İNKİŞAFLA NECƏ AYAQLAŞMALI?
Hazırda Azərbayjan iqtisadiyyatı sürətli artım dövrünü yaşayır. Buna sübut olaraq jari ilin I yarısına olan statistik göstərijiləri göstərmək olar. Həmin müddətdə ölkə üzrə ümumi daxili məhsul (ÜDM) 19 faz artaraq 18,5 mlrd manat səviyyəsinə çatıb. Bu, ötən ilin uyğun dövrünün göstərijisini 16,5 faiz geridə qoyur. Bu zaman ÜDM-in 74,8 faizi məhsul istehsalının, o jümlədən 64,7 faizi sənayenin, 7 faizi tikintinin, 3,1 faizi isə kənd təsərrüfatının payına düşüb. Göründüyü kimi, bizim ölkə yenə də ÜDM artımına görə dünya lideri olaraq qalır.
Bununla yanaşı, iqtisadiyyatın neftdənkənar bölmə hesabına inkişafını təmin etmək üçün yalnız yeni-yeni müəssisələr yaratmaq yetərli deyil, həm də mövjud müəssisələrin maksimal təkmilləşdirilməsi gərəkdir.
Bu, bazar mühitində iqtisadi dayanıqlığın dəyişməz şərtidir, maliyyə sabitliyi əldə etməyə, məhsulların və texnologiyaların rəqabət qabiliyyətli olmasına, istehsalın və satışın səmərəliliyinə imkan verir.
Kəmiyyət əsas deyil
İnkişaf etmiş ölkələrdə iri müəssisələr artıq on illərdir ki, reaktiv və strateci innovasiyalar həyata keçirirlər. Bunlar rəqiblərin və ətraf mühitin dəyişməsi ilə bağlı olur.
Təjrübə göstərir ki, reaktiv innovasiyalar uyğunlaşma xüsusiyətlərinə malikdir. Buna görə də hazırda Azərbayjanda strateci innovasiyalar gündəlikdədir. Onların gerçəkləşdirilməsi perspektivdə xeyli rəqabət üstünlükləri əldə etməyə imkan verir. Azərbayjanda kiçik və orta sahibkarlığın (KOS) formalaşmasının ilk çağlarında sahibkalığın inkişafının hüquqi bazasının və tənzimlənməsinin əsasları qoyulub.
KOS-un inkişafı üzrə 1997-2000-ji illər üzrə Dövlət Proqramı buna sübutdur. 2002 - 2005-ji illər üzrə Dövlət Proqramında isə artıq KOS-un insan resurslarının inkişafına, çağdaş informasiya texnologiyalarının tətbiqi ilə informasiya təminatının yaxşılaşmasına, KOS-ların texnoloci inkişafının dəstəklənməsinə, o jümlədən sənaye sektorunun texniki-texnoloci yeniləşdirilməsinin sürətləndireməsinə diqqət yetirilirdi. Elmi-texniki nailiyyətlərdən istifadə sahəsində KOS subyektlərinin innovasiya layihələrinin maliyyələşdirilməsinə yardım göstərilməsindən, riskli layihələrin və yeni texnologiyaların dəstəklənməsindən də danışılırdı.
Keçən müddət ərzində dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi və KOS-ların inkişafı sahəsində gerçəkləşdirilmiş dövlət yardımı hesabına çox şey əldə etmək mümkün olub. Ölkə iqtisadiyyatında payı baxımından özəl sektor aparıjı mövqeyə çıxıb. Anjaq kəmiyyət hələ keyfiyyət demək deyil. Təjrübə göstərir ki, bizim ölkədə siyasi və makroiqtisadi sabitlik tərəfindən yaradılmış imkanlar KOS-un inkişafının sürətləndirilməsi üçün tam istifadə edilməyib.
Hətta bu gün özəl bölmənin açıq-aydın üstünlüyünə baxmayaraq, sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olanların sayı mövjud imkanlardan aşağıdır. Ölkə iqtisadiyyatında özəl bölmənin xüsusi çəkisinin artırılmasına baxmayaraq, bu sahədə struktur formalaşdırılması üzrə potensiala malik strateci baxımdan vajib müəssisələr hələ ki zəif inkişaf edir. KOS bölməsinin ölkənin ixraj potensialının artırılmasına təsirindən və ixrajın strukturunun təkmilləşdiriməsindən isə danışmağa dəyməz.
Sahibkarlığın inkişafının yalnız səviyyəsi deyil, keyfiyyəti də ölkədə mövjud olan potensiala uyğun gəlmir. Buna görə də bu yaxınlarda Bakıda Azərbayjan Milli Elm Fondu (MEF), İqtisadi İnkişaf Nazirliyi (İİN) və Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi (RİTN) tərəfindən təşkil edilmiş «Azərbayjanda innovasiya sahibkarlığına yardım» proqramı üzrə seminar keçirilməsi təsadüfi deyildi.
Tədbirin məqsədi Azərbayjan alimləri ilə yerli və xariji biznes strukturları arasında əlaqə yaratmaq idi. Seminarın sonujları üzrə dövlət qurumlarının təşəbbüsünün iş adamları tərəfindən nə səviyyədə mənimsənilməsi barədə nətijə çıxarmaq çətindir. Həm də MEF-dən «Region plus»a bildiriblər ki, şirkət təmsilçilərinin və rəsmilərin iştirakı ilə keçirilmiş sözügedən tədbir hələ ki iş adamlarının innovasiya layihələrinə, onların istehsalatda tətbiq edilməsinə nə qədər ehtiyaj duymasını ortaya çıxarmaq məqsədi daşıyırdı.
Rabitə və informasiya texnologiyaları nazirinin müavini Elmir Vəlizadənin sözlərinə görə, hazırda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sektorunun gəlirlərinin 70 faizi özəl bölmənin payına düşür. Buna görə də innovasiya iqtisadiyyatının yaradılmasında bu jür tədbirlərin keçirilməsi çox önəmlidir.
«Anjaq biznesin artmasına və ölkənin yüksək elmi potensialı olmasına baxmayaraq, bir çox iş adamları innovasiyalar barədə düşünmürlər. Hazırda İKT bölməsində şirkətlərin sayının artımı innovasiya fəaliyyətinin inkişaf templərini çox-çox arxada qoyur. Bazar iqtisadiyyatı şəraitində bu, uzun müddət sürə bilməz»,- deyə E.Vəlizadə bildirib.
Konfransda baxılmış 5 ən yaxşı layihəyə ABŞ-ın Vətəndaş Araşdırmaları Fondunun elm və texnologiyalar üzrə Sahibkarlıq Proqramı tərəfindən ayrılmış və ümumi məbləği 10 min dollar olan qrantlar veriləjək.
Əlaqə var!
Anjaq innovasiya sahibkarlığının inkişafı üzrə hansısa işlər artıq var və bu heç də keçirilmiş seminarın nətijəsi deyil. Azərbayjan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu (İTİ) elm və təjrübə arasında müəyyən körpü rolunu çoxdan oynayır. İİT həm dövlət sifarişləri, həm də kommersiya qurumlarının sifarişlərini yerinə yetirir.
«Bu məsələ bazar iqtisadiyyatı şəraitində xüsusilə aktuallaşdı. Kommersiya təkliflərinə və uyğun qabaqjıl elmi ideyalara malik institutların çoxu öz potensiallarını reallaşdıra bilmirlər. Özü də hələ ilk başlanğıjdan bizim işin iqtisadi tərəfi nəzərə alınıb. Çünki dövlət bizi qismən maliyyələşdirir»,- deyə «Region plus»la söhbətində institutun direktoru Rasim Əliquliyev bildirib.
Rasim Əliquliyevin sözlərinə görə, Azərbayjanda çoxdan texnoparklar yaratmaq düşünülür. İTİ isə həm texnopark elementlərinə, həm də təsərrüfatın idarəedilməsi üzrə innovasiya formalarına sahibdir. Burada həm də yaxşı kadrlar - proqramçılar və informasiya jəmiyyətinin qurulması probleminin məğzini anlayan mütəxəssislər var. Bu baxımdan İTİ bu sahənin şirkətlərindən heç nə ilə fərqlənmir.
Bu yaxınlarda isə İTİ birgə layihə gerçəkləşdirmək üçün Silikon vadisindən təklif alıb. İTİ-nin elmi işlərinin əhatə dairəsi yetərinjə genişdir. Buraya biznes strukturlarının kompyuter göstərijilərinin saxlanılması, aviasiya üçün ixtiralar da daxildir. Məsələn, alimlər tərəfindən təyyarələrin «qara qutu»sundan əldə edilmiş məlumatların operativ işlənməsi və təhlili üzrə sistem hazırlanıb. İTİ həm də metro qatarlarının hərəkətinin idarəedilməsinin təhlükəsizliyinə təminat verən, maşinistlərin və başqa işçilərin məsuliyyətini artıran sistem işləyib.
RİTN-lə birgə də elmtutarlı layihələr işlənilərək gerçəkləşdirilir. Azərbayjanın efir məkanının on-line nəzarəti və teleyayımın on-line monitorinqi bunlardandır.
Bununla belə, İTİ-nin fəaliyyətində ölkənin iri müəssisələri ilə əməkdaşlıq xüsusi yer tutur. Çünki innovasiya müəssisələrinin vajib funksiyaları sırasında elmi-texniki və istehsal müəssisələri arasında vasitəçilik, rəqabət şəraitində aravermədən onlar arsında, demək olar ki, avtomatik gerçəkləşdirilən iqtisadi mübadilənin təminatı durur.
R.Əliquliyevin sözlərinə görə, strateci innovasiyaların gerçəkləşdirilməsi əsasında istehsalatın fasiləsiz modernləşdirilməsi yalnız sahibkarlıq strukturları üçün deyil, həm də ölkələrin özləri üçün dayanıqlı rəqabət üstünlüyü qaynağıdır. Bu, yüksək səviyyəli texnologiyalar, maşın sistemlərini, avadanlığı bu jür proqramlarla təmin etmək, əməyin təşkili üsullarını, istehsalatı və marketinqi bu proqramlara uyğunlaşdırmaq vasitəsi ilə əldə edilir.
Başqa sözlə, yalnız innovasiyalar istehsal edilməklə kifayətlənməməli, həm də onları təkrar istehsal etmək gərəkdir. Özü də yeniliklərin tətbiqinin sürətli olması sahibkarlıq strukturunun rəqabət qabilyyətinin artmasına yardımçı olur. Müharibədən sonra milli iqtisadiyyatın əsas sahələrində işləyən yapon firmaları bu strategiyaya üstünlük veriblər.
Araşdırmalara görə, MDB məkanında öz innovasiya işləri üzrə Rusiya öndədir. Orada maşınqayırma və metal emalı müəssisələri öz innovasiya fəallıqları ilə seçilirlər. Ümumiyyətlə, Rusiyada innovasiya baxımından fəal müəssisələrin yarıdan çoxu sənayedə işləyir.
İkinji yerdə isə yeyinti sənayesi müəssisələri gəlir. Daha sonrakı yerləri kimya və neft kimyası müəssisələri, həmçinin yüngül sənaye müəssisələri bölüşürlər. İnnovasiya tipləri sahə üzrə paylanır - yanajaq, poliqrafiya və metallurgiyada texnoloci innovasiyalar, qalan sahələrdə isə məhsul innovasiyaları üstünlük təşkil edir. Bütün xərjlərin üçdə ikisi sonunjuların payına düşür.
Onlar həm də daha elmtutarlıdırlar və yatırılan sərmayələrin üçdə birini tələb edirlər. Rusiya müəssisələrinin 70 faizi bazarın müəyyən seqmentini tutmaq naminə məhsulun çeşidini artırmaq üçün innovasiyalardan istifadə edirlər. Özü də innovasiyalar yalnız yeni ideyalar deyil, həm də lazımi resurslar, müəssisənin idarə edilməsində yeniliklər axtarışıdır.
Söz kiçik və orta biznesindir
«Bazar iqtisadiyyatı şəraitində innovasiya sahibkarlığının inkişafı istehlakçılar tərəfindən innovasiyaya tələbatın olmasından, milli iqtisadiyyatın inkişaf etmiş elmi-texniki potensialının mövjudluğundan, riskli innovasiya layihələrini maliyyələşdirəjək vençura firmalarının və sərmayəçilərinin fəaliyyətindən asılıdır. Buna görə də bu gün Azərbayjanda elmi-texnoloci parkların, texnopolislərin, innovasiya sahibkarlığının iri təşkilolunmuş forması olan biznes-inkubator yaradılması üzərində gərgin iş gedir. Regional innovasiya zonalarının (RİZ) yaradılması da düşünülür. Məhz innovasiya sahibkarlığının iri formaları elmtutarlı istehsalatın inkişafına, milli iqtisadiyyatın iqtisadi agentləri arasında texnologiyaların sürətli tətbiqi üçün transfertlərin gerçəkləşdirilməsinə imkan verir. Başqa sözlə, yuxarıda sadalanan təşkilati formaları bir yerə jəmləşdirmədən innovasiya istehsalının inkişafı mümkün deyil»,- deyə R.Əliquliyev vurğulayıb.
Kiçik müəssisələrdən fərqli olaraq iri korporativ strukturlar baza, strateci innovasiyaların mənimsənilməsi üçün maddi və maliyyə imkanlarına malikdirlər. Öz ölçülərindən yararlanan və əllərində böyük kapital olan «biznes nəhəngləri» heç bir problem olmadan milli iqtisadiyyatın elmi texniki inkişafa qovuşmasında prioritet əhəmiyyət kəsb edən strateci texnologiyaları mənimsəyə bilirlər. Buna görə də dövlət iri sahibkarlıq strukturları ilə əməkdaşlığa istiqamətlənib, müəyyən sahibkarlıq layihələrinin və proqramlarının yerinə yetirilməsi üzrə qarışıq özəl-dövlət müəssisələri yaradır.
Anjaq təjrübə göstərir ki, bu və ya başqa ölkədə innovasiya sahibkarlığının inkişafı zamanı kiçik və orta biznes də öz sözünü deyə bilər. KOS sənayejə inkişaf etmiş ölkələrin bazar innovasiya potensialının kütləviliyinə görə birinji və daha dinamik tərkib hissəsidir. Və innovasiya sahibkarlığının əsasını iqtisadiyyatın yeni yaranan sahələrində texnoloci lider olan kiçik innovasiya firmaları təşkil edir.
Məhz onlar yeni istehsalı inkişaf etdirən, istehsalın elmtutarlılığını və rəqabət qabiliyyətini artıran və bununla da yeni texnoloci ukladlar yaradan yeni bazar seqmentləri açırlar. Kimlərsə etiraz edə bilər ki, adətən, kiçik şirkətlərin maliyyə imkanları məhdud olur, bu da istehsalata sərmayələrdə özünü göstərir. Məhz resursların bütün növlərinin məhdudluğu üzündən kiçik biznes yeni texnologiyaların işlənməsində və tətbiqində, yeni məhsulların istehsalında, yenilikləri sənaye nümunəsi səviyyəsinə qədər çatdırmaqda maraqlıdır.
Bu yeniliklər sonradan istifadə üçün iri şirkətlərə, özü də tijari əsasda verilir. Yəni istehsalatda bu və ya başqa yeniliyə vəsait xərjləyən iş adamı, məhsulun keyfiyyətini və çeşidini artırır, bazarda müəyyən yer tutur, sonra həm məhsulun satışından, həm də ideyanı öz rəqibinə satılmasından gəlir əldə edir.
Yerli iqtisadçı ekspertlərdən biri «Region plus»la söhbətində bildirib ki, kiçik innovasiya müəssisələri bu jür iri subyektlərə baxanda sahibkarlıq gəliri əldə etmək baxımından daha şanslıdır. «Anjaq bazarların kiçik payına istiqamətlənmiş strategiyaları istifadə etməklə bu mümkündür. Bazarda sərt rəqabət və mürəkkəb baryerlər olması barədə marketinq araşdırmasının da aparılması vajibdir. İstehsalatın kapitaltutarlığı az, elmi-texnoloci işlər isə çoxfunksiyalı olmalıdır. Yəni iş adamı işlərin çoxvariantlı istifadəsini şərt qoymalıdır», - deyə ekspert bildirir.
Anjaq problemsiz iş olmadığını yenilikçilər də unutmamalıdırlar. Bunlar ilk növbədə xammal, material, detal, elektrik enercisi qiymətlərinin dayanıqlı olmamasıdır. Halbuki bu məsələ böyük müəssisələr üçün jiddi problem deyil. Təbii ki, yerli iş adamları bir an içində elmin qonyuna atıla bilməzlər və onların heç də hamısı «uzaq» gəlir əldə edilməsi ilə razı deyillər. Anjaq iri dövlətlərin təjrübəsi göstərir ki, KOS-lar fəaliyyətin innovasiya mərhələsinə keçməlidirlər. Bu, Azərbayjanda da baş tutmalıdır. Tezliklə, bizlərdə ilk RİZ peyda olajaq. Layihə kiçik və orta innovasiya sahibkarlığının inkişafı üçün texnoparkların yaradılmasını, elektron avadanlığın və proqram təminatının istehsalı və ixrajını nəzərdə tutur.
RİZ-lərin hesabına ölkə effektiv tranzit informasiya mərkəzinə (Data Jentre) çevriləjək. Burada formalaşan informasiya jəmiyyətləri üçün insan resurslarının hazırlanması və inkişafı, müxtəlif sahələrdə informasiya texnologiyalarının tətbiqi gerçəkləşdiriləjək.
Rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasovun sözlərinə görə, elmtutarlı məhsulların istehsalı və ixrajı üçün RİZ-lərdə kommersiya layihələri gerçəkləşdiriləjək. Nazir layihələrin ümumi dəyərəni söyləməkdə çətinlik çəksə də, RİZ layihələrindən gəlirləri açıqladı. 2012-ji ildə o, $4 mlrd-a, 2018-2020- ji illərdə isə $12 mlrd-a çatajaq.

HOW TO MAKE PROGRESS
The Azerbaijani economy is currently experiencing rapid economic growth. This is proved by official statistical information for the first six months of this year, showing that the country's GDP increased by 15 per cent and reached 18.5 billion manats. This exceeds the figure for the same period last year by 16.5 per cent. At the same time, 74.8 per cent of GDP came from production, including 64.7 per cent from industry, 7 per cent from construction and 3.1 per cent from agriculture. It is clear that our republic still remains a global leader in GDP growth, which cannot but make us happy. Meanwhile, in order to secure economic development in the non-oil sector, it is necessary not just to create new enterprises, but also to improve the performance of those already operating to maximum level. This is a mandatory condition for economic stability in a market environment, making it possible to secure financial stability, competitiveness of products and technology and effectiveness of production and sale.
Quantity does not count
In the developed countries of the world, enterprises have been carrying out reactive and strategic innovation for many years, reacting to competitors' initiatives and to changes in the environment. Experience shows that reactive innovation has an aspect of timeserving, which is why today's agenda in Azerbaijan includes strategic innovation, the implementation of which leads to essential competitive advantages in the long-term. The foundations for the development, legal basis and regulation of entrepreneurship were laid when small and medium-sized businesses had only just found their feet in Azerbaijan. The evidence is in the state programme for the development of small and medium-sized businesses for 1997-2000. The state programme for 2002-2005 paid more attention to the development of the human resources of small and medium-sized businesses, improvements in information support, on the basis of wider use of modern information technology, support for the technological development of small and medium-sized enterprises, specifically the acceleration of technical-technological renewal in the industrial sector. It was also specified that assistance would be rendered in financing innovatory projects of small and medium-sized businesses, to support scientific-technical achievements, risky projects and new technology.
Over the recent period it has proved possible to achieve a great deal as a result of state aid to the privatization of state property and development of small and medium-sized businesses. The private sector took a leading role, taking account of its share in the country's economy. However, quantity does not mean quality. Experience shows that the opportunities created by political and macroeconomic stability in our country were not used fully to accelerate the development of small and medium-sized businesses. Even today, despite the clear dominance of the private sector, the numbers engaged in business activity are below full potential. Despite the increasing number of private businesses in the country's economy, enterprises of strategic importance, which have the potential to create a structure, are developing sluggishly in this sector of the country's economy, not to mention the fact that small and medium-sized businesses have limited influence on the country's export potential and the structure of exports. That is to say, not only the level, but also the quality, of business development does not come up to the country's potential. For this reason, it is no surprise that, recently, a seminar was held in Baku on the programme "Support for Innovatory Entrepreneurship in Azerbaijan", which was organized by the National Scientific Fund of Azerbaijan, the Azerbaijani Ministry of Economic Development and the Ministry of Communications and Information Technology.
The purpose of the enterprise is to create strong linkss between Azerbaijani scientists and local and foreign business entities. Following the seminar, it is difficult to draw conclusions about how clearly businessmen have perceived the initiatives of government agencies. Further, the National Scientific Fund (NSF) of Azerbaijan told R+ that this event, which was attended by representatives of companies and officials, was aimed at discovering businessmen's requirements for innovatory projects and their use in the process of manufacturing.
According to Deputy Minister of Communications and Information Technology Elmir Valizada, 70 per cent of revenues in the sector of information and communication technologies (ICT) today accrue to the private sector. Thus the organization of such events is extremely important in forming an innovatory economy.
"But despite the growth in business and the high scientific potential of the country, many businessmen are not thinking about innovation. Today, the growth in the number of companies in the ICT sector considerably exceeds the pace of the development of innovatory activity. This cannot last long in a market economy," said Valizada.
The best five projects examined at the conference will attract grants to the overall tune of 10,000 dollars, allocated by the business programme for science and technology of the US Civilian Research and Development Foundation.
There is contact!
However, some groundwork has already been done on the development of innovatory entrepreneurship and it is not only based on the results of the seminar. The Institute for Information Technology (IIT) of the National Academy of Sciences of Azerbaijan has long and successfully provided a sort of bridge between science and practice. The IIT takes orders from both state and commercial organizations.
"This task became especially important in market conditions when many institutes, having commercial proposals and the relevant progressive scientific ideas, had no opportunity to realize their potential. An economic component to our work was envisaged from the very beginning because the state only partially financed us," Institute Director, Rasim Alquliyev, said in an interview with R+.
According to Alquliyev, it has long been planned to create a technopark in Azerbaijan and the IIT already has elements of both technoparks and innovatory forms of economic management. Good professionals have been trained here - programmers and specialists who understand the essence of the problems related to the establishment of an information society. In this respect, the institute is no different from companies working in this sphere. For example, it recently received a proposal from Silicon Valley to carry out a joint project. At the same time, the range of scientific ideas at the IIT is quite broad - these include methods of storing computer data in business organizations and ideas for aircraft (for example, scientists have in development a system that processes and analyzes flight information from flight recorders) and a system that makes it possible to ensure the safe movement of trains in the metro and increase train drivers' level of responsibility. They are implementing various science-intensive projects together with the Azerbaijani Ministry of Communications and Information Technology, for example, a project for online control of the broadcasting space of Azerbaijan and online monitoring of TV and radio broadcasts.
But again, the IIT's cooperation with major enterprises in the country occupies a special place. The most important function of innovatory enterprises is to mediate between the scientific-technical and production sectors and to ensure an almost automatic and uninterrupted exchange between them in competitive conditions.
According to Alquliyev, the constant modernization of production during the realization of strategic innovations (high technology, machine systems and equipment that supports them, appropriate methods of organizing labour, production and marketing services) is a source of steady competitive advantage, not just for business entities and sectors, but also for countries themselves. That is, innovations should not just be produced, but also reproduced. At the same time, the pace of innovation maintains the competitiveness of business entities. Such a strategy was pursued by Japanese companies working in the key spheres of the national economy in the post-war period.
According to onestudy, in the CIS area Russia is famed for its innovatory ideas. In Russia, innovatory activity distinguishes enterprises that belong to the sphere of machinery and metals (about half of the active innovatory industrial enterprises). Enterprises involved in the food industry take second place. They are followed by enterprises in the chemical, petrochemical and light industries. Forms of innovation differ between the various sectors: the fuel and printing industries and metallurgy are dominated by technological innovation, while other spheres are led by product innovations that account for almost two thirds of all expenditure. They are also more science-intensive and attract one third of all investment. At the same time, more than 70 per cent of Russian enterprises carry out innovations in order to expand the variety of products to take control of a certain segment of the market. What is more, innovation is a way of searching, not just for new ideas, but also for the necessary resources and novelties to run an enterprise.
It is now time for small and medium-sized businesses to decide
"In market conditions, the development of innovatory entrepreneurship depends on consumers' demand for innovation, the presence of a developed scientific-technical potential in the national economy, the functioning of venture firms and investors who finance risky innovatory activity. For this reason, Azerbaijan is actively working to create scientific-technical parks (technoparks), technology towns and business incubators which are major organizational forms of innovatory entrepreneurship. Work is also under way to create a regional innovation zone (RIZ). It is just such major forms of innovatory entrepreneurship that promote the development of science-intensive production and transfer technology for swift introduction to the economic agents of the national economy. That is to say it is impossible to develop innovatory production without concentrating the aforesaid organizational forms in one place," said Alquliyev.
Unlike small enterprises, major corporate entities have the material and financial resources to use basic strategic innovations. By making effective use of their scale and capital, "business giants" are capable of painless use of strategic technology which is of prime importance to a national economy making scientific-technical progress. Thus our state aims to establish cooperation with major business entities and creates mixed private-state enterprises to carry out certain business projects and programmes.
But experience shows that small and medium-sized businesses are also capable of having their say in the development of innovatory entrepreneurship in any particular country. Small and medium-sized businesses are the first mass and dynamically developing structural component of the innovatory market potential of industrially developed countries. A basis for innovatory entrepreneurship is also formed by small innovatory firms which are technological leaders in emerging spheres of the economy. They open new segments of the market which develop new spheres of production, increase the scientific intensity and competitiveness of production and promote the formation of new technological relations. Someone may object, saying that small companies often have restricted financial capabilities, which affects investment in production. But it is exactly due to the scarcity of all types of resources that small businesses are interested in the swift development and use of new technology, in manufacturing new products and in securing the industrial production of inventions. Needless to say, these innovations are then handed over to major enterprises for use on a commercial basis. That is to say, by spending money on novelty in production, a businessman increases the quality and variety of products, conquers a certain niche in the market and then receives dividends from both the sale of products and the sale of his idea to his own competitor.
An Azerbaijani economist said in conversation with R+ that small innovatory enterprises have better chances than larger entities of making a business profit "provided they use a strategy oriented to small niche markets. It is also necessary to carry out marketing surveys on tough competition and difficult barriers on the market. Production should have low capital intensity, while scientific-technological ideas should be multifunctional, i.e. a businessman should ensure there are many options for the use of ideas," the expert said.
There are always problems and innovators should bear this in mind. First of all, there is instability in the cost of raw materials, spare parts, energy etc., which is not a big problem for major enterprises.
Of course, our businessmen cannot rush headlong into the "whirlpool" of science, especially as not everyone seeks a long-term profit. But the experience of the great powers shows the need for small and medium-sized businesses to enter an innovatory stage of activity. This means that this should be the case in Azerbaijan as well. We will soon have our first RIZ which provides for the creation of technoparks for the development of small and medium-sized innovatory entrepreneurship and for the creation of a regional base for the production and export of electronic equipment and software. Thanks to the RIZ, our country will become an effective transit data centre, which will train and develop human resources for the emerging information society and introduce information technology in various spheres.
According to Azerbaijani Minister of Communications and Information Technology Ali Abbasov, commercial projects will be implemented in the RIZ in order to produce and export science-intensive products. However, the minister could not specify the overall cost of all projects, but announced the predicted revenues from RIZ projects. By 2012, they will reach 4 billion dollars, and by 2018-2020 - 12 billion dollars.