NATO sammiti Putinlə Kerrinin Soçi görüşünün aydın olmayan məqamlarına aydınlıq gətirdi
ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri ilə Rusiya prezidenti Vladimir Putin arasında mayın 12-də Soçidəki iqamətgahda keçirilmiş 4 saatlıq görüşün əsas məğzi haqda KİV-ə çox az məlumat gəlib çatıb. Amma, deyəsən, "gözlənilməz" görüşün baş tutması faktının özü və tərəflərin bəyanatları jurnalistlər və ekspertlər üçün kifayət edib. Atlantikanın hər iki tərəfindən olan əksər müşahidəçilər baş verənləri Amerika-Rusiya münasibətlərindəki böhranın azala biləcəyinin əlaməti kimi qiymətləndiriblər. Onların fikrincə, görüş Moskva ilə Vaşinqtonun yeni əməkdaşlıq formulu axtardıqlarının göstəricisidir.
Bu danışıqları, əlbəttə ki, hələlik birbaşa dialoq adlandırmaq olmaz. Belə olsaydı, söhbət Putin-Obama görüşündən gedərdi. Lakin ABŞ prezidenti hələlik həmkarına yalnız salam göndərməklə kifayətlənir. Əslində, indiki şəraitdə bunu da müsbət proqnozlar üçün əsas saymaq olar.
Amma, görəsən, bu proqnozlar doğrudurmu?
Soçi görüşünü, çətin ki, gözlənilməz adlandırmaq mümkün olsun. Çünki, bu səviyyəli görüşlər (xüsusilə Rusiya-ABŞ münasibətlərindəki böhran fonunda) əvvəlcədən planlaşdırılır. Soçi danışıqlarını bəzilərinin adlandırdığı kimi, tarixi görüş də adlandırmaq olmaz. Amma, şübhəsiz ki, o, hazırkı mərhələ üçün beynəlxalq münasibətlərin dinamikası baxımından ciddi hadisədir. Söhbət, xüsusilə Ukrayna problemindən gedir.
Con Kerri bildirib ki, "münaqişənin həllinə kömək edə biləcək addımların atılması üçün kritik an" yetişib. Dövlət katibi o anın niyə məhz indi yetişdiyinə aydınlıq gətirməyib və çoxları bu bəyanatı BVF-dən ikinci yardım tranşının ayrılmasını tələb edən Kiyevin havadan asılı qalmış iqtisadi durumu ilə əlaqələndirir. İkinci tranşın ayrılması üçün Ukrayna kreditorlarla borcun restrukturizasiyası haqda razılığa gəlməlidir. Lakin, bu danışıqlar, o cümlədən Rusiya ilə dialoq son dərəcə çətin keçir. Hələlik heç kəs uğursuz nəticə haqda düşünmək istəmir. Çünki bu halda Ukraynanı defolt gözləyir. Mayın 21-22-də Riqada "Şərq tərəfdaşlığı" sammiti keçiriləcək və Brüsselin Kiyev üçün hansı güzəştlərə, imtiyazlara getməyə hazır olduğu o zaman bilinəcək. Proqnozlar isə hələlik o qədər də sevindirici deyil. İqtisadi baxımdan Ukraynanın çəkib aparılması o qədər də asan məsələ deyil. Üstəlik, ölkə ərazisində silahlı münaqişə həllini tapmayıb və istənilən an o, yenidən alovlana bilər. Rusiya KİV-də olan məlumata görə, "qiyamçılar hazırkı barışıqdan razı deyillər".
Yaranmış vəziyyət Kiyevi də qane etmir. Prezident Pyotr Poroşenko Donetsk aeroportunu güc yolu ilə geri qaytaracaqlarını bildirir, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri isə elə Soçidəcə ukraynalıları güc tətbiqindən çəkinməyə çağırır. "Mən Poroşenkonun bu bəyanatı hansı kontekstdə verdiyini bilmirəm. Lakin biz Kiyevə belə addımlar atmazdan əvvəl düşünməyi məsləhət görürük", - deyə Kerri qeyd edib.
Soçi görüşünün daha bir maraqlı məqamı "digər" ciddi beynəlxalq problemlərin müzakirəsidir. Mətbuatın məlumatına görə, Kerri, Putin və Lavrov görüşdə Yəmən, Suriya, Liviya, İran problemləri haqda da danışıblar. Bir qədər keçmişə nəzər salsaq, hər şeyin Suriyadan başladığını görərik və bu gün Rusiya-Qərb qarşıdurmasında əsas cəbhə məhz Suriya və Ukrayna hesab olunur. Türkiyə mətbuatının versiyasına görə, Kerri Moskvadan Bəşər Əsədin dəstəklənməsinə son qoyulmasını növbəti dəfə tələb edib. Digər versiyada bu, bir qədər yumşaq ifadə olunur: "ABŞ Ukrayna böhranını geridə qoymağa, "bəşəriyyət üçün daha mühüm olan" digər məsələlərdə Rusiya ilə əməkdaşlığı bərpa etməyə hazırdır". Rusiya isə Kerrinin ultimatumunu (əgər o, həqiqətən, olubsa) özünəməxsus şəkildə, ekspertlər səviyyəsində qiymətləndirib. Onlar hesab edirlər ki, Moskvanın dəstəyi olmadan Qərb Yaxın Şərq problemini çözə bilməz.
Yaxın Şərqdə amerikalıların işləri, həqiqətən də, yaxşı getmir. İranla bağlı problemin həllində əldə olunmuş irəliləyiş İsrailin sərt reaksiyasına səbəb olub. Üstəlik, Yəməndə Səudiyyə Ərəbistanının başçılıq etdiyi Fars körfəzi koalisiyası ilə "Ansar Allah" (husilər) qiyamçı hərəkatı arasında faktiki olaraq, müharibə gedir. Ölkənin şiə azlığını təmsil edən bu hərəkatın Tehran tərəfindən dəstəkləndiyi deyilir. Bundan başqa, Amerika-İran dialoqu Körfəz monarxiyaları ilə münasibətlərə də mənfi təsir göstərib. Vaşinqton Fars Körfəzi Ölkələrinin Əməkdaşlıq Şurası ölkələrinə birgə regional HHM sisteminin yaradılmasını təklif edib. Amerikalıların fikrincə, bu, onların İran təhlükəsindən qorumaqla yanaşı, ABŞ-ın regionda mövcudluğunun önəmini də artıracaq. Amma görünən odur ki, bu, onlar üçün azdır.
Yaşananların fonunda yayın sakit keçəcəyini gözləməyə dəyməz. Soçi görüşü də "qarşılıqlı güzəşt addımı"ndan münasibətlərin daha da gərginləşməsi öncəsi mövqelərin yoxlanılması cəhdinə çevrilə bilər. Məsələn, Con Kerri Soçidə ən azı kameralar qarşısında Krımın adını belə, çəkməyib. O, daha sərt fikirlərini NATO üzvü olan dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin görüşünə saxlayıbmış. Kerri Soçidən dərhal sonra həmin toplantıya qatılmaq üçün Türkiyənin Antalya şəhərinə yollanıb. Mayın 13-14-də bir araya gələn alyans ölkələrinin XİN başçıları yeni çağırışlara sinə gərilməsi və kollektiv təhlükəsizliyin gücləndirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər. Sammitin yekun bəyannaməsində İŞİD, Əfqanıstan, Suriya və Ukraynadan gələn təhlükələrə ciddi yer ayrılıb. NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberqin sözlərilə desək, "alyans Şərqdə Rusiyanın təcavüzünü, cənubdan isə ekstremizmin artdığını müşahidə edir".
Stoltonberq Moskvanı qoşunlarını Ukrayna ərazisindən çıxarmağa, Minsk razılaşmasına hörmətlə yanaşmağa, onların reallaşdırılmasına görə "xüsusi məsuliyyət" daşımağa çağırıb. Krıma gəlincə, baş katib "yarımadanın Rusiyaya birləşdirilməsinin qeyri-qanuni və qeyri-legitim olduğunu" bildirib.
Rusiyanın Ukraynada və Gürcüstanda etdiklərini Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu da hələ sammitdən əvvəl kifayət qədər sərt tənqid edib. Bundan əvvəl Türkiyə XİN-i Krımda yaşayan tatarların hüquqlarının pozulmasından narahatlığını bildirmiş və vəziyyətin aydınlaşdırılması üçün oraya müstəqil komissiya göndərmək qərarına gəlmişdi.
NATO-nun sammitində Rusiya Baltik regionundakı qonşularının işlərinə hər hansı formada müdaxilədən çəkinməyə çağırılıb. Son zamanlar regionda Şimali Atlantika qruplaşmasının güclənməsi müşahidə olunur, miqyaslı hərbi təlimlər keçirilir. Estoniyanın müdafiə qüvvələrinin komandanı general-leytenant Rixo Terras "The Financial Times" nəşrinə müsahibəsində ölkəsinin istənilən "yaşıl adamcığazlar"a sinə gərmək planının olduğunu bildirib. Amma, Latviya, Litva və Estoniya, deyəsən, özlərini daha yaxşı sığortalamaq üçün NATO-nun Avropadakı qüvvələrinin baş komandanı general Filip Bridlava birgə məktubla müraciət ediblər. Onlar generaldan Baltikyanı bölgəyə daimi əsaslarla hərbi briqadanın yerləşdirilməsini istəyiblər. Latviya, Litva və Estoniya alyansın hər ölkəyə bir batalyon yerləşdirməsini lazım bilirlər. Artıq alyansın keçmiş Yuqoslaviya respublikaları - Çernoqoriya, Bosniya və Herseqovina və Makedoniyanın hesabına genişləndirilməsinə çağırışlar da səsləndirilib. Tərəflər Gürcüstanın NATO-ya mümkün üzvlüyü haqda da müzakirə aparıblar. Xüsusilə Türkiyənin XİN başçısı bu üzvlüyə ümidli olduğunu deyib. Çavuşoğlu Tiflisin alyansa üzvlüyülə bağlı qərarın NATO-nun 2016-cı ildə keçiriləcək sammitində elan olunacağına ümid edir. Amma bunun necə baş verəcəyi məlum deyil. Çünki Gürcüstan ərazi münaqişələri yaşadığı üçün alyansa qoşulmaq üçün tələb olunan meyarlara cavab vermir.
Beləliklə, NATO sammiti Putinlə Kerrinin Soçi görüşünün Sergey Lavrovun dediyi dərəcədə gözəl keçmədiyini göstərməklə yanaşı, Ukrayna ətrafındakı maraqlar qammasını bir daha ortaya qoyub. Əlbəttə ki, Rusiya-Qərb qarşıdurmasında əsas rolu ABŞ oynayır, amma bu qarşıdurmanın "cəbhə xətti" Yaxın Şərqə qədər uzanır. NATO yalnız Qərb ölkələri demək deyil, Aİ-nin problemləri isə çox vaxt Türkiyə üçün tamamilə yad olmaqla yanaşı, (və əksinə) ABŞ-da nəzərəçarpacaq dərəcədə qıcıq yaradır. Antalya sammitində Türkiyə tərəfinin bəyanatları məhz bu üzdən belə hündürdən səslənirdi. Qərb KİV-nin Angela Merkelin Moskvaya mayın 10-da, yəni Kerrinin Soçi səfərindən əvvəl baş çəkməsini bu cür diqqətdə saxlamasının da səbəbi eynidir. Bundan başqa, ABŞ-Rusiya münasibətlərində tezliklə yumşalmanın olmayacağı həm də Birləşmiş Ştatlarda seçkiqabağı kampaniyanın getdikcə qızışması ilə bağlıdır. Bu mənada bir məqam aydındır ki, Rusiya və dünya qarşıda Obama administrasiyası ilə deyil, Vaşinqton hökumətindəki müxtəlif nüfuz dairələrilə haqq-hesab çəkməli olacaqlar. Beləliklə, oyun daha qarışıq və çoxtərəfli xarakter alır.
Rusiya 9 May paradında yeni silahlar nümayiş etdirir, onların seriya istehsalına başlamağa hazırlaşır, Aralıq dənizində Çinlə birgə hərbi təlim keçirir, İrana zenit raket kompleksləri satır. NATO isə öz növbəsində mümkün genişlənməyə hazırlaşır, Baltikyanı regionda mövcudluğunu gücləndirir, son on ilin ən ciddi kollektiv təhlükəsizliyini yaradacağı ilə bağlı hədələr səsləndirir. Bu, əməllərdir. Sözdə isə həm gizli danışıqlarda, həm də açıq bəyanatlarda heç kəsin yeni "soyuq müharibə" istəmədiyi, münaqişələrin diplomatik yollarla çözülməli olduğu bildirilir.

NATO summit clears up unclear points of Putin-Kerry meeting in Sochi
Only very little of the substantive part of the four-hour talks between US Secretary of State John Kerry and Russian President Vladimir Putin held in his Sochi residence Bocharov Ruchey on 12 May has reached the media. However, the very fact of the "unexpected meeting" and the sides' statements seems to be quite sufficient for journalists and the expert community. Most observers on both sides of the Atlantic have seen a signal in these developments that the crisis in the US-Russian relations may subside and that Moscow and Washington are looking for a new cooperation formula. The dialogue is certainly not quite direct as yet. It would be so in case of a meeting between Putin and Obama who is still only sending his regards to his Russian counterpart. Nonetheless, even this is a reason for positive forecasts nowadays. The question is how correct they are.
The Sochi talks can hardly be described as unexpected because meetings at this level (especially against the backdrop of crisis in Russia-US relations) are planned in advance. Nor can the talk in Sochi be called historic as some hastily described it, although it has already become a key event in the dynamics of international relations of the current period, especially for the Ukraine issue. The Secretary of State said now is "a critical moment for Russia and by the separatists to live up to the Minsk agreement". Kerry did not explain why that moment came right now and many linked that statement to Kiev being in limbo, financially, trying to get a second tranche of IMF aide. In order to obtain it, Ukraine needs to reach agreement with its creditors on restructuring its debt but the negotiations including with Russia are moving forward with a lot of difficulty. No-one admits that they may fail because in that case Ukraine would be faced with a default. On 21-22 May, an Eastern Partnership summit will take place in Riga where Brussels is going to specify the concessions and preferences it is ready to offer to Kiev but, for some reasons, the outlooks are not all that rosy. It is an uphill task to pull Ukraine out economically, especially in its situation of unsettled armed conflict which may flare up again with renewed vigour any moment. Russian media write that, according to their data, "the rebels are unhappy with the current line of ceasefire". Kiev is not satisfied with the situation either. President Petro Poroshenko promised to recapture Donetsk airport by force. Directly from Sochi, the Secretary of State warned the Ukrainians against the use of force. "If indeed President Poroshenko is advocating a forceful engagement at this time, we would strongly urge him to think twice not to engage in this kind of activity," Kerry said.
Another most remarkable point at the Sochi talks was discussion of "other" most burning international problems. The media have announced that Kerry and Putin with Lavrov touched in their talk upon the situations in Yemen, Syria, Libya and around Iran. In fact, if we trace back the events, all that started exactly from Syria, while Syria and Ukraine have for a long time been regarded just as fronts in the conflict between Russia and the West. Turkish media have even come up with a theory that Kerry demanded again that Moscow should give up supporting Bashar Al Asad. Another interpretation of this sounded milder, roughly as follows: "Washington is prepared to leave the Ukraine crisis behind and re-engage with Russia on other matters more pressing to humanity".
In Russia, however, the "Kerry ultimatum" (if there was any) was again assessed in their own way at the level of their expert community. They drew the conclusion that the West cannot do without Moscow's support in dealing with problems of the Middle East.
The Americans are indeed having quite a lot of problems in the Middle East. A breakthrough taking shape on the Iran problem is being badly spoilt by Israel's reaction and the events in Yemen where war is actually in progress between a coalition of Persian Gulf states led by Saudi Arabia and units of the rebel movement Ansar Allah (Huthis) representing the Shi'a minority of that country and believed to be supported by Tehran. The US dialogue with Iran has caused a cooling in its relations with the Gulf monarchies. Washington has suggested that member states of the Gulf Cooperation Council should create their own joint regional anti-missile defence system which is supposed to secure their safety from Iran and simultaneously reaffirm the importance of US presence in the region. But this appears to be not enough for them.
Against this background, one can hardly expect a carefree summer and the Sochi meeting may quite possibly turn from a "step to meet the other side halfway" into a mere comparison of positions ahead of a new exacerbation in relations. Thus, John Kerry did not mention Crimea, at least on the record, in Sochi. The Secretary of State kept much tougher conditions for a meeting of the NATO member states' foreign ministers to which he went immediately after the Bocharov Ruchey meeting.
The NATO foreign ministers gathered in Turkey's Antalya on 13-14 May to discuss steps to deal with new challenges and to strengthen collective security. Their final declaration gives much attention to the ISIL threat, to Afghanistan, Syria and the situation around Ukraine. According to NATO Secretary General Jens Stoltenberg, the Alliance sees a "more assertive Russia" in the East and "increased extremism" to the South.
Stoltenberg urged Russia to withdraw its troops from Ukraine, to honour the Minsk accords and to have "special responsibility" to make this happen. As regards Crimea, the NATO Secretary General emphasized that Russia's annexation of Crimea is "illegal and illegitimate". Before the beginning of the meeting, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu rather sharply condemned Russia's actions in Ukraine and in Georgia. Earlier, the Turkish Foreign Minister expressed concerns about violations of the rights of Crimean Tatars in the peninsula and decided to send an independent delegation there to clear up the situation.
The NATO summit quite explicitly warned Russia against any interference in its Baltic neighbours' affairs. One can see NATO strengthening its grouping in the region of late and holding large-scale drills. Lieut-Gen Riho Terras, the Commander-in-Chief of the Estonian Defence Forces, said in an interview to The Financial Times that the country has a clear-cut action plan to counter any "little green men". Perhaps as an extra security measure, Latvia, Lithuania and Estonia addressed their joint letter to Gen Philip Breedlove, the Commander of NATO forces in Europe, asking for stationing one brigade in the Baltic states on a permanent basis, one battalion in each country. Calls were also voiced to further expand the Alliance by admitting former Yugoslav republics: Montenegro, Bosnia and Herzegovina and Macedonia. Georgia's accession was also discussed. In particular, Turkish Foreign minister Mevlut Cavusoglu expressed his hopes for this. He hopes that NATO's decision on Georgia will be announced at its summit in 2015. It is though unclear how this can be done, given that Georgia has territorial conflicts and therefore fails to meet major criteria for admission to NATO membership.
Thus, the NATO summit not only has shown that Kerry's talk with Putin in Sochi was hardly so very wonderful as it was described by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov but it highlighted once again the entire gamut of interests around the situation in Ukraine. The keynote in the Russia-West standoff is certainly sounded by the USA but, as we know, the "front line" of this struggle goes deep into the Middle East. NATO is not confined to countries of the West. At the same time, EU problems are often absolutely alien to Turkey (and vice versa) and sometimes they noticeably irritate the USA. This is why all statements of the Turkish side sounded so loud. This is why the Western media paid so much attention to Angela Merkel's visit to Moscow on 10 May, that is before Kerry's visit to Sochi. More than that, one more reason why no essential detente is to be expected in Russian-US relations in the near future is that, with every passing year, the USA will be increasingly preoccupied with its presidential race and this means only one thing: Russia, as well as the rest of the world, will have to deal not so much with the Obama administration as with different groups of influence in Washington. The game will become more intricate and multilevel.
So, Russia demonstrates brand-new models of weapons at the V-Day parade on 9 May and is going to produce them in quantity. It holds joint drills with China in the Mediterranean and supplies anti-aircraft systems to Iran. NATO is preparing its likely expansion, consolidating its presence in the Baltic region and warning about the most serious strengthening of collective security over the past few decades. These are actions. As for words, they sound conciliatory both in open statements for the media and possibly at closed-door negotiations, saying that nobody wants a new "cold war" and that conflicts should be settled by diplomatic means. Experience proves that actions speak louder.