Azərbaycan hökuməti neft maşınqayırmasını yenidən canlandırmaq üçün tədbirlər kompleksi hazırlayır
"Sənaye ili" elan olunan ötən ilin sonunda Prezident İlham Əliyev 2015-2020-ci illər üçün Azərbaycan sənayesinin inkişafının Dövlət Proqramını təsdiqləyib. Dövlət tərəfindən iqtisadiyyatın qeyri-neft sektorunun modernləşdirilməsi və şaxələndirilməsi üzrə başlanğıclar, həmçinin neft-maşınqayırma kimi bir vaxtlar kifayət qədər inkişaf etmiş sahənin yenidən canlandırılmasını nəzərdə tutur. Hazırda, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi yanında yaradılan işçi qrupu bu sahənin inkişafı üçün təkliflər hazırlayır.
Neft və qaz quyuları üçün avadanlığın yaradılmasında ixtisaslaşmış və hazırda "Azneftkimyamaş" ASC-yə dəyişdirilmiş ölkənin ən köhnə maşınqayırma birliyi uzaq 1935-ci ildə yaradılıb. Maraqlıdır ki, birliyin bir çox müəssisələri öz tarixini XIX əsrin ikinci yarısından başlayırlar. O vaxt Bakıda neft bumu dövründə metal emalı və maşınqayırma sahələri formalaşmağa başlayıb.
Sovet dövründə bu birliyin məhsulu SSRİ-nin neft-qaz avadanlıqlarına olan tələbatının 70%-ni ödəyirdi, bundan əlavə, onun bir çox hissəsi dünyanın 35 ölkəsinə ixrac olunurdu. "Azneftkimyamaş"a daxil olan müəssisələr ikinci nəfəsini 2001-2002-ci illərdə reallaşdırılan struktur dəyişiklikləri və Norveçin İNTSOK fondu, TACIS ekspertləri və ASC mütəxəssislərinin özlərinin təklif etdiyi texniki modernləşdirmə proqramı çərçivəsində alıblar. O vaxt "Azneftkimyamaş" dövlət şirkəti açıq səhmdar cəmiyyətinə çevrilib (ASC). Sonrakı illərdə onun bazasında yaradılmış 13 törəmə müəssisə və elmi institutlar postsovet məkanında iqtisadi əlaqələrin kəsilməsi səbəbindən uzunmüddətli eniş dövrünü aşmağı bacarıblar.
Struktur dəyişikliklərin və texniki modernləşmənin mahiyyəti buraxılan məhsulun keyfiyyətinin dünya standartlarına çatdırılması, münasib qiymətlərin saxlanılması və nəhayət, müqavilə öhdəliklərinin qüsursuz yerinə yetirilməsi sayəsində istehsalın rentabelliyinə çatmasından ibarət idi. Müasir avadanlığın tətbiq edilməsi və istehsalat proseslərinin optimallaşdırılması sayəsində birliyin zavodlarının nomenklaturunda olan bir çox məhsulları ISO və API (Amerika Neft İnstitutu) tələblərinə qədər çatdırmaq mümkün olub. Burada mühüm dəstək Yaponiyanın Xarici Ticarət üzrə Agentliyinin (JETRO) 13 mln. dollar həcmində təqdim etdiyi təmənnasız texniki yardım oldu.
Elektrik enerjisinə, kommunal xərclərə və xammala olan az həcmli xərclər, ASC-yə uzun müddət ərzində xarici rəqiblərindən fərqli olaraq, qiymətləri bir neçə dəfə aşağı səviyyədə saxlamağa imkan verirdi. Bunun sayəsində "Azneftkimyamaş"ın müəssisələri istehsal etdiyi neftçıxaran dəzgahları, avtosisternləri, fəvvarə armaturunun, qaldırıcıların, siyirtmələrin və digər avadanlıqların Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan, Özbəkistan, Türkmənistan və hətta Vyetnama uğurlu ixracatını təmin etməyi bacarıblar. Xarici sifarişlərin (2001-2007-ci illərdə bunun payına bütün istehsalatın yarısından bir qədər az olan hissəsi düşürdü) artan portfeli və yerli neft hasilatına tələbatın artmasıASC-nin müəssisələrinə 2005-ci ildə istehsalat həcmini 90,5 mln. manata qədər çatdırmağa imkan verib.
Lakin birliyin vədedici planları və gözləntilərinə 2008-2009-cu illərdə qlobal iqtisadi böhran dövründə nəzərəçarpacaq zərbə vuruldu. Həmin dövrdə dünya təsərrüfatı fəaliyyətinin böyük enişi iqtisadiyyatın neft-qaz sahəsi kimi toxunulmaz hesab olunan bastionlarına da təsir etdi. Neft qiymətlərinin dörd dəfə aşağı düşməsi postsovet məkanının bir çox dövlətlərini neftçıxarma sənayesində istehsalat xərclərini azaltması və həmçinin neft-qaz avadanlıqlarının öz ərazisində lokallaşdırılması yollarını axtarmasına vadar etdi. Bu isə öz növbəsində, "Azneftkimyamaş"ın ixrac potensialına nəzərəçarpacaq zərbə vurdu.
Xarici bazarlarda problemlər, ümumilikdə, neft avadanlığının dünya ticarətinin xüsusiyyətləri ilə bağlıdır: digər istehsalat dövriyyəsi ilə müqayisədə burada stabillik yoxdur və sifarişlərin səviyyəsi xammal bazarının daim dəyişən konyunkturundan asılıdır. Elə həmin MDB dövlətlərində yeni quyuların qazılması və həm də artıq çoxdan istifadə olunan mədənlərin texniki yenidən təchiz edilməsi vətəmiri heç də həmişə artan xətlə həyata keçirilmir.
Böhrandan sonrakı dövründə "Azneftkimyamaş"ın ixracın azalmasında mühüm rolu, xüsusiləöz bazarında yerinin möhkəmləndirməsi üçün maksimal dərəcədə səy göstərən Rusiya müəssisələrinin məhsulları ilə rəqabətin gücləndirilməsi oynayıb. Hazırda neft-qaz avadanlığının istehsalı 200-dən çox Rusiya müəssisələrində mənimsənilib. Bu isə, hələ on il əvvəl birliyin bütün ixracatının yarısı Rusiyanın payına düşdüyünü nəzərə alsaq, Azərbaycan üçün çox mühüm bir bazar idi. Neft maşınqayırmasının inkişafına, həmçinin qonşu Qazaxıstanda da diqqət ayırırlar. Orada bu gün, təxminən, 35 sahə müəssisəsi fəaliyyət göstərir.
Bu sahədə vəziyyətin necə olduğunu əyani şəkildə Nazirlər Kabinetinin statistikası göstərir. Belə ki, ötən il Azərbaycanın bütün maşınqayırma müəssisələri 627,8 mln. manat həcmində məhsul istehsal ediblər. Lakin ölkənin ən iri neft-maşınqayırma kompleksinin ümumi sahə göstəricilərində payı kifayət qədər aşağı olub. 2014-cü ilin nəticələrinə əsasən, "Azneftkimyamaş" zavodları 23,8 mln. manat məbləğində məhsul istehsal edib və xidmət göstəriblər. Bu gün birliyin əsas alıcısı SOCAR-dır, onun sifarişləri əsasında ötən ildə 15 mln. manat həcmində məhsul istehsal edilib. Təəssüf ki, ASC-nin ixrac fəaliyyəti on il əvvəlki pik göstəricilərindən dəfələrlə azdır: ötən il Rusiya, Ukrayna, Qazaxıstan və Türkmənistandan olan sifarişçilərə, təqribən, 4 mln. manat həcmində məhsul ixrac olunub. Görünür, neft-maşınqayırma sahəsində yaranan vəziyyət ölkə hökumətini qane edə bilmir. İstehsalın artmasına və neft-maşınqayırma məhsulunun sonrakı ixracına hazırda böyük diqqət Azərbaycan İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyində (İSN) yetirirlər. Bu məsələlərə cari ilin aprel ayında baş tutan maşınqayırma, cihazqayırma və metallurgiya sənayesi üzrə işçi qrupun iclasında toxunulub.
Bu yaxınlarda isə İSN sahənin kompleks reabilitasiyası təşəbbüsü iləçıxış edib və bu başlanğıclar üçün SOCAR-ı və paylayıcı enerji xətlərinin milli operatoru"Azərişıq" ASC-ni cəlb etməyə hazırdır. Belə ki, iqtisadiyyat naziri Şahin Mustafayevin sözlərinə görə, dövlət başçısının tapşırığına əsasən, İSN mütəxəssisləri neft maşınqayırmasının modernləşdirilməsi və inkişafı üzrə təkliflər hazırlayırlar. Sahənin hazırkı vəziyyətinin, onun dövlət dəstəyində tələbatlarının təhlili həyata keçirilir və yaxınlarda ilkin bərpa tədbirlərinin siyahısı müəyyən ediləcək. "Biz hesab edirik ki, sahənin dəstəklənməsində mühüm kömək sərmayə layihələri oynaya bilər", - deyə Ş. Mustafayev vurğulayıb. - "SOCAR və "Azərişıq"ın, xüsusilə maşınların və cihazların sifarişlərinin həcmlərinin artırılması vasitəsilə neft-maşınqayırma müəssisələri ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsi də kifayət qədər perspektivlidir. Bu, yerli bazar üçün sahə məhsullarının istehsalının artmasına kömək edəcək və ənənəvi xarici bazarlara ixrac həcmlərini genişləndirəcək".
"Azneftkimyamaş" birliyi müəssisələrinin canlandırılması kifayət qədər yerinə yetirilən tapşırıqdır: burada hələ də tələb olunan material-texniki baza və yüksək təcrübəli kadrlar və ən əsası, on illərlə yığılan unikal istehsal və layihə təcrübəsi mövcuddur. Hazırda ASC-nin müəssisələrində 600 tip ölçüsündə olan, təqribən, 100 növ avadanlıq və qurğu istehsal olunur. Xüsusilə bu, geoloji kəşfiyyat, qazma, neft hasilatı, quyuların təmiri və neft mədənlərinin yenidən bərpası üçün avadanlıq, alətlər və ehtiyat hissələridir. Birliyin müəssisələrində, həmçinin kimya sahəsi, kənd təsərrüfatı və digər sahələr üçün nəzərdə tutulan müxtəlif məhsullar istehsal olunur.
"Azneftkimyamaş" mütəxəssisləri yeni məhsulun layihələndirilməsi və onun istehsalının mənimsənilməsi üzrə işlər aparırlar. Yalnız ötən ildə 22 adda yeni avadanlığın və 11 növ konstruksiyaların test nümunələrinin layihə sənədlərinin hazırlanması tamamlanıb.
"Azneftkimyamaş" avadanlıqlarının yüksək keyfiyyəti və sabit istehlak xüsusiyyətləri xaricdə də unudulmayıb. Bu barədə xüsusilə Qazaxıstanın neft və qaz nazirinin müavini Maqsud Mirzəliyev 2013-cü ildə Bakıya səfəri zamanı xatırladıb. "Azərbaycanda neft sənayesi üçün istehsal olunan avadanlığın keyfiyyətini Qazaxıstanda hələ sovet vaxtlarından xatırlayırlar. Biz bu istiqamətdə işləməyə davam etməyə və Azərbaycan məhsulunun Qazaxıstan bazarına çıxmasına kömək etməyə hazırıq", - deyə M.Mirzəliyev bildirib. Neft-maşınqayırma sahəsində əməkdaşlıq etməyə hazır olduğunu, həmçinin Tatarıstanın (RF) vitse baş naziri, sənaye və ticarət naziri Rasim Zaripov cari ilin aprel ayında SOCAR-ın rəhbərliyi ilə görüşdə deyib.
Daha uzaq perspektivdə isə "Azneftkimyamaş" mütəxəssisləri öz məhsullarının uzaq xarici ölkələr, xüsusilə Cənubi Amerika, Afrika, Asiya və həmçinin neftlə zəngin Yaxın Şərq regionu bazarına çıxması mümkünlüyünü istisna etmirlər.

The government of Azerbaijan is drawing up a complex of measures to revive the petroleum machine-building industry
At the end of last year, which was declared the Year of Industry, President Ilham Aliyev approved the state programme for the industrial development of Azerbaijan for 2015-2020. The undertakings implemented by the government to upgrade and diversify the economy's non-oil sector among other things envisage the revival of the once extremely well developed petroleum machine-building sector. At the present time, a working group attached to the Ministry of Economic Development is drawing up proposals for the development of this sphere.
The country's oldest machine-building association, which specialises in the production of oil and gas well equipment and has today been transformed into the "Azneftkimyamas Joint Stock Company [JSC], was set up back in 1935. It is noteworthy that many of the company's enterprises date back to the second half of the 19th century when the metal-working and machine-building sector was beginning to  shape during the time of the first oil boom in Baku.
In the Soviet period this company's production satisfied something like 70 per cent of the USSR's needs in oil and gas equipment. What is more, a considerable part of its output was exported to 35 countries throughout the world. The enterprises got their second wind when they became part of "Azneftkimya-mash" after the implementation of structural reforms in 2001-2002, and also the programmes for technical upgrading proposed by the Norwegian INTSOK [Norwegian Oil and Gas Partners]  Foundation and by TACIS [Technical Assistance to the Common-wealth of Independent States] experts and specialists from the open joint stock company itself. In that period the state company "Azneftkimyamas" was converted into an open joint-stock company (OJSC). Over the last few years the 13 daughter companies and scientific institutions have been set up on the basis of it have been able to overcome the lengthy period of decline resulting from the breakdown of economic ties throughout the former soviet republics.
The essence of the structural reforms and the technical upgrade boiled down to the achievement of production profitability owing to the improved quality of the output which was on a par with world standards, the maintaining of accessible prices and ultimately always honouring contract commitments on time. By installing the latest equipment and optimising the production processes, they managed to bring many of the plants' standard items up to ISO [International Organization for Standardization] and API (American Institute of Oil) requirements. The Japanese External Trade Organisation (JETRO) has provided substantial technical assistance amounting 13m dollars' worth of free aid.
The low cost of energy, communal expenditure and raw materials have made it possible for the company to keep the prices several times lower than those of their foreign competitors for a sufficient length of time. Thanks to that the "Azneftkimyamas" enterprises have been able to become successful exporters of their own pumping equipment, reductors and spare parts for them, automatic storage tanks, oil fountain accessories, slide valves and other equipment to Russia, Ukraine, Kazakhstan, Uzbekistan, Turkmenistan and even Vietnam. The expanded portfolio of orders from abroad (in 2001-2007 they amounted to just under half of the total sales) and the growth in the needs of local oil extraction allowed the company's enterprises to bring their output up to 90.5m manats in the land-mark year of 2005.
But the company's highly promising plans and expectations were dealt a tangible blow during the global economic crisis of 2008-2009. The colossal decline in world economic activity affected apparently stable bastions of the economy like the oil and gas sphere. The fourfold drop in oil prices has forced many states of the former Soviet Union to seek ways of cutting production costs in the extraction sector, including localising oil and gas equipment production on their own territory. This, in its turn, has done noticeable damage to "Azneftkimyamas's" export potential.
The problems on foreign markets as whole are connected with the specifics of world trade in oil-industry equipment: there is no stability here as there is in other production cycles, and the level of orders depends on the constantly changing market in raw materials. The drilling of new oil wells in the CIS [Commonwealth of Independent States] is not always on the increase; this also applies to technical re-equipment or repair work at oil and gas fields that have long been in operation.
Fiercer competition, primarily on the part of goods from Russian enterprises which have been applying maximum effort to strengthen their foothold on their own market have played a substantial role in reducing "Azneftkimyamas" exports in the period following the crisis. At the present time, oil and gas equipment is being produced at more than 200 Russian enterprises. Russia had been very important to the Azerbaijani market, considering that 10 years ago almost half of all the company's exports went to Russia. The development of petroleum machine-building is focusing on neighbouring Kazakhstan where approximately 35 enterprises are operating.in this sector.
The Cabinet of Ministers statistics most clearly illustrate the present situation in this sector. Thus, last year the total output of all the machine-building enterprises in Azerbaijan amounted to 627.8m manats. But the share of the country's biggest petroleum machine-building complex in the overall figures for the industrial sectors was extremely low. According to the results for 2014, the output of "Azneftkimyamash" plants as well as its services amounted to a total of 23.8m manats. Today the company's main customer is SOCAR [State Oil Company of the Republic of Azerbaijan]. Last year equipment worth 15m manats was produced to meet orders from SOCAR. Unfortunately, the company's export activity at the present time is also several times less than its top figures 10 years ago. Last year the amount of equipment delivered to customers in Russia, Ukraine, Kazakhstan and Turkmenistan only amounted to something like 4m manats.
Obviously, the country's government cannot be satisfied with the situation obtaining in the petroleum machine-building industry. At the present time, Azerbaijan's Economic Development Ministry (MEP) is actively taking an interest in boosting production and subsequently exporting petroleum industry equipment.
These issues were touched upon at the sitting of the working group for machine-building, instrument-making and the metal industry, which was held in April this year. A few days ago, the Ministry came out with an initiative for the comprehensive rehabilitation of the sector, and is prepared to involve SOCAR and the national energy distributor "Azerishyg" in implementing these undertakings.
Thus, according to Economic Development Minister Sahin Mustafayev, in compliance with the instructions of the head of state, the Ministry's experts are working up proposals for upgrading and developing petroleum machine-building. An analysis is being made of the current state of the sector and its needs in state backing, and soon a list of priority rehabilitation measures will be determined. "We believe that weighty assistance in supporting the sector can be provided by investment projects," S. Mustafayev stressed. Boosting cooperation between SOCAR and "Azerisig" and local petroleum machine-building enterprises is also extremely promising, in particular by boosting the number of orders for machines and equipment. This will help to enhance the sector's production for the local market and expand the volumes of exports on traditional foreign markets."
The revival of "Azneftkimyamas" enterprises is a completely possible task. Firstly, there is the necessary material and technical base here and highly qualified staff. But the most important thing is that the unique production and design experience accumulated over 10 years has not been lost. At the present time, the company's enterprises are producing something like 100 specifications of equipment and installations in almost 600 standard sizes. In particular, these are equipment, instruments and spare parts for geological prospecting, for drilling, oil extraction, oil well repairs and the reconstruction of oil fields. At the company's enterprises they are also producing various types of items intended for the chemical sector, agriculture and other sectors.
"Azneftkimyamas" experts are conducting work on designing items and mastering their production. Last year alone, the design documents were drawn up for 22 specifications of new equipment and trial samples of 11 types of constructions.
The high quality and stable consumer-orientated specifications of the equipment produced by "Azneftkimya-mas" have not been forgotten abroad. During his trip to Baku in December 2013 Kazakh Vice Oil and Gas Minister Magzum Mirzagaliyev recalled this in particular. "The quality of the equipment produced in Azerbaijan for the petroleum industry in Kazakhstan is remembered from Soviet times. We are willing to work in this direction and help to make Azerbaijani products available on the Kazakh market," M. Mirzagaliyev said. The deputy prime minister and minister of industry and trade of Tatarstan (a Russian Federation subject), Ravil Zaripov, also stated a readiness to cooperate in the field of petroleum machine-building during a meeting with the SOCAR management in April this year.
In the more distant future, "Azneftkimyamas" experts do not rule out the possibility of marketing their products to more distant markets, in particular those in South America, Africa, Asia and even the oil-rich region of the Middle East.