Azərbaycanlı cütlük "Eurovision Dance Contest - 2008" müsabiqəsində beşinci yeri tutub
Rəqs üzrə 2008-ji il "Avrovicn" yarışması (Eurovision Dance Contest) və ya təşkilatçılarının dediyi kimi, "nisbətən mürəkkəb xoreoqrafiyanı və qitənin rəqslərini əhatə edən ikinji illik baxış" BBJ teleşirkətinin Şotlandiya filialı tərəfindən sentyabrın 6-da Qlazqo şəhərində Şotlandiya sərgi və konfrans mərkəzində keçirilib. O, ikinji dəfə keçirilirdi və anjaq bu "ikinji gəliş" böyük ehtimalla Avropa auditoriyasına xoş gəlməyib. Bal rəqsləri üzrə ekspertlər müsabiqənin təşkilatçılarına qarşı həddindən çox irad bildirdilər. Anjaq bu barədə sonra danışajağıq.
Kim, harada, nejə?
Müsabiqəyə 14 ölkə qatılmışdı: Avstriya, Azərbayjan,  Böyük Britaniya, Danimarka, Yunanıstan, İrlandiya, Litva, Niderland, Polşa, Portuqaliya, Rusiya, Ukrayna, Finlandiya, İsveç.
Bu il Azərbayjan müsabiqəyə ilk dəfə qatılan tək ölkə idi, çünki İsveçrə, Almaniya və İspaniya axıra lap az qalmış öz ərizələrini geri götürdülər. İştirakçıların böyük əksəriyyəti yerli "Ulduzlarla rəqs" şou müsabiqələrinin iştirakçıları idi. Qaydaya görə, jütlük rəqqaslarından biri qeyri-peşəkar olmalı idi.
Bütövlükdə, azərbayjanlı jütlük Eldar Jəfərov və Anna Sacinanın jazibədar çıxışını uğurlu saymaq olar. Münsiflər heyətini təşkil edən Beynəlxalq İdman Rəqsləri Konfederasiyasının üzvlərinin qiymətləndirməsinə görə, onlar dördünjü oldular, telefon SMS-lərinin nətijələrinə görə isə beşinji yeri tutmuşdular. Beləliklə, E.Jəfərov və A.Sacina 108 xal toplamışdılar, Litva, Ukrayna və Rusiyadan geri qalmışdılar. Qaliblər isə Polşadan olan rəqs jütlüyü - Marçin Mroçek və Edita Xerbuş idi, Avropa toplumu onları ən yaxşı saymışdı.
Müsabiqədə Anna və Eldar "Opera kabusu" müziklindən Sara Braytman və Maykl Kroufordun ifa etdiyi mahnıya rəqs etmişdilər, rəqsin arancirovkasını Yaşar Baxış etmişdi və kompozisiyaya milli alətimiz olan tarın ifasını da daxil etmişdi.
Rəqsin özündə isə pasodoblya, tanqo, rumba qarışığından, həmçinin Azərbayjanın milli rəqsi "Odlar yurdu"un elementlərindən istifadə edilmişdi. Rəqqasların geyimləri milli ruhda işlənmişdi. Eldar səhnəyə qızılı işləmələri olan məxmər kişi paltarında çıxmışdı. Annanın geyimi də milli üslubda idi, anjaq rəqs vaxtı o,  pasodoblya və  tanqo ifası üçün əlverişli olan geyimə çevrildi.
Şəksiz, Azərbayjan jütlüyü bütün müsabiqə iştirakçılarına layiqli rəqabət göstərib, çünki münsiflər heyətinin ilkin qiymətləndirməsinə görə, rəqqaslarımız hətta Litva ilə birgə üçünjü yeri bölüşdürürdülər. Anjaq münsiflər heyətinin üzvlərindən biri mübahisəli məsələləri həll etmək hüququndan istifadə edərək, Litva jütlüyünü irəli çəkib və bizim rəqqasları dördünjü yerə yerləşdirib.
Azərbayjan "Eurovision Dance Contest"də iştirak edən yeganə müsəlman ölkəsi idi. Ən maraqlısı da budur ki, beynəlxalq "William Hill" şirkətinin Londonda və Qlazqoda yerləşən bukmeker ofisləri Azərbayjanın "Avrovicn" rəqs müsabiqəsində iştirakına ümid əmsalını açıqlayaraq, bizim rəqs jültlüyünün ikinji yerdə olduğunu bildirib.
Jədvəl aşağıdakı kimidir:  1.Ukrayna. 2. Azərbayjan. 3. Rusiya. 4. Finlandiya. 5. Yunanıstan. 6. Danimarka. 7. Polşa və s. Anjaq təəssüf ki, telefonla SMS-səsvermə Azərbayjan diasporunun fəallığının aşağı olduğunu göstərdi. İnadkar Polşa diasporu isə öz jütlüyünü altınjı yerdən birinji yerə qədər qaldıra bilmişdi.
Müsabiqə başa çatdıqdan sonra Anna Sacina ona evlənməyi təklif etmiş tərədaşı Eldar Jəfərovdan hisslərini sınağa çəkdiyi üçün üzr istəyib. Anna yalnız qələbə çalsalar, evlənmə təklifini qəbul edəjəyini bildirmişdi. Anjaq Anna Eldarın üzüyünü qəbul etdi və ona ərə getməyə razılıq verdi. "Buna qədər mən və Eldar yalnız müsabiqə haqqında düşünürdük. Müsabiqə başa çatdı və mən nətijələri gördüm. Həm də anladım ki, bizim qələbə çalıb-çalmamağımız o qədər də önəmli deyil. Buna görə də mən Eldardan üzr istədim və ona ərə getməyə razılıq verdim",- deyə Anna Sacina şoudan sonra bildirmişdi.
Eldar və Anna toylarının harada və nə zaman olajağını hələ bilmirlər. Anjaq bir şey onlara aydındır ki, həyatlarının ən vajib günü, böyük ehtimalla,  məhz Bakıda keçəjək. Onların bu qərarının ijtimailəşməsi isə onunla bağlıdır ki, Eldar Annaya nişan üzüyünü elə səhnədəjə, münsiflər heyəti hələ qərarını açıqlamamış, çıxışları başa çatdıqdan sonra, dizüstə çökərək təqdim edib. Onların bu addımının həqiqi sevgimi, PR gedişimi olduğunu zaman göstərəjək.
"Bizdən ötrü bu, əla nətijədir! Biz Azərbayjana çox razı qayıdırıq. Bizim rəqs mədəniyyətimizi Avropada belə gözəl təqdim etdiklərinə görə, biz Eldara və Annaya təşəkkür edirik",- deyə müsabiqədən sonra Azərbayjan nümayəndə heyətinin başçısı Adil Kərimli bildirib.
Səhnəarxası
Anjaq müsabiqədən sonra İsveç televiziyasının şərhçisi Toni İrvinq "Avrovicn"in təşkilatçılarına və Beynəlxalq İdman Rəqsləri Federasiyasına qarşı etiraz bildirib. İsveçdə keçirilən "Let's Dance" şousunun münsiflər heyətinin üzvü, İsveç jütlüyünün xareoqrafı olan rəqs üzrə ekspert hesab edir ki, 14 iştirakçının 9-u qaydaları pozub.
"Bu məsələni araşdırmaq lazımdır və ən azından gələn ildən qaydalar dəyişdirlməlidir. Daha aydın olmalıdır və yerinə yetirilməlidir",- deyə isveçli bildirir. Müsabiqənin qaydalarına görə, bütün jütlüklər bir peşəkar  və bir qeyri-peşəkar iştirakçıdan ibarət olmalıdır. Bundan başqa, rəqslərin hamısında standart və ya latın proqramı elementləri olmalıdır, həmçinin milli koloriti əks etdirməlidir.
"Yunanıstan vindserfinqist kimi tanınan dünya şöhrətli jütlük göndərib. Azərbayjan rəqqasları da tanınmış jütlükdür.  Litva jütlüyündən Karina Krısko 12 yaşından rəqslə məşğuldur. Qəribədir ki, münsiflər heyəti bal rəqsi elementləri olmadan jaz rəqsi yerinə yetirən Danimarka jütlüyünə yüksək qiymət verdi.  Əgər tam sərbəst rəqsə yol verilsə idi, bu daha geniş çeşid imkanlar yaradardı. Biz rəqslərlə bağlı qaydaları diqqətlə izləmişdik. Ukrayna, Portuqaliya, Finlandiya, Rusiya və İsveçdən olan jüğtlüklər ona uyğun rəsq etdilər",- deyə Toni İrvinq bildirir.
Anjaq İsveçin TV4 kanalının layihə rəhbəri Niklas Vestberq bildirib: "Təbii ki, bir sıra jütlüklərin üstünlüyü var idi. Çünki onlar əvvəllər rəslə məşğul olmuş iştirakçıları təqdim etmişdilər. Mən bunun pozuntu saymazdım. Sadəjə bu ölkələr reqlamenti belə başa düşüblər. Özü də, jütlüklər günahkar deyillər, çünki onları müsabiqəyə təşkilatçılar buraxıblar. Buna görə də bütün iradları təşkilatçılara təqdim etmək lazımdır".
Qalib jütlüyün də ünvanına narazılıq bildirildi. Onlar gerçəkdən energetik rəqs göstərdilər və müsabiqənin favoritlərindən sayılırdılar. Anjaq qırmızı-ağ geyimdən başqa, bu rəqqaslar hansı bir milli kolriti nümayiş etdirdilər?  Polşa təmsilçiləri milli musiqiyə oynamayan azsaylı jütlüklərdən biri idi. Maykl Jeksonun musiqisinə oynamaq bütün rəqslərə milli kolorit verilməsini vajib saymaq  və bu barədə hətta dəqiq qaydalar hazırlamaq addımının tam uğursuzluğu idi. Diaspor hesabına əldə etdiyi çoxsaylı səslərin hesabına qələbə qazanmış Polşa jütlüyü qalib kimi heç də elə dəqiq və aydın seçilmirdi.
"Münsiflər və hətta qeyri-mütəxəssislər müsabiqənin gələjək qalibini elə ilk çıxışdan tanıyırlar" kimi iddialara baxmayaraq, nətijələr göstərdi ki, münsiflər heyətinin və tamaşaçıların səsverməsi arasında yetərinjə böyük fərq var. Müsabiqədə diaspor və qonşuluq səsverməsinin amillləri doğrudan da az müşahidə edilirdi. Bu ilk önjə iştirakçı ölkələrin sayının, uyğun olaraq, teletamaşaçı miqdarının az olması ilə bağlı olub.
Anjaq diaspor amili yüksək 12-10 xallarının nejə paylanmasını əvvəljədən görməyə imkan verirdi. Sonrakı 5-8 xalları doğrudan da həqiqi rəqslərə verilir. 1-4 xalları isə əldə edilən səslərin çox az olması üzündən xaotik paylanırdı.
Göstərijiləri toplayan Avropa ekspertləri və KİV bu nətijəyə gəlib ki, 2008-ji ilin rəqs müsabiqəsi alınmayıb, çünki şounun keçirilmə günü reytinqli olmayıb. "Səhvlərdən biri müsabiqənin futbol axşamına təyin edilməsi idi. Bu, ölkələrdən birinin - İspaniyanın ərizəsini geri götürməsi ilə nətijələndi. Məsələn, Portuqaliyada müsabiqənin teleyayımı futbolun bir taymı ilə üst-üstə düşürdü. Buna görə də ötən ilə rekord 43,7 faizə bərabər olan reytinq bu il 25,1 faizə düşüb.  Avstriyada da oxşar vəziyyət müşahidə edildi",- deyə Avropa internet nəşrləri yazırdı.
Biz azərbayjanlılara hələ də aydın deyil ki,  niyə biz Ukraynaya 12 xal verdiyimiz halda, ondan 10 xal alırıq? Və ya niyə Rusiyaya 10 xal verdiyimiz halda, orada bizə 12 xal verdilər? Özünüz fikirləşin və qərar verin. Və indidən ehtimal etmək olar ki, "Eurovision Dance Contest- 2009" müsabiqəsində Ermənistan və Gürjüstan da iştirak edəjək.

LET'S DANCE THROUGH EUROPE
The Eurovision Dance Contest 2008, or as the organizers describe it, "the second annual showcase of the continent's most complex choreography and riveting routines", was held by BBC Scotland in the Scottish Exhibition and Conference Centre in Glasgow on 6 September. It was the second time the contest had been held but the European audience didn't seem to like round two. Ballroom dancing experts made a lot of complaints to the organizers of the competition. But more about that later.
Who, when, with whom?
Fourteen countries took part in the contest: Austria, Azerbaijan, Great Britain, Denmark, Greece, Ireland, Lithuania, the Netherlands, Poland, Portgual, Russia, Ukraine, Finland and Sweden. Azerbaijan was the only novice in the tournament while Switzerland, Germany and Spain withdrew at the last minute. Many of the competitors were graduates of their domestic "Dancing with Stars" shows, because under this year's revised rules one of the contestants must not be a professional dancer.
The expressive performance by Azerbaijani pair Eldar Cafarov and Anna Sajina can be described as a successful debut. The jury, members of the International DanceSport Federation, put them in fourth place but the results of text message voting put them fifth. Eldar Cafarov and Anna Sajina got 108 points behind Lithuania, Ukraine and Russia. The winners were Polish couple Marcin Mroczek and Edyta Herbus who were chosen by the European public.
Anna and Eldar performed a dance to a song by Sarah Brightman and Michael Crawford from the musical Phantom of the Opera in an arrangement by Yasar Baxis that included the national instrument the tar. The dance was a combination of the paso doble, tango, rumba and elements of Azerbaijani folk dance Land of Fire. The dancers' costumes were made in the national style. Eldar appeared in a man's velvet suit appliqu?d with gold. Anna's dress was sown in the national style, but during the dance it was transformed into a dress more suited to the tango and paso doble. The Azerbaijani couple certainly gave all the other contestants a good run for their money. The results of the jury's preliminary voting put them equal third with Lithuania, not fourth. However, one member of the jury with the right to decide "contentious issues" thought that the Lithuanian couple had danced better and moved them to fourth place.
Azerbaijan was the only Muslim country that took part in the Eurovision Dance Contest and, interestingly, bookmakers William Hill in London and Glasgow placed our couple second in terms of betting on the results of the Eurovision Dance Contest. The betting table was 1. Ukraine, 2. Azerbaijan, 3. Russia, 4. Finland, 5. Greece, 6. Denmark, 7. Poland etc. Unfortunately, voting by text message again showed that the Azerbaijani diaspora are not very active, while Polish determination pushed their couple from sixth to first place.
After the contest Anna Sajina apologized to her partner Eldar Cafarov, who had offered her his hand and heart, for putting his feelings to the test. Anna said that she would accept his proposal only if they won. But all the same Anna slipped Eldar's ring on her finger and said that she would marry him. "Before this, like Eldar I was thinking only about the contest. But when it was all over and I heard the result, I realized that it wasn't that important whether we won or not. That's why I apologized to Eldar and said that I would marry him," Anna Sajina told the press after the show. Eldar and Anna do not know yet when and where they will get married, but this most important day in their life will probably take place in Baku. It became public knowledge because Eldar went down on one knee before Anna and gave her the ring straight after their performance and before the announcement of the jury's voting. Whether this was a deliberate PR move or true love, time will tell.
"This is an excellent result for us! We are going back to Azerbaijan very happy. We are grateful to Eldar and Anna for representing our dance culture so well in Europe!" the head of the Azerbaijani delegation, Adil Karimli, said after the contest.
Behind the scenes
However, after the contest Swedish TV commentator Tony Irving lodged a protest with the Eurovision Dance Contest organizers and the International DanceSport Federation. The dance expert, member of the jury for the Swedish show Let's Dance and the Swedish couple's choreographer thinks that nine of the 14 competing couples had broken the competition rules. "This must be investigated", the Swede says, "and as a minimum the rules must be changed next year, made clearer and be enforced." Under the contest's rules, every couple had to consist of a professional and non-professional dancer. All the dances also had to include elements of standard or Latin ballroom dancing and national features.
"Greece was represented by a world-renowned dancer who was presented as a windsurfer. The Azerbaijani dancers are also a well-known couple. Karina Krysko of Lithuania has been dancing since she was 12. It was strange that the jury gave the highest marks to the couple from Denmark who performed a jazz dance without any ballroom elements. If completely free dance had been allowed, it would have given much broader scope. We carefully studied the dance rules. Only the couples from Ukraine, Portugal, Finland, Russia and Sweden met the rules," Tony Irving said.
The head of the project for Swedish channel TV4, Niklas Westberg, responded: "Some couples clearly had an advantage as they consisted of dancers who had danced in the past. But I would not describe this as breaking the rules. This is just how these countries interpreted the ruling. And the couples are not at all to blame that the organizers allowed them to compete. All complaints should be made against the organizers."
The wining couple, who danced very energetically and were considered amongst the tournament favourites, were also the target of discontent. Did the dance have any national flavour, other than the dancers' red and white costumes? Poland's representatives were one of the few couples that did not dance to their own folk songs. Their use of a song by Michael Jackson showed the organizers' clear failure to bring national flavour to all the dances and draw up clear rules in this regard. Since the votes that the Polish pair received from the diaspora were enough, the winner of the 2008 contest was not so obvious.
Despite claims that "both the jury and non-specialists will immediately spot the future winner as soon as they see their performance", the results showed a significant difference between the marks awarded by the jury and the viewers. The contest had fewer signs of so-called "neighbour" and "diaspora" voting, but mostly thanks to two factors: a much lower number of countries participated and the contest had far fewer TV viewers. However, the allocation of the top 12-10 points was entirely predictable on diaspora lines, the next 5-8 points probably were given for the best dances and the lowest 1-4 points were distributed chaotically because of the very low number of votes.
Summing up the figures, European experts and media concluded that the 2008 contest was not a success, because the show did not get high ratings on the day. "It was another mistake to hold the contest on an international football evening, which led to one country withdrawing, Spain. For example, in Portugal where the broadcast coincided with one half of the match, the record rating of 43.7 per cent last year fell to a 25.1 share (8.7 per cent) this year. It was the same in Austria…" European Internet publications wrote.
It's still not clear to us Azerbaijanis why we got 10 points from Ukraine when we gave them 12. or why we got 12 points from Russia when we gave them 10. Make your own minds up. And we can predict now that neither Armenia nor Georgia will ignore the Eurovision Dance Contest 2009.