Çərşənbə axşamı, 21:34
Azərbaycanın Olimpiya yığmasının tərkibi, demək olar ki, məlumdur, indi, sadəcə, bəzi ştrixləri müəyyənləşdirmək qalır. Elə isə artıq idmançılarımızın Pekindəki şansları haqda danışmağın vaxtıdır. Axı Olimpiya Oyunlarının başlamasına cəmi 1 ay qalır. Beləliklə, 4 ilin ən vacib idman turniri Azərbaycan idmanına nə vəd edir?
16 atlet
Medal qazanmağa namizədlərdən söz düşəndə, göz önünə ilk növbədə güləşçilər, boksçular və cüdoçular gəlir. Axı əvvəlki Olimpiadalarda bu idman növlərindən ilk ikisinin nümayəndələri uğurla yarışaraq, Olimpiya medalları əldə etməyi bacarmışdılar. İlk növbədə, söhbət bizim pəhləvanlarımızdan gedir. Özü də nəzərə alaq ki, budəfəki oyunlara pəhləvanlarımız çox geniş heyətlə qatılır: sərbəst və klassik güləşçilərimiz qızlarımızla birlikdə turnirə nə az-nə çox - düz 16 atletlə gedəcək. Burada hamının nəzərləri yunan-Roma stilində güləşən idmançılarımıza yönəlib. Çünki Afina Olimpiadasının triumfatoru Fərid Mansurov (66 kq) və Avropa çempionu Rövşən Bayramov (55 kq) ölkəmizi məhz bu stildə təmsil edirlər.
Qeyd edək ki, Olimpiadanın seçmə mərhələsində bir çox skeptiklər Fəridin uğur əldə edəcəyinə inanmır, artıq 2 ildir zədədən əziyyət çəkən güləşçimizin Pekinə vəsiqə qazanmasını qeyri-real sayırdılar. Amma 2007-ci ildə Bakıda keçirilmiş dünya çempionatı göstərdi ki, Mansurov əvvəlkitək ən yüksək yerlər uğrunda yarışmağa qadirdir. Hər halda, onun “doğma divarlar” arasında əldə etdiyi qələbə çoxlarını heyrətləndirdi, idmançımızın səviyyəsini və ustalığını nəzərə alsaq, onun Pekində də "qızıl"a ən real namizədlərdən biri olduğunu düşünməyə əsas var.
Pekinə yollanacaq güləşçilərimizin heyəti FILA-nın Bakıda keçirilən final Qran-prisi zamanı tam müəyyənləşdi. Çünki "klassik"lər və qadınlardan ibarət yığmamız Olimpiya Oyunlarına yollanacaq heyətini əvvəlcədən müəyyənləşdirdiyi halda, sərbəst güləşçilərimiz yekun heyəti bu turnirin yekunlarına uyğun qurmalı idi.
Xüsusilə nəzərə alsaq ki güləşçilərə fərdi lisenziya yox, çəki dərəcələri üzrə kvotalar ayrılır. Ona görə də seçmə turnirdə yüksək nəticə göstərən idmançılar da, nəzəri baxımdan, yığmadan kənarda qala bilər. Bu baxımdan bütün diqqət 55 kiloqrama qədər çəki dərəcəsinə yönəlmişdi, çünki burada Pekinə vəsiqə uğrunda seçmə turnirdə minimum məqsədə nail olmuş Namiq Sevdimov ilə Sidney Olimpiya çempionu Namiq Abdullayev mübarizə aparırdı. Odur ki finalda məhz bu iki idmançının üz-üzə gəlməsi çox məntiqi oldu. Bu qarşılaşmada gənclik üstün oldu və güclü rəqib üzərində qələbə qazanan Sevdimov Olimpiya yığmasındakı yerini möhkəmləndirdi.
İki boksçu
Pekində əsas ümidimiz həm də boksla bağlıdır. Baxmayaraq ki 10 idmançımızın qatıldığı Afina Olimpiadasından fərqli olaraq Pekində ölkəmizi cəmi 2 boksçu təmsil edəcək. Amma bu məhz o haldır ki, hər şey kəmiyyətdən yox, keyfiyyətdən asılıdır. Çünki Azərbaycanı 54 kq çəki dərəcəsində təmsil edəcək Samir Məmmədov ustalığını günü-gündən artırır. Son bir neçə il ərzində o, Avropa çempionatının gümüş medalını, daha sonra Çikaqoda keçirilən lisenziyalı dünya çempionatında bürünc medal qazanıb, bu günlərdə isə Beynəlxalq Həvəskar Boks Federasiyasının Prezidenti Kubokunun qalibi olub. Və baxmayaraq ki adıçəkilən turnirlərlə müqayisədə Olimpiya Oyunları daha çətin və məsuliyyətli yarışdır, Pekində medal qazanmağa ən potensial namizədlər sırasında Samir ön sıralardadır. Boksçumuzun uğuruna inanan Azərbaycan Boks Federasiyasının rəhbəri Ağacan Əbiyev də Samirdən Pekində qələbə gözlədiyini gizlətmir.
6 cüdoçu
Qarşıdan gələn Olimpiya Oyunları cüdoçularımız üçün də tarixi ola bilər, çünki onların medal qazanmaq imkanları çox yüksək qiymətləndirilir. Ən azı ona görə ki,  ilk dəfə olaraq Azərbaycan yığmasını Olimpiya Oyunlarında 6 cüdoçu təmsil edəcək, bu isə qələbə qazanmaq şansını xeyli artırır. Bu turnirdə gəncliklə təcrübənin vəhdəti olacaq komandamızın lideri, şübhəsiz, Elnur Məmmədlidir. Son 2 il ərzində bu cüdoçunun keçdiyi yolu qət etmək üçün bir çox idmançıya uzun illər lazım gəlir. 2006-cı ildə o, əsl sensasiya edərək Avorpa çempionu titulunu qazanıb, bir il sonra isə dünya çempionatında gümüş medala layiq görülüb. Və budur - indi o, Olimpiya çempionluğunun bir addımlığındadır. Odur ki, Pekində Elnurun, ən azı, mükafatçılar sırasına düşmək şansları çoxdur.
1 stend atıcısı
Şübhəsiz, Olimpiadaya olan ümidlərimizi yalnız yuxarıda adı çəkilən 3 idman növü ilə məhdudlaşdırmaq düzgün olmazdı. Ən azı ona görə ki, digər idman növlərində də uğur qazana biləcək idmançılarımız az deyil. Əbəttə, söhbət ilk növbədə stend atıcısı, Sidney Olimpiadasının qalibi Zemfira Meftahətdinovadan gedir. Sidney Olimpiadasında olduğu kimi, Pekinə də idmançımız vald-kart hesabına düşüb, yəni öz gücü sayəsində lisenziya qazana bilməyib. Amma 8 il əvvəl bu amil ona "qızıl" qazanmağa mane ola bilməmişdi. Odur ki bu dəfə də ümidlər çoxdur. Zemfiranın Afinada “bürünc” qazandığını da nəzərə alsaq, onda belə nəticəyə gəlmək olar ki, Olimpiadada Zemfira həmişə uğurlu çıxış edir.
1 ağır atlet
Qarşıdan gələn oyunlarda ağır atletlərimizə, xüsusilə də Nizami Paşayevə də ümidlər çoxdur. Düzdür, 2 illik diskvalifikasiyanı nəzərə alsaq, onun bu turnirə hansı formada qatılacağını indidən söyləmək asan deyil. Amma istənilən halda ağır atletimiz bu iki il ərzində qələbə üçün çox darıxıb və təbii ki, öz iddialarını hamıya nümayiş etdirmək üçün dəridən-qabıqdan çıxacaq.
1 taekvondoçu
80 kiloqram çəki dərəcəsində yarışan taekvondoçumuz Rəşad Əhmədov da qızıl medal qazanmaq üçün çox çalışacaq. Xatırladaq ki, Afina oyunlarında Rəşad əvvəlcə finalın, sonra isə bürünc medalın  cəmi bir addımlığında büdrəmişdi. Odur ki motivasiya baxımından idmançımızın problemi olmamalıdır. Ümidlərin nə qədər doğrulacağını isə oyunlar göstərəcək.
Yalnız "təmiz" idmançılar
Bu arada isə komandaların başı yalnız yekun mərhələlərdə təlim-məşq toplantılarına deyil, həm də dopinq-testlərə qarışıb. Çinə yola düşməzdən əvvəl milli komandamız respublikada 3 dəfə dopinq-testdən keçməlidir. Qeyd edək ki, bu təşəbbüs Antidopinq departamenti yaratmış Gənclər və İdman Nazirliyindən gəlir. Nazirliyin idman şöbəsinin müdiri Mirkamil Rəhimovun sözlərinə görə, "zamanın tələbi" olan bu addım azərbaycanlı idmançıların ölkəmizi Olimpiya Oyunlarında layiqincə təmsil etməsinə yönəlib. "Bu yaxınlarda ölkəmiz Antidopinq Konvensiyasına qoşulub və biz üzərimizə müəyyən öhdəliklər götürmüşük. Odur ki bu öhdəliklərə qeyd-şərtsiz əməl etməliyik", - deyə M.Rəhimov vurğulayıb.
Nazirliyin bu təşəbbüsü həm də Azərbaycan idmanında yaranmış vəziyyətlə də bağlıdır: son illər ərzində bizim birdən-birə bir neçə idmançımız Ümumdünya Antidopinq Komitəsinin (WADA) "qara siyahısı"na düşüb. Elə təkcə diskvalifikasiyası yalnız bu yaxınlarda başa çatmış dünya və Avropa çempionu Nizami Paşayev və ya cüdo üzrə dünya çempionu Nicat Şıxəlizadəni xatırlamaq kifayətdir. Özü də Şıxəlizadə  artıq iki dəfə dopinqlə "tutulub". Və birinci dəfə Nicatın "gənclik səhvi" bağışlansa da, ikinci dəfə onu 4 illik diskvalifikasiya etdilər.
Odur ki nazirliyin son təşəbbüsünün hansı səbəblərdən irəli gəldiyi aydındır.
WADA və Beynəlxalq Olimpiya Komitəsi dopinqə qarşı amansız müharibə elan ediblər və qadağan olunmuş preparatlardan istifadə edən istənilən idmançı növbəti Olimpiya Oyunlarına da buraxılmayacaq. Qeyd edək ki, artıq 8 çinli idmançı, o cümlədən Olimpiya Oyunlarına qatılmalı olan 2 idmançı dopinqdən istifadəyə görə diskvalifikasiya edilib. Cəzalandırılanlar sırasında üzgüçülər, atletlər, ağır atlet, güləşçi də var. Onlardan ikisi - güləşçi Ouyan Kunpen və güləşçi Lo Men ömürlük diskvalifikasiya olunublar.
Təşkilatçılar oyunlar zamanı dopinq məsələsinə son dərəcə ciddi yanaşılacağını nümayiş etdirirlər. Olimpiada-2008-də Çində 41 dopinq-nəzarət stansiyası fəaliyyət göstərəcək, onlardan 34-ü Pekində, 7-si isə müxtəlif idman növləri üzrə yarışların keçiriləcəyi digər şəhərlərdə qurulacaq. Mütəxəssislər yarışın başlanmasına 24 və 72 saat qalmış idmançılardan analiz götürəcəklər. Ümumilikdə isə Olimpiya Oyunları zamanı 4,5 min analiz götürüləcək ki, bu da Afina oyunlarındakı göstəricidən az qala 1000 ədəd çoxdur.

The selection of sportsmen to participate in the upcoming olympic games in china is almost over
Most members of the Azerbaijani national Olympic team have already been chosen, with only the last few slots to be filled. So it is time now to deliberate on the chances of our sportsmen's success in Beijing, where the Games will open in less than one month. So, what should we expect from the team at the main games of the four year cycle?
Sixteen athletes
When realistic candidates for medals are discussed, wrestlers, boxers and judo men come first to mind, especially as Azerbaijani sportsmen have traditionally performed well at the Olympic Games, bringing home medals of different colour. This is particularly true of the wrestlers, who will go to China with an impressive 16-strong team of freestyle wrestlers, Greco-Roman wrestlers and women. The greatest attention will be focused on the Greco-Roman wrestlers, especially as Athens Olympics winner Farid Mansurov (66 kilograms) and European champion Rovsan Bayramov (55 kilograms) will perform. During the selection of sportsmen for Beijing, some sceptics rashly dismissed Farid as a veteran, because he suffered from a back injury for two years. But his very first appearance at the 2007 World Championship in Baku proved that Mansurov can still handle the toughest challenges. At all events, his victory in his native land impressed many specialists and, given the athlete's class, it can be said with certainty that he is one of the main candidates for an Olympic gold medal.
In the meantime, the recent finals of the FILA Grand Prix in Baku helped to finalize the composition of the Olympic wrestling team. And while the coaches of the Greco-Roman style and women's teams published the names of participants in advance, the composition of the freestyle team was to be determined upon completion of the event. Especially as in wrestling, Olympic places are not reserved for particular athletes; instead, quotas are given to national federations in each weight category. That is why, theoretically, an athlete who performed well in qualification events may still not be selected. This is why the weight category of up to 55 kilograms was the subject of attention, as Namiq Sevdimov, who achieved qualification requirements at the selection tournament, and Sydney Olympic Games champion Namiq Abdullayev both vied for the trip to Beijing. Thus it was logical that the final contest was all-Azerbaijani and the younger contender won. Sevdimov proved to be stronger than his more titled opponent over the two halves of the contest and effectively secured his place in the Olympic team.
Two boxers
There are hopes in boxing too, although, in contrast to Athens where 10 Azerbaijani boxers participated, only two will go to Beijing. But this is precisely a case when quality, not quantity is what matters, given the progress that Samir Mammadov has made at 54 kilograms. In recent years he won a silver medal at the European championship, then a bronze at the qualifying world championship in Chicago and he also won the AIBA President Cup Tournament. And although the Olympic Games will be much more difficult to win than these events, Samir is seen as a potential winner in Beijing. Head of the national boxing federation, Agacan Abiyev, confirmed these views by noting that the boxer has the potential to show himself to good advantage at the Olympic Games
Six judo wrestlers
The judo wrestlers are closer to Olympic medals than ever before and their trip to the Olympic Games may prove to be an historic one, if only because the Azerbaijani team will be represented by as many as six athletes for the first time in history, so the chance of winning medals is higher. The team is an alloy of youth and experience and Elnur Mammadli is clearly its leader. In the last two years, this sportsman has travelled a road which sometimes takes decades. In 2006, he sensationally won the European championship; a year later he took the silver medal at the world championship, and is now very close to an Olympic medal. So Elnur plans to make his dream come true in Beijing and be, at least, among the top three competitors in his weight category.
One trap-shooter
It would be wrong to limit our Olympic expectations to just these three sports, especially as in other disciplines we also have sportsmen who are capable of "shooting it out" - in both senses of the word. Of course we mean Sydney Olympic trap-shooting champion, Zemfira Meftaxetdinova. As in Sydney, this athlete earned her chance to perform in Beijing via a wild-card, because she failed to earn her place on her own. But this did not hinder her from winning her gold medal eight years ago, so the analogy is clear. And if we add to that Zemfira's bronze in Athens, it will be seen that she performs well at the Olympic Games
One weightlifter
We pin our hopes on weightlifters too, in particular, on titled Nizami Pasayev. However, it remains unclear in what shape he will be for the Olympic Games, given his two-year disqualification. At any rate, he is keen to perform and intends to prove that his claims to an Olympic medal are justified
One Taekwondo fighter
Taekwondo fighter Rasad Axmedov (over 80 kg), who was just one step from the final in Athens and then lost the match for the bronze medal too, is also eager to win an Olympic medal. In short, our athlete's motivation is strong, and only the Games will show whether our expectations can be realised.
Only "clean" sportsmen
In the mean time, the teams are not only assembling at their training centres for the final phase of preparations, but are also taking doping tests to be absolutely clean for the main sporting event of the four-year cycle. Before leaving for China, the national team should pass doping controls three times in Azerbaijan. This initiative comes from the Ministry of Youth and Sports, which has created an Anti-Doping Department. The head of the main sports department of the ministry, Mirkamil Rahimov, noted that the decision was timely and was necessary to ensure that Azerbaijani sportsmen represent their country at the Olympic Games in a worthy manner. "Not so long ago, our country joined the anti-doping convention, having thereby assumed certain obligations. And we should observe them meticulously," said Rahimov.
The ministry's initiative was also prompted by the situation that has developed in Azerbaijani sports: in recent years, several Azerbaijani sportsmen were added at the same time to the black lists of the World Anti-Doping Agency. And these were athletes who had already made names for themselves in the international arena. The examples of world and European weightlifting champion, Nizami Pasayev, whose disqualification will end just before the opening of the Olympic Games, or judo world championship winner Nicat Sixalizada, who has already been caught twice, will suffice. And if the athlete was forgiven the first time on account of his youth, after the second incident Nicat was disqualified for four years. That is why the decision of the Azerbaijani sporting department to administer doping tests to the members of the Olympic team is quite understandable.
The WADA and IOC have declared a merciless war on doping and any sportsman found to have used banned drugs will miss the next Olympic Games. Already eight Chinese sportsmen, including two who were supposed to take part in the Olympic Games, have been disqualified on charges of using doping. Among the sportsmen punished are swimmers, field-and-track, weightlifters, one wrestler and divers. Two of the culprits - swimmer Ouyang Kunpeng and wrestler Luo Meng - were members of the Chinese Olympic team and have been disqualified for life.
The organizers demonstrate that they are serious about the use of doping by participants in the Games. During the 2008 Olympics in China, 41 doping control points will operate, of which 34 will service facilities in Beijing and 7 in other cities of the country where different Olympic events will be held. Specialists will perform blood and urine tests within 24 to 72 hours, depending on the complexity of the test. Overall, 4,500 tests will be carried out during the Olympics, which is almost 1,000 more than during the preceding Olympic Games in Athens.