Əfsanəvi Qəmər Almaszadənin Azərbaycanda balet məktəbini necə yaratması haqda
İlk Azərbaycan dramaturqu, rejissoru, opera bəstəkarı, aktyoru, eləcə də Azərbaycanda ilk qəzetin redaktoru haqda danışmazdan öncə bir həqiqəti xatırladaq ki, öncülün yolu həmişə çətin olur. Lakin belə insanlar qadın olanda, bu yol daha da çətinləşir. Onun bu asan olmayan yolda hansı ictimai müqavimətlə üzləşdiyini ancaq təsəvvür etmək olar. - Düz yüz il əvvəl Azərbaycan balet məktəbinin yaradıcısı Qəmər Almaszadə doğulub.
Xoşbəxtlik naminə yalan
İndi demək olar: "Hər şeyin "günahkarı" anamdır!" Bu haqda balerina özü də danışır: "Ta uşaqlıqdan musiqini eşidərək, rəqs etməyə başlayırdım və illər ötdükcə bu elə yaxşı alınırdı ki, anam atamdan xəlvətcə məni özəl rəqs studiyasına göndərdi. Beləcə, biz bir neçə il atama "gəzməyə gedirik" deyərək, rəqs məktəbinə dərslərə gedirdik". Anam "mama" işləyirdi və ona görə də hərdənbir həkimlərin ziyalı mühitində fırlanardı. Atam isə əhatəsi tamamilə fərqli olan adı çəkməçi Hacı Ağa idi. Bundan başqa, mövhumata qədər dindar idi. Anam ondan çəkinirdi, amma ağır kişinin yanında istənilən azad qadın kimi təki uşaqları xoşbəxt olsun deyə "intriqalar qururdu".
Balerina özü o vaxtı belə xatırlayırdı: İnqilabdan sonra xoreoqrafiya məktəbi açılandan sonra, məni səhnəyə yaxşı hazırlayan olduqca təcrübəli pedaqoqlarla məşğul olmağa başladım. Beləcə mən ilk azərbaycanlı balerina oldum. Bütün bunlar böyük məhəbbət bəslədiyim atamdan gizlincə baş verirdi. Mömin müsəlman Hacı Ağa doğma qızını həddən artıq yüngül, hətta açıq-saçıq balet kostyumu geyinmiş səhnədə heç təsəvvür edə bilməzdi.
Yoluxucu teatr
Deyirlər ki, pis nümunə yoluxucudur. Atam da yəqin belə düşünürdü. Qəmər ondan gizlin balaca bacısı Ədiləni də baletə apardı. Daha sonra qardaşı Ənvər, bacısının uğurlarını görərək, Rəssamlıq məktəbinə (bugünkü Əzimzadə adına) daxil oldu. Ən maraqlısı odur ki, Qəmər təhsilini Bakıda da, Leninqradda da uzun illər ərzində atasından gizlədə bilir. Qəmər xanım bu haqda belə danışır: "Mən səylə məşğul olurdum, Leninqradda Qalina Ulanovanın anası Mariya Romanova kimi gözəl pedaqoqdan təhsil almışam. Atama gələndə deyirdim ki, mühəndislik oxuyuram, özüm isə yenidən səhnəyə. Tezliklə mən respublikanın əməkdar artisti, Azərbaycan SSR-nin xalq artisti oldum. Daha sonra isə SSRİ-nin xalq artisti adına layiq görüldüm. Anam mənim baletmeyster, məktəbin pedaqoqu, teatrın gələcək balerinalarının rəhbəri kimi işimə heyran idi.
Ailə bütün dostlarından və tanışlarından uşaqlarının nə ilə məşğul olduqlarını gizlətməyi xahiş edirdi və bu olduqca uzun müddət davam etdi. Lakin zamanla atama hətta kənar şəxslər, sadəcə tanışlar və xəbərdar etməyi unutduğumuz qonşular ya da sadəcə özlərini saxlaya bilməyənlər təbriklərlə yaxınlaşmağa başladılar. "O, təbrikləri sevinclə qarşıladığını göstərirdi, amma hiddətlənirdi, qəzəblənirdi, anamla qızğın mübahisələr salırdı".
Həmin vaxt Qəmərin 30 yaşı vardı, ümumittifaq şöhrəti qazanmışdı və hətta Bakıda dərs deyirdi, teatrda isə ancaq baş rolları alırdı.
Gülyanağın atılması
Atam zaman-zaman evdəkiləri yığar, onları sıraya düzər və soruşardı ki, nə üçün onlar hamısı bir nəfər kimi bu teatrın dəlisi olublar. O, mədəni insanların mühitində olmaqdan çox utanırdı, həm də çox istəyirdi ki, onu tanımasınlar. Lakin su axar öz yolunu tapır, çəkməçi Hacı Ağa evdəkilərin (və ictimai) təzyiqi altında əvvəllər heç vaxt getmədiyi teatra getməyə hazırlaşdı. Və ona görə də ən axırıncı sırada bilet aldı. Həmin vaxt, yeri gəlmişkən, Qəmərin həyat yoldaşı Əfrasiyab Bədəlbəylinin (bir Allah bilir ki, Qəmərin qohumları qız ona ərə gedəndə nə peşə uydururdular) məxsusi olaraq onun üçün yazdığı "Qız qalası" baleti gedirdi.
"Bizim bilet yoxlayan qızlar bu haqda mənə deyəndə, qorxdum ki, o səhnəyə cumacaq və dəhşətli qalmaqal yaradacaq. Amma yox, o, bütün tamaşaya baxdı. Qəhrəman Gülyanaq, daha doğrusu, mən qalanın başından dənizə atılanda, o elə hönkürüb ki, heç nədən xəbərsiz qonşularımız bunun səhnə oyunu olduğunu əmin edərək, onu sakitləşdirməyə başlayıblar - deyə balerina xatırlayırdı. Bunu öyrənəndə, tamaşadan sonra evə getməyə qorxurdum. Amma yenə də ayağımı evin kandarına qoyanda atam üstümə cumub məni qucaqladı: "Sən necə də gözəl artistsən!"
O vaxtdan Hacı Ağaya yalan demədilər. O, sadə və səmimi (əlbəttə ki, bu görünürdü) adam idi və ona görə də qızının mükafatları ilə öyünmürdü. Sadəcə, onun uğurlarına, zəhmətkeşliyinə səmimi qəlbdən sevinməyə başladı və həmişə bu haqda qürurla danışardı.
Müəllimlər və şagirdlər
Qəmərlə yanaşı, Leninqrad teatr məktəbində Qalina Ulanova və Tatyana Veçeslova kimi əfsanəvi balerinalar da çalışırdılar. Ona Ulanovanın anası, əfsanəvi balerina, məşhur Mariinka teatrının solisti, parlaq pedaqoq Mariya Romanova dərs deyirdi.
Qəmər səhnədən vaxtında gedib, 35 yaşı vardı. Dramatik aktrisadan fərqli olaraq, balerina üçün bu artıq ciddi yaşdır. "Qoy, tamaşaçılar məni cavan xatırlasınlar!" - o, bununla, bağlı deyirdi. - Hələki formada idim və hamı bəyənirdi, mən rəqs edirdim. Lakin mənə çətin olduğunu hiss edən kimi heç kim məni qalmağa inandıra bilmədi. Əmin idim ki, düz edirəm".
Ona haqq qazandırmaq olar ki, Qəmər xanım Leyla Vəkilova, Rəfiqə Axundova, Tamilla Şirəliyeva kimi layiqli vərəsələrini hazırlayıb. O, başqa ölkələrdə də dərs deyirdi. 1970-ci ildə isə onun rəhbərliyi altında İran xalq rəqsləri ansamblı yaradıldı.
Səhnədə Qəmər Almaszadə əsas partiyaları ifa edirdi, bəlkə də, ən məşhur tamaşalarda: buraya "Qu gölü", "Don-Kixot", "Şelkunçik", "Yeddi gözəl", "Jizel" daxildir. Lakin, əlbəttə ki, onun əsas rolu - həmin Gülyanaq partiyasıdır. Və, bəlkə də, ona görə bu günlərdə dahi balerinanın yüz illiyi münasibətilə Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrı məhz "Qız qalası"nı qoyacaq. Teatrın mətbuat xidmətindən xəbər verildiyi kimi, tamaşada əsas rolları görkəmli aktyorlar Gülağası Mirzəyev və Anar Mikailov oynayacaqlar. Gülyanaq rolunu isə 8 il əvvəl "Karmen - suitası"nı əzəmətlə debüt edən balerina Tamilla Mamedzadə canlandıracaq. Tamaşanın rejissoru professor Cavanşir Cəfərovdur. Budur o - Azərbaycan balet məktəbi, Almaszadənin varisi.

FORBIDDEN FRUIT TASTES THE SWEETEST
When we talk about the first Azerbaijani playwright, director, opera composer, actor and editor of the first newspaper in Azerbaijan, we know in advance that the path of a pioneer is difficult. But at the same time, it is much more difficult when this person is a woman. One can only imagine what public resistance one may encounter on this difficult path. One hundred years ago, the creator of the Azerbaijani ballet school Qamar Almaszada was born.
Lies for common benefit
Now we can say: "It is all mum's fault!" The ballerina herself says the same: "From early childhood, I began to dance on hearing music, and over the years, I did so well that my mum, unbeknown to dad, sent me to study in a private dance studio. For example, for several years, we declared to dad that 'we were going for a walk', but headed for the dance school instead."
Mum was a midwife and mixed with the intellectual environment of doctors. Dad Haci Aga was an ordinary cobbler, whose social circle was quite different. Moreover, he was a fanatical believer. Mum was afraid of him, but like every independent woman with a tough husband, she calmly "caused intrigues" to keep the kids happy.
So this is how the ballerina herself recalled that time: "When the ballet school opened after the revolution, I started to learn from very experienced teachers who prepared me well to go on stage. So I became the first Azerbaijani ballerina. All this happened without the knowledge of my beloved father. A devout Muslim, Haci Aga couldn't even imagine his daughter on the stage, dressed in a light and sometimes frank ballet suit."
Theatrical infection
They say that a bad example is contagious. Perhaps, dad also thought so. Secretly from him, Qamar enticed her younger sister Adila to take up ballet as well. And then her brother Anvar, seeing the success of his sisters, entered the Art School (now named after Azimzada). The most interesting thing is that they managed to conceal Qamar's education in Baku and then in Leningrad from her father for many years.
This is what Qamar said: "I worked hard, studied in Leningrad with such a wonderful teacher as Maria Romanova, mother of Galina Ulanova. When I visited Baku, I told dad that I was studying to be an engineer and then went on stage again. Soon I became an honoured artist of the republic, a people's artist of the Azerbaijan SSR, and then a people's artist of the USSR. My mother was delighted with my work as a ballerina, college teacher and mentor of future theatre ballerinas."
The family requested that all friends and acquaintances hide what his children were doing from her father, and it lasted long enough. But over time, even strangers, acquaintances and neighbours - those whom they forgot to warn or someone who just could not keep it secret - approached her father with congratulations. "He pretended that he gladly accepted congratulations, and was very angry, raging and made stormy scenes for mum."
At that time, Qamar was already 30, had nationwide fame and even taught in Baku, and in the theatre, she received only the main roles.
Gulyanaq's jump
From time to time dad marshalled the family, lined them up and asked why they were all so obsessed with their theatre. But little strokes fell great oaks, and under pressure from home (and public) opinion, shoemaker Haci Aga himself decided to go to the theatre, where he had never been before. He was very shy to be in the company of cultured people and really did not want to be seen, and therefore, he bought a ticket for a seat in the farthest row. On that day, they staged the ballet "Maiden Tower", which, by the way, was written especially for Qamar by her husband Afrasiyab Badalbayli (God knows what profession Qamar's family invented for him when she married him).
"When our ticket collector told me about it, I was afraid that he would invade the stage and make a big scandal. But no, he watched the entire show, and when the heroine - Gulyanaq, that's to say I jumped into the sea from the top of the tower, he burst into tears so that unsuspecting neighbours in the same row began to comfort him, trying to assure him that this is a stage performance," the ballerina later recalled. "Learning of this, I was afraid to go home after the performance, and when I crossed the threshold, dad rushed to hug me: What a great actress you are!"
From that moment, they stopped lying to Haci Aga. He was a humble and simple man (which, of course, was noticeable), and therefore, he did not boast about the high titles of his daughter and genuinely began to enjoy her success and her hard work and always spoke about it with pride.
Teachers and students
Together with Qamar, the Leningrad theatre school was attended by such legendary ballerinas as Galina Ulanova and Tatyana Vecheslova. And her teacher was Ulanova's mother, a legendary ballerina, soloist of the famous Mariinskiy Theatre and brilliant educator Maria Romanova.
Qamar herself left the stage on time. She was only 35, and for a ballerina, unlike a dramatic actress, this is a serious age. "Let the audience remember me young," she said about it. "While I was in shape and everyone liked me, I danced, and as soon as I felt that it's hard for me, they could no longer persuade me to stay, and I was convinced that I was doing the right thing."
We must credit her with training worthy successors such as Leyla Vakilova, Rafiqa Axundova and Tamilla Siraliyeva. She gave lessons in other countries, and in 1970, the Iraqi Folk Dance Ensemble was established under her leadership.
On the stage, Qamar Almaszada performed the lead roles, probably, in all known productions: "Swan Lake", "Don Quixote", "The Nutcracker", "Seven Beauties" and "Giselle". But, of course, her main role is that of Gulyanaq. And, perhaps this is why the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theatre stages precisely "Maiden Tower" these days to mark the centenary of the great ballerina. According to the press service of the theatre, the play will feature great actors such as Gulagasi Mirzayev and Anar Mikayilov while the role of Gulyanaq will be performed by beautiful ballerina Tamilla Mammadzada, who brilliantly debuted in the ballet "Carmen Suite" eight years ago. The director of the production is Professor Cavansir Cafarov. Here it is - the Azerbaijani ballet school, a successor to Almaszada.