"BİZ UZUN YOLUN BAŞLANĞICINDAYIQ"
Növbəti "Şərq tərəfdaşlığı" (ŞT) sammiti bu il mayın 21-22-də Riqada keçiriləcək. Toplantı Latviyanın Avropa İttifaqı Şurasına sədrliyi çərçivəsində baş tutacaq. AzərTAc xəbər verir ki, sammitdə Aİ-nin 28 ölkəsinin yüksəkvəzifəli nümayəndələri, həmçinin qurumun ŞT üzrə 6 tərəfdaş ölkəsinin təmsilçiləri, Aİ-nin siyasi rəhbərliyi, o cümlədən Avropa Parlamentinin sədri Donald Tusk və Avropa Komissiyasının rəhbəri Jan Klod Yunker də iştirak edəcəklər. Riqa sammitində ŞT-nin Aİ-nin xarici siyasətində Avropa qonşuluq siyasətinin bir hissəsi kimi, strateji əhəmiyyətinin təsdiqləyəcəyi gözlənilir. Sammitdə ŞT siyasətinin reallaşdırılması ilə bağlı aktual məsələlər, çağırışlar müzakirə olunacaq, yaxın illər üçün Aİ-nin tərəfdaş dövlətlərlə əməkdaşlığının əsas inkişaf istiqamətləri ətrafında diskussiyalar aparılacaq.
Toplantıda Aİ siyasətinin formalaşdırılması prinsipləri müəyyənləşdiriləcək - aşkarlığa əsaslanan tərəfdaşlıq, şəffaflıq, qarşıdurma xarakteri daşımayan ümumi hədəflərin müəyyənləşdirilməsi və s. Bundan başqa, iclasda ŞT-nin hər hansı üçüncü ölkələrə qarşı yönəlmədiyi də vurğulanacaq.
Riqa sammiti Aİ ilə 3 tərəfdaş ölkə - Gürcüstan, Moldova və Ukrayna arasında assosiativ sazişin imzalanmasından sonra keçiriləcək ilk belə toplantı olacaq. Orada assosiativ razılaşmanın gətirdiyi ilkin nəticələr qiymətləndiriləcək.
Bundan başqa, ŞT siyasətinin digər üç tərəfdaş - Azərbaycan, Belarus və Ermənistanla əməkdaşlıq imkanlarına da qiymət veriləcək. Aİ bu ölkələrin hər birilə dialoqla fərdi yanaşmanın vacibliyini daha çox nəzərə alacağını təsdiqləyəcək, onların hər birilə müxtəlif sahələrdə ikitərəfli qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığı dərinləşdirməyə hazır olduğunu nəzərə çatdıracaq.
Riqa sammitindən daha nələrin gözlənildiyini Latviyanın bu proqram üzrə səfiri Yuris Poykans "R+"a müsahibəsində danışıb.
- Latviyanın Avropa İttifaqı Şurasına sədrliyi hansı perspektivləri vəd edir?
- Avropa İttifaqı Şurasına 6 aylıq sədrlik böyük şərəf və məsuliyyətdir. 25 ildir totalitarizmdən demokratik dövlətlərin ittifaqına sədrliyədək gəlib çıxa bilmiş kiçik dövlət - Latviya üçün bu, böyük nailiyyət, ciddi uğurdur. Bu sədrlik ölkəyə, onun hökumətinə və xalqına böyük təcrübə qazandıracaq. O, bizi Aİ çərçivəsində cərəyan edən proseslərə yaxınlaşdıracaq, Avropada hakimiyyət institutlarının necə işlədiyini, möhkəmləndiyini anlamamıza kömək edəcək. Bu hər kəsə bizim necə çevik olmalı, üzərimizə böyük məsuliyyət götürməli olduğumuzu göstərəcək. Latviya "Şərq tərəfdaşlığı" ölkələrinə yaxın dövlət kimi, xeyli üstünlüklərə malikdir. Çünki o, sizi daha yaxşı tanıyır və daha yaxşı anlayır. Biz "Şərq tərəfdaşlığı" məsələsinin, onun üzvü olan ayrı-ayrı dövlətlərlə əməkdaşlıq problemlərinin qaldırılacağına, bundan sonrakı uzun illər üçün doğru siyasətin əsas prinsiplərinin müəyyənləşdiriləcəyinə ümid edirik.
- Aİ-də bu vəzifəni tutmazdan əvvəl Siz Azərbaycana 3 dəfə səfər etmisiniz. Güman ki, burada "Şərq tərəfdaşlığı" proqramına dair müzakirələr aparmısınız. Bu müzakirələrin nəticələri haqda nə danışa bilərsiniz?
- "Şərq tərəfdaşlığı" Aİ ilə sizin dövlətiniz arasında daha sıx əlaqələrin qurulmasına imkan verir. Latviya Azərbaycanın bu proqramda iştirakını yüksək qiymətləndirir. Biz enerji sahəsində uzunmüddətli tərəfdaşlıq qurmuşuq, viza rejiminin sadələşdirilməsi yolu ilə Azərbaycan vətəndaşları üçün Şengen zonasına səyahətin şərtlərini yüngülləşdirmişik. Tərəflər arasında yaxşı siyasi dialoq da mövcuddur. Latviya Azərbaycanın dostu olaraq, Aİ ilə Bakı arasında əlaqələrin dərinləşdirilməsi üçün əlindən gələni edir.
- Bakıya son səfəriniz zamanı Rusiyanın Ukraynanın bir hissəsini, konkret desək, Krımı işğal etdiyini dilə gətirmişdiniz. Bəs, Aİ nədən Ukraynaya kömək edə bilmir? Bəzi siyasətçilər deyirlər ki, Aİ-nin hazırkı xarici siyasəti effektiv deyil. Əks təqdirdə, Ukrayna bu cür problemlərlə qarşılaşmazdı.
- Avropa İttifaqı Krımın qanunsuz işğalını qəti şəkildə pisləyib və bu siyasət dəyişməzdir. Aİ Ukrayna ilə geniş əhatəli dialoq qurub. Biz ona maddi, texniki, konsultativ yardımlar göstərəcək, ölkədə islahatların həyata keçirilməsinə dəstək verəcəyik. Qarşıdan gələn Ukrayna-Aİ sammiti bu siyasətin parlaq nümunəsi olacaq.
Bütün bunlarla yanaşı, realist olmaq lazımdır. Aİ hazırda Krım problemini çözmək iqtidarında deyil. Biz "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı vasitəsilə ölkələrə ən yüksək standartlara uyğun islahatlar aparmaq imkanı veririk. Bu, uzaq perspektivdə ciddi nəticələrə gətirib çıxarmalıdır. Şərqi Avropa ölkələri Aİ üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir və hər zaman da kəsb edəcək. Çünki onlar bizim yaxın qonşularımızdır.
- Riqada "Şərq tərəfdaşlığı" sammiti keçiriləcək. Orada Azərbaycan Dağlıq Qarabağ problemini bir daha qaldıracaq. Bu sammitdən Azərbaycan hansı yenilikləri və dəstəyi gözləyə bilər?
- Latviya Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində irəliləyişin olmaması ilə əlaqədar yaşanan məyusluğu anlayır. Beynəlxalq birlik, o cümlədən Avropa İttifaqı problemin tərəflərin qəbul edəcəkləri format əsasında həllinin tapılmasına çalışır. Biz başa düşürük ki, bu, çox vaxt aparır. Amma sülh yolu ilə həll variantını axtarmaqdan başqa yol yoxdur. Amma buna da zaman tələb olunur. Riqa sammiti Aİ-nin Azərbaycan dövlətilə əməkdaşlığı davam etdirməyə hazır olduğunu, Azərbaycanın Cənubi Qafqaz regionunun inkişafındakı konstruktiv rolunu qəbul etdiyini göstərəcək. Aİ Azərbaycanın strateji tərəfdaşlığa dair mümkün razılaşma haqda mövqeyini öyrənməyə çalışır. Biz onun üzərində bundan sonra da işləyə bilməliyik. Latviya üçün Prezident İlham Əliyevi sammitdə qarşılamaq böyük şərəf olacaq.
- Azərbaycanla Aİ-nin ümumi maraqları nədən ibarətdir?
- Bizim marağımız sıx tərəfdaşlıq, birgə maraqlar və "vahid, azad" Avropadır. Biz eyni mədəni irsi və tarixi bölüşürük. İcazə verin imkandan istifadə edərək Azərbaycanın yüksək qonaqpərvərliyinə, birinci Avropa Oyunlarına hazırlığın səviyyəsinə görə də minnətdarlığımı bildirim.
- Bildirdiniz ki, Riqa sammitində Avropanın qonşuluq siyasətinin genişləndirilməsi məsələsi müzakirə olunmayacaq. Məgər, bu siyasət kifayət qədər effektiv deyil?
- Biz Avropanın qonşularını çiçəklənən, sabit və təhlükəsiz ölkələr kimi görmək istəyirik. Bu, "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının əsas məqsədidir. Praqada keçirilmiş ilk sammitdən sonra uzun yol qət etmişik. Gürcüstanla, Moldova ilə, Ukrayna ilə assosiasiya haqqında 3 saziş imzalanıb. Onlar vacib siyasi sənədlərdir. İndi biz Azərbaycan da daxil olmaqla, digər 3 ölkəyə fərdi yanaşma yollarını axtarırıq. Biz çox uzun bir yolun başlanğıcındayıq və gələcəkdə heç nə istisna deyil.

"WE ARE AT THE BEGINNING OF A LONG ROAD"
R+ interview with Juris Poikans, an Ambassador-at-Large at the Ministry of Foreign Affairs of Latvia
The next summit of the Eastern Partnership (EaP) will be held in Riga on 21-22 May this year within the framework of Latvia's presidency in the Council of the European Union (EU). According to the Azerbaijan State Telegraph Agency (AzerTAc), the meeting will be attended by senior officials from 28 EU countries and six EaP partner countries, as well as the political leadership of the EU institutions, including President of the European Council Donald Tusk and President of the European Commission Jean-Claude Juncker. It is expected that the Riga Summit will endorse the strategic importance of EaP policy as part of the European Neighbourhood Policy in EU foreign policy. The summit will discuss topical issues of and challenges to the implementation of the EaP policy and identify the main directions of development of the EU's cooperation with partner countries in the coming years.
The summit will formulate the principles of formation of EaP policy, i.e. a non-confrontational partnership based on openness, transparency and identification of common goals, and will underline that the EaP is not spearheaded against any of the third parties.
The Riga Summit will be the first since the signing of association agreements between the EU and the three partner countries - Georgia, Moldova and Ukraine. It will assess the preliminary results of the implementation of association agreements.
There summit will also review the development of opportunities provided by the EaP policy with regard to cooperation with the other three partners - Azerbaijan, Belarus and Armenia. The EU is expected to confirm its readiness to take greater account of individual approaches in the dialogue with each of these partners, deepening mutually beneficial cooperation with each of them in different areas.
Juris Poikans, Latvia's ambassador for the EaP programme, told in an interview with R+ what else can we expect from the Riga Summit.
- What prospects can be offered by the Latvian Presidency of the Council of the European Union?
- It is a great honour and responsibility to act as a chairman of the European Union for half a year. For Latvia as a small country, which has made transition from its totalitarian path to the chairmanship of the alliance of the democratic nations in 25 years, it is a great achievement and success. This chairmanship brings great experience to the country, its government and the nation. It brings us closer to the processes taking place within the European Union, brings more understanding on how Europe works and strengthens government's institutions as we need to act faster and assume a greater responsibility. Latvia as a country that is close to the countries of Eastern Partnership has a comparative advantage in knowing and understanding you better. We hope to highlight the issues of the Eastern Partnership and its individual countries and set the right policy and guidelines for years ahead.
- You visited Azerbaijan three times before your present position with the EU. Most likely, you discussed here the Eastern Partnership Programme. What can you say about the results?
- The Eastern Partnership allows for building closer links between the European Union and your state. As a result, Latvia highly values the participation of Azerbaijan in the Eastern Partnership programme. We have created a long-term partnership in the field of energy; we have eased travel opportunities for Azerbaijani citizens to the Schengen area through the agreement on visa facilitation. The two parties have established a close political dialogue, as well. Latvia as a friend of Azerbaijan is doing its best to deepen ties between the European Union and Azerbaijan.
- During your recent visit to Baku, you mentioned that Russia had annexed part of Ukraine's territory, namely, the Crimea. Why is the EU unable to help Ukraine? Some politicians say that the EU foreign policy is ineffective. Otherwise, Ukraine would not be confronted with such problems.
- The European Union has explicitly condemned the illegal annexation of the Crimea and this policy is not going to change. The European Union has been developing a dialogue with Ukraine on a wide range of issues and will provide financial, technical and advisory assistance to reforming the country. The upcoming EU-Ukraine Summit will be a clear manifestation of this policy.
Having said that, we must be realistic - the European Union is currently unable to resolve the issue of the Crimea. Through the policy of Eastern Partnership, we are providing the countries with an opportunity to reform themselves according to the highest standards which should bring tangible results in a longer term. Eastern European countries are and will always be important because this is our immediate neighbourhood.
- The Eastern Partnership Summit will be held in Riga. Azerbaijan will again raise the issue of Nagornyy Karabakh at the meeting. What kind of support and innovation can Azerbaijan expect from this summit?
- Latvia understands frustration caused by the lack of progress on the issue of Nagornyy Karabakh. The international community, including the European Union, tries to bring a solution to the conflict through formats which have been accepted by the Parties. We are clearly aware that this is a time consuming problem but there is no other option but to search for a peaceful solution. This will require some time, however. The Summit in Riga will send a clear signal of the EU's willingness to continue co-operation with the Azerbaijani state and will recognize the constructive role of Azerbaijan in the development of the region of Southern Caucasus. The European Union is keen to get acquainted with the Azerbaijani version of a possible strategic partnership agreement between the European Union and Azerbaijan on which we could work on. Latvia will be honoured to host President I.Aliyev at the Summit.
- What are the interests that Azerbaijan and the EU have in common?
- Our interest lies in a close partnership, joint interests and the vision of Europe "Whole and Free". We share the same cultural heritage and history. Using this opportunity let me express great appreciation for Azerbaijani hospitality and the level of organization of the first ever European Sports Games.
- You stated that the expansion of the European Neighbourhood Policy framework will not be discussed at the Riga Summit. Why is that? Is this policy not effective enough?
- We want to see Europe's neighbourhood as a prosperous, stable and secure area. This is the key aim of the policy of Eastern Partnership. We have made a long way since the first Summit in Prague. Three Association agreements, which are important political documents, have been signed with Georgia, Moldova and Ukraine. We are seeking individual ties with the rest three countries, including Azerbaijan. We are at the beginning of a very long road and nothing can be excluded in the future.