HƏR CÜR SÜRPRİZ OLA BİLƏR
Beynəlxalq maliyyə böhranı çoxsaylı sualların yaranmasına səbəb olub və beynəlxalq qurumlar, iri araşdırma mərkəzləri bu suallara cavab tapmağa çalışırlar. Onlar yaranmış durum barədə çox sayda səbəblər və qurtulma yolları göstərirlər.  Bir sıra Qərb ekspertlərinin fikrincə, əgər iri şirkətlər korporativ sosial məsuliyyət (KSM) normativlərinə yetərincə riayət ediblərsə, müflisləşmədən və ixtisarlardan qurtula bilərlər.
ABŞ Ticarət Palatasının KSM üzrə baş məsləhətçisi, Britaniyanın Midlseks Universitetinin biznes məktəbinin professoru Maykl Hopkins də bu fikirdədir. Hopkins dünyadakı və Azərbaycandakı bugünkü iqtisadi durumla bağlı fikirlərini jurnalımıza verdiyi eksklüziv müsahibəsində bizimlə bölüşüb.
- Cənab Hopkins, ilk öncə bilmək istərdik ki,  KSM nədir və ona riayət edilməməsi biznesin durumuna necə təsir göstərə bilər?
- Korportaiv sosial məsuliyyət şirkətin öz əməkdaşlarına, menecmentə, tərəfdaşlara, təchizatçılara və tədarükçülərə qarşı sosial cəhətdən doğru münasibətidir. Yəni onların ödənişləri vaxtında edilməlidir. Dünyanın "Shevron", "Exxon", "Coca-cola" kimi nəhəng şirkətləri KSM-ə birmənalı olaraq əməl edirlər. Bu şirkətlərdə, hətta KSM adlı şöbələr də fəaliyyət göstərir. Başqa sözlə, dünyanın bütün ciddi şirkətləri buna böyük önəm verirlər. Aparılan tədqiqatlar nəticəsində müəyyənləşdirilib ki, bu cür layihələrin həyata keçirilməsi şirkətlərə olan etimadı artırır. Məsələn, Amerikada keçirilən sorğu zamanı respondentlərin 86 faizi öz sosial öhdəliklərini yerinə yetirən və xeyriyyəçiliklə məşğul olan şikrətlərin mallarını almağa üstünlük verirlər.
- Yəni KSM-ə riayət etməmək iqtisadi durumu dəyişə bilər?
- Hazırda dünyanı iqtisadi böhran bürüyüb. Və bu iqtisadi böhranın nəyin nəticəsində baş verməsinə nəzər salsaq görərik ki, iri şirkətlər, banklar kreditlərlə bağlı problem yaşayır. Kreditlər çox vaxt onu qaytarmaq iqtidarında olmayan şəxslərə verilib. Əgər KSM prinsiplərinə əməl edilsə idi, bu problem ya olmazdı, ya da çox asanlıqla çözülərdi.
- Azərbaycanda necədir, şirkətlər KSM normalarına əməl edirlərmi?
- Bir fakta diqqət yetirmək istərdim. Hələ Bakı-Tbilisi-Ceyhan işə düşməmişdən əvvəl boru kəmərinin keçəcəyi ərazilərdə yaşayan icmalarla danışıqlar aparan "bp-Azerbaijan" şirkəti onlarla münasibət quraraq bu layihənin əhəmiyyəti barədə insanları məlumatlandırmışdı. Hətta həmin icmalara 100 milyon dollara yaxın kompensasiya ödənilmişdi. Bu özüelə KSM-in tətbiqi deməkdir. Belə olan halda insanların və həmin şirkətin tərəfdaşlarının bu şirkətə inamı, etimadı da artır. Bütövlükdə, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən şirkətlər, xüsusilə də yerli biznes qurumları öz gələcəkləri barədə düşünməlidirlər. Məşhur amerikalı investor Uorren Baffet demişkən, "Hörməti, nüfuzu qazanmaq üçün onilliklər lazım ola bilər, onu itirmək üçünsə bir gün bəsdir".
- Bir çox ekspertlər hesab edir ki, dünya iqtisadi böhranı Azərbaycana ciddi təsir göstərməyib. Siz bununla razısınız?
- Biz özümüz 1 barrel neftin qiymətini 40-50 dollar civarında proqnozlaşdırmışdıq. Amma gördüyünüz kimi, ilk vaxtlar neft 150 dollara, hətta bir qədər də baha satılırdı. Azərbaycan hökuməti isə 1 barrel neftin qiymətini 70 dollar götürmüşdü və bu, Azərbaycanın dövlət büdcəsinə yüksək təsir etdi. Amma son vaxtlar qiymətlər düşməyə başladı və son məlumatlara görə, indi neftin 1 barreli 40 dollara qədər düşüb. Ola bilsin ki, bundan da aşağı olsun. Yəni bundan görünür ki, iqtisadi böhran Azərbaycandan yan keçməyib.
Amma qonşuları ilə müqayisədə Azərbaycanda elə də iqtisadi böhran hiss edilmir. Məncə, Azərbaycan son iki ildə neftdən gələn gəlirləri daha yaxşı istifadə etsəydi, dünyada yaşanan maliyyə böhranı bu ölkəyə ümumiyyətlə təsir etməzdi.
Bu da həqiqətdir ki, Azərbaycanın əsas gəlirləri neftdən asılıdır və bizim proqnozlarımıza görə, yaxın altı ay ərzində neftin bir barreli 40 dollar civarında qalacaq və köklü dəyişikliklər olmayacaq. Düzdür, mənim proqnozlarım çin çıxmaya bilər və neft yenidən bahalaşa bilər. Yəni hər cür sürprizlər ola bilər.
- Bir qədər əvvəl siz Bakıda gerçəkləşdirilən "Qara qızıl"ı insan qızılına çevirək" layihəsinə qatılmışdınız. Sizcə, Azərbaycan "qara qızıl"ı insan qızılına çevirə bilirmi?
- "Qara qızıl"ı insan qızılına çevirək" layihəsinin məqsədi neft gəlirlərinin iqtisadiyyatın neftdənkənar sahələrin inkişafına yönəldilməsinin ən optimal yolların aranması idi. Azərbaycan hökuməti artıq bu istiqamətdə fəaliyyətə başlayıb. Nəticələr barədə danışmaq hələ tezdir. Düşünürəm ki, yaxın gələcəkdə Azərbaycan hökuməti mühüm nailiyyətlər əldə edəcək.
- Bütövlükdə Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafını necə dəyərləndirirsiniz?
- MDB ölkələri ilə müqayisədə Azərbaycan çox irəlidədir. Çünki hazırkı maliyyə böhranı digər MDB ölkələrinə daha çox təsir göstərib. Ən pis vəziyyət isə Rusiyadadır. Bu yaxınlarda Rusiya kanallarının birində əhalinin suallarını cavablandıran baş nazir Vladimir Putinə verilən kəskin sualları yəqin ki, eşitdiniz. Bunun özü də Rusiya əhalisinin hansı vəziyyətdə olduğunun bariz nümunəsidir. Rusiyanın bu durumu göstərir ki, Putinin siyasəti neft gəlirlərinin düzgün xərclənməməsinə səbəb olub.
- Qlobal maliyyə böhranı nə ilə sonuclana bilər?
- Biz bu barədə öz təkliflərimizi artıq təqdim etmişik. Təəssüf ki, sizin jurnala onları hələ açıqlaya bilmərəm.

American expert: “Forecasts can be wrong and oil prices might go up again”
The world economic crisis has raised many questions to which international organizations and major research centres are trying to find an answer. They talk about many causes and ways out of the current situation. Several Western experts think that major companies could ease their plight, even avoiding bankruptcy and redundancies, if they observed the norms of corporate social responsibility (CSR). This is the opinion of the US Chamber of Commerce's chief consultant on CSR and professor at the Business School at Britain's Middlesex University, Michael Hopkins. He shared his views on the economic situation today in the world and Azerbaijan in an exclusive interview with Region+.
-Mr Hopkins, to start with I would like to know what CSR really means and how failure to observe it can have an influence on the state of a business?
- Corporate social responsibility is a respectful and right attitude on the part of a company towards its employees, management, partners, suppliers and contractors. The company must be aware of its social responsibility towards them and settle its debts on time. For example, CSR is strictly observed in such giants of the world economy as Chevron, Exxon and Coca-Cola. These companies even have whole departments on CSR. In other words, serious companies think this is very important and, research has shown, confidence grows in them as a result. A survey conducted in the USA showed that 86 per cent of consumers prefer to buy the products of companies that meet their social obligations and do charitable work.
- But could failure to observe CSR really change the economic situation?
- If we look at the causes of the current economic crisis, we can see that major companies and banks are experiencing credit problems. Loans were often made to people who were unable to repay them. But if CSR principles had been observed, these problems would either not have arisen or been resolved much more easily.
- What's the situation in Azerbaijan? Are companies observing CSR norms?
- I would like to draw attention to one thing. When the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline was still under construction, BP-Azerbaijan established a link with the public in the territory that the pipeline was to cross. The people were informed about the significance of the project and some 100 million dollars were allocated to them in compensation. This is observing CSR. In a case like this, trust grows in the company on the part of the public and the company's partners and the company's rating goes up accordingly. Companies operating in Azerbaijan, especially local business structures, should worry about their future. Famous American investor Warren Buffett said: "It takes decades to win trust and just one day to lose it."
- Many experts think that the world economic crisis has not had a major effect on Azerbaijan. Do you agree?
- We ourselves forecast an oil price of between 40 and 50 dollars per barrel this year. But you saw that oil was initially 150 dollars and then even higher. Even though the Azerbaijani government factored in a price of around 70 dollars per barrel, your budget has emerged a winner. However, recently prices have begun to fall and, according to the latest statistics, have dropped to 40 dollars per barrel. And the price might fall further, too. This means that the economic crisis has not passed Azerbaijan by. At the same time, in comparison with its neighbours, the crisis is not making itself felt in particular in Azerbaijan. I think that if the oil income of recent years had been even better spent, the crisis would not have affected the country at all. The reality is that Azerbaijan's main income comes from the sale of oil and its price will remain around 40 dollars over the next six months, according to our forecasts. However, my forecasts might not be right and oil could go up in price again. There could be all kinds of surprises.
- A while ago you were involved in a project in Baku by the name of "Let's convert black gold into human gold". How do you think Azerbaijan can turn black gold into human gold?
- The aim of the "Let's convert black gold into human gold" project was to look for the best ways to use oil income to develop the non-oil sector of the economy. The government of Azerbaijan has already begun work in this respect. It's too early to talk about results, but I hope that in the near future the Azerbaijani government will achieve major success.
- What's your assessment of the development of the Azerbaijani economy as a whole?
- Azerbaijan is well ahead of other CIS countries. The current financial crisis has had more of an effect on its neighbours. The situation is worst of all in Russia. You probably heard the harsh questions put to Vladimir Putin when he was answering questions from the public on Russian TV. This is a clear indicator of the welfare of Russians and evidence that Putin's policy has led to misspending of oil income.
- How might the global financial crisis turn out?
- We have already submitted our thoughts on this. Unfortunately, I cannot reveal them at the moment.
- Well, there's nothing for it but to wait for the results and hope for the best. Thank you for the interview.