Ermənistan Azərbaycanın mədəni abidələrinə qarşı görünməmiş məhvetmə kampaniyasını davam etdirir
Artıq 25 ildən artıqdır ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü davam edir. Bu təcavüz nəticəsində Azərbaycan ərazisinin beşdə biri işğal olunub, düşmənin zəbt etdiyi torpaqlarda etnik təmizləmə aparılıb, on minlərlə dinc insan həlak olub, bir milyondan çox insan isə qaçqın və məcburi köçkünə çevrilib. Amma Ermənistanın təcavüzü yalnız azərbaycanlı əhaliyə, o cümlədən qadınlara, uşaqlara, qocalara qarşı inanılmaz qəddarlıqla bitmir. Ermənilər Azərbaycan xalqının maddi və mənəvi mədəniyyət nümunələrini, yalnız azərbaycanlılara deyil, bütünlükdə islam dünyasına və bəşəriyyətə məxsus abidələri də məhv edirlər.
Erməni vandalizmi bizim dövrümüzdən çox-çox öncədən məşhurdur. Erməni millətçilərinin Azərbaycanın milli abidələrini məhv etməsi XIX əsrdə çar Rusiyasının Osmanlı imperiyası və İrandan ermənilərin kütləvi şəkildə Azərbaycan ərazilərinə köçürdüyü vaxtdan başlayıb. Azərbaycanlılar üçün onların Rusiya tərəfindən işğal edilmiş əzəli torpaqlarında - İrəvan və Naxçıvan xanlıqlarının ərazilərində "erməni vilayətləri"nin yaradılması əsl təhdid "mesajı" idi. O vaxtdan, yəni XIX əsrin 30-cu illərindən Azərbaycan toponimlərinin erməniləşdirilməsinə, Azərbaycanın mədəniyyət abidələrinin (o cümlədən məscidlərin, sarayların, sərdabələrin, qəbirlərin) məhvinə başlanılıb. Eyni zamanda erməni müəllifləri bu dövr ərzində Cənubi Qafqazın tarixini də saxtalaşdırmağa, nəinki ermənilərin bu regionda yaşamaq hüququnu, hətta azərbaycanlılara və digər xalqlara məxsus torpaqların, guya, erməni torpaqları olduğunu sübuta yetirməyə çalışıblar. Gəlmə ermənilərin başqalarına məxsus ərazilərin, mədəni irsin mənimsənilməsi kimi saxtalaşdırma yolunda əsas məqamlardan biri Alban kilsəsinin əmlakının və məbədlərinin erməni kilsəsinə verilməsi olub. Bu, 1836-cı ildə Rusiya hökumətinin Alban kilsələrini ləğv etməsi nəticəsində baş verib. Bununla da, Alban kilsələrinin arxivlərinin məhvinə, kilsənin divarlarındakı yazıların dəyişdirilərək erməni dilində yazılmasına, analoqu olmayan digər mədəni təcavüz aksiyalarına başlanılıb. Bütün bunlarda isə məqsəd, əlbəttə ki, Azərbaycan ərazisindəki xristian məbədlərinin guya ermənilərə məxsus olduğunu sübuta yetirmək olub.
Azərbaycanın tarixi torpaqlarında, ilk növbədə, keçmiş İrəvan xanlığının ərazisində erməni əhalinin sayının artması, sonradan isə 1918-ci ildə orada Ermənistan (Ararat) Respublikasının yaradılması ilə Azərbaycan xalqının mədəni irsinin məhvi daha miqyaslı xarakter alıb. İrəvan, Dərələyəz, Zəngəzur ərazisində nadir at, qoyun fiqurları, daşlar üzərində müəyyən süjeti olan oymalar, Qərbi Azərbaycan ərazisində minlərlə incəsənət abidəsi, qəbirüstü abidələr - bütün bunlar erməni vandalları tərəfindən məhv edilib. Bütün bu işlərin müasir dövrdə, Azərbaycanın əzəli torpaqlarında yaradılmış Ermənistan dövləti tərəfindən dövlət siyasəti şəklində davam etdirilməsi artıq Qərbi Azərbaycanda əcdadlarımız tərəfindən yaradılmış bircə tarixi, mədəni və ya qəbirüstü abidənin qalmaması ilə nəticələnib.
1504-cü ildə sərkərdə Şah İsmayıl Səfəvi Rəvanqulu xan tərəfindən yaradılmış İrəvan qalası (qalanın adı da onun adından götürülmüşdü), İrəvandakı məşhur Cümə məscidi (1606-cı ildə Şah Abbas Səfəvinin göstərişilə tikilmişdi), Rəcəb Paşa məscidi (1725), Abbas Mirzə məscidi (XIII əsrin əvvəli), Novruzəli xan məscidi, Xoca Cabbar bəy məscidi, Məhəmməd Sərtib xan məscidi - bütün bunlar və müsəlmanların digər müqəddəs məkanları erməni vandalları tərəfindən son 2 yüzillikdə məhv edilib.
İrəvandakı Sərdar sarayı Səfəvilər və Qacarlar dövlətlərinin dövründə tikilmişdi və o, Azərbaycanla yanaşı, bütünlükdə islam dünyasının məşhur abidəsi idi. Avropalı səyahətçilər onu İrəvan qalasının ürəyi adlandırırdılar. Ermənistan Respublikasının hazırda yerləşdiyi ərazilərin Azərbaycana məxsus olduğunu göstərən daha bir simvol Zəngibasar mahalının Cəfərabad kəndindəki Saadlı əmirlərinin sərdabələri idi. Lakin Azərbaycanın, həmçinin türk-müsəlman maddi mədəniyyətinin bu və digər böyük nümunələri erməni hökuməti tərəfindən yox edilib.
Bununla yanaşı, Qərbi Azərbaycan ərazisində bir nəfər də olsun azərbaycanlı, Azərbaycan mədəniyyətinə aid bircə nümunə də olsun abidə qoymayan ermənilərin ekspansionizmi vaxtilə qüdrətli xarici himayədarların köməyilə dövlətlərini qurduqları əzəli Azərbaycan torpaqları - İrəvan, Göyçə və Zəngəzurla bitmir. Erməni vandalizmi, təxminən, 25 ildir ermənilərin işğalı altında olan Qarabağın şəhər və kəndlərini də bürüyüb.
İşğal olunmuş rayonların, o cümlədən Qarabağın incisi olan Şuşa və Ağdamın inzibati mərkəzləri xarabalığa çevrilib. Kərbəlayi Behbudalı bulağı, Dəmirovlu pir, Soltanbaba türbəsi, 12 körpü, 126 qəbir, yüzlərlə qəbirüstü abidə, Şuşada tarixi-memarlıq qoruğu, həmçinin Hacı Abbas, Hacı Yusifli, Yolqala, Xoca Mərcanlı, Köçərli, Seyidli, Mamay, Gövhərağa, Aşağı Gövhərağa, Malıbəyli kəndlərində qədim məscidlər, Şahbulaq kəndində karvansaray və bir çox digər abidələr son illərdə və onillikdə erməni millətçiləri tərəfindən məhv edilib.
Şuşada 8 muzey, 31 kitabxana, 17 klub, 8 mədəniyyət evi dağıdılıb. Şəhərin Tarix Muzeyindən, Azərbaycan Xalçası və Xalq Tətbiqi Sənəti Dövlət Muzeyinin Şuşa filiallarından minlərlə qiymətli eksponat oğurlanıb. Ermənilər dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəyovun, böyük ifaçı Bülbülün, görkəmli musiqiçi Qurban Pirimovun, tanınmış alim, şair və rəssam Mir Mövsüm Nəvvabın, böyük ədib, ictimai-siyasi xadim Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin ev muzeyləri talan edilib və dağıdılıb, Xurşidbanu Natavan saray kompleksi, Firudin bəy Köçərlinin, Zöhrabbəyovların iqamətgahları, böyük şair, Qarabağ xanlığının vəziri olmuş Molla Pənah Vaqifin mavzoleyi məhv edilib. Erməni təcavüzkarlarının "qəhrəmanlığını" göstərən daha bir məqam onları vaxtilə Şuşanın bəzəyi olmuş Azərbaycanın mədəniyyət xadimlərinin abidələrilə "mübarizəsi"dir. Onlar abidələri avtomatlardan atəşə tutublar.
Ağdamda Qarabağ xanlığının qurucusu Pənah xanın iqamətgahı və Cümə məscidi, Laçın rayonunda Həmzə Sultan və Sultan Əhməd sarayları, məscidlər, məbədlər, müqəddəs məkanlar, qədim daş abidələr, məzarlar, kurqanlar yerlə-yeksan edilib. Ağdamın bombalanması zamanı SSRİ-də yeganə olmuş çörək muzeyi dağılıb. Erməni işğalçıları Ağdam, Kəlbəcər, Qubadlı, Zəngilan, Cəbrayıl, Füzuli və Xocalıdakı tarix-ölkəşünaslıq muzeylərinin son dərəcə dəyərli fondlarını talan ediblər.
1992-ci ilin fevralında erməni silahlı birləşmələrinin Xocalı sakinlərinə qarşı törətdikləri soyqırımından sonra Xocalı-Gədəbəy mədəniyyətinin Tunc dövrünə aid kurqanlar və digər arxeoloji abidələrə ciddi ziyan vurulub. Qədim insan məskənləri olan Azıx və Tağlar mağaraları, Qara köpək və Üzərliktəpə kurqanları məqsədyönlü şəkildə məhv edilir, onlardan hərbi məqsədlər üçün istifadə olunur.
Ümumilikdə, Qarabağ münaqişəsinin, Azərbaycan ərazilərinin ermənilər tərəfindən işğalının başlanmasından bu yana erməni təcavüzkarları 1200 tarixi-memarlıq abidəsini məhv ediblər, 27 muzey talan olunub, 100 mindən artıq eksponat Ermənistana daşınıb. İşğal olunmuş ərazilərdə ermənilər 152 dini abidəni və 62 məscidi, 927 kitabxanaya aid 4,6 milyon nüsxə kitabı, o cümlədən müqəddəs "Quran"ı və islam dinilə bağlı nadir əlyazmaları məhv ediblər. Hazırda əksər məscidlər ermənilər tərəfindən anbar, donuzların saxlandığı tövlə kimi istifadə olunur və bu, islam dininin birbaşa təhqir olunması deməkdir.
Azərbaycanın mədəni irsinə qarşı erməni təcavüzü özünü Azərbaycan xalçalarının, musiqilərinin, ədəbiyyatının, hətta Azərbaycan milli mətbəxinin nümunələrinin həyasızcasına mənimsənilməsində də göstərir.
Erməni vandalizmi nəinki elementar insan mənəviyyatına, həm də beynəlxalq hüquq normalarına, məsələn, "Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin qorunması haqqında" 1954-cü il Haaqa Konvensiyasına, UNESCO-nun 1972-ci ildə qəbul etdiyi "Ümumdünya Mədəni və təbii irsin qorunması haqqında" Konvensiyasına, 1992-ci ildə qəbul olunmuş "Arxeoloji irsin qorunması haqqında" Avropa Konvensiyasına ziddir.
Azərbaycan erməni təcavüzünün və vandalizminin dünya birliyi tərəfindən sərt şəkildə pislənilməsinə nail olmağa çalışır. Məhz, rəsmi Bakının səyləri nəticəsində 2005 və 2010-cu illərdə ATƏT-in fakt-araşdırıcı missiyası yaradılıb, missiya işğal altındakı ərazilərdə apardığı araşdırmalardan sonra erməni işğalçılarının Azərbaycanın mədəniyyət abidələrini, islam irsini məhv etdiyini təsdiqləyib. Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini işğal etməsi, erməni təcavüzkarlarının islam abidələrini dağıtması İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) bir neçə qətnaməsilə də pislənilib. Erməni işğalının nəticələrinə müvafiq qiymətin İƏT-in XİN başçılarının qarşıdan gələn toplantısında, həmçinin digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların forumlarında da veriləcəyini düşünmək üçün bütün əsaslar var.

Армения продолжает беспрецедентное уничтожение памятников азербайджанской культуры
Вот уже более четверти века продолжается армянская агрессия против Азербайджана. Последствиями ее являются оккупация пятой части территории нашего государства, этнические чистки на захваченных врагом землях, в результате чего погибли десятки тысяч мирных людей и более миллиона оказались в положении беженцев и вынужденных переселенцев. Однако армянская агрессия сопровождается не только невиданной жестокостью в отношении азербайджанского населения, включая женщин, детей и стариков. Уничтожаются также и ценности материальной и духовной культуры нашего народа, являющиеся, впрочем, достоянием не только самих азербайджанцев, но и исламского мира, и всего человечества.
Армянский вандализм получил печальную славу отнюдь не в наше время. Уничтожение армянскими националистами памятников азербайджанской культуры берет свое начало с XIX века, когда царская Россия осуществила массовое переселение армян из Османской империи и Ирана на территорию Азербайджана. Угрожающим "звонком" для азербайджанцев стало создание на их исконных землях, завоеванных Россией, - территориях Иреванского и Нахчыванского ханств - "Армянской области". С той поры, то есть с 30-х годов XIX века, начались арменизация азербайджанских топонимов, уничтожение памятников материальной культуры азербайджанцев (в том числе мечетей, дворцов, гробниц, кладбищ), фальсификация армянскими авторами истории Южного Кавказа, призванная доказать не только право армян на проживание в данном регионе, но и принадлежность им исконных земель азербайджанского и других народов.
Значительной вехой на позорном пути присвоения пришлыми армянами чужого территориального и культурного достояния стала передача армянской церкви имущества и храмов Албанской церкви как результат упразднения последней российскими властями в 1836 году. Начались уничтожение архивов Албанской церкви, смена албанских надписей на зданиях церквей армянскими и другие акции беспрецедентной культурной агрессии, призванные убедить в якобы армянской принадлежности христианских храмов на территории Азербайджана.
С увеличением численности армянского населения на исторических землях Азербайджана, прежде всего территории бывшего Иреванского ханства, и, позже, с созданием здесь в 1918 году Армянской (Араратской) Республики уничтожение культурного наследия нашего народа приняло масштабный характер. Уникальные фигуры коней, баранов, резьба на камне с сюжетным характером в районах Иревана, Даралаяза, Зангезура, тысячи памятников искусства и надгробных памятников в Западном Азербайджане - все это подверглось разрушению со стороны армянских вандалов. Продолжение этой линии уже в новейшее время, вследствие государственной политики созданного на исторических землях Азербайджана армянского государства, привело к тому, что ныне в Западном Азербайджане не осталось ни одного исторического, культурного или надгробного памятника, созданного руками наших предков.
Иреванская крепость, созданная в 1504 году полководцем Шаха Исмаила Сефеви Реванкули ханом (с именем которого, собственно, и связано название крепости), знаменитые мечети Иревана - Джума-мечеть (была построена в 1606 году по приказу Шаха Аббаса Сефеви), мечеть Реджепа паши (1725), мечеть Аббаса-Мирзы (начало XVIII в.), мечеть Новрузали хана, мечеть Ходжи Джафар бека, мечеть Мухаммеда Сертиб хана - эти и другие мусульманские святыни были уничтожены армянскими вандалами на протяжении последних двух столетий.
Выдающимся памятником азербайджанской и исламской архитектуры был иреванский Дворец сардара, созданный во времена государств Сефевидов и Гаджаров. Европейские путешественники называли этот дворец сердцем Иреванской крепости. Символом азербайджанской принадлежности территорий, составляющих ныне Республику Армению, были и гробницы эмиров Саадлу, находившиеся в селе Джафарабад Зангибасарского магала. Но эти и другие великие творения материальной культуры Азербайджана и, шире, - всей тюрко-мусульманской культуры уничтожены армянскими властями.
Однако армянский экспансионизм, не оставивший на территории Западного Азербайджана ни одного азербайджанца и ни одного памятника азербайджанской культуры, не ограничил свои бесчеловечные амбиции лишь территорией Иревана, Гёйчи и Зангезура - исконными азербайджанскими землями, на которых могущественными внешними покровителями армянства было создано армянское государство. Мишенями армянского вандализма стали города и селения Карабаха, вот уже почти четверть века находящиеся под оккупацией Армении.
В руинах пребывают административные центры оккупированных районов, включая жемчужины Карабаха - города Шуша и Агдам. Родник Кербалаи Бехбудалы, Демировлу пир, Тюрбе Солтанбаба, 12 мостов, 126 кладбищ, сотни надгробных памятников, историко-архитектурный заповедник в Шуше, а также деревенские мечети в селениях Гаджи Аббас, Гаджи Юсифли, Йол Гала, Ходжа Мерджанлы, Кочарли, Сейидли, Мамай, Говхарага, Ашагы Говхарага, Малыбейли, каравансарай в деревне Шахбулаг и много других памятников были уничтожены в последние годы и десятилетия армянскими националистами.
В Шуше были разрушены 8 музеев, 31 библиотека, 17 клубов, 8 домов культуры. Из музеев истории города и шушинских филиалов Государственного музея прикладного искусства и Музея ковров вынесены тысячи ценных экспонатов. Разграблены и уничтожены дома-музеи великого композитора Узеира Гаджибекова, великого певца Бюльбюля, выдающегося музыканта Гурбана Примова, видного ученого, поэта и художника Мир Мовсума Навваба, крупного литератора и общественно-политического деятеля Абдуррагим бека Хагвердиева, дворцовый комплекс Хуршудбану Натаван, резиденции Фирудин бека Кочарли и Зохраббековых, мавзолей великого поэта, визиря Карабахского ханства Моллы Панаха Вагифа. Показательной демонстрацией "удали" армянских агрессоров является их "борьба" с некогда украшавшими Шушу памятниками деятелей азербайджанской культуры. Эти памятники расстреливали из автоматов.
В Агдаме разрушены резиденция основателя Карабахского ханства Панах хана и мечеть Джума, в Лачинском районе - дворцы Хамзы Султана и Султана Ахмеда, мечети, храмы и святыни, древние каменные памятники, могилы и курганы. Во время бомбежки Агдама был уничтожен единственный в своем роде Музей хлеба в СССР. Армянскими оккупантами подвергнуты разграблению бесценные фонды Агдамского, Кяльбаджарского, Губадлинского, Зангиланского, Джебраильского, Физулинского и Ходжалинского историко-краеведческих музеев.
После учинения в феврале 1992 года армянскими вооруженными формированиями геноцида жителей Ходжалы были серьезно повреждены курганы и другие археологические памятники относящейся к бронзовому веку ходжалы-гядабейской культуры. Целенаправленно разрушаются, используются в военных целях древнейшие поселения человека - пещеры Азых и Таглар, курганы Гаракепек и Узерликтепе.
В целом с начала карабахского конфликта и армянской оккупации азербайджанских территорий армянскими агрессорами разрушены 1200 историко-архитектурных памятников, разграблены 27 музеев, более ста тысяч экспонатов вывезено в Армению. На оккупированных территориях армянские оккупанты уничтожили 152 религиозных памятника и 62 мечети, 4,6 миллиона экземпляров книг в 927 библиотеках, в том числе священный Коран и редкие исламские рукописи. Многие мечети используются армянскими оккупантами как склады и места содержания свиней, что является прямым оскорблением исламской религии.
Проявлением армянской агрессии против культурного наследия Азербайджана является наглое присвоение азербайджанских ковров, произведений музыкального искусства, литературы и даже блюд азербайджанской национальной кухни.
Армянский вандализм противоречит не только элементарным представлениям о человеческой морали, но и нормам международного права, в частности гаагской конвенции 1954 года "О защите культурных ценностей в случае военного конфликта", конвенции ЮНЕСКО 1972 года "О защите всемирного культурного и природного наследия", европейской конвенции 1992 года "О защите археологического наследия".
Азербайджан добивается резкого осуждения армянской агрессии и армянского вандализма со стороны мирового сообщества. Именно в результате усилий официального Баку в 2005 и 2010 годах состоялась миссия по изучению фактов ОБСЕ, которая подтвердила уничтожение армянскими оккупантами памятников азербайджанской культуры и исламского наследия. Осуждение оккупации Арменией территорий Азербайджана и уничтожения армянскими агрессорами исламских памятников содержится и в ряде резолюций Организации исламского сотрудничества (ОИС). Есть все основания надеяться на то, что соответствующая оценка последствий армянской оккупации найдет отражение и в документах предстоящих саммитов и заседаний глав МИД стран ОИС, а также форумов других авторитетных международных организаций.