RƏQS DİLİNDƏ ÜNSİYYƏT
Azərbaycan ilk dəfədir olaraq, yuneskonun himayəsi ilə keçirilən rəqs festivalında təmsil olunub - hələlik yalnız məruzə ilə
Müəllif: Nurlanə ƏMİROVA Bakı
Hər il YUNESKO-nun himayəsi ilə keçirilən "International Dance Festival CID" kimi səviyyəli rəqs festivalı ilə əməkdaşlıq yalnız birbaşa iştirakçılar üçün deyil, həm də onların təmsil etdikləri ölkələr üçün önəmlidir.
Azərbaycan bu festivalda ilk dəfədir ki, bu il təmsil olunur. Ölkəmizin adından rəqs seksiyasına rəhbərlik edən Bakı Musiqi Akademiyasının prorektoru, fəlsəfə elmləri doktoru, əməkdar incəsənət xadimi Gülnaz Abdullazadə bildirir ki, bu, müstəqil festivala çevrilə biləcək gözəl bir ənənə olacaq. Gülnaz Abdullazadə "Region plus"a müsahibəsində beynəlxalq tədbirin necə keçməsindən danışıb.
- Siz bu yaxınlarda ənənəvi rəqslər üzrə Yunanıstanda keçirilən ən iri festivallardan birindən qayıtmısınız. Necə oldu ki, Azərbaycan bu tədbirə qatıldı?
- Hər il Afinada keçirilən festival haqqında mən öz türkiyəli alim həmkarlarımdan eşitmişdim. Bu məni həddindən çox maraqlandırdı və onun təşkilatçılarına müraciət etdim və aydınlaşdırdım ki, festival artıq iyirmi ikinci dəfədir ki, YUNESKO-nun xətti ilə keçirilir. Ancaq Azərbaycan bir dəfə də olsun oraya qatılmayıb. Əvvəlcə təşkilatçılar məni festivalda "Azərbaycan xalq rəqslərinin xüsusiyyətləri" məruzəsi ilə çıxış etməyə dəvət etdilər. Orada milli rəqqslərimizin tarixi, mövcud rəqslər - kişi, qadın, tək, cüt, nikah rəsləri və gənclərə məxsus rəqslər barədə məlumatlar yer almışdı. Xüsusi rəqslər də daxil olmaqla hər şeyi əhatə etməyə çalışmışdım. Festival bir həftə davam etdi, proqram gərgin və yetərincə dolğun idi. Hər gün səhərdən saat dördə kimi ənənəvi rəqslər üzrə məruzələr oxunurdu. Foyedə milli rəqs ənənələrinə həsr edilmiş slaydlar və video nümayiş etdirilirdi. Azərbaycan nümayəndə heyəti DVD formatında Naxçıvan yallısı ilə təmsil edilmişdi. Müəyyən vaxtlarda hər bir ölkə xüsusi zallarda milli rəqslərini təqdim edə bilərdi.
- Festivalı rəqs sahəsində mədəniyyət günləri kimi səciyyələndirmək olarmı?
- Bu daha çox master-klass idi. Rəqqaslar bu sahədə mütəxəssis olan qonaqları öyrədirdilər. Rəqslərin rəmzlərini öyrədirdilər. Çox şey öyrənmək olurdu. Axşam düşəndən sonra Akropolun yaxınlığında yerləşən Dora strato meydanında rəqslərin nümayişinə başlanırdı. Hər bir nümayəndə heyəti üçün müəyyən vaxt ayrılırdı. Və gecənin içərilərinə doğru belə davam edirdi. Özünüz ab-havanı təsəvvür edə bilərsiniz. Mən heyrət içindəydim, Portuqaliyanın, Cənubi Amerikanın, Çinin, Yaponiyanın canlı rəqslərini görmək çox maraqlı idi. Və çox təəssüf ki, bu rəqs bayramına azərbaycanlı rəqqaslar qatılmamışdı. Məsələ bundadır ki, mən bizim rəqqasların bu festivalda iştirakı üçün vəsait tapa bilməmişdim. Bunun nəticəsində mən "International Dance Festival"da Azərbaycandan ilk iştirakçı oldum.
Maraqlıdır ki, tədbirin qaydalarına görə, təşkilatçılara potensial iştirakçı kimi müraciət etmiş şəxs avtomatik olaraq ölkəsinin təmsilçisinə çevrilir və 4 il ərzində YUNESKO xətti ilə öz ölkəsi tərəfdən, yəni Azərbaycandan bu seksiyada sədr olur. Öz ölkəmin rəsmi təmsilçisi kimi mən işi təşkil etməliyəm - seksiya üzvlərini yığmalıyam, gələn il festivala hazır proqramla getmək üçün rəqqaslarla əlaqə saxlamalıyam. Əgər festivalda iştirak etmək üçün qrup hazırlamaq lazımdırsa, onda yenə də vəsaitlərin çatşmadığı ortaya çıxır. Mən bir çox dövlət idarələrinin məmurlarına müraciət etdim, ancaq yenə də dəstək görmədim. Ancaq bu cür iri miqyaslı beynəlxalq tədbirdə iştirak Azərbaycanı təmsil etmək, onun mədəniyyət və tarixini təbliğ etmək üzrə gözəl imkandır. Dünyanın 140 ölkəsindən 700 adamın qatılması da festivalın mötəbərliyindən xəbər verir.
- Bizim ölkəyə münasibət necə idi? Azərbaycanı festivalda necə qarşıladılar?
- Çox səmimi idilər. Mənə çox böyük yardımı Azərbaycanın Yunanıstandakı səfirliyi etdi. Yunanıstan tərəfi böyük maraqla səfir Mirhəmzə Əfəndiyevin rəhbərlik etdiyi və öz ölkəsi barədə daha çox məlumat verməyə çalışan Azərbaycan nümayəndə heyətinin səylərini maraqla izlədi. Təşkilatçılara gəldikdə isə onların Azərbaycanın gələcək festival layihələrində iştirakında maraqlı olduğunu müşahidə etdim.
Rəqslər üzrə şuranın sədri Alkis Raftis bizim ölkə haqqında məlumatları dinlədikdən sonra bildirdi ki, hələ ki Avropa bu zəngin mədəniyyət haqqında az şey bilir. Cənab Raftis indən belə Azərbaycanın layihənin bütün tədbirlərində iştirakına ümid etdiyini söylədi. Onların isə sayı çoxdur. Layihə iştirakçıları bu cür forumları öz ölkələrində də həyata keçirirlər. Buna görə də festivallar ayda bir neçə dəfə keçirilir. Azərbaycan da bura dəvət alacaq. Bundan başqa, Afina festivalının şərtlərinə görə, əgər seksiyaya 20 adam toplaya bilsək, gələcəkdə biz də Azərbaycanda bu cür simpoziumlar keçirə bilərik. Və bu tədbirlərdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən rəqqaslar iştirak edə bilər. Təbliğat və turizmin inkişafı baxımından bu böyük işdir. Mənim fikrimcə, bizim iştirakmız çox vacibdir. Ancaq bu cür tədbirlər gərək ən yüksək səviyyədə təşkil olunsun.
Məsələn, Afina Rəqs Festivalının təşkilində Yunanıstanın Xarici İşlər Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi və Təhsil Nazirliyi - yəni üç yüksək dövlət qurumu iştirak edirdi. Bu ondan xəbər verir ki, bu ölkədə milli mədəniyyətin təbliğatına böyük önəm verirlər. Ən maraqlısı isə bunun kommersiya tədbiri olmasıdır, xərclənən hər avro üç avro gəlir gətirir. Düşünürəm ki, gələcəkdə tam səlahiyyətli iştirakçı kimi biz də Bakıda bu festivalı keçirə bilərik. Özünüz başa düşürsünüz ki, YUNESKO bizim mədəniyyətin xaricdə təbliğatının əsas yoludur. Ancaq burada çox işlər görülməlidir. İlk növbədə həmfikirlər tapılmalıdır. Düşünürəm ki, gələcəkdə festival keçirən ili biz öz ölkəmizi təkcə sözlə deyil, həm də işlə təmsil edə biləcəyik. Bu iş yalnız indi başlanır.

COMMUNICATION BY DANCE
Azerbaijan is represented at a unesco dancing festival for the first time - for now by just one presentation
Author: Nurlana Amirova Baku
Cooperation within the framework of an important project like International Dance Festival CID, which is organised annually under UNESCO, is a big deal, not only for its direct participants, but also for the countries they represent. This year Azerbaijan made its debut at the festival. And, as deputy rector of the Baku Music Academy Dr Gulnaz Abdullazada, who headed the dance section from our country, hopes this will become a tradition which may evolve into an independent festival. In her interview with R+, Gulnaz Abdullazada told us about the international event.
- You recently returned from one of the largest traditional dance festivals, held in Greece. How did Azerbaijan come to take part?
- I learned about the festival, which is held annually in Athens, from my Turkish academic colleagues. They sparked my interest and I got in touch with the organizers and found out that the festival was being held under the flag of UNESCO for the 22nd time, although Azerbaijan has never taken part. First the organizers invited me to speak at the festival on the specifics of Azerbaijani folk dance. My report dealt with the history of our folk dancing, the types of dances - male, female, solo, twosome, wedding and dances for young people. We tried to cover everything, including character dances. The festival lasted for a week and the schedule was busy and very rich in content. From the morning until 4 o'clock in the afternoon, speakers delivered their reports on traditional dance. There were exhibitions of slides and videos of the national dancing traditions in the lobby. The Azerbaijani delegation demonstrated the Naxcivan yalli in DVD format. Every country could present its folk dance at a specified time in special rooms.
- Can the festival be described as a cultural event specializing in dance?
- It is more like a series of master-classes. Dancers taught the guests of the festival, who are specialists in the field. They explained the symbolism in their dances. It was very interesting. Dances usually started in the evening at the open Dora Strato arena, near the Acropolis. Each delegation was allocated a certain time and the dancing continued until late at night. Can you imagine the atmosphere? I was delighted and very interested to see at first hand the folk dances of Portugal, South America, China and Japan. And I was very sorry that there were no Azerbaijani dancers at the festival. The problem was that I failed to raise funds for the participation of our dancers in the festival. As a result, I was the first ever representative of our country at the International Dance Festival. It is interesting that the rules for participation require those who come up with the initiative to contact the organizers as a potential participant automatically become representatives of their countries and, for the next four years, are considered chairpersons of the UNESCO dancing section from their countries. As the official representative of my country, I must organize all the work - assemble section members and contact dancers to visit the festival with a proper programme next year. But preparing a programme by a group of dancers requires funds. I have contacted many government officials, but no one has expressed a willingness to support the project, although taking part in a large-scale international event is an excellent opportunity to present Azerbaijan and to promote its culture and history. The festival is a truly grand event: more than 700 people from 140 countries took part.
- What was the attitude toward our country? How did the festival welcome Azerbaijan?
- Very warmly. The Azerbaijani embassy in Greece was very helpful. The Greek official followed with interest the efforts by the Azerbaijani delegation, headed by Ambassador Mirhamza Efendiyev, to familiarize participants with our country as much as possible. As for the organizers, they were greatly interested in Azerbaijan's participation in the festival and its projects.
UNESCO Dancing Board Chairman Alkis Raftis interviewed us about our country and complained that Europe is not familiar with our rich culture. Mr Raftis was hopeful that Azerbaijan will become a regular participant in all the events of the project. And there are plenty of those events. Participants in the project stage similar events in their own countries, which is why festivals take place several times a year. Azerbaijan will begin receiving invitations. Furthermore, according to the rules of the Athens festival, if we manage to organize a 20-strong section, in the future we will be entitled to organize these types of events in Azerbaijan, with the participation of dancers from different countries. From the point of view of the development of tourism and cultural ties, this is important. And in my view, we simply must participate. However, we should organize our efforts to a very high level. For example, the Athens Dance Festival was organized with the co-participation of the Greek Foreign Ministry, Culture Ministry and Education Ministry, that is, three government departments. This means that Greece as a nation attaches great significance to the promotion of its national culture. Interestingly, this is a commercial project: three euros are earned for every euro spent on organizing the festival. I think that in the future, we will become full-fledged participants in the festival and will host it in Baku. You understand that UNESCO is the main vehicle for the promotion of our culture abroad. But we have a lot of work to do. And first and foremost, we have to look for like-minded people. I think that in the next year we will represent our country at the festival not only in words, but also in deed. This is only the beginning.