ELMİN PİARLA ƏZİLMƏSİ
Serj Sarqsyan iddia edir ki, "erməni alimlərini Türkiyənin arxivlərinə buraxmayacaq, öz arxivlərimizi isə dünyaya açmayacağıq, amma soyqırımı olub"
İnformasiya məkanını piksellərlə doldur ki, tarix elminə yer qalmasın - bu, ermənilərin özünəməxsus virtual dünyasıdır və orada tarixi faktlar virus kimi qəbul olunur. Odur ki, öz antivirusunu yaratmaq cəhdləri getdikcə ortaya daha gülməli halların çıxmasına səbəb olur. Lap vaxtilə, guya, QİÇS-ə qarşı tapılmış və geniş reklam olunan "armenikum" antivirusu kimi.
Ermənistan prezidenti Serj Sarqsyanın Rusiyanın Birinci kanalının efirində yayımlanan "Pozner" verilişindəki açıqlamaları Ermənistan hökumətinin müasir və tarixi reallıqlara adekvat reaksiya vermək iqtidarında olmadığını bir daha ortaya qoydu. Üstəlik, söhbət ermənilərin yalnız 1915-ci ildə Osmanlı Türkiyəsində baş vermiş hadisələrlə bağlı mövqeyindən yox, həm də İrəvanın beynəlxalq və regional proseslərə ümumi yanaşmasından gedir.
Bundan başqa, S. Sarqsyan öz ritorikası ilə eyni tarixdə - 24 aprel 2015-ci ildə keçirilən və mahiyyət etibarilə bir-birinə tam zidd olan iki tədbirlə (Çanaqqala zəfərinin 100 illiyi və "erməni soyqırımı"nın 100-cü ildönümü tədbirlərilə) bağlı dünyanın əsas qənaətini də təsdiqləyib. Türkiyə sülh və barış addımı kimi, Birinci Dünya müharibəsi zamanı hər iki tərəfdən həlak olmuş insanların xatirəsinin anılması üçün keçmiş düşmənləri bir araya toplamışdısa, Ermənistan İrəvanda nifrət və qisas toxumu səpən iztirab şousu təşkil etmişdi.
"Hər hansı cinayətin üstü açılmırsa, ona görə günahkarlar cəzalandırılmırsa, o, növbəti cinayətlər üçün stimula çevrilir. Ən yaxşı xəbərdarlıq, gələcəkdə baş verə biləcək hadisələri önləməyin ən güclü elementi məhz keçmişdə törədilmiş cinayətlərin etiraf olunmasıdır", - deyə S. Sarqsyan Rusiya telekanalına müsahibəsində bildirib.
Diqqət yetirin! Bu sözləri yaxın keçmişdə dinc azərbaycanlı əhaliyə qarşı qətliamda iştirakını şəxsən etiraf etmiş şəxs söyləyir. Hamımız britaniyalı jurnalist, "Qara bağ" kitabının müəllifi Tomas de Vallın S.Sarqsyandan gətirdiyi "Xocalıyadək azərbaycanlılar bizimlə zarafat etməyin mümkünlüyünü düşünürdülər. Düşünürdülər ki, ermənilər dinc əhaliyə əl qaldırmağa qadir deyillər. Biz bu stereotipi sındırmağı bacardıq" sitatını yaxşı xatırlayırıq...
Bu gün sübuta yetirilməmiş ittihamlara görə Türkiyənin cəzalandırılmasına çağırışlar edən Ermənistan prezidenti nəinki özünün cəzasız qalmış cinayətlərini unudur, həm də özü də anlamadan "erməni soyqırımı işi"nin üstünün hələ də açılmadığını etiraf edir.
Bəs, 100 il əvvəl baş vermiş "iş"in üstünü tarixçilər açmayacaqsa, kim açacaq?! Görünən odur ki, İrəvan tarixdən çox miflərə inanır. Əks təqdirdə, Sarqsyan Ankaranın 1915-ci ildə baş vermiş olayların elmi araşdırılması təklifini rədd etməzdi. O, yaxşı başa düşür ki, ortaya çıxarılacaq tarixi sənədlər "1915-ci il soyqırımı" haqqında bütün nəzəriyyələri - oyuncaq evi məhv edəcək. Çünki bu nəzəriyyələr hər hansı tarixi sənədlərə deyil, bədii əsərlərə əsaslanır.
Sarqsyan 1915-ci il hadisələrinin alimlər tərəfindən araşdırılmasına etibar etməməsini unikal iddia ilə əsaslandırıb: erməni və türk alimləri öz hökumətlərinin təsiri altında olacaqlar və bu səbəbdən də, belə birgə komissiyanın işi heç bir nəticə verməyəcək. Bu yerdə Türkiyənin Aİ ilə iş üzrə naziri Volkan Bozkırın ağıllı fikrilə razılaşmamaq mümkün deyil. O, hesab edir ki, erməni prezidentinin bu sözləri Ermənistan tarixşünaslığının siyasi konyunkturdan asılılığını təsdiqləyir. Nazir bildirib ki, istənilən sivil dövlətdə olduğu kimi, Türkiyədə də alimlər öz fəaliyyətlərində sərbəstdirlər.
S. Sarqsyanın etirafı yalnız Türkiyə nümayəndəsinin deyil, digər sivil dövlətin - ABŞ təmsilçisi, üstəlik, erməni soykökü olan Robert Hyusenin sözlərilə də üst-üstə düşür. "İrəvanda məni bir qədər səbirsiz şəkildə inandırmağa cəhd edirlər ki, biz Qərbdə tədqiqatlar aparmağa çalışaraq zəhmət çəkməməliyik. Onlar deyirlər ki, biz Ermənistan Elmlər Akademiyasının hazırladığı sənədləri başqa dillərdə dərc etdirməklə, Ermənistana daha çox xidmət göstərərik", - deyə Hyusen bildirir.
Ümumiyyətlə, erməni tarixşünaslığı region və bütünlükdə dünya elmilə dərin münaqişə şəraitindədir. Fərqli düşünən erməni əsilli xarici alimlərin fikrilə razılaşanlar isə Ermənistanda 1937-ci ildə olduğu kimi, dərhal "xalq düşməni" kimi damğalandırıla bilər.
Erməni tərəfinin azğın təqibinə məruz qalanlardan biri də M.V. Lomonosov adına MDU yanında Asiya və Afrika Ölkələri İnstitutunun direktoru, 2013-cü ilin iyununda Rusiyanın "Kultura" telekanalının efirində "erməni soyqırımı" adlı hoqqabazlığı ifşa etmiş tarixçi Mixail Meyerdir. Bu yaxınlarda "İnterfaks" agentliyinə verdiyi müsahibəsində o, erməni tərəfinin məsələ ilə bağlı ciddi elmi araşdırmalardan qaçdığını bir daha təkrar edib.
"Türkiyənin materiallarının sayı çoxdur. "Daşnaksutyun" isə əvvəlki kimi, heç nə dərc etməyərək, bunun səbəblərini gizlədir. Türkiyənin malik olduğu sənədləri görmüşəm, bu materiallarla hər şey aydındır. Bəs, "Daşnaksutyun"un sənədləri haradadır? Bu sənədlər hansısa Amerika arxivlərində gizlədilib, onları dərc etmək istəmirlər", - deyə M. Meyer bildirib.
O, hesab edir ki, tarixlə yalnız sənədlər əsasında məşğul olmaq olar. Sənədlərin olmadığı halda isə tarixlə bağlı spekulyasiyalar başlayır. "Nəticədə, "soyqırımı tarix ətrafında spekulyasiyaya çevrilib", - deyə tarixçi qeyd edib: "Sənədlər təqdim olunmalıdır. Yüz il keçib. Burada gizlədiləsi nə var? Sənədləri göstərin və biz, tarixçilər, əslində, nə baş verdiyinə qərar verək. Lakin əgər tərəflərdən biri sənədləri nəşr edir, digər tərəf isə etmirsə, bir tərəfə meyillilik düzgün olmayacaq".
Beləliklə, Rusiyanın türkologiya patriarxı vəziyyəti aydın şəkildə ortaya qoyub: Ermənistan hakimiyyəti erməni və dünya ictimaiyyətini çaşdırmaqda davam edir, nə öz alimlərini, nə xarici mütəxəssisləri arxivlərinə buraxır, bununla da, dünyanı "soyqırımı"nın baş verdiyinə yalnız şifahi iddialarla inandırmağa çalışırlar.
M. Meyer alimə xas olan diplomatiya ilə sual verir: "Əgər Ermənistanın əlində 1915-ci il hadisələrinin soyqırımı olduğunu təsdiqləyən sənədlər varsa, onları niyə gizlədir?" Mən isə sualı birbaşa qoyuram: ermənilər kimi böyük təbliğatçılar özlərinə sərf edən informasiyaya malik olsaydılar, onu gizlədərdilərmi? Ermənilərin əlində hər hansı sübut olsaydı, şübhəsiz ki, onları dərhal bütün dünyaya yayar, interneti bu faktlarla doldurardılar.
M. Meyerin sözlərinə görə, "Daşnaksutyun"un sənədləri hansısa Amerika arxivlərində gizlədilib". Türkiyənin Aİ ilə iş üzrə naziri Volkan Bozkır məsələni bir qədər də dəqiqləşdirərək, həmin sənədlərin Bostonda saxlanıldığını bildirir. Erməni tərəfisə bu arxivlərin də açılmasına imkan vermir.
Göründüyü kimi, qarşı-qarşıya duran iki tərəfin mövqeyi ortadadır. Onlardan biri - Türkiyə heç bir soyqırımının olmadığını deyir, həmin illərdə baş verənlərin öyrənilməsi üçün arxivlərini açmağa hazır olduğunu bildirir. Digər tərəf - Ermənistan isə bütün dünyaya "erməni soyqırımı"nın baş verdiyini car çəkir, lakin arxivlərə nə yerli, nə də əcnəbi mütəxəssisləri buraxır, üstəlik, hadisələrin araşdırılması üçün tarixçilərdən ibarət birgə komissiyanın yaradılmasına qarşı çıxır.
Bu arada S. Sarqsyanın "Euronews" telekanalına verdiyi son müsahibəsində işlətdiyi bir fikir də diqqətləri çəkir: "Axı, tarixçilər ortaya yeni nə çıxara bilərlər? Nə qədər insanın həlak olduğunu? Məgər, həmin hadisələr zamanı 1 milyon 500 min, yoxsa 1 milyon 449 min insanın həlak olması haqda prinsipial fərq varmı?"
Təbii ki, 1915-ci il hadisələri zamanı həlak olmuş ermənilərin sayı ilə bağlı Sarqsyanın səsləndirdiyi hər iki versiya çox şişirdilib. Amma onlar reallığı əks etdirsəydi belə, Ermənistan prezidentinin 50 mindən artıq erməninin ölümünün xəta kimi qeyd olmasına asanlıqla razı olur. Halbuki həmin illərdə Birinci Dünya müharibəsinin əhatə etdiyi bütün iştirakçı dövlətlər savaş zamanı həlak olmuş həmvətənlərinin sayını az qala dəqiqliklə müəyyənləşdiriblər. Görünür, S.Sarqsyan həlak olmuş, deportasiya edilmiş və s. həmvətənlərinin dəqiq sayı ilə maraqlanmayan yeganə prezidentdir. Amma bu, təəccüblü deyil. On min artıq, ya on min əskik - Osmanlı imperiyasında "erməni soyqırımı"nın baş verdiyinə dair iddialar kimi, rəqəmlər də hər bir halda uydurmadır. Erməni tərəfinin bu mövzu ilə bağlı tarixi müzakirələrdə iştirak etməkdən qorxması da bununla bağlıdır. Üstəlik, bu halda dünya ictimaiyyəti erməni bandalarının Türkiyənin və Qafqazın müsəlman türk əhalisinə qarşı törətdikləri vəhşiliklərdən də xəbər tutacaq.
Çar Rusiyasının XİN-nə bu ölkənin Van və Ərzurumdakı o zamankı konsulu Vladimir Mayevskinin yazdıqlarına nəzər salaq: "Türkiyənin müxtəlif şəhərlərində ermənilərlə müsəlmanlar arasındakı toqquşmalara dair şəxsən mənə məlum olan faktlar onu deməyə əsas verir ki, baş verən qanlı hadisələrin təşəbbüskarı məhz ermənilərdir". O, ermənilərin, guya, qətliama məruz qaldıqlarına dair iddialarının mifik uydurmadan başqa bir şey olmadığını da bildirib. Bu da son deyil. V. Mayevski 1915-ci ildə "Qafqazda erməni-tatar nifaqı erməni məsələsinin fazalarından biri kimi" adlı məxfi hesabat hazırlayıb. Sənəddə o, 1905-ci ildə Qafqazda baş vermiş erməni-müsəlman toqquşlmalarının səbəblərindən danışır, qətliama yol açmış erməni millətçilərinin rolundan bəhs edir, Türkiyənin şərq hissəsində həmin ildə ermənilər tərəfindən törədilmiş vəhşiliklərlə bağlı yeni faktlar ortaya qoyur.
Bəs, erməni tərəfi bütün bunlara cavab olaraq ortaya hansı sənədləri və sübutları qoyur? Əksəriyyəti şübhəli təsir bağışlayan şahidlərin dedikləri? Aydın olub ki, onların əksəriyyəti ya həmin hadisələrə şahidlik etməyib, ya da türklər tərəfindən itkiləri gizlədərək, ermənilərin verdiyi itkilərlə bağlı şişirdilmiş rəqəmlər söyləyiblər. Maraqlıdır ki, Osmanlı Türkiyəsinin rəhbərliyi tərəfindən erməni əhalinin məqsədli şəkildə qırılmasına dair göstərişin olduğunu sübut edən bir dənə də arxiv sənədinə rast gəlinmir. Ortada olan yalnız Aram Andonyan adlı birinin 1920-ci ilə aid qondardığı "Tələt Paşanın məktubu" var. Guya, orada ermənilərin qətlə yetirilməsilə bağlı göstəriş yer alır. Sonradan araşdırma bu məktubun da saxta olduğunu üzə çıxarıb. Osmanlı imperiyasında ermənilərin "soyqırımı"na məruz qaldığını sübut etməyə çalışanlar isə hələ də yalnız bu saxta "məktub"a istinad edirlər.
1915-ci ildə ermənilərə qarşı məqsədyönlü qətliamın törədilmədiyini başqa alimlər də təsdiqləyirlər. Onların arasında erməni əsilli olanlar da var. Məsələn, tarix elmləri doktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Sergey Arutyunov "Amerikanın səsi"nə 2011-ci ilin aprelində verdiyi açıqlamasında deyirdi: "Rəsmi olaraq bu, məhvetmə əmri deyildi. Rəsmi şəkildə bütün erməni kontingentin hərbi əməliyyatların keçirildiyi bölgədən uzağa, Mesopotamiyaya köçürülməsi əmri verilmişdi".
Bu kontekstdə Ermənistan prezidentinin arxivlərin, o cümlədən erməni arxivlərinin açılmasının ermənilər üçün təhqir olduğuna dair bəyanatı da son dərəcə komik təsir bağışlayır. Bununla yanaşı, o, V.Poznerə müsahibəsində faktiki olaraq, sövdələşmə təklif edib - Ankara "soyqırımı"nı tanıyarsa, erməni tərəfi Türkiyəyə qarşı hər hansı ərazi və ya digər iddialar irəli sürməyəcək. Amma bunun ardınca Sarqsyan dərhal başqa bir fikri də əlavə edib: "Sonrakı addımların nədən ibarət olacağı danışıqlar predmetidir". Ermənistan hökumətinin "sözünü tutmağı" necə bacardığını isə Ankara 2009-cu ildə imzalanmış başıbəlalı Sürix protokollarından sonra görüb.
Ümumiyyətlə, S. Sarqsyan V.Poznerə müsahibəsində xüsusi "hazırcavablılığı" ilə yadda qalıb. Məsələn, o, Ermənistanın monoetnik dövlət olmasının səbəbləri haqda sualı belə cavablandırıb: "Mən öz-özlüyümdə bu sualın cavabını tapmışam. Çünki çar Rusiyası ermənilərin İmperatora loyallığına əmin idi. Bu üzdən də, Ermənistana Rusiya ordusuna dayaq olacaq başqa millətlərin nümayəndələrinin köçürülməsinə ehtiyac yox idi".
"Soyqırımı" məsələsində olduğu kimi, bu məsələdə də Sarqsyan tarixi sənədlərə deyil, öz qənaətinə əsaslanır. Bu yerdə ona ermənilərin köçürülməsilə bilavasitə məşğul olmuş rus şairi və diplomatı A.S. Qriboyedovun yazışmalarını xatırlatmaq yerinə düşərdi. O, Qafqazın komandan qrafı Paskeviçə yazdığı məktublarından birində deyirdi: "...yeni köçürülmüş ermənilərin böyük hissəsi Arazın o tayına yerləşdiriliblər, ...onlar ilk dəfə müvəqqəti olaraq köçürüldükləri ərazilərdə qalmaq istəyiblər...".
A.S. Qriboyedovun məktublarından daha bir sitat: "Ermənilərin əksəriyyəti mülkədar müsəlmanların torpaqlarına yerləşdiriliblər. Yayda bunu başa düşmək olardı. O ərazilərin sahibi olan müsəlmanların çoxu köç yerində idilər və gəlmə yadellilərlə az-az təmasda olurlar... Köçkünlər özləri çətin vəziyyətdədirlər və müsəlmanları daha da sıxışdırırlar ki, onların da narazılığı artır".
Çar Rusiyası müsəlman əhalinin sıxışdırılmasını qismən önləmək, orta əsrlərə aid Azərbaycan memarlığı abidələrini qoruyub saxlamaq istəyirdi. Bu, əsrlər boyunca Azərbaycanın İrəvan xanlığının mərkəzi olmuş İrəvana da aid idi. Moskva İmperator Arxeologiya Cəmiyyəti ilə Qafqaz canişinliyi, İrəvan qubernatoru və İrəvan mühəndis dairəsinin rəhbəri arasında 1903-1913-cü illərə aid yazışmalar İrəvan sarayı və oradakı tikililərin necə acınacaqlı vəziyyətdə olduğunu göstərir.
Lakin İrəvan hökumətinin müqaviməti, hətta açıq sabotajı o zaman xan sarayında bərpa işlərinin aparılmasına imkan verməyib. Hətta Rusiya imperatoru II Nikolayın İrəvan sarayının fotoları ilə şəxsən tanış olmasına və onun bərpasına göstəriş verməsinə rəğmən, bu istiqamətdə heç bir iş aparılmayıb. 1920-1930-cu illərdə isə sovet Ermənistanın yaradılmasından dərhal sonra erməni rəhbərliyi azərbaycanlıların və digər qeyri-erməni xalqlarının ölkədən total şəkildə çıxarılmasına başlayıb. 1990-cı illərin əvvəllərində azərbaycanlı əhali Ermənistandan tam çıxarılıb, oradakı qədim memarlıq abidələri məhv edilib. Elə həmin dövrdə bütün rus əhali də Ermənistandan qovulub.
Əsl soyqırımı budur - XIX-XX əsrlər boyunca Ermənistandan bütün qeyri-erməni xalqları qovulub, bu ərazilərin keçmişdə Azərbaycana məxsus olduğunu göstərən bütün memarlıq və dini irs nümunələri ya məhv edilib, ya da erməniləşdirilib. Serj Sarqsyan isə bütün bunların məsuliyyətini gah çar Rusiyasının, gah da SSRİ-nin üzərinə atmağa çalışır.
Müasir dövrdə Azərbaycan tərəfi Ermənistanda etnik təmizləmə siyasətinin həyata keçirildiyini, Ermənistanın dünyanın ən monoetnik dövlətinə çevrildiyini dünya birliyi qarşısında dəfələrlə qaldırıb. Yeri gəlmişkən, Rusiya Dövlət Dumasının vitse-spikeri V. Jirinovski də Dumada bu yaxınlarda etdiyi çıxışı zamanı monoetnik Ermənistanın ölkədə yaşayan bütün digər xalqların nümayəndələrini oradan qovduğunu, bunun rus əhaliyə də aid olduğunu söyləyib, bu səbəbdən də, Ermənistanın Rusiya üçün "qardaş ölkə" olmasının mümkünsüzlüyünü bildirib.
Bütün bunlar sənədlər və tarix elminin təsdiqlədiyi faktlardır. Və bu faktlar get-gedə daha yüksəkdən səsləndikcə, Ermənistan mif və saxtakarlıqlar üzərində qurulmuş piarla elmi əzmək cəhdlərini də gücləndirir.

ЗАДАВИТЬ НАУКУ ПИАРОМ
Пускать армянских ученых в турецкие архивы и открывать миру свои не будем, но геноцид был, утверждает Серж Саргсян
Автор: Фуад АХУНДОВ Баку
Забить пикселями информационное пространство, чтобы не оставить место исторической науке. Это своего рода армянский виртуальный мир, в котором реальные исторические факты воспринимаются как вирус. Поэтому попытки разработать свой антивирус приводят ко все более смехотворным результатам, как когда-то разрекламированный антивирус против СПИДа "арменикум".
Выступление главы Армении Сержа Саргсяна в эфире программы "Познер" российского Первого канала вновь ярко продемонстрировало неспособность армянских властей адекватно реагировать на современные и исторические реалии. Причем речь идет не только о позиции армянской стороны по событиям 1915 года в Османской Турции, но и общем подходе к мировым процессам и региональной политике.
Кстати, своей риторикой С.Саргсян подтвердил и главный вывод, извлеченный миром из двух прямо противоположных по сути мероприятий, которые прошли в один и тот же день - 24 апреля 2015 года: 100-летие победы при Чанаккале и 100-летие так называемого "геноцида армян". В день, когда Турция в знак мира и согласия собрала бывших противников, чтобы почтить память павших в Первой мировой войне по обе стороны фронта, Армения устроила в Ереване страдальческое шоу, культивирующее ненависть и насаждающее месть.
"Любое преступление, если оно не раскрывается, если за ним не следует наказания, является стимулом для последующих преступлений. И самое лучшее предупреждение, и самый мощный элемент предотвращения того, что может быть в будущем, заключается именно в признании тех преступлений, которые были в прошлом", - продолжил С.Саргсян в интервью российскому каналу.
Обратите внимание! Это говорит человек, который еще в недалеком прошлом сам признавался в резне мирного азербайджанского населения. "До Ходжалы азербайджанцы думали, что с нами можно шутки шутить, они думали, что армяне не способны поднять руку на гражданское население. Мы сумели сломать этот стереотип", - приводит слова С.Саргсяна британский журналист, автор книги "Черный сад" Томас де Ваал.
Сегодня, призывая наказать Турцию за недоказанное обвинение, глава Армении не только забывает про собственные безнаказанные преступления, но и сам того не понимая, признает, что дело о "геноциде армян" еще не раскрыто.
А кто может раскрыть "дело" 100-летней давности, если не историки?! Но Ереван, судя по всему, больше верит мифам, чем истории.
Иначе не отверг бы С.Саргсян предложения Анкары по научному изучению того, что в действительности произошло в 1915 году. Саргсян прекрасно понимает, что исторические документы разрушат всю теорию о "геноциде 1915 года" словно карточный домик, поскольку эта теория основана не на исторических документах, а на художественных произведениях.
Свое нежелание доверить изучение событий 1915 года ученым глава Армении обосновал уникальным утверждением, что такая совместная комиссия ни к чему не приведет, поскольку турецкие и армянские ученые будут находиться под воздействием своих властей. Здесь трудно не согласиться с разумным заключением министра Турции по делам ЕС Волкана Бозкыра о том, что эти слова являются признанием зависимости армянской историографии от политической конъюнктуры. В Турции, по его словам, как и в любой другой цивилизованной стране, ученые независимы в своей деятельности.
Признание С.Саргсяна созвучно словам представителя не только Турции, но и другой цивилизованной страны - США, причем армянского происхождения, - Роберта Хьюсена. "Меня убеждали в Ереване - даже несколько нетерпеливо, - что мы на Западе не должны утруждать себя попытками вести исследования, и лучше послужим Армении, если будем просто переиздавать на других языках то, что выработано Академией наук Армении", - вспоминал Хьюсен.
Вообще армянская историография находится в глубоком конфликте с наукой стран региона и всего мира, а придерживающихся иных взглядов зарубежных ученых армянского происхождения в Армении незамедлительно, как в 1937 году, причисляют к "врагам народа".
Еще на памяти оголтелая травля, устроенная армянской стороной в адрес директора Института стран Азии и Африки при МГУ им. М.В.Ломоносова, историка Михаила Мейера, который в июне 2013 года в эфире российского телеканала "Культура" разоблачил фарс под названием "геноцид армян". Недавно в эксклюзивном интервью агентству "Интерфакс" М.Мейер вновь подчеркнул, что армянская сторона избегает серьезного научного исследования вопроса.
"Турецких материалов огромный воз. А вот "Дашнакцутюн" по-прежнему прячет свои документы, ничего не публикует. Турецкие документы я видел, с ними все ясно. А вот где документы "Дашнакцутюн", они спрятаны в каких-то американских архивах, не хотят публиковать", - сказал М.Мейер.
Он считает, что историей можно заниматься только на основе документов, а когда документов нет, начинается спекуляция на тему истории. Как результат, геноцид превратился в спекуляцию вокруг истории, заметил историк.
"Должны быть представлены документы - карты на стол. Сто лет прошло. Что тут прятать? Покажите документы и вот мы, историки, сами решим, что на самом деле было. Но если одна сторона печатает документы, а другая не печатает, крен будет в одну из сторон, неправильный", - отметил М.Мейер.
Таким образом, российский патриарх тюркологии четко обозначил ситуацию, при которой власти Армении продолжают вводить в заблуждение армянскую и мировую общественность, не допуская ни своих, ни иностранных ученых до архивов, убеждая весь мир уверовать в "геноцид" только за счет их голословных утверждений.
М.Мейер со свойственной ученым дипломатичностью вопрошает: "Если у Армении есть документы, доказывающие, что события в 1915 году были геноцидом, то почему их прячут?". Я же спрошу прямо: неужели у кого-то есть сомнения, что такие большие пропагандисты, как армяне, стали бы утаивать выгодную им информацию, если бы она существовала? Если бы у них были на руках какие-то доказательства, они их, разумеется, незамедлительно распространили бы по всему миру, заполонили бы ими Интернет.
По словам М.Мейера, "документы "Дашнакцутюн" спрятаны в каких-то американских архивах", а министр Турции по делам ЕС Волкан Бозкыр уточнил, что эти документы лежат в Бостоне, но ведь армянская сторона противится обнародованию и этих архивов.
Как видим, налицо две стороны противостояния. Одна из них - Турция утверждает, что никакого геноцида не было, и готова предоставить архивы для изучения вопроса, другая - Армения трубит на весь мир, что был некий "геноцид армян", но при этом не пускает как местных, так и зарубежных ученых в архивы и не дает создать совместную комиссию историков.
Обращает на себя внимание и другое заявление С.Саргсяна, которое он сделал в последнем интервью телеканалу Euronews. "В конце концов, что нового могут обнаружить историки? То, сколько людей погибли? А есть ли принципиальная разница, погибли ли полтора миллиона человек или 1 миллион 449 тысяч человек?" - сказал он.
Конечно, в обоих случаях приведенные им данные о количестве жертв среди армян в событиях 1915 года чрезвычайно раздуты. Но даже если бы они отражали реальность, не может не поражать вольность, с которой армянский президент допускает погрешности в более чем 50 тыс. погибших армян. И это при том, что все страны-участницы полыхавшей в те годы Первой мировой войны чуть ли не с точностью до каждого человека установили количество своих погибших соотечественников. Похоже, С.Саргсян является единственным президентом, которому абсолютно не интересны точные данные о числе погибших соотечественников, обстоятельствах их депортации и многом другом. Впрочем, это не удивительно. Десятки тысяч больше - десятки тысяч меньше, все равно ведь цифра вымышленная, как и сама история о "геноциде армян" в Османской империи.
Посему армянская сторона и боится участвовать в исторических обсуждениях на эту тему. Вдобавок тогда широкие слои мирового сообщества узнают о зверствах армянских банд против мусульманского тюркского населения Турции и Кавказа.
Вот что писал в МИД царской России тогдашний вице-консул этой страны в Ване и Эрзеруме Владимир Маевский: "Лично меня известные факты о столкновении армян и мусульман в различных городах Турции наводят на мысль, что кровавые дела повсюду являются инициативой самих армян". Он же отмечал, что армянские утверждения, что их невинно резали, есть не что иное, как сборник обдуманных мифических сочинений. А в 1915 году В.Маевский пишет секретный отчет под названием "Армяно-татарская смута на Кавказе как один из фазисов армянского вопроса". В этом труде он разъясняет причины армяно-мусульманских столкновений на Кавказе в 1905 году, роль армянских националистов, спровоцировавших резню, и раскрывает новые факты о зверствах армян в восточной части Турции в 1915 году.
А какие аргументы и доказательства в ответ выдвигает армянская сторона? Свидетельства по большей части сомнительных очевидцев, которые, как выяснилось, либо не являлись свидетелями описанных ими событий, либо преувеличивали армянские потери, скрывая турецкие. Что поразительно, нет никаких архивных документов, доказывающих приказ о планомерном уничтожении армянского населения со стороны властей Османской Турции. Существуют только состряпанные неким Арамом Андоняном в 1920-е годы "письма Талаат-паши", в которых якобы содержится приказ убивать армян. Да и эти письма на поверку оказались грубой фальшивкой. Именно на фальшивку Андоняна и ссылаются с тех пор все, кто хочет доказать факт "геноцида" армян со стороны властей Османской Турции.
То, что никакого целенаправленного уничтожения армян в 1915 году не было, подтверждают и другие ученые, в том числе и армянского происхождения. К примеру, доктор исторических наук, член-корреспондент Российской академии наук Сергей Арутюнов заявлял "Голосу Америки" в апреле 2011 года: "Официально говоря, это не был приказ на уничтожение. Официально было приказано перевести весь армянский контингент в Месопотамию, подальше от театра военных действий".
В этом контексте весьма комично звучит и высказывание президента Армении о том, что исследование архивов, в том числе армянских, является оскорблением для армян! При этом в интервью В.Познеру С.Саргсян фактически предлагает сделку - мол, если Анкара признает "геноцид", то армянская сторона не предъявит никаких территориальных или иных претензий к Турции. Однако сразу вслед за этим он добавляет: "А что последует дальше - это уже предмет переговоров". Впрочем, после подписания злополучных Цюрихских протоколов 2009 года Анкара не понаслышке знакома с тем, как власти Армении умеют "сдерживать" свое слово.
Вообще, в интервью В.Познеру С.Саргсян отличился особым "остро-умием". К примеру, на вопрос о причинах моноэтничности Армении он ответил: "Я сам для себя нашел ответ на этот вопрос. Потому, что царская Россия была уверена в лояльности армян к императору. Поэтому не было необходимости заселять Армению другими национальностями с тем, чтобы они являлись опорными пунктами для российской армии".
Как и в случае с "геноцидом", в этом вопросе С.Саргсян тоже опирается не на исторические документы, а на собственное умозаключение. Не помешало бы напомнить главе Армении о переписке русского поэта и дипломата А.С.Грибоедова, непосредственно занимавшегося переселением армян. В одном из писем кавказскому командующему графу Паскевичу он констатировал: "…большое число новоприбывших армян переселить за Аракс, … они просили позволения остаться на тех местах, куда их на первый раз временно пристроили…"
А.С.Грибоедов также писал: "Армяне большею частью поселены на землях помещичьих мусульманских. Летом это еще можно было допустить. Хозяева, мусульмане, большею частью находились на кочевьях и мало имели случаев сообщаться с иноверными пришельцами… Переселенцы находятся сами в тесноте и теснят мусульман, которые все ропщут и основательно".
Царская Россия стремилась частично пресечь вытеснение мусульманского населения и сохранить средневековые памятники азербайджанской архитектуры, в том числе Еревана, который многие века был центром азербайджанского Эриванского ханства. Из переписки в 1903-1913 гг. между Императорским московским археологическим обществом, с одной стороны, и Кавказским наместничеством, эриванским губернатором и начальником Инженерного округа Эривани - с другой становится видна вся картина плачевного состояния Эриванского дворца и его построек.
Однако противодействие и даже откровенный саботаж властей Эривани не позволили провести тогда реставрацию ханского дворца. Даже несмотря на то, что российский император Николай II лично ознакомился с фотографиями Эриванского дворца и дал указание его восстановить, никаких работ в этом направлении выполнено не было. А в 1920-30-е годы, сразу после создания советской Армении, армянское руководство начало тотальное вытеснение азербайджанского и другого неармянского населения. К началу 1990 года было полностью изгнано азербайджанское население и уничтожены древние памятники зодчества. Тогда же было изгнано почти все русское население из Армении.
Вот он, настоящий геноцид, когда в течение XIX-XX вв. из Армении изгоняют все неармянское население, а затем уничтожают или арменизируют архитектурное и духовное наследие, напоминающее об азербайджанском прошлом. А С.Саргсян пытается свалить ответственность за все это то на царскую Россию, то на СССР.
Уже в наше время азербайджанская сторона не раз поднимала перед мировой общественностью вопрос о том, что Армения в результате этнических чисток превратилась в самую моноэтничную страну в мире. Кстати, об этом недавно в своем выступлении в российской Госдуме заявил и вице-спикер В.Жириновский, который отметил, что моноэтничная Армения изгнала почти всех неармян, в том числе и практически все русское население, а значит, не может быть для России "братской" страной.
Все это факты, подтвержденные документами и зафиксированные исторической наукой. И чем громче они озвучиваются, тем более Армения пытается задавить науку пиаром, построенным на мифах и фальсификациях.