NATO sammiti Putinlə Kerrinin Soçi görüşünün aydın olmayan məqamlarına aydınlıq gətirdi
ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri ilə Rusiya prezidenti Vladimir Putin arasında mayın 12-də Soçidəki iqamətgahda keçirilmiş 4 saatlıq görüşün əsas məğzi haqda KİV-ə çox az məlumat gəlib çatıb. Amma, deyəsən, "gözlənilməz" görüşün baş tutması faktının özü və tərəflərin bəyanatları jurnalistlər və ekspertlər üçün kifayət edib. Atlantikanın hər iki tərəfindən olan əksər müşahidəçilər baş verənləri Amerika-Rusiya münasibətlərindəki böhranın azala biləcəyinin əlaməti kimi qiymətləndiriblər. Onların fikrincə, görüş Moskva ilə Vaşinqtonun yeni əməkdaşlıq formulu axtardıqlarının göstəricisidir.
Bu danışıqları, əlbəttə ki, hələlik birbaşa dialoq adlandırmaq olmaz. Belə olsaydı, söhbət Putin-Obama görüşündən gedərdi. Lakin ABŞ prezidenti hələlik həmkarına yalnız salam göndərməklə kifayətlənir. Əslində, indiki şəraitdə bunu da müsbət proqnozlar üçün əsas saymaq olar.
Amma, görəsən, bu proqnozlar doğrudurmu?
Soçi görüşünü, çətin ki, gözlənilməz adlandırmaq mümkün olsun. Çünki, bu səviyyəli görüşlər (xüsusilə Rusiya-ABŞ münasibətlərindəki böhran fonunda) əvvəlcədən planlaşdırılır. Soçi danışıqlarını bəzilərinin adlandırdığı kimi, tarixi görüş də adlandırmaq olmaz. Amma, şübhəsiz ki, o, hazırkı mərhələ üçün beynəlxalq münasibətlərin dinamikası baxımından ciddi hadisədir. Söhbət, xüsusilə Ukrayna problemindən gedir.
Con Kerri bildirib ki, "münaqişənin həllinə kömək edə biləcək addımların atılması üçün kritik an" yetişib. Dövlət katibi o anın niyə məhz indi yetişdiyinə aydınlıq gətirməyib və çoxları bu bəyanatı BVF-dən ikinci yardım tranşının ayrılmasını tələb edən Kiyevin havadan asılı qalmış iqtisadi durumu ilə əlaqələndirir. İkinci tranşın ayrılması üçün Ukrayna kreditorlarla borcun restrukturizasiyası haqda razılığa gəlməlidir. Lakin, bu danışıqlar, o cümlədən Rusiya ilə dialoq son dərəcə çətin keçir. Hələlik heç kəs uğursuz nəticə haqda düşünmək istəmir. Çünki bu halda Ukraynanı defolt gözləyir. Mayın 21-22-də Riqada "Şərq tərəfdaşlığı" sammiti keçiriləcək və Brüsselin Kiyev üçün hansı güzəştlərə, imtiyazlara getməyə hazır olduğu o zaman bilinəcək. Proqnozlar isə hələlik o qədər də sevindirici deyil. İqtisadi baxımdan Ukraynanın çəkib aparılması o qədər də asan məsələ deyil. Üstəlik, ölkə ərazisində silahlı münaqişə həllini tapmayıb və istənilən an o, yenidən alovlana bilər. Rusiya KİV-də olan məlumata görə, "qiyamçılar hazırkı barışıqdan razı deyillər".
Yaranmış vəziyyət Kiyevi də qane etmir. Prezident Pyotr Poroşenko Donetsk aeroportunu güc yolu ilə geri qaytaracaqlarını bildirir, ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerri isə elə Soçidəcə ukraynalıları güc tətbiqindən çəkinməyə çağırır. "Mən Poroşenkonun bu bəyanatı hansı kontekstdə verdiyini bilmirəm. Lakin biz Kiyevə belə addımlar atmazdan əvvəl düşünməyi məsləhət görürük", - deyə Kerri qeyd edib.
Soçi görüşünün daha bir maraqlı məqamı "digər" ciddi beynəlxalq problemlərin müzakirəsidir. Mətbuatın məlumatına görə, Kerri, Putin və Lavrov görüşdə Yəmən, Suriya, Liviya, İran problemləri haqda da danışıblar. Bir qədər keçmişə nəzər salsaq, hər şeyin Suriyadan başladığını görərik və bu gün Rusiya-Qərb qarşıdurmasında əsas cəbhə məhz Suriya və Ukrayna hesab olunur. Türkiyə mətbuatının versiyasına görə, Kerri Moskvadan Bəşər Əsədin dəstəklənməsinə son qoyulmasını növbəti dəfə tələb edib. Digər versiyada bu, bir qədər yumşaq ifadə olunur: "ABŞ Ukrayna böhranını geridə qoymağa, "bəşəriyyət üçün daha mühüm olan" digər məsələlərdə Rusiya ilə əməkdaşlığı bərpa etməyə hazırdır". Rusiya isə Kerrinin ultimatumunu (əgər o, həqiqətən, olubsa) özünəməxsus şəkildə, ekspertlər səviyyəsində qiymətləndirib. Onlar hesab edirlər ki, Moskvanın dəstəyi olmadan Qərb Yaxın Şərq problemini çözə bilməz.
Yaxın Şərqdə amerikalıların işləri, həqiqətən də, yaxşı getmir. İranla bağlı problemin həllində əldə olunmuş irəliləyiş İsrailin sərt reaksiyasına səbəb olub. Üstəlik, Yəməndə Səudiyyə Ərəbistanının başçılıq etdiyi Fars körfəzi koalisiyası ilə "Ansar Allah" (husilər) qiyamçı hərəkatı arasında faktiki olaraq, müharibə gedir. Ölkənin şiə azlığını təmsil edən bu hərəkatın Tehran tərəfindən dəstəkləndiyi deyilir. Bundan başqa, Amerika-İran dialoqu Körfəz monarxiyaları ilə münasibətlərə də mənfi təsir göstərib. Vaşinqton Fars Körfəzi Ölkələrinin Əməkdaşlıq Şurası ölkələrinə birgə regional HHM sisteminin yaradılmasını təklif edib. Amerikalıların fikrincə, bu, onların İran təhlükəsindən qorumaqla yanaşı, ABŞ-ın regionda mövcudluğunun önəmini də artıracaq. Amma görünən odur ki, bu, onlar üçün azdır.
Yaşananların fonunda yayın sakit keçəcəyini gözləməyə dəyməz. Soçi görüşü də "qarşılıqlı güzəşt addımı"ndan münasibətlərin daha da gərginləşməsi öncəsi mövqelərin yoxlanılması cəhdinə çevrilə bilər. Məsələn, Con Kerri Soçidə ən azı kameralar qarşısında Krımın adını belə, çəkməyib. O, daha sərt fikirlərini NATO üzvü olan dövlətlərin xarici işlər nazirlərinin görüşünə saxlayıbmış. Kerri Soçidən dərhal sonra həmin toplantıya qatılmaq üçün Türkiyənin Antalya şəhərinə yollanıb. Mayın 13-14-də bir araya gələn alyans ölkələrinin XİN başçıları yeni çağırışlara sinə gərilməsi və kollektiv təhlükəsizliyin gücləndirilməsi məsələlərini müzakirə ediblər. Sammitin yekun bəyannaməsində İŞİD, Əfqanıstan, Suriya və Ukraynadan gələn təhlükələrə ciddi yer ayrılıb. NATO-nun baş katibi Yens Stoltenberqin sözlərilə desək, "alyans Şərqdə Rusiyanın təcavüzünü, cənubdan isə ekstremizmin artdığını müşahidə edir".
Stoltonberq Moskvanı qoşunlarını Ukrayna ərazisindən çıxarmağa, Minsk razılaşmasına hörmətlə yanaşmağa, onların reallaşdırılmasına görə "xüsusi məsuliyyət" daşımağa çağırıb. Krıma gəlincə, baş katib "yarımadanın Rusiyaya birləşdirilməsinin qeyri-qanuni və qeyri-legitim olduğunu" bildirib.
Rusiyanın Ukraynada və Gürcüstanda etdiklərini Türkiyənin xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu da hələ sammitdən əvvəl kifayət qədər sərt tənqid edib. Bundan əvvəl Türkiyə XİN-i Krımda yaşayan tatarların hüquqlarının pozulmasından narahatlığını bildirmiş və vəziyyətin aydınlaşdırılması üçün oraya müstəqil komissiya göndərmək qərarına gəlmişdi.
NATO-nun sammitində Rusiya Baltik regionundakı qonşularının işlərinə hər hansı formada müdaxilədən çəkinməyə çağırılıb. Son zamanlar regionda Şimali Atlantika qruplaşmasının güclənməsi müşahidə olunur, miqyaslı hərbi təlimlər keçirilir. Estoniyanın müdafiə qüvvələrinin komandanı general-leytenant Rixo Terras "The Financial Times" nəşrinə müsahibəsində ölkəsinin istənilən "yaşıl adamcığazlar"a sinə gərmək planının olduğunu bildirib. Amma, Latviya, Litva və Estoniya, deyəsən, özlərini daha yaxşı sığortalamaq üçün NATO-nun Avropadakı qüvvələrinin baş komandanı general Filip Bridlava birgə məktubla müraciət ediblər. Onlar generaldan Baltikyanı bölgəyə daimi əsaslarla hərbi briqadanın yerləşdirilməsini istəyiblər. Latviya, Litva və Estoniya alyansın hər ölkəyə bir batalyon yerləşdirməsini lazım bilirlər. Artıq alyansın keçmiş Yuqoslaviya respublikaları - Çernoqoriya, Bosniya və Herseqovina və Makedoniyanın hesabına genişləndirilməsinə çağırışlar da səsləndirilib. Tərəflər Gürcüstanın NATO-ya mümkün üzvlüyü haqda da müzakirə aparıblar. Xüsusilə Türkiyənin XİN başçısı bu üzvlüyə ümidli olduğunu deyib. Çavuşoğlu Tiflisin alyansa üzvlüyülə bağlı qərarın NATO-nun 2016-cı ildə keçiriləcək sammitində elan olunacağına ümid edir. Amma bunun necə baş verəcəyi məlum deyil. Çünki Gürcüstan ərazi münaqişələri yaşadığı üçün alyansa qoşulmaq üçün tələb olunan meyarlara cavab vermir.
Beləliklə, NATO sammiti Putinlə Kerrinin Soçi görüşünün Sergey Lavrovun dediyi dərəcədə gözəl keçmədiyini göstərməklə yanaşı, Ukrayna ətrafındakı maraqlar qammasını bir daha ortaya qoyub. Əlbəttə ki, Rusiya-Qərb qarşıdurmasında əsas rolu ABŞ oynayır, amma bu qarşıdurmanın "cəbhə xətti" Yaxın Şərqə qədər uzanır. NATO yalnız Qərb ölkələri demək deyil, Aİ-nin problemləri isə çox vaxt Türkiyə üçün tamamilə yad olmaqla yanaşı, (və əksinə) ABŞ-da nəzərəçarpacaq dərəcədə qıcıq yaradır. Antalya sammitində Türkiyə tərəfinin bəyanatları məhz bu üzdən belə hündürdən səslənirdi. Qərb KİV-nin Angela Merkelin Moskvaya mayın 10-da, yəni Kerrinin Soçi səfərindən əvvəl baş çəkməsini bu cür diqqətdə saxlamasının da səbəbi eynidir. Bundan başqa, ABŞ-Rusiya münasibətlərində tezliklə yumşalmanın olmayacağı həm də Birləşmiş Ştatlarda seçkiqabağı kampaniyanın getdikcə qızışması ilə bağlıdır. Bu mənada bir məqam aydındır ki, Rusiya və dünya qarşıda Obama administrasiyası ilə deyil, Vaşinqton hökumətindəki müxtəlif nüfuz dairələrilə haqq-hesab çəkməli olacaqlar. Beləliklə, oyun daha qarışıq və çoxtərəfli xarakter alır.
Rusiya 9 May paradında yeni silahlar nümayiş etdirir, onların seriya istehsalına başlamağa hazırlaşır, Aralıq dənizində Çinlə birgə hərbi təlim keçirir, İrana zenit raket kompleksləri satır. NATO isə öz növbəsində mümkün genişlənməyə hazırlaşır, Baltikyanı regionda mövcudluğunu gücləndirir, son on ilin ən ciddi kollektiv təhlükəsizliyini yaradacağı ilə bağlı hədələr səsləndirir. Bu, əməllərdir. Sözdə isə həm gizli danışıqlarda, həm də açıq bəyanatlarda heç kəsin yeni "soyuq müharibə" istəmədiyi, münaqişələrin diplomatik yollarla çözülməli olduğu bildirilir.

Саммит НАТО ответил на неясные моменты сочинской встречи Путина и Керри
До СМИ дошло совсем немного содержательной части четырехчасовой беседы главы Госдепа США Джона Керри и президента РФ Владимира Путина, которая состоялась 12 мая в сочинской резиденции "Бочаров ручей", но журналистам и экспертному сообществу, кажется, вполне хватило самого факта "неожиданной" встречи и заявлений сторон. Большинство наблюдателей по обе стороны Атлантики усмотрели в происходящем знак того, что кризис в американо-российских отношениях может пойти на спад и что Москва и Вашингтон ищут новую формулу сотрудничества. Диалог, конечно, пока еще не совсем прямой - таким бы он был в случае встречи Путина и Обамы, который своему российскому коллеге пока только передал привет, но по нынешним временам и это уже повод для позитивных прогнозов. Вопрос в том, насколько они верны?
Сочинские переговоры вряд ли можно назвать неожиданными, потому что встречи такого уровня (и особенно на фоне кризиса в отношениях России и США) планируются заранее. Нельзя назвать беседу в Сочи и исторической, как ее поспешили назвать, хотя она, несомненно, уже стала ключевой в динамике международных отношений текущего периода. Особенно для украинского вопроса. Глава Госдепа заявил, что наступил "критический момент для действий, который может помочь прийти к урегулированию конфликта". Почему он наступил именно сейчас, Керри не пояснил, и многие увязали это заявление с подвешенным финансовым состоянием Киева, который добивается от МВФ выделения второго транша помощи. Для этого Украине нужно договориться с кредиторами о реструктуризации долга, но переговоры, в том числе с Россией, идут крайне сложно. Мысли о неудаче никто не допускает, ведь в этом случае Украине грозит дефолт. 21-22 мая в Риге состоится саммит "Восточного партнерства", где станет ясно, на какие уступки и преференции для Киева готов пойти Брюссель, но прогнозы пока почему-то не слишком радужные. Вытягивать Украину в экономическом смысле - задача непростая, тем более в условиях неурегулированного вооруженного конфликта, который в любой момент может разгореться с новой силой. Российские СМИ пишут, что, по их данным, "ополченцы нынешней линией перемирия недовольны". Сложившейся ситуацией недовольны и в Киеве. Президент Петр Порошенко пообещал силой вернуть донецкий аэропорт, на что глава Госдепа, прямо из Сочи, предупредил украинцев не применять силу. "Я не знаю контекста заявления Порошенко, но мы советуем Киеву подумать, прежде чем предпринимать такие действия", - заявил Керри.
Еще одним примечательным моментом сочинской встречи стало обсуждение "других" самых насущных международных проблем. СМИ сообщили, что Керри и Путин с Лавровым коснулись в своем разговоре ситуации в Йемене, Сирии, Ливии, вокруг Ирана. Собственно ведь, если отмотать события назад, именно с Сирии все и началось, а Сирия и Украина уже давно рассматриваются именно как фронты конфликта России и Запада. Турецкие издания даже выдвинули версию, что Керри опять требовал от Москвы отказаться от поддержки Башара Асада. В другой интерпретации это прозвучало более мягко, примерно как "США готовы оставить позади украинский кризис и вернуться к сотрудничеству с Россией по другим вопросам, являющимся "более насущными для человечества". Однако в России "ультиматум Керри" (если он был) опять-таки расценили по-своему, на уровне экспертного сообщества придя к выводу, что Запад не может обойтись без поддержки Москвы в решении ближневосточных вопросов.
Дела на Ближнем Востоке у американцев сейчас действительно идут неважно. Намечающийся прорыв по иранской проблеме сильно портят реакция Израиля и события в Йемене, где фактически идет война между коалицией стран Персидского залива во главе с Саудовской Аравией и отрядами повстанческого движения "Ансар Аллах" (хуситы), представляющего шиитское меньшинство страны и, как считается, пользующегося поддержкой Тегерана. Американо-иранский диалог стал причиной охлаждения отношений с монархиями Залива. Вашингтон предложил странам Совета сотрудничества государств Персидского залива создать совместную региональную систему ПРО, что должно обезопасить их от Ирана и попутно укрепить важность присутствия США в регионе, но этого им, похоже, мало.
На данном фоне ждать безмятежного лета вряд ли приходится, и сочинская встреча из "шага навстречу друг другу" вполне может обернуться простой сверкой позиций перед очередным обострением отношений. Так, в Сочи Джон Керри, по крайней мере на камеру, не упоминал Крым. Гораздо более жесткие условия госсекретарь приберег для натовской встречи министров иностранных дел стран - участниц НАТО, куда он отправился сразу же после "Бочарова ручья".
Главы МИД Североатлантического альянса собрались в турецкой Анталье, где 13-14 мая обсудили противодействие новым вызовам и усиление коллективной безопасности. В итоговой декларации значительное место отведено угрозе со стороны ИГИЛ, Афганистану, Сирии и ситуации вокруг Украины. Говоря словами генсека НАТО Йенса Столтенберга, "на Востоке Альянс наблюдает угрозу российской агрессии, на юге - усиление экстремизма".
Столтенберг призвал Россию вывести свои войска с Украины, уважать Минские договоренности и нести "особую ответственность" за их реализацию. По поводу Крыма генсек НАТО подчеркнул, что "присоединение полуострова к России является незаконным и нелегитимным". Действия России в Украине, а также в Грузии еще до начала саммита довольно резко осудил глава МИД Турции Мовлуд Чавушоглу. Ранее МИД Турции выражал беспокойство по поводу нарушения прав крымских татар на территории полуострова и решил направить туда независимую делегацию для выяснения ситуации.
На том же саммите НАТО Россию вполне открыто предостерегли от любого вмешательства в дела своих балтийских соседей. В регионе в последнее время наблюдается усиление североатлантической группировки, проводятся масштабные учения. В интервью The Financial Times командующий силами обороны Эстонии генерал-лейтенант Рихо Террас заявил, что у страны есть четкий план противодействия любым "зеленым человечкам". Но, видимо, для еще большей подстраховки Латвия, Литва и Эстония обратились с совместным письмом к главнокомандующему силами НАТО в Европе генералу Филипу Бридлаву с просьбой разместить в Прибалтике на постоянной основе военную бригаду - по одному батальону в каждой стране. Также прозвучали призывы о дальнейшем расширении Альянса за счет бывших югославских республик - Черногории, Боснии и Герцеговины и Македонии. Шла речь и о возможном присоединении Грузии, в частности, свои надежды на это выразил глава внешнеполитического ведомства Турции. Мовлуд Чавушоглу надеется, что решение по поводу Тбилиси будет объявлено на саммите НАТО в 2016 году. Хотя и непонятно, каким образом, ведь Грузия с наличием территориальных конфликтов не удовлетворяет основным критериям приема в члены Североатлантического альянса.
Таким образом, саммит НАТО не только показал, что разговор Керри с Путиным в Сочи вряд ли уж был таким чудесным, как его охарактеризовал глава российского МИД Сергей Лавров, но и еще раз подчеркнул всю гамму интересов вокруг ситуации в Украине. США, конечно, задают тон в противостоянии по линии Россия - Запад, но ведь "фронт" этой борьбы вклинивается глубоко на Ближний Восток. НАТО - это не только страны Запада, а проблемы ЕС зачастую совершенно чужды Турции (как и наоборот) и порой заметно раздражают США. Именно поэтому так громко на саммите в Анталье прозвучали все заявления турецкой стороны. И именно поэтому в западной прессе такое внимание было уделено визиту Ангелы Меркель в Москву, состоявшемуся 10 мая, то есть еще до визита Керри в Сочи. Более того, существенной разрядки в российско-американских отношениях в ближайшее время не стоит ждать еще и потому, что США с каждым месяцем все больше будут втягиваться в предвыборную гонку, что означает только одно - России, равно как и остальному миру, придется иметь дело не столько с администрацией Обамы, сколько с различными группами влияния власти в Вашингтоне. Игра станет более запутанной и многоуровневой.
Итак, Россия демонстрирует на параде Победы 9 мая образцы новейших вооружений, готовится поставить их производство на поток, проводит с Китаем совместные учения в Средиземном море, поставляет зенитные комплексы Ирану. НАТО готовится к возможному расширению, укрепляет свое присутствие в Прибалтике и предупреждает о наиболее серьезном за последние десятилетия укреплении коллективной безопасности. Это действия. Слова же, как, вполне возможно, в ходе закрытых переговоров, так и открытых заявлений для прессы, звучат примирительные, а именно о том, что новой холодной войны никто не хочет, а конфликты должны решаться дипломатическими средствами. По опыту, верится больше делам.