Azərbaycan idmançıları ağır atletika üzrə Avropa Çempionatında yeddi qızıl medal qazanıblar
İki il əvvəl ağır atletika üzrə Azərbaycan millisi Beynəlxalq Ağırlıqqaldırma Federasiyası tərəfindən böyük cəzaya məruz qaldı. Qadağan olunan preparatdan istifadə edən millimizin əksər üzvləri müxtəlif müddətlərə idmandan uzaqlaşdırıldı. Gürcüstanda baş tutan Avropa Çempionatı həmin cəzalı atletlərin Azərbaycan millisinə o cümlədən böyük idmana uğurlu qayıdışıyla yadda qaldı.
Millimizin ilk uğurunu 2 illik diskvalifikasiyadan sonra podiuma qayıdan London Olimpiadasının bürünc medalçısı Valentin Xristov əldə edib. Atletimiz birdən qaldırmada öncə 133 kq, ardınca 135 kq çəkini başı üzərinə qaldırıb. O, üçüncü cəhdində 142 kq çəkini sifariş etsə də, öhdəsindən gələ bilməyib. Buna baxmayaraq, Valentin birdən qaldırmada kiçik qızılı aktivinə yazıb. Təkanla qaldırmada da Xristov rəqiblərinə güzəştə getməyib. Təmsilçimiz ilk cəhdindəcə 160 kq çəkinin öhdəsindən gələrək, növbəti kiçik qızıl medalını qazanıb. Beləliklə, yekunda 295 kq (135 kq + 160 kq) nəticə göstərən Valentin Avropa çempionu tituluna yiyələnib. Gümüş medalçı Dimitris Minasidis (Kipr) atletimizdən 12 kq geri qalıb - 283 kq (127 kq + 156 kq).
Xristovdan fərqli, Elmar Alıyev ümidləri doğrultmayıb. 56 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan həmyerlimiz birdən qaldırma hərəkətində 107 kq-ın öhdəsindən gəlib və bu hərəkətdə 9-cu yeri tutub. Atletimiz təkanla qaldırma hərəkətində 137 kq-ı ram edib və Avropanın 4-cüsü olmağı bacarıb. Toplamda 244 kq (107+137) nəticə göstərən Elmar yekun sıralamada 10 idmançı arasında 7-ci yeri tutub.
58 kq çəki dərəcəsində yarışan xanım atletimiz Boyanka Kostova Avropa Çempionatının şəksiz favoriti adını təsdiqləyib. Belə ki, Kostova ilk yanaşmasında 100 kq-ı ram edərək ən yaxın rəqibini 7 kq qabaqlayıb və liderliyi ələ alıb. Daha sonra 105 kq-ı rahatlıqla qaldıran Boyanka, Avropa U-23 rekordunu yeniləyib. Ona qədər bu rekord (100 kq) Ukrayna təmsilçisi Yuliya Kalinaya məxsus idi. Birdən qaldırmada son yanaşmasında 109 kq üçün ştanqa yaxınlaşan atlet, onu da ram edərək böyüklər arasında Avropa rekordunu yeniləyib. Bu rekord (108 kq) rusiyalı atlet Svetlana Tsarukayevaya məxsus idi.
Təkanla qaldırmada ilk yanaşmasında 125 kq-ı qaldıran Kostova birdən-birə iki rekordu da yeniləyib. Bunadək yaşı 23-ə qədər olan qadınlarda təkanla qaldırmada buna qədərki rekord 123 kq idi. Eyni zamanda, bu nəticə ilə toplam çəki 234 kq oldu ki, əvvəlki ümumi nəticə rekordu 223 kq olub. Boyanka, bununla yekun sıralamadakı qızıl medalı özünə təmin edib.
İkinci yanaşmada məşqçilər heyəti idmançımız üçün 132 kq sifariş verib. Bu cəhdini də uğurlu edən Kostova toplamda 241 kq nəticə göstərərək böyüklər arasında rusiyalı Svetlana Tsarukayevaya məxsus 238 kq-lıq rekord da yeniləyib.
Təkanla qaldırmada son yanaşmasında 137 kq-ı qaldıran Kostova, ümumilikdə, 246 kq (109+137) nəticə göstərərək bütün rəqiblərini aşkar şəkildə üstələyərək Avropa çempionu tituluna yiyələnib. O, U-23-də 8, böyüklər arasında isə 4 rekordu - birdən qaldırma, təkanla qaldırma və toplamda yeniləyərək tarixi nəticəyə imza atıb. Valentin Xristov kimi Boyanka Kostova da ikiqat Avropa çempionu olub.
77 kq-da çıxış edən Əfqan Bayramov B qrupunda yarışsa da (nisbətən zəiflərin yarşında), A qrupunda çıxış edən bir çox atletdən üstün olub. Toplam 333 kq (141+192) nəticə göstərən Əfqan yekun sıralamada 7-ci yeri tutub. Ancaq onun təkanla qaldırmada ram etdiyi 192 kq-ı heç kim üstələyə bilməyib və o, bu hərəkətdə Avropa Çempionatının kiçik qızıl medalına layiq görülüb. Qeyd edək ki, Əfqan 2012-ci Avropa Çempionatında həm təkanla qaldırmada, həm də toplamda çempionluğu bayram edib.
Qeyri-müəyyən səbəbdən Bayramovla eyni çəkidə çempionata yollanan İvan Stoitsov podiuma çıxmayıb. 4 ilə yaxındır komandamızda yer alan, lakin rəsmi beynəlxalq yarışlar zamanı "zədələnən" atletin bu dəfə hansı səbəbdən bu addımı atması hələ bilinmir.
Gürcüstanda millimizin son medalını 69 kq çəki dərəcəsində Anastasiya İbrahimli əldə edib.Birdən qaldırmada 103 kq nəticə ilə 6-cı olan atletimiz 2-ci hərəkətdəki nəticəsi sayəsində fəxri kürsüyə yüksəlib. Belə ki, təkanla qaldırma hərəkətində 130 kq nəticə ilə 3-cü olub. Bu da Anastasiyanın iki hərəkətinin cəmində də bürünc medal qazanması üçün yetərli olub. 233 kq nəticə göstərən idmançımız çempion olan belaruslu Dina Sazanovetsdən 22, gümüş qazanan rusiyalı Yana Kondraşovadan 2 kq geri qalıb.
6 idmançıyla yollandığımız qitə birinciliyində Azərbaycan yığması 7 qızıl və 2 bürünc medal qazandılar.
Unutmaq olmaz ki, yığmanın əksər üzvləri 2 il yarışlardan kənarda qalıb. Cəzalı idmançıların böyük idmana qayıdışı isə hər zaman çətin olur. Ona görə yığmadan gələcəkdə daha böyük uğur gözləmək olar. Qazanılan nəticə millinin yeni polşalı baş məşqçisi Miroslav Çoroşun debütünü uğurlu etdi.

NEW WEIGHTLIFTING RECORDS
The European Weightlifting Championships held last week in Tbilisi were noted for the triumphant return of Azerbaijan's athletes to the sport. This was the first major tournament for the country's national team, whose main members have been forced to miss competitions in the past two years because of the ban imposed by the International Weightlifting Federation for using banned substances.
The first success was achieved by London Olympic medallist Valentin Hristov, who had served a two-year disqualification. In the snatch he lifted 133 kg, and then 135 kg. Although Hristov's third attempt (142 kg) was unsuccessful, his earlier effort was enough to win a small gold medal. In the clean and jerk Hristov also left his opponents behind, lifting 160 kg at the first attempt and taking a small gold in this discipline, too.  By achieving a result of 295 kg (135+160) Hristov became European champion. The silver medallist of the championship, Dimitris Minasidis (Cyprus), was 12 kg behind the Azerbaijani, with a total of 283 kg (127+156).
Unfortunately, another Azerbaijani weightlifter, Elmar Aliyev, failed to live up to expectations. In the 56 kg category, in the snatch he could only manage 107 kg and took 9th place. In the clean and jerk Aliyev lifted 137 kg to finish fourth. In the two combined exercises he lifted 244 kg (107+137) to finish seventh out of ten competitors.
In the 58 kg category Boyanka Kostova lived up to her reputation as competition favourite. In her first attempt in the snatch she lifted 100 kg, beating her nearest rival by 7 kg. By then lifting 105 kg Boyanka established a new European under-23 record, previously claimed by the Ukrainian Yuliya Kalina (100 kg). And by lifting 109 kg in her third attempt, Kostova also beat the European senior record established by the Russian Svetlana Tsarukayeva (108 kg).
In the snatch Kostova lifted 125 kg in her first attempt, again beating the European under-23 record both in this exercise and in the sum of both (234 kg). At her first attempt she ensured a European Championship gold in this discipline and in the two exercises combined. At her second attempt she lifted 132 kg, setting up a new European record for two exercises among seniors (241 kg). And in her third attempt in the clean and jerk she lifted 137 kg. By establishing a final result in the two combined exercises of 246 kg (109+137) she became European champion. In this championship Kostova broke 8 European under-23 records and four senior records.
Valentin Hristov and Boyanka Kostova thus became double European champions.
In the weaker sub-group B, in the -77 category Afqan Bayramov defeated his young rivals in group A and finished 7th overall with a score of 333 kg (141+192). At the same time, his effort in the clean and jerk of 192 kg brought him a small gold in this discipline. At the European Championships in 2012 Bayramov triumphed in the clean and jerk and in the two exercises combined.
For some strange reason, Ivan Stoitsov, who competed in the same category as Bayramov, did not take to the floor. A member of the Azerbaijani national team for four years, he has failed to show his potential in international competitions, always on the injured list.
Anastasia Ibrahimli, who appeared in the -69 kg category, won another European Championship medal. By lifting 103 kg in the snatch, she finished sixth in the championships, but in the clean and jerk she came third with 130 kg. This was enough to give Ibrahimli a bronze with the two exercises combined. With a total of 233 kg she was 22 kg behind European champion Dina Sazanovich and 2 kg behind the silver medallist.
Competing with six athletes at the European Championships, Azerbaijan won a total of seven gold and two bronze (including small) medals.
Two members of the national team became European champions.  This result was achieved following two years of disqualification of the team's main competitors, despite the fact that it is usually very difficult for athletes to return to major competition after being penalized in this way. So, we can expect even greater things from our weightlifters in subsequent competitions. The debut of the team's new [Polish] coach, Miroslav Coros, was all the more successful because of that.