Çərşənbə axşamı, 21:42
Yaxın iki həftədən bir qədər artıq müddətdə bütün dünyanın diqqəti Pekində keçirilən və açılış mərasimi «Quş yuvası» stadionunda düzənlənmiş Olimpiadaya dikiləcək.
Bu yarış Azərbaycanın idman tarixində yeni səhifə açır. Çünki idmançılarımız Pekinə, sadəcə, turnirdə iştirak üçün yox, medallar uğrunda yarışmaq üçün yollanıblar. Dördilliyin əsas yarışında uğurlu çıxış etmək üçün isə onların bütün imkanları var.
Elnur Məmmədlidən ilk qızıl
Pekində ilk medalı - özü də qızıl medalı 73 kq çəki dərəcəsində yarışan cüdoçu Elnur Məmmədli qazandı. Tatami üzərinə çıxdığı 5 qarşılaşmanın beşində də inamlı qələbə qazanan idmançı cüdo turnirinin əsl triumfatoruna çevrildi. O həm də azərbaycanlı cüdoçuların 1996-cı ildən bəri davam edən olimpiya uğursuzluğuna son qoydu.
Elnar lap əvvəldən turnirin qalibi adına əsas namizədlərdən sayılırdı. 2006-cı ildə 18 yaşında Avropa çempionu adını qazanmış Elnur Avropanın cüdo elitasına daxil oldu, bir il sonra isə Braziliyada keçirilən Dünya Çempionatında gümüş medal əldə edərək, Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazandı.
Yəqin ki, Elnurun Pekindəki çıxışı hələ uzun illər yaddaşlardan silinməyəcək, çünki onun göstərdiyi güləş bu turnirin əsl yaraşığı oldu. Belə təsəvvür yaranırdı ki, onun üçün Olimpiadada çıxış, az qala, məşqdir. Finalda qarşılaşdığı koreyalı Ku Çin Vonqla Elnurun çoxdan haqq-hesabı var idi: ötənilki Dünya Çempionatının finalında azərbaycanlı cüdoçu məhz koreyalıya məğlub olmuşdu. Pekində isə Məmmədli rəqibindən qisasını aldı: döyüşün başlamasından cəmi 13 saniyə keçmiş Elnur əla fənd işlədərək, rəqibini ipponla məğlub etdi.
Şübhəsiz, Məmmədli layiqli qələbə qazandı. Öz çıxışı ilə o, mütəxəssisləri heyrətləndirə bildi və artıq hamı Azərbaycan cüdo məktəbinin 73 kq qədər çəki dərəcəsində dominantlığını etiraf etməli olub.
Bu qələbə Azərbaycan yığmasının baş məşqçisi Ağayar Axundzadə üçün də çox vacib idi, çünki son 3 olimpiadada onun yetirmələri mükafatsız qalmışdı. Amma Pekin Olimpiadası göstərdi ki, 1992-ci ildə Barselonada keçirilən Olimpiya Oyunlarında qalib gəlmiş Nazim Hüseynovun layiqli davamçısı  var. Özü də onun karyerası hələ indi başlayır. Odur ki Elnur bu uğurunu 4 ildən sonra Londonda da təkrarlaya bilər.
«Gümüş» güləşçilər
Elnurdan sonra növbə yunan-Roma üsullu güləşçilər Rövşən Bayramov (55 kq) və Vitali Rəhimova (60 kq) da çatdı - onlar hərəyə bir gümüş medal qazandılar. Hər iki idmançı turnirdə inamlı təsir bağışladı, halbuki rəqiblər heç də zəif deyildilər. İlk döyüşdə misirli Məhəmməd Mustafanı məğlub edən Bayramov, 1/4 finalda kubalı Yaqner Ernandesdən üstün oldu. Yarımfinalda isə Bayramovu «köhnə tanış» - ermənistanlı Roman Amoyan gözləyirdi. Qeyd edək ki, püşk indiyədək bir neçə dəfə Amoyanı Bayramova rəqib edib. Hər şey ötən il Bakıda keçirilən Dünya Çempionatında başlamışdı - həmin turnirdə ilk görüşdəcə erməni rəqiblə tatami üzərinə çıxan Rövşən qalib gəlmişdi. Daha sonra pəhləvanlar bu il Tamperdə keçirilən Avropa Çempionatında da üzləşdilər və bu dəfə də qələbə azərbaycanlı güləşçinin oldu. Beləliklə, Pekindəki qarşılaşma bu idmançılar arasında sayca 3-cü döyüş oldu və bu dəfə də inamlı qələbə qazanan Rövşən Bayramov finala çıxdı.
Həlledici qarşılaşmada onun rəqibi 2008-ci ilin Avropa Çempionatında Bayramova məğlub olmuş rusiyalı Nazir Mankiyev idi. Amma bu dəfə bəxt rusiyalının üzünə güldü və o, minimal hesabla (6:5) qalib gələrək çempion adını qazandı.
Amma Bayramov da göstərdiyi nəticə ilə fəxr edə bilər - Olimpiya  Oyunlarının gümüş medalını qazanmaq asan məsələ deyil.
Digər güləşçimiz Vitali Rəhimov da Rövşənin yolu ilə getdi. Turnirə meydan sahibi Yanq Şenqen üzərində qələbə ilə başlayan güləşçimiz, sonrakı mərhələdə rumın Eyseybiyu Dyakonun müqavimətini qırdı. Amma Vitali üçün ən çətin qarşılaşma yarımfinal oldu: burada o ikiqat Olimpiya çempionu, üçqat dünya çempionu, Bolqarıstanı təmsil edən Armen Nazaryanla üz-üzə gəldi.  Rəhimov bacarıq və ustalıq nümayiş etdirərək, finala vəsiqə qazanmağı bacardı. Amma bütün səylərə baxmayaraq, final qarşılaşmasında rusiyalı İslambek Albiyevi üstələmək mümkün olmadı - 0:4.
Qeyd edək ki, hər olimpiya turnirində Azərbaycan komandası əvvəlki turnirlə müqayisədə medallarının sayını artırır. Əgər “Atlanta-96”da biz yalnız Namiq Abdullayevin əldə etdiyi «gümüş»lə öyünə bilərdiksə, Sidneydə idmançılarımızın qazandıqları medallar arasında 2 «qızıl» da var idi. Afinada isə Azərbaycan təmsilçiləri fəxri kürsüyə 5 dəfə qalxdılar və onların arasında yunan-Roma güləşçisi Fərid Mansurov çempion adını qazandı. Bu dəfə də «qızıl»a əsas namizədlərdən olan Mansurovun Pekində Olimpiadanın açılışı zamanı Azərbaycan Bayrağını daşıması rəmzi məna daşıyırdı.
Maraqlıdır ki, yarışda Azərbaycan idmançılarının çıxış edəcəyi idman növlərinin sayı da xeyli artıb. Xüsusilə, qeyd etmək lazımdır ki, ölkəmiz Olimpiadada ilk dəfə atçılıq idmanı ilə də təmsil olunur (Camal Rəhimov). Bundan başqa, bədii gimnastika üzrə də ölkəmizin bu mötəbər yarışa qatılması ilk haldır.
Ümumilikdə, Pekin Olimpiadasında 44 Azərbaycan idmançısı iştirak edir ki, onlar 11 idman növü üzrə uğur qazanmağa çalışacaqlar. Ənənəyə görə, güləşçilər, boksçular, cüdoçulardan uğur gözlənilir. Qeyd edək ki, bu idman növü üzrə Çinə 6 idmançımız yollanıb.
Qismət, forma, psixoloji yük
Amma Olimpiada elə yarışdır ki, burada heç də həmişə ən yaxşılar qalib olmur. Belə ki, turnirə qatılmış idmançının psixoloji hazırlığı, idman forması, idman xoşbəxtliyi və sair amillər həlledici rol oynayır. Odur ki burada favoritlər və autsayderlər bölgüsü yoxdur və Olimpiadanın istənilən iştirakçısı sürpriz etməyə qadirdir. Eyni zamanda, Olimpiadanın «Əsas qələbə yox, iştirakdır» şüarı da artıq keçmişdə qalıb. Axı Olimpiadaya qatılmış idmançıların böyük əksəriyyəti üçün bu, yalnız özünü göstərmək imkanı yox, həm də yaxşı qazanmaq üçün şəraitdir. Məsələn, Azərbaycanda qızıl medal əldə edəcək idmançıya veriləcək mükafatın məbləği 600 min manatdır. Odur ki idmançıların qələbə uğrunda yarışması üçün əlavə stimul da var.
Pekində azərbaycanlı idmançıların qaldıqları «China Hotel» mehmanxanası idman obyektləri və avtobus dayanacağına yaxında yerləşməsi baxımından üstünlüyə malikdir. «Bura bizi tam qane edir və nümayəndə heyətimizin özlərini Pekində evlərindəki kimi hiss edirlər. Elə həmin mehmanxanada prezident İlham Əliyev üçün də nömrə götürülüb», - deyə gənclər və idman naziri Azad Rəhimov vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Olimpiadaya hazırlıq üçün dövlət tərəfindən 3,150 milyon manat ayrılıb ki, bunun da 2,3 milyonu artıq xərclənib. Təkcə idmançıların Çinə uçmasını təmin etmək üçün «AZAL» şirkəti ilə imzalanmış müqaviləyə 650 min manat xərclənib. Formanın sifarişi üçün isə 206 min avro sərf edilib. Nazir bildirib ki, milli komanda üçün formanı Sloveniyanın «Mura» şirkəti hazırlayıb və ümumilikdə buna 500 min avro xərclənib. «Biz bir neçə variant seçmişik. Əlbəttə ki, formada bayrağın rəncləri olmalıdır. Lakin, təəssüf ki, dizayn baxımından bu, heç cür mümkün olmadı. Ona görə də seçim ağ rəngli kostyum və qırmızı qalstuklar oldu. Düşünürəm ki, açılış mərasimində nümayəndə heyətimiz digərlərindən müsbət mənada fərqlənirdi», - deyə nazir qeyd edib.
A.Rəhimov azərbaycanlı atlı Camal Rəhimovla bağlı sırf azarkeş hisslərini də açıqlayıb: «Mən bu oğlana inanırdım və onun Olimpiadaya vəsiqə qazanmasından məmnunam. İndiyədək Olimpiadada 20 yaşında cəmi 2 atlı çıxış edib. Bunlar Camalın məşqçisi Nelson Pesoa və onun oğlu Rodriqo Pesoadır. Məlum olduğu kimi, atçılıq çox bahalı idman növüdür və bu növdə idmançının Olimpiadaya hazırlanmasının öhdəsindən tək nazirlik gələ bilməzdi. Bu baxımdan biz Camalın tələbatlarının ödənməsi üçün hər ay 10 min avro ayırmış Heydər Əliyev Fonduna minnətdarıq. Fond 1 milyon 970 min avro qiyməti olan yeni atın alınmasına da kömək edib».
Qeyd edək ki, Pekinə Azərbaycan idmançılarından ilk olaraq cüdoçular yollandı. «R+»un xəbər verdiyi kimi, komanda ilk olaraq iqlimə uyğunlaşmaq üçün Çinə yaxınlığı baxımından Qazaxıstanda olub ki, bu da yarış ərəfəsində idmançıların durumuna müsbət təsir göstərməlidir.

Azerbaijan wins its first medals in the world's most prestigious tournament
The attention of the whole world will be centred on the Olympic Games, whose opening ceremony was held at the Bird's Nest stadium in Beijing, for the next couple of weeks. The games will open a new page in the history of Azerbaijani sports because our country arrived in China not merely to take part, but to win medals. And everything is in place for a successful performance at this prestigious tournament, which was proved by the first few days.
Elnur Mammadli becomes a pioneer
Judoist Elnur Mammadli (73 kg) won our first gold medal in Beijing. Having won five fights in a row, he won the judo tournament. He also ended the unlucky streak of Azerbaijani judoists since 1996. Before the Games, Elnur was regarded as one of the main favourives for the gold medal. He rapidly made his way into the elite of European judo, winning the European championship at the age of 18 in 2006. One year later, he won a silver medal at the world championship in Brazil, which helped him to win a place in the Olympics. Specialists will probably remember Elnur's performance in Beijing for a long time, but we can already say that his performance was a real decoration of the Games. There was an impression that performance in the Olympics was just a practice for him. In the final, Elnur was confronted by Korean Wang Ki-chun, with whom he had his own scores to settle. The rivals met in a decisive fixture of last year's world championship where the Asian sportsman gained a victory. But in Beijing Mammadli took revenge on the Korean. Thirteen seconds into the fight, Elnur had already beaten his rival. There is no doubt that Mammadli gained the victory he deserved. Many specialists were delighted with his performance, saying that the Azerbaijani judo school in the weight category of up to 73 kg was dominant. This victory was important for the chief coach of the Azerbaijani national team, Agayar Axundzada, as our sportsmen failed to win first places in the last three Games. However, the Olympics in Beijing showed that the Olympic champion of Barcelona 92, Nazim Huseynov, has a good follower who is only beginning his career. So Elnur may be even more successful in the next Games in London.
Sylver "classics"
Greco-Roman wrestlers Rovsan Bayramov (55 kg) and Vitaliy Rahimov (60 kg) won a silver medal each. They both performed quite confidently in the tournament, though their rivals were strong. Having beaten Egyptian Muhammad Mustafa in the first fight, Rovsan beat Cuban Yagnier Hernandez in the quarter finals. In the semi-finals, Bayramov encountered his "old friend" Roman Amoyan from Armenia. Everything began at the world championship in Baku last year. Rovsan beat him in the first fight then. Then they met at the European Championship 2008 in Tampere, where our sportsman won again. The fight at the Olympics was no exception as Bayramov successfully overcame the Armenian barrier and made it into the final.
In the final fight, Rovsan was confronted by Russian Nazir Mankiyev whom he beat at Euro 2008. This time the Russian was more successful and won the first half with a minimum score (4-3) and equalized in the last few seconds in the second half (2-2), becoming a champion. However, Bayramov has something to be proud of, because the Olympic silver costs a lot.
Rovsan's silver path was repeated by his team-mate Rahimov who began his performance at the Olympic Games by beating China's Yang Sheng and Romanian Eisebiu Diaconu. But perhaps, Vitaliy had his most difficult fight in the semi-finals where he confronted the two time Olympic champion and three time world champion, Armen Nazaryan, who represented Bulgaria. But Rahimov stood the test of stamina and won a place in the final to encounter Russian Islambek Albiyev. Despite all his efforts, Vitaliy failed to gain a single point in the final, and his rival gained a confident victory in the first half (2-0) and in the second half (4-0).
Our team has won increasing numbers of medals at each successive Olympics. While in Atlanta in 1996, our best achievement was the silver medal of freestyle wrestler Namiq Abdullayev, in Sydney we won more medals, of which two were gold. In Athens our sportsmen won five medals, of which Greco-Roman wrestler Farid Mansurov's was gold. And it is symbolic that he was the flag bearer of the Azerbaijani national team during the opening of the games - after all, our wrestler is one of the most promising candidates for a medal at the games.
It is notable that the number of sporting disciplines in which Azerbaijani sportsmen participate has also increased. In particular, the country is represented in equestrian sports at these games (by Camal Rahimov) for the first time in history, as also in rhythmic gymnastics. In total, 44 sportsmen from Azerbaijan will participate in Beijing, vying for medals in 11 disciplines.
Luck, shape and psychological burden
The Olympic Games is a special event in which victory does not always goes to the best person. There are many components: handling psychological stress, staying in shape, simple luck and so on. Thus there are no favourites or outsiders and every participant is likely to surprise the audience. In addition, the Olympic motto, "participation, not victory, is important," is gradually becoming obsolete. For the vast majority of athletes, the trip to the games is an excellent opportunity not only to demonstrate their abilities, but also to earn quite good money. In Azerbaijan, for example, the reward for a gold medal winner at the games is AZN 600,000. So, the Olympians have an extra incentive to win medals. The China Hotel, where the Azerbaijani delegation will stay, has the advantage of being close to the sports facilities and bus stops. "We find it very comfortable and suitable and all the necessary steps are taken to make our delegation feel at home in Beijing. Rooms have been reserved for Azerbaijani President Ilham Aliyev at the same hotel," said Youth Affairs and Sports Minister Azad Rahimov. The state allocated AZN 3.15 million for preparations for the Olympic Games, of which AZN 2.3 million have already been spent. The air travel contract with the AZAL airline alone cost AZN 650,000. The minister noted that uniforms for the national team were manufactured by the renowned Slovenian firm Mura and cost 500,000 euro. "We selected from several different versions. Of course, the clothing should recall the colours of the national flag, but unfortunately these colours did not fit into the design. That is why we chose white suits with red neckties. I think that at the opening ceremony our team looked better than other delegations," the minister said.
He also told us that he is a fan of the Azerbaijani rider Camal Rahimov. "I believed in that guy and I am glad that he won his Olympic place. Just two riders have ever appeared at the Olympic Games at the age of 20: Camal's coach Nelson Pesoa and his son Rodrigo Pesoa. You know, equestrian sport is quite an expensive thing to practice and the Ministry alone would not be able to afford to fund the sportsman's participation in tournaments. If we did, teams from other disciplines would remain unfunded. That is why we are so thankful to the Heydar Aliyev Fund, which transferred 10,000 euro monthly for Camal. The fund also helped us to buy a new horse, which cost 1.97 million euro," said Mr. Rahimov. The minister noted that if our sportsman makes it to the finals of the Olympic tournament, he will try to make time to fly to Hong Kong to watch the riding competition. In the mean time, the judo wrestlers were the first Azerbaijani sportsmen to arrive in Beijing. As R+ has already reported, the team spent their initial acclimatization period in Kazakhstan near the Chinese border to be in good shape on the eve of the games. The training in Almaty was supportive and conditioned the judo wrestlers for their performance at the games.