Xəzər dənizinin hüquqi statusu ilə bağlı fikir ayrılıqları bir çox imkanın əldən verilməsinə səbəb olur
Dənizləri, okeanları fəth edən insanlar, zaman keçdikcə dəniz xəstəliyinin öhdəsindən effektiv şəkildə gəlməyi öyrəniblər. Otağın havasını dəyiş, pəhriz saxla, xüsusi idman hərəkətləri et və xəstəlik keçib gedəcək. Müasir sivilizasiya isə bu məsələnin həllini üzməkdən əvvəl iki həbin atılmasına qədər sadələşdirib. Buna bir anda nail olunmayıb. Ötən dövr ərzində bir çox üsullar sınanıb, səhvlərə yol verilib, xeyli sayda layiqli centlmenlərin və onların antipodlarının ölümü qaçılmaz olub.
Amma xüsusi idman hərəkətləri kimi, bu həblər də Xəzərdə işə yaramır. Burada söhbət xüsusi xəstəlikdən gedir və onun müalicəsi hələ ki, elmə bəlli deyil. Vaxtilə bu dərdin dərmanını "Xəzərin elm və innovasiyalar" üzrə "başbilən"i Viktor Kalyujnı tapmağa çalışıb. Düzdür, o Xəzər hövzəsini üzən nəqliyyat vasitəsilə dolaşmayıb. Əvəzində uzun illər boyu Rusiya prezidentinin Xəzər dənizinin statusunun müəyyənləşdirilməsi üzrə xüsusi nümayəndəsi olub. Nəzərə alsaq ki, dənizin statusu hələ də müəyyənləşdirilməyib, demək, bu, elə də asan məsələ deyil. Qeyri-müəyyənlik nə az, nə çox - düz 20 ildir ki, davam edir!
"Boş oturmaq, protokol işlərilə kifayətlənmək olmaz. Bizdə nəsə ehtiyatlılıq xəstəliyi var. Yerimizdə dayanırıq. Özümüzə, mövqeyimizə tənqidi yanaşmalıyıq. Bu mövqe Xəzər probleminin həllində hamını birləşdirməlidir. Xəzərlə bağlı dialoqda ilk yerə "Gəlin, Xəzəri birlikdə xilas edək!" şüarını qoymalıyıq. İlk növbədə, bu, ekoloji məsələlərlə bağlıdır", - deyə Viktor Kalyujnı aprelin 15-də Moskvada keçirilən "Xəzər dialoqu-2015" Beynəlxalq İqtisadi Forumunda bildirib.
Ümumilikdə, Xəzəryanı ölkələrdə 260 milyon insan yaşayır. Statistikaya görə, onların 15 milyondan çoxu Xəzər dənizinin resursları hesabına dolanır. Bu milyonlarla insan illərdir ki, doğma dənizin, yaxud gölün nadir flora və faunasının ləng, lakin qaçılmaz məhvini müşahidə edir. Bu, bəlkə də, gölün məhvidir. Axı, onlar beynəlxalq hüquqi məqamlarla tanış deyillər. Bu normalara əsasən, Xəzərə nə dəniz, nə göl kimi yanaşmaq olar. BMT-nin 1982-ci ildə qəbul etdiyi Dəniz hüquqları bəyannaməsi də ona şamil oluna bilməz. Onların ağıllarına da gəlmir ki, burada presedent hüququ işləməlidir. Suitilər isə problemdən tamamilə bixəbərdilər. Məsələn, Qazaxıstanın Ətraf Mühitin Mühafizəsi Nazirliyinin məlumatına görə, 2000-ci ilin yaz-yay mövsümündə dənizdə 10,5 min suiti müəmmalı şəkildə məhv olub. Müstəqil qazax ekoloqları isə söhbətin, hətta 30 min suitidən getdiyini deyirlər.
1985-ci ildə "Tengiz" neft-qaz yatağında atmosferə neft və qaz tullantıları atılıb. Nəhəng yanğının söndürülməsinə 1 ildən artıq vaxt gedib: bu müddət ərzində atmosferə 3,4 milyon ton neft, 1,7 milyard kubmetr qaz, 900 min ton his buraxılıb və bu, 400 kilometrlik radiusu əhatə edib. Söhbət Xəzərin qoruq olan, nərəkimilərin yaşadığı şimal-şərq hissəsindən gedir.
Azərbaycan mətbuatının məlumatına görə, 1998-ci ildə Abşeron rayonu ərazisində qoruq elan edilmiş adada 30 min quş məhv olub. Qazaxıstanın şimal sahilyanı rayonlarında qan xəstələrinin sayı respublikadakı orta göstəricidən 2-4 dəfə artıqdır. Xəzərdə ekoloji cinayətlərin qurbanlarının sayı-hesabı yoxdur.
Dünya statistikasına görə, dənizin dibindən çıxarılan neftin 7-9%-i qəzalar, keyfiyyətsiz borular və anbarlar ucbatından hövzələrə axıb gedir. Dəniz yataqlarının işlənilməsi zamanı bir quyudan, orta hesabla, 30-120 ton neft suya qarışır. Cəmi 1 ton neft isə dəniz səthinin 12 kvadrat kilometrini örtməyə qadirdir.
Artıq onilliklərdir ki, köhnə, konservləşdirilmiş quyular, həmçinin hazırda işlənməkdə olanlar Xəzəri neftlə elə çirkləndirir ki, yataqlara yaxın ərazilərdəki bütün canlılar məhv olub. Terekdən dənizə Çeçenistan ərazisindən böyük həcmdə neft axır. Xəzərə Volqa çayı da külli miqdarda zəhərli maddələr gətirir.
Rusiya təbiətə nəzarət idarəsinin Rusiyanın Ətraf Mühitə Nəzarət Xidməti (RƏMNX) idarə rəisi Natalya Sokolovanın sözlərinə görə, Rusiyanın sənaye obyektlərinin 40%-i Volqa çayı boyunca yerləşir. Onların hər birindən çaya son dərəcə böyük həcmdə kimyəvi tullantılar axıdılır. Lakin Rusiyanın təbiətin mühafizəsilə məşğul olan təşkilatlarının həmin müəssisələrdə təftiş işləri aparmaq hüquqları yoxdur. Sokolovanın sözlərinə görə, sözügedən müəssisələrin hüquqşünasları ilə RƏMNX arasında Rusiya qanunvericiliyində boşluqların axtarılması üzrə bitmək bilməyən yarış gedir. Hətta hansısa müəssisəni məsuliyyətə cəlb etmək mümkün olanda belə, söhbət gülünc rəqəmlərdən gedir. Məsələn, bu ilin 3 ayı ərzində kəsilmiş cərimələrin məbləği 14 min dollardan bir qədər artıqdır. Üstəlik, onlardan ödənilməsinə nail olunanlar bu rəqəmdən 10 dəfə azdır. Halbuki həmin müəssisələrin dövriyyəsi milyardlarla ölçülür.
Biznesmenlər utanmadan etiraf edirlər ki, onlara təmizləyici qurğuların quraşdırılması ilə müqayisədə, cərimə ödəmək daha çox sərf edir. Kalyujnının RƏMNX-in fəaliyyətini fərsizlik kimi qiymətləndirməsinə Sokolova emosional şəkildə cavab verib: təşkilata dövlət büdcəsinə gəlir gətirən biznesin "işinə qarışmasına" imkan vermirlər!
Kalyujnı forumdakı çıxışında Qazaxıstanın "Tengiz" və "Kaşaqan" yataqlarının işlənilməsinin dünya miqyaslı ekoloji fəlakətlərə yol açdığına diqqət çəkib. Onun sözlərinə görə, həmin yataqlardan hasil olunan neftin tərkibində hidrogen sulfidin miqdarı çox yüksəkdir. Amma Xəzərin digər hissələrindəki neft yataqlarının işlənilməsinin yaratdığı təhlükə də bundan az deyil.
Bu məsələlər forumda qaldırılıb. Hətta onlara ayrıca sessiya həsr edilib. Lakin belə təəssürat yaranıb ki, bütün bunlar, sadəcə, söz xətrinə danışılır - çıxış edənlər dodaqaltı nəsə donquldanır, vərəqdən nəsə oxuyur, Rusiya Ticarət-Sənaye Palatasının kitabxanasının dairəvi zalının yarısını dolduran dinləyicilər isə əsnəşir, telefonda qurdalanır və ya yatırdılar. Mənə elə gəlirdi ki, çıxış edənlərdən hər hansı "suitilərin xilası heyvanların öz işidir" kimi fikir səsləndirərsə belə, buna heç kəs reaksiya verməyəcək.
"Beştərəfli əməkdaşlığın müqavilə-hüquq bazasının təkmilləşdirilməsi üçün iş aparılır. Ötən ilin sentyabrında Həştərxan sammitinin yekunu olaraq bazaya "Bioloji su resurslarının qorunması və rasional istifadəsi", "Xəzərdə fövqəladə halların qarşısının alınması və aradan qaldırılması", "Hidrometeorologiya sahəsində əməkdaşlıq" haqqında sazişlər də əlavə edilib. Bundan əvvəl isə Xəzərdə təhlükəsizlik sahəsində əməkdaşlığa dair saziş ratifikasiya olunub. Söhbət hər şeydən əvvəl terrorizmə qarşı profilaktika tədbirlərindən, narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsilə mübarizədən, brakonyerliyin qarşısının alınmasından gedir", - deyə beş Xəzəryanı dövlət arasında əməkdaşlığın siyasi və iqtisadi tərəflərindən danışan İqor Bratçikov bildirib. Bratçikov Rusiya prezidentinin MDB daxilində Rusiyanın dövlət sərhədlərinin delimitasiyası və demarkasiyası üzrə xüsusi nümayəndəsidir.
"Xəzəryanı dövlət başçılarının Həştərxan sammiti zamanı istehsalat kooperasiyalarının artırılması, daimi fəaliyyət göstərəcək Xəzər İqtisadi Forumunun və Xəzər Logistika Mərkəzinin yaradılması, regionda azad ticarət zonasının formalaşdırılmasına dair maraqlı təkliflər səsləndirilib. İşgüzar dairələrin maraqları Xəzər regionuna yönəlmiş aparıcı şirkət rəhbərlərinin iştirakı ilə keçirilən xüsusi konfransında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri əsas müzakirə mövzusu olub. Bundan başqa, toplantıda nəqliyyat, bank sektoru, turizm və xidmət sahəsinin inkişafına dair də məzmunlu tematik diskussiyalar aparılıb", - deyə İqor Bratçikov qeyd edib.
Yaxşı səslənir. Bəs, reallıqda? İranın Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin Avrasiyanın öyrənilməsi şöbəsinin direktoru Məhəmməd Şurinin fikrincə, hər hansı regional təşkilat çərçivəsində nəzarətedici struktur olmadığından, bu razılaşmalar heç bir nəticə verməyəcək. Analitik hesab edir ki, sahilyanı dövlətlər arasında Xəzərin hüquqi statusu ilə bağlı fikir ayrılıqlarının olması bir çox imkanların əldən verilməsinə səbəb olub və bu, yalnız ortaya yeni problemlərin çıxması ilə nəticələnib.
Beləliklə, hər kəs maneə kimi Xəzərin hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməməsini göstərir. Sovet İttifaqının dağılmasından sonra Xəzəryanı ölkələrin başçıları dövlətlərarası münasibətlərdə bu maneəni aradan qaldırmaq niyyətlərini yorulmadan təkrarlayırlar. Amma hələlik onlardan yalnız üçünün arasında bu məsələ qismən də olsa, həllini tapıb. 2003-cü ilin mayında Rusiya, Azərbaycan və Qazaxıstan Xəzərin 64%-lik şimal hövzəsini 3 hissəyə bölüblər. Qazaxıstan 27, Rusiya 19, Azərbaycan isə 18%-ə sahib çıxıb. İranla Rusiya arasında isə bu məsələ ilə bağlı münasibətlər hələ də 1921 və 1940-cı illərin müqavilələrinə əsaslanır.
1992-ci ilin oktyabrında Tehranda keçirilmiş görüşdə 5 Xəzəryanı ölkənin başçıları ilk dəfə Xəzər İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (XİƏT) yaradılması məsələsini müzakirə etmişdilər. O zaman Azərbaycan buna qarşı çıxmış, əvvəlcə dənizin hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməsini təklif etmişdi. Sonradan XİƏT-in yaradılması ideyası növbəli şəkildə Rusiya və İran tərəfindən də irəli sürüldü. Lakin bu dəfə ona Türkmənistan etiraz etdi.
Bundan başqa, birgə neft şirkətinin yaradılmasına dair də ideya var idi (1995-1996-cı illərdə). O, milli zonalardan kənarda yerləşən yataqların işlənməsilə məşğul olmalı idi. Bunun ardınca Dövlətlərarası Xəzər Bankının yaradılması təklifi də ortaya atıldı. Amma eyni səbəb - dənizin hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməməsi onların reallaşdırılmasına imkan vermədi.
Danışıqlar prosesinə cəlb olunmuş əksər ekspertlərin fikrincə, bu problemin həlli üçün İranın digər dövlətlərin mövqeyilə razılaşması tələb olunur. Tehran isə hələ də Xəzəri bərabər 5 hissəyə bölməyi tələb edir.
Xəzərdə əməkdaşlığın hansı sahələrinə nəzər yetirsəniz, hər addımda hüquqi statusun müəyyənləşdirilməməsi maneə olaraq qarşınıza çıxır. Bu, hətta turizm sahəsinə də aiddir. Forumda Azərbaycanın turizm imkanlarından danışan mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Mahir Qəhrəmanov həmkarlarını Xəzərdə 5 sahilyanı ölkəni dolaşmaqla kruiz turlarının təşkilinə dəstək verməyə çağırıb. "R+"a açıqlamasında isə o, dəniz qonşularının dəstəyi olmadan bu ideyanın gerçəkləşməsinin mümkünsüzlüyünü etiraf edib. Səbəb kimi M.Qəhrəmanov bir sıra məqamları, o cümlədən Xəzərin hüquqi statusunun müəyyənləşdirilməməsini göstərib. Xəzərin çirklənməsi ilə bağlı mümkün çətinlikləri biz müzakirə etmədik. Çünki, ilk növbədə həmfikirləri toplamaq lazımdır.
Düşünürəm ki, gələcəkdə kruiz səyyahları üçün adi dəniz xəstəliyi qorxulu sayılmayacaq - hər kayutda yerləşən dərman qutusunda lazımi dərmanlar olacaq. Amma "Xəzər xəstəliyi"nin müalicəsində tibb işçiləri acizdirlər. Burada fərqli profilə aid mütəxəssislər tələb olunur. Ümid edək ki, ilk teploxodun Xəzərdə gəzintiyə çıxmasınadək ümumi dənizimiz ona zorla yoluxdurulmuş xəstəlikdən xilas olacaq.

THE CASPIAN'S PARTICULAR AILMENT
In subduing the expanses of the seas and oceans over the course of time, people have learnt to cope with sea sickness effectively by airing the premises, being careful what they eat and doing special exercises, so that the sea sickness gradually gets less. Modern civilisation has simplified this process by taking two travel sickness pills before setting sail. This solution was not arrived at immediately, but by trial and error, after quite a few worthy gentlemen and others on ships had been lost.
But these pills, like the special exercises, do not help on the Caspian at all. Here the sickness is a special one not known to science at the moment. Viktor Kalyuzhnyy, head of "Caspian science and innovations" has tried to designate it somehow. Sailing the expanses of the Caspian, he may not have managed to plough the sea, but for many years now he has worked as the Russian president's [Vladimir Putin] special representative in charge of regulating Caspian Sea status issues. This has obviously not been an easy job, if it is taken into account that the status has still not been clearly defined for a period of 20 years now.
"We cannot just sit on the fence, we cannot restrict ourselves to protocol matters. We are suffering from some kind of cautiousness. We are at a standstill. We should take a critical look at ourselves and our stand.  In the Caspian dialogue we should make our first priority the slogan 'Let's all work together to save the Caspian!' Primarily this relates to the environment," Viktor Kalyuzhnyy said, speaking off the cuff, at the "Caspian Dialogue 2015" International Economic Forum held in Moscow on 15 April.
In total 260 million people live in the Caspian Sea states and, according to the statistical data, 15 million of them live off the Caspian Sea's resources. In the course of a single generation, all these millions of people have been observing the slow, but inevitable destruction of the unique fauna and flora of their native sea, or is it lake? They are not aware that it is a lake from an international legislation standpoint. In particular, the 1982 UN Convention on the Law of the Sea cannot be applied to it. It never even crosses their minds that a legal precedent should be in force here. But no-one informs the seals about it in particular. You see, for example, in the spring and summer of the year 2000, according to reports from Kazakhstan's Ministry of the Environment, 10,500 seals mysteriously perished. Independent Kazakh environmentalists say that around 30,000 actually perished.
In 1985 an oil and gas spill occurred at the Tengiz oil and gas field. It took more than a year to put the gigantic conflagration out. In that time 3.4m tonnes of oil, 1,7bn cu m of gas, and 900,000 tonnes of soot were released into the atmosphere over a radius of 400 km. And this was in the north-eastern Caspian conservation area which is a sturgeon spawning-ground.
According to reports in the Azerbaijani press, in 1998 something like 30,000 birds perished on the bird sanctuary island near the Absheron peninsula. The residents of the northern littoral zones of Kazakhstan have a two- to four-times higher incidence of diseases of the blood and haematopoietic organs than the average for the republic. The list of victims of environmental crimes in the Caspian is endless.
According to world-wide statistics, 7-9 per cent of the oil extracted from the sea bed is spilt into the waters owing to accidents, leaky pipelines and storage tanks. On average, during the development of marine oil fields 30-120 tonnes of oil leak out from a single borehole. Altogether one tonne of oil can cover an area of up to 12 sq. km of the sea surface.
For several dozen years now, old moth-balled boreholes and those being exploited today have been polluting the Caspian with oil to such an extent that everything living has disappeared from the waters around the oil rigs. Terek has to put up with large volumes oil from the territory of Chechnya. Huge amounts of poisons are brought into the Caspian by the river Volga. According to data from the head of the Rosprirodnadzor [Russia's Enviro-nmental Protection Agency Regulator], Natalya Sokolova, 40 per cent of Russia's industrial enterprises are located in the Volga basin. All of theme release their chemical wastes into the river in incredible quantities.  But Russia's Environmental Protection Agency Regulator does not have the right to inspect the enterprises and, according to Sokolova, an endless competition is being fought between the entrepreneurs' lawyers who are seeking out loopholes in the Russian legislation and the Russian Environmental Protection Agency Regulator which is trying to close them. Even if they do manage to call the enterprises to account, the figures involved are just laughable; for example, in three months of this year, fines worth just over 14,000 dollars were levied and they only managed to recover 10 times less. These enterprises themselves have turnovers of many billions [of dollars]. The businessmen are not shy about admitting that it is more advantageous to them to pay the fines than to spend money on purification installations.
Sokolova responded in an emotional manner to Kaluzhnyy's rather impolite comment on the Russian Environmental Protection Agency Regulator's incompetence by saying that their organisation was especially kept "on a short leash" and was not permitted, as the lady in epaulettes put it, "to create nightmares for business" which brings income into the treasury
In his speech at the forum, Kaluzhnyy himself stressed the threat of an ecological disaster on a planetary scale posed by the development of the Tengiz and Kashagan oil fields in Kazakhstan, since the oil extracted there has a high hydrogen sulphide content. But the development of oil fields in other parts of the Caspian is just as dangerous.
These issues were raised at the forum, and a separate session was even devoted to them. But the impression was created that it was all just a box-ticking exercise. The speakers droned on, reading from their notes; the audience who filled one third of the oval room in the library of the Russian Chamber of Commerce and Industry, were openly yawning, tinkering with their mobile phones or simply dozing off. It seemed that if any of the speakers even uttered a phrase like "saving the seals is up to the seals themselves" no-one would have taken the slightest bit of notice.
Work is being conducted on improving the contractual and legislative basis of the five-sided cooperation. The Astrakhan summit last September ended in a number of further agreements "On the conservation and rational use of the aqueous biological resources", "On dealing with emergency situations in the Caspian" and "On cooperation in hydrometeorology". Before this, an agreement was ratified on safety cooperation in the Caspian. This is primarily in relation to preventing terrorism, combating illegal drug trafficking and putting a stop to poaching, already a political and economic component of the cooperation among the five Caspian countries, Igor Bratchikov, the Russian president's special representative for delimitation and demarcation of Russia's state boundaries within the CIS [Commonwealth of Independent States] reported at the forum.
During the Astrakhan summit of heads of the Caspian states "interesting proposals were made on stepping up production cooperation, setting up a permanently operating Caspian economic forum and Caspian logistical centre and forming a free-trade zone in the region. Economic cooperation issues were the main topic at a special conference for business circles attended by the heads of the leading companies whose interests are concentrated in the Caspian region. A packed subject-related discussion was held on transport, the banking sector, the development of tourism and the service sphere," Igor Bratchikov went on to stress.
It sounds weighty and highly promising, but here is the unlucky part about it. In the view of Mahmoud Shouri, the director of the Eurasian study department of the Iranian Centre for Strategic Studies, owing to the absence of controlling structures within the framework of any regional organisations, the accords would not lead to any results. The analyst thought that, owing to the differences existing among the littoral states with regard to the Caspian's legal status, many opportunities were missed, which only resulted in the emergence of new problems.
Thus, everything is based on the fact that the legal status of the Caspian has not been defined. From the moment that the Soviet Union collapsed the leaders of the Caspian countries have invariably been reiterating their firm desire to cut "the Gordian knot" of interstate relations. But for the moment only three countries have more or less legally formulated relations. In May 2003 Russia, Azerbaijan and Kazakhstan divided up 64 per cent of the northern waters of the Caspian into three parts. Kazakhstan got 27 per cent, Russian 19 per cent and Azerbaijan 18 per cent. Even now relations between Iran and Russia with regard to the Caspian are defined by agreements from 1921 and the 1940s.
In October 1992 at a meeting in Tehran the heads of state of the five Caspian states discussed the issue of setting up a Caspian Economic Cooperation Organisation for the first time. Azerbaijan was opposed to it, proposing that the legal status of the Caspian should be defined to begin with. In the future the idea of an organisation like this was put forward by Russia and Iran in turns. But Turkmenistan was opposed to it. There were ideas both about the setting up of a joint oil company (1995-1996), which would develop the oil fields located outside of their territorial waters and on the institution of an interstate bank. But none of these proposals went through because the Caspian does not have a legal status
In the opinion of many of the experts involved in the negotiating process, this issue will not be resolved until Iran approves the stand of the other countries. For the moment it is demanding that the Caspian be divided up into five equal parts, to coincide with the number of countries on its shores.
It does not matter which sphere of Caspian cooperation you touch upon, everything depends on the unresolved legal status, even in a sphere like tourism apparently.  Presenting the opportunities for tourism in Azerbaijan at the forum, the spokesman for the Ministry of Culture and Tourism, Mahir Qahramanov, proposed to his colleagues supporting the idea of Caspian cruises making calls at all five countries. In a conversation with Regionplus, he admitted that without the support of the neighbouring countries round the sea, this idea cannot be realised for many reasons, including legal ones. We did not discuss possible complications linked with environmental pollution of the Caspian, since you need to get like-minded countries together first. Well, as they say, "there is seven feet of water under the keel"!
I think that future cruise travellers will not be afraid of ordinary sea sickness, because the first-aid kits in every cabin will contain the necessary pills. But ordinary doctors cannot help in treating the Caspian's particular ailment. Specialists are needed here. Let us hope that by the time the first steamship sets sail on its voyage around the Caspian, the sea that we share will manage to rid itself of the ailment forced upon it.