Azərbaycan millisi 2010-cu il Dünya Çempionatının seçmə mərhələsinə uğursuz başladı
Azərbaycanın futbol üzrə milli komandasının 2010-cu ildə keçiriləcək dünya çempionatının seçmə mərhələsinə faciəvi başladığını söyləmək mümkündür. İlk qarşılaşmada səfərdə Uels millisinə 0:1 hesabı ilə məğlub olmuş yığmamız Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda Lixtenşteyn futbolçularını üstələyə bilmədi (0:0). Bu nəticə ölkə futbolu üçün hökm kimi səsləndi və milli komandamızın beynəlxalq futbol iyerarxiyasındakı yerini bir daha göstərdi.
Biabırçı heç-heçə
Seçmə mərhələnin başlamasından əvvəl milli komandanın baş məşqçisi Berti Foqts bildirmişdi ki, bu mərhələdə ən azı 6 xal toplamaq fikrindədir. Lakin işlər belə getsə, Azərbaycan millisi seçmə mərhələni qrup sonuncusu kimi başa vurmaq risqki ilə üz-üzə qalacaq. Hər halda, mərhələnin ilk qarşılaşmalarından sonra nikbinliyə əsas yoxdur, baxmayaraq ki futbolçularımız uelslilərlə matçda heç də pis təsir bağışlamadılar. Lakin Lixtenşteyn millisi ilə məğlubiyyətə bərabər heç-heçə hər şeyi alt-üst etdi.
Amma bir qədər dərinə getsək, bu heç-heçəyə təəccüblənmək lazım deyil. Çünki rəqib futbolçu Mario Frikin zərbəsindən sonra Saşa Yunisoğlu topu qapı xəttinin üstündən qaytarmasaydı, millimiz hətta məğlub da ola bilərdi.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan futbolçuları komandanın nəyin hesabına qələbə qazana biləcəyini nümayiş etdirməyi bacarmadı. Oyun quruculuğu ciddi şəkildə "axsayırdı", hücum isə ümumiyyətlə faciəvi durumda idi. Odur ki bir neçə qol vəziyyəti yaransa da, milli onu reallaşdıra bilmədi və özünün tutarsızlığını sübut etdi.
Sonuncu matça qədər Azərbaycan və Lixtenşteyn milliləri arasında iki görüş keçirilmişdi. Və indiyədək iki dəfə seçmə mərhələdə bir qrupa düşmüş komandaların statistik göstəriciləri bərabər idi. Lakin yaxın keçmişin futbol "cırtdan"ı olan bu ölkə son zamanlar xeyli irəli gedə bilib. Ötən seçmə mərhələdə Lixtenşteyn futbolçuları yekunda qrup mərhələsini 7 xalla başa vurmuşdular ki, bu da onlar üçün kifayət qədər yaxşı göstəricidir.
Bizim millimiz isə rəsmi görüşlərdə, xüsusilə də son dövrlər yaxşı nəticə ilə öyünə bilməz. Yaxın keçmişdən yalnız Emin İmaməliyevin dəqiq zərbəsi sayəsində doğma meydanda Finlandiya yığması üzərində qazanılmış qələbəni xatırlamaq olar. Lakin bu qələbə artıq tarixdir, idman isə yalnız keçmişlə yox, həm də bu gün və gələcəklə yaşayır.
Bəs, görəsən, Azərbaycan yığmasının bu uğursuzluqlarının səbəbi nədir? Səbəblərdən biri təcrübəli futbolçuların yoxluğudur. Bəziləri Lixtenşteyn futbolçularının da təcrübəli olmadığını söyləyə bilər, lakin bu millinin aparıcı oyunçuları İsveçrə, Avstriya və digər ölkələrin birinciliklərində top qovurlar: məsələn, elə həmin M.Frik İtaliyanın "Siena" klubunun şərəfini qoruyur. "A" seriyasına isə futbolçuları "qara gözünə aşiq olub" götürmürlər.
Bizdə isə "milliləşdirilmiş" Branimir Subaşiçdən başqa yalnız "Qrotslin"də çıxış edən S.Yunisoğlu ölkədən kənarda çıxış etməsi ilə öyünə bilər. Bu səbəbdən də millinin məşqçilər korpusu legionerlərə müraciət etməlidir. Amma onlar da bəzən ümidləri doğrultmur. Məsələn, braziliyalı yarımmüdafiəçi Fabio Luis Ramim Uelsə qarşı keçirilən ilk qarşılaşmada yersiz qırmızı vərəqə alaraq özünü mənfi tərəfdən göstərdi.
Millimizin hazırkı heyətində tərifə layiq olan yeganə futbolçu Kamran Ağayevdir. O, ilk qarşılaşmada özünü yaxşı tərəfdən göstərdi, dəfələrlə mütləq qol vəziyyətlərində qapını toxunulmaz saxladı, Ceyson Kumasın penalti zərbəsini dəf etdi və bununla da əsas heyətdə öz yerini möhkəmlətdi. Lakin Uelsə qarşı keçirilmiş bir qarşılaşma hələ ki göstərici hesab oluna bilməz və Kamranın təcrübə toplaması vacibdir. Xüsusilə də nəzərə almaq lazımdır ki, qarşıda bizi Almaniya və Rusiya milliləri ilə oyunlar gözləyir. Qrupda qələbə uğrunda mübarizənin məhz bu iki yığma arasında gedəcəyi isə heç kəsdə şübhə doğurmur.
Layiqdir, ya yox?
Bununla yanaşı, Lixtenşteynlə əldə edilmiş heç-heçə Azərbaycan millisinin sükanı arxasına Berti Foqtsun keçməsinin doğru olub-olmamasına dair geniş müzakirələrə səbəb oldu. Həqiqətən də, bu məşqçi ilə müqavilə millimizin Lixtenşteyn kimi rəqiblə heç-heçə oynaması üçün bağlanmayıb axı. Bu nəticəni digər məşqçilər - Ağasəlim Mircavadov, Şahin Diniyev, Əsgər Abdullayev və müxtəlif vaxtlarda milliyə rəhbərlik etmiş digər mütəxəssislərlə də əldə etmək olardı. Özü də ən çox təəssüfləndirici hal matçın nəticəsi yox (hər halda, biz də Avropa "qrandı" deyilik), meydanda göstərilən oyun oldu. Əgər biz Lixtenşteynə qarşı belə bərbad oyun nümayiş etdiririksə, onda Almaniya və Rusiya yığmalarına qarşı qarşılaşmalarda aqibətimiz necə olacaq?
Ümumiyyətlə, çox nadir hallarda əcnəbi mütəxəssis bu və ya digər ölkədə uğurlu nəticə göstərə bilir - bunun üçün xüsusi bacarıq lazımdır. Buna bariz nümunə kimi hazırda Rusiya yığmasına rəhbərlik edən holland mütəxəssis Quus Hiddinki göstərmək olar. Məlum olduğu kimi, ruslar məhz onun rəhbərliyi altında Avropa çempionatının yarımfinalınadək irəliləyə bildilər. Üstəlik, Hiddinkin Hollandiya, Avstraliya və Cənubi Koreyadakı uğurlu fəaliyyəti də yaddaşlardadır. Əvvəlcə hollandlarla 1998-ci ildə dünya çempionatında möhtəşəm nəticə göstərmiş məşqçi daha sonra müvafiq olaraq digər iki yığma ilə 2006 və 2002-ci illərdə uğurlu fəaliyyətini davam etdirib.
Əlbəttə, Foqtsin peşəkarlığı da sual doğurmur. Axı məhz onun rəhbərliyi ilə Almaniya yığması 1996-cı ildə Avropa birincisi olub. Lakin sonradan bu mütəxəssis nə Şotlandiya, nə də Nigeriya yığmasının sükanı arxasında uğur qazana bilməyib. Bunun səbəbləri müxtəlif ola bilər. Amma bu mütəxəssisin Azərbaycan millisi ilə uğurlu nəticələr əldə edəcəyi inandırıcı görünmür. Xüsusilə də ölkəmizdə müvafiq futbol infrastrukturunun, normal fəaliyyət üçün lazım olan meydançalar və digər şərtlərin yoxluğu şəraitində. Bütün bu imkanlardan məhrum olan alman mütəxəssis məcburən əlində olan "material"larla çalışmalıdır.
Odur ki Foqts Azərbaycan millisi ilə dərhal yüksək nəticələr əldə edəcəyini gözləməyin düzgün olmadığını bildirmişdi və bu zaman xüsusilə Almaniya və Rusiya ilə qarşılaşmaları nəzərdə tuturdu. Amma indi onun yetirmələri Lixtenşteynlə heç-heçə oynamaqla birdən-birə məşqçilərinə özlərinəməxsus "hədiyyə" etdilər.
Digər tərəfdən, Lixtenşteyn millisi ilə qarşılaşma komandamızda oyunu öz üzərinə götürə biləcək liderinin olmadığını bir daha təsdiqlədi. Hər bir futbolçu, sadəcə, öz ərazisində oynayır, meydanın müəyyən hissəsinə cavabdehlik daşıyır, ləng həmkarlarını irəli aparacaq lider isə, təəssüf ki, yoxdur.
Üstəlik, bu problem illər keçsə də, aktuallığını itirmir və həll edilməmiş qalır. Millimiz gəncləşmə kursu götürsə də, CAR-da keçiriləcək 2010-cu il dünya çempionatının seçmə mərhələsi də istisna təşkil etmir. Komandanın heyətində yeni oyunçular peyda olsa da, onların bir-birlərinə uyğunlaşması üçün zamana ehtiyac var.
Üstəlik, qələbələrin yoxluğu futbolçuların qalib psixologiyasında yetişmələrinə, güclü rəqiblərə qarşı uğurlu çıxış etmək və yaxşı futbol göstərmələrinə mane olur. Səfər qarşılaşmalarında bizim istəyimiz heç-heçə əldə edilməsi ilə məhdudlaşır və futbolçularımız ancaq qapı önündə ehtiyatlı oynamağa çalışırlar. Hər bir məşqçi isə taktikanı müəyyənləşdirərkən icraçıların səviyyəsini əsas götürür. Bizdə məşqçinin seçimi məhduddur, millinin heyəti kifayət qədər rəngarəng deyil, millinin hazırkı oyunçularına layiqli əvəzedicilər yoxdur. Məhz buna görə də, Kardiffdəki "Millenium" stadionunda keçirilən qarşılaşmanın ilk dəqiqələrindən heyətdə milliləşdirilmiş legionerlər - B.Subaşiç və Fabio Luis Ramim yer almışdı. Əlbəttə legionerlərin "milliləşdirilməsi" vəziyyətin yaxşı olmasından xəbər vermir, necə ki, futbol üzrə Azərbaycan çempionatında legionerlərə qoyulmuş limitin ləğvi. Yeri gəlmişkən, bu qərarın ətrafında çox səs-küy yarandı və bəzi mütəxəssislər hesab edir ki, bu, Azərbaycan futbolunun xeyrinə olmayacaq. Axı bu məsələdə medalın iki üzü var - əksər klublar üçün öz yetirmələrini hazırlamaqdansa, hazır futbolçu almaq daha asandır. Reallıq belədir ki, həmin klublar üçün əsas olanı nəyin bahasına olursa-olsun, qələbə qazanmaqdır. Amma digər tərəfdən, ani nəticə üçün atılan bu addım gənc nəslin perspektivi üçün təhlükəlidir, çünki onların əksəriyyətinə əsas heyətdə yer tapılmır.
Hər halda, Lixtenşteynlə qarşılaşmadan əvvəl "cırtdanlar"ı məğlub etməyin çətin olmayacağını düşünən futbolçular üçün sonda alınan qolsuz heç-heçə psixoloji zərbə oldu. Hadisələr gözlənilənin əksinə cərəyan etdi və meydan sahibləri belə vəziyyətə sadəcə hazır deyildilər. Beləliklə, artıq qrupda sondan əvvəlki yer uğrunda mübarizə Azərbaycan və Lixtenşteyn milliləri arasında gedəcək. Çünki belə oyunla bundan artığına ümid edə bilmərik və reallığı olduğu kimi qəbul etmək lazımdır. Əlbəttə, insanlar həmişə daha yaxşısına ümid etmək istəyirlər, lakin görünür, bu dəfə belə bir ümid yoxdur.

The Azerbaijani football team has made a disastrous start to the 2010 World Cup qualifiers. They lost their first match away to Wales 1-0, then could not beat Liechtenstein at home at the Tofiq Bahramov Stadium, drawing 0-0. The result was a damning verdict on our national football and showed yet again where we really stand in the international football hierarchy.
Treacherous draw
Before the start of the qualifiers chief trainer Berti Vogts said he intended to win at least six points. But if things go on like this, our players risk ending up bottom of the qualifying group. In any case, the opening matches in the group have not inspired optimism, although we didn't look bad in the first game against Wales. But it was all cancelled out by the draw against Liechtenstein which is tantamount to a defeat.
If you look into things a bit further, then you won't be surprised at the draw. We could have lost, if hadn't been for Sasa Yunisoglu's goal-line clearance from a shot by Mario Frick. The team did not look like winning at all. Our organization was lame while our attack is a disaster. Although they had some positive moments, the team could not make the most of them and showed that they are not up to the job.
The statistics for Azerbaijan-Liechtenstein encounters were equal before the game in Baku - we had met only once before in a qualifying group and had both won at home. And football's minnows have got a lot better in recent years - they won seven points in the last qualifiers, which isn't bad at all. Unfortunately, we have nothing to boast about in competitive matches, especially recently. In recent history there's only our home win over Finland thanks to an excellent shot from Emin Imamaliyev. But that win is history and sport is also about the present and future.
So what's the reason for our recent failures? One is a lack of suitable players. You might object that Liechtenstein's players are not professional, but their top players do play in the Swiss and Austrian leagues and elsewhere. Mario Frick plays in Italy for Sienna and your blue eyes won't get you into Serie A. The only player with a foreign contract we can boast about, apart from naturalized Serb Branimir Subasic, is Sasa Yunisoglu who plays for Grotslin. So the coaching staff have had to turn to foreign players for help although they do not always produce the goods. For example, Brazilian midfielder Fabio Luis Ramim managed to get sent off against Wales for a silly foul.
Kamran Agayev is the only player worthy of praise in the current squad. He was brilliant in Cardiff, several times saving what seemed to be certain goals, including Jason Koumas's penalty, and has nailed down his place in the starting line-up. But one game against Wales isn't conclusive and Kamran still needs experience of course. And we have games to come against Germany and Russia who will be the main contenders to lead the group.
Worthy or not worthy?
The draw against Liechtenstein has prompted a wave of discussion about the appointment of Berti Vogts as chief coach. We didn't sign him up in order to draw against these opponents. Local coaches would have been up to the job - Agasalim Mircavadov, Vaqif Sadixov, Sahin Diniyev, Asgar Abdullyaev and several other managers who have led the national team at some point. And it's not so much the draw against Liechtenstein that's depressing, since we're also a European backwater, as the performance. If we play like that against Liechtenstein, then what can we expect against Germany or Russia where we will really have to up our work-rate?
Not every foreigner can be successful in another country - it takes a special gift. Dutch manager Guus Hiddink, who is now coaching Russia, is a good example. It was under his leadership that Russia reached the European Championship semi-final. He has enjoyed success in Holland, Australia and South Korea, leading the national sides to excellent performances in the 1998, 2006 and 2002 World Cups respectively. There is no doubt about Vogts's professionalism, as he led Germany to victory in Euro-96. But he did not enjoy success with Scotland, whom he joined after Germany, or Nigeria. There may be various reasons for this but Vogts is unlikely to get impressive results in Azerbaijan, especially since there is a lack of the necessary footballing infrastructure, pitches and other essentials. The German coach does not have any of this so he has to work with what he has. So he said straightaway that it is not worth the team expecting serious results, meaning in the games against Germany and Russia. And now his charges have already brought him a minus by drawing with Liechtenstein. Of course, this was not part of the manager's or players' plans and their prospects are now rather bleak.
On the other hand, the Liechtenstein game confirmed that our team doesn't have any leaders able to take a game by the scruff of the neck. Everyone plays in his own position, answers for a specific part of the pitch, but unfortunately we don't have a captain capable of geeing up his team-mates. This has been a problem for years and still hasn't been resolved. The qualifiers for the 2010 World Cup, which will be held in South Africa, are no exception, although the team is a bit younger. New players have emerged but they need time to get to know one another and settle in to the national side.
Moreover, the lack of victories does not allow us to develop players with a winning mentality, able to perform well against strong teams. The limit of our ambitions in away matches is a draw and the players play with one eye on their own goal. When deciding tactics, every coach starts with the capabilities of his players and Azerbaijan is no exception. The coach's choice is limited, the squad is fairly predictable and there are no real alternatives to the current first-choice players. This is obvious when Branimir Subasic and Fabio Luis Ramim run out onto the pitch of the Millennium Stadium ready for the kick-off. Of course, naturalization is not because everything is hunky-dory, nor is the lifting of the limit on foreign players in the Azerbaijani championship. Many people have locked horns over this decision and several experts think it won't help Azerbaijani football. There are two sides to the coin - it's more profitable for many clubs to buy a fully fledged player than to develop their own. This is the way it is nowadays. A result at any price is what matters for the clubs. And the battle for victory today damages the prospects of the developing generation - not many make it to the first team.
The goalless draw against Liechtenstein was a serious psychological blow for the players who thought that victory over the minnows would not be too difficult. But it all turned out rather differently and we just weren't ready for that turn of events. Now it's clear that the battle for second-to-last place in the group will be between Azerbaijan and Liechtenstein. Because with that standard of play we can't hope for anything more and we need to face reality. We always want to hope for something better, but it doesn't look likely in this case. Anyway, the qualifiers have only just started. Let's see what happens.