Atlantada Azərbaycan bir gümüş, sidneydə iki qızıl və bürünc, afinada bir qızıl və dörd bürünc qazanıb. deməli, pekinə ümidlər daha böyükdür
Yaxın günlərdə Azərbaycan millisi avqustun 9-də start götürəcək Pekin Olimpiadasına qatılmaq üçün Çinə yollanacaq. Bu yarışdan nə gözləmək olar, komandamız hansı nəticəyə ümid edə bilər və onun turnirə hazırlığı hansı səviyyədədir? Bu suallara yalnız Olimpiadanın sonunda cavab tapmaq mümkündür. Amma bununla belə, artıq indidən müəyyən nəticələr çıxarmaq olar.
Qırx dörd
Milli komandamız “Olimpiada-2008”-ə artıq 3 ildir  hazırlaşır və bu hazırlıq faktik olaraq, Afina Olimpiadasının sona çatması ilə başlayıb. Bu günə Azərbaycanın 44 idmançısı yarışa qatılmaq hüququ əldə edib ki, bu da Afina Olimpiadası ilə müqayisədə altı nəfər çoxdur.
Xatırladaq ki, iki il əvvəl Azərbaycan prezidenti, Milli Olimpiya Komitəsinin rəhbəri İlham Əliyev millinin “Olimiada-2008”-ə hazırlanmasına dair sərəncam imzalamışdı. Məhz həmin vaxt idmanın prioritet sayılan 19 növü üzrə siyahı hazırlanmışdı və əsas ümidlər məhz bu siyahıda yer alan idman növlərinin təmsilçilərinə idi. Lakin minimum işin öhdəsindən yalnız 11 idman növünün təmsilçiləri gələ biliblər və  Pekinə də məhz onlar yollanacaqlar.
«R+»un xəbər verdiyi kimi, onların sırasında sərbəst (kişilər və qadınlar) və yunan-Roma güləşinin təmsilçiləri, taekvondo, stend atıcılığı, cüdo, ağır atletika, gimnastika, boks, atletika və üzgüçülük növlərinin nümayəndələri var.
Qeyd edildiyi kimi, ümidləri doğrultmayan idman növləri də var. «Biz ümid edirdik ki, Afina Olimpiadasının güllə atıcılığı üzrə bürünc mükafatçısı olmuş İradə Aşumova növbəti dəfə mötəbər turnirə qatılacaq. Atıcılıq üzrə lisenziyalı turnir də ən tez başlanmış yarışlardan idi. Lakin o, lazımi nəticəni göstərə bilmədi və Pekin Olimpiadasından kənarda qaldı. Eyni zamanda, məşhur Olimpiya çempionumuz, stend atıcısı Zemfira Meftahətdinovanın çıxışından da razı qala bilmərik. Lakin bir müddət əvvəl onun yenidən ana olduğunu da unutmaq olmaz. Bu səbəbdən Zemfiranın idman formasını bərpa etməsi üçün vaxta ehtiyacı var idi və onun son nəticələri göstərir ki, idmançı yavaş-yavaş əvvəlki formasını qaytarır. Millinin baş məşqçisi Hafiz Cəfərovun istedadını bildiyimiz üçün deyə bilərik ki, atıcımız Pekinə idman formasının pikində gedəcək», - deyə Gənclər və İdman Nazirliyinin idman şöbəsinin rəhbəri Mirkamil Rəhimov bildirib.
Bununla yanaşı, boks üzrə millinin də Pekinə daha çox idmançı ilə yollanacağı gözlənilsə də, bu dəfə onların sayı Afina Olimpiadası ilə müqayisədə daha az oldu. Ötən yarışa 9 çəki dərəcəsində qatılmış dəri əlcək ustalarımız bu dəfə cəmi iki lisenziya əldə edə bildilər. Bunlar Samir Məmmədov (51 kq) və Şahin İmranovdur (57 kq).
Dopinq-test məcburiyyəti
Bununla yanaşı, güləşlə bağlı situasiya sevindiricidir: bu idman növündə güləşçilərimiz Olimpiadaya ümumilikdə 16 lisenziya əldə ediblər. M.Rəhimovun bu haqda fikirləri belədir: «Millimiz müəyyən qədər legionerlərin köməyinə ehtiyac duysa da, bunun öz səbəbləri var. Güləş sürətlə inkişaf edir və yalnız son 5 ildə qaydalar 3 dəfə dəyişib, bu və ya digər ölkələr öz güləş məktəblərinin xüsusiyyətlərinə görə bu yeniliklərə daha tez alışıblar. Bununla yanaşı, sevindirici olan odur ki, yunan-Roma güləşi üzrə lisenziya qazanmış güləşçilərimizin əksəriyyəti öz idmançılarımızdır. Bununla əlaqədar olaraq, millinin baş məşqçisi Elçin Cəfərovun xidmətlərini xüsusi qeyd etmək lazımdır. Komandanın gənclər turnirindəki uğurlu çıxışı isə bizim hazırkı liderlərimizə layiqli əvəzedicilərin yetişdiyini söyləməyə əsas verir. Güləş üzrə millilərin göstərdiyi nəticələr özü-özlüyündə hər şeyi göstərir - «klassiklər» Pekində 7 çəki dərəcəsindən 6-da, qadınlarımız 3-də, sərbəst güləşçilər isə 7 çəki dərəcəsinin hamısında təmsil olunacaqlar».
Qeyd edək ki, Olimpiadaya hazırlıq məqsədilə Gənclər və İdman Nazirliyinə dövlət büdcəsindən 6 milyon manat ayrılıb. Daha sonra bilavasitə komandanın Pekində iştirakı, Pekində Azərbaycan günlərinin keçirilməsi, idmançıları lazım olan hər şeylə təmin etmək və sair üçün əlavə olaraq, 3 milyon manat ayrılıb.
Beləliklə, heç bir idman növü diqqətdən kənarda qalmayıb və onların hər birinə 20 min manat ayrılıb.
Oyunçuların turnir ərəfəsində yerli iqlimə uyğunlaşması məsələsi isə məşqçilərin öhdəsinə buraxılıb. Bu məqsədlə Pekinə üç aviareys təşkil olunur. Məsələn, cüdo üzrə milli komanda Çinə Bakıdan yox, Qazaxıstandan yollanacaq və Pekinə yaxın olan bu ölkə idmançıların iqlimə uyğunlaşmasına yardım edəcək. Gimnastlarımız isə Pekinə yollanmazdan əvvəl Yaponiyada olacaqlar. Ağır atletlərimiz də yarışa çıxışlarına az müddət qalmış qatılmağı planlaşdırsalar da, onlar «hadisə yeri»nə 8 gün əvvəl getməli olacaqlar: idmançılar bu müddətdə dopinq testindən keçməlidirlər.
Hazırda isə komandalar nəinki son təlim-məşqlərini yekunlaşdırırlar, həm də dördillik yarışa nöqsansız qatılmaq məqsədilə dopinq yoxlamasından keçirlər.
Proqnozlar və reallıqlar
«Bu gün Azərbaycanda idmanın inkişafına, həmçinin bilavasitə Olimpiadaya hazırlıq və orada iştiraka dövlət tərəfindən xüsusi diqqət göstərilir. Millilərin hazırlanması ilə əlaqədar bütün məsələlər, onların təchizatı, dava-dərmanla təmin olunmaları və s. məsələlər dərhal həll olunur. İndi söz atletlərindir. Lakin idmanda proqnozun mənasız iş olduğunu da unutmaq olmaz. Burada psixologiya, idmançının həmin andakı forması, elementar idman xoşbəxtliyi kimi nüanslar var»,  - deyə M.Rəhimov qeyd edib. -  «Məsələn, Afinada boksçu Şahin İmanov rusiyalı rəqib Aleksandr Tişşenkodan çox üstün döyüşsə də, sona yaxın qaşı çatladığından, əsas mükafatı əldə edə bilməmişdi. Və ya Zemfira Meftəhətdinovanın 2000-ci il Olimpiadasına vald-kartla yollanmasına rəğmən çempion olmasını da misal göstərmək olar. Lakin statistika göstərir ki, bizim Olimpiadada əldə etdiyimiz nəticələr artan xətt üzrə inkişaf edir: əgər “Atlanta-96”da cəmi 1 gümüş qazanmışdıqsa, Sidneydə komandamız 2 qızıl və bürünc, Afinada 1 qızıl və 4 bürünc əldə etdi. Odur ki bu dəfə ən azı son nəticəni təkrarlamaq lazımdır».
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov öz növbəsində bildirib ki, o, heç zaman proqnoz verməsə də, Azərbaycan millisinin Pekində uğurlu çıxışına inanır. Komandanın Olimpiadadakı şanslarından danışan nazir seçmə mərhələdə yüksək nəticə göstərən güləşçilərin  - həm «klassiklər»in, həm sərbəst güləşçilərini, həm də qadınların ümumilikdə 16 lisenziya əldə etmələrini xüsusi vurğulayıb. «Bizim pəhləvanlarımız olimpiadalarda daim uğurla çıxış ediblər və ümid edirəm, onlar bu dəfə də bizi sevindirəcəklər», - deyə A.Rəhimov bildirib.
Nazirin fikrincə, cüdoçuların, boksçuların, xüsusilə də dünya çempionatının bürünc mükafatçısı Samir Məmmədovun (54 kq) yarışda uğur qazanmaq şansları yüksəkdir: «Atçılıq idmanında son illər yüksək nəticələrə nail olmuş Camal Rəhimova da çox inanıram. Əlbəttə, idmanda proqnoz vermək çətindir, lakin düşünürəm, Camal Pekində layiqli çıxış edəcək». A.Rəhimov Sidney Olimpiadasının qızıl mükafatçısı Z.Meftəhətdinovanı da qeyd edib.
Nazir 55 kq çəki dərəcəsində sərbəst güləşçilər Namiq Abdullayevlə Namiq Sevdimov arasındakı rəqabətə də toxunub. Məlum olduğu kimi, Pekinə lisenziyanı qazanmış, həmçinin FILA-nın qızıl Qran-Pri yarışının finalında Abdullayevə qalib gəlmiş Sevdimov yollanacaq. «Biz bu məsələyə müdaxilə etmək hüququna malik deyilik. Hər şeyi məşqçi həll edir və heyəti o müəyyənləşdirir. Bəli, Olimpiya çempionu Namiq Abdullayev Pekinə yollanacaq, lakin yalnız turist qismində», - deyə A.Rəhimov bildirib.
Nazirin sözlərinə görə, Pekində qazanılacaq qələbələrə görə mükafatlar Afina Olimpiadasının qaliblərinə verilən mükafatlardan daha üstün olacaq: «Əvvəllər pul mükafatları dollarla hesablanırdısa, bu dəfə bu, manatla veriləcək».

BEIJING ON THE STARTING LINE
We had one gold in atlanta, two golds and a bronze in sydney and one gold and four bronzes in Athens - this means we are hoping for even more in beijing
The Olympics will start on 8 August and, soon, the Azerbaijani national team will set out to conquer Beijing. What can we expect from the forthcoming games, what results can the team count on and how prepared is it for the main quadrennial contest? Only competition results will answer this question. Nevertheless, we can already draw some conclusions.
Forty-four
The national team has been preparing for Games 2008 for more than four years. In fact preparations began immediately after the Athens Olympics. Forty-four sportsmen have already won the right to participate in this prestigious contest, which is six more than in Athens. Two years ago, the Azerbaijani President, and head of the National Olympic Committee, Ilham Aliyev, issued a decree on preparing the national team for Games 2008. A list of 12 priority sports was identified and the main stress was placed on their representation during selection for the Olympic Games. The minimum task was accomplished in 11 disciplines in which Azerbaijan will be represented in Beijing. R+ reported earlier that they are freestyle (men and women) and Greco-Roman wrestlers, Tae Kwon Doe fighters, trap and skeet shooters, judo fighters, weight lifters, gymnasts, boxers, athletes and swimmers.
However, there are also sports that did not live up to our expectations. "We hoped that our bronze-winner in shooting at the Athens Olympics, Irada Asumova, would be able to make her way to the Olympics again, especially as qualifying tournaments in shooting were the first to start. However, she failed to achieve the required result and will not go to Beijing. We may also be displeased with the performance of our famous Olympic champion in trap and skeet shooting, Zemfira Meftaheddinova, but we should not forget that she recently became a mother. She needed time to re-establish her form and her latest results show that she is returning to her previous condition. Being aware of the talent of national team coach, Hafiz Cafarov, we can expect our shooter to go to Beijing in top form," said head of the sports department of the Ministry of Sports and Youth, Mirkamil Rahimov. There was also every reason to suppose that our boxing team would go to the Olympics in larger numbers because, in Athens, our boxers were represented in nine weight categories. But this time our national team managed to win only two places, thanks to the efforts of Samir Mammadov (51 kg) and Sahin Imranov (57 kg).
Compulsory doping tests
At the same time, the situation in the wrestling team is pleasing because our wrestlers have won 16 places with their combined efforts. "Although our national team sometimes includes foreigners, there is an explanation for this. Wresting is developing rapidly and, over the last three years, the rules have changed three times. Due to the situation in their wresting schools, some countries have adapted more quickly. It is also pleasing that most of the Greco-Roman wrestlers who won places are home-grown sportsmen. In this respect, we would like to note the contribution of the national team's main coach, Elcin Cafarov, while the successful performance of our teams in youth tournaments shows that worthy successors to our well-known leaders are already being developed. The results of the national wrestling team speak for themselves - our 'classical' wrestlers will be represented in Beijing in six of the seven weight categories, women in three and 'freestylers' in all seven," Rahimov stressed.
In order to prepare for the Olympics, the Ministry of Youth and Sports was given six million manats from the state budget. Then another three million were allocated for the performance of the team in the Games, for holding an Azerbaijan Day in Beijing and for providing the athletes with everything they need and so on. So none of the sports was left without money and 20,000 manats were allocated for each discipline.
The issue of acclimatization ahead of the Games is up to the coaches and, for this reason, two flights have been organized. But the national judo team is planning to go to Beijing not from Baku, but from Kazakhstan, where it will carry out its preliminary acclimatization, since this country is close to China. Take the gymnasts - they intend to get to China from Japan. The weight lifters were also planning to arrive just before competition but, according to the rules, they have to be in Beijing eight days before the Games, due to doping tests.
Predictions and reality
"Today the state is giving special attention to the development of sports in Azerbaijan and preparations for and participation in the Olympic Games. All issues related to the training of national teams, their equipment and medicines are solved almost immediately. Now it is time for the athletes to respond, but we should not forget that predicting sports results is a thankless task. There are nuances here as well and they are related to the psychology and form of a sportsman in the Olympic Games and simple sporting luck. If you remember, boxer Sahin Imranov was confidently beating Russia Aleksandr Tishchenko in Athens, but fell one step short of the prize when he cut his eyebrow at the end of the fight. Meftaheddinova's example is also fresh. She went to Games 2000 on a wild card, but became Olympic champion. But statistics show that our results in the Games are improving - whereas in Atlanta-96, we had one silver, in Sydney we won two golds and one bronze, in Athens the number of medals reached five - one gold and four bronze. So we have to try and repeat this result," believes Rahimov.
In turn, Azerbaijani Minister of Youth and Sports Azad Rahimov stressed that he never makes predictions, but believes that the Azerbaijani national team will participate successfully in the Olympics. Talking about the team's chances in the Olympics, the minister observed that the wrestlers did very well in qualifiers, as they won 16 places thanks to the efforts of the "freestylers", "classics" and women. "Our heroes have always participated successfully in the Games and I hope that they will make us happy again," the minister stressed. He also said that the judo players have good chances and so do the boxers, for example, championship bronze-winner Samir Mammadov (54 kg). "I believe very much in Camal Rahimov, who has made considerable progress in the equestrian sport in recent years. Of course, predictions are a thankless task in sports, but I think that Camal will perform with credit in Beijing," Rahimov added. The minister also mentioned Sydney Olympic champion Zemfira Meftaheddinova.
Rahimov also crossed the t's and dotted the i's with regard to competition in the 55 kg category between the "freestylers" Namiq Abdullayev and Namiq Sevdimov. As we know, Sevdimov, who won a place and beat Abdullayev in the final of FILA's Golden Grand Prix, will go to Beijing. "We have no right to intervene in this issue. It is the coach who decides everything and determines the composition of the team. Yes, the Olympic champion Namiq Abdullayev will go to Beijing, but only as a tourist," said Rahimov.
The minister also said that the reward for a medal won in the Games will increase, compared with the Olympic Games in Athens. "Whereas before money rewards were counted in dollars, now they will be counted in manats," he stressed.