"NEFTÇİ" AVROKUBOKLARLA VİDALAŞDI
Avropa kubokları mövsümü "Neftçi" üçün uğurlu başladı və Bakı klubu Azərbaycan futbol tarixində yeni səhifə yazdı. Son vaxtlara qədər çox nadir hallarda Azərbaycan klubları Avrokubokların ilkin raundunu keçə bilmişdilər. Anatoli Demyanenkonun yetirmələri isə İntertoto kubokunda ilk iki raundda keçərək, yalnız üçüncü raunda Rumıniyanın "Vasluy" klubuna məğlub oldu.
"Vasluy"u keçə bilmədik
Bu mövsümdə "Neftçi" faktik olaraq bütün Azərbaycan klublarının əvəzinə "imtahan verməli oldu". Baxmayaraq ki turnir ərəfəsində bu komanda özünün əsas qoladorunu itirdi - Branimir Subaşiç Belqradın "Srvena Zvezda" klubu ilə müqavilə imzaladı. Amma bakılılar həmişə komanda oyunu ilə seçilib və Subaşiçin olmadığı komandada digər oyunçular qol axtarışına çıxdılar - Elnur Allahverdiyev, Rəşad Sadiqov, bir də forvard Georgi Adamiya. İki oyunun nəticəsinə görə Slovakiyanın "Nitra" komandasını üstələyən "Neftçi" ikinci mərhələdə Belçikanın "Jerminal" komandasını da sıradan çıxarmağı bacardı. Odur ki komandamız UEFA Kubokuna vəsiqə qazanmağa çox yaxın idi. Amma Rumıniyanın "Vasluy" klubu "Neftçi"ni bu turnirə buraxmadı: ilk oyunda 2:1 hesabı ilə qalib gələn "neftçilər" rəqib meydanında 0:2 hesabı ilə uduzaraq, Avrokuboklardakı çıxışını dayandırdılar.
Ölkə çempionu "İnter" isə Çempionlar Liqasının ilk mərhələsini keçə bildi. Evdə Makedoniyanın "Rabotniçki" klubu ilə qolsuz bərabərliyə qalan Valentin Xodukinin yetirmələri Skopyedə matçı 1:1 hesabı ilə başa vuraraq, növbəti mərhələyə vəsiqə qazandılar. Orada isə komandamızı Belqradın güclü "Partizan" klubu gözləyir.
Beləliklə də "bankirlər" "Şəmkir" və "Neftçi"dən sonra ən nüfuzlu Avropa klub turnirində ikinci mərhələyə keçən üçüncü klubumuz oldu.
Beləliklə, Azərbaycan klubları artıq “rəqib meydanı” sindromunu qırmağa başlayıb və nəticəyə oynamağa öyrəşib. Məsələn, "İnter" ilk matçda doğma meydanda 0:0 oynadıqdan sonra öz şanslarını xeyli azaltmışdı. Skopyedəki oyunda rəqib futbolçu Velkoskinin qolu isə vəziyyəti daha da gərginləşdirdi. Amma Azərbaycan çempionu vəziyyətdən çıxaraq, Branislav Çervenkonun qolu ilə lazımi nəticəni əldə etməyi bacarıblar. Bu nəticə "İnter"in növbəti mərhələ yolunu açdı və indi "bankirləri" daha güclü rəqib gözləyir.
Amma istənilən halda, bu klub Avropa kuboklarındakı ilk sınağından uğurla çıxdı. Baxmayaraq ki "İnter" öz oyununu yaxşılaşdırmaq və qol epizodlarından daha səmərəli istifadə etmək üçün öz üzərində hələ xeyli işləməlidir.
Hamı üçün bir stadion
Digər tərəfdən, artıq neçə ildir Azərbaycan klubları Avropa kuboklarında ev oyunlarını Tofiq Bəhramov adına Respublika stadionunda keçirməli olur. Lazımi futbol infrastrukturunun olmaması klublara rəqibi öz doğma meydanında qəbul etməyə imkan vermir, ona görə də bu cür matçlar bir qayda olaraq yalnız Respublika stadionunda baş tutur. Bu mövsüm də vəziyyət dəyişmədi - Avrokuboklarda çıxış edən 4 klubumuz - "Neftçi", "Xəzər-Lənkəran", "İnter" və "Olimpik" ev matçlarını T.Bəhramov adına stadionda keçirməli oldu.
Keyfiyyətli meydançaların olmaması bizim futbolun əsas xüsusiyyətlərindəndir. Yaxşı meydanların olmaması komandalara gözəl oyun nümayiş etdirməyə imkan vermir. Və bu cür matçlardan nə azarkeşlər, nə də komandaların özləri həzz alırlar.
Bakıda futbol meydanlarının vəziyyəti daha acınacaqlıdır. Paytaxtda cəmi iki stadion var - T.Bəhramov adına stadion və "Şəfa". Özü də ikinci meydanda beynəlxalq oyunlar çox nadir hallarda keçirilir. Bütün digər meydançalar isə əsl futbol meydanı anlamından çox uzaqdır.
Meydan örtüyünün səviyyəsi isə başqa bir problemdir - oyunçular matç zamanı topla davranışın texniki elementlərindən çox, başqa faktorlara diqqət yetirməli olurlar. Və komandalar ildən-ilə bu problemdən yaxa qurtara bilmir. Məsələn, Respublika stadionunda da ot örtüyü yüksək səviyyədə deyil, amma bu çatışmazlıq heç olmasa, azarkeş tutumunun çoxluğu ilə kompensasiya edilir.
Beləliklə, "Bəhramov" hər dəfə Avrokuboklarda klublarımız üçün yeganə xilas yerinə çevrilir. O cümlədən, "İnter" və "Olimpik" üçün də. Bu klublar ölkə çempionatında oyunları "Şəfa"da oynasalar da, Avrokuboklarda Respublika stadionuna üz tutmalı olurlar. Baxmayaraq ki AFFA, haqlı olaraq, hər bir klubun oyunları öz doğma meydanında keçirməli olduğunu bildirir. Amma nə edəsən ki, futbol infrastrukturu lazımi səviyyədə deyil. Məsələn, "Xəzər-Lənkəran" UEFA Kubokunda Polşa "Lex"inə qarşı oyunu məmnuniyyətlə doğma meydanda keçirərdi. Amma Lənkəranda hələlik hava limanının olmaması buna imkan vermir.
Bu arada isə, hər il lisenziyalaşma ilə məşğul olan UEFA bu istiqamətdə tələblərini ildən-ilə sərtləşdirir. Yeri gəlmişkən, əsas idman arenasının direktoru Akif İsmayılov da stadiondan istifadəyə limit qoymağı düşünür. O bildirib ki, yeni mövsümdə T.Bəhramov adına stadiondan maksimum 2 klubun istifadəsinə icazə veriləcək. Onlardan biri "Bakı"dır - bu klubla müqavilə ilin sonunadək qüvvədədir. Digər komanda isə, çox güman ki, "Neftçi" olacaq - bu komanda əvvəlcə ev oyunlarını Bakıxanov qəsəbəsindəki T.İsmayılov adına stadionda keçirməyi düşünsə də, sonradan yenidən T.Bəhramov adına Respublika stadionuna üstünlük verib.
Legioner limitinin ləğvi nə verəcək?
Yeni mövsümdə Azərbaycan klublarının çıxış strategiyalarında da dəyişikliklər gözlənilir. Bu, AFFA İcraiyyə Komitəsinin legioner limitini ləğv etməsi ilə bağlıdır. Bu qərar Azərbaycanda futbolun səviyyəsinin artımına təkan verməli, həmçinin yerli oyunçularla əcnəbilər arasında rəqabəti artırmalıdır. Odur ki bundan sonra klublar istədikləri qədər legionerlə müqavilə bağlamaqda sərbəst olacaq. Amma bunun nə kimi nəticələr verəcəyini gələcək göstərəcək. Özü də maraqlıdır ki, UEFA prezidenti Mişel Platini də bu qərardan o qədər razı qalmayıb. Bu yaxınlarda Futbol Akademiyasının tikintisinin gedişi ilə tanış olmaq üçün Bakıya səfər etmiş Platini legioner limiti məsələsinə toxunaraq bildirib ki, bu, AFFA-nın daxili işidir. Lakin bununla belə, o vurğulayıb ki, UEFA-nın bu məsələyə yanaşması fərqlidir.
UEFA prezidentinin mövqeyi anlaşılandır: axı bundan sonra komandalar "ucuz xarici qüvvələr"ə üstünlük verə bilər ki, bu da perspektivli yerli oyunçuların özlərini göstərməsi üçün ciddi problem yaradacaq.
Ümumiyyətlə, AFFA-nın legioner limitini ləğv etməsi son həftə Azərbaycan futbolunda ən çox müzakirə olunan mövzudur. Çünki bu qərar klubların əksəriyyətinin bundan sonra yalnız əcnəbi futbolçular hesabına güclənməsinə şərait yaradacaq. Bu isə o deməkdir ki, yerli oyunçuların problemləri daha da çoxalacaq və əsas heyətə düşmək üçün onlar əcnəbi oyunçudan daha səviyyəli olduğunu sübut etməli olacaq.
Digər tərəfdənsə, son vaxtlar çempionatda əsas simalar məhz əcnəbi futbolçulardır. Məsələn, "Olmpik"in braziliyalı legioneri Junivan ötən mövsümün əsl açılışı oldu. Və onun komandası son turlara qədər turnir cədvəlinə məhz onun qolları hesabına başçılıq edirdi.
Lənkəran klubunda da əsas yük cərimə zərbələrinin mahir ifaçısı Juninyonun üzərinə düşürdü. Yeri gəlmişkən, bu bacarığına görə çoxları onu "Lion"dakı adaşı ilə müqayisə edirlər.
Bundan başqa, mütəxəssislərin fikrincə, legioner limitinin ləğvi yalnız çempionatın səviyyəsini artırmayacaq, həm də yerli futbolçuların "qiyməti"ni əsaslı şəkildə aşağı salacaq. Çünki ekspertlərin rəyinə görə, hazırda yerli futbolçuların "qiyməti" çox şişirdilib. Məsələn, "MKT-Araz" klubunun müdafiəçisi Saşa Yunisoğlu Polşanın "Qroslin" komandası ilə müqavilə bağladıqdan sonra yeni komadasının heyətinə nadir halda düşsə də, yarım il ərzində öz səviyyəsini xeyli artırıb. Beynəlxalq transferlərdən yığma komanda da qazanır, çünki millinin məşqçiləri daim yerli oyunçuların səviyyəsinin aşağı olmasından şikayətlənir və məhz buna görə milliləşdirilmiş legionerləri yığmaya cəlb etmək məcburiyyətində qaldıqlarını bildirirlər.
Qeyd edək ki, son illər ərzində Azərbaycan çempionatında legioner limiti üç dəfə dəyişdirilib. Əvvəlcə komanda eyni vaxtda meydana 5 legioner buraxa bilərdi. Daha sonra bu sxem "3+2" (3 nəfər meydanda, 2 oyunçu ehtiyatda) ilə əvəz olundu. Amma klubların təzyiqi ilə AFFA yenidən əvvəlki qaydaya qayıtmalı oldu.
Qərar çıxararkən AFFA digər ölkələrin təcrübəsindən istifadə edib. Bu zaman İngiltərə, İspaniya, İtaliya, Almaniya və Fransa kimi aparıcı futbol dövlətlərinin təcrübəsi bizə uyğun gəlməyib, çünki infrastruktur arasında fərq göz qabağındadır. Ona görə də AFFA ilk növbədə MDB və Şərqi Avropa ölkələrinin çempionatlarının təcrübəsindən istifadə edərək, əsl inqilabi qərar verib.

NEFTCHI BID FAREWELL TO EUROPEAN TROPHIES
The European Cup tournament got off to a good start for Neftci, which wrote a new page in the history of Azerbaijani football. Until recently, our teams did not do very well in the international arena and we can count on our fingers the teams that made it into the second round of European cup competitions. Anatoliy Demyanenko's team got through two rounds of the Intertoto Cup, losing to Romania's Vaslui over two games at the third stage.
Vaslui turned out to be too strong
Neftci are in fact bearing the brunt of Azerbaijani representation in the European Cup this season, although our team lost its leading goal-scorer, Branimir Subasic, ahead of the tournament. He signed a contract with Crvena Zvezda. However, the Baku team are outstanding for their teamwork and, in the absence of the Serb carrying an Azerbaijan passport, midfielders Elnur Allahverdiyev and Rasad Sadiqov, as well as striker Giorgi Adamia they struck goalscoring form. After their victory over Slovakia's Nitra, Neftci managed to overcome Belgium's Germinal, playing high quality football. So the team played well and was close to making it into the UEFA Cup. The last obstacle standing in their way was Vaslui, whom Neftci beat at home (2-1); but they lost the away match by a greater margin (2-0), ending their European Cup campaign.
Meanwhile, Inter passed the first qualifier of the Champions League. After a goalless draw at home with Macedonia's Rabotnicki, Valentin Khodukin's team drew in Skopje (1-1), which allowed them to make it into the next round to play Partizan. Thus the team became the third club, after Samkir and Neftci, to get through the first stage of this prestigious European competition and given hope to our fans.
Azerbaijani clubs are gradually beginning to break the away syndrome and are learning to win. In the case of Inter, the draw in Baku significantly reduced their chances of survival in the tournament, while the goal that they conceded to Velkoski in Skopje aggravated the situation. However, the Azerbaijani champions managed to launch a fruitful attack, scoring through Branislav Cervenka. The draw turned out to be salvation for Inter and now the team face much more serious opposition in the shape of Partizan. In any case, our team can be pleased with its first season in high European society, although they still need to work to improve their goal-scoring performance.
One stadium for everyone
On the other hand, European Cup matches involving Azerbaijani teams have been held at the Tofiq Bahramov Republican Stadium for many years. The lack of the necessary football infrastructure does not allow a number of clubs to host games in their own stadiums, which is why the country's main stadium is always chosen as the venue for such fixtures. The current season is especially revealing because "Bahramov" was picked by four teams at once - Neftci, Inter, Xazar-Lankaran and Olympic.
The lack of good stadiums has always been a distinguishing feature of our football. The lack of really green pitches creates a sort of surrogate play, which neither fans nor teams enjoy. In Baku, stadiums are the biggest problem. There is only the Tofiq Bahramov Republican Stadium and the Safa stadium, where international fixtures are held quite rarely. None of the other pitches are suitable and, when you visit them, you do not actually experience a festive football mood. The quality of the grass has long been a talking point - players have to concentrate not just on technical elements of play, but also on other factors. This is what teams have to put up with year after year, torturing their fans as well. Even the green cover at the Republican Stadium is far from perfect, but this shortcoming is compensated for by the large capacity of the stadium.
Thus, "Bahramov" is becoming a kind of "magic wand" for European Cup participants and works without a hitch, including for Inter and Olympic who play their home league matches at Safa and European Cup fixtures at the Republican Stadium. Although the AFFA leadership thinks that every club should play in its own stadium, which is quite logical. This is a problem because our football infrastructure is significantly underdeveloped. Xazar-Lankaran, for example, would be happy to play their UEFA Cup match against Lech at their own stadium, but the lack of an airport in the district makes it impossible.
Meanwhile, UEFA, which issues licences every year, is toughening its requirements of clubs. Besides, the director of the country's main sports arena, Akif Ismayilov, also intends to impose a limit on home games in the new season and restrict their number to those of two clubs. One of them is Baki, which has a contract until the end of next season. The other team will probably be Neftci, who at first wanted to hold home games at the Ismayilov Stadium in the settlement of Bakixanov, but then decided to play their first round games at "Bahramov".
What will be the result of lifting the limit on foreign players?
Meanwhile, Azerbaijani clubs' participation in the new season may undergo significant change as the AFFA executive committee has lifted the limit on foreign players. This move will raise the level of football in Azerbaijan and create a healthy competitive atmosphere between local and foreign players. So the clubs can now use an unlimited number of foreign players, and time will show the result. What is more, UEFA President Michel Platini, who recently visited Azerbaijan to familiarize himself with the pace of construction of the football academy, is clearly not happy with the association's decision. He said that the limit is the internal affair of the association, hinting that UEFA has a slightly different view of the situation. This is clear because in this case, the team may prefer a "cheap" work force from abroad and promising local talents will find it difficult to promote themselves.
In general, AFFA's decision to lift the limit has been one of the hottest topics of discussion in Azerbaijani football for the past week. This move untied the hands of many clubs which can now become stronger with the help of foreigners. This means that home-grown players will find it more and more difficult to develop, because in order to get into the teams their level will have to be higher than that of incomers.
But it is exactly these foreign footballers who are beginning to play a greater role in the national championship and we can cite myriad examples of successful performances. Specifically, Brazil's Junivan, of Olympic, attracts a lot of attention because, thanks to his goals, the team successfully led the last national championship, missing their chance to win gold in the last round. One of the leading footballers in the Lankaran camp is the master penalty taker, Juninho, who is often compared to his namesake from Lyon.
Meanwhile, the lifting of the limit on foreign players is meant not just to raise the level of the championship, but also reduce the prices of local players, which many specialists think are too high. This partly explains the slow outflow of our players abroad, although they can only experience a true school of football abroad. MKT-Araz defender Sasha Yunisoglu, who signed a contract with Poland's Groclin last year, developed as a footballer in six months, although he is not a regular member of the first team there. The national team will also benefit from international transfers as their coaches have to employ naturalized foreign players due to the lack of good local aspirants to the team.
It is notable that recent years have seen three changes in the limit on foreign players in the Azerbaijani championship. First, the limit was five playing at the same time, then the regulation became 3+2 (three on the pitch and two in reserve) but, under pressure from many clubs, the football body had to return to the previous limit of five players. Before making its decision, AFFA studied foreign experience in increasing the quota for foreign players. The example of the "Big Five" countries - England, Italy, Spain, Germany and France - is not suitable for us, given the higher level of their football infrastructure. For this reason, the association looked first of all at the situation in the championships of CIS and Eastern European countries and made quite a revolutionary decision.