LEGİONERLƏR HAQQINDA BALLADA
Yığma komandalara legionerlərin cəlb edilməsi məsələsi artıq illərdir aktuallığını itirmir. Əksinə, hər böyük turnir öncəsi o, daha geniş xarakter almaqla, mütəxəssislərə düşünmək üçün ciddi əsaslar verir. Bu baxımdan, Pekin Olimpiadası da istisna olmadı: turnirdə Azərbaycanın qazandığı 7 medaldan 2-ni legioner güləşçilər - Mariya Stadnik (48 kq) və Xetaq Qazyumov (96 kq) əldə etdilər.
Beləliklə, bizə əcnəbi idmançılar lazımdırmı?
Gəlin məsələyə kompleks yanaşaq.
Rəqabətsizlik
Bu mövzunun müzakirəsinə yeni impulsu Pekin Olimpiadasının yekunları haqda danışan gənclər və idman naziri Azad Rəhimov verib. "Əgər biz idmanın inkişafından danışırıqsa, müəyyən növlərdə legionerlərsiz keçinmək mümkün deyil. Bu, sərbəst güləşə də aiddir. Bu idman növündə bizim perspektivli gənc idmançılarımız olsa da, onlar hələlik Olimpiada kimi turnirlərdə yarışmaq iqtidarında deyillər. Bu səbəbdən də legionerlərin cəlb edilməsi lazımlı addımdır. Təbii ki, əcnəbilər yerli idmançılardan güclü olmalıdırlar. Amma digər tərəfdən, unutmayaq ki, heç bir federasiya güclü idmançısını başqasına güzəştə getməz", - deyə o qeyd edib.
Həqiqətən də, biz bu idman növünün müxtəlif çəkilərində legionerlərə bel bağlasaq da, ən güclü idmançılara ümid edə bilmərik. Baxmayaraq ki M.Stadnik və X.Qazyumov beynəlxalq arenada hamıya sübut ediblər ki, onlarla hesablaşmaq lazımdır.
Məlum olduğu kimi, bu gün kişi güləşində əsas istedadlar məhz Qafqazda yetişir. Məhz bunun nəticəsidir ki, Rusiya millisinin heyətinə düşmək üçün rəqabət son dərəcə böyükdür. Dünya çempionları Hacımurad Qatsalov və Maxaç Murtazaliyevin Pekinə aparılması da təsadüfi deyil - məşqçilər daha titullu idmançılara üstünlük verdilər.
Amma qayıdaq Azərbaycan reallıqlarına. Bu reallıq isə belədir: hazırda Azərbaycanda bir sıra çəki dərəcələrində (əsasən də ağır çəkidə) beynəlxalq arenada çıxış edəcək idmançılar arasında rəqabətədavamlı atletlər yoxdur. Bu səbəbdən də məşqçilərin bəzən legionerlərə müraciətdən başqa, sadəcə yolu qalmır. Özü də mentalitetlə əlaqədar olaraq, bu hala əsasən qadın güləşində rast gəlinir. Bu səbəbdən də Olimpiadaya lisenziyanı əldə etdikdən sonra Avropa çempionu olmuş, daha sonra isə gənclər arasında qitə birinciliyini qazanmış M.Sadnikin milliyə cəlb edilməsi özünü doğrultdu. Onun Pekində əldə etdiyi "bürünc" bu addımın doğru olduğunu göstərən daha bir faktordur.
Bununla yanaşı, anlamaq lazımdır ki, Olimpiada artıq, sadəcə, idman hadisəsi sayılmır. Bu cür turnirlər ölkənin lazımi dərəcədə reklam edilməsi üçün bir vasitəyə çevrilir. Bunun üçün isə nəticə göstərmək, yəni, mümkün qədər çox medal qazanmaq lazımdır. Bununla əlaqədar olaraq Milli Olimpiya Komitəsinin (MOK) vitse-prezidenti Çingiz Hüseynzadə deyir: "Adətən, beynəlxalq Olimpiya ailəsində yarışın nəticələri haqda söhbət gedən zaman bu və ya digər ölkənin yarışda qazandığı mükafatların sayına nəzər yetirilir. Yəni iki məqam var - birincisi, aktivində daha çox "qızıl" olan ölkə, ikincisi, ümumilikdə əldə edilmiş medalların sayı. Odur ki bu baxımdan, bizim Pekində yaxşı çıxış etdiyimizi söyləmək olar, çünki mükafatların sayı çox vacibdir və əsas sayılır".
Qılıncoynadanlar zəifləyiblər
Bununla yanaşı, bu və ya digər idman növlərində yüksəksəviyyəli idmançıların yoxluğu bu növü təmsil edənlərin Olimpiadadan kənarda qalmasına, həmin sahədə bir vaxtlar əldə edilmiş uğurların isə heç olmasına gətirib-çıxarır. Buna bariz nümunə qılıncoynadan Yelena Jemayevadır. Xatırladaq ki, o, Azərbaycanın bayrağı altında 2 dəfə dünya çempionu adını qazanmaqla yanaşı, Avropada və Dünya Kubokunda da uğurlar əldə edib. Özü də Yelenanı tam legioner adlandırmaq olmaz. Çünki o, Rusiya bayrağı altında ikiqat Olimpiya çempionu olmuş məşhur qılıncoynadan İlqar Məmmədovun həyat yoldaşıdır. Azərbaycanın qadın qılıncoynadanlarının və ümumilikdə bu idman növünün beynəlxalq arenada mövqelərinin nəzərəçarpacaq dərəcədə zəifləməsini nəzərə alaraq, onu millidə saxlamaq lazım idi.
Ümumiyyətlə, beynəlxalq təcrübəyə nəzər salsaq, legionerlər məsələsində kuryoz hadisələrin yaşandığını görərik. Məsələn, 2000-ci il Olimpiadası öncəsi dünya çempionatında medalların əksəriyyətini Qətər vətəndaşlığını qəbul etmiş ağır çəkili bolqar atletlər qazanmışdı. Bu "biabırçılıq"dan narazı qalan bir çox ölkələr beynəlxalq federasiyaya şikayət etdilər. Lakin "ilişəcək" heç nə yox idi - atletlər Qətər vətəndaşları idi, heç onların soyadları da slavyan mənşəli deyildi. Nəticədə qətərli, daha doğrusu, bolqar idmançılar sonda Sidney Olimpiadasında iştirak hüququ əldə etdilər.
Odur ki istənilən halda milliyə legionerlərin cəlb edilməsi məcburi və müvəqqəti xarakter daşıyır və bu prosesin ömrü yerli idmançılar yetişənədəkdir. Məsələn, hazırda Azərbaycanın voleybol üzrə milli komandasının heyətində bir neçə "milliləşdirilmiş" voleybolçu təmsil olunur və onlar komandada aparıcı möqeyə sahibdirlər. Misal üçün, Natalya Məmmədovanın (əvvəlki soyadı Skazka olub) Ukrayna vətəndaşı olduğunu göstərmək olar. Bu voleybolçu "Azərreyl" klubunun heyətində 3 dəfə Çempionlar Liqasının ən yaxşı bombardiri adlandırılıb, bir dəfə isə turnirin ən yaxşı oyunçusu seçilib. Natalya Azərbaycan millisinin də dəyişməz simasına çevrilib və məhz onun sayəsində komanda öncül yerlərə çıxıb. Düzdür, bəlkə də, baş məşqçi Faiq Qarayev millidə ehtiyat oyunçulara da yer verməyə şad olardı. Lakin gənclər hələ ki - həm də psixoloji baxımdan - buna hazır deyillər. Məşhur rusiyalı məşqçi Nikolay Karpol hesab edir ki, bir yüksəksəviyyəli voleybolçunun yetişdirilməsi üçün 10-15 il lazımdır. Razılaşın ki, bu, olduqca uzaq perspektivdir, məşqçilərə isə artıq indidən nəticə lazımdır…
"Məmmədovlar" hələ yetişməyiblər
Digər tərəfdən, komanda başından hündürə tullana bilməz. Qadın voleybolçularımız əvvəllər Avropanın aparıcı komandaları ilə bərabər addımlayırdısa, hətta bir neçə dəfə həmin vaxt dünya çempionu olan İtaliyaya qalib gəlmişdisə, hazırda Braziliya, Çin və Rusiya kimi millilərlə nəticəyə oynamaq iqtidarında deyil. Faiq Qarayev aparıcı mövqelərə oyunçu tapmaqda çətinliklə üzləşdiyi halda, rəqiblərin səviyyəsi ilə yanaşı geniş idmançı seçimi də var. Bu səbəbdən milli federasiya daha bir Ukrayna təmsilçisi Lidiya Maksimenkonun Azərbaycan bayrağı altında çıxış etməsinə razılıq alıb.
Beləliklə, milli komandalara əcnəbilərin cəlb edilməsi prosesi getdikcə daha da genişlənir. Yəqin fiqurlu konkisürmə üzrə Azərbaycan millisinin heyətində "Məmmədov", "Cabbarov" və ya "Hüseynovlar"ın çıxış etməməsi, onların əvəzinə buz üzərinə amerikalı Kristin Freyzerin çıxması kimlərəsə məzəli görünür. Digər tərəfdən, stabil çıxış edən idmançıların xidmətindən nəyə görə imtina olunmalıdır ki?.. K.Freyzer və onun partnyoru İqor Lukanin artıq 3 Olimpiadada iştirak ediblər. Onlar əsasən, Vaşinqton və Moskvada məşq edirlər və bu fakt federasiyanı da qane edir. Axı Bakıda onsuz da buz yoxdur.
Amma digər tərəfdən, Azərbaycanda gələcəyi olmayan idman növünün inkişaf etdirilməsinə ehtiyac varmı? Sual kifayət qədər ritorikdir və bu, tamamilə başqa bir söhbətin mövzusudur.
Əlbəttə, əcnəbilərin ən geniş təmsil olunduqları sahə Azərbaycanın futbol çempionatıdır. Xüsusilə də nəzərə alınsa da, bu ildən etibarən Azərbaycan çempionatında iştirak edən legionerlərə qoyulan limit ləğv olunub. Bunun doğru, yoxsa səhv addım olduğunu  zaman göstərəcək. Lakin  milli komandaya bir-birinin ardınca "milliləşdirilmiş" futbolçuların cəlb edilməsi prosesi davam edir. Sonuncu Avropa çempionatının seçmə mərhələsində millinin baş məşqçisi Şahin Diniyev komandaya Andre Ladaqa, Leandro Qomeş və digər braziliyalı futbolçuları cəlb etmişdi. Lakin onlar milliyə ciddi fayda verə bilmədilər. Yalnız həmin vaxt "Neftçi" klubunda özünü yaxşı tərəfdən göstərən serb Branimir Subaşiçin yığma komandaya cəlbinə haqq qazandırmaq olar. Subaşiçin yığmaya çağırılması onun oyununa da müsbət təsir göstərdi və serb futbolçu əsas heyətin dəyişməz isminə çevrildi.
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi postuna Berti Foqtsun gəlişi ilə də legionerlərin cəlbi sahəsində vəziyyətdə ciddi dəyişiklik olmadı. Yarımmüdafiəçi olmasına baxmayaraq, artıq millinin heyətində iki dəfə fərqlənməyə imkan tapmış və əsas heyətin oyunçusuna çevrilmiş braziliyalı Fabio Luis Ramimi alman mütəxxəssisin tapıntısı hesab etmək olar.
Aydındır ki, AFFA rəhbərliyi gənc və uşaq futbolunun inkişafına lazımi səviyyədə diqqət ayırmayacağı təqdirdə millimiz legionerlərlə də hələ ki beynəlxalq arenada ikinci rollarda olacaq. Yerli futbolçuların yeni nəslinin yetişdirilməsi və onların qalib psixologiyasında hazırlanması üçünisə uzun illərə və bir də, təbii ki, yaxşı məşqçilərə ehtiyac var.

BALLAD OF THE FOREIGN LEGION
Bringing foreigners into the national teams has not fallen off the agenda over the years. Quite the reverse, it becomes a hotter issue with every major competition, giving plenty of food for thought. The Olympics in Beijing were no exception. Two of Azerbaijan's seven medals there were won by naturalized sportsmen - wrestlers Maria Stadnik (48 kg) and Xetaga Gazyumov (96 kg). So do we need foreigners? Let's look at this as a whole.
Uncompetitive
Minister for Youth and Sport Azad Rahimov gave a new impetus to the discussion in his summary of the team's performance at the Olympics: "If we are talking about the development of sport, then in some sports we cannot manage without them. This applies to freestyle wrestling where we have promising youngsters who are not yet ready to compete at the high Olympic level. So we had to invite foreigners. The foreigners do, of course, have to be stronger than our local sportsmen, but you have to remember that no federation will give up a really strong sportsman."
And in opting for foreigners in several weight categories we really cannot count on the very best, although Maria Stadnik and Xetaga Gazyumov have shown that they are forces to be reckoned with in the international arena. The Caucasus today provides most of the talent in men's wrestling. As a result there is fierce competition for places in the Russian men's team. The current world champions, Khadjimurat Gatsalov and Makhach Murtuzaliyev, did not even make it to Beijing - the trainers preferred other athletes who had won even more titles.
However, back to real life here. Azerbaijan does not have athletes in several weight categories (mainly heavyweights) able to compete internationally. So the trainers have to resort to the services of foreigners as there is simply no other solution. This can be seen in particular in women's wrestling, where our mentality plays its part. So the invitation to Maria Stadnik, who after winning her licence to the Games won the European Championship and the continent's youth title, has been fully justified. This was further confirmed by her Olympic bronze.
It has to be understood that the Olympics long since ceased to be a purely sporting event as the Games are an opportunity to promote a country. And this requires as many medals as possible to be won. "Usually, when the international Olympic family is talking about the results of the games, then first they consider the number of medals won by each country. There are two counts - the first features teams with the most golds, while the second counts the number of medals. So in this context we performed well and the number of medals is most important," the vice-president of the National Olympic Committee, Cingiz Husyenzada says.
Fencing failure
The lack of top-class performers in some sports means that the discipline misses out on the Olympics and its previous success is worth nothing. A striking example is fencer Yelena Zhemayeva who has had relatively recent victories. She twice won the world championship competing under the Azerbaijani flag and enjoyed success at the European and world cups. It is stretching it to describe her as a foreigner, as she is the wife of our famous fencer, double Olympic champion Ilqar Mammadov who competes for Russia. But no sooner had Zhemayeva left the team than our women fencers and Azerbaijani fencing as a whole became much weaker in the international arena.
International practice throws up some curiosities. Bulgarian weight-lifters received Qatari citizenship and won many prizes in the world championships ahead of the 2000 Olympics. Of course, this "mess" annoyed plenty of teams and they made a fuss, protesting to the international federation. But there was nothing to complain about - the athletes are citizens of Qatar and their surnames are not even Slavonic. Through the world championships the Bulgarians, or rather Qataris, won the right to compete in the Sydney Games.
In any event, inviting foreigners is a necessary, temporary measure until new sportsmen grow up. For example, several naturalized volleyball players are now key players in the Azerbaijani national team. Natalya Mammadova (maiden name Skazka) is a citizen of Ukraine. She has three times been declared the best attacker in the Champions' League for AzarRail and was once declared the best player in the whole tournament. Natalya has become an irreplaceable component of the Azerbaijani team and it is largely thanks to her that the team has reached the top. But there is a "but". Chief trainer Faiq Qarayev would be glad to give a first team place to the closest reserve, but the young people are not ready physically or psychologically. Famous Russian trainer Nikolay Karpol once said it takes 10 to 15 years to develop one top-class woman volleyball player. This is a long term prospect, but you can understand the managers who need a result.
The Mammadovs aren't ready yet
However, you can't jump higher than the team. While the team competed as equals against leading European countries, beating the then world champions Italy several times, our women volleyball players could not get a result against Brazil, China and Russia. As well as class and experience the opponents have strength in depth, while Faiq Qarayev is extremely restricted in his choice of players. That's why the national federation got permission for another Ukrainian, Lidiya Maksimenko, to compete under the Azerbaijani flag.
The trend for foreigners to join the national teams is becoming more viable. Many people might find it funny when American Kristin Fraser takes to the ice for Azerbaijan's figure-skating team, rather than a Mammadova, Cabbarova or Huseynova. On the other hand, why refuse the services of sportsmen whom we can rely on to perform consistently? Kristin Fraser and her partner Igor Lukanin have already competed in three Olympics, they train in Washington and Moscow and this suits the federation. After all, there isn't any ice in Baku. But it's another question whether it's worth developing sports that have no future in Azerbaijan. That's a rhetorical question.
But it's the Azerbaijani football championship, which recently lived its limit on foreign players, that gives foreigners the most freedom. Time will tell whether this is good or bad. But more and more naturalized players are now joining the national side. For the last European Championship qualifiers chief coach Sahin Diniyev called up several Brazilians at once, including Andre Ladaga and Leandro Gomes. But they did not bring any perceptible benefit and only the call-up of Serb Branimir Subasic, who at that time was playing well for Neftci, can be said to have been justified. His involvement in the national team had a positive effect and Branimir became a first-choice player.
The naturalization situation has hardly changed with the arrival of Berti Vogts as chief coach. The German's finds include Brazilian Fabio Luis Ramim who has twice been outstanding in midfield for the national team and become a first-choice player. It is understandable that even with foreigners the team will still be second-rate in the international arena until AFFA properly takes up the development of junior and youth football. It will take many years and good coaches to bring through a new generation of home-grown players with a winning psychology.