Ermənistan Azərbaycanın mədəni abidələrinə qarşı görünməmiş məhvetmə kampaniyasını davam etdirir
Artıq 25 ildən artıqdır ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü davam edir. Bu təcavüz nəticəsində Azərbaycan ərazisinin beşdə biri işğal olunub, düşmənin zəbt etdiyi torpaqlarda etnik təmizləmə aparılıb, on minlərlə dinc insan həlak olub, bir milyondan çox insan isə qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib. Amma Ermənistanın təcavüzü yalnız azərbaycanlı əhaliyə, o cümlədən qadınlara, uşaqlara, qocalara qarşı inanılmaz qəddarlıqla bitmir. Ermənilər Azərbaycan xalqının maddi və mənəvi mədəniyyət nümunələrini, yalnız azərbaycanlılara deyil, bütünlükdə islam dünyasına və bəşəriyyətə məxsus abidələri də məhv edirlər.
Erməni vandalizmi bizim dövrümüzdən çox-çox öncədən məşhurdur. Erməni millətçilərinin Azərbaycanın milli abidələrini məhv etməsi XIX əsrdə çar Rusiyasının Osmanlı imperiyası və İrandan ermənilərin kütləvi şəkildə Azərbaycan ərazilərinə köçürdüyü vaxtdan başlayıb. Azərbaycanlılar üçün onların Rusiya tərəfindən işğal edilmiş əzəli torpaqlarında - İrəvan və Naxçıvan xanlıqlarının ərazilərində "erməni vilayətləri"nin yaradılması əsl təhdid "mesajı" idi. O vaxtdan, yəni XIX əsrin 30-cu illərindən Azərbaycan toponimlərinin erməniləşdirilməsinə, Azərbaycanın mədəniyyət abidələrinin (o cümlədən məscidlərin, sarayların, sərdabələrin, qəbirlərin) məhvinə başlanılıb. Eyni zamanda erməni müəllifləri bu dövr ərzində Cənubi Qafqazın tarixini də saxtalaşdırmağa, nəinki ermənilərin bu regionda yaşamaq hüququnu, hətta azərbaycanlılara və digər xalqlara məxsus torpaqların, guya, erməni torpaqları olduğunu sübuta yetirməyə çalışıblar. Gəlmə ermənilərin başqalarına məxsus ərazilərin, mədəni irsin mənimsənilməsi kimi saxtalaşdırma yolunda əsas məqamlardan biri Alban kilsəsinin əmlakının və məbədlərinin erməni kilsəsinə verilməsi olub. Bu, 1836-cı ildə Rusiya hökumətinin Alban kilsələrini ləğv etməsi nəticəsində baş verib. Bununla da, Alban kilsələrinin arxivlərinin məhvinə, kilsənin divarlarındakı yazıların dəyişdirilərək erməni dilində yazılmasına, analoqu olmayan digər mədəni təcavüz aksiyalarına başlanılıb. Bütün bunlarda isə məqsəd, əlbəttə ki, Azərbaycan ərazisindəki xristian məbədlərinin guya ermənilərə məxsus olduğunu sübuta yetirmək olub.
Azərbaycanın tarixi torpaqlarında, ilk növbədə, keçmiş İrəvan xanlığının ərazisində erməni əhalinin sayının artması, sonradan isə 1918-ci ildə orada Ermənistan (Ararat) Respublikasının yaradılması ilə Azərbaycan xalqının mədəni irsinin məhvi daha miqyaslı xarakter alıb. İrəvan, Dərələyəz, Zəngəzur ərazisində nadir at, qoyun fiqurları, daşlar üzərində müəyyən süjeti olan oymalar, Qərbi Azərbaycan ərazisində minlərlə incəsənət abidəsi, qəbirüstü abidələr - bütün bunlar erməni vandalları tərəfindən məhv edilib. Bütün bu işlərin müasir dövrdə, Azərbaycanın əzəli torpaqlarında yaradılmış Ermənistan dövləti tərəfindən dövlət siyasəti şəklində davam etdirilməsi artıq Qərbi Azərbaycanda əcdadlarımız tərəfindən yaradılmış bircə tarixi, mədəni və ya qəbirüstü abidənin qalmaması ilə nəticələnib.
1504-cü ildə sərkərdə Şah İsmayıl Səfəvi Rəvanqulu xan tərəfindən yaradılmış İrəvan qalası (qalanın adı da onun adından götürülmüşdü), İrəvandakı məşhur Cümə məscidi (1606-cı ildə Şah Abbas Səfəvinin göstərişilə tikilmişdi), Rəcəb Paşa məscidi (1725), Abbas Mirzə məscidi (XIII əsrin əvvəli), Novruzəli xan məscidi, Xoca Cabbar bəy məscidi, Məhəmməd Sərtib xan məscidi - bütün bunlar və müsəlmanların digər müqəddəs məkanları erməni vandalları tərəfindən son 2 yüzillikdə məhv edilib.
İrəvandakı Sərdar sarayı Səfəvilər və Qacarlar dövlətlərinin dövründə tikilmişdi və o, Azərbaycanla yanaşı, bütünlükdə islam dünyasının məşhur abidəsi idi. Avropalı səyahətçilər onu İrəvan qalasının ürəyi adlandırırdılar. Ermənistan Respublikasının hazırda yerləşdiyi ərazilərin Azərbaycana məxsus olduğunu göstərən daha bir simvol Zəngibasar mahalının Cəfərabad kəndindəki Saadlı əmirlərinin sərdabələri idi. Lakin Azərbaycanın, həmçinin türk-müsəlman maddi mədəniyyətinin bu və digər böyük nümunələri erməni hökuməti tərəfindən yox edilib.
Bununla yanaşı, Qərbi Azərbaycan ərazisində bir nəfər də olsun azərbaycanlı, Azərbaycan mədəniyyətinə aid bircə nümunə də olsun abidə qoymayan ermənilərin ekspansionizmi vaxtilə qüdrətli xarici himayədarların köməyilə dövlətlərini qurduqları əzəli Azərbaycan torpaqları - İrəvan, Göyçə və Zəngəzurla bitmir. Erməni vandalizmi, təxminən, 25 ildir ermənilərin işğalı altında olan Qarabağın şəhər və kəndlərini də bürüyüb.
İşğal olunmuş rayonların, o cümlədən Qarabağın incisi olan Şuşa və Ağdamın inzibati mərkəzləri xarabalığa çevrilib. Kərbəlayi Behbudalı bulağı, Dəmirovlu pir, Soltanbaba türbəsi, 12 körpü, 126 qəbir, yüzlərlə qəbirüstü abidə, Şuşada tarixi-memarlıq qoruğu, həmçinin Hacı Abbas, Hacı Yusifli, Yolqala, Xoca Mərcanlı, Köçərli, Seyidli, Mamay, Gövhərağa, Aşağı Gövhərağa, Malıbəyli kəndlərində qədim məscidlər, Şahbulaq kəndində karvansaray və bir çox digər abidələr son illərdə və onillikdə erməni millətçiləri tərəfindən məhv edilib.
Şuşada 8 muzey, 31 kitabxana, 17 klub, 8 mədəniyyət evi dağıdılıb. Şəhərin Tarix Muzeyindən, Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyinin Şuşa filiallarından minlərlə qiymətli eksponat oğurlanıb. Ermənilər dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun, böyük ifaçı Bülbülün, görkəmli musiqiçi Qurban Pirimovun, tanınmış alim, şair və rəssam Mir Mövsüm Nəvvabın, böyük ədib, ictimai-siyasi xadim Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin ev muzeyləri talan edilib və dağıdılıb, Xurşidbanu Natavan saray kompleksi, Firudin bəy Köçərlinin, Zöhrabbəyovların iqamətgahları, böyük şair, Qarabağ xanlığının vəziri olmuş Molla Pənah Vaqifin mavzoleyi məhv edilib. Erməni təcavüzkarlarının "qəhrəmanlığını" göstərən daha bir məqam onları vaxtilə Şuşanın bəzəyi olmuş Azərbaycanın mədəniyyət xadimlərinin abidələrilə "mübarizəsi"dir. Onlar abidələri avtomatlardan atəşə tutublar.
Ağdamda Qarabağ xanlığının qurucusu Pənah xanın iqamətgahı və Cümə məscidi, Laçın rayonunda Həmzə Sultan və Sultan Əhməd sarayları, məscidlər, məbədlər, müqəddəs məkanlar, qədim daş abidələr, məzarlar, kurqanlar yerlə-yeksan edilib. Ağdamın bombalanması zamanı SSRİ-də yeganə olmuş çörək muzeyi dağılıb. Erməni işğalçıları Ağdam, Kəlbəcər, Qubadlı, Zəngilan, Cəbrayıl, Füzuli və Xocalıdakı tarix-ölkəşünaslıq muzeylərinin son dərəcə dəyərli fondlarını talan ediblər.
1992-ci ilin fevralında erməni silahlı birləşmələrinin Xocalı sakinlərinə qarşı törətdikləri soyqırımından sonra Xocalı-Gədəbəy mədəniyyətinin Tunc dövrünə aid kurqanlar və digər arxeoloji abidələrə ciddi ziyan vurulub. Qədim insan məskənləri olan Azıx və Tağlar mağaraları, Qara köpək və Üzərliktəpə kurqanları məqsədyönlü şəkildə məhv edilir, onlardan hərbi məqsədlər üçün istifadə olunur.
Ümumilikdə, Qarabağ münaqişəsinin, Azərbaycan ərazilərinin ermənilər tərəfindən işğalının başlanmasından bu yana erməni təcavüzkarları 1200 tarixi-memarlıq abidəsini məhv ediblər, 27 muzey talan olunub, 100 mindən artıq eksponat Ermənistana daşınıb. İşğal olunmuş ərazilərdə ermənilər 152 dini abidəni və 62 məscidi, 927 kitabxanaya aid 4,6 milyon nüsxə kitabı, o cümlədən müqəddəs "Quran"ı və islam dinilə bağlı nadir əlyazmaları məhv ediblər. Hazırda əksər məscidlər ermənilər tərəfindən anbar, donuzların saxlandığı tövlə kimi istifadə olunur və bu, islam dininin birbaşa təhqir olunması deməkdir.
Azərbaycanın mədəni irsinə qarşı erməni təcavüzü özünü Azərbaycan xalçalarının, musiqilərinin, ədəbiyyatının, hətta Azərbaycan milli mətbəxinin nümunələrinin həyasızcasına mənimsənilməsində də göstərir.
Erməni vandalizmi nəinki elementar insan mənəviyyatına, həm də beynəlxalq hüquq normalarına, məsələn, "Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında" 1954-cü il Haaqa Konvensiyasına, UNESCO-nun 1972-ci ildə qəbul etdiyi "Ümumdünya Mədəni və təbii irsin qorunması haqqında" Konvensiyasına, 1992-ci ildə qəbul olunmuş "Arxeoloji irsin qorunması haqqında" Avropa Konvensiyasına ziddir.
Azərbaycan erməni təcavüzünün və vandalizminin dünya birliyi tərəfindən sərt şəkildə pislənilməsinə nail olmağa çalışır. Məhz, rəsmi Bakının səyləri nəticəsində 2005 və 2010-cu illərdə ATƏT-in fakt-araşdırıcı missiyası yaradılıb, missiya işğal altındakı ərazilərdə apardığı araşdırmalardan sonra erməni işğalçılarının Azərbaycanın mədəniyyət abidələrini, islam irsini məhv etdiyini təsdiqləyib. Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etməsi, erməni təcavüzkarlarının islam abidələrini dağıtması İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) bir neçə qətnaməsilə də pislənilib. Erməni işğalının nəticələrinə müvafiq qiymətin İƏT-in XİN başçılarının qarşıdan gələn toplantısında, həmçinin digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların forumlarında da veriləcəyini düşünmək üçün bütün əsaslar var.

Armenia is continuing its unprecedented destruction of monuments of Azerbaijani culture
Armenian aggression against Azerbaijan has been going on for a quarter of a century now. The consequences of it are the occupation of a fifth of our state's territory, the ethnic cleansing of the lands seized by the enemy, as a result of which tens of thousands of civilians have perished and more than one million people have been displaced and found themselves in the position of refugees. But the Armenian aggression is not only accompanied by unprecedented cruelty towards the Azerbaijani population, including women, children and old people. Valuable objects of our people's material and intellectual culture are being destroyed, which are not just the heritage of the Azerbaijanis themselves, but of the Islamic world and the whole of mankind.
It is not just in our time that Armenian vandalism has sadly become notorious. The destruction of monuments of Azerbaijani culture by the Armenian nationalists dates back to the beginning of the 19th century when tsarist Russia carried out the mass resettlement of Armenians from the Ottoman Empire and Iran on the territory of Azerbaijan. For the Azerbaijanis the menacing "alarm bell" sounded when the "Armenian Region" was set up in the Iravan [Yerevan] and Naxcivan khanates conquered by Russia, which had been Azerbaijani lands since time immemorial. From that time onwards, i.e. the 1830s, the Armenianisation of Azerbaijani place names started, the destruction of monuments of Azerbaijan's material culture (including mosques, palaces, tombs and cemeteries) began, and Armenian authors started to falsify the history of the Southern Caucasus in an attempt to prove not only the right of Armenians to live in this region, but also the fact that lands belonging to Azerbaijan and other peoples since time immemorial were actually Armenian lands.
The handing over of Albanian churches to the Armenian Church as a result of the Russian authorities' dissolution of the latter in 1836 was a considerable landmark on the shameful path of the immigrant Armenians' acquisition of the territory and cultural values of others. The destruction of the Albanian archives began, as well as the changing of Albanian inscriptions on the church buildings to Armenian ones and other actions of unprecedented attacks on culture which were called upon to convince people that the Christian churches on the territory of Azerbaijan were allegedly Armenian ones.
As the Armenian population grew on the historical lands of Azerbaijan, primarily on the territory of the former Iravan Khanate, and later when the Armenian (Ararat) Republic was set up in 1918, the destruction of our people's cultural heritage became large-scale in character. The unique statues of horses, the drums, the stone carvings on Azerbaijani themes in the Iravan, Daralayaz and Zangezur districts, thousands of monuments of art and gravestones in Western Azerbaijan were all subjected to violent desecration by the Armenian vandals. This trend is continuing even in the most recent times as a result of the state policy of setting up an Armenian state on the historical lands of Azerbaijan. The outcome of this has been that there is not a single historical or cultural monument or gravestone created by the hands of our ancestors left in Western Azerbaijan today.
The Iravan fortress, which was erected in 1504 by military leader of Shah Ismail Sefevi Ravan qulu Khan (with whose name the fortress is properly speaking connected), Irevan's famous mosques - the Juma mosque (built in 1606 on the orders of Shah Abbas Sefevi), Rejep Pasha mosque (1725), Abbas Mirza mosque (beginning of 18th century), Novruz Ali Khan mosque, Haggi Jafar Bey mosque, Mahammad Sertib-khan mosque - these and other Muslim shrines have been destroyed by the Armenian vandals over the last two centuries.
The Iravan Sardar Palace erected in the time of the Sefevids' and Gajars were outstanding monuments of Azerbaijani and Islamic architecture. European travellers referred to this palace as the heart of the Irevan fortress. The tombs of Saadlu emirs, which were located in the village of Jafarabad in Zangibasar administrative district were a symbol showing that the territory had belonged to Azerbaijan. But these and other great creative works of Azerbaijan's material culture, to put it more broadly, of the whole of Turkic and Muslim culture, have been destroyed by the Armenian authorities.
But Armenian expansionism, which has not left a single Azerbaijani nor a single monument of Azerbaijani culture on the territory of Western Azerbaijan, has not limited its inhumane ambitions solely to the territory of Iravan, Goycha and Zangezur, age-old Azerbaijani lands, on which the Armenian state was set up by its extremely powerful foreign backers. The towns and settlements of Nagornyy Karabakh became the targets of the Armenian state and have been under Armenian occupation for almost a quarter of a century now.
The administrative centres of the occupied districts, including the pearls of Nagornyy Karabakh, the towns of Susa and Agdam, are being allowed to fall into ruin. Kalbalayi Behbudali spring, Damirovlu Pir, Turba Soltanbaba, 12 bridges, 126 cemeteries, hundreds of gravestone, the historical and architectural open-air museum in Susa, as well as the village mosques in the settlements of Haci Abbas, Haci Yusifli, Yol Qala, Xoca Marcanli, Kocarli, Seyidli, Mamay, Govharaga, Asagi Govharaga, Malibayli, the caravanserai in the village of Sahbulag and many other monuments have been destroyed in the last few years and decades by the Armenian nationalists.
Eight museums, 31 libraries, 17 clubs and eight community centres have been destroyed in Susa. Thousands of valuable exhibits have been removed from the town's history museum and from the Shusha branches of the State Museum of Applied Art and the Carpet Museum. The house-museums of the great composer Uzeyir Hacibayov, the great singer Bul Bul, the outstanding musician Qurban  Pirimov, the prominent scholar, poet and artist Mir Movsum Navvab, the major man of letters and social and political figure Abdurrahim bay Haqverdiyev, the palace complex of Xursudbanu Natavan, the residences of Firudin bay Kocharli and the Zohrabbayovs, the mausoleum of the great poet and vizier of the Karabakh Khanate Molla Panah Vaqif have been looted and destroyed.
A revealing demonstration of the Armenian aggressors' "boldness" is their "fight" against the monuments of Azerbaijani cultural figures that once embellished Susa. These monuments were shot with assault rifles. In Agdam, the residence of the founder of the Karabakh Khanate, Panah-khan, and the Juma Mosque, the palaces of Hamza Sultan and Sultan Ahmad, mosques, churches and shrines, ancient stone monuments, graves and burial mounds have been destroyed. During the bombing of Agdam the only Museum of Bread in the USSR was demolished. The priceless collections of Agdam, Kalbacar, Qubadli, Zangilan, Cabrayil, Fizuli and Xocali [Khojaly] museums of local lore, history and economy museums were looted by the Armenian invaders.
After the genocide of the residents of Khojaly committed by Armenian armed units in February 1992, the burial mounds and other archaeological monuments dating back to the Bronze Age of the Xocali-Gadabay culture were damaged. Ancient human settlements such as the Azix and Taglar caves, the Qarakopak and Uzarliktapa burial mounds are being deliberately destroyed and used for military purposes.
In total, since the beginning of the Nagornyy Karabakh conflict and the Armenian occupation of Azerbaijani territory 1,200 historical and architectural monuments have been destroyed by the Armenian aggressors, 27 museums have been looted and more than 100,000 exhibits have been taken away to Armenia. On the occupied territories 152 religious monuments and 62 mosques have been destroyed by the Armenian invaders, as well as 4.6 million books from 927 libraries, among them the Holy Koran and rare Islamic manuscripts. Many mosques have been used by Armenian occupiers as storehouses and pigsties, which is a pointed insult to the Islamic religion.
One manifestation of Armenian aggression against the cultural heritage of Azerbaijan is the impudent claim that Azerbaijani carpets, musical compositions, literature and even dishes from Azerbaijani cuisine are actually of Armenian origin.
Armenian vandalism is not only contrary to the elementary idea of human moral behaviour, but to the norms of international law as well, in particular the 1954 Hague "Conven-tion for the protection of cultural property in the event of an armed conflict" and the 1972 "UNESCO Convention concerning the protection of world cultural and natural heritage".
Azerbaijan is trying to get the world community to scathingly condemn the Armenian aggression and Armenian vandalism. Precisely as a result of the efforts of official Baku in 2005 and 2010, an official fact-finding mission was carried out by the OSCE [Organisation for Security and Cooperation in Europe] which confirmed that monuments of Azerbaijani culture and Islamic heritage had been destroyed by the Armenian invaders. Condemnation of the occupation of Azerbaijani territories by Armenia and the destruction of Islamic monuments by the Armenian aggressors is also contained in a number of resolutions of the Organisation of Islamic Cooperation (OIC). There is every ground for hoping that the relevant assessment of the consequences of the Armenian occupation will also be reflected in the documents of the forthcoming summits and sessions of foreign ministers of the OIC countries, as well as the forums of other prestigious international organisations.