"LOKOMOTİV" YERİNDƏ SAYMIR
Neftin ucuz qiyməti SOCAR-a ixracyönümlü sənaye məhsullarının istehsalı üzrə layihələrin inkişafına mane olmayacaq
21.04.2015
Ötən ilin ortalarından neftin dünya qiymətlərinin ikiqat düşməsi, həm də neft hasilatçıları üçün müsbət olmayan proqnozlar əksər neft şirkətlərini, eləcə də dövləti qənaət siyasətinə keçməyə məcbur edir. Hərçənd ötən həftə neftin cüzi bahalaşması müşahidə edilsə də (London birjasında "Brent" markasının kortirovkası bir barelə görə 60 dolları üstələyib), qiymətlərin uzunmüddətli artım perspektivləri hələ də qaneedici deyil. ABŞ-ın Energetika İnformasiyalar İdarəsinin proqnozlarına görə, neftin qiyməti yaxın beş ildə, çətin ki, 80 dollar/barel plankasını keçsin. Bu, əsasən, ABŞ-da enerji resurslarının hasilatının artımı ilə bağlıdır. 2028-ci ilə kimi qiymət cəmi 100 dollara qədər qalxa bilər və 2040-cı ilə neftin qiyməti 140 dollar plankasına çata bilər.
Azərbaycan üçün neftin aşağı qiyməti də müəyyən çətinliklərlə bağlıdır. Lakin iqtisadiyyatın şaxələnməsi üzrə tədbirlər, sənaye potensialının inkişafı əhəmiyyətli dərəcədə neftin qiymətinin aşağı olmasından yaranacaq neqativ nəticələrin balanslaşdırılmasına səbəb olur.
Belə xoşagəlməz şərtlərdə əsas zərbənin ölkənin neft sektorunun başlıca lokomotivi - SOCAR şirkətinə dəyəcəyi görünürdü. Lakin şirkətin 2014-cü ildəki nəticələri əksinə müsbət dinamikanı göstərdi. SOCAR-ın vitse-prezidenti Süleyman Qasımovun sözlərinə görə, şirkətin 2014-cü ildə gəlirləri 40 mlrd. manat, mənfəəti isə 1,1 mlrd. manat olub. Nəzərə alsaq ki, 2013-cü ilin nəticələrinə görə, şirkətin mənfəəti 980 mln. manat təşkil edib. Deməli, ötən il 12% artım təmin edilib.
"Caspian European Club"ın təşkil etdiyi biznes-forumda Qasımov bildirib ki, dünya bazarlarında neftin aşağı qiyməti SOCAR-ın gəlirlərinə az təsir göstərir. Çünki hasil edilən neftin böyük hissəsi daxili bazara gedir.
"Hasil edilən neftin 72%-i daxili bazara göndəririk, 28%-i isə ixrac edilir. Xam neft daxili bazarda tələbatı qarşılamaq üçün əsasən emala göndərilir. Azərbaycanda neft və qaz qiymətləri dövlət tərəfindən tənzimlənir. Bu şirkətə tam həcmdə olmasa da, müəyyən dərəcədə öz proqramlarını maliyyələşdirməyə imkan verir", - deyə o, qeyd edib. Təkcə neft və qazın hasilatının saxlanılması, ölkənin qazlaşdırılması və digər obyektlərin tikintisi layihələrinə SOCAR 2015-ci ildə, təxminən, 1 mlrd. manat yönəldəcək. Bu, son illərin göstəricilərinə uyğundur.
Əsaslı xərclərin daha bir mühüm istiqamətlərindən biri "Azərneftyağ" NEZ-in ləğv edilməsini nəzərdə tutan mövcud neftemaledici zavodların irimiqyaslı yenidən bərpası və onun bir sıra dəzgahlarının Heydər Əliyev adına Bakı NEZ-nə köçürülməsidir. Bundan başqa, Bakı NEZ-in bir sıra dəzgahlarının tikintisi planlaşdırılır ki, 2018-ci ildən Avro-5 standartlarına uyğun benzin və dizel yanacağının buraxılmasının başlamasına imkan verəcək. Ümumilikdə, bütün bu işlərə xərclər 1-1,3 mlrd. manat həcmində qiymətləndirilir.
Yeri gəlmişkən, SOCAR-ın Bakı NEZ-i təkmilləşdirmək qərarı, ehtimal ki, Neft-Qaz Emalı və Neft-Kimya Kompleksi (NQENKK) layihəsinin tikintisinin təxirə salınması ilə bağlıdır. Əgər əvvəllər, güman edilirdi ki, bütün kompleksin tikintisi 2020-2022-ci illərə qədər yekunlaşacaq, indi isə NEZ-in buraxılması 2030-cu ilə planlaşdırılır.
İlk növbədə, SOCAR qazemaledici və neft-kimya kompleksini istismara vermək niyyətindədir. Amma hətta bu mərhələ də böyük investisiya - təxminən, 7 mlrd. dollar tələb edir. Bununla belə, bu yatırımlar 2015-2020-ci illər ərzində zəruridir, yəni SOCAR-ın Türkiyədə STAR NEZ-in, "Şahdəniz" yatağının işlənməsinin "Mərhələ 2"nin tikintisi, Trans-Adriatik və Trans-Anadolu boru kəmərlərinin tikintisi daxil olan digər bir sıra irimiqyaslı layihələrə xərclərin böyük hissəsi düşür. Ona görə tamamilə mümkündür ki, neftin qənaətbəxş olmayan qiymətlərini nəzər alsaq, ümumilikdə, SOCAR NQENKK-nın tikintisinə dair möhtəşəm planlarını təxirə salsın.
Bu ehtimalın təsdiqi kimi polipropilen istehsalı üzrə zavodun tikintisinə dair ayrıca layihənin hazırlanmasını göstərmək olar. 350 mln. avro dəyərində zavodun tikintisinə dair razılaşma ötən həftə "SOCAR-Polimer" və "Maire Tecnimont S.p.A" (İtaliya) şirkətləri arasında imzalanıb. Zavod Sumqayıt Kimya Sənaye parkı ərazisində tikiləcək.
2017-ci ildə istismara verilməsi planlaşdırılan zavodun illik gücü 180 min ton propilen təşkil edəcək. Bu polipropilenin Azərbaycanda ilk buraxılışı olacaq. Xammal qismində mövcud naftanın krekinqi nəticəsində alınan propilendən istifadə ediləcək.
Həmçinin planlarda 2018-ci ildə tikilib istifadəyə verilməsi planlaşdırılan, illik layihə gücü 120 min ton təşkil edən polietil zavodunun tikintisi də var. Ümumilikdə, iki zavodun tikintisi 700 mln. dollara başa gələcək. Onun 40%-ni "SOCAR-Polimer" özü, qalan hissəsi isə Rusiyanın "Qazprombank"ı tərəfindən 420 mln. dollarla qarşılanacaq. Bu istiqamətdə danışıqlar artıq yekunlaşır. Bunu "SOCAR-Polimer"in direktor müavini Emil Eminov bildirib.
SOCAR bu layihə ilə kimyəvi istehsalatın buraxılmasına çəkilən xərclərini xeyli azaldacaq, bununla belə, "SOCAR-Polimer"də Dövlət Neft Şirkətinə səhmlərin 51%-i, qalan 49%-i isə "Pasha Holding", "Gilan Holding", "Azersun Holding"ə məxsusdur.
Bu iki zavodun illik gücü ölkənin kimyəvi məhsullara olan tələbatının tam təmin olunmasına kifayət edəcək. Bundan başqa, istehsal olunmuş məhsulların 30%-nin yerli bazarda reallaşdırılması, digər hissəsinin "SOCAR Trading" vasitəsilə ixrac edilməsi nəzərdə tutulur.
Əlbəttə ki, Sumqayıt texnoparkında iki zavodla illik gücü 860 min ton polietilen və polipropilen olması planlaşdırılan NQENKK-nın meqalayihəsi ilə əvəz etmək olmaz. Lakin qısamüddətli və ortamüddətli tapşırıqları həll etmək, daha sadə dillə desək, neftin qiymətinin ucuz olduğu dönəmdə daxili tələbatı ödəmək qabiliyyətinə bu müəssisələr qadirdirlər.
Xoşbəxtlikdən, SOCAR-ın borc cəlb etməklə problemi yoxdur, çünki şirkətin kredit ödəmə qabiliyyəti yüksək səviyyədədir. Bunu 750 mln. dollar həcmində mart ayında avrobondların növbəti buraxılışının yerləşdirilməsi də təsdiq edib. Bu məbləğdən 500 mln. dollar Türkiyədə STAR NEZ-in tikintisinə, qalan hissəsi isə 2017-ci ildə avrobondların ilk emissiyasının ödənilməsi üçün saxlanılıb.
SOCAR-ın növbəti kreditoru Sumqayıtda karbamid zavodunun tikinti layihəsinin maliyyələşdirilməsi şərtləri razılaşdırılmaqda olan Koreya beynəlxalq əməkdaşlıq agentliyi (KOICA) ola bilər. Bunu şirkətin vitse - prezidenti Süleyman Qasımov bildirib. Layihənin dəyəri 500 mln. avrodur. Tikinti işləri 2014-cü ilin fevralında başlayacaq (?) və 2016-cı ildə yekunlaşacaq. Müəssisəyə üç istehsalat məntəqəsi daxil olacaq: ammiakın istehsalı; karbamid maye istehsalı; əmtəəlik karbamid istehsalı. Sutkalıq zavodda 1200 ton ammiak və 2000 ton karbamid istehsal olunacaq.
Ümumilikdə isə şirkətin vitse prezidenti Süleyman Qasımovun məlumat verdiyi kimi, SOCAR-ın konsolidə olunmuş borcu bu ilin əvvəlinə 6,9 mlrd. dollardan çoxdur. "Bu borclanma strukturunda 1, 5 mlrd. dolları avrobondlardır. Təxminən, 1 mlrd. dollar "SOCAR Trading" şirkətinin üçüncü tərəflərdən neftin alınması və satışı ilə əlaqədar yaranan qısamüddətli borclanmadır. Eyni zamanda 1 mlrd. dollar isə SOCAR-ın Türkiyədə reallaşdırılan layihələrindən yaranan borclardır, təqribən, 1 mlrd. dollar isə Dövlət Neft Fondundan bir sıra layihələrin reallaşdırılmasına cəlb etdiyimiz kreditlərdir", - deyə S. Qasımov qeyd edib.
Bu şəkildə, SOCAR neftin dünya qiymətinin mənfi dinamikasına baxmayaraq, irimiqyaslı layihələrinin davam etməsi üçün səmərəli tədbirlər görür. Bundan əlavə, əsas istiqamət məhz ixracyönümlü sənaye istehsalatının artırılması qalır ki, bu da, ümumilikdə, Azərbaycan iqtisadiyyatının diversifikasiya strategiyasına kömək edir.

THE "ENGINE" POWERS ON
The double fall in world oil prices since the middle of last year and the unnerving forecasts for oil producers are forcing many oil companies - and countries, too - to tighten their belts. Although there was a slight increase in oil prices last week (Brent was quoted on the London exchange as exceeding 60 dollars a barrel), the prospects for a long-term price increase remain unpromising. The US Energy Information Administration predicts that oil prices are unlikely to cross the 80 dollars a barrel mark in the next five years, mainly because of the increase in the production of energy resources in the US. Prices may rise to just 100 dollars before 2028, and the oil price may only break through the 140-dollar mark by 2040.
For Azerbaijan, the period of low oil prices also presents certain difficulties. But the measures to diversify the economy and develop industrial potential are going some way towards nullifying the negative consequences of the reduction in oil prices.
It would seem that in such adverse circumstances the main powerhouse of the country's oil sector - SOCAR [State Oil Company of Azerbaijan] - would suffer the most. But the company's results for 2014 showed quite the reverse - a positive trend. According to SOCAR's Vice President Suleyman Qasimov, the company's revenues for 2014 were 40bn manats, and its profits - 1.1bn manats.  If you take into account the fact that at the end of 2013 the company's profits were about 980m manats, last year saw a growth of 12 per cent.
At a business forum organized by the Caspian European Club, Qasimov explained that the low oil prices on the world markets were having a minimal impact on SOCAR's revenues because a large portion of the oil it produces is for the domestic market. "72 per cent of the overall volume of oil produced by the company goes to the domestic market and 28 per cent to export. Crude oil is sent for refining to meet the demand on the domestic market for petroleum products. The prices for gas and petroleum products on the country's domestic market are regulated by the state. This enables the company to finance its programmes to a certain degree, if not completely," he noted.  This year SOCAR will provide about 1bn manats just for projects linked with maintaining the level of oil and gas production, the country's gas infrastructure and the construction of other facilities. This equals the performance of recent years.
Another important area of capital investment is the large-scale reconstruction of existing oil refineries, which provides for the winding up of the Azerneftyag oil refinery and the transfer of some of its installations to the Heydar Aliyev oil refinery in Baku. Besides this, a number of installations are due to be built at the Baku oil refinery enabling production of petrol and diesel fuel to Euro-5 standards to go ahead from 2018. Total expenditure on this work is estimated at 1-1.3bn manats.
Incidentally, SOCAR's decision to modernize the Baku oil refinery is most probably linked with the delay in the project for the construction of a large-scale gas treatment, petrochemical and oil refining complex (OGPC). Whereas it was previously assumed that the construction of the whole complex would be completed by 2020-2022, the launching of the oil refinery is now planned for 2030.
First and foremost, SOCAR plans to hand over the gas treatment and petrochemical plants for commissioning. But even this plan requires large-scale investment - about 7bn dollars. And this investment is required for the 2015-2020 period, for which SOCAR faces a peak in spending on a number of large-scale projects, including the construction of the STAR oil refinery in Turkey, Stage-2 of the development of the Sah Daniz [Shah Deniz] field and the construction of the Trans-Anatolia and Trans-Adriatic pipelines. So it is quite possible that SOCAR could, broadly speaking, defer its grand plans for the construction of the OGPC, bearing in mind the unfavourable situation with oil prices.
The launching of a separate project for the construction of a polypropylene production plant could be a confirmation of this supposition. An agreement on the construction of a plant costing 350m euros was signed last week between the SOCAR-Polymer company and the Maire Tecnimont S.p.A. (Italy) group of companies. The plant will be built on the site of the Sumqayit chemical industrial park.
The capacity of the plant, which is due to be launched in 2017, will be about 180,000 tonnes of propylene annually. This will be the first polypropylene production plant in Azerbaijan. Propylene obtained from the cracking of naphta will be used as raw material at the enterprise.
SOCAR-Polymer's plans also include the construction of a polyethylene plant with a capacity of 120,000 tonnes annually, which is due to be launched in 2018. In total the construction of the two plants will cost 700m dollars, of which 40 per cent is being funded by SOCAR-Polymer and the rest will be covered by a loan of 420m dollars from Russia's Gazprombank, negotiations on which are already being completed, SOCAR-Polymer's deputy director Emil Eminov said.
Through this project SOCAR will significantly reduce its spending on the start-up of chemical production, especially as the state oil company owns 51 per cent of SOCAR-Polymer and the remaining 49 per cent is owned by Pasha Holding, Gilan Holding and Azersun Holding.
The capacity of these two plants is sufficient to fully meet the country's requirements in chemical production. Furthermore, about 40 per cent of the output produced will be supplied to the domestic market, with the rest being exported by SOCAR Trading.
Of course, the OGPC mega-project with its planned capacity of 860,000 tonnes of polyethylene and polypropylene cannot be replaced by two plants in the Sumqayit technical park. But these enterprises are capable of resolving short-term and medium-term tasks or, simply put, meeting domestic demand during the period of low oil prices.
This will enable SOCAR to avoid unnecessary spending when considerably more money is being spent on other vital projects which already require additional financial borrowing. It is fortunate that SOCAR does not have a problem with the procurement of loans because the company's credit status is at a high level. This was confirmed by the placement of the latest issue of Eurobonds in March of 750m dollars. Of this amount 500m dollars will go towards the construction of the STAR oil refinery in Turkey, and the remainder reserved for paying off the first issue of Eurobonds in 2017.
SOCAR's next creditor could be the Korean International Cooperation Agency (KOICA), with whom conditions are being negotiated for the funding of a project for the construction of a carbamide plant in Sumqayit, the company's vice president, Suleyman Qasimov, said. The cost of the project is 500m euros. The enterprise will include three production sections: ammonia production, carbamide production and the production of carbamide granules. Some 1,200 tonnes of ammonia and 2,000 tonnes of carbamide will be produced every day at the plant.
In total, Suleyman Qasimov said, SOCAR's consolidated debt at the start of this year was over 6.9bn dollars. "The structure of the debt is made up of 1.5bn dollars in Eurobonds, about 1bn dollars in SOCAR Trading's short-term debt for the buying and selling oil to third parties, we have attracted another 1bn dollars for projects in Turkey and about 1bn dollars have been attracted from Azerbaijan's State Oil Fund for the implementation of a number of projects," Qasimov pointed out.
As we can see, SOCAR is taking effective measures to continue its large-scale projects, despite the negative situation with world oil prices. At the same time, its principal direction remains an increase in export-oriented industrial production which will generally be conducive to the strategy for the diversification of the Azerbaijani economy.