KLAVİATURA İLƏ QOL ÇƏKMƏK
İnformasiya kommunikasiya texnologiyalarınının (İKT), kompyuter şəbəkələrinin, avtomatlaşdırma sahələrinin inkişafını sürətləndirən bizim əsrdə məlumatın qiymətliliyi durmadan artır. Bu, yalnız personal kompyuter və internet istifadəçiləri üçün deyil, həmçinin öz fəaliyyətini hər hansı kənar təzyiqdən maksimum qorumaq istəyən çoxsaylı biznes qurumları və dövlət orqanları üçün də önəmlidir.
Buna görə də bu gün elektron sənədlərini saxtakarlıqdan qorumaq bir nömrəli problem olaraq gündəmdədir. Özü də bu çox rahatlıqla həll olunur. Bunun üçün sənədin altında elektron məlumatların kriptoqrafiq çevrilməsi nəticəsində əldə edilmiş simvolların ardıcıllığını, yəni elektron rəqəmsal imza (ERİ) qoymaq kifayətdir, ERİ fərdi imzanın özünəməxsus analoqudur.
Məhz ERİ-nin hesabına sənədlərin kağız versiyaları üzərində sərf edilən iş və vaxt azalır, ofislərdə kağızların miqdarı aşağı düşür, həmçinin müqavilələrin altında imza qoymaq üçün iş adamlarına yüz minlərlə kilometr məsafə qət etməyə ehtiyac qalmır. Qeyd edək ki, bu, xarici iş adamlarına aid məsələdir. Çünki Azərbaycanda hələ də «Elektron imza və elektron sənəd haqqında» qanunun tətbiqinə rastlanmayıb. Baxmayaraq ki «Elektron Azərbaycan» qlobal proqramı çərçivəsində «Elektron hökumət» yaratmaq üçün məhz elektron imza çox vacibdir.
Qanun köhnəlib?
Qeyd edək ki, bir sıra hüquqi prosedurları, həmçinin müqavilələrin, qəbizlərin, icarə və başqa sahələrdə olan anlaşmaların təsdiqini mürəkkəbə əl atmadan gerçəkləşdirməyə imkan verən qanun Azərbaycan Milli Məclisi tərəfindən dörd il bundan qabaq 9 mart 2004-cü il tarixdə qəbul edilib. Qanun elektron imzanın istifadəsinin əsaslarını və onun elektron sənədləri dövriyyəsində tətbiqini,  elektron bazarının iştirakçıları arasında, yəni hüquqi və fiziki şəxslər, dövlət və bələdiyyə qurumları arasında elektron imzanın istifadəsi zamanı ortaya çıxan münasibətlərin tənzimlənməsi hüquqlarını müəyyən edib.
Qanuna görə, elektron imza bütün sahədən olan  elektron sənədlərdə istifadə edilə bilər. Burada yalnız qanunla müəyyən edilmiş sahələr istisnadır.
Düşünülürdü ki, dörd il bundan qabaq elektron sənəd dövriyyəsi rəsmi status əldə etdikdən sonra bir neçə sahə - bank, sosial təminat, elektron kommersiya və sair sahələr bir sıra üstünlüklər əldə etdi. Lakin «Region plus»la söhbətində Azərbaycan İnternet Forumunun prezidenti, İnformasiya Texnologiyaları və Sistemləri Multimedia Mərkəzinin direktoru Osman Gündüz bildirib ki, bütün bu üstünlüklər hələ ki deklarativ xarakter daşıyır.
«Elektron imza haqqında» qanun elektron imzasının sertifikatlaşdırılması üzrə xüsusi mərkəzlərin yaradılmasını nəzərdə tutur. Son məlumatlara görə, Azərbaycan Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin (RİTN)  İnformasiya Hesablama Mərkəzi (İHM)  Milli Sertifikatlaşdırma Mərkəzi (MSM) yaratmaq niyyətindədir və MSM-in elektron imzaların sertifikatlaşdırılması məsələsini həll edəcəyi düşünülür. Ancaq təəssüf ki, hətta belə olan vəziyyətdə belə «Elektron imzası və elektron sənədi haqqında» qanunun tətbiqi üzrə heç bir praktiki addımları müşahidə etmək mümkün olmur. Mən hər hansı infrastruktur bölmələrinin yaradılması barədə konkret addımları nəzərdə tuturam. Həmçinin bəlli deyil ki, elektron imza əldə etmək üzrə xidmət bütün vətəndaşlara, yoxsa yalnız dövlət orqanlarına şamil ediləcək», - deyə O.Gündüz vurğulayıb.
Bununla belə o, vurğulayıb ki, qanun çoxdan qəbul edilib və dünya sahəsində çoxsaylı texnoloci dəyişikliklər baş verdiyindən mütləq onda müəyyən dəyişikliklər edilməlidir.
Banklar elektron imzaya meyil edirlər
Ancaq müəyyən müsbət irəliləyişlər var. Osman Gündüzün fikrincə, dövlət qurumları, bank icmaları, həmçinin bir sıra sıravi istifadəçilər elekron rəqəmsal imzaların tətbiqinə tam hazırdırlar. Baxmayaraq ki, qanun geniş ictimai səviyyədə hələ real olaraq işləmir, ancaq ölkədə elektron imzaları istifadə edirlər. Həm də bu praktika qanun hələ qəbul edilməzdən öncə də tətbiq edilməyə başlanmışdı.
Məsələn, hazırda «Azericard» prosessinq mərkəzində hazırda Azərbaycan bankları ilə bütün sənəd dövriyyəsi rəqəmsal imza əsasında gerçəkləşdirilir. İnternet-bankinqdə də rəqəmsal imza elementləri istifadə edilir. «Azericard» faktiki olaraq rəqəmsal imzanın sertifikatlaşdırılması və yoxlanılması mərkəzidir. Təşkilat imzaların verilməsi üçün avadanlıq alıb və qanun real olaraq qüvvəyə mindikdə o, lisenziya mərkəzi kimi fəaliyyət üçün müraciət edəcək.
Həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun (İTİ) alimləri tərəfindən rəqəmsal imzalı elektron sənəd dövriyyəsinin gerçəkləşdirilməsi və onların AMEA-nın yerli şəbəkəsində tətbiqi üçün alqoritmlər və proqram vasitələri hazırlayıblar.
«Ölkənin dövlət strukturları arasında informasiya mübadiləsi sahmanlı gedir, Vergilər Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi və bir sıra başqa qurumlar artıq daxili elektron sənəd dövriyyəsi mexanizmlərini formalaşdırırlar. Bu, informasiya münasibətlərinin inkişafında böyük sıçrayış deməkdir. Ancaq bu münasibətlər nə cürsə rəsmiləşdirilməli, sivilizasiyalı üsullarla gerçəkləşdirilməlidir ki, bu gün buna rastlanılmır. Vəziyyət internet bankçılığının, elektron ticarətin inkişafını, Azərbaycanda elektron biznesin genişləndirilməsini və onu təhlükəsizlik səviyyəsinin artırılmasını yetərincə əngəlləyir»,- deyə Multimedia Mərkəzinin rəhbəri vurğulayır.
O.Gündüz bildirir ki, Baltikyanı ölkələrdə, qonşu Rusiya və Ukraynada elektron imzadan yetərincə geniş istifadə edilir. Çünki yalnız Rusiyada hazırda elektron imzaları təsdiq edən 200-ə yaxın lokal mərkəz mövcuddur. Ukraynada isə «elektron imza haqqında» qanunun tətbiqi çərçivəsində «virtual notarius», yəni sertifikatlaşdırma mərkəzi layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə 0,5 milyon dollar vəsait ayrılıb. Ölkəyə neft dollarının axınını nəzərə alsaq, bu rəqəm, doğrudan da,  Azərbaycan üçün kiçikdir.
Əsas söz hökumətindir
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin informasiya cəmiyyətinin inkişafı şöbəsinin rəisi Rüfət Gülməmmədov «Region plus»a bildirib ki, hər şey ilk baxışda göründüyü kimi elə də pis deyil və elektron imzaların tətbiqi elə də uzun çəkməyəcək. Onun sözlərinə görə, «Elektron imza və elektron sənəd haqqında» qanunun tətbiqi üçün Milli Sertifikatlaşma Mərkəzinin rəhbərliyi altında üç səviyyəli ierarxiya yaratmaq lazımdır. «Bəllidir ki, qanunauyğun olaraq ölkədə elektron imzaların tətbiqini bu cür mərkəzlər yaradılmadan gerçəkləşdirmək mümkün deyil. Bundan başqa, qanunda açıq-aydın qeyd edilir ki, başqa növ elektron imzalar, yəni sertifikatı olmayan imzalar hüquqi gücə malik olmayacaqlar»,- deyə Gülməmmədov vurğulayıb.
Daha sonra isə sahələrarası elektron sənəd dövriyyəsinin vahid formatını nəzərdə tutan «Elektron hökumət» layihəsinin çərçivəsində sahədaxili dövlət sertifikatlaşma mərkəzlərinin yaradılması düşünülür. Nəhayət, qanuna uyğun olaraq şirkətlər, banklar və başqa özəl qurumlar öz korporativ sertikifatlaşdırma mərkəzlərini yarada bilərlər. Onlara elektron imzalı sənədlərin dövriyyəsi üçün tam sərbəstlik verilib. Qeyd etmək lazımdır ki, elektron imzalar artıq Azərbaycanın bir sıra bankları tərəfindən internet bankinq xidmətinin gerçəkləşdirilməsi üçün tətbiq edilir, bu zaman üçüncü səviyyəli sertifikatlaşdırma mərkəzləri istifadə edilir.
Müsahibin sözlərinə görə, hazırda dünyada elektron sənəd dövriyyəsi üzrə bir neçə standart fəaliyyət göstərir. Azərbaycan həm Qərb təcrübəsindən,  həm də MDB ölkələri arasında qəbul edilmiş dövlətlərarası formatdan yararlanmaq niyyətindədir.
RİTN ekspertləri tərəfindən Rusiya, həm Türkiyə, həm də Baltikyanı ölkələrin qanunun tətbiqi üzrə qaydaların və mexanizmlərin yaradılması təcrübəsi öyrənilib. Müvafiq qanunvericilik bazası, normativ sənədlər hazırlanıb, Türkiyənin telekommunikasiya strukturu ilə elektron imzalar sahəsində əməkdaşlıq üzrə niyyət protokolu bağlanıb.
Konsaltinq xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində Türkiyənin sözügedən qurumu və Rusiyanın «Vosxod» Elmi Tədqiqat İnstitutu arasında sazişlər bağlanıb. Qeyd edək ki, Rusiyada 2005-ci ildə məhz «Vosxod» ETİ-nin bazasında ilk əsaslı təsdiq mərkəzi yaradılıb və o, elektron rəqəmsal imzaların vahid dövlət reyestrini gerçəkləşdirir. Həmçinin Cənubi Koreyanın «ST» şirkəti ilə əməkdaşlığa başlanıb.
Koreya müxətəssisləri ilə sözügedən mövzuda artıq seminar keçirilib və artıq onlar tərəfindən 2004-cü il qanununa görə, qəbul edilmiş konsepsiyaya uyğun olaraq, sertifikasiya mərkəzlərinin strukturu işlənir. Bundan başqa, Latviyanın müvafiq qurumları elektron imzalar üçün elektron idarəetmə proqramının hazırlanmasında, həmçinin elektron satınalmalar sisteminin yaradılmasında Azərbaycana məsləhətlər verməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
R.Gülməmmədov həmçinin bir sıra nazirliklər və qurumlar tərəfindən daxili elektron sənəd dövriyyəsi mexanizmlərinə formalaşdırılması faktını qeyd edib. Həmçinin vurğulayıb ki, ölkədə vahid sertifikatlaşdırma və elektron imzaların qeydiyyatı mexanizminin tətbiqi olmadan qurumlarda yaradılmış elektron strukturlar ictimaiyyət tərəfindən tam keyfiyyətli istifadə edilə bilməz. Məhz buna görə də RİTN tərəfindən Milli Sertifikatlaşdırma Mərkəzi yaradılır. Nazirliyin təmsilçisinin sözlərinə görə, əgər yaxın vaxtlarda Azərbaycan hökuməti Koreya mütəxəssisləri tərəfindən yaradılmış sistemi təsdiq edərsə və Koreya hökuməti tərəfindən bizim ölkəyə 30 milyon dollar məbləğində güzəştli kredit verilməsi üçün saziş bağlanarsa, 2009-cu ilin əvvəlinə Milli Sertifikatlaşdırma Mərkəzinin strukturlarını qurmaq imkanları yaranacaq və marağı olan qurumlar qeydiyyat və elektron imzaların verilməsi üçün müraciət edə biləcəklər.
Qeyd edək ki, ölkə hökuməti Dünya Bankı ilə analoci danışıqlar aparır. DB «Elektron hökuməti» layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə 30 milyon dollar borc verməyə hazırdır.
Planlar gerçəkləşdirilməsini gözləyir
Ölkənin bütün regionlarını vahid elektron sənəd dövriyyəsi sisteminə qoşmağa imkan verən vahid informasiya şəbəkəsi nə qədər tez yaradılacaq? «Elektron Azərbaycan» layihəsinin koordinatoru R.Gülməmmədovun sözlərinə görə, RİTN artıq bunun fəaliyyət proqramı üzrə sənədləri dövlət qurumlarının və geniş ictimaiyyətin müzakirəsinə çıxarıb.
Layihənin gerçəkləşdirilməsi üçün ilkin olaraq dövlət hakimiyyətinə mərkəzi qurumları tərəfindən informasiya reserslarının formalaşması işinin sürətlənməsi vacib görülür. Belə ki, yaxın 1- 1,5 il ərzində bütün bələdiyyələrin və başqa yerli dövlət qurumlarının resursları formalaşdırılacaq. Daha sonra yaradılmış və yaradılmaqda olan informasiya resurslarının uyğunlaşdırılması gerçəkləşdiriləcək. Bunlar əvvəlcə sıx qarşılıqlı əlaqədə fəaliyyət göstərəcəklər, daha sonra isə dövlət strukturlarının vahid portalında birləşdiriləcəklər.
Bunun üçün məlumatların ötürülməsi vahid elektron şəbəkəsinin yaradılması düşünülür. Məsələnin texniki tərəfinin həlli üçün «AzDataCom» sürətli məlumat ötürülməsi şəbəkəsi özünəməxsus rol oynayacaq.
RİTN-nin İnformasiya Hesablama Mərkəzinin direktoru Nail Mərdanov isə bildirib ki, elektron imzaların sahiblərinin rəqəmsal sertifikatı olacaq. Orada sahibkarın adı və bu açıq açarın istifadə məqsədi göstəriləcək.
Bundan başqa, RİTN elektron imzaların identifikasiyalaşmış kodları üçün depozitari yaratmaq fikrindədir. Məhz depozitarinin olmaması ölkədə elektron ticarətin inkişafını əngəlləyən amildir. İlk öncə depozitari dövlət qurumları üçün yaradılacaq. Daha sonra özəl qurumlar gündəmə gələcək.
Elektron imzaların identifikasiya kodlarının ilk depozitarinin yaradılması bu il yox, gələn il mümkündür. Qeyd edək ki, bu gün yalnız Azərbaycan Milli Bankı lokal elektron kommersiya sistemi təklif edir. Belə şəraitdə ölkədə müxtəlif elektron alqı-satqıları üçün xarici sistemlərdən istifadə edilir.
Nəhayət, RİTN Məlumat Hesablama Mərkəzi artıq elektron imzanın tətbiqi üçün milli açıq açarlar infrastrukturunun yaradılması üçün tender elan edib. Tender təklifləri sentyabrın 9-na kimi götürüləcək, tender prosedurunun özü isə sentyabrın 10-da gerçəkləşdiriləcək. Başqa sözlə, RİTN çətinliklərə baxmayaraq, elektron imzaların verilməsi və istifadə sistemlərinin iş rıçaqlarının yaradılması üzərində ciddi işləyir və nazirliyin təmsilçilərinin elektron imzaların 2009-cu ildə tətbiq ediləcəyi barədə verdiyi vədlər əsassız deyil.
«Elektron Azərbaycan» dövlət proqramı və Azərbaycanın Avropa Şurasının kibernetika cinayətləri üzrə konvensiyasına qoşulması çərçivəsində ölkədə elektron təhlükəsizliyi üzrə milli mərkəzin (AZ-UERT) yaradılması da düşünülür. Mərkəz RİTN yanında «.az» domeni altında fəaliyyət göstərəcək və saytların işlənilməsi və istismarı zamanı yaranan texniki problemləri həll edəcək, həmçinin dövlət strukturları və əhali ilə informasiya təhlükəsizliyi sahəsində aktiv əməkdaşlıq gerçəkləşdirəcək.
Başqa sözlə, AZ-UERT elektron sənədləşməsinin normal fəaliyyəti üçün böyük rol oynayacaq. Hələlik isə ölkənin çoxsaylı istifadəçiləri öz məlumatlarını hakerlərin hücumundan qorumaq üçün ABŞ-da geniş tətbiq olunan quraşdırma mikroprosessorlu xüsusi kartlardan istifadə edə bilərlər.
Və bu, heç də istifadəçiyə elektron imza qoymağa imkan verən yeganə texniki vasitə deyil. Alternativ variantlar kimi mütəxəssislər adi elektron parolu, internet planşeti, videoskayneri, gözlərin identifikasiyası üçün lazeri və ya səstanıyanı sadalayırlar.

WITH ONE HIT ON THE KEYBOARD
In our century - a century of rampant development of information and communication technology (ICT), computer networks and automation, the value of information is steadily rising for rank-and-file users of personal computers and the internet, as well as for numerous businesses and government agencies that wish to ensure maximum security against attack for their activities. Thus the protection of electronic documents from forgery is today's number one priority. This task is quite easy to achieve. It is sufficient to put on a document a certain sequence of symbols acquired as a result of the cryptographic transformation of electronic data, i.e. an electronic digital signature (EDS), equivalent to one's own signature. The use of an EDS will reduce the time and expense spent on paper versions of documents and the amount of paperwork in offices. Businessmen will not have to cover long distances in order to sign a contract. We should be specific: this applies to foreign businessmen, because Azerbaijan has yet to enforce the law "On the electronic signature and electronic documents", although the e-signature is required to create an "electronic government" within the framework of the Electronic Azerbaijan global programme.
The law is obsolete?
A law was adopted by the Azerbaijani parliament more than four years ago - on 9 March 2004 which makes it possible to carry out a whole number of legal procedures such as the approval of contracts, invoices, rent and other agreements without the use of ink. It established a new legal basis for the use of an electronic signature in the circulation of electronic documents, law and the regulation of relations between participants in the electronic market as private individuals, legal entities, government agencies and municipalities with the use of an electronic signature. According to the law, an electronic signature and electronic documents can be used in all contexts, except for those stipulated by the law.
The circulation of electronic documents was granted official status four years ago and, immediately afterwards, several sectors such as banking, social security, electronic commerce and others acquired a whole range of indisputable advantages. But these advantages are still of a theoretical nature, said Osman Gunduz, president of the Azerbaijani Internet Forum and director of the Multimedia centre for information technology and systems, in an interview with R+.
The law "On the electronic signature" provides for the establishment of special centres to certify an electronic signature. According to the latest information, the information and computer centre of the Azerbaijani Ministry of Communications and Information Technology intends to set up a National Certification Centre (NCC) to solve the issue of certifying electronic signatures. Despite this, we still do not see any practical steps to enforce the law "On the electronic signature and the electronic document". I mean specific steps such as the establishment of infrastructure. It is also not clear whether the service to grant an electronic signature will be offered to all citizens without exception, or just to government agencies," said Gunduz.
At the same time, our interviewee believes that the law itself should definitely undergo certain changes as it was adopted "a long time ago" and since then there have been a great many technological changes in the international arena.
Banks begin signing
But there is some progress. According to Gunduz, government agencies, the banking community and even most rank-and-file users are ready to use the EDS. Although the law is still not fully effective at the wider public level, electronic signatures are already in use. Moreover, this practice was in force even before the law was adopted. For example, Azericard's processing centre is currently circulating all documents to Azerbaijani banks on the basis of an electronic signature. Elements of the electronic signature are also used in internet banking. The organization has purchased the equipment necessary to issue signatures and when the law actually takes effect, the centre will apply for registration as a licensing centre.
Further, scientists at the Information Technology Institute of the Azerbaijani National Academy of Sciences (ANAS) have already developed algorithms and software to effect the electronic circulation of documents with a digital signature and process them in the local network of ANAS.
"The country's government agencies have already established a useful exchange of information, while the Tax Ministry, the State Customs Committee and a number of other departments are already preparing domestic mechanisms for electronic document circulation. This is evidence of a great breakthrough in the development of information communication. But these relations should be formed and carried out in a disciplined manner, which is not the case today. This state of affairs puts a significant brake on the development of internet banking, electronic trade, the expansion of electronic business in Azerbaijan and its level of security," said the head of the Multimedia centre.
Gunduz stressed that the Baltic countries and neighbouring Russia and Ukraine are making quite extensive use of the electronic signature. For example, in Russia alone there are about 200 (!) local centres which certify the EDS. Ukraine has allocated more than $0.5 million to implement a project called "Virtual Notary" (ie. a certification centre) as part of the enactment of the law "On the electronic signature". It is not a lot of money, considering the inflow of oil dollars into the country.
The government has the final say
Meanwhile, in remarks to R+, Rufat Gulmammadov, head of the department for the development of the information society at the Ministry of Communications and Information Technology (MCIT), pointed out that not everything is as bad as it appears at first sight and the extensive use of EDS is just around the corner. In his words, in order to enforce the law "On the electronic signature and electronic document", it is necessary to create a three-layer hierarchy headed by the National Certification Centre. "According to the law the use of electronic signatures in the country is not possible without such centres. Moreover, the law makes it quite clear that all other types of e-signatures, i.e. signatures without certificates, will have no legal force," said Gulmammadov.
Then there are plans to set up state intrasectoral certification centres and to adopt a single format for the intrasectoral circulation of documents within the framework of the e-government project (Electronic Government). Finally, according to the law, companies, banks and other private concerns can set up their own corporate certification centres - they are given free rein for the circulation of documents with an electronic signature. It is worth pointing out that some Azerbaijani banks are already using e-signatures for internet banking (a third-level certification centre is being used for this purpose).
There are currently several standards for the circulation of electronic document in the world and, according to our interviewee, Azerbaijan intends to use both Western experience and the format adopted by CIS countries. Specifically, MCIT experts have studied the experience of Russia, Turkey and the Baltic countries to create rules and a mechanism for enforcing the law, they have prepared an appropriate legislative base and standard acts and have signed a protocol of intent on cooperation with the Turkish telecommunications agency in the realm of e-signatures. In order to provide consultancy services, agreements have been signed with the same Turkish agency and the Russian Voskhod scientific-research institute (incidentally, the Russian Federation set up, in 2005, the first root certification centre to maintain a single state registry of the EDS at the Voskhod scientific-research institute). We have also entered into cooperation with the South Korean company ST. Korean specialists have already held a seminar on this subject and now they are developing a structure for the certification centres in compliance with the law adopted in 2004. Moreover, agencies in Latvia have expressed their readiness to advise Azerbaijan on the development of an electronic management programme for the e-signature and a system of electronic procurement.
Gulmammadov also highlighted the formation of internal mechanisms for electronic document circulation by a number of our ministries and departments, observing at the same time that without introducing single certification rules and a single mechanism for registering the EDS, society will not be able to make full use of the electronic structures created by the departments. For this reason, the MCIT is setting up the NCS. According to a ministry spokesman, if in the near future the Azerbaijani government approves the system developed by Korean specialists and signs an agreement on the allocation of a $30 million loan from the Korean government, by the beginning of 2009 there will be an opportunity to develop the structure of the NCS and interested departments will be able to start registering and issuing e-signatures.
The government is also in similar negotiations with the World Bank, which is ready to allocate another $30 million for the implementation of the electronic government project.
Plans await implementation
How quickly will a single information network appear that will allow all regions to connect to the system of electronic document circulation? According to Gulmammadov - the coordinator of the Electronic Azerbaijan project - the MCIT has already submitted documents on its action programme to government agencies and the public for consideration. The paramount task in implementing the project should be the acceleration of the development of information resources by central bodies of government. So, in the next 1-1.5 years, we will develop the resources of municipalities and other local government agencies, we will then unify information resources which are closely related and finally unite them into a single portal of government agencies. To this end, it is planned to create a single electronic network for data transfer and the AzDataCom single network of fast data transfer will play a role in solving the technical aspects.
In his turn, the director of the MCIT information and computer centre, Nail Mardanov, pointed out that owners of e-signatures will have a digital certificate which will indicate the name of its owner, the purpose in using the open key and so on.
Moreover, the MCIT intends to create its own depository of e-signature ID codes. It is the lack of a depository which is slowing down the development of e-commerce in our country. The depository will be created first for government agencies and then for private organizations. The first depository of e-signature ID codes will be created, if not this year, then next year. It has to be said that today only the International Bank of Azerbaijan offers a local system of electronic commerce. This being the case, foreign systems are being used to conduct electronic deals in the country.
Finally, the MCIT information and computer system has already announced an open tender to set up a national infrastructure of open keys to use the e-signature. Tender proposals will be accepted until 9 September, while the tender procedure will begin on 10 September.
In other words, despite everything, the Ministry of Communications is working hard to create the working levers of a system to issue and use e-signatures and statements by ministry representatives that e-signatures will be in use in 2009 make sense, especially as within the framework of the Electronic Azerbaijan state programme, and following admission to the Council of Europe convention on cybercrime, it is planned to set up a national centre for electronic security (AZ-CERT) in Azerbaijan. The centre will operate within the .az domain under the MCIT, will solve technical problems in the development and use of websites and will actively cooperate with government agencies and the population to provide information security. This means that AZ-CERT will have a significant role in the normal functioning of electronic documentation. For the time being, the large army of Azerbaijani users who wish to secure their information against hackers can use the special cards with a built-in microprocessor which are widely used in the USA. This is not the only technical means by which a user can use an e-signature. As alternative options, specialists cite an ordinary electronic password, an internet pad, a video scanner, and an eye and voice identification laser.