2012-ci ildən sonra iqtisadi geriləmə gözlənilirmi?
Artıq 16 ildir -1992-ci ildən bu yana Azərbaycan beynəlxalq maliyyə institutları (BMİ), o cümlədən Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF), Dünya Bankı (DB), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) və sair qurumlarla əməkdaşlıq edir. Şəksiz ki, bu əməkdaşlıq respublikanın xeyrinə olub. BMİ-nin yardımı ilə ölkədə bir sıra strateji vacib layihələr gerçəkləşdirilir. Bundan başqa, ölkə hökuməti iqtisadiyyatın gələcək inkişafı üzrə onların tövsiyələrini nəzərə alır.
Misal üçün, sosial iqtisadi inkişafın sürətlənməsi üzrə dövlət proqramının hazırlanmasında BVF-nin tövsiyələri diqqət mərkəzində idi. Bununla yanaşı, BMİ-nin inflyasiya səviyyəsi ilə bağlı proqnozları çox vaxt hökumətin proqnozları ilə üst-üstə düşmür. Və bir sıra yerli iqtisadçı ekspertlər narazılıq bildirmişdilər ki, çox vaxt BVF ekspertləri inflyasiya sıçrayışlarından danışarkən nədənsə «Azərbaycanı Zambiya ilə eyni tuturlar».
Bununla yanaşı, BVF-də yenə də düşünürlər ki, neft dollarlarının böyük axını, ölkənin neftdən asılılığı, büdcə xərclərinin artımı inflyasiyanın daha da sürətlənməsinə, manatın daha da qiymətdən düşməsinə gətirəcək. Bu da öz növbəsində həyat səviyyəsinin aşağı düşməsinə və ölkənin sərmayə cəlbediciliyinin azalmasına səbəb olacaq.
Bu bəyanatların əsaslandığı təmiz monetarist postulatlar praktikada heç də həmişə özünü doğrultmur. Bu dəfə BVF-nin dünya iqtisadiyyatının vəziyyəti haqqında iyul hesabatında (World Economic Outlook 2008) Azərbaycan iqtisadiyyatının orta və uzunmüddətli perspektivi haqqında verilmiş məlumatlar yerli KİV-də geniş əks-səda doğurmuşdu.
Neft var və olacaq
Bu məlumatlar Qarşılıqlı Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının statistik metodologiyasıın cəlb edilməsi ilə təşkil edilmişdi. Beləliklə, BVF-nin proqnozlarına görə, artıq 2011-ci ildə Azərbaycanın iqtisadi artım tempi minimal səviyyəyə - 1,6 faizə düşəcək. 2012-ci və 2013-cü illərdə ümumi daxili məhsulun (ÜDM) həcmi uyğun olaraq 1,7 faiz və 2,6 faiz azalacaq.
Başqa sözlə, 2012-ci ildə Azərbaycanda ÜDM həcminin mənfi dəyişmə dinamikası gözlənilir. BVF ekspertlərinin hesablamasına görə, əgər 2007-ci ildə Azərbaycanda ÜDM-in artımı 23,4 faiz təşkil etmişdisə, 2008-ci ildə bu göstərici 18,6 faizdən çox olmayacaq və 2009-cu ildə 15,6 faizə bərabər olacaq. Yerli KİV təmsilçiləri həmin an ehtimal etdilər ki, BVF-nin bu cür mənfi proqnozu 2012-ci ildə Xəzərin Azərbaycan sektorunda yerləşən “Azəri-Çıraq-Günəşli” yataqlarında hasilatın zirvə göstəricilərinin əldə edilməsinin gözlənilməsi ilə bağlıdır.
Başqa sözlə, əgər Azərbaycan az neft çıxararsa, ölkə iqtisadiyyatının artımı dayanacaq. Özü də hesabat üçün iki amil nəzərə alınmayıb: birincisi, ölkədə qaz hasilatının artımı, ikincisi, iqtisadiyyatın neftdənkənar bölmələrinin inkişafı diqqətdən kənarda qalıb.
Bir neçə gün sonra BVF-nin Azərbaycan üzrə daimi təmsilçisi Koba Qvenetadze BVF-nin Azərbaycan üzrə son məruzəsinin bir sıra bəndlərinə aydınlıq gətirib.
«2012-ci ildə Azərbaycanda ÜDM-in həcminin 1,7 faiz azalmasının proqnozlaşdırılması heç də müxtəlif mətbuat orqanlarının iddia etdiyi kimi, iqtisadi tənəzzülün başlanğıcı deyil. ÜDM-in azalması ortamüddətli perspektivdə neft hasilatının dinamikasını əks etdirir. Neft hasilatı üzrə plana və və təsdiq edilmiş karbohidrogen ehtiyatlarına görə neft hasilatı 2011-ci ildə zirvə səviyyəsinə çatacaq, bundan sonra yavaş-yavaş azalma başlayacaq. Azərbaycan ÜDM-ində neft bölməsinin yüksək payının olmasını nəzərə alaraq, plan 2012-ci ildən başlayaraq ÜDM həcmlərinin azalacağından bəhs edir. Bu göstərici Azərbaycanda 2004-cü ildən müşahidə edilən yüksək ÜDM artımı kontekstində nəzərə alınmalıdır. Bu proses də neft hasilatının artım dinamikası ilə sıx bağlıdır. Əgər, əlbəttə, gələcəkdə hasilat yeni yataqların açılması və ya mövcud yataqların daha səmərəli istismarı hesabına artarsa, onda BVF ÜDM artımı üzrə proqnozlarına yenidən baxar»,- deyə K.Qvenetadze vurğulayıb.
Fondun təmsilçisi bildirib ki, bu proqnozlar Azərbaycanla dördbəndlik məsləhətləşmələr çərçivəsində hazırlanıb və məruzədə öz əksini tapıb. «Struktur islahatlar sahəsində irəliləmələr, sahibkarlıq mühitinin yaxşılaşdırılması, infrastrukturun çağdaşlaşdırılması və yeniləşdirilməsi, iqtisadiyyatın neftdənkənar sahələrində yüksək artım tempi gözləməyə imkan verir. Neft hasilatının azalması şəraitində neftdənkənar bölmə Azərbaycan iqtisadi artımının aparıcı qüvvəsinə çevrilməlidir. Azərbaycan xalqı üçün daimi iş yerlərinin yaradılması və rifah səviyyəsinin ardıcıl olaraq yaxşılaşdırılması çox vacibdir. Bu məqsədlərin əldə edilməsi neftdənkənar bölmənin dinamik artımının təşkil edilməsindən çox asılıdır», - deyə məruzədə vurğulanır.
Göründüyü kimi, BVF-nin proqnozu Azərbaycanda neft hasilatının dinamikası ilə bağlı olub. Qeyd edək ki, Britaniyanın «Royal Institute of International Affairs» elmi mərkəzinin araşdırmasına görə, Azərbaycanda gündə 1,3 milyon barrelə bərabər olan neft hasilatı zirvəsi 2010-2013-cü illərə təsadüf edəcək. «Azərbaycanda neft hasilatının və ixracını artımı «BP»nin operatoru olduğu iri «Azəri-Çıraq-Günəşli» («AÇG») yataqları ilə bağlıdır»,- deyə məruzədə vurğulanır.
Britaniya analitiklərinin fikrincə, Azərbaycanda qaz hasilatının zirvə göstəricisi sutkada 0,5 milyon barrel neftə ekvivalentdir və «Şahdəniz» qaz kondensant yatağının hesabına baş verəcək bu göstərici 2011-2016-cı illərə təsadüf edəcək. Bununla yanaşı qeyd edilir ki, «Azərbaycan yaxın zamanlarda neftdən asılılığı bir qədər azalda bilər».
Bununla yanaşı, bu yaxınlarda - iyun ayında «Oil & Gas-2008» konfrans sərgisinin açılışı zamanı Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev bildirib ki, bu il Azərbaycanda neft hasilatı 50 milyon tonu keçəcək və gələn il 60 milyon tona çatacaq. Həmçinin bəllidir ki, 2012-2015-ci illərdə ölkədə ildə 66-67 milyon ton neft hasil ediləcək. Dövlət başçısının sözlərinə görə, Azərbaycanın enerji resursları yaxın yüz ildə tükənməyəcək.
Bildirmək gərəkdir ki, hazırda «AÇG»də 46 quyudan neft hasil edilir. Onların sutkalıq debiti 800 min barrel, yəni 110 min ton neftə və 27-28 milyon kubmetr qaza bərabərdir. Bununla yanaşı, 2008-ci ilin sonuna Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkətinin operatoru olan «BP» neft şirkəti «AÇG» üzrə sutkada bir milyon barrelə bərabər olan maksimal hasilat həcminə çıxmaq niyyətindədir.
Əgər yaxın zamanlarda «AÇG»dən çıxarılacaq neftin toplam həcmi 5,6 milyard barrelə bərabərə götürülürdüsə, «BP-Azərbaycan» neft şirkətinin prezidenti Bill Şreyderin dediyinə görə, ««BP» bu göstəricinin 9 milyard barrelə qədər artırılacağına ümid edir». Bu, «AÇG»də yeni neft hasilatı üsullarının istifadə edilməsinə və yeni məhsuldar «Balaxanı» layının işlənməsi layihəsinin hesabına baş verəcək. «Çıraq-Balaxanı» layihəsinin sanksiyalaşdırılması 2009-cu ilin sonuna planlaşdırılır.
ARDNŞ-in proqnozlarına görə, 2015-ci ilə kimi Azərbaycanda illik qaz hasilatı 47,6 milyard kubmetrə bərabər olacaq ki, bu da 2007-ci ilin göstəricisindən 2,8 dəfə çoxdur. «Şahdəniz» yatağının “Mərhələ-1” layihəsi çərçivəsində «Şahdəniz» yatağının ehtiyatlarının yalnız beşdə bir hissəsi çıxarılacaq. “Mərhələ-2” layihəsində isə 20 milyard kubmetr qaz çıxarılacaq. Bununla belə, ekspertlər və Azərbaycan hökuməti əmindir ki, bu göstəricini istək olarsa, daha on milyard kubmetr artırmaq mümkündür.
Özü də «Şahdəniz» heç də Azərbaycanın təsdiq edilmiş və ya hələ təsdiqi gözlənilən qaz ehtiyatlarının hamısı demək deyildir. İndi ARDNŞ-in gündəmində beş perspektiv struktur - «Ümid», «Babək», «Naxçıvan», «Abşeron» və «Zəfər-Məşəl» yataqları dayanır və onlarda kəşfiyyat işləri başlamalıdır.
Göründüyü kimi, gələcəkdə Azərbaycan indi mövcud müqavilələr çərçivəsində və həm də davam edən kəşfiyyat fəaliyyəti hesabına daha çox karbohidrogen xammalı əldə edəcək. Bu zaman dünya bazarında neftin və qazın qiymətinin durmadan artmasını da unutmaq olmaz.
Bundan başqa, neft və qaz hasilatını artırmaqla yanaşı, Azərbaycan hökuməti iqtisadiyyatın neftdənkənar bölməsinin inkişafı üzərində işləyir. Bu zaman diqqət kənd təsərrüfatı, nəqliyyat, turizm və sair strateji vacib sahələrin üzərinə yönəldilir. Bunun nəticəsidir ki, Azərbaycan Milli Bankının məlumatına görə, 2008-ci ilin birinci yarısında neftdənkənar bölmədə ÜDM 5694,6 mln manata çatıb. Bu, 2007-ci ilin birinci yarısına olan göstəricidən (3688 mln manat) 15,6 faiz çoxdur.
Böhran istisnadır
Yenə də ekspertlərin fikrinə üz tutaq. Azərbaycan İqtisadi İslahatlar Fondunun prezidenti Azər Əmiraslanovun fikrincə, «faktik olaraq BVF-nin proqnozlarında sözügedən müddətdə Azərbaycanda böhran gözlənildiyindən bəhs edilmir».
«Bundan başqa, Azərbaycan iqtisadiyyatının ortamüddətli və uzunmüddətli dövrdə artım templərinin azalması haqqında proqnozlar yeni və eyni zamanda təbiidir. BVF-dən də qabaq bu cür proqnozlar hökumət tərəfindən tutulub və 2008-ci ilin büdcə zərfinə daxil edilib. Dünya Bankı rəsmi göstəricilərə əsaslanaraq bu ilin əvvəlində oxşar proqnozlarla çıxış etmişdi», - deyə A.Əmiraslanov vurğulayır.
İqtisadçının fikrincə, iyulun 29-da BVF-nin Bakı ofisi mətbuatda gedən yanlış şərhlərlə bağlı bəyanat yayıb. «Beynəlxalq maliyyə institutlarının proqnozları üzərində oynayaraq pessimist ssenarilərə, iqtisadiyyatın zəifləməsi və qarşıdan maliyyə böhranı gəlməsi haqqında nəzər nöqtəsi formalaşdırmağa yönəlmiş istənilən manipulyasiya əsassızdır. Biz bunu Azərbaycanın inkişaf perspektivlərinə kölgə salmaq cəhdi kimi qiymətləndiririk», -deyə A.Əmiraslanov vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, bu və ya başqa ölkədə iqtisadi böhran bir ayda olaraq müflisləşmə miqyasları, iş yerlərinin bağlanması, istehlak tələbatının azalması ilə səciyyələnir. «Azərbaycanda tamamilə əks meyil müşahidə edilir. Orta və uzunmüddətli perspektivdə, hətta iqtisadi inkişaf meylinin gələcək artımı gözlənilir. Təcrübə göstərir ki, iqtisadi böhran, adətən maliyyə böhranından sonra gəlir. Azərbaycanda 2012-2013-cü illərdən sonra heç cür maliyyə böhranı gözlənilmir. Dövlətin maliyyə bazası daha da güclənəcək, əhalinin ödəniş qabiliyyəti artacaq. İqtisadiyyatın böhranı və geriləməsi əks istiqamətdə ölçülən bir sıra amillərin qarşılıqlı təsiri nəticəsində mümkündür. Əgər böhranı şərtləndirən amillər yoxdursa, hadisələrin bu cür cərəyan etməsindən söhbət belə gedə bilməz»,- deyə A.Əmiraslanov vurğulayıb.
Bundan başqa, iqtisadçı əmindir ki, neft hasilatı artım templərinin azalmasını defolta və tənəzzülə gətirəcəyi, işsizliyin və yoxsulluq səviyyəsinin artmasına səbəb olacağı barədə edilən iddialar tamamilə gerçəklikdən uzaqdır. «Neft hasilatının və neft gəlirlərinin həyat səviyyəsinə heç bir təsirinin olmadığını iddia edənlər həm də hasilatın azalması ilə yoxsulluğun artacağını bəyan edirlər. Azərbaycanda qarşıdan gələn müddətdə ÜDM artımı templərinin azalması tamamilə təbiidir və neft hasilatının önəmli artımının olmaması ilə bağlıdır. İqtisadçılara bəllidir ki, kəskin böyük göstəricilərilə səciyyələnən uzunmüddətli artım qeyri-realdır», - deyə A.Əmiraslanov bildirib.
Onun fikrincə, gələcəkdə xidmət sektorunun, kənd təsərrüfatı məhsulları emalının, turizmin, nəqliyyatın və rabitənin inkişafı hesabına iqtisadiyyatın neftdən kənar bölməsinin xüsusi çəkisi artacaq. Bu da iqtisadi artım templərinə müsbət təsir göstərəcək.
Bununla yanaşı, iqtisadçı ehtimal edir ki, iqtisadi inkişafın bu və ya başqa inkişaf ssenarisinin tutulması zamanı həm də ölkənin tranzit potensialının adekvat qiymətləndirməsi də vacibdir.
«Misal üçün, Gürcüstan ÜDM-dən 40-50 faizini bu amilin hesabına formalaşdırmağı düşünür. Azərbaycanda isə iqtisadi perspektivlər qiymətləndirilən zaman bu amil nəzərə alınmır»,- deyə A.Əmiraslanov vurğulayır.
ÜDM-in əsas komponentləri arsında başqa bir məqam isə sərmayələrin həcmidir. Başqa sözlə, yerli və xarici sərmayələrin, həmçinin təmiz ixracatın ÜDM həcminə müsbət təsirini də nəzərə almaq lazımdır. Buna görə də əhalinin istehlak xərclərinin və dövlət bölməsinin xərclərinin dinamik artımı şəraitində ÜDM-in önəmli səviyyədə azalmasını proqnozlaşdırmaq da doğru deyil.
A.Əmiraslanov həmçinin bildirib ki, Xəzərin Azərbaycan bölməsindəki «Azəri-Çıraq-Günəşli» neft yataqlarının tammiqyaslı işlənməsi, yeni neft və qaz kondensant yataqlarının kəşfiyyat imkanları, neftin qiymətinin artması, neftdən kənar bölmənin inkişaf meyilləri iqtisadi artımın davam edəcəyinə zəmanət verir və «həm beynəlxalq səviyyədə, həm də dövlət strukturları səviyyəsində əvvəlki proqnozlara yenidən baxmağa vadar edəcək».
Özü də ortamüddətli perspektivdə iqtisadi artımın kəmiyyət yox, keyfiyyət dəyişməsi gözlənilir. Bu, BVF-nin də, hökumətin də proqnozlarında öz əksini tapıb. Məsələn, əgər 2007-ci ildə neft bölməsinin ÜDM-də payı 58-59 faiz təşkil edibsə, 2011-ci ildə bunun 47 faizə enməsi gözlənilir. BVF 2008-ci ildə iqtisadiyyatın neftdənkənar bölmələrinin 9 faiz, strateji rezervlərin 25 milyard dollara qədər artmasını proqnozlaşdırır.
BVF-nin 2012-2013-cü illər üzrə proqnozlarının analizi göstərir ki, həmin müddətdə Azərbaycan inkişaf etmiş iqtisadiyyata və möhkəm maliyyə dayaqlarına malik ölkəyə çevrilməlidir. Əgər 2006-cı ildə 34,5 faizlik artım fonunda adambaşına ÜDM göstəricisi 2469 dollara bərabər idisə, BVF-nin proqnozuna görə, 2013-cü ildə 2,6 faizlik azalma olsa da, adambaşına ÜDM 12 915 dollara bərabər olacaq.
«Başqa sözlə, Azərbaycan adambaşına gəlirləri yüksək olan ölkələr sırasına daxil olub. BVF-nin proqnozuna görə, 2013-cü ildə Azərbaycanda adambaşına neftdənkənar ÜDM göstəricisi 7,5 min dollara, Ermənistanda isə 6,4 mil dollara bərabər olacaq. Bütün bu məlumatlar göstərir ki, iqtisadi artım daim azalan templərlə olsa da, davam edəcək. Və mütləq rəqəmlərdə artım göstəriciləri dinamikasını qoruyacaq»,-deyə iqtisadçı fikrinə yekun vurur.
Öz növbəsində tanınmış iqtisadçı Oqtay Haqverdiyev «Region plus»a bildirib ki, «Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafının gələcəyi barədə proqnoz verən BVF ekspertləri böyük ehtimalla «BP-Azərbaycan»ın 12 il bundan qabaq ölkənin neft hasilatının 2012-ci ildən sonra kəskin düşəcəyi barədə hesablamalarını əsas götürüblər».
«Əslində isə hər şey heç də belə deyil və 12 il bundan qabaq edilmiş bu hesabatı çoxdun unutmaq lazımdır. Hər şeydən öncə son on ildə Azərbaycanın neft ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi dəyişib. Həm də ölkənin qaz ehtiyatları ortaya çıxıb. Hazırda ölkə dünya bazarında karbohidrogen xammalının etibarlı ixracatçısı kimi yer tutur», - deyə O.Haqverdiyev bildirib. Ekspert vurğulayıb ki, yerli geoloqlar ölkənin neft ehtiyatlarının yüz il, qaz ehtiyatlarının isə 50-60 il tükənməyəcəyini müəyyən ediblər.
«Reallıqları anlamaq lazımdır. Ehtimal edək ki, bu gün biz ildə 50 milyon ton neft çıxarırıq. Əgər gələn il həmin qədər və ya azacıq çox neft hasilatı əldə edəcəksə, aydındır ki, neft hasilatının artımı qeydə alınmayacaq. Ancaq biz ildə 50 milyon tona bərabər olan neft hasilatı göstəricisinə malik olacağıq. Eyni misalı ÜDM-ə görə də çəkə bilərik. Yəni hələ ki neft-qaz sektoru iqtisadi artımın əsasında durur və ÜDM-in strukturunda 60 faizi təşkil edir. ÜDM-in həcmi isə azalmayacaq, əksinə, onların artımı proqnozlaşdırılır. Bu isə iqtisadiyyatın neftdən, kənar bölmələr hesabına baş verəcək.
Bunun parlaq nümunəsi kimi bu ilin birinci yarısı üzrə göstəriciləri göstərmək olar. Həmin göstəricilərə görə, neftdənkənar sektorda artıq böyük artım templəri müşahidə edilir. Bundan başqa, neftdənkənar bölmənin inkişafına, neftə alternativ olan ixrac potensialının yaradılmasına yönəlmiş proqramlar var. Ancaq onların gerçəkləşdirilməsi bir ilin işi deyil; bunun üçün on illiklər sərf edilməlidir. Nəhayət, gün gələcək və ölkənin neftdənkənar bölməsi ÜDM-in strukturunda 50 faizdən çox yer tutacaq. Biz gözləyirik ki, bu, ən azı yaxın 10-15 ildə gerçəkləşəcək. Ona görə də bizim iqtisadi böhranla üzləşmə qorxumuz yoxdur. Yalnız iqtisadi artım templərinin müəyyən düşməsi mümkündür. Ancaq ÜDM-in öz templəri isə daima artacaq», - deyə O.Haqverdiyev vurğulayıb.
Neftdənkənar bölməyə ümid çoxdur
Yuxarıda sadalanan daha bir vacib amil də var. Ölkədə gerçəkləşdirilən yeni infrastruktur layihələri də BVF tərəfindən 2012-ci ildən sonra baş verəcəyi ehtimal edilən iqtisadi tənəzzülün olmayacağını göstərir. Özü də onların gerçəkləşməsində heç də BVF-dən nüfuzu az olmayan beynəlxalq maliyyə institutları iştirak edəcəklər. Məsələn, yaxın 12-18 ayda ölkə hökuməti ilə birgə ovtoyol infrastrukturunun yaxşılaşdırılması sahəsində ekoloji problemlərin həllində kreditləşmə üçün yeni layihələr hazırlamaq niyyətindədir.
Bununla belə, DB-nin Direktorlar Şurası tərəfindən 2007-2010-cu illər üzrə ölkə ilə tərəfdaşlıq strategiyasının (UPS) büdcəsinin iki dəfə artırılması məsələsi bəyənilib. 2009-2010-cu illər üzrə əlavə maliyyələşdirmə 1,2 milyard dollar səviyyəsində, yəni hər il üzrə 600 milyon səviyyəsində razılaşdırılıb. Ancaq layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün əlavə vəsaitlər lazım olarsa, bank tərəfindən 1,2 miyard dollar səviyyəsində müəyyənlişdirilmiş limitin artırılması məsələsinə yenidən baxıla bilər.
Həm də Azərbaycanda özəlləşdirmə prosesi davam edir. Özü də bir neçə il qabaq o, əsas mərhələsinə - strateci özəlləşdirməyə qədəm qoyub. Özü də hökumət özəlləşdiməyə bir məqsəd kimi deyil, özəl bölmənin inkşafını stimullaşdırmaq və ölkənin iqtisadi potensialını artırmaq üçün mülkiyyət formasını dəyişmək vasitəsi kimi baxır.
Ölkənin iqtisadi siyasətinin kökündə dövlət müəssisələrini maksimum baha satmaq dayanmır. Çünki bunun nəticəsində onların fəaliyyəti dayana bilər. Əsas məqsəd müəssisələrin fəaliyyətinin bərpası, onda mövcud olan iş yerlərinin qorunması, həmçinin yenilərinin açılmasıdır. Bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
Büdcədən xüsusilə sahibkarlığın dəstəklənməsinə sərmayə xərcləri də artır. Həmçinin dövlət büdcəsinin tərtib edilməsi zamanı hökumət neftin həddindən baha olmasına ümid etmir. Bununla yanaşı, ölkədə inflyasiya templərinin aşağı salınması üzrə ardıcıl tədbirlər kompleksi cerçəkləşdirilir.
Bununla yanaşı, respublikanın xarici ticarət dövriyyəsinin həcminin yetərincə artması müşahidə edilir. Belə ki, 2008-ci ilin birinci yarısında Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsi 20 milyard 572 milyon 261,4 min dollara çatıb ki, bu da 2007-ci ilin birinci yarısına olan göstəricidən 4,1 dəfə çoxdur. İlin birinci yarasında xarici ticarətdə müsbət saldo 14 milyard 405 milyon 825,4 min dollar təşkil edib.
Həmçinin artıq neçənci ildir ki, ölkənin dövlət büdcəsi sosial yönümlüdür. Təhsilin, səhiyyənin maliyyələşdirmə həcmləri artır, əmək haqları və pensiyalar qaldırılır. İqtisadi inkişaf naziri Heydər Babayevin bu yaxınlarda bildirdiyi kimi, Azərbaycan iqtisadiyyatının lokomotivi sayılan neft-qaz sektorunda layihələrin gerçəklşdirilməsi ölkənin çox-çox illər öncəsi dayanıqlı inkişafı üçün əsas yaradıb.
Onun fikrincə, dünya böhranına baxmayaraq, 2008-ci ildə Azərbaycanda iqtisadi inkişaf templəri ikirəqəmli səviyyədə qalacaq və ölkə artım templərinə görə dünya lideri mövqeyini qoruyacaq. Son dörd ildə, yəni 2004 - 2007-ci illərdə ölkə iqtisadiyyatı 96 faiz artıb. «Biz iqtisadi potensialı iki dəfə artırmağı və bu güclü iqtitsadi bazada yüksək templəri qorumağı bacardıq. İqtisadi inkişafı davam etdirmək, əlbəttə, asan iş deyil»,- deyə nazir vuğulayıb.
Qeyd edək ki, 2008-ci ilin birinci yarısında ölkə üzrə ÜDM 16,5 faiz artıb. Heydər Babayev hesab edir ki, ÜDM artım templərinin azalması, yəni 2006-cı ildə 34,5 faiz olduğu halda, 2007-ci ildə 25 faizə düşməsi müsbət dəyişilmələrdən xəbər verir və bunun nəticəsində yaxın gələcəkdə bu göstəricini daha aşağı səviyyədə sabitləşdirmək mümkün olacaq. Cari ildə isə Azərbaycan ÜDM-nin real artımının 20 faiz, həcminin isə 32,4 milyard dollar olacağı proqnozlaşdırılır.
Başqa sözlə, əgər ÜDM artımının templəri azalsa belə, Azərbaycan iqtisadiyyatında staqnasiyadan və ya mənfi göstəricilərdən söhbət gedə bilməz...

БЕСПРИЧИННЫЙ ПЕССИМИЗМ
Вот уже более 16 лет - с 1992 года Азербайджан тесно сотрудничает с международными финансовыми институтами (МФИ), в частности с Международным валютным фондом (МВФ), Всемирным банком (ВБ), Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) и пр. Безусловно, это сотрудничество пошло на пользу республике. При помощи МФИ в стране осуществляется целый ряд стратегически важных проектов, кроме того, правительство страны учитывает их рекомендации по дальнейшему развитию экономики. К примеру, рекомендации МВФ были учтены при подготовке госпрограмм по ускорению социально-экономического развития. Между тем, прогнозы МФИ, касающиеся уровня инфляции, далеко не всегда совпадают с прогнозами правительства, и ряд отечественных экспертов-экономистов даже выражали недовольство тем, что зачастую эксперты МВФ, говоря об инфляционных всплесках, почему-то "приравнивают Азербайджан к Замбии". При этом в МВФ по-прежнему полагают, что большой приток нефтедолларов, зависимость страны от нефти, рост бюджетных расходов приведут к еще большему ускорению инфляции, обесцениванию национальной валюты (маната) и, как следствие, падению уровня жизни и снижению инвестиционной привлекательности страны. Чисто монетаристские постулаты, на которых построены эти заявления, оправдываются на практике не всегда. На этот раз бурные дискуссии в СМИ вызвали прогнозные данные по развитию экономики Азербайджана на среднесрочную и долгосрочную перспективу, опубликованные в июле в отчете МВФ о состоянии мировой экономики (World Economic Outlook 2008).
Нефть есть и будет
Данные были составлены с привлечением статистической методологии Организации экономического сотрудничества и развития (OECD). Так, согласно прогнозам МВФ, уже в 2011 году темпы экономического роста в Азербайджане достигнут минимального уровня - 1,6%, а в 2012 и 2013 гг. объем ВВП снизится соответственно на 1,7% и 2,6%. То есть отрицательная динамика изменения объема ВВП Азербайджана ожидается уже в 2012 году. По расчетам экспертов МВФ/OECD, если в 2007 году рост ВВП Азербайджана составлял 23,4%, то в 2008 году он не превысит 18,6%, а в 2009 году снизится до 15,6%.
Отечественные представители СМИ сразу же предположили, что столь "негативный прогноз" МВФ был связан с тем, что до 2012 года, как ожидается, будут достигнуты пиковые показатели добычи нефти с блока нефтяных месторождений "Азери-Чираг-Гюнешли" (АЧГ) в азербайджанском секторе Каспия. После же указанной даты прирост нефтедобычи не ожидается.
Иными словами, если Азербайджан станет добывать меньше нефти, рост экономики страны приостановится. При этом в расчет не брались сразу два фактора: прирост добычи газа и перспективы развития ненефтяного сектора экономики.
Несколькими днями позднее постоянный представитель МВФ в Азербайджане Коба Гвенетадзе внес ясность в некоторые пункты последнего доклада МВФ по Азербайджану.
"Прогнозируемое сокращение в 2012 году ВВП Азербайджана на 1,7% не должно оцениваться как начало экономического спада, как это представляют различные органы печати. Сокращение ВВП отражает динамику нефтедобычи в среднесрочной перспективе. Согласно планам по нефтедобыче и утвержденным углеводородным запасам, добыча нефти достигнет пика в 2011 году, после чего постепенно начнет падать. Учитывая высокий удельный вес нефтяного сектора в ВВП Азербайджана, план говорит о снижении с 2012 года объемов ВВП. Этот показатель в то же время должен учитываться в контексте высокого роста ВВП, наблюдаемого в Азербайджане с 2004 года. Данный процесс тесно связан с динамикой роста нефтедобычи. Конечно, если в будущем добыча вновь увеличится за счет открытия новых месторождений или более эффективной эксплуатации существующих, то МВФ пересмотрит прогнозы по росту ВВП", - сказал К.Гвенетадзе.
Представитель фонда отметил, что эти прогнозы подготовлены в рамках 4-й статьи консультаций с Азербайджаном и нашли отражение в докладе. "Сдвиги в сфере структурных реформ, улучшение предпринимательской среды, модернизация и расширение инфраструктуры позволяют ожидать высокого темпа роста в ненефтяном секторе экономики. По мере снижения нефтедобычи ненефтяной сектор должен превращаться в ведущую силу экономического роста Азербайджана. Для азербайджанского народа важнее всего создание постоянных рабочих мест и продолжительное улучшение уровня благосостояния. Достижение этих целей зависит от организации динамично развивающегося ненефтяного сектора", - говорится в нем.
Как видно, прогноз МВФ все же был связан с динамикой нефтедобычи в Азербайджане. Отметим, что, по прогнозам британского научного центра Royal Institute of International Affairs, пик добычи нефти в Азербайджане в объеме 1,3 млн. баррелей в сутки придется на                      2010-2013 гг. "Рост добычи и экспорта нефти в Азербайджане произойдет за счет крупного морского месторождения "Азери-Чираг-Гюнешли", оператором которого является bp", - сказано в докладе.
По мнению британских аналитиков, пик добычи газа в Азербайджане в 0,5 млн. баррелей нефтяного эквивалента в сутки за счет газоконденсатного месторождения "Шахдениз" придется на 2011-2016 гг. При этом особо отмечается, что "Азербайджан в ближайшее время сможет несколько ослабить зависимость от нефти".
Между тем не далее как в июне - на открытии юбилейной выставки-конференции Oil & Gas-2008 - президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что в нынешнем году добыча нефти в стране превысит 50, а в следующем - 60 млн. тонн. Известно также, что в 2012-2015 годах в стране будет добываться 66-67 млн. тонн нефти в год. По словам главы государства, энергоресурсов Азербайджана хватит на ближайшие 100 лет.
Следует сказать, что в настоящее время на блоке АЧГ добыча идет с 46 скважин, суточный дебит их в целом составляет 800 тыс. баррелей (110 тыс. тонн) нефти и 27-28 млн. кубометров газа. При этом к концу 2008 года bp - оператор Азербайджанской международной операционной компании - планирует выйти на максимальный объем добычи нефти с АЧГ в объеме 1 млн. баррелей в сутки. Но если до недавнего времени суммарный объем добычи нефти с АЧГ прогнозировался на уровне 5,6 млрд. баррелей, то, судя по недавнему заявлению президента bp-Azerbaijan Билла Шрейдера, "bp рассчитывает на увеличение этого показателя до 9 млрд. баррелей". Произойдет это благодаря применению на АЧГ новых методов нефтеотдачи и реализации проекта разработки продуктивного пласта "Балаханы". Санкционирование проекта "Чираг-Балаханы" планируется на конец 2009 года.
По прогнозам же ГНКАР, к 2015 году годовая добыча газа в Азербайджане достигнет 47,6 млрд. кубометров, что в 2,8 раза превышает показатель 2007 года. В рамках Стадии-1 проекта "Шахдениз" будет добыта лишь пятая часть запасов месторождения, а вот Стадия-2 даст 20 млрд. кубометров. При этом местные эксперты и правительство Азербайджана уверены, что показатель при желании можно увеличить еще на 10 млрд. кубометров.
При этом "Шахдениз" содержит далеко не весь объем доказанных и еще требующих подтверждения газовых ресурсов Азербайджана. На повестке дня у ГНКАР числятся пять перспективных структур - "Умид", "Бабек", "Нахчыван", "Абшерон" и "Зафар-Машал", на которых вот-вот должны начаться разведочные работы.
Как видно, в будущем Азербайджан будет добывать гораздо больше углеводородного сырья как в рамках существующих контрактов, так и в счет продолжающейся разведочной деятельности. При этом нелишне отметить и постоянный рост стоимости нефти и газа на мировом рынке.
Кроме того, помимо наращивания добычи нефти и газа правительство Азербайджана работает над развитием ненефтяного сектора экономики. При этом ставка делается на развитие таких стратегически важных отраслей, как сельское хозяйство, транспорт, туризм и пр. Как результат, по данным Национального банка Азербайджана, за I полугодие 2008 года уровень ненефтяного ВВП Азербайджана достиг отметки в 5694,6 млн. манатов, что на 15,6% превышает данные на 1 июля 2007 года (3688 млн. манатов).
Кризис исключен
Обратимся, однако, к мнению экспертов.
Так, по мнению президента Фонда экономических реформ Азербайджана Азера Амирасланова, "фактически в прогнозе МВФ не говорится о кризисной ситуации в Азербайджане в указанный период".
"Более того, прогнозы о снижении темпов роста экономики Азербайджана в среднесрочной и долгосрочной перспективе не новы и естественны. Еще прежде, чем МВФ, подобные прогнозы были составлены правительством и включены в пакет бюджета на 2008 год. Всемирный банк, ссылаясь на официальные данные, в начале этого года выступил со схожими прогнозами", - сказал А.Амирасланов.
По словам экономиста, 29 июля бакинский офис МВФ распространил заявление об ошибочном комментарии прогнозов в печати.
"Любые манипуляции с прогнозами международных финансовых институтов, основанными на пессимистичных сценариях, формирование точки зрения об ослаблении экономики и предстоящем финансовом кризисе совершенно беспочвенны. Мы расцениваем эти действия как попытку бросить тень на перспективы развития Азербайджана", - подчеркнул А.Амирасланов.
По его словам, экономический кризис той или иной страны, как правило, характеризуется расширением масштабов банкротств, закрытием рабочих мест, снижением потребительского спроса.
"В Азербайджане наблюдаются совершенно противоположные тенденции. В средне- и долгосрочной перспективе ожидается даже дальнейшее усиление тенденций экономического развития. Так, опыт показывает, что экономический кризис обычно становится следствием кризиса финансового. В Азербайджане в 2012-2013 гг. не только финансового кризиса не ожидается - финансовая опора государства еще больше укрепится, возрастет платежеспособность населения. Кризис и спад развития экономики наступают под влиянием множества тесно взаимосвязанных факторов, изменяющихся в негативном направлении. Если отсутствуют факторы, обуславливающие кризис, то о таком развитии событий и речи быть не может", - заявил А.Амирасланов.
Более того, уверен экономист, утверждения о том, что снижение темпов роста нефтедобычи приведет к дефолту и спаду, безработице и повышению уровня бедности, абсолютно нереалистичны. "Те, кто заявляет об отсутствии воздействия нефтедобычи и роста нефтяных доходов на уровень жизни, прогнозируют рост бедности вследствие снижения динамики добычи. Снижение темпов роста ВВП в Азербайджане в предстоящий период вполне естественно и связано с отсутствием значительного возрастания нефтедобычи. Экономистам известно, что длительный резкий рост, характеризующийся большими показателями, нереален".
По мнению А.Амирасланова, в будущем за счет развития сферы услуг, переработки сельскохозяйственной продукции, туризма, транспорта и связи возрастет удельный вес ненефтяного сектора экономики, что позитивно отразится на темпе экономического роста.
При этом экономист полагает, что при составлении тех или иных сценариев экономического развития необходима адекватная оценка еще и транзитного потенциала страны. "К примеру, Грузия рассчитывает на формирование ВВП за счет этого фактора на 40-50%, в Азербайджане же роль данного фактора при оценке экономических перспектив не учитывается", - заявил А.Амирасланов.
Еще один момент из числа основных компонентов ВВП - объем инвестиций. То есть необходимо учитывать положительное влияние роста объема внутренних и внешних инвестиций и чистого экспорта на объем ВВП. Поэтому в условиях динамичного роста потребительских расходов населения и общих расходов государственного сектора ожидать значительного снижения ВВП не приходится.
А.Амирасланов также отметил, что полномасштабная разработка блока нефтяных месторождений "Азери-Чираг-Гюнешли" в азербайджанском секторе Каспия, возможность разведки новых нефтяных и конденсатных залежей и газодобычи, рост цен на нефть, тенденции развития ненефтяного сектора гарантируют продолжение экономического роста и "побудят пересмотреть прежние прогнозы не только международные организации, но и государственные структуры".
При этом в среднесрочной перспективе ожидаются уже не количественные, а качественные изменения экономического роста, что видно из прогнозов как правительства, так и МВФ. К примеру, если в 2007 году удельный вес нефтяного сектора в ВВП составлял 58-59%, то в 2011 году он снизится до 47%. МВФ прогнозирует рост ненефтяного сектора в 2008 году на 9%, стратегических резервов - до $25 млрд. Анализ прогноза МВФ на 2012-2013 гг. показывает, что в этот период Азербайджан должен стать страной с развитой экономикой и прочными финансовыми устоями. Если в 2006 году в условиях 34,5-процентного роста ВВП на душу населения составлял $2469, то в 2013 году, когда МВФ прогнозирует 2,6-процентный спад, этот показатель достигнет $12915.
"То есть Азербайджан войдет в число стран с высокими доходами на душу населения. Согласно МВФ, в 2013 году доля ненефтяного ВВП на душу населения составит $7,5 тыс., а в Армении - $6,4 тыс. Все эти данные показывают, что экономический рост продолжится, пусть и при постепенно снижающихся темпах, в абсолютных же цифрах показатели роста сохранят динамику", - резюмировал экономист.
В свою очередь известный эксперт-экономист Октай Ахвердиев в беседе с R+ отметил, что "прогнозируя будущность развития экономики Азербайджана, эксперты МВФ, скорее всего, брали за основу расчеты компании bp-Azerbaijan 12-летней давности, что после 2012 года в стране резко упадет добыча нефти".
"На самом деле это далеко не так, и про расчеты 12-летней давности пора бы забыть. Во-первых, за последнее десятилетие изменилась оценка запасов нефти Азербайджана. При этом у страны появился газ. Сегодня республика выступает надежным экспортером углеводородного сырья на мировой рынок", - сказал О.Ахвердиев.
Причем отечественные геологи, подчеркнул эксперт, уже определили, что запасов нефти в республике хватит на 100, а газа - на 50-60 лет.
"Надо понимать очевидное. Предположим, сегодня мы добываем, к примеру, 50 млн. тонн нефти. И если в будущем году будет достигнут аналогичный или чуть больший уровень нефтедобычи, то, понятно, роста нефтедобычи не будет, зато мы будем иметь цифру 50 млн. тонн в год. Ту же самую аналогию можно привести по ВВП. То есть, если нефтегазовый сектор является у нас пока что основой роста экономики и в структуре ВВП занимает практически 60%, сами объемы ВВП падать не будут, напротив, прогнозируется их увеличение. Но уже за счет ненефтяного сектора экономики. Ярким тому свидетельством служат данные за I полугодие текущего года, судя по которым в ненефтяном секторе уже имеются большие темпы роста. Кроме того, есть программы, направленные на развитие ненефтяного сектора, создание альтернативного нефтяному нового экспортного потенциала страны. Опять-таки это не одного года дело. На это уйдет не один десяток лет. Но, в конце концов, в структуре ВВП ненефтяной сектор займет более 50%. Мы ожидаем, что это произойдет, по крайней мере, в ближайшие 10-15 лет. Так что экономический кризис нам не грозит, разве что некоторое падение темпов роста экономики, но при этом объемы ВВП будут постоянно расти", - сказал О.Ахвердиев.
Ставка на ненефтяной сектор
Остается добавить еще один немаловажный фактор, который не был упомянут выше. О том, что в указанном МВФ 2012 году в стране не наступит экономического спада, говорят подготавливаемые новые инфраструктурные проекты в стране. Кстати, активное участие в них примут не менее авторитетные, чем МВФ, международные финансовые институты. Например, Всемирный банк, который намерен уже в ближайшие 12-18 месяцев подготовить совместно с правительством страны новые проекты для кредитования в сферах улучшения автодорожной инфраструктуры и решения экологических программ. При этом советом директоров ВБ одобрен вопрос об удвоении бюджета стратегии партнерства со страной (CPS) на 2007-2010 гг. Дополнительное финансирование на 2009-2010 гг. было согласовано в размере $1,2 млрд. (по $600 млн. на каждый год), но если нужны будут дополнительные средства для реализации проектов, то лимит в $1,2 млрд. может быть пересмотрен банком в сторону увеличения.
И потом, в Азербайджане продолжается процесс приватизации. Причем еще несколько лет назад он вступил в свою основную стадию - стратегической приватизации. При этом приватизация рассматривается правительством не как самоцель, а скорее как средство изменения формы собственности с целью стимулирования развития частного сектора и укрепления экономического потенциала страны. Экономическая политика государства заключается не в том, чтобы максимально дорого продать госпредприятие, в результате чего его деятельность может быть и приостановлена. Основная задача - восстановление деятельности предприятий, сохранение имеющихся на них рабочих мест, а также открытие новых. Работы в данном направлении продолжаются.
Растут также инвестиционные затраты из бюджета, в частности на поддержку предпринимательства. При этом, составляя госбюджет, правительство не рассчитывает на сверхдорогую нефть.
Кроме того, в стране осуществляется последовательный комплекс мер, направленных на снижение темпов инфляции. Наряду с этим наблюдается заметный рост объема внешнеторгового оборота республики. Так, внешнеторговый оборот Азербайджана за I полугодие 2008 года достиг $20 млрд. 572 млн. 261,4 тыс., что в 4,1 раза превышает показатель за январь-июнь 2007 года. А положительное внешнеторговое сальдо за полугодие составило $14 млрд. 405 млн. 825,4 тыс.
Наконец, вот уже который год подряд госбюджет страны является социально направленным: растут объемы финансирования образования, здравоохранения, повышаются зарплаты и пенсии.
А как сообщил недавно министр экономразвития Гейдар Бабаев, реализация проектов в нефтегазовом секторе, считающемся локомотивом азербайджанской экономики, создала прочную основу для устойчивого развития страны на многие годы вперед. По его мнению, темпы экономического развития в Азербайджане сохранятся по итогам 2008 года на двузначном уровне вопреки мировым кризисам, и страна сохранит лидирующую позицию по темпам развития в мире. За последние четыре года - в 2004-2007 гг. - экономика страны возросла на 96%. "Нам удалось удвоить экономический потенциал и сохранить высокие темпы на этой мощной экономической базе, продолжить экономическое развитие - задача, конечно, нелегкая", - считает министр.
Отметим, что по итогам I полугодия 2008 года ВВП увеличился на 16,5%. Г.Бабаев считает, что снижение темпов роста ВВП (в 2007 году ВВП составил 25%, а в 2006 году - 34,5%) свидетельствует о положительных изменениях, в результате которых в ближайшем будущем удастся стабилизировать этот показатель на более низкой отметке. При этом в текущем году реальный рост ВВП Азербайджана может составить 20% при объеме в 32,7 млрд. манатов.
Одним словом, если даже произойдет снижение роста ВВП, то о стагнации или об отрицательных показателях в экономике Азербайджана и речи быть не может…