AVROOYUNLARIN HESABINA
"R+" oxucuları Bakıda keçiriləcək ilk Avropa Oyunlarında təmsil olunan idman növləriylə tanış etməkdə davam edir.
Kamandan oxatma
Avropa Oyunlarının proqramına daxil edilən 20 idman növündən biri kamandan oxatmadır. Bu idman növündə Avropa Oyunlarında iştirak üçün ölkələr reytinq və son nailiyyətlərə əsasən seçilib. Avropanın ən dəqiq ox atan idmançıları yeddi yarış günü müddətində Tofiq Bəhramov adına stadionda qələbə uğrunda mübarizə aparacaqlar. Avropa Oyunlarında yarışlar fərdi və qrup halında, eyni zamanda qarışıq qrup şəklində rekursiv kaman kateqoriyasında (recurve division) 64 kişi və 64 qadın arasında Olimpiya Oyunları formatında keçiriləcək. Ümumilikdə, 5 dəst medal sahibini tapacaq. Oxatma, həmçinin 2016-cı il Rio Yay Olimpiya seçmə yarışları üçün yüksək xallar uğrunda mübarizəyə imkan yaradacaq.
Avropa Qran-pri yarışları zamanı Belarus, Fransa, Almaniya, İtaliya, Hollandiya, Polşa, Rusiya, İspaniya, Türkiyə, Sloveniya, Norveç, Danimarka, Gürcüstan, Böyük Britaniya, Yunanıstan və Ukrayna kamandan oxatma üzrə həm kişi, həm də qadın idmançılar arasında keçiriləcək turnirlərin hər biri üçün üç kvota yeri əldə edib. Bakı - 2015 yarışlarına ev sahibliyi edəcək Azərbaycan da kişi və qadınlar arasında keçiriləcək yarışların hər biri üçün 3 kvota yerinə malikdir.
Aşağıda adları çəkilən ölkələrin hər biri Bakı 2015 Avropa Oyunlarında kişilər arasında keçiriləcək kamandan oxatma yarışlarında bir idmançıyla təmsil olunacaq: Ermənistan, Avstriya, Belçika, Bolqarıstan, Xorvatiya, Kipr, Danimarka, Estoniya, Finlandiya, Gürcüstan, Böyük Britaniya, Yunanıstan, İrlandiya, İsrail, Latviya, Lüksemburq, Moldova, Rumıniya, San Marino, Slovakiya, İsveç, İsveçrə, İslandiya (universallıq prinsipinə əsasən verilən yer), Kosovo (universallıq prinsipinə əsasən verilən yer) və Serbiya (universallıq prinsipinə əsasən verilən yer).
Su idman növləri
Yeni istifadəyə verilən Su İdman Sarayında ümumi maraq oyadacaq idman növləri suya tullanma, üzgüçülük və sinxron üzgüçülük olacaq. Sözügedən yarışlarda 6000 azarkeşin qarşısında 800-dən çox atlet gücünü sınayacaq. 2000 tamaşaçı tutumuna malik müvəqqəti Su Polosu Arenasında 360 nəfər su polosu yarışı idmançısı yarışacaq. Su idmanı yarışlarında idmançılar 56 medal ilə təltif olunacaq. Üzgüçülük yarışlarında 2016-cı il Rio-de-Janeyro Yay Olimpiya Oyunları üçün Olimpiya seçmə yarışları standartları tətbiq olunacaq.
Badminton yarışları yeni bərpa olunan Bakı İdman Sarayında baş tutacaq. Yeddi gün ərzində keçiriləcək yarışlarda kişi və qadın idmançılar təkbətək, cütlük şəklində və qarışıq cütlük şəklində mübarizə aparacaqlar. Təxminən, 160 idmançı 2000 tamaşaçı qarşısında qızıl uğrunda mübarizə aparacaq. Azərbaycan hər iki növdə təmsil olunacaq.
Azərbaycanda çox məşhur idman növü olan boks yarışları 296 idmançının iştirakı ilə 12 gün ərzində keçiriləcək və bu yarışlarda 15 dəst medal qazanmaq fürsəti olacaq. Kişilər arasında 10, qadınlar arasında 5 çəki kateqoriyasında mübarizə təşkil olunacaq. Bu, əsas boks turnirində ilk dəfə olaraq qadınlar üçün ənənəvi üç kateqoriyadan artıq çəkilərin iştirakı deməkdir. 3400 tamaşaçı Crystall Hall-da həm yerli, həm də xarici idmançılardan ibarət "boks qəhrəmanları"na azarkeşlik edəcək.
Avropanın ən yaxşı qılıncoynadanları Crystal Hall-da 2000 tamaşaçı qarşısında qələbə uğrunda yarışacaq. Altı yarış günü müddətində şpaqa, rapira və sablya üzrə fərdi və qrup şəklində, təxminən, 300 qılıncoynadan gücünü sınayacaq. Ümumilikdə, 12 dəst medal ilə təltifolunma həyata keçiriləcək.
İlk Avropa Oyunlarında atıcılıq yarışları müasir Bakı Atıcılıq Mərkəzində baş tutacaq. Təxminən, 330 nəfər kişi və qadın idmançının ən yüksək ad uğrunda mübarizəsi yeddi yarış günü müddətində baş tutacaq. Medal qazanmağa namizəd şəxslər tüfəng, stend və güllə atıcılığını əhatə edən 19 fərdi və komanda yarışlarında medal qazanmaq imkanı əldə edəcəklər. 2016-cı il Rio Yay Olimpiya Oyunları üçün, ümumilikdə, 15 Olimpiya yerləri fərdi birincilik yarışlarının qaliblərinə təqdim olunacaq. Qeyd edək ki, Atıcılıq Mərkəzi, təxminən, 730 tamaşaçı tutumuna malik olacaq.
Stolüstü tennis
Azərbaycanda yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyan stolüstü tennis yarışları Bakı İdman Sarayında təşkil olunacaq. Yeddi yarış günündə, ümumilikdə, 128 idmançı mübarizə aparacaq. Kişilərin və qadınların fərdi və komanda şəklində yarışlar dörd dəst medal ilə təltif olunma mərasimi ilə yekunlaşacaq. Qızıl medal sahibləri gələn il Braziliyada keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarında iştirak üçün lisenziya qazanacaq.
Taekvondo yarışları dörd gün müddətində Crystal Hall-da keçiriləcək. Yarışa həm kişilər, həm də qadınlar üçün dörd çəki kateqoriyası daxil olacaq və ümumilikdə, səkkiz medal ilə təltif olunma ilə nəticələnəcək. Təxminən, 128 idmançı 2000 tamaşaçı qarşısında 2016-cı il Rio Yay Olimpiya Oyunlarına kvalifikasiya üçün yüksək reytinq xalları uğrunda mübarizə aparacaq.
Voleybol
Azərbaycanda sevilən idman növlərindən biri də voleyboldur. İlk Avropa Oyunlarına həm qapalı, həm də çimərlik voleybolu daxil olacaq. Dənizkənarı Crystal Hall-da 6000 tamaşaçının qarşısında 24 komandanın və 336 idmançının iştiraki ilə voleybol yarışları keçiriləcək. 64 komandanın və 128 idmançının iştirak edəcəyi çimərlik voleybolu 3700 nəfərlik tutumu olan müvəqqəti Çimərlik Arenasında gözəl günəş şüaları altında oynanılacaq. Ümumilikdə, 22 yarış günü kişi və qadın idmançıların voleybolun hər iki növü üzrə medal uğrunda mübarizələri ilə başa çatacaq. Atletlərin 2016-cı il Rio Yay Olimpiya Oyunlarının çimərlik voleybolu yarışlarında iştirakına zəmanət verən yüksək xal qazanmaq uğrunda mübarizəyə qoşulmaq şansı olacaq.
Azərbaycanda ən məşhur təkbətək idman növü olan güləş Avropa Oyunlarının ən əhəmiyyətli yarışı olacaq. Bu idman növündə mübarizə Heydər Əliyev adına İdman Arenasında 7800 tamaşaçı qarşısında keçiriləcək. Ümumilikdə, 24 çəki kateqoriyasının olması yarış günlərinin gərgin keçəcəyini göstərir. Güləşin həm sərbəst, həm də yunan-Roma növləri üzrə keçirilən yarışlarında 480 idmançı qızıl medal uğrunda yarışacaq.
Cüdo Azərbaycanda ən geniş şəkildə inkişaf etmiş idman növlərindən biridir. Cüdo yarışları müasir standartlara cavab verən Heydər Əliyev adına İdman Arenasında baş tutacaq. Dörd gün ərzində fərdi və qrup halında keçiriləcək kişilərin və qadınların yarışlarında təxminən 350 cüdoçu mübarizə aparacaq. Çoxsaylı idman növləri üzrə əsas kontinental yarışlarda ilk dəfə olaraq görmə qabiliyyəti itmiş, çəkisi 100 kiloqramdan artıq olan kişilər və 48 kiloqramdan aşağı çəkili qadınlar arasında da medal uğrunda mübarizə baş tutacaq. Bu, o deməkdir ki, Avropa Oyunlarında cüdo yarışlarında, ümumilikdə, 18 medal üzrə təltif olunma mərasimi təşkil olunacaq. Qeyd edək ki, Avropa Cüdo İttifaqının qərarına əsasən cari il Avropa çempionatı keçirilməyəcək. Avropa Oyunlarının qızıl medalçısı həm də Qitə Birinciliyinin qalibi hesab olunacaq.
Qeyd edək ki, ilk Avropa Oyunlarının təntənəli açılış mərasimi iyunun 12-də Olimpiya stadionunda olacaq.

SAVED UP FOR THE EUROPEAN GAMES
Regionplus is continuing its series of materials on the types of sport to be represented at the First European Games in Baku
Archery
The countries taking part in this type of sport were selected according to their ratings and latest achievements. The best shots in Europe will spend seven days competing with each other at the Tofiq Bahramov Stadium. The competitions at the European Games are to be conducted according to the Olympic Games format, that is individual, team and also mix groups in the recurve bow category. Sixty-four male archers and 64 female archers will compete for a total of five sets of awards. The participants in the competition will get the opportunity to compete for ratings' scores to take part in the knock-out tournaments to obtain licences for the Summer Olympics in Rio de Janeiro in 2016.
Belarus, France, Germany, Italy, Holland, Poland, Russia, Spain Turkey, Slovenia, Norway, Denmark, Georgia, Great Britain, Greece and Ukraine have received three quotas each in the men's and women's competitions. Azerbaijan, as the organising country will enter three male and three female archers. Austria, Armenia, Belgium, Bulgaria, Great Britain, Greece, Georgia, Denmark, Eire [Republic of Ireland], Israel, Cyprus, Latvia, Luxembourg, Moldova, Romania, San-Marino, Slovakia, Serbia, Finland, Croatia, Switzerland, Sweden, Estonia, Iceland and Kosovo will enter one male archer each in the competition.
Water sports
The water sports competitions - diving, swimming and synchronised swimming, which are to take place at the Water Sports Palace promise to be interesting. More than 800 sportspeople will demonstrate their skills to 6,000 spectators in these competitions. Three hundred and sixty water polo players will compete with each other in the temporary water polo arena which accommodates 2,000 people.
Fifty-six sets of medals are to be won at the water sports competitions, selection being made in the manner of the knock-out competitions for the 2016 Olympic Games.
The badminton competitions are to be held in the restored Baku Palace of Sport. Watched by 2,000 spectators, 160 sportspeople are to compete for seven days for gold medals in men's and women's singles and doubles, as well as in mixed doubles.
At the boxing competitions which are very popular in Azerbaijan 296 knights of the leather glove are to fight it out in the ring for 12 days for 15 sets of awards. The men will fight in 10 weight categories and the women in five. Moreover, the women's weight categories are to be extended from three to five for the first time. The fights will be watched by 3,400 spectators at the Crystal Hall.
Europe's master fencers will duel it out to find the strongest before 2,000 spectators in the Crystal Hall as well. Almost 300 masters of the foil, the sword and the sabre will fight it out for six days for 12 sets of awards.
Shooting sports
The competition is to be held at the Baku centre of standing shooting. Roughly 330 men and women are to compete for the top title, winning 19 sets of awards in the pistol-firing and rifle standing shooting in the individual and team categories. More than 700 spectators will be able to watch them. Fifteen of the winning sportsmen in the individual scores will be issued with licences for the Summer Olympics in Rio de Janeiro in 2016.
Table tennis
The table tennis competitions are to be organised at the Baku Palace of Sport, where 128 sportspeople will compete for medals over a period of seven days. Four sets of medals are to be won in the men's and women's singles and team competitions. The gold medal winners will also be issued with licences to take part in the Summer Olympics in Brazil next summer.
The taekwondo competitions will be held over a period of four days at the Crystal Hall. Men and women will compete for eight sets of medals in four weight categories. The bouts involving 128 sportspeople competing not only for European Games' medals, but also for high ratings to qualify for the Summer Olympics in 2016, will be watched by 2,000 spectators.
Volleyball
Traditional and beach volleyball are being included in the programme of the First European Games. At the Crystal Hall 336 sportspeople from 24 teams will demonstrate their skill to 6,000 spectators. The beach volleyball tournament, in which 64 teams and 128 sportsmen are to take part, is to be played in the open air in the temporary Beach Arena, which can accommodate 3,700 spectators. The men's and women's teams will compete for the medals over 22 days. The participants will get the chance to earn ratings' scores in order to obtain a licence to enter the beach volleyball tournament at the Summer Olympics in Brazil.
This form of single combat which is the most popular in Azerbaijan will be the most important competition at the First European Games. The bouts at the Heydar Aliyev Sports Arena will be watched by 7,800 spectators. Here 480 sportspeople will compete for gold medals in 24 weight categories. Fans of this type of sport can expect exacting competition for first place in all forms of wrestling - Graeco-Roman, free-style and female wrestling.
Judo is one of the most developed forms of sport in Azerbaijan. The judo competitions are to be held at the Heydar Aliyev Sports Arena, which complies with the very latest standards. The tournament is to last four days with approximately 350 male and female judokas taking part. Men who have lost their sight will be taking part in in the over-100-kg weight category for the first time. Women under 48 kg will also be competing for medals for the first time. In total the judokas can win 18 sets of awards.
We would like to note that, in accordance with a decision of the European Judo Union, this year the European Championship in this type of sport will not take place. The winners of gold medals at the European Games will also be considered to be European champions. The festive opening ceremony of the first European Games in history is to take place on 12 June at the Olympic Stadium in Baku.