RƏSMİ SƏFƏRİN İŞGÜZAR GEDİŞİ
Azərbaycan prezidentinin İtaliyaya rəsmi səfəri zamanı bu ölkənin "RAİ International" telekanalına verdiyi müsahibə yalnız İtaliya deyil, ümumilikdə, Avropa siyasətçiləri tərəfindən də çox maraqla qarşılanıb. Və bu da təsadüfi deyil - dövlət başçısının səsləndirdiyi tezislər ölkəmizlə İtaliya və Avropa İttifaqının digər üzvləri arasındakı ikitərəfli münasibətlər çərçivəsindən çox kənara çıxır. Odur ki, bu kontekstdə İlham Əliyevin müsahibəsində səsləndirdiyi ən vacib məqamlara diqqət yetirək.
Prezident bir daha ölkəmizin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasındakı aktiv mövqeyini və “Nabucco” layihəsinin reallaşdırılmasına sadiqliyini bəyan edib. Amma o, xüsusi olaraq vurğulayıb ki, bu layihənin uğuru yalnız Bakıdan asılı deyil, bu məsələdə konsorsium üzvü olan şirkətlərin, tranzit ölkələrin və layihədə maraqlı olan Mərkəzi Asiya dövlətlərinin aktiv rolu da çox önəmlidir. Başqa sözlə, Azərbaycan bu layihənin reallaşması üçün özünün tranzit və lazım olarsa, təbii qaz imkanlarını təklif edə bilər. Amma öz növbəsində Avropa İttifaqı və üzv ölkələr də bu sahədə daha aktiv olmalıdırlar.
Bu mənada, dövlət başçısının diversifikasiyada yalnız mineral resurslardan istifadə edən dövlətlərin deyil, bu resursları istehsal və hasil edən ölkələrin də maraqlı olması haqda tezisi diqqəti cəlb edir. Burada söhbət dünyanın xammal bazarlarına birbaşa çıxışı olmayan Azərbaycandan gedir. Bundan çox vacib bir nəticə hasil etmək olar - Bakı üçün vacib olanı yalnız Avropanın enerji təhlükəsizliyini təmin etmək deyil, həm də özünün enerji təhlükəsizliyini möhkəmləndirməkdir. Və məhz buna görə də İlham Əliyev bir neçə dəfə vurğulayıb ki, Azərbaycan onu Şimal, Cənub, Şərq və Qərbdəki bazarlar və ölkələrlə birləşdirən geniş neft və qaz boru şəkəbəsini uğurla yaradıb və istifadə edir. Təcrübə göstərir ki, bu boru kəməri şəbəkəsi olmasaydı, biz istehlakçıların diktatının girovuna çevrilərdik. Bu istehlakçılar isə, məlum olduğu kimi, çox vaxt bizimlə münasibətləri qurarkən öz eqoist və bəzən bazar iqtisadiyyatı prinsiplərindən uzaq olan maraqlarını güdürlər.
Prezidentin Bakının Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıqda və həm ölkə, həm də cəmiyyətin Avropa standartlarına yaxınlaşması üçün daxili avrointeqrasiya proseslərinin aktivləşməsində maraqlı olması barədə tezisi də diqqəti cəlb edir - xüsusilə, son vaxtlar Avropa İttifaqının bizim regiona artan marağı fonunda. Özü də bu zaman əsas kimi əhalinin yaşayış səviyyəsinin yüksəlməsi, siyasi sistemin modernləşdirilməsi, sosial ədalət və iqtisadi azadlıq prinsipləri götürülür. Yeri gəlmişkən, avropalı məmurların Azərbaycan tərəfi ilə dialoqunda məhz bu mövzular prioritet təşkil edir. Biz Avropa İttifaqından hansısa imtiyaz, subsidiya və ya güzəşt gözləmirik. Bizim əsas marağımız iqtisadi, sosial və siyasi sahələrdə aparıcı Avropa kriteriyalarına yaxınlaşmaqdır. Və bununla bağlı səslənən tezisləri hazırda MDB ölkələri ilə münasibətləri yeni səviyyəyə qaldırmaq haqda düşünən Avropa İttifaqının rəhbərliyi və dövlətləri üçün bir işarə kimi qəbul etmək lazımdır.
Azərbaycanın İtaliya və ümumilikdə, Aİ ilə münasibətlərinin səviyyəsini şərh edən prezident İ.Əliyev onları öz regional siyasətlərində Azərbaycanın Cənubi Qafqazda artan rolu ilə hesablaşmağa çağırıb. Özü də söhbət yalnız Azərbaycanın nəhəng iqtisadi potensialı və inkişafından yox, daha çox ölkənin regionda vacib sabitləşdirici faktor rolunu oynaması, Cənubi Qafqazda təhlükəsizlik və sabitliyə pozitiv təsirindən gedir.
İtaliya və ümumilikdə, Avropa auditoriyası üçün İ.Əliyev ölkəmizin Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan prezidentlərinin imzaladığı Moskva bəyannaməsinə dair mövqeyini bir daha açıqladı. Bu, həm də ona görə vacibdir ki, son vaxtlar rəsmi Moskva ilə Yerevan öz şərhlərində elə təsəvvür yaratmağa çalışırlar ki, guya bu sənədin başlıca cəhətini görmürlər. Bu cəhət isə Bəyannamənin artıq birinci bəndində açıq şəkildə ifadə olunub:  münaqişə beynəlxalq hüququn prinsip və normaları və bu çərçivədə qəbul olunmuş qərar və sənədlər əsasında nizamlanmalıdır.
Nəhayət, dövlət başçısı rəsmi Bakının regional və beynəlxalq arenada balanslaşdırılmış siyasətə, həm Şərq, həm də Qərb ölkələri ilə pozitiv münasibətlərin inkişafına yönəlmiş kursa sadiqliyini bir daha bəyan edib.  Dövlətimizin müstəqil inkişaf təcrübəsi isə göstərir ki, ölkədə daxili və xarici uğurun əsas formulu məhz budur.

BETWEEN THE EAST AND THE WEST
The interview granted by the Azerbaijani president to the Rai International TV channel during his official visit to Italy caused a keen interest not just among Italian, but also European politicians. This is understandable because the importance of the statements made by the head of state goes far beyond the framework of bilateral relations between our country and Italy and other EU countries. In this context, we would like to draw your attention to the following important aspects of President Aliyev's interview.
The president reaffirmed the active position of our country on the issue of guaranteeing the energy security of Europe and its firm allegiance to the implementation of the Nabucco project. But what is more important here is that he said that the success of this project depends not just on Baku as the active role of private member companies of the consortium, transit countries and Central Asian states is more important here. In other words, Azerbaijan is ready to provide the project with its own transit, and if necessary, gas possibilities. But the European Union and its member states must pursue a more active policy on this issue.
In this regard, the head of state's statement that not only countries consuming mineral resources, but also countries producing and extracting them have an interest in diversification is quite interesting. In this case, he implied Azerbaijan, which has no direct access to the world market of raw material. Hence, an important conclusion - for Baku it is important not only to participate in ensuring the energy security of Europe, but also to ensure its own energy security. For this reason, the Azerbaijani president often emphasizes that Azerbaijan has created and is successfully using a wide network of oil and gas pipelines which connect it to various countries and markets north, south, east and west of its borders. Experience shows that had it not been for the pipeline network, we would have become hostages to the diktat of consumers who often promote their own egoistical interests that are far from principles of the market economy.
The president's thesis that Baku has an interest in cooperation with the EU and expediting domestic processes of European integration in order to bring our country and society closer to European standards is extremely important, especially in the context of the recent growing interest of the European Union in our region. The emphasis was put on such important issues as increasing living standards, modernizing the political system, social justice and economic freedom. Incidentally, these subjects are a priority in the dialogue of European officials with the Azerbaijani side. We do not expect any privileges, subsidies or concessions from the EU - we have an interest in adopting the most advanced European criteria in the economic, social and political sectors. This should be considered as an important signal for the leadership of the EU and its member countries which are currently considering raising their relations with a number of CIS countries to a higher and more advanced level.
Commenting on the state of relations between our country and Italy and the EU as a whole, President Ilham Aliyev urged them to take account of Azerbaijan's growing role in the South Caucasus in their regional policy, not just in terms of the economic potential and development of our country, but also because Azerbaijan plays the role of a stabilizing factor in the region and has a positive influence on security and stability in the South Caucasus and in a wider region.
Addressing the Italian and European audience, the head of state confirmed the position of our country on the Moscow Declaration which was signed by the presidents of Azerbaijan, Armenia and Russia. This is important for the reason that in the recent period, Moscow and Yerevan have persistently emphasized while commenting on this issue that they ignore the basic aspect of this important document. This aspect is quite clearly stipulated in the first point of the Declaration - the conflict should be solved on the basis of principles and norms of international law and decisions and documents adopted within this framework.
Finally, we should pay attention to the fact that the head of state reaffirmed Baku's adherence to a balanced foreign policy in the regional and international arena and a policy aimed at the further development of positive relations with the East and the West. The independent development of our country has shown that this approach forms the basis of and is a kind of formula for the domestic and foreign policy success of our country.