AVROPANIN ƏN YAXŞISI
Olimpiya çempionu Elnur Məmmədli titullarının sayına görə 1992-cü il olimpiadasının qalibi Nazim Hüseynovla müqayisə edilir
Pekin Olimpiadasının çempionu, cüdoçu Elnur Məmmədli (73 kq) ilin sonuna yaxın daha bir mükafata sahib çıxıb. Avropa Cüdo İttifaqının (EJU) Afinada keçirilən Konqresində E.Məmmədli başa çatmaqda olan ilin ən yaxşı idmançısı adına layiq görülüb.
Elnurun Pekindəki təntənəli qələbəsinə, rəqiblərini asanlıqla məğlub etməsinə heç kəs biganə qala bilməyib, odur ki, bu fəxri adın məhz azərbaycanlı atletə verilməsi tamamilə məntiqidir.
Titul kolleksiyaçısı
Olimpiadanın başa çatmasından 3 ay keçməsinə baxmayaraq, E.Məmmədlinin Pekindəki çıxışı əvvəlkitək cüdo dünyasında ən çox müzakirə olunan mövzulardandır. İdmançının yarışdakı bütün qarşılaşmalarında qələbəni vaxtından əvvəl qazandığını, finalda isə koreyalı dünya çempionu Vonqu cəmi 13 saniyəyə məğlub etdiyini nəzərə alsaq, bu, tamamilə təbiidir. Odur ki, Elnurun Pekində qazandığı qələbələr artıq indidən bu növün klassikasına çevrilib və bu qələbələri kitaba salmağın vaxtıdır.
Yeri gəlmişkən, cüdoçunun özü əldə etdiyi nailiyyətlərlə kifayətlənmək fikrində deyil və bundan sonra ən azı 3 olimpiadada iştirak etmək niyyətindədir.
Xatırladaq ki, Elnur ilk olimpiya medalını 20 yaşında qazanıb. İndi isə o, "titulu qorumaq onu qazanmaqdan çətindir" fikrini öz təcrübəsində sınaqdan keçirəcək.
Londonda keçiriləcək növbəti Olimpiadaya 4 ildən az vaxt qalıb və bu müddət hiss olunmadan ötüb-keçəcək. O zamanadək E.Məmmədlinin çəki dərəcəsinin dəyişməsi və onun 81 kq-da çıxış etməsi tamamilə mümkündür. Çünki hər yeni yarışdan sonra idmançının 73 kq çəki dərəcəsində qalmaq üçün çəki atması çətinləşir.
Yeri gəlmişkən, qeyd edək ki, Elnurun mayda Moskvada çıxış etdiyi Dünya superkubokunda atletimiz məhz 81 kq çəki dərəcəsində elan edilib və bu yarış Məmmədli üçün uğurlu alınıb: o, 3-cü yeri tutub.
Lakin bütün bunlar gələcəyin işidir və hazırda cüdoçu müəyyən fasilədən sonra məşqlərini bərpa edərək, növbəti mövsümün hazırlıqlarına başlayıb. E.Məmmədli məşqlərlə yanaşı, master-klass keçirmək üçün də vaxt tapır.
Gənclər və İdman Nazirliyinin təşəbbüsü ilə Səbail rayonundakı 6 saylı orta məktəbdə E.Məmmədli nümunəvi çıxışlar göstərib, toplaşanlara ona Pekində qələbə gətirmiş fəndləri nümayiş etdirib. Bu nömrələr məktəb şagirdləri tərəfindən böyük marağa səbəb olub və sonda onlar qəhrəmanlarından avtoqraf almaq üçün ona əməlli-başlı "hücum" çəkiblər.
Bir sözlə, Elnur artıq milli qəhrəman sayılır və bu ona daha yüksək hədəflərə nail olmaq üçün əlavə impuls verməlidir. "Əldə etdiyim zəfərlər artıq tarixin bir hissəsinə çevrilib. Pekin Olimpiadası haqda da belə demək mümkündür. Axı hər yeni mövsümə sıfırdan başlanılmalıdır. İdmanda keçmiş xidmətlərlə yaşamaq olmaz. Hər zaman ən yaxşı olduğunu sübut etməlisən. Odur ki, hər növbəti turnir mənim üçün yeni sınaq olur", - deyə E.Məmmədli bildirib.
Maraqlıdır ki, 20 yaşlı E.Məmmədli Azərbaycana cüdo üzrə ilk olimpiya çempionluğunu qazandırmış və kifayət qədər titullara malik Nazim Hüseynovla müqayisə olunur. Barselonada keçirilmiş 1992-ci il Olimpiadasında qızıl medal qazanmış Nazimin bundan başqa 2 Avropa çempionluğu, Dünya birinciliyinin "gümüş"ü və Avropanın ən yaxşı cüdoçusu titulları var.
Elnurun isə öz oriyentirləri haqda danışmaq olar. Axı o hələ ki Dünya birincisi olmayıb, ikiqat Olimpiya çempionu adının qazınılması isə çox arzuediləndir. Lakin bütün bunları həyata keçirmək son dərəcə çətin olacaq.
IJF-dən yeniliklər
Gələn ildən etibarən, böyük yarışlar bu yaxınlarda Beynəlxalq Cüdo Federasiyasının (IJF) Konqresində qəbul olunmuş yeni qaydalar əsasında keçiriləcək. Yeni qaydalara əsasən, məsələn, yarışdan "koka" qiymətləndirməsi çıxarılıb və bundan sonra minimal fəndə görə "yuko" xalı veriləcək. Bundan başqa, ilk "şido"ya (xəbərdarlıq) görə üstünlük ləğv edilib - artıq birinci qayda pozuntusuna görə xəbərdarlıq rəqibə xal qazandırmayacaq. O, sadəcə fəal döyüşmək və qaydaları pozmamaq üçün şifahi "çağırış" olacaq. Bundan sonra 5 dəqiqə əvəzinə, cəmi 3 dəqiqə davam edəcək "golden score" (əlavə vaxt) zamanı da birinci şido prinsipial əhəmiyyət daşımayacaq.
Qeyd edək ki, artıq yeni reqlament Tailandda gənclər arasında keçirilən dünya birinciliyində sınaqdan keçirilib və azərbaycanlı atletlərin yeniliklərə tez uyğunlaşdıqlarını söyləmək mümkündür. Hər halda, Ramin Qurbanov (81 kq) və Sərxan Əhmədov (66 kq) bürünc medallar əldə ediblər.
Bununla yanaşı, qeyd etmək lazımdır ki, onlar daha yüksək mükafatlara ümid edə bilərdilər. "Gələn ildən yeniliklərin bütün rəsmi yarışlarda tam şəkildə qüvvəyə minəcəyini gözləmək olar. Burada xüsusi nüanslar var. Məsələn, elə ilk döyüşdə ortabab cüdoçu favoritlərdən birinə məğlub olurdusa, rəqibin ən azı yarımfinaladək irəliləyəcəyi təqdirdə məğlub idmançının "bürünc" əldə etmək imkanı qalırdı. İndi isə belə imkan olmayacaq. Hər hansı cüdoçu yalnız dörddə bir finalda məğlub olacağı təqdirdə sonradan təsəlli döyüşünə çıxmaq şançı qazana bilər", - deyə Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Ağayar Axundzadə bildirib.
Bundan başqa, təqvim də kifayət qədər dolğun olacaq. Belə ki, IJF gələn ildən etibarən, oraya Böyük dəbilqə və Qran-pri kommersiya yarışlarını da əlavə edib. Təbii ki, bu yarışlara ən yaxşı cüdoçular dəvət alacaq və onların arasında olimpiya çempionu statuslu Elnur Məmmədli də olacaq.
Odur ki, qeyd olunan yarışlarda çıxış etmək idmançının bir daha səviyyəsini nümayiş etdirmək imkanı ilə yanaşı, həm də yaxşı qazanc mənbəyi olacaq.
Elnur üçün bu yarışların asan keçməyəcəyi bəllidir. Axı hər bir idmançı onunla döyüşə xüsusi hazırlaşacaq.
Bununla yanaşı, turnirlərin sayının artırılması cüdonun dünyada daha da inkişaf etdirilməsinə hesablanıb və IJF prezidenti Marius Vizer də məhz buna çalışır. İdeya belədir ki, cüdo daha baxımlı, reytinq və seçim baxımdan daha aydın sistemə malik idman növünə çevrilməlidir. Bütün bunların həyata keçirilməsinə indi başlanması isə onunla əlaqədardır ki, Pekin Olimpiadasına qədər bu dəyişiklikləri etmək mümkün deyildi.
İrəli, gələcəyə doğru
Azərbaycanın, demək olar ki, bütün aparıcı cüdoçuları məzuniyyətlərini başa vuraraq, məşqlərə başlayıblar. Pekin Olimpiadasının bürünc mükafatçısı Mövlud Mirəliyev də karyerası ilə bağlı yekun qərar qəbul edib: 34 yaşlı idmançı çıxışını davam etdirmək fikrindədir. "Mən bundan sonra da yüksək səviyyədə çıxış etmək gücündəyəm. Hazırda formamı saxlayır və yeni mövsümə hazırlaşıram", - deyə M.Mirəliyev bildirib.
100 kq çəki dərəcəsində çıxış edən Mirəliyev üçün obyektiv olaraq, Azərbaycanda rəqib olmasa da, digər çəki dərəcələrində vəziyyət fərqlidir. Ramin Qurbanov (81 kq) və Sərxan Əhmədovun (66 kq) "bürünc" qazandıqları gənclər arasında Dünya birinciliyini düşünmək üçün ciddi əsaslar var. Onların bunadək Avropa birinciliyində də üçüncü yeri tutduqlarını nəzərə alsaq, hər iki idmançı artıq milli komandaya dəvət üçün yetişiblər. Bu fikirləri, xüsusilə, Sərxana aid etmək olar. 66 kq çəki dərəcəsində ölkədə sadəcə Ümumdünya Universiadasının qalibi Ramil Qasımov çıxış edir ki, onun Pekində göstərdiyi nəticəni uğurlu saymaq olmaz. Əlbəttə ki, S.Əhmədovla rəqabət Ramilin ancaq xeyrinə olacaq.
R.Qurbanovun durumu isə bir qədər çətindir - deyəsən, artıq olimpiya çempionu Elnur Məmmədli 81 kq-dək olan çəki dərəcəsini bəyənib. Bununla yanaşı, millidə lazımi anda lideri əvəzləmək və bacarığını nümayiş etdirmək üçün "2-ci" olmaq da vacibdir. Xüsusilə, üçqat olimpiya iştirakçısı Mehman Əzizovun məşqləri davam etdirməsinə baxmayaraq, karyerasını bitirmək üzrə olduğunu nəzərə alsaq, bu, daha vacibdir. M.Əzizov hazırda daha çox tədris işləri ilə məşğuldur - cüdoçu 277 saylı İdman Təmayüllü Məktəbdə şagirdlərə cüdo öyrədir. "Yox, nə danışırsınız? Cüdo olmasa, mənim ürəyim partlayar. Mən onsuz yaşaya bilmərəm", - deyə M.Əzizov qeyd edib.
Bütün bunlarla yanaşı, məşqçilər heyətinin Olimpiadanın seçmə mərhələsində iştirak edəcək idmançıları müəyyənləşdirmək üçün 2 il vaxtı var. Bunun üçün isə artıq indidən gəncləri sınaqdan keçirmək lazımdır ki, onların arasından daha istedadlılarını seçmək mümkün olsun. Odur ki, artıq növbəti ildə çox suala aydınlıq gələ, yenilənmiş millinin potensial heyəti aydınlaşa bilər. Yeni millidə bir sıra çəki dərəcələrində güclənməyə ehtiyac var.
Qadın cüdosundan isə hələ danışmırıq. Burada yeganə rəqabətədavamlı idmançı üçqat Avropa medalçısı Kifayət Qasımovadır (57 kq).

Elnur Mammadov, judo champion (73 kg) at the Beijing Olympics, won another title at the end of the year. The European Judo Union declared him the best sportsman of the year at their congress in Athens. Elnur's triumph at the Olympics, where he outplayed all his rivals, was truly impressive so it was logical that the Azerbaijani athlete should win this title too.
Title collector
Even though it's already three months since the end of the Olympics, Elnur Mammadli's performance at the Games remains one of the biggest talking points in judo. And with good reason, since the sportsman completed all his bouts before time and it took him just 30 seconds to beat Korean world champion Wang in the final. So Elnur's bouts in Beijing have already become classics of the genre and his victories on the mat in China are text book fodder. The judo fighter himself does not intend to rest on his laurels and could compete in at least three more Olympic Games. He was 20 when he won his first Olympic medal and now Elnur wants to test the well-known maxim that it is easier to win a title than defend one.
With less than four years to go to the next Olympics in London the time will fly by. It's quite possible that Elnur Mammadli will change his category and compete at 81 kg. With every competition it is more difficult for him to shed the kilograms in order to come in under 73 kg, so he will probably up his weight. Elnur competed quite successfully in the 81 kg category in the Super World Cup in Moscow in May, coming third. However, this is all for the future. The judo fighter has resumed training after a short break and begun preparations for next season. He is managing not only to train, but also to give master classes.
At the initiative of the Ministry of Youth and Sport, Elnur Mammadli made a demonstration appearance at School No 6 in Sabayil District, showing the moves that brought him Olympic victory. The pupils were very interested in the master class and then besieged the Beijing hero in search of the coveted autograph. Elnur is already a national hero and this should give him a further stimulus to achieve the next high targets.
"The heights that I reached are already history, including the Beijing Olympics," Elnur Mammadli said. "Every new season must begin with a clean sheet. You must not live on your past achievements in sport, whatever they may have been. You have constantly to show that you are the best. That's why I see every new tournament as the next test."
At just 20 years of age, he has almost equalled the achievements of Nazim Huseynov, who won Azerbaijan's first Olympic gold in judo. Nazim performed brilliantly at the 92 Games in Barcelona, twice won the European championships, won silver at the world championships and the title of best judo fighter in Europe. So Elnur does have something to aim for. He has not yet won a world championship and would really like to win gold at two Olympics. But of course it won't be easy.
Innovations from the IJF
Next year, major competitions will be held under new rules, passed at the recent International Judo Federation congress in Bangkok. The score "koka" has been eliminated and now "yoko" is the lowest throw. The result of the first "shido" (warning) has also gone and now the first caution for breaking the rules will not give the opponent a points advantage. It will just be a verbal "encouragement" to fight properly and not break the rules. The first "shido" will not be significant in golden score either (extra time), which now lasts just three minutes instead of five.
The new rules were tried out at the junior world championships in Thailand and it has to be said that the Azerbaijani athletes quickly adapted to the innovations. In any event, Ramin Qurbanov (81 kg) and Sarxan Axmadov (66 kg) won bronze medals, although they had hoped for more. "It is to be expected that the rule changes will finally come into force in all official competitions in the new year," the Azerbaijan team's chief coach, Agayar Axundzada, said. "There are subtleties here. For example, if an average judo fighter lost to one of the favourites in the first bout, he used to have the chance to compete for bronze, since his opponent might reach the semi-final at least. Now this won't be possible - you have to reach the quarter-final and only then can a defeated athlete take part in the compensatory bouts."
The calendar will be quite busy, as the IJF has included commercial Grand Slam and Grand Prix tournaments. Of course, only the best judo fighters will be invited to take part and one of them will probably be Elnur Mammadli, since he is Olympic champion. Competing in these championships will allow the judo fighter to show his class once more and to earn some money too. Though it will now be tougher for Elnur as every rival will see a fight against him as special. The increase in the number of tournaments is part of a major programme to develop judo worldwide, introduced by IJF President Marius Vizer. The idea is to make judo more of a spectator sport, with a more comprehensible rating and selection system. All these plans are being carried out now, because it was impossible to begin changes before the Olympics.
Into the future
Practically all Azerbaijan's leading judo fighters have already finished their holidays and started training. Bronze medallist in Beijing Movlud Miraliyev has finally decided his future and at the age of 34 is continuing his career. "I feel strong enough to carry on competing at a high level. I am keeping in shape now and preparing for the new season," the sportsman said. Although Movlud has no real competitors in the 100 kg category in Azerbaijan, this isn't the case with other weights. Food for thought came from the junior world championships, in which Ramin Qurbanov (81 kg) and Sarxan Ahmadov (66 kg) performed very well, winning bronze. Since they had earlier come third in the European championships, they can now be considered ready for inclusion in the national team. This applies to Sarxan in particular, since in the 66 kg category we have only World Universiad winner Ramil Qasimov, who did not compete well in Beijing. Competition from Sarxan can only be good for Ramil, needless to say.
Ramin Qurbanov's case is rather more difficult, as Olympic champion Elnur Mammadli seems to have fallen in love with the 81 kg category. However, it's important to have a No 2 in the national team who can replace the leader when necessary and produce a result. This is especially relevant as Mehman Azizov, a veteran of three Olympics, is winding down his career, although he is continuing to train. He now spends more time teaching - he teaches judo at School No 277, which has a sports orientation - so he has not given up the sport. "Of course not! My heart would give out without judo, I cannot do without it," Mehman Azizov said.
The trainers have two years in which to decide on the sportsmen who will compete in Olympic qualifying. Promising young people have to be broken in now so that the most talented can be chosen. The coming season may provide answers to many questions and determine the potential of the new team, in which several weight categories need to be strengthened. Not to mention women's judo, where our only suitable competitor is three time medal winner at the European championships Kifayat Qasimova (57 kg).