AVROPANIN ƏN YAXŞISI
Olimpiya çempionu Elnur Məmmədli titullarının sayına görə 1992-cü il olimpiadasının qalibi Nazim Hüseynovla müqayisə edilir
Pekin Olimpiadasının çempionu, cüdoçu Elnur Məmmədli (73 kq) ilin sonuna yaxın daha bir mükafata sahib çıxıb. Avropa Cüdo İttifaqının (EJU) Afinada keçirilən Konqresində E.Məmmədli başa çatmaqda olan ilin ən yaxşı idmançısı adına layiq görülüb.
Elnurun Pekindəki təntənəli qələbəsinə, rəqiblərini asanlıqla məğlub etməsinə heç kəs biganə qala bilməyib, odur ki, bu fəxri adın məhz azərbaycanlı atletə verilməsi tamamilə məntiqidir.
Titul kolleksiyaçısı
Olimpiadanın başa çatmasından 3 ay keçməsinə baxmayaraq, E.Məmmədlinin Pekindəki çıxışı əvvəlkitək cüdo dünyasında ən çox müzakirə olunan mövzulardandır. İdmançının yarışdakı bütün qarşılaşmalarında qələbəni vaxtından əvvəl qazandığını, finalda isə koreyalı dünya çempionu Vonqu cəmi 13 saniyəyə məğlub etdiyini nəzərə alsaq, bu, tamamilə təbiidir. Odur ki, Elnurun Pekində qazandığı qələbələr artıq indidən bu növün klassikasına çevrilib və bu qələbələri kitaba salmağın vaxtıdır.
Yeri gəlmişkən, cüdoçunun özü əldə etdiyi nailiyyətlərlə kifayətlənmək fikrində deyil və bundan sonra ən azı 3 olimpiadada iştirak etmək niyyətindədir.
Xatırladaq ki, Elnur ilk olimpiya medalını 20 yaşında qazanıb. İndi isə o, "titulu qorumaq onu qazanmaqdan çətindir" fikrini öz təcrübəsində sınaqdan keçirəcək.
Londonda keçiriləcək növbəti Olimpiadaya 4 ildən az vaxt qalıb və bu müddət hiss olunmadan ötüb-keçəcək. O zamanadək E.Məmmədlinin çəki dərəcəsinin dəyişməsi və onun 81 kq-da çıxış etməsi tamamilə mümkündür. Çünki hər yeni yarışdan sonra idmançının 73 kq çəki dərəcəsində qalmaq üçün çəki atması çətinləşir.
Yeri gəlmişkən, qeyd edək ki, Elnurun mayda Moskvada çıxış etdiyi Dünya superkubokunda atletimiz məhz 81 kq çəki dərəcəsində elan edilib və bu yarış Məmmədli üçün uğurlu alınıb: o, 3-cü yeri tutub.
Lakin bütün bunlar gələcəyin işidir və hazırda cüdoçu müəyyən fasilədən sonra məşqlərini bərpa edərək, növbəti mövsümün hazırlıqlarına başlayıb. E.Məmmədli məşqlərlə yanaşı, master-klass keçirmək üçün də vaxt tapır.
Gənclər və İdman Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Səbail rayonundakı 6 saylı orta məktəbdə E.Məmmədli nümunəvi çıxışlar göstərib, toplaşanlara ona Pekində qələbə gətirmiş fəndləri nümayiş etdirib. Bu nömrələr məktəb şagirdləri tərəfindən böyük marağa səbəb olub və sonda onlar qəhrəmanlarından avtoqraf almaq üçün ona əməlli-başlı "hücum" çəkiblər.
Bir sözlə, Elnur artıq milli qəhrəman sayılır və bu ona daha yüksək hədəflərə nail olmaq üçün əlavə impuls verməlidir. "Əldə etdiyim zəfərlər artıq tarixin bir hissəsinə çevrilib. Pekin Olimpiadası haqda da belə demək mümkündür. Axı hər yeni mövsümə sıfırdan başlanılmalıdır. İdmanda keçmiş xidmətlərlə yaşamaq olmaz. Hər zaman ən yaxşı olduğunu sübut etməlisən. Odur ki, hər növbəti turnir mənim üçün yeni sınaq olur", - deyə E.Məmmədli bildirib.
Maraqlıdır ki, 20 yaşlı E.Məmmədli Azərbaycana cüdo üzrə ilk olimpiya çempionluğunu qazandırmış və kifayət qədər titullara malik Nazim Hüseynovla müqayisə olunur. Barselonada keçirilmiş 1992-ci il Olimpiadasında qızıl medal qazanmış Nazimin bundan başqa 2 Avropa çempionluğu, Dünya birinciliyinin "gümüş"ü və Avropanın ən yaxşı cüdoçusu titulları var.
Elnurun isə öz oriyentirləri haqda danışmaq olar. Axı o hələ ki Dünya birincisi olmayıb, ikiqat Olimpiya çempionu adının qazınılması isə çox arzuediləndir. Lakin bütün bunları həyata keçirmək son dərəcə çətin olacaq.
IJF-dən yeniliklər
Gələn ildən etibarən, böyük yarışlar bu yaxınlarda Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının (IJF) Konqresində qəbul olunmuş yeni qaydalar əsasında keçiriləcək. Yeni qaydalara əsasən, məsələn, yarışdan "koka" qiymətləndirməsi çıxarılıb və bundan sonra minimal fəndə görə "yuko" xalı veriləcək. Bundan başqa, ilk "şido"ya (xəbərdarlıq) görə üstünlük ləğv edilib - artıq birinci qayda pozuntusuna görə xəbərdarlıq rəqibə xal qazandırmayacaq. O, sadəcə fəal döyüşmək və qaydaları pozmamaq üçün şifahi "çağırış" olacaq. Bundan sonra 5 dəqiqə əvəzinə, cəmi 3 dəqiqə davam edəcək "golden score" (əlavə vaxt) zamanı da birinci şido prinsipial əhəmiyyət daşımayacaq.
Qeyd edək ki, artıq yeni reqlament Tailandda gənclər arasında keçirilən dünya birinciliyində sınaqdan keçirilib və azərbaycanlı atletlərin yeniliklərə tez uyğunlaşdıqlarını söyləmək mümkündür. Hər halda, Ramin Qurbanov (81 kq) və Sərxan Əhmədov (66 kq) bürünc medallar əldə ediblər.
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, onlar daha yüksək mükafatlara ümid edə bilərdilər. "Gələn ildən yeniliklərin bütün rəsmi yarışlarda tam şəkildə qüvvəyə minəcəyini gözləmək olar. Burada xüsusi nüanslar var. Məsələn, elə ilk döyüşdə ortabab cüdoçu favoritlərdən birinə məğlub olurdusa, rəqibin ən azı yarımfinaladək irəliləyəcəyi təqdirdə məğlub idmançının "bürünc" əldə etmək imkanı qalırdı. İndi isə belə imkan olmayacaq. Hər hansı cüdoçu yalnız dörddə bir finalda məğlub olacağı təqdirdə sonradan təsəlli döyüşünə çıxmaq şançı qazana bilər", - deyə Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Ağayar Axundzadə bildirib.
Bundan başqa, təqvim də kifayət qədər dolğun olacaq. Belə ki, IJF gələn ildən etibarən, oraya Böyük dəbilqə və Qran-pri kommersiya yarışlarını da əlavə edib. Təbii ki, bu yarışlara ən yaxşı cüdoçular dəvət alacaq və onların arasında olimpiya çempionu statuslu Elnur Məmmədli də olacaq.
Odur ki, qeyd olunan yarışlarda çıxış etmək idmançının bir daha səviyyəsini nümayiş etdirmək imkanı ilə yanaşı, həm də yaxşı qazanc mənbəyi olacaq.
Elnur üçün bu yarışların asan keçməyəcəyi bəllidir. Axı hər bir idmançı onunla döyüşə xüsusi hazırlaşacaq.
Bununla yanaşı, turnirlərin sayının artırılması cüdonun dünyada daha da inkişaf etdirilməsinə hesablanıb və IJF prezidenti Marius Vizer də məhz buna çalışır. İdeya belədir ki, cüdo daha baxımlı, reytinq və seçim baxımdan daha aydın sistemə malik idman növünə çevrilməlidir. Bütün bunların həyata keçirilməsinə indi başlanması isə onunla əlaqədardır ki, Pekin Olimpiadasına qədər bu dəyişiklikləri etmək mümkün deyildi.
İrəli, gələcəyə doğru
Azərbaycanın, demək olar ki, bütün aparıcı cüdoçuları məzuniyyətlərini başa vuraraq, məşqlərə başlayıblar. Pekin Olimpiadasının bürünc mükafatçısı Mövlud Mirəliyev də karyerası ilə bağlı yekun qərar qəbul edib: 34 yaşlı idmançı çıxışını davam etdirmək fikrindədir. "Mən bundan sonra da yüksək səviyyədə çıxış etmək gücündəyəm. Hazırda formamı saxlayır və yeni mövsümə hazırlaşıram", - deyə M.Mirəliyev bildirib.
100 kq çəki dərəcəsində çıxış edən Mirəliyev üçün obyektiv olaraq, Azərbaycanda rəqib olmasa da, digər çəki dərəcələrində vəziyyət fərqlidir. Ramin Qurbanov (81 kq) və Sərxan Əhmədovun (66 kq) "bürünc" qazandıqları gənclər arasında Dünya birinciliyini düşünmək üçün ciddi əsaslar var. Onların bunadək Avropa birinciliyində də üçüncü yeri tutduqlarını nəzərə alsaq, hər iki idmançı artıq milli komandaya dəvət üçün yetişiblər. Bu fikirləri, xüsusilə, Sərxana aid etmək olar. 66 kq çəki dərəcəsində ölkədə sadəcə Ümumdünya Universiadasının qalibi Ramil Qasımov çıxış edir ki, onun Pekində göstərdiyi nəticəni uğurlu saymaq olmaz. Əlbəttə ki, S.Əhmədovla rəqabət Ramilin ancaq xeyrinə olacaq.
R.Qurbanovun durumu isə bir qədər çətindir - deyəsən, artıq olimpiya çempionu Elnur Məmmədli 81 kq-dək olan çəki dərəcəsini bəyənib. Bununla yanaşı, millidə lazımi anda lideri əvəzləmək və bacarığını nümayiş etdirmək üçün "2-ci" olmaq da vacibdir. Xüsusilə, üçqat olimpiya iştirakçısı Mehman Əzizovun məşqləri davam etdirməsinə baxmayaraq, karyerasını bitirmək üzrə olduğunu nəzərə alsaq, bu, daha vacibdir. M.Əzizov hazırda daha çox tədris işləri ilə məşğuldur - cüdoçu 277 saylı İdman Təmayüllü Məktəbdə şagirdlərə cüdo öyrədir. "Yox, nə danışırsınız? Cüdo olmasa, mənim ürəyim partlayar. Mən onsuz yaşaya bilmərəm", - deyə M.Əzizov qeyd edib.
Bütün bunlarla yanaşı, məşqçilər heyətinin Olimpiadanın seçmə mərhələsində iştirak edəcək idmançıları müəyyənləşdirmək üçün 2 il vaxtı var. Bunun üçün isə artıq indidən gəncləri sınaqdan keçirmək lazımdır ki, onların arasından daha istedadlılarını seçmək mümkün olsun. Odur ki, artıq növbəti ildə çox suala aydınlıq gələ, yenilənmiş millinin potensial heyəti aydınlaşa bilər. Yeni millidə bir sıra çəki dərəcələrində güclənməyə ehtiyac var.
Qadın cüdosundan isə hələ danışmırıq. Burada yeganə rəqabətədavamlı idmançı üçqat Avropa medalçısı Kifayət Qasımovadır (57 kq).

По количеству титулов олимпийский чемпион Эльнур Мамедли сравнялся с победителем Игр-92 Назимом Гусейновым
15.12.2008
Олимпийский чемпион Пекина по дзюдо Эльнур Мамедли (73 кг) под конец года получил еще одну награду. Европейский союз дзюдо (EJU) на конгрессе, прошедшем в Афинах, признал его лучшим спортсменом уходящего года. Триумфальная победа на Играх, где Эльнур играючи расправился со всеми соперниками, не могла никого оставить равнодушным, поэтому вполне логично, что это почетное звание получил именно азербайджанский атлет.
Коллекционер титулов
Несмотря на то, что после окончания Олимпиады минуло уже три месяца, выступление Э.Мамедли на Играх по-прежнему остается одной из самых обсуждаемых тем в мире дзюдо. И на это есть все основания, учитывая, что спортсмен завершил все свои схватки досрочно, а в финале ему понадобилось всего лишь тринадцать секунд, чтобы выиграть у чемпиона мира Вонга из Кореи. Так что схватки в Пекине с участием Эльнура уже сейчас стали классикой жанра, и победы, одержанные им на татами в Китае, впору заносить в учебники. Кстати, сам дзюдоист не намерен останавливаться на достигнутом и может выступить еще как минимум на трех Играх. Напомним, что свою первую олимпийскую медаль он выиграл в двадцатилетнем возрасте. И теперь Эльнур на своем примере проверит известное изречение о том, что титул легче выиграть, чем защитить.
До следующих Игр в Лондоне осталось меньше четырех лет, и время до их старта пролетит незаметно. При этом вполне возможно, что Э.Мамедли сменит свою категорию и будет выступать в весе до 81 кг. С каждым новым соревнованием ему все тяжелей сбрасывать килограммы, чтобы "вписаться" в категорию до 73 кг, поэтому вполне ожидаемо, что он "поправится". Тем более что майский Суперкубок мира в Москве, куда Эльнур заявился именно в весе до 81 кг, получился довольно удачным - он занял там третье место. Однако все это дело будущего, а пока дзюдоист после небольшого перерыва вновь возобновил тренировки и начал подготовку к очередному сезону. При этом он успевает не только тренироваться, но и проводить мастер-классы.
В частности, по инициативе Министерства молодежи и спорта в школе №6 Сабаильского района Э.Мамедли провел показательное выступление, продемонстрировав собравшимся приемы, которые принесли ему победу на Играх. Мастер-класс вызвал большой интерес у учащихся школы, которые затем обступили героя Пекина, чтобы взять у него вожделенный автограф. Словом, Эльнур уже сейчас является национальным героем,  что должно придать ему дополнительный стимул для достижения следующих высоких целей. "Высоты, которые мне покорились, уже стали частью истории. В том числе и Олимпиада в Пекине, ведь каждый новый сезон необходимо начинать с чистого листа. В спорте нельзя жить прошлыми заслугами, какими бы они ни были. Надо постоянно доказывать, что именно ты являешься лучшим. Поэтому каждый новый турнир становится для меня очередным испытанием", - заметил Э.Мамедли.
Примечательно, что в свои двадцать лет он практически сравнялся по достижениям с не менее титулованным предшественником Назимом Гусейновым, принесшим Азербайджану первую золотую олимпийскую медаль по дзюдо. Назим блестяще выступил на Играх-92 в Барселоне, имеет за плечами две победы на чемпионатах Европы, "серебро" мундиаля и титул лучшего дзюдоиста Европы. Впрочем, у Эльнура есть свои ориентиры. Ведь он еще не выигрывал чемпионат мира, да и стать двукратным победителем Олимпиады очень хочется. Но, конечно же, сделать это будет чрезвычайно непросто.
Новинки от IJF
Между тем с будущего года крупнейшие соревнования будут проходить по новым правилам, принятым на недавнем конгрессе Международной федерации дзюдо (IJF), прошедшем в Бангкоке. В частности, ушла из обихода оценка "кока" и теперь минимальным по качеству броском является "юко". Более того, исчезла результативность первого "шидо" (предупреждения) - теперь первое замечание за нарушение не будет приносить преимущества в очках сопернику. Оно будет лишь устным "призывом" вести активную борьбу и не нарушать правил. Не будет принципиальным первое "шидо" и в golden score (дополнительное время), которое теперь длится всего три минуты вместо пяти.
Новый регламент был опробован на первенстве мира среди молодежи в Таиланде, и надо сказать, что азербайджанские атлеты быстро приспособились к новинкам. Во всяком случае Рамин Гурбанов (81 кг) и Сархан Ахмедов (66 кг) выиграли бронзовые награды, хотя могли рассчитывать и на большее. "Надо ожидать, что окончательно новинки в правилах вступят в силу во всех официальных соревнованиях нового года. Здесь есть свои нюансы. Например, если уже в первой схватке средненький дзюдоист проигрывал одному из фаворитов старта, то у него все же был шанс оспорить "бронзу", учитывая, что его обидчик наверняка дойдет как минимум до полуфинала. Теперь же такой возможности не будет - необходимо дойти до четвертьфинала и только в этом случае проигравший атлет может выйти на утешительные схватки", - заметил главный тренер сборной Азербайджана Агаяр Ахундзаде.
К тому же календарь будет довольно насыщенным, так как IJF с будущего года внесла в него коммерческие турниры "Большой  шлем" и Гран-при. Естественно, на них будут приглашаться только лучшие дзюдоисты, и наверняка одним из них будет Э.Мамедли, учитывая статус олимпийского чемпиона. Так что выступления на этих соревнованиях не только позволят дзюдоисту в очередной раз доказать свой класс, но и неплохо заработать. Хотя, конечно, Эльнуру теперь будет тяжелее, ведь каждый соперник будет настраиваться на него по-особому. При этом увеличение количества турниров является частью большой программы по развитию дзюдо в мире, которую внедряет президент IJF Мариус Визер. Идея в том, что дзюдо должно стать более зрелищным видом спорта, с более понятной системой рейтинга и отбора. Все эти планы претворяются в жизнь именно сейчас потому, что до Олимпиады невозможно было начать изменения.
Вперед, в будущее
Практически все ведущие дзюдоисты Азербайджана уже закончили свой отпуск и приступили к тренировкам. Окончательно определился со своим будущим бронзовый призер Олимпиады в Пекине Мовлуд Миралиев, который в тридцать четыре года решил продолжить карьеру. "Я чувствую в себе силы выступать на высоком уровне и дальше. Сейчас поддерживаю свою форму и готовлюсь к новому сезону", - заметил спортсмен.
Но если в категории до 100 кг у Мовлуда в Азербайджане объективно нет конкурентов, то с другими весами дела обстоят иначе. Пищи для размышлений подбросило молодежное первенство мира, где отличились Рамин Гурбанов               (81 кг) и Сархан Ахмедов (66 кг), завоевавшие "бронзу". Поскольку ранее они становились третьими и на первенстве Европы, можно сказать, что они уже созрели для привлечения в состав сборной. В особенности это касается Сархана, принимая во внимание, что в категории до 66 кг мы располагаем лишь победителем Всемирной универсиады Рамилем Гасымовым, который неважно выступил в Пекине. Безусловно, конкуренция со стороны С.Ахмедова пойдет Рамилю только на пользу.
В случае же с Р.Гурбановым все несколько сложнее, так как категорию до 81 кг, кажется, "облюбовал" олимпийский чемпион Э.Мамедли. Впрочем, в сборной всегда важно иметь второй номер, который в случае необходимости может заменить лидера и, более того, показать результат. Это особенно актуально и в свете того, что трехкратный участник Олимпиады Мехман Азизов постепенно завершает карьеру, хотя и продолжает тренироваться. Правда, сейчас он больше занят преподавательской деятельностью - учит дзюдо в школе со спортивным уклоном №277, так что спорт не бросил. "Нет, что вы. Без дзюдо мое сердце разорвется, я без него не могу", - заметил М.Азизов.
Между тем у тренерского штаба есть два года для того, чтобы определиться со спортсменами, которые будут выступать в олимпийском отборе. А для этого уже сейчас необходимо обкатывать перспективную молодежь, чтобы отобрать наиболее талантливых. Так что уже будущий сезон может ответить на многие вопросы и определить потенциал обновленной команды, где несколько весовых категорий нуждаются в усилении. Не говоря уже о женском дзюдо, где нашей единственной конкурентоспособной представительницей является трехкратная медалистка чемпионата Европы Кифаят Гасымова (57 кг).