Gürcü rəssamı Tamara Kvesitadzenin heykəltəraşlıq əsərləri baş verənlərin reallıq illüziyasını yaradır
Batumidə dənizkənarında mənəvi paklığın, sədaqətliliyin və vəfalılığın, əbədi məhəbbətin təzahürlərinə çevrilmiş Səid Qurbanın eyniadlı romanın qəhrəmanları - Əli və Ninonun heykəli qoyulub. Hər bir fiqurun hündürlüyü - 7 metrdir. Fiqurlar dövr edərək, bir-biri ilə görüşüb qovuşmayanadək hər 8-10 dəqiqədən bir öz yerləşməsini dəyişərək bir-birinə tərəf hərəkət edirlər. Sonra ayrılırlar və hər şey yenidən başlayır. Beləcə, daxildən işıqlandırılaraq, hərəkət etməklə, reallığının sanki illüziyasını yaradırlar. Sevgili heykəllərin müəllifi Gürcüstandan olan rəssam Tamara Kvesitadzedir. Onun yaradıcılığında Azərbaycanla Gürcüstan xalqlarının dostluğunu xatırladan bu əsər hətta olmasaydı belə müəllif yenə də təsviri incəsənət tarixinə düşə bilərdi. Bakıda xoş və vacib hadisə - "Kukla" art-qalereyasının açılışının ikinci ildönümünə həsr olunmuş onun fərdi sərgisi təşkil olunub. Ekspozisiyanın təşkilatçıları - Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Milli İncəsənət Muzeyi, Muzey Mərkəzi, "Kukla" art-qalereyası idi.
Özü haqda
Tiflisdə anadan olub və boya-başa çatıb, Tiflis Texnoloji Universitetini bitirib. 90-cı illərin əvvəli və sonlarında əvvəlcə İtaliyada, sonra isə Nyu Yorkda yaşayıb. Orada mühəndis Paata Sinaiya ilə "Tamara Studio"sunu yaradıb. O, kuklaların hazırlanması ilə məşğul olub. Lakin dünyada çoxlu sayda müəllif kuklaları var! Tamara Kvesitadze onların mexanikası ilə maraqlanıb. Həmin kuklada insanlar üzərində hökmranlıq edən valehedici qüvvə yaranırdı. Kinetika kuklaya demək olar ki, mistik sirlilik və sehrli cəlbedicilik verirdi. Kukla nəinki xüsusi, hətta provokativ olurdu. O, valeh edir və heyran qoyurdu, eynilə qorxudur və cəlb edirdi.
Tamara Kvesitadze: "Mən Bakını ilk dəfə görəndə, başa düşdüm ki, buraya bir dəfə də gələcəyəm. Bakı mənim ideyalarımın həyata keçməsi üçün çox gözəl yerdir. Xüsusi olaraq bu şəhər üçün mən qarışıq sərgini təşkil etdim. Burada həm akvarel, həm heykəllər, həm heykəlciklər - hər şey bir-birinə ilmə kimi hörülüb. İstəyirəm ki, sərgi mənim Bakılı dostlarım üçün bir salam olsun".
Mechanical doll
Mexaniki kukla
Bu kukla rəssamın İtaliyada, konkret olaraq Venesiyada keçirdiyi təəssüratların və hisslərin bədii nağılı kimidir. Bu işdə keçmişdən indiyədək, indikindən gələcəyə keçən proses kimi həyatın karnavallaşması hiss olunur. Qadın-quş, qadın-maska - paklığın və günaha girmənin, birləşdirilə bilinməyən birləşməsi simvolu kimi. Sonsuz fikirləşmək üçün səbəb.
Her majesty
Ülyahəzrət
Qadın hərbi armadaya bənzər qüvvədir. Çünki əgər qadın nə isə istəsə, qadının məqsədi varsa - o, ona mütləq çatacaq. Çox güman ki, təsadüfi deyil ki, "müharibə" sözü də qadın cinsindədir. Bundan əlavə, bəşəriyyət tarixində bəzən qadınlar, daha doğrusu, onlara olan sevgiyə görə yaranan müharibələrin kifayət qədər çoxlu misalları var. Məsələn, Gözəl Yelenanın, Menelayanın və Parisin hekayəsini yada salaq! Çünki mahiyyətcə, iki ölkə bir-biri ilə qanlı müharibəyə gözəlliyə sahib çıxmaq hüququna görə giriblər!
The dress
Don
"Bizim qızlar nədən, nədən, nədən hazırlanıb?" - uşaqlığımın mahnısından bir sətir yadıma düşüb. Doğrudan da, nədən hazırlanıb? Qadın fiqurunun bünövrəsi qədimi ştofu xatırladır - bir vaxtlar Çar Rusiyasında arağı saxlamaq üçün belə bir şüşə qab var idi. Daxildə - ətəyi kəsməyi ilə - qapalı gözləri olan insan başlarının anbarı yerləşir. Yığılan qadın qəbiristanlığı? Yerinə yetirilməmiş "igidliklərin" ya da bu sadəcə dəfn olunmuş qadın arzularıdır? Donun hər iki tərəfdən georginləri - ağ və qırmızıdır. Rənglərin dilində bu, kapriz və səbatsızlığı bildirir. Qədim dövrlərdə georginlər əzəmətin simvolu sayılırdı və bu güllər kralların, knyazların və ağaların bağlarında, adi insanlara əlçatmaz olan yerdə bitirdi.
On the wheel
Təkər üstündə
Sağ əlin içində sirk artistinə iltifatla bir neçə ədəd gül və kiçik tort uzadan şeytan rahat şəkildə oturub. Onun sol əlində - içində qanadcıqlı mələk oturan xalaxupdur (qurşaq). O, qəmgin şəkildə rəqibinin fitnələrə aldanmayacağını və ona fikir verəcəyini gözləyir. Lakin qadının həqiqəti axtarmaq yolları kifayət qədər özünəməxsusdur! O, heç olmayan bir şeyi görə bilər... Eh, onu aldatmaq çətin deyildimi?... Həm də o, hələ cavan və gözəldir. Qəlbi barədə fikirləşməlidirmi?
A woman with the soup bowl
Qadın şorba kasası ilə
Onun qısa ətəyinin aşağı hissəsində müxtəlif pozalarda kişilər yerləşib. Onlar yatırlar. Qadının başını şorba qabı tamamlayır. Onun özü isə, barmaqlarını dodaqlara sıxaraq, sanki hər kəsi sakitliyə çağırır. Sevdiklərimiz və dəyər verdiyimiz insanların yuxusunu pozmaq olmaz! Qadın - sakitlik, rahatlıq və yuxu qoruyucusudur. O, bir harmoniya, qadınlıq və ana qayğısının nümunəsidir.
Embrace
Qucaqlaşma
Bu heykəl də fırlanır. Və bir anlıq bu fırlanmaya baxdıqda, səndə hər hansı bir fokusun, hətta yalanın hissi yaranır. Hətta yalan. Bu necə ola bilər, axı: qucaqlaşan insanların fiquru gah özləri ətrafında fırlanır, gah onu qılıncla iki yerə bölərək, yenidən bir- birinə yaxınlaşmaq və bir-birinin qucaqlarında olmaq üçün hər bir hissə ilə ayrı yerlərə hərəkət edir! Buna baxdıqda da, qədim div-insanlar barədə əfsanə yada düşür. Onlar bütöv bir məxluq kimi idilər. Onların gücü də bunda idi. Lakin Tanrılar bunu görüb, qəzəbləndilər: insanlar bu cür onlara təhlükə yaradırdılar! Çünki Tanrılarla eyni olurdular! Elə həmin vaxt androqin məxluqun iki başlanğıca bölünməsi qərara alındı: kişi və qadın başlanğıcına! O zamandan bəri, iki tay, dünya boyu səyahət edərək, Tanrıların şıltaqlığına görə itirdikləri qohumluq tərkibinin axtarışında bir-birinə tərəf hərəkət edirlər...
Ballerina
Balerina
Fiqur-metafora. Elə qadının təbiətin özü olduğu kimi! Xüsusilə incəsənət qadınları. Həyati və intellektual təcrübə ona bu təcrübəni incəsənətin dünyaya gəlməsi məqamını xəyala çevirməyə imkan yaradır. Onun bədəni səliqəli şəkildə kişi başlarından yaradılıb. Onlar başını itirməyə imkan verməyən həmin yaradıcılığın və balerinanın şəxsi həyatının bir növ möhkəm tərkib hissəsini təzahür etməklə, bir-biri ilə yaxşı münasibətlərdə qalırlar. Əksinə! Burada hər şey nəzarətdədir. Hər şey ağılladır. Hər şey rasionaldır. Lakin yaradıcılıq adlandırılan həqiqət məqamı nə vaxt yaranır? Böyük yaradıcılıq necə yaranır? Görünür, Anna Axmatova bədii şah əsərinin ərsəyə gəlməsinin bir-birinə zidd, bəzən bir-birini istisna edən və paradoksal yolları barədə fikirləşərkən haqlı idi: "Kaş bilsəydiniz utanclığını yaşamadan şeirlər hansı zibildən yaranır". Rəssamın fantaziyasının qalxış məqamlarının dəqiq müəyyən olunmuş həddi, xətti yoxdur. Onun öz ruhuna havada süzməyə və bizim ruhumuza göyə qalxmağa imkan verən fantaziya...
Watercolor panel
Akvarel paneli
Bu panno elə yerləşib ki, siz bütün ekspozisiyanı keçəndə nəzəriniz müəllif fantaziyasının məkanında müxtəlif pozalarda və vəziyyətlərdə dolaşan ayrı-ayrı səpələnmiş insan fiqurlarına rast gəlir. Kişilər. Qadınlar. Onlar, sanki, həqiqətən də, sonradan qovuşmaq üçün bir-birini axtarırlar. Qovuşmaq və pannonun mərkəzində yer almaq. Kişi və qadın. Bir-birini sevən. Vurulmuş. Məhəbbətini axtaran, ona çatmaq arzusunda olan, onu arzulayan. Bir həyat mənası və özünüdərketmə vasitəsi kimi. Kədərdə, sevincdə, sağlıqda və xəstəlikdə, "tarlanı keçməsi kimi asan olmayan" həyatda.
Tamara Kvesitadze rəssamdır, yaradıcıdır, eksperimentatordur, öz yaradıcılığı vasitəsilə cisimlərin mahiyyətinə işıq saçan harmoniyanın köklərini axtaran qadındır. Bu harmoniya bizi yaşadığımız dünya ilə barışdırır. Rəssamlar isə - onlar, axı, təxribatçılardır! Sözün yaxşı mənasında. Çünki öz-özünə suallar verməyə, çoxsaylı suallara cavab axtarmağa və nəhayət, bizi əhatə edən reallığın çoxtərəfliyinə əmin olmağa vadar etməklə bizim fikrimizi sarsıdırlar...

Скульптуры грузинского художника Тамары Квеситадзе создают иллюзию реальности происходящего
В Батуми на набережной установлен памятник Али и Нино - героям одноименного романа Саида Курбана, ставшим олицетворением нравственной чистоты, преданности и верности, вечной любви. Высота каждой фигуры - 7 метров. Фигуры, вращаясь, движутся навстречу друг к другу, меняя свое местоположение каждые 8-10 минут, пока не встретятся и не сольются в одно целое. Затем расходятся, и все начинается сначала. Подсвеченные изнутри, они двигаются, создавая иллюзию реальности происходящего. Автор скульптуры влюбленных - художник из Грузии Тамара Квеситадзе. И только потому, что этот памятник есть и живет самостоятельной, почти мистической жизнью, напоминая о дружбе народов Азербайджана и Грузии, скульптор могла бы войти в историю изобразительного искусства, даже если бы в ее творческой судьбе ничего, кроме этой скульптуры, не было бы. В Баку прошла ее персональная выставка, приуроченная к приятному и важному событию - двухлетию со дня открытия Арт-галереи "Кукла". Организаторы экспозиции - Министерство культуры и туризма, Национальный музей искусств, Музейный центр, Арт-галерея "Кукла".
Она
Родилась и выросла в Тбилиси, окончила Тбилисский технологический университет. В начале 90-х жила в Италии, в конце 90-х - в Нью-Йорке. Там она и инженер Паата Синаия создали TamaraStudio. Она увлеклась созданием куклы. Но в мире создано великое множество авторских кукол! Тамара Квеситадзе увлеклась их механикой. В такой кукле появлялась завораживающая сила, обретающая власть над людьми. Кинетика придавала кукле почти мистическую таинственность и магнетическую притягательность. Кукла становилась не просто особенной, но провокационной. Она завораживала и удивляла, пугала и притягивала одновременно.
Тамара Квеситадзе: "Когда я впервые увидела Баку, я поняла, что вернусь сюда еще не раз. Баку - очень красивое место для воплощения моих идей. Специально для этого города я подготовила смешанную выставку, где и акварель, и скульптуры, и статуэтки - все переплетено. Хочу, чтобы выставка стала приветом моим бакинским друзьям".
Mechanicaldoll
Механическая кукла
Эта кукла, как художественный пересказ впечатлений и ощущений, которые получила художница в Италии. Конкретнее - в Венеции. В этой работе есть ощущение карнавализации жизни как процесса перетекающего: от прошлого к настоящему, от настоящего к будущему. Женщина-птица, женщина-маска - как символ чистоты и грехопадения, соединения несоединимого. Повод для бесконечного размышления.
Hermajesty
Ее величество
Женская сила подобна военной армаде. Потому что если женщина чего-то захочет, если у женщины есть цель - она непременно ее достигнет. Не случайно же, наверное, слово "война" тоже женского рода. К тому же история человечества накопила достаточное количество примеров того, что иногда войны начинались именно из-за женщин. Точнее - из-за любви к ним. Ну, вспомним, к примеру, историю Елены Прекрасной, Менелая и Париса! Ведь, по сути, две страны схлестнулись в кровопролитных боях, отвоевывая право на обладание красоткой!
Thedress
Платье
"Из чего же, из чего же, из чего же сделаны наши девчонки?" - вспомнилась мне строчка из песенки моего детства. А и правда: из чего? Остов женской фигуры напоминает старинный штоф - была когда-то в царской России такая стеклянная емкость для хранения в ней водки. Внутри - по разрезу юбки - хранилище человеческих голов с закрытыми глазами. Кладбище накопленных женских побед? Неосуществленных "подвигов"? Или это просто похороненные женские мечты? По обеим сторонам разреза платья - георгины: красный и белый. На языке цветов это означает каприз и непостоянство. В древние времена георгин считался символом царственности, и росли такие цветы в саду царей, князей и вельмож, не доступные простым людям.
Оnthewheel
На колесе
На ладони правой руки уютно расположился маленький бес, услужливо протягивающий женщине-циркачке пару цветов и торт. В ее левой руке - хулахуп (обруч), внутри которого сидит ангел с крылышками. Он грустно ждет, когда же она перестанет верить козням его противника и обратит внимание на него. Но ведь у женщины поиски истины довольно своеобразны! Она может увидеть то, чего вовсе нет… Ах, обмануть ее нетрудно?.. К тому же она все еще молода и хороша собой. О душе ли ей размышлять?
Awomanwiththesoupbowl
Женщина с супником
По подолу ее короткой юбочки разместились в разных позах мужчины. Они спят. Голову женщины венчает супник. А она сама, приложив палец к губам, как будто призывает всех нас к тишине. Нельзя нарушать сон тех, кого мы так бережем и любим! Женщина - хранительница покоя, тишины и сна. Она - сама гармония, образец женственности и материнской заботы.
Embrace
Объятия
Эта скульптура тоже вращается. И в какой-то момент, пока ты смотришь на это вращение, у тебя возникает ощущение какого-то фокуса. Даже обмана. Ну как это может быть: фигурка обнимающихся людей то поворачивается вокруг собственной оси, то, как будто ее рассекли мечом, половинками разъезжается в стороны, чтобы опять сблизиться и очутиться в объятиях друг друга! И глядя на это, вспоминаешь легенду о древних людях-исполинах. Они были как одно целое. И в этом была их сила. Но боги, увидев это, разгневались: так люди представляли для них опасность! Потому что становились равными богам! Вот тогда-то и было принято решение разделить андрогинное существо на два начала: мужское и женское! И с тех пор эти половинки, блуждая по свету, стремятся друг к другу в поисках той самой родственной составляющей, которую утратили по капризу богов…
Ballerina
Балерина
Фигурка-метафора. Впрочем, как и сама природа женщины! Особенно - женщины искусства. Жизненный и интеллектуальный опыт позволяет ей преобразовать этот опыт в фантазию, предполагающую момент рождения искусства. Ее торс аккуратненько выстроен из мужских голов. Они вполне уживаются рядом друг с другом, являя собой некую прочную составляющую того самого творчества и личной жизни балерины, которая не позволяет потерять голову. Наоборот! Здесь все под контролем. Всё - от ума. Всё - рационально. Но как же тогда возникает момент истины, именуемой творчеством? Как рождается большое искусство? Видимо, права была Анна Ахматова, размышляя о противоречивых, порой взаимоисключающих и парадоксальных путях рождения художественного шедевра: "Когда б вы знали, из какого сора растут стихи, не ведая стыда". Нет точно зафиксированной грани, нет черты, которая помогала бы вести отсчет мгновениям взлета фантазии художника. Той, которая позволяет парить его собственной душе и взлетать нашей…
Watercolorpanel
Акварельная группа
Это панно расположено так, что вы, пройдя всю экспозицию, взглядом упираетесь в разрозненные человеческие фигурки, которые блуждают в пространстве авторской фантазии в разных позах и положениях. Мужчины. Женщины. Они, как будто и правда, ищут друг друга для того, чтобы потом воссоединиться. Воссоединиться и занять позицию в центре панно. Мужчина и Женщина. Любящие. Влюбленные. Люди, ищущие любви, стремящиеся к ней, мечтающие о ней. Как к смыслу жизни и способу обретения самих себя. В горе и радости, в здравии и болезни, в жизни, которую "прожить - не поле перейти!".
Тамара Квеситадзе - художник, творец, экспериментатор, женщина, которая посредством своего творчества ищет истоки гармонии, проливающая свет на суть вещей. Эта гармония примиряет нас с миром, в котором мы все живем. А художники - они ведь провокаторы! В хорошем смысле этого слова. Потому что будоражат нашу мысль, заставляя задавать вопросы самим себе, искать ответы на многочисленные вопросы и, наконец, убеждаться в многомерности той действительности, которая нас окружает…