Azərbaycan millisi 2010-cu il Dünya Çempionatının seçmə mərhələsinə uğursuz başladı
Azərbaycanın futbol üzrə milli komandasının 2010-cu ildə keçiriləcək dünya çempionatının seçmə mərhələsinə faciəvi başladığını söyləmək mümkündür. İlk qarşılaşmada səfərdə Uels millisinə 0:1 hesabı ilə məğlub olmuş yığmamız Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda Lixtenşteyn futbolçularını üstələyə bilmədi (0:0). Bu nəticə ölkə futbolu üçün hökm kimi səsləndi və milli komandamızın beynəlxalq futbol iyerarxiyasındakı yerini bir daha göstərdi.
Biabırçı heç-heçə
Seçmə mərhələnin başlamasından əvvəl milli komandanın baş məşqçisi Berti Foqts bildirmişdi ki, bu mərhələdə ən azı 6 xal toplamaq fikrindədir. Lakin işlər belə getsə, Azərbaycan millisi seçmə mərhələni qrup sonuncusu kimi başa vurmaq risqki ilə üz-üzə qalacaq. Hər halda, mərhələnin ilk qarşılaşmalarından sonra nikbinliyə əsas yoxdur, baxmayaraq ki futbolçularımız uelslilərlə matçda heç də pis təsir bağışlamadılar. Lakin Lixtenşteyn millisi ilə məğlubiyyətə bərabər heç-heçə hər şeyi alt-üst etdi.
Amma bir qədər dərinə getsək, bu heç-heçəyə təəccüblənmək lazım deyil. Çünki rəqib futbolçu Mario Frikin zərbəsindən sonra Saşa Yunisoğlu topu qapı xəttinin üstündən qaytarmasaydı, millimiz hətta məğlub da ola bilərdi.
Ümumiyyətlə, Azərbaycan futbolçuları komandanın nəyin hesabına qələbə qazana biləcəyini nümayiş etdirməyi bacarmadı. Oyun quruculuğu ciddi şəkildə "axsayırdı", hücum isə ümumiyyətlə faciəvi durumda idi. Odur ki bir neçə qol vəziyyəti yaransa da, milli onu reallaşdıra bilmədi və özünün tutarsızlığını sübut etdi.
Sonuncu matça qədər Azərbaycan və Lixtenşteyn milliləri arasında iki görüş keçirilmişdi. Və indiyədək iki dəfə seçmə mərhələdə bir qrupa düşmüş komandaların statistik göstəriciləri bərabər idi. Lakin yaxın keçmişin futbol "cırtdan"ı olan bu ölkə son zamanlar xeyli irəli gedə bilib. Ötən seçmə mərhələdə Lixtenşteyn futbolçuları yekunda qrup mərhələsini 7 xalla başa vurmuşdular ki, bu da onlar üçün kifayət qədər yaxşı göstəricidir.
Bizim millimiz isə rəsmi görüşlərdə, xüsusilə də son dövrlər yaxşı nəticə ilə öyünə bilməz. Yaxın keçmişdən yalnız Emin İmaməliyevin dəqiq zərbəsi sayəsində doğma meydanda Finlandiya yığması üzərində qazanılmış qələbəni xatırlamaq olar. Lakin bu qələbə artıq tarixdir, idman isə yalnız keçmişlə yox, həm də bu gün və gələcəklə yaşayır.
Bəs, görəsən, Azərbaycan yığmasının bu uğursuzluqlarının səbəbi nədir? Səbəblərdən biri təcrübəli futbolçuların yoxluğudur. Bəziləri Lixtenşteyn futbolçularının da təcrübəli olmadığını söyləyə bilər, lakin bu millinin aparıcı oyunçuları İsveçrə, Avstriya və digər ölkələrin birinciliklərində top qovurlar: məsələn, elə həmin M.Frik İtaliyanın "Siena" klubunun şərəfini qoruyur. "A" seriyasına isə futbolçuları "qara gözünə aşiq olub" götürmürlər.
Bizdə isə "milliləşdirilmiş" Branimir Subaşiçdən başqa yalnız "Qrotslin"də çıxış edən S.Yunisoğlu ölkədən kənarda çıxış etməsi ilə öyünə bilər. Bu səbəbdən də millinin məşqçilər korpusu legionerlərə müraciət etməlidir. Amma onlar da bəzən ümidləri doğrultmur. Məsələn, braziliyalı yarımmüdafiəçi Fabio Luis Ramim Uelsə qarşı keçirilən ilk qarşılaşmada yersiz qırmızı vərəqə alaraq özünü mənfi tərəfdən göstərdi.
Millimizin hazırkı heyətində tərifə layiq olan yeganə futbolçu Kamran Ağayevdir. O, ilk qarşılaşmada özünü yaxşı tərəfdən göstərdi, dəfələrlə mütləq qol vəziyyətlərində qapını toxunulmaz saxladı, Ceyson Kumasın penalti zərbəsini dəf etdi və bununla da əsas heyətdə öz yerini möhkəmlətdi. Lakin Uelsə qarşı keçirilmiş bir qarşılaşma hələ ki göstərici hesab oluna bilməz və Kamranın təcrübə toplaması vacibdir. Xüsusilə də nəzərə almaq lazımdır ki, qarşıda bizi Almaniya və Rusiya milliləri ilə oyunlar gözləyir. Qrupda qələbə uğrunda mübarizənin məhz bu iki yığma arasında gedəcəyi isə heç kəsdə şübhə doğurmur.
Layiqdir, ya yox?
Bununla yanaşı, Lixtenşteynlə əldə edilmiş heç-heçə Azərbaycan millisinin sükanı arxasına Berti Foqtsun keçməsinin doğru olub-olmamasına dair geniş müzakirələrə səbəb oldu. Həqiqətən də, bu məşqçi ilə müqavilə millimizin Lixtenşteyn kimi rəqiblə heç-heçə oynaması üçün bağlanmayıb axı. Bu nəticəni digər məşqçilər - Ağasəlim Mircavadov, Şahin Diniyev, Əsgər Abdullayev və müxtəlif vaxtlarda milliyə rəhbərlik etmiş digər mütəxəssislərlə də əldə etmək olardı. Özü də ən çox təəssüfləndirici hal matçın nəticəsi yox (hər halda, biz də Avropa "qrandı" deyilik), meydanda göstərilən oyun oldu. Əgər biz Lixtenşteynə qarşı belə bərbad oyun nümayiş etdiririksə, onda Almaniya və Rusiya yığmalarına qarşı qarşılaşmalarda aqibətimiz necə olacaq?
Ümumiyyətlə, çox nadir hallarda əcnəbi mütəxəssis bu və ya digər ölkədə uğurlu nəticə göstərə bilir - bunun üçün xüsusi bacarıq lazımdır. Buna bariz nümunə kimi hazırda Rusiya yığmasına rəhbərlik edən holland mütəxəssis Quus Hiddinki göstərmək olar. Məlum olduğu kimi, ruslar məhz onun rəhbərliyi altında Avropa çempionatının yarımfinalınadək irəliləyə bildilər. Üstəlik, Hiddinkin Hollandiya, Avstraliya və Cənubi Koreyadakı uğurlu fəaliyyəti də yaddaşlardadır. Əvvəlcə hollandlarla 1998-ci ildə dünya çempionatında möhtəşəm nəticə göstərmiş məşqçi daha sonra müvafiq olaraq digər iki yığma ilə 2006 və 2002-ci illərdə uğurlu fəaliyyətini davam etdirib.
Əlbəttə, Foqtsin peşəkarlığı da sual doğurmur. Axı məhz onun rəhbərliyi ilə Almaniya yığması 1996-cı ildə Avropa birincisi olub. Lakin sonradan bu mütəxəssis nə Şotlandiya, nə də Nigeriya yığmasının sükanı arxasında uğur qazana bilməyib. Bunun səbəbləri müxtəlif ola bilər. Amma bu mütəxəssisin Azərbaycan millisi ilə uğurlu nəticələr əldə edəcəyi inandırıcı görünmür. Xüsusilə də ölkəmizdə müvafiq futbol infrastrukturunun, normal fəaliyyət üçün lazım olan meydançalar və digər şərtlərin yoxluğu şəraitində. Bütün bu imkanlardan məhrum olan alman mütəxəssis məcburən əlində olan "material"larla çalışmalıdır.
Odur ki Foqts Azərbaycan millisi ilə dərhal yüksək nəticələr əldə edəcəyini gözləməyin düzgün olmadığını bildirmişdi və bu zaman xüsusilə Almaniya və Rusiya ilə qarşılaşmaları nəzərdə tuturdu. Amma indi onun yetirmələri Lixtenşteynlə heç-heçə oynamaqla birdən-birə məşqçilərinə özlərinəməxsus "hədiyyə" etdilər.
Digər tərəfdən, Lixtenşteyn millisi ilə qarşılaşma komandamızda oyunu öz üzərinə götürə biləcək liderinin olmadığını bir daha təsdiqlədi. Hər bir futbolçu, sadəcə, öz ərazisində oynayır, meydanın müəyyən hissəsinə cavabdehlik daşıyır, ləng həmkarlarını irəli aparacaq lider isə, təəssüf ki, yoxdur.
Üstəlik, bu problem illər keçsə də, aktuallığını itirmir və həll edilməmiş qalır. Millimiz gəncləşmə kursu götürsə də, CAR-da keçiriləcək 2010-cu il dünya çempionatının seçmə mərhələsi də istisna təşkil etmir. Komandanın heyətində yeni oyunçular peyda olsa da, onların bir-birlərinə uyğunlaşması üçün zamana ehtiyac var.
Üstəlik, qələbələrin yoxluğu futbolçuların qalib psixologiyasında yetişmələrinə, güclü rəqiblərə qarşı uğurlu çıxış etmək və yaxşı futbol göstərmələrinə mane olur. Səfər qarşılaşmalarında bizim istəyimiz heç-heçə əldə edilməsi ilə məhdudlaşır və futbolçularımız ancaq qapı önündə ehtiyatlı oynamağa çalışırlar. Hər bir məşqçi isə taktikanı müəyyənləşdirərkən icraçıların səviyyəsini əsas götürür. Bizdə məşqçinin seçimi məhduddur, millinin heyəti kifayət qədər rəngarəng deyil, millinin hazırkı oyunçularına layiqli əvəzedicilər yoxdur. Məhz buna görə də, Kardiffdəki "Millenium" stadionunda keçirilən qarşılaşmanın ilk dəqiqələrindən heyətdə milliləşdirilmiş legionerlər - B.Subaşiç və Fabio Luis Ramim yer almışdı. Əlbəttə legionerlərin "milliləşdirilməsi" vəziyyətin yaxşı olmasından xəbər vermir, necə ki, futbol üzrə Azərbaycan çempionatında legionerlərə qoyulmuş limitin ləğvi. Yeri gəlmişkən, bu qərarın ətrafında çox səs-küy yarandı və bəzi mütəxəssislər hesab edir ki, bu, Azərbaycan futbolunun xeyrinə olmayacaq. Axı bu məsələdə medalın iki üzü var - əksər klublar üçün öz yetirmələrini hazırlamaqdansa, hazır futbolçu almaq daha asandır. Reallıq belədir ki, həmin klublar üçün əsas olanı nəyin bahasına olursa-olsun, qələbə qazanmaqdır. Amma digər tərəfdən, ani nəticə üçün atılan bu addım gənc nəslin perspektivi üçün təhlükəlidir, çünki onların əksəriyyətinə əsas heyətdə yer tapılmır.
Hər halda, Lixtenşteynlə qarşılaşmadan əvvəl "cırtdanlar"ı məğlub etməyin çətin olmayacağını düşünən futbolçular üçün sonda alınan qolsuz heç-heçə psixoloji zərbə oldu. Hadisələr gözlənilənin əksinə cərəyan etdi və meydan sahibləri belə vəziyyətə sadəcə hazır deyildilər. Beləliklə, artıq qrupda sondan əvvəlki yer uğrunda mübarizə Azərbaycan və Lixtenşteyn milliləri arasında gedəcək. Çünki belə oyunla bundan artığına ümid edə bilmərik və reallığı olduğu kimi qəbul etmək lazımdır. Əlbəttə, insanlar həmişə daha yaxşısına ümid etmək istəyirlər, lakin görünür, bu dəfə belə bir ümid yoxdur.

Сборная Азербайджана "удачно" стартовала в отборе к Чемпионату Мира-2010
Катастрофично начала сборная Азербайджана по футболу выступление в отборочном цикле чемпионата мира-2010. Проиграв в стартовом гостевом матче Уэльсу со счетом 0:1, далее команда на Республиканском стадионе им. Т.Бахрамова не сумела переиграть Лихтенштейн (0:0). Этот результат прозвучал как приговор всему отечественному футболу и в очередной раз указал на истинное место нашей сборной в международной футбольной иерархии.
Предательская ничья
Перед началом квалификации главный тренер команды Берти Фогтс заметил, что намерен набрать не менее шести очков. Но если дела пойдут так и дальше, то наши футболисты рискуют завершить отбор на последнем месте в группе. Во всяком случае стартовые матчи отборочного турнира не добавили оптимизма, хотя в первой игре с валлийцами сборная произвела неплохое впечатление. Однако все перечеркнула ничья с Лихтенштейном, которая оказалась сродни поражению.
Если копнуть глубже, то удивляться этой ничьей не стоит. Хозяева поля могли и вовсе проиграть, если бы не Саша Юнисоглу, который выбил мяч с линии ворот после удара Марио Фрика. При этом команда не представила каких-либо веских аргументов, за счет чего она могла бы победить. Организация игры существенно хромала, а дела в атаке у нас вообще обстоят катастрофически. Так что, несмотря на наличие нескольких моментов, коллектив не смог материализовать их и полностью продемонстрировал свою несостоятельность.
Между тем статистика встреч Азербайджана и Лихтенштейна до матча в Баку была равной - соперники лишь однажды попали в одну квалификационную группу, обменявшись домашними победами. При этом за последние годы недавние футбольные "карлики" значительно прибавили - в минувшем отборочном цикле они набрали семь очков, что довольно показательно. Наша же команда, к сожалению, не может похвастать успешными результатами в официальных встречах, особенно в последнее время. Из недавней истории можно припомнить разве что домашнюю победу над Финляндией благодаря точному удару Эмина Имамалиева. Однако та победа стала историей, а ведь спорт живет не только прошлым, но также настоящим и будущим.
И все же, в чем причина последних неудач сборной? Одна из них - нехватка квалифицированных футболистов. Кто-то может возразить, что игроки из Лихтенштейна отнюдь не являются профессионалами, но в то же время ведущие из них выступают на чемпионатах Швейцарии, Австрии и других стран. Например, тот же М.Фрик задействован в итальянской "Сиенне", а в серию "А" за красивые глазки не берут. У нас же зарубежным контрактом, за исключением натурализованного серба Бранимира Субашича, может похвастать лишь С.Юнисоглу, выступающий за "Гроцлин". Поэтому тренерский штаб вынужден прибегать к помощи легионеров, хотя и они подчас не оправдывают себя. Например, бразильский полузащитник Фабио Луис Рамим схлопотал глупое удаление в стартовом матче отбора против Уэльса, проявив себя со знаком минус.
Единственным футболистом, заслуживающим самых теплых слов в нынешнем составе, является Кямран Агаев. Он блестяще проявил себя в Кардиффе, неоднократно спасая команду от неминуемых голов, взял пенальти от Джейсона Кумаса и фактически застолбил за собой место в "основе". Однако одна игра против Уэльса еще не является показателем, и Кямрану, конечно же, необходимо набираться опыта. Тем более что впереди нас ждут встречи с Германией и Россией, которые и поведут основную борьбу за победу в группе.
Достоин или не достоин?
Между тем ничья с Лихтенштейном вызвала волну обсуждений о целесообразности приглашения на пост главного тренера сборной Азербайджана Берти Фогтса. В конце концов не для того же с ним заключали контракт, чтобы наша команда сыграла вничью с этим соперником. С данной задачей вполне могли бы справиться и местные специалисты - Агасалим Мирджавадов, Вагиф Садыхов, Шаин Диниев, Аскер Абдуллаев и ряд других наставников, в разный период возглавлявших команду. При этом удручает не сам по себе ничейный результат, ведь мы тоже находимся на задворках европейского футбола, а игра, показанная командой. Продемонстрировав такую игру с Лихтенштейном, на что можно рассчитывать во встречах с той же Германией или Россией, где необходимо будет трудиться в поте лица?..
Не всякий иностранец успешно может работать в той или иной стране - для этого нужен особый дар. Ярким примером служит голландский специалист Гуус Хиддинк, который ныне возглавляет команду России. Как известно, именно под его руководством российская сборная попала в полуфинал чемпионата Европы. У него удачный опыт работы также в Голландии, Австралии, Южной Корее, сборные которых блестяще выступили под началом голландца на мундиалях 1998, 2006 и 2002 годов соответственно. Профессионализм Фогтса тоже сомнению не подвергается, ведь именно он привел Германию к победе на Евро-96. Однако ни в сборной Шотландии, где он затем работал, ни в Нигерии немцу не сопутствовал успех. Причины тому могут быть разными, однако вряд ли Фогтс добьется внушительных результатов в Азербайджане. Тем более на фоне отсутствия соответствующей футбольной инфраструктуры, полей и других необходимых составляющих для нормальной работы. Всем этим немецкий специалист не располагает, так что вынужден работать с тем материалом, который есть у него под рукой. Поэтому он сразу же заявил, что рассчитывать на серьезные результаты команде не стоит, имея в виду матчи против Германии и России. А тут его подопечные уже преподнесли ему подарок со знаком минус, сыграв вничью с Лихтенштейном. Естественно, это не входило в планы ни наставника, ни самих футболистов, открыв перед ними довольно грустную перспективу.
С другой стороны, матч с Лихтенштейном подтвердил, что в нашей сборной нет лидеров, способных взять игру на себя. Каждый играет на своей позиции, отвечает за определенный участок поля, но вожака, способного завести "притормозивших" партнеров, у нас, к сожалению, нет. Актуальность этой проблемы не меняется из года в год. И остается до сих пор нерешенной. Отборочный турнир чемпионата мира-2010, который пройдет в ЮАР, не является здесь исключением, хотя сборная взяла курс на омоложение. В составе появляются новые игроки, однако им необходимо время, чтобы притереться друг к другу и почувствовать себя своими в сборной.
К тому же отсутствие побед не дает возможности вырастить футболистов с психологией победителей, способных успешно играть против сильных сборных и при этом показывать хорошую игру. Пределом наших мечтаний в гостевых встречах является ничья, и команда начинает действовать с оглядкой на собственные ворота. Да, каждый тренер, выбирая тактику, исходит из наличия уровня исполнителей, и сборная Азербайджана тут не является исключением. Выбор тренеров ограничен, состав команды довольно предсказуем и полноценной замены нынешним игрокам основного состава фактически нет. Что тут говорить, если с первых минут на поле стадиона "Миллениум" в Кардиффе вышли Б.Субашич и Фабио Луис Рамим. Естественно, натурализация происходит не от хорошей жизни, равно как и отмена лимита на легионеров на чемпионате Азербайджана. Вокруг этого решения было сломано много копий, и ряд специалистов выразили мнение, что этот шаг не пойдет на пользу азербайджанскому футболу. Ведь тут существуют две стороны медали - многим клубам гораздо выгоднее покупать готового игрока, чем растить собственного воспитанника. Таковы нынешние реалии. Ведь те же клубы ставят во главу угла результат, который необходимо добыть любой ценой. И борьба за сиюминутным результатом бьет по перспективе подрастающего поколения - не многие попадают в основной состав.
Между тем безголевая ничья с Лихтенштейном стала серьезным психологическим ударом по футболистам, до игры предполагавшим, что победа в Баку над "карликом" будет не самым сложным делом. Однако все сложилось несколько иначе, и хозяева поля оказались к такому повороту событий просто не готовы. Очевидно, что теперь основная борьба на место на предпоследней строчке в группе развернется между Азербайджаном и Лихтенштейном. Потому что с такой игрой рассчитывать на что-то большее невозможно и пора принять эту реальность такой, какая она есть. Хотя, естественно, всегда хочется надеяться на лучшее, но, видимо, не в этом случае. Впрочем, отбор только начался, посмотрим, что будет дальше.