QASTARBAYTERİN HƏYATINDAN
Eduard Bağırov haqqında ciddi şəkildə ilk dəfə bir il öncə danışmağa başladılar. Onda "Populyarnaya literatura" nəşriyyatı onun "Qastarbayter" romanını çap etmişdi. Əsərdə müəllif Moskvanı necə "fəth etməsindən" bəhs edirdi. Əsər həddindən tipik olmasına baxmayaraq, həm də maraqlı idi. Buna görə də onu həm MDB-nin hər yerindən Rusiyaya hücum çəkmiş qastarbayterlər, həm də onları işə götürənlər maraqla oxumuşdular. Hətta həmin vaxt burjuaziya jurnalları da belə öz abunəçilərinə bestsellerə dönmüş romanı oxumağı məsləhət görürdülər ki, hər hallığına, işə götürdükləri adamın kim olduğunu bilsinlər.
Bir saatın içində günün yazıçısına çevrilmiş Eduard Bağırov isə yeni roman yazmağa başlayıb və həmin roman artıq Avropanın ən iri nəşriyyatı "AST" tərəfindən alınıb. Eduard Bağırov bizim jurnala müsahibəsində yeni romanının nə barədə olması və ümumiyyətlə, nə ilə məşğul olması barədə danışıb.
- Əvvəla, sizi ikinci kitabınızın çıxması münasibəti ilə təbrik edirik. Xahiş edirəm bir-iki kəlmə ilə onun nədən bəhs etdiyini deyin, daha çox sevgi romanıdır, yoxsa bir qastarbayterin, bir azərbaycanlının yad ölkədə yaşamaq uğrunda mübarizəsindənmi bəhs edir?
- "Sevgililər" "Qastarbayter"in süjet xəttinin davamıdır. İki gəlmə gənc Moskvada yaşayır, onlardan biri İnternetdə varlı ailədən olan evli qadınla tanış olur, onlar bir-birlərini sevirlər. Aydın məsələdir ki, belə vəziyyət rahat yoluna qoyula bilməz, buna görə də mən düşünürəm ki, oxucu darıxmayacaq.
- Yazıçı Bağırovun həyatının bir gününü təsvir edə bilrəsinizmi?
- Yuxudan oyanan kimi ayağa qalxıram. Elə həmin dəqiqə də kompyuterin araxasında oturub bütün günümü orada keçirirəm. Məqalələr, kitablar yazıram. Yanımda hər cür görüşlər keçir, adamlar yanıma gəlir. Hər şey mənim yaşadığım rayonda baş verir, onu tərk etməyi xoşlamıram. Səhər və ya günorta yeməyinə "Sadovoe koltso"dakı sevdiyim "Xurma" Azərbaycan restoranına gedirəm, orada hər kəs məni tanıyır.
- Deyrlər ki, siz günlərlə İnternetdə oturursunuz? Bu, asılılıqdır? Siz necə düşünürsünüz, İnternetdən asılılıq uydurma problemdir, yoxsa xəstəlikdir?
- Bu, şəksiz, asılılıqdır və yetərincə gücludur, ancaq heç cürə xəstəlik deyil və onunla mübarizə aparmağa dəyməz. Mən sadəcə hər gün müəyyən həcmdə məlumat almağa alışmışam. Əgər həmin məlumatı almasam, mən özümü rahatsız hiss edirəm. Çox sayda insanın hər gün qəzet oxumasını və ya televizora baxmasını heç də xəstəlik saymırlar. Həm də unutmaq lazım deyil ki, Moskva dəhşətli nəqliyyat problemləri olan nəhəng meqapolisdir. Bizdə çoxsaatlıq böyük tıxaclar yaranır. Hətta eyni rayonda yaşasaq da, mən çox dostlarımla ildə bir-iki dəfə görüşə bilirəm. Ona görə də İnternet bizim şəhərdə insanlar arasında yeganə əlverişli kommunikasiya vasitəsidir.
- Siz fəal ictimai həyat yaşayırsınız, indi nə ilə məşğulsunuz, kimin maraqlarını qoruyursunuz?
- Mənim ictimai fəaliyyətim indi yetərincə məhduddur. Vaxt azdır, mən, demək olar ki, həmişə yazıram. Ancaq ayda iki-üç dəfə mən mütləq Rusiya TV-lərinin millətlər və dinlər arasındakı qarşılıqlı münasibətlərdə olan problemlərə həsr olunmuş müxtəlif verilişlərinə qatılıram. Mən vəkil deyiləm ki, kiminsə maraqlarını qoruyam. Ancaq bu cür polemikalarda mən ilk növbədə Moskvada gəlmə olan bir azərbaycanlı kimi çıxış edirəm və mənə də azərbaycanlı kimi müraciət edirlər.Çox sayda rusiyalıda azərbaycanlılar haqqında fikir mənim timsalımda formalaşır, bu məsuliyyəti mən anlayıram. Bundan özünüz nəticə çıxarın.
- Moskvada Siz Azərbaycan diasporası ilə də əlaqə saxlayırsınız, tez-tez onların tədbirlərinə qatılırsınız. Kimlərlə tanışlıq qurmusunuz?
- Mən mütəmadi olaraq çox sayda azərbaycanlı ilə ünsiyyətdə oluram, onların hamısının adını burada sadalamaq mümkün deyil. Şəksiz ki, mənə çox xoşdur ki, nə vaxtsa məni Leyla Əliyevaya təqdim ediblər. O, çox gözəl xanım, əsl şahzadədir. Həm də rusiyalılarla azərbaycanlıların həmrəyliyi üçün böyük işlər görür, çox sayda faydalı imic layihələri gerçəkləşdirir, bunlardan biri də "Bakı" jurnalıdır. Onun fəaliyyəti həqiqi hörmətə layiqdir. Şəxsən bu, bir publisist - azərbaycanlı kimi mənim üçün qarşıma qoyduğum məsələləri yüngülləşdirir. Və buna görə də Leyla xanıma çox minnətdaram.
- Belə çıxır ki, Siz Azərbaycan mədəniyyətini yaxşı tanıyırsınız, bu həm təəccüblü, həm də xoşdur, axı siz tarixi vətəninizdə doğulmamısınız. Siz pərəstişkarlarınıza Tahir Salahov haqqında bildirmizsiniz ki, "əgər bu ad sizə tanış deyilsə, onda mənimlə əlaqəni kəsin, sonra başınızı divara vurub özünüzü öldürün ki, yer üzünü kirlətməyəsiniz..."
- Tahir Teymuroviçin yaradıcılığı ilə mən yaxından tanışam və bu yaradıcılıqdan xəbərsiz insanların olmasını qəribə sayıram. Tahir Salahov dünya səviyyəli incəsənət xadimidir, onun incəsənətdəki payı çox böyükdür.
- Ötən il siz Bakıda olmusunuz. Bu, bizim şəhərə sizin ikinci gəlişiniz idi. Sonra Rusiya KİV -ləri ilə müsahibənizdə bildirmisiniz ki, bu yeganə şəhərdir ki, sizdə təəssürat oyadıb. Bu nədir, "qanın çağırışıdır"?
- "Çağırışı" yox , "səsidir". Bunların arasında böyk fərq var. Bakı haqqında çox və uzun danışmaq olar. Rusiya KİV-ləri üçün mən bu şəhərlə bağlı çox sayda heyranlıq dolu sözlər tapa bilirəm. Amma bunu Azərbaycan KİV-lərinə danışmağa ehtiyac yoxdur. Azərbaycanlılar mənsiz də paytaxtlarının necə gözəl olduğunu bilirlər.
- Müsahibələrinizdən birində demisiniz: "Azərbaycanın düşmənləri mənim düşmənlərimdir". Sizcə, bizim ölkənin düşmənləri kimlərdir? İnternetdə belə bir fikir var ki, bizim əsas düşmənimiz elə Rusiyadır.
- Kim bunu iddia edirsə, onu mütləq müalicə etmək lazımdır. Bu açıq-aydın təxribatdır, özü də absurddur. Rusiya heç zaman Azərbaycanın düşməni olmayıb! Heç bir ehtimal da yoxdur ki, nə zamansa olacaq. Rusiya ilə Azərbaycanın münasibətləri bütün səviyyələrdə gözəldir. Zaman keçdikcə bu daha da inkişaf edəcək. Başqa cür ola bilməz, Rusiyada milyonlarla azərbaycanlı yaşayır. Mən şəxsən düşmən deyəndə Dağlıq Qarabağı işğal etmiş adamları nəzərdə tutmuşam. Təbii ki, onların bizim düşmənimiz olması dəqiqdir. Ancaq bu fikirdəyəm ki, gec-tez ədalət qalib gələcək.
- Öz həyatınız boyu onlarla peşə dəyişmisiniz, hətta prezident Türkmənbaşının mühafizəsində olmusunuz. Yalnız bir vaxt məşğul olduğunuz ticarətin sirlərini yaxşı bilməklə qalmırsınız, həm də, öz sözlərinizə görə, çox sayda müxtəlif növ odlu silahlardan istifadənin ustasısınız. Həyat sizi daha hansı təmiz kişi peşələrinə yiyələnməyə məcbur edib?
- Ümumiyyətlə, çox iş bacarıram. Mən rahatlıqla qoyun kəsə bilirəm, ondan yemək hazırlaya bilirəm. Mənzilimdəki borunu da özüm dəyişə bilirəm. Çətinlik çəkmədən xətrimə dəyənin ağzını da qıra bilirəm. Ona görə də düşünmürəm ki, bütün bu cür vərdişləri sadalamaq lazımdır. Mənim bildiyim bütün vərdişləri istənilən normal kişi bacarmalıdır.
- Yazıçılara öncəgörmələr, gələcəkdən xəbər vermək və ya sadəcə fantaziyalara dalmaq xasdır. Bəlkə, bir sınayasınız? Azərbaycanın gələcəyini necə görürsünüz?
- Mən fantast deyiləm və gələcəyə də boylanmıram. Yalnız bunu deyə bilərəm ki, indiki Azərbaycan düzgün inkişaf yolu seçib. Ölkəyə müdrik və bacarıqlı insanlar rəhbərlik edir. Ona görə də əminəm ki, Azərbaycan yalnız inkişaf edəcək.

EPISODES FROM THE LIFE OF A GUEST WORKER
People began to talk seriously about Eduard Bagirov a year ago, when the publishers Populyarnaya Literatura printed his novel "Gastarbeiter." The writer described how he had conquered Moscow. The story was typical - but nonetheless so involving that it was read with equal interest by both the guest workers who invade Russia from all over the CIS, and their employers. Even conservative bourgeois magazines risked advising their well-heeled subscribers to read a novel which by then had become a bestseller - just in case - to know with whom they were dealing when hiring guest workers.
In the mean time, Eduard Bagirov, who had become instantly fashionable, started on a new novel and this was immediately bought up by Europe's largest publishing group, AST. Bagirov discusses his new novel, and the life of a fashionable writer, in this interview with our magazine.
- First of all, let us congratulate you on the publication of your second book. Please tell us briefly what it is about - is it more a love story, or a novel about the survival of a guest worker, an Azerbaijani, in a foreign country?
-"The Lovers" continues the story line of "Gastarbeiter." Two young foreigner friends live in Moscow, one of them meets a young married woman from a rich family, online, and they fall in love. Obviously, this situation cannot be easily resolved, so I think that my readers will not be bored.
-Could you describe a day in the life of writer Bagirov for us?
- I get up as soon as I wake up. I switch on my computer and spend my whole day typing. I type my articles and books. I regularly have meetings, people come to visit me, but all this takes place in my space. I do not like to leave it. And I have breakfast and lunch at my favourite Azeri restaurant, Khurma, on Sadovoye Koltso - everyone knows me there.
- They say that you spend days online. What is this, an addiction? And do you think that internet addiction is an imaginary problem or an illness?
- It is definitely an addiction, and quite a strong one, but certainly not an illness, so there is no need to look for treatment. I have simply got used to receiving a certain amount of information, and I have to get it every day. Without that quantity of information, I do not feel comfortable. But the fact is that large numbers of people watch a lot of TV or read newspapers, and no one calls this an illness! In addition, you should bear in mind that Moscow is a vast megalopolis with terrible traffic problems - there are huge, hours-long jams, and sometimes I don't see some of my many friends more than once or twice a year, even if we live in the same area. So the internet is the only convenient way for people in our city to communicate.
- You are a social activist.  What are you doing now, whose interests are you defending?
- My social activities these days are quite limited. I am very busy - I write almost all the time. But two or three times a month I take part in programmes on Russian TV on the problems of relations between various ethnic groups and religious denominations. I am not a lawyer to defend anyone's interests but, because I take part in these types of TV debates as an Azeri who came to Moscow, I represent Azerbaijanis. Many Russians form their opinion of Azerbaijanis after watching me, so I understand my responsibility. You can draw your own conclusions.
-You stay in touch with the ethnic Azeri community in Moscow, and frequent the events they organize. Whom do you know?
-I regularly meet many Azerbaijanis, and it is impossible to mention all their names in this interview. Of course, I was flattered to be introduced once to Leyla Aliyeva. She is a very pretty girl, a real princess. In addition, she does a lot of work to establish ties between Russians and Azerbaijanis; she implements many very useful image-forming projects, one of which is the magazine 'Baku'. Her work deserves genuine respect. Personally, as an Azerbaijani writer, I find that she helps me achieve some of my goals. And I am grateful for that to Leyla Xanum.
-You seem to be quite knowledgeable about Azerbaijani culture, which is nice to know: after all, you were not born in Azerbaijan. And you told your fans about Tahir Salahov, saying that "if you do not know the name, get out of here and kill yourself by banging your head against the wall, do not pollute the universe..."
-I know the works of Tahir Timurovich very well and find it strange that there are people who do not. Tahir Salahov is a world-class artist; his contribution to the arts is invaluable. That is why I once wrote the words you quoted in my magazine.
-You visited Baku last year. It was your second visit to our city. After that you told the Russian media in an interview that it was the only city which impressed you. Was this the "call of blood"?
-It was not a "call," it was a "voice." These are two different things. I can talk about Baku a lot, and for a long time, although I hardly need to do that in an interview with an Azerbaijani magazine. But for Russians, I will always find many words of praise for this city. The Azerbaijanis know, without my telling them, what is good about their capital.
-You said in an interview that the "enemies of Azerbaijan are my enemies." So who are the true enemies of our country in your opinion? There are many people on the internet who think that Russia is in fact the main enemy.
-The people who say that should be sent for compulsory treatment. These are pure acts of provocation, and absurd ones at that. Russia has never been an enemy of Azerbaijan. And there is no reason why it should ever become one. Russia and Azerbaijan have excellent relations at all levels, and they will only improve with time. How can it be any different if millions of Azerbaijanis live in Russia? As for me, I meant the people who occupy Nagornyy Karabakh. Of course they are certainly not friends. But I think that sooner or later, justice will prevail.
-You have tried your hand at dozens of occupations in your life; even serving as a personal guard to Turkmenbashi. You not only have excellent salesmanship (you were a salesperson) but also, as you say yourself, you know how to use a huge number of firearms. What other purely manual skills have you acquired in life?
-Well, quite a few. I can easily kill a sheep, cook it, change the wiring in an apartment, and beat the hell out of an offender without reflecting too much. So I am not certain that I have to list all my so-called skills: absolutely every normal man can, or should be able to, do everything I can do.
-It is usual for writers to foretell, predict or at least to simply fantasize. So shall we try? What will Azerbaijan be like in the future?
-I am not a sci-fi writer and I am not trying to predict the future. I can only say that Azerbaijan is on the right track of development, the country is governed by wise and competent people, so I am certain that Azerbaijan can only develop further.