirahət günü - dekabrın 13-ü və 14-ü Moskvada bir neçə əcnəbi vətəndaş öldürülüb. Dekabrın 13-nə keçən gecə Moskvanın cənub-qərbində daha bir tacikistanlının cəsədi tapılıb. Bir gün sonra isə Tacikistan vətəndaşı olan daha bir nəfər, 22 yaşlı gənc çoxsaylı bıçaq yaraları ilə xəstəxanaya çatdırılsa da, həkimlər onun həyatını xilas edə bilməyiblər.
Təxminən elə bu günlərdə Rusiya paytaxtının qərbində yaşayış evinin mənzillərinin birində başından yara almış 1964-cü il təvəllüdlü Ukrayna vətəndaşının cəsədi aşkar edilib.
Dekabrın 14-ü axşam isə Moskvanın Cənub-Qərb dairəsində 18 yaşlı Qazaxıstan vətəndaşı, 2008-ci ildə Qazaxıstanın ən yaxşı məzunlarından olmuş, Rusiyanın Qubkin adına Dövlət Neft və Qaz Universitetinin tələbəsi, "LUKoyl" şirkətinin təqaüdçüsü Yerlan Aytımov bıçaqlanaraq qətlə yetirilib.
Nəhayət, elə həmin gün Qovorov küçəsi 14 saylı mənzildə Moskvada qeydiyyatsız yaşayan, ürək nahiyəsindən aldığı bıçaq zərbəsi nəticəsində vəfat etmiş 20 yaşlı Azərbaycan vətəndaşının meyiti tapılıb.
Əgər cəsədi mənzilində aşkarlanmış Ukrayna vətəndaşının qətli məişət xarakterli hadisədirsə, digər cinayətlərin hər biri, şübhəsiz ki, milli zəmində törədilib.
Bu siyahını uzun-uzadı davam etdirmək də mümkündür.
Yalnız 2008-ci ildə Moskva vilayətində bir neçə Azərbaycan vətəndaşı qətlə yetirilib.
Fevralın 11-də Rusiya paytaxtının cənubunda, Orexov bulvarında 3 naməlum şəxs bir nəfər azərbaycanlını öldürüb. Hadisə müşahidə kameraları tərəfindən qeydə alınıb və orada cinayətkarların hər üçünün qara geyimdə olduqları görünür.
Martın 18-də Moskvada Azərbaycan vətəndaşı Nizami Qarayevin cəsədi tapılıb. O, yaxınlıqdakı ticarət dükanında tərəvəz satırdı. Naməlum şəxslər Qarayevə bir neçə bıçaq zərbəsi endiriblər.
Sentyabrın 16-da Zelenoqradda qarın və döş nahiyəsindən çoxsaylı bıçaq zərbələri alan 47 yaşlı azərbaycanlı dünyasını dəyişib. Ona 2 nəfər naməlum şəxs hücum edib.
Nəhayət, dekabrın 2-də Moskvanın cənub-şərqində 25 yaşlı daha bir azərbaycanlı qətlə yetirilib. Şahidlərin sözlərinə görə, naməlum şəxs onu bıçaqla vurub. Hadisə yerinə gələn hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları qarın və döş nahiyəsindən çoxsaylı bıçaq yaraları almış 25 yaşlı kişi cəsədi aşkar ediblər.
Bu dəhşətli statistika insanı diksindirir: yalnız 2008-ci ilin ilk 5 ayında Moskva vilayətində millətçilər tərəfindən 35 nəfər qətlə yetirilib, ümumilikdə zərər çəkənlərin sayı isə 80-dən artıqdır. Sankt-Peterburqda 16 ölü və 19 zərərçəkmiş, Sverdlovsk vilayətində 3 ölü və 4 zərərçəkmiş, Ulyanovskda 2 ölü, Voronejdə 1 ölü və 11 zərərçəkmiş. 2008-ci ildə bütünlükdə Rusiya ərazisində ksenofobiya zəminində törədilmiş cinayətlərin sayı artıb və 2007-ci ildəki rəqəmləri xeyli üstələyib.
RINOkimilər
Bununla yanaşı, maraqlı cəhət odur ki, yerli mətbuat daim Rusiyanın hüquq-mühafizə orqanlarının Moskva və digər şəhərlərdə millətçi qrupların zərərsizləşdirilməsi sahəsindəki uğurlarından dəm vurur. Əlbəttə ki, belə hallar da var. Məsələn, dekabrın 5-də Moskvanın məşhur skinhed bandasına hökm oxunub. Yeri gəlmişkən, bu dəstənin rəhbərlərindən biri ikona çəkən tələbə Artur Rıno imiş. Qətllərə hələ həddi-büluğa çatmadıqları dönəmdə başlamış banda üzvləri indiyədək 20 nəfəri qətlə yetiriblər. Məhkəmə dəstə üzvlərini günahkar bilərək, 6 ildən 20 ilədək həbs cəzasına məhkum edib. Onlar isə törətdikləri əməldən peşman olmadıqlarını, əksinə, bundan qürur duyduqlarını bildiriblər.
İstənilən halda, Rınonun bandasının cəzalandırılmasının milli zəmində qətllərin daha da artdığı Rusiya paytaxtındakı situasiyaya hər hansı təsir göstərdiyini söyləmək olmaz. Aşkar görünən odur ki, Moskva milisi skinhedlər tərəfindən törədilən cinayətlərin milli zəmində baş verdiyini etiraf etməyi o qədər də sevmir. Hər şeyi "məişət qalmaqalı", "qadın və ya pul üstündə dava" və "adi dələduzluq"un boynuna atmaq daha asandır. Nəzərə alsaq ki, bu problem artıq uzun illərdir mövcuddur və zaman keçdikdə daha da dərinləşir, qeyd olunan etirafın edilməsi yerli hakimiyyətin situasiyanın öhdəsindən gələ bilmədiyini boynuna alması olardı.
Üstəlik, hazırda radikal millətçilər tamamilə yeni gediş ediblər: millətçilər, faktik olaraq, hakimiyyəti hədələyirlər. O hakimiyyəti ki onlarla bacara bilmir. Və ya bəlkə, bacarmaq istəmir (yeri gəlmişkən, elektron KİV-də bu versiyaya da yer verilir)?
Bəlkə, Moskvada daim ksenofobiya əhvalının qorunub-saxlanması kimlər üçünsə sərfəlidir?
Artıq qeyd etdiyimiz kimi, indiyədək ölkənin xüsusi orqanları Tacikistan vətəndaşının başını kəsərək zibil qutusuna atmış "Rus millətçilərinin hərbi təşkilatı" haqda heç nə eşitməmişdi. Heç ölkənin daha məşhur millətçi hərəkatları, məsələn, Qeyri-Leqal İmmiqrasiyaya Qarşı Hərəkat da yeni "həmkarları" haqda heç nə eşitməyib. Hətta belə bir təşkilatın, ümumiyyətlə, mövcud olmadığı da istisna deyil. Ola bilsin ki, sözügedən qətl "cəmiyyətdə millətçilik əhvalının yüksəldilməsi məqsədi ilə millətçi cərəyana aid olan leqal siyasi hərəkatlar"dan biri tərəfindən törədilib.
Qeyri-Leqal İmmiqrasiyaya Qarşı Hərəkatın lideri Aleksandr Belov isə "rus marşı" öncəsi baş verən hadisələr arasında ciddi bağlılıq görür. "Mənə hücum olur, bir saat sonra yol qəzasında təşkilatımızın təhlükəsizlik xidmətinin rəisi həlak olur, yarım saat sonra qardaşıma hücum edilir və nəhayət, başı kəsilmiş cəsəd tapılır. Bütün bunlar çox qəribədir", - deyə Qeyri-Leqal İmmiqrasiyaya Qarşı Hərəkatın lideri, 15 nəfər tərəfindən hücuma məruz qaldığını iddia edən Belov bildirib.
Bütün bunlarla paralel olaraq, bir çox məmurlar hazırda yaşanan iqtisadi və maliyyə böhranı ilə əlaqədar əcnəbi işçi qüvvəsi problemindən danışır. Rusiya KİV fəal şəkildə belə fikrə yer ayırır ki, yaşamaq üçün qazanc mənbələrini itirmiş qastarbayterlər rusları qarət edir və öldürür. Məlumata görə, bu ilin 11 ayı ərzində Moskva vilayətində qastarbayterlər təxminən 8 min cinayət törədiblər. Daxili İşlər Nazirliyi xəbər verir ki, onlar ölkə ərazisində 200-dən çox insanı qətlə yetirib, 66 zorlama faktı qeydə alınıb.
Məlumat üçün bildirək ki, ümumi cinayətlərin təxminən 40%-ni Özbəkistandan olan şəxslər törədib. Onlardan yalnız bir hissəsinə nəzər salaq.
Oktyabrda Moskva ətrafında yerləşən Ruzsk rayonunda tikə-tikə edilmiş 19 yaşlı hamilə qadının cəsədi tapılıb. İstintaq müəyyənləşdirib ki, mərhumu iki özbəkistanlı avtomobillə şəhər kənarına aparıb və qəddarcasına boğaraq öldürüblər.
Moskvaətrafı kottec qəsəbəsində isə özbək fəhlə gördüyü tikinti işləri ilə əlaqədar pul ödəməkdən imtina etmiş tikilinin sahibi və onun xanımına bıçaqla hücum çəkib.
Faktları inkar etmək mümkün deyil. Lakin guya "əslən rusiyalı olanlar"ın törətdikləri cinayətlərin sayı azdırmı? Özü də bu rusiyalıların heç də hamısı "slavyan görünüşlü" olmur.
Və ya hansısa "İvan Sidorov"un cinayət törətdiyi zaman xəbərlərdə onun rus olduğu xüsusi qeyd edilirmi?
"Sorğular zamanı moskvalılar deyir: gəlmələrin çoxlu sayda cinayətlər törətməsi xoşumuza gəlmir. Bu, bir tərəfdən doğrudur: cinayətkarlar arasında həqiqətən də gəlmələr çoxluq təşkil edir. Lakin bununla yanaşı, heç kim demir ki, bunlar əsasən, yaxın vilayətlər - Tula, Ryazan, Kaluqa, Lipetskdən gələnlərdir. Bu insanlar arasında əslən rusiyalı olmayanlar cəmi 3-5% təşkil edir",- deyə Millətlərarası Əməkdaşlıq Mərkəzinin direktor müavini Viktoriya Şuhat bildirir.
Həqiqətən də, cinayətkarları millətlərə bölürüksə (məşhur "Qafqaz millətinin nümayəndəsi" və s.), onda onları nədən xarici görünüşləri ilə bağlı digər əlamətlərə əsasən də bölməyək? Məsələn, cinayətkarlardan hansılarsa sarıbəniz və keçəldirsə, hərəkat yaradaraq bütün sarıbənizlər və keçəllərdən qisas almaq olar.
Digər tərəfdən, MDB ölkələrindən Moskvaya gəlmiş bir sıra şəxslərin, həqiqətən də, Rusiya paytaxtının sakinlərinə yad olan qayda-qanunlarla yaşadıqları, moskvalıların qəbul etmədiyi həyat tərzi keçirdiyini etiraf etmək lazımdır. Belə bir məsəl var: "Yad monastıra öz qaydalarınla girmə". Amma əksər qastarbayterlər bu deyimi bilmir və bilmək də istəmir. Mübahisədə əsas arqumentin saçın rəngi və gözlərin forması olan zaman təhlükəli situasiya yaradan amil məhz budur.
İstər-istəməz belə bir sual da yaranır ki, "Rus millətçilərinin hərbi təşkilatı"nın əsasını kimlər təşkil edir? Razılaşın ki, təhsillə və ya maraqlı işlə məşğul olan şəxslər, çoxistiqamətli maraq dairələri və əyləncəyə malik gənc və yeniyetmələr, çətin ki, başını keçəl qırxdırsın, ayağına çəkmələr geyib, əlinə ağac götürərək insanları döyməyə getsin.
Millətçilər hansı məktəblərdə oxuyublar və ya oxuyurlar, onların valideynləri kimlərdir? Niyə onlara heç kəs izah etməyib ki, "ruslara etinasız olmamaq" bütün "qeyri-ruslar"a nifrət püskürmək yox, tamamilə başqa şeydir? Niyə onlara Rusiyaya məhəbbətin nümayişi və onun qorunması üçün daha effektiv vasitələrin, məsələn, yaxşı həkim, müəllim, idmançı olmaq kimi yolların mövcudluğu başa salınmayıb?
Nəhayət, nəhəng bir dövlətin hakimiyyəti, daim dünyada Rusiyanın xüsusi yeri olduğu haqda danışan, onun yüksəlişindən bəhs edən şəxslər hansısa gənclərdən ibarət qruplarla bacara bilmir?
Dekabrın əvvəllərində Rusiyanın baş naziri Vladimir Putin hökumətə təcili olaraq, ölkəyə əcnəbi işçi qüvvəsinin cəlbində kvotanın kəskin azaldılması (ən azı 50%) ilə bağlı qərar layihəsinin hazırlanmasını tapşırıb. "Əmək bazarında Rusiya vətəndaşlarının hüquqlarını müdafiə etmək üçün biz kvotanın azaldılmasına getmək məcburiyyətindəyik. Bu qərar müvəqqəti xarakter daşıyır və uzaq perspektivdə Rusiya ölkəyə zəhmətkeş miqrantların axınında maraqlıdır. Lakin bu gün onlara əvvəllər olduğu qədər çox iş yeri verə bilmirik",- deyə Putin qeyd edib.
Hökumət başçısının qərarı ilə razılaşmamaq mümkün deyil. Bəlkə də əcnəbi işçi qüvvəsinin Rusiya ərazisinə axınını sahmana salmaq yeganə düzgün addımdır. Əlbəttə ki, hər şey qanunlara tam əməl olunması yolu ilə həyata keçirilərsə.
Gözdən pərdə asma
Rusiyada qastarbayterlərdən danışılan zaman daim onların külli miqdarda pul kütləsini öz vətənlərinə göndərdikləri, Rusiyadan əldə etdiyi qazancla öz ailələrini saxladıqları önə çəkilir. Bu həqiqətdir. Lakin bir həqiqət də var ki, Rusiya məmurları, hüquq-mühafizə orqanları və biznesi üçün qastarbayterlər həm də yaxşı gəlir mənbəyidirlər. Situasiyanı aydınlaşdırmaq üçün jurnalist tədqiqatına ehtiyac yoxdur. Rusiya biznesmenləri əksər hallarda MDB dövlətlərindən olan miqrantları qul kimi saxlayır, miqrantların gördükləri işə görə onlara ruslara ödəyəcəklərindən çox az məbləğdə pul ödəyirlər. Üstəlik, moskvalılar heç də qəpik-quruş müqabilində səhər sübhdən həyətdə qar təmizləmək kimi "gözəl" işlə məşğul olmaq istəyində deyillər//...
Lazımi sənədlərə malik olmayan qastarbayterlərdən yol verilən pozuntuya görə hər an fərdi qaydada "cərimə" almaq olar. İndiyədək bir dəfə də olsun Rusiya ərazisində əmək miqrantlarının həyat səviyyəsini normallaşdırmağa cəhd, onların özlərini müdafiə olunmuş hesab etmələri üçün Həmkarlar İttifaqları Təşkilatları yaratmağa səy olubmu ki, bu miqrantlar, məsələn, hansısa elitar qəsəbədə ev tikdikləri üçün haqlarını ala bilmədikdə oraya müraciət etsinlər?
Beləliklə, söhbət heç də məlum olduğu kimi, kiçik məmurlar səviyyəsində asanlıqla satılıb-alına bilən kvotadan getmir...
Rusiyanın bir sıra məmurlarının federasiyanın bəzi subyektlərində qastarbayterlər üzündən yerli əhalinin artıq azlıqda qalması haqda fikirləri isə tamamilə əsassızdır. Rusiyada qastarbayter olmaq üçün (hətta işləmək icazəsi olmadan) xüsusi maneələri dəf etməyə ehtiyac yoxdur - üç ayda bir dəfə ölkə ərazisini tərk edərək, sənədləri yeniləmək kifayətdir. Bunun üçün bir çox miqrantlar gecə ilə Ukrayna ərazisinə keçməklə Rusiya hakimiyyətini sakitləşdirmək üçün qatara minərək guya qanunlara əməl edirlər. Daha bacarıqlıları isə yalnız pasportlarını ölkədən kənara göndərirlər, özləri isə həmin dövrdə ruslar üçün ya ev tikir, ya da meyvə satırlar.
Çoxları illərlə məhz belə yaşayır.
Rusiya vətəndaşlığını almaq üçün ruslar 5 il gözləməli və ya xeyli sayda bürokratik əngəlləri aşmalıdırlar. Odur ki, Rusiyada "Qafqaz millətindən olan" qastarbayter kimi qanunsuz yaşamaq, "slavyan görkəmli" və qanuna əməl edən vətəndaşla müqayisədə daha asandır.
Beləliklə, millətlər haqda söz-söhbət sadəcə gözdən pərdə asmaqdır. Bu problemlərdə qətiyyən milli mənsubiyyət məsələsi yoxdur - yalnız mənzil-kommunal təsərrüfatından tutmuş Federal Miqrasiya Xidmətinədək vacib sistem və ksenofobiya əhvalını yüksəltməkdə maraqlı olan qüvvələr var. Vəssalam.
Və nə qədər ki problem həllini tapmayacaq, vaxtilə nasizim üzərində qələbə qazanmış Rusiya haqda hazırda nasizmin baş qaldırdığı dövlət kimi danışmaqda davam edəcəklər...

WHO SUPPORTS THE NEO-NAZIS?
On 9 December 2008, the head of 20-year-old Tajik Salohiddin Azizov, who had been murdered in the village of Zhabino in the Moscow Region, was found in a dustbin near the local government building of Mozhayskiy District in western Moscow.
Warning
The stacker from Azizov's greengrocery and his 22-year-old compatriot Jamshad Aliyev first came under fire from automatic guns. Aliyev was wounded but managed to run away, while Azizov fell and was caught, slashed with a knife, beheaded and thrown into a ravine. Then the murderers, who belong to the previously unknown "Military Organization of Russian Nationalists" forwarded a statement about their action to rights organizations, indicating where the head of the Tajik citizen could be found.
The nationalists called the dead Tajik "an occupier from Central Asia" and themselves "concerned Russian people who are fed up with the foreign invasion of their home town". At the same time, the Moscow authorities received a warning saying that if they continue "settling foreigners in Russia" and do not start "evicting the blacks", "the concerned Russian people" will begin "exterminating" the officials themselves because, the nationalists believe, "there is no enemy worse than a traitor in authority who has sold out his Russian origin". "Officials, we will begin exacting revenge on you for their crimes! You will be held to account," the neo-Nazis warned. In style and threat, this rhetoric resembles the ultimatums issued by terrorist organizations.
Meanwhile, the nationalists did not pick upon the local government of Mozhayskiy District by chance, as it was just here that a schoolgirl, Anna Beshnova, was raped and murdered on 1 October 2008; a Tajik worker, Farhad
Tursunov, was arrested and charged with committing the crime. Anna, 15, died under the windows of a residential building, literally 30 metres away from her school No 714. According to forensic experts, the rapist damaged the girl's liver, strangled her and then raped her. Witnesses of the brutal crime - an 18-year-old boy from a neighbouring house and his sister - did not help Anna. The young people decided that the schoolgirl and the murderer were just a drunk couple making love. According to the boy, the criminal was about 30 years old, did not look Slavic and was wearing the special clothes usually worn by yardmen.
This testimony was made public. Neo-Nazis and friends of the girl promised to find and punish the criminals. Fliers and appeals were put up around the district, while racist inscriptions were written on the walls of buildings. Neo-Nazi organizations, including the Movement against Illegal Immigration (MAII), began staging rallies in front of the local government office. Several attacks were made on guest workers and soon the body of a Tajik citizen, 24-year-old Israil Tovarov, was found in the school stadium near where Anna Beshnova was murdered. He had been stabbed about 40 times with a knife. Frightened immigrants from Central Asia, who worked mainly as yardmen, began about 40 times leaving the district.
A sad list
Since then, ethnically-motivated murders, which are quite common anyway, have continued throughout Moscow. On 13 and 14 December alone, several foreign nationals were murdered in Moscow. On the night of 13 December, the body of a Tajik was found at the Solntsevks fruit and vegetable base in south-western Moscow. The following day, another 22-year-old Tajik was hospitalized with numerous knife wounds and died in hospital without regaining consciousness. At approximately the same time, the body of a 44-year-old Ukrainian was found in a flat in western Moscow. Again, on the evening of 14 December, an 18-year-old Kazakh, Yerlan Aytymov, was stabbed in the stomach and murdered in the South-Western District of Moscow on the evening of 14 December. Aytymov was a first-year student at the Gubkin University of Oil and Gas, one of the best school-leavers of Kazakhstan in 2008 and a holder of a Lukoil grant. And finally, on 14 December, the body of a 20-year-old Azerbaijani, who had been living in Moscow illegally, was found with a knife wound to the chest at 14 Govorov Street. While in the case of the Ukrainian the murder was clearly committed on domestic grounds, all the other crimes were definitely ethnically-motivated. This list goes on and on.
In 2008 alone, several Azerbaijani citizens were killed in the Moscow Region. On 11 February, three unknown people knifed an Azerbaijani on Orekhov Boulevard in southern Moscow. The murder was captured on a CCTV camera, showing that the criminals were dressed in black. On 18 March, Azerbaijani citizen Nizami Qarayev was found dead in southern Moscow. He had worked as a vendor in a nearby shop. Unknown young men knifed him several times. On 16 September, a 47-year-old Azerbaijani man died from numerous knife wounds to the stomach and chest and from a head injury in Zelenograd. The man was attacked by two unknown men. And finally, a 25-year-old citizen of Azerbaijan was killed in south-eastern Moscow on 2 December. According to eyewitnesses, he was stabbed by an unknown man during a brawl. Police officers who arrived at the scene of the crime found the body of the 25-year-old man with numerous knife wounds to the chest and stomach.
These terrible statistics make one shudder. In the first five months of 2008 alone, neo-Nazis killed 35 and wounded at least 80 people in the Moscow Region. In Saint Petersburg, 16 were killed and 19 wounded, in the Sverdlovsk Region - three were killed and four were wounded, in the Ulyanovsk Region - two were killed, and in Voronezh - one was killed and 11 were wounded. In 2008, the number of xenophobic crimes increased across Russia, significantly exceeding those of 2007.
Those like Ryno
What is surprising is that the media constantly talks about the success of the Russian law-enforcement agencies in neutralizing neo-Nazi groups in Moscow and other Russian cities. Indeed, on 5 December a court handed down sentences to a well-known Moscow gang of skinheads, one of whose founders was student and icon painter, Artur Ryno. Members of the group who were under age when they killed their victims were found guilty of 20 murders and sentenced to various terms in prison - from six to 20 years, although the neo-Nazis did not repent of their crimes and talked proudly of their feats. Meanwhile, we cannot say that the punishment of the Ryno gang had an influence on the situation in the Russian capital, which is literally engulfed by a wave of xenophobic murders.
It is clear that the Moscow police do not like admitting the ethnic motivation of the crimes committed by skinheads. It is much easier to blame them on "domestic conflicts", "a fight over a woman" and "ordinary hooliganism". If we take into account the fact that this problem has existed and been getting worse for many years, the local authorities will have to admit that they are unable to control the situation, especially as radical nationalists have now taken a drastically new direction: they are threatening the authorities themselves, who do not seem to know how to counter them. Or perhaps (this version has also been circulating in the media), they just don't want to do so. Maybe it is of benefit to someone to maintain a certain degree of xenophobia in Moscow.
It was reported that the law-enforcement agencies were unaware of the "Military Organization of Russian Nationalists" who left the head outside the Mozhayskiy district local government building. Allegedly, representatives of well-known nationalist movements, for example, the MAII, do not know anything about these "colleagues" either. It cannot be ruled out that no such organization exists and that the murder was just a "provocation by one of the legal political nationalist movements, in order to trigger a wave of nationalism in society".
The leader of the MAII, Aleksandr Belov, saw this as a link in "an incredible chain of events which are involuntarily connected" ahead of the Russian march. "I come under attack, one hour later the head of the security service of our organization is killed in a traffic accident, half an hour later my brother comes under attack, and then we get a decapitated body. All this is very strange," the leader of the Movement against Illegal Immigration said. He claims that he was assaulted by 15 people.
Why?
At the same time, many officials are talking about the problem of foreign workers who have lost their jobs as a result of the financial and economic crisis. The Russian media actively write about this, saying that guest workers who have lost their jobs rob and kill Russians. This is presented as an acute social problem. For example, they cite reports that guest workers committed almost 8,000 crimes in Moscow Region in 11 months. According to the Interior Ministry, workers killed more than 200 people and committed 66 rapes. Almost 40 per cent of the crimes were committed by Uzbek citizens. Here are some of them. In October, the mutilated body of a 19-year-old pregnant woman was found in the Ruzskiy District of Moscow Region. The investigation established that the woman had been taken out of the city and brutally strangled by two Uzbek citizens. In a cottage settlement in the Moscow Region, a worker who was not paid for the construction of a house attacked the owner of the house and his wife with a knife.
It is impossible to deny facts. But do representatives of "Russia's indigenous population" which also includes non-Slavs, commit fewer crimes? If a certain "Ivan Sidorov" commits a murder or rape, do the news wires stress that he is Russian? "In opinion polls, Muscovites say: we don't like the fact that migrants commit many crimes. This is true: most of the criminals are people from other regions. But no-one says that they are mainly migrants from neighbouring regions - Tula, Ryazan, Kaluga or Lipetsk. People who do not represent the indigenous population comprise only 3-5 per cent of migrants," says the deputy director of the Centre for Ethnic Cooperation, Viktoriya Shukhat.
Indeed, if you divide criminals into nationalities (so-called "people of Caucasian nationality" and so on), then why not also divide them by other characteristic external features? For example, if one of the murderers and rapists is red-haired or bald, then we can set up a movement and exact revenge on all red-haired or bald people…
On the other hand, we cannot deny that some immigrants from CIS countries do actually try to live by their own laws and rules in Moscow, which are often unclear and alien to residents of the Russian capital. "When in Rome do as the Romans do," says the proverb. But many guest workers ignore this maxim. This creates dangerous situations when the main argument in a dispute is hair colour or the shape of someone's eyes. Many of us look for an easy way out, including when looking for culprits.
A question arises: who forms the core of the "military organizations of Russian nationalists"? You would agree that a teenager or a young man who goes to college, has an interesting job or has varied interests and hobbies is unlikely to shave off his hair, put on big boots, take a bat and beat people. Which schools do the nationalists go to and who are their parents? Why did no-one explain to them that "being a concerned Russian" means something completely different from hatred for all "non-Russians"? Why did no-one explain to them that there is a much more effective way to prove their love for Russia and to defend it - for example, by becoming good doctors, teachers or sportsmen? And finally, why are the authorities of a huge country, who are talking about a rebirth and a special role for Russia in the world, unable to defeat a few youth groups?
In early December, Russian Prime Minister Vladimir Putin ordered the preparation of an urgent government resolution to reduce the quota (by at least 50 per cent) of the foreign workforce. "In order to defend the interests of Russian citizens on the job market, we are forced to reduce the quota. This is a temporary decision and, in the long-term, Russia is interested in an influx of migrant workers. But today we cannot provide them with as many jobs as before," Putin said.
It is impossible to disagree with the decision of the Russian Prime Minister. Perhaps the only sensible way out is to reduce the entry of foreign workers into Russia; if everything is done in strict accordance with the law, of course.
A smokescreen
When they talk about guest workers in Russia, they always say that they transfer significant amounts of money to their home countries and maintain their families with what they earn in Russia. This is absolutely true. But it is also true that for Russian officials, law-enforcement agencies and businesses, guest workers are a good source of income. There is no need for a journalistic investigation in order to understand the situation. Russian businessmen often keep migrant workers from CIS countries as slaves, paying them a miserable fraction of what they would pay Russians. The same Muscovites have no desire to get such a "wonderful" job - to sweep out the snow from the courtyard early in the morning for a miserable salary… Guest workers who do not have the necessary documents can always be "fined" for breaking the law. Has anyone ever attempted to improve the life of migrant workers in Russia and set up trade unions so that guest workers feel protected from those who may not pay them for the construction of a house in an elite settlement? Thus, it is not simply a question of quotas which are easily bought and sold…
At the same time, complaints by some Russian officials that, in some parts of the Russian Federation, Russians are in the minority, due to the influx of guest workers, are simply ridiculous. In order to be a guest worker in Russia (even if you do not have a work permit), you do not have to overcome special obstacles - it is enough to leave the country once in three months in order to update your documents. Many migrants get on a train and cross the border into Ukraine in order to satisfy the Russian authorities - the law is being observed. The most enterprising ones just send their passports back home while they continue building a house for someone or selling fruit in Russia. Many people have been living like that for years. At the same time, in order to obtain Russian citizenship, an ethnic Russian (as concerned officials desire) has to wait for five years and go through a huge number of bureaucratic procedures. It is easier for illegal guest workers of "Caucasian nationality" to settle down in Russia than it is for a law-abiding "Slav-looking" citizen to remain there.
Thus, the talk about nationalities is always a smokescreen. There is no ethnic component to this problem, but there is a well-established system - from the housing department to the Federal Migration Service, i.e. those who need to fan the flames of xenophobia. That's it. As long as the situation "is not rectified", Russia, a country that once defeated Nazism, will be known as a state where Nazism is raising its head…