Nikolay Popov şokolada olan sevdasını dostluq və mədəni inteqrasiya missiyası ilə Bakıya gətirib
Bütün dünyada gildən, şüşədən, dəmirdən, plastilindən, mumdan, kağızdan və parçadan əsl şah əsərləri, bədii incəsənət inciləri yaradılır. Şah əsərlər Muzey Mərkəzinin dəyirmi zalında da nümayiş etdirilib, lakin artıq başqa materialdan hazırlananlar. Bunun orijinallığı da ondan ibarətdir ki, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan "Nikolay şokolad muzeyi" ekspozisiyası çərçivəsində tamaşaçının diqqətinə şokolad ustası Nikolay Popovun dünyanın şirin, ən arzulanan və ən cəlbedici materialından - şokoladdan hazırladığı əsərləri təqdim olunub. Şokoladın xammalı kakao-paxlalarıdır, yəni tropik meşələrdə bitən kakao ağaclarının toxumlarıdırlar.
"Biz sərgimizlə bir çox ölkələri və 40-dan çox şəhərləri gəzmişik, lakin Bakıya səfər bizə xüsusi gəlir. Birincisi, bizim sərgi Bakıda keçiriləcək I Avropa Oyunlarının ərəfəsində açılıb və iyunun 28-ə qədər davam edəcək. İkincisi, sərgi çərçivəsində ustad-dərsləri təşkil olunacaq və hər kəs, sözün əsl mənasında, bu şirin yaradıcılığa yiyələnə bilər. Ola bilsin, bu, şokoladın şirin heykəllərin yaradılmasında material kimi istifadə oluna biləcəyi barədə mənim kimi oxuyan birilərinə maraqlı olacaq", - deyə "R+" ilə söhbətində Nikolay Popov deyib.
Nobel laureatlarının təchizatçısı
Şokolad kütləsi dad və ətir inqrediyentləri qatılmaqla şəkər tozu, sürtülmüş kakao və kakao yağından hazırlanır. Qarışıq bir daha kakao yağı ilə qarışdırılır, 30-31 dərəcəyədək soyuduqdan sonra şirin və dadlı şah əsərlərinin yaradılması üçün material kimi artıq istifadəyə yararlı olur.
Şokolad muzeylərinin yaradılması dünya məkanında məşhur və gözəl hadisədir. Hesab olunur ki, nümayiş edilən plastik əsərlərin səviyyəsinə görə ən cəlbedici və orijinalı Brüssel və Sankt- Peterburqda olan muzeylərdir. Muzey eyni zamanda ona görə cəlbedicidir ki, burada eksponatlara, adətən, təkcə uzaqdan seyr etmək deyil, eyni zamanda bu şirin məhsulların dadına da baxmaq olar. Barselona, Brüssel, Köln, Kedberiuorld, Moskva, Sankt-Peterburq, Simferopol, Kiyev, Trostyanets, Best və Riqa kimi şəhərlərin sakinləri, həqiqətən də, orijinal və çox xoş bir hadisə kimi şokolad muzeyləri ilə fəxr edirlər. Bundan başqa, şokolad təkcə şirniyyat deyil, eyni zamanda insan üçün çox faydalı olan bir məhsuldur. O, ürək üçün faydalıdır, əhvali-ruhiyyəni yaxşılaşdırır, aclıq hissini öldürür. Şokoladsevərlər daha çox yaşayırlar, şokoladın mütəmadi qəbulu həyatı bir il uzada bilər, şokoladın bir neçə tikəsindən sonra insan daha yaxşı fikirləşir, isti şokolad fincanı ağrıyan boğazı sakitləşdirir və öskürəyi boğur. Söz düşmüşkən, daha çox şokolad yeyilən ölkələrdə - Nobel laureatları da daha çoxdur!
Dadlı görməli yerlər
Öz ekspozisiyası ilə Belarusdan gələn şokolad ustası Nikolay Popovun sərgisində yüksək keyfiyyətli şokoladdan hazırlanan 250 məhsul təqdim olunub. Burada şokolad baqetlərlə çərçivəyə salınmış marsipan və şokolad heykəllər, miniatürlər və 700 kq çəkidə olan müxtəlif kompozisiyalar var. Elə burada da sərginin ziyarətçiləri şokoladın tarixi ilə tanış ola bilərlər.
Şokolad bədii fantaziyaları canlandırmaq üçün çox bərəkətli və əlverişli materialdır. Ekspozisiya müəllifi gətirilən bir çox işlərini xüsusi olaraq Bakıdakı sərgi üçün yaradıb. Onlar Azərbaycan və Bakıya həsr olunublar. Bu - bizim ölkəmizin bayrağını əks etdirən "Şokoladlı rəsm"dir, çəkisi 70 kq-dan çox olan "Qız qalası", Hökumət evinin, Muzey Mərkəzinin, Milli Akademik Opera və Balet Teatrının şokolad binaları, şokolad manqalıdır. Eksponatlar arasında martsipan meyvələr və güllər, "Venesiya maskaları", "Heyvanlar aləmində", "Qızıl Tac", "Faberje yumurtaları", "Royal", "Kareta", "Kənddə səhər naharı", "Qadın dəsti", "Duzlu balıqcıq" və başqaları yer alır. 200 kq-dan çox olan ən böyük şokolad rəsmini Nikolay Popov Bakıdakı Birinci Avropa Oyunlarına həsr edib.
Belarusun fəxri
Nikolay Popovun şokolad muzeyi məişət detalları, qadın qarderobu və s. ibarət sadə, ətirli qeyri-adi sərgidir. Bura yaşından asılı olmadan müəllifin işlərini seyr edərək və şokolad eksponatlarının ətrini udaraq müsbət emosiyalar qazanmaq istəyənlər üçün əla məkandır. Həmçinin əsl incəsənətdən həzz almaq, həm şokolad, həm də şokolad sənəti barədə faydalı, dolğun məlumatlar əldə etmək və eləcə də öz əlləri ilə bu cür gözəlliyin yaradılması haqda praktiki bacarıqlar qazanmaq mümkün olan bir yer.
Nikolayın şokolad muzeyi təkcə bu yaradıcılıq işindən sevinc hissini keçirən müəllifin deyil, həmçinin bütün Belarusun xüsusi fəxr mənbəyidir. Şokolad ustası Bakıya dostluq, mədəni inteqrasiya missiyası və eyni zamanda həm şokolad sənətinin ustalığı, ona vurğunluğu bölüşmək, həm də bu sənəti digərilərinə də öyrətmək istəyi ilə gəlib. O, bakılılarla nəinki həvəslə ünsiyyətə girir, həmçinin sevimli, ətirli, dadlı və hər mənada şirin və çox cəlbedici sənəti - şokolad sənətkarlığı, şokoladın gözü və ürəyi xoş edən sənəti barədə ustad dərsləri də keçir. Hələ söhbət bir çoxlarının dad seçimlərindən gedirsə...

Nikolay Popov comes to Baku on a friendship and cultural integration mission, bearing his love of chocolate
Throughout the world masterpieces are created from clay, iron, plasticine, wax, paper and fabric. Works of art are on display in the Round Room of the Museum Centre made from a somewhat different material. The "Nikolya Chocolate Museum" exhibition organised by the Ministry of Culture and Tourism is original because  the viewer is offered works by the chocolatier Nikolay Popov executed in the sweetest, most desirable and tempting material in the world, namely chocolate. Chocolate is made from cocoa beans, i.e. the seeds of the cocoa trees which grow in tropical forests.
"We have travelled around many countries and more than 40 cities with our exhibition, but our arrival in Baku appears to be something special. Firstly, our exhibition has opened in the run-up to the European Games in Baku and will be open until 28 June. Secondly, master classes will be held within the framework of the exhibition and all those who wish will be able to try and master this sweet, in the direct sense of the word, form of creativity. Many people may be just as fascinated by it as I was once when I read that chocolate could be used as a material for creating sweet artistic sculptures," Nikolay Popov said in a conversation with Regionplus.
A supplier of Nobel prize-winners
The chocolate mass is prepared from a mixture of icing sugar, grated cocoa and cocoa butter with the addition of tasty, aromatic ingredients. The mixture is mixed yet again with cocoa butter, chilled to 30-31 degrees centigrade, after which it becomes workable as a material for creating sweet and tasty works of art.
The creation of chocolate museums throughout the world is a popular and beautiful phenomenon. The museums in Bruges and St. Petersburg are regarded as the most attractive and original in the level of the plastic works on display. A museum of chocolate is also attractive in that, besides the exhibits that it is customary to admire from a distance, you can enjoy chocolate tasting as well.
The residents of such cities as Barcelona, Bruges, Cologne, Cadbury World, Moscow, St. Petersburg, Simferopol, Kiev, Trostianets, Brest and Riga are quite rightly proud of their chocolate museums as original and very pleasant phenomena. What is more, chocolate is not only a delicacy, but is an extremely nutritious food. It is beneficial to the heart, improves the mood and helps to stave off pangs of hunger. Chocoholics live longer, regular chocolate consumption adding a year to their lives. You think better after several pieces of chocolate. A cup of hot chocolate helps to soothe a sore throat and alleviate a cough. Incidentally, in countries where they eat a lot of chocolate, they have more Nobel prize-winners!
Tasty sights
There are 250 items of high-quality chocolate on display at the exhibition of chocolatier Nikolay Popov which he has brought from Belarus. There are marzipan and chocolate sculptures here, pictures framed in chocolate baguettes, miniatures and compositions weighing 700 kg. Visitors to the exhibition can learn about the history of chocolate.
Chocolate is a highly beneficial and pleasant material in which to embody artistic fantasies. The author of the exposition created a large number of the works he brought specially for the exhibition in Baku. They are dedicated to Azerbaijan and Baku. These are "Chocolate Picture" depicting our country's flag, "The Maiden Tower" weighing more than 70 kg, chocolate buildings of Government House, the Museum Centre, the National Academic Theatre of Opera and Ballet and a chocolate barbecue.
Among the exhibits there are marzipan fruits and flowers, "Venetian Masks", "In the World of Animals", "The Golden Crown", "Faberge Eggs", "A Grand Piano", "A Carriage", "Breakfast in the Village", "Ladies Accessories", "Salt Fish" and others. Nikolay Popov dedicated the biggest chocolate picture weighing more than 200 kg to the First European Games in Baku.
The pride of Belarus
Nikolay Popov's chocolate museum is an unusual exhibition of simple, aromatic statues of animals, everyday objects, women's wardrobes and so forth. It is a place where, irrespective of your age, you can experience masses of positive emotions, contemplating the author's works and inhaling the aroma of the chocolate exhibits. It is a place where you can enjoy the spectacle of genuine art, obtain useful, exhaustive information on chocolate and on the art of creating works in chocolate and gain the practical skills to create such beauty with your own hands as well.
The Nikolya Chocolate Museum is an object of special pride, not only to the author himself, who experiences the joy of creation, but to the whole of Belarus. The chocolatier came to Baku on a mission of friendship and cultural integration, as well as with the desire to introduce people to the skill of making chocolate creations, to teach them how to do it and share with them the secrets of his skills, encouraging in them a love for chocolate creations too. He is not only glad to have contact with the residents of Baku, but will also give master classes in his favourite, aromatic, tasty and in all senses sweet and very attractive art, the art of the master chocolatier, the art of sculpturing masterpieces from chocolate which gladden the heart and the eye. Not to mention stimulating a passion for chocolate in very, very many people…