Əfsanəvi Qəmər Almaszadənin Azərbaycanda balet məktəbini necə yaratması haqda
İlk Azərbaycan dramaturqu, rejissoru, opera bəstəkarı, aktyoru, eləcə də Azərbaycanda ilk qəzetin redaktoru haqda danışmazdan öncə bir həqiqəti xatırladaq ki, öncülün yolu həmişə çətin olur. Lakin belə insanlar qadın olanda, bu yol daha da çətinləşir. Onun bu asan olmayan yolda hansı ictimai müqavimətlə üzləşdiyini ancaq təsəvvür etmək olar. - Düz yüz il əvvəl Azərbaycan balet məktəbinin yaradıcısı Qəmər Almaszadə doğulub.
Xoşbəxtlik naminə yalan
İndi demək olar: "Hər şeyin "günahkarı" anamdır!" Bu haqda balerina özü də danışır: "Ta uşaqlıqdan musiqini eşidərək, rəqs etməyə başlayırdım və illər ötdükcə bu elə yaxşı alınırdı ki, anam atamdan xəlvətcə məni özəl rəqs studiyasına göndərdi. Beləcə, biz bir neçə il atama "gəzməyə gedirik" deyərək, rəqs məktəbinə dərslərə gedirdik". Anam "mama" işləyirdi və ona görə də hərdənbir həkimlərin ziyalı mühitində fırlanardı. Atam isə əhatəsi tamamilə fərqli olan adı çəkməçi Hacı Ağa idi. Bundan başqa, mövhumata qədər dindar idi. Anam ondan çəkinirdi, amma ağır kişinin yanında istənilən azad qadın kimi təki uşaqları xoşbəxt olsun deyə "intriqalar qururdu".
Balerina özü o vaxtı belə xatırlayırdı: İnqilabdan sonra xoreoqrafiya məktəbi açılandan sonra, məni səhnəyə yaxşı hazırlayan olduqca təcrübəli pedaqoqlarla məşğul olmağa başladım. Beləcə mən ilk azərbaycanlı balerina oldum. Bütün bunlar böyük məhəbbət bəslədiyim atamdan gizlincə baş verirdi. Mömin müsəlman Hacı Ağa doğma qızını həddən artıq yüngül, hətta açıq-saçıq balet kostyumu geyinmiş səhnədə heç təsəvvür edə bilməzdi.
Yoluxucu teatr
Deyirlər ki, pis nümunə yoluxucudur. Atam da yəqin belə düşünürdü. Qəmər ondan gizlin balaca bacısı Ədiləni də baletə apardı. Daha sonra qardaşı Ənvər, bacısının uğurlarını görərək, Rəssamlıq məktəbinə (bugünkü Əzimzadə adına) daxil oldu. Ən maraqlısı odur ki, Qəmər təhsilini Bakıda da, Leninqradda da uzun illər ərzində atasından gizlədə bilir. Qəmər xanım bu haqda belə danışır: "Mən səylə məşğul olurdum, Leninqradda Qalina Ulanovanın anası Mariya Romanova kimi gözəl pedaqoqdan təhsil almışam. Atama gələndə deyirdim ki, mühəndislik oxuyuram, özüm isə yenidən səhnəyə. Tezliklə mən respublikanın əməkdar artisti, Azərbaycan SSR-nin xalq artisti oldum. Daha sonra isə SSRİ-nin xalq artisti adına layiq görüldüm. Anam mənim baletmeyster, məktəbin pedaqoqu, teatrın gələcək balerinalarının rəhbəri kimi işimə heyran idi.
Ailə bütün dostlarından və tanışlarından uşaqlarının nə ilə məşğul olduqlarını gizlətməyi xahiş edirdi və bu olduqca uzun müddət davam etdi. Lakin zamanla atama hətta kənar şəxslər, sadəcə tanışlar və xəbərdar etməyi unutduğumuz qonşular ya da sadəcə özlərini saxlaya bilməyənlər təbriklərlə yaxınlaşmağa başladılar. "O, təbrikləri sevinclə qarşıladığını göstərirdi, amma hiddətlənirdi, qəzəblənirdi, anamla qızğın mübahisələr salırdı".
Həmin vaxt Qəmərin 30 yaşı vardı, ümumittifaq şöhrəti qazanmışdı və hətta Bakıda dərs deyirdi, teatrda isə ancaq baş rolları alırdı.
Gülyanağın atılması
Atam zaman-zaman evdəkiləri yığar, onları sıraya düzər və soruşardı ki, nə üçün onlar hamısı bir nəfər kimi bu teatrın dəlisi olublar. O, mədəni insanların mühitində olmaqdan çox utanırdı, həm də çox istəyirdi ki, onu tanımasınlar. Lakin su axar öz yolunu tapır, çəkməçi Hacı Ağa evdəkilərin (və ictimai) təzyiqi altında əvvəllər heç vaxt getmədiyi teatra getməyə hazırlaşdı. Və ona görə də ən axırıncı sırada bilet aldı. Həmin vaxt, yeri gəlmişkən, Qəmərin həyat yoldaşı Əfrasiyab Bədəlbəylinin (bir Allah bilir ki, Qəmərin qohumları qız ona ərə gedəndə nə peşə uydururdular) məxsusi olaraq onun üçün yazdığı "Qız qalası" baleti gedirdi.
"Bizim bilet yoxlayan qızlar bu haqda mənə deyəndə, qorxdum ki, o səhnəyə cumacaq və dəhşətli qalmaqal yaradacaq. Amma yox, o, bütün tamaşaya baxdı. Qəhrəman Gülyanaq, daha doğrusu, mən qalanın başından dənizə atılanda, o elə hönkürüb ki, heç nədən xəbərsiz qonşularımız bunun səhnə oyunu olduğunu əmin edərək, onu sakitləşdirməyə başlayıblar - deyə balerina xatırlayırdı. Bunu öyrənəndə, tamaşadan sonra evə getməyə qorxurdum. Amma yenə də ayağımı evin kandarına qoyanda atam üstümə cumub məni qucaqladı: "Sən necə də gözəl artistsən!"
O vaxtdan Hacı Ağaya yalan demədilər. O, sadə və səmimi (əlbəttə ki, bu görünürdü) adam idi və ona görə də qızının mükafatları ilə öyünmürdü. Sadəcə, onun uğurlarına, zəhmətkeşliyinə səmimi qəlbdən sevinməyə başladı və həmişə bu haqda qürurla danışardı.
Müəllimlər və şagirdlər
Qəmərlə yanaşı, Leninqrad teatr məktəbində Qalina Ulanova və Tatyana Veçeslova kimi əfsanəvi balerinalar da çalışırdılar. Ona Ulanovanın anası, əfsanəvi balerina, məşhur Mariinka teatrının solisti, parlaq pedaqoq Mariya Romanova dərs deyirdi.
Qəmər səhnədən vaxtında gedib, 35 yaşı vardı. Dramatik aktrisadan fərqli olaraq, balerina üçün bu artıq ciddi yaşdır. "Qoy, tamaşaçılar məni cavan xatırlasınlar!" - o, bununla, bağlı deyirdi. - Hələki formada idim və hamı bəyənirdi, mən rəqs edirdim. Lakin mənə çətin olduğunu hiss edən kimi heç kim məni qalmağa inandıra bilmədi. Əmin idim ki, düz edirəm".
Ona haqq qazandırmaq olar ki, Qəmər xanım Leyla Vəkilova, Rəfiqə Axundova, Tamilla Şirəliyeva kimi layiqli vərəsələrini hazırlayıb. O, başqa ölkələrdə də dərs deyirdi. 1970-ci ildə isə onun rəhbərliyi altında İran xalq rəqsləri ansamblı yaradıldı.
Səhnədə Qəmər Almaszadə əsas partiyaları ifa edirdi, bəlkə də, ən məşhur tamaşalarda: buraya "Qu gölü", "Don-Kixot", "Şelkunçik", "Yeddi gözəl", "Jizel" daxildir. Lakin, əlbəttə ki, onun əsas rolu - həmin Gülyanaq partiyasıdır. Və, bəlkə də, ona görə bu günlərdə dahi balerinanın yüz illiyi münasibətilə Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrı məhz "Qız qalası"nı qoyacaq. Teatrın mətbuat xidmətindən xəbər verildiyi kimi, tamaşada əsas rolları görkəmli aktyorlar Gülağası Mirzəyev və Anar Mikailov oynayacaqlar. Gülyanaq rolunu isə 8 il əvvəl "Karmen - suitası"nı əzəmətlə debüt edən balerina Tamilla Mamedzadə canlandıracaq. Tamaşanın rejissoru professor Cavanşir Cəfərovdur. Budur o - Azərbaycan balet məktəbi, Almaszadənin varisi.

ЗАПРЕТНЫЙ ПЛОД СЛАДОК
Когда мы говорим о первом азербайджанском драматурге, режиссере, оперном композиторе, актере или редакторе первой в Азербайджане газеты, мы заранее знаем, что путь первопроходца труден. Но при этом он намного труднее, когда таким человеком становится женщина. Можно только представить, с каким общественным сопротивлением может столкнуться она на этом нелегком пути. Ровно сто лет назад родилась создательница азербайджанской балетной школы Гамэр Алмасзаде.
Ложь во благо
Сейчас можно сказать: "Во всем "виновата" мать!" Об этом говорит и сама балерина: "С самого раннего детства я, заслышав музыку, пускалась в пляс, и это с годами так хорошо стало получаться, что мама втайне от папы отдала меня учиться в частную танцевальную студию. Так, несколько лет мы объявляли папе, что "идем погулять", а сами отправлялись на занятия в школу танца".
Мать была акушеркой, и нет-нет да и крутилась в интеллигентной среде врачей. Отец же Гаджи Ага был обычным сапожником, у которого круг общения был совсем другой. Более того, он был верующим просто до фанатизма. Мать его боялась, но как всякая независимая женщина при суровом муже спокойно "плела интриги", лишь бы дети были счастливы.
Так вспоминала это время сама балерина: "Когда уже после революции открылось хореографическое училище, я стала заниматься с очень опытными педагогами, которые меня хорошо подготовили к выходу на сцену. Так я стала первой азербайджанской балериной. Все это происходило втайне от моего горячо любимого отца. Правоверный мусульманин, Гаджи Ага не мог себе даже представить родную дочь на сцене, одетую в слишком легкий, порой откровенный балетный костюм".
Театральная зараза
Говорят, что дурной пример заразителен. Так, наверно, думал и отец. В секрете от него Гамэр увела в балет и свою младшую сестру Аделю. А затем и брат ее Анвер, узрев успехи сестры, поступил в Художественное училище (сегодня им. Азимзаде). Самое интересное, что учебу Гамэр и в Баку, и затем в Ленинграде удавалось скрывать от отца на протяжении долгих лет.
Вот что говорит об этом Гамэр ханым: "Я упорно занималась, училась в Ленинграде у такого замечательного педагога, как Мария Романова, мама Галины Улановой. Папе, приехав в Баку, говорила, что учусь на инженера, а сама - снова на сцену. Вскоре я стала заслуженной артисткой республики, народной артисткой Азербайджанской ССР, а потом и народной артисткой СССР. Мама была в восторге от моей работы балетмейстера, педагога училища, наставницы будущих балерин театра".
Семья просила всех друзей и знакомых скрывать от отца, чем занимаются его дети, и это продолжалось достаточно долго. Однако со временем к отцу стали подходить с поздравлениями даже посторонние люди, просто знакомые и соседи, те, кого забыли предупредить, или те, кто просто не смог сдержаться. "Он делал вид, что с радостью принимает поздравления, а сам негодовал, бушевал, устраивал маме бурные сцены".
На тот момент Гамэр уже было 30 лет, она имела всесоюзную известность и даже преподавала в Баку, а в театре получала только главные роли.
Прыжок Гюльянаг
Отец время от времени собирал домочадцев, выстраивал их и спрашивал, чего это они все, как один, помешались на этом своем театре. Но вода точит камень, под напором домашнего (и общественного) мнения сапожник Гаджи Ага сам собрался в театр, где никогда в жизни раньше не был. Он очень стеснялся, что оказался в обществе культурных людей, да и очень не хотел, чтобы его узнали, и потому взял билет на место в самом дальнем ряду. В тот день шел балет "Девичья башня", который, кстати, специально для Гамэр написал ее муж Афрасияб Бадалбейли (одному Богу известно, какую профессию придумали для него родственники Гамэр, когда она выходила за него замуж).
"Когда наши билетерши сказали мне об этом, я испугалась, что он ворвется на сцену и устроит грандиозный скандал. Но нет, он посмотрел весь спектакль, а когда героиня - Гюльянаг, то есть я, спрыгнула с вершины башни в море, он разрыдался так, что ничего не подозревающие соседи по креслам стали утешать его, убеждая, что это сценическая игра, - вспоминала позже балерина. - Узнав об этом, я после спектакля боялась идти домой, а когда все же переступила порог, папа бросился меня обнимать: "Какая же ты замечательная артистка!".
С тех пор врать Гаджи Аге перестали, он был человеком скромным и простым (что, конечно, было видно), и потому не хвастался высокими званиями дочери, а просто стал искренне радоваться ее успехам, ее трудолюбию и всегда с гордостью говорил об этом.
Учителя и ученицы
Вместе с Гамэр в театральной школе Ленинграда занимались такие легендарные балерины, как Галина Уланова и Татьяна Вечеслова. А преподавала ей мать Улановой, легендарная балерина, солистка знаменитой Мариинки, блистательный педагог Мария Романова.
Сама Гамэр ушла со сцены вовремя, ей было всего 35, а для балерины, в отличие от драматической актрисы, это уже серьезный возраст. "Пусть зритель запомнит меня молодой! - говорила она по этому поводу. - Пока я была в форме и всем нравилась, я танцевала, а как только почувствовала, что мне тяжело, тут меня уже не могли уговорить остаться, я была уверена, что поступаю правильно".
Надо отдать ей должное и в том, что она подготовила себе достойных преемниц, таких, как Лейла Векилова, Рафига Ахундова, Тамилла Ширалиева. Она давала уроки и в других странах, а в 1970 году под ее руководством был создан Иракский ансамбль народного танца.
На сцене Гамэр Алмасзаде исполнила главные партии, наверное, во всех известнейших постановках: тут и "Лебединое озеро", "Дон-Кихот", "Щелкунчик", "Семь красавиц", "Жизель". Но, конечно же, ее главная роль - это та самая партия Гюльянаг. И, возможно, потому в эти дни, к столетнему юбилею великой балерины, Азербайджанский государственный театр оперы и балета ставит именно "Девичью башню". Как сообщили в пресс-службе театра, главные роли в спектакле сыграют великолепные актеры Гюльагаси Мирзоев и Анар Микаилов, а роль Гюльянаг исполнит прекрасная балерина Тамилла Мамедзаде, блистательно дебютировавшая 8 лет назад в балете "Кармен-сюита". Дирижером постановки является профессор Джаваншир Джафаров. Вот она - азербайджанская школа балета, преемница Алмасзаде.