Evdar qadınlar əmək haqqı, əmək pensiyası və bütövlükdə, sosial status əldə etmək istəyirlər
Amerika alimləri evdar qadınların yalnız ailə təsərrüfatı və uşaqlarla məş-ğul olmaqla ildə nə qədər qazana biləjəyini hesablayıblar və nətijədə yetərinjə yüksək rəqəm əldə edilib. Evdar qadınların illik əməyinin qiyməti 134 min dollara və ya 106 min avroya bərabər olub. Alimlər həm də qeyd ediblər ki, bir çox firma menejerləri sadə evdar qadınlardan çox şey öyrənməlidirlər. Belə ki, ailə ojağını qoruyan xanımların vəzifələri sırasına aşpaz, bağban, kompyuter mütəxəssisi, tibb bajısı, psixoloq, müəllimə, sürüjü, çilingər, elektrik, müdir və s. peşələri daxildir. Özü də evdar qadınlar bu peşələri həftənin bütün günlərində yerinə yetirirlər.
Bunu nəzərə alan alimlər belə qərara gəliblər ki, qadınlar kişilərdən çox işləyirlər. Bu, ilk önjə onunla bağlıdır ki, onlar yalnız işdə olan zaman deyil, həm də evdə təsərrüfatı idarə edərkən çalışırlar. Ona görə də hesablama zamanı bu peşələrin hər biri üzrə əməyin qiymətləndirilməsi üçün yalnız saat hesabı deyil, həm də iş vaxtından əlavə əməyə görə ödəniş normativləri tətbiq edilir. Çünki evdar qadınların əməyi normallaşdırılmır. Buna görə də onlar həftədə 91,6 saat işləyirlər. Onların ərləri isə doqquzsaatlıq iş günü recimi üzrə həftədə 45 saat işləyirlər. İşləyən qadının əmək həftəsi daha uzundur. Öz əsas 44 saatlıq iş vaxtından əlavə onlar evdə 49,8 saat işləyirlər. Buna görə də onun maaşına virtual əlavə orta hesabla 85,8 min dollar təşkil etməlidir. Evdar qadının "böyük qazanjı" iş və əlavə vaxtlara görə hesablandığından, "əsas maaş" ildə 45,7 min dollar, "maaşa əlavə" isə 88,4 min dollar olmalıdır.
Hüquqlar hamıya şamil edilməlidir
Hamıya bəllidir ki, müxtəlif peşələrin təmsilçiləri, adətən, əməklərinə görə az maaş almalarından şikayət edirlər, yəni naşükürlük edirlər. Bu jür müzakirələri, adətən, işi olan və maaş almaq imkanı olan adamlar edirlər. Doğrudur, ola bilər ki, həmin maaş dəbə uyğun geyinmək, teatra, kinoya, restoranlara, kurorta getmək bir yana, hətta insanın vajib tələbatlarını belə ödəməyə imkan vermir. Lakin məhz əmək haqqı insanın əməyi qarşılığında ödənən və onu işləməyə vadar edən vəsaitdir. Bəs onda qadınlığından və kişiliyindən asılı olmayaraq, həyatı boyu ev təsərrüfatında işləməyə məjbur olanların haqqını kim verəjək? Bir məsələ aydındır ki, dünyanın hazırkı vəziyyətində onlar özlərindən başqa heç kimə ümid bəsləməməlidirlər.
Belə çıxır ki, indiki gündə ən qiymətsiz əmək evdar qadınların əməyidir, onlara nə əmək haqqı verilir, nə hüquqları var, nə əmək stacı, nə də əmək pensiyası müəyyən edilir. Xəstəliklərinə görə ödəniş ala bilmirlər, vergi və pensiyanın yığım hissəsinin formalaşdırılması üçün ödəniş edə bilmirlər və təbii ki, bu kimi güzəştlərdən məhrum edilirlər. Həm də evdar qadınların ailənin istehsalatda və digər sahələrdə işləyən üzvlərindən daha çox işləmələrinə baxmayaraq, onların ailənin digər üzvlərinin hesabına yaşadığı düşünülür.
"Bu ədalətsizlikdir. Jəmiyyət bizim əməyimizi faydalı və vajib saymır. Bu jür münasibət ev təsərrüfatında məşğul olan işçilərin hüquqlarının pozulması deməkdir. Bunun nətijəsində ev təsərrüfatı işçilərinin hüquqları pozulur və ya ümumiyyətlə nəzərə alınmır", - deyə "Region plus"un müxbirinə evdar qadın Nərgiz Xanlarova bildirib.
Nərgiz Xanlarova da Azərbayjanda ev təsərrüfatında çalışanların hüquqlarını qorumağı nəzərdə tutan qeyri-hökumət təşkilatının (QHT) yaradılmasını istəyənlərin sırasındadır. Mart ayında belə bir təşkilat Moskvada yaradılıb və ev təsərrüfatında işləyənlərin iqtisadi hüquqlarının və maraqlarının qorunmasına istiqamətlənib. N.Xanlarova qeyd edib ki, gələjək QHT-nin fəaliyyətinin əsas istiqamətləri sırasında ev təsərrüfatı işçisinə xüsusi sosial status vermək və onun əməyini sosial əhəmiyyətli saymaq yer alıb.
N. Xanlarovanın 36 yaşı var. Qadın məktəbdəki işini yarımçıq qoymağa məjbur olub, çünki iki uşaq anasıdır. "Mən uşaqlarımı dayənin tərbiyə etməsini ağlıma belə gətirməzdim. Düzü, dayə tutmağa imkanımız da yox idi. Öz işimi çox sevməyimə baxmayaraq, məktəbdən getməli oldum. İndi mən yalnız ev təsərrüfatı ilə deyil, həm də öz uşaqlarımın tərbiyəsi ilə məşğul oluram. Bəli, özümçün bu yolu mən seçmişəm. Anjaq bir az dərindən fikirləşsək, axı bu uşaqları mən yalnız özüm üçün tərbiyə etmirəm. Mən oğullarımın öz ölkəsinin layiqli vətəndaşları olajağına ümid edirəm. Bununla bağlı mənim də sualım var: məgər uşaqların tərbiyəsi yalnız anaların işidir? Ola bilər ki belədir, amma mən özüm və uşaqlarım barədə dövlətin qayğısına ümid edə bilərəmmi? Əgər mən əmək haqqı aldığım işdən uşaqlarımı tərbiyə etmək xatirinə getməyə məjbur olmuşamsa, deməli, indi evdə işlədiyimə görə maaş almalıyam.
Yalnız ərimin maaşı bizə çatmır, uşaqlar da elə yaşdadır ki, gedib işləyə bilmirəm. Ola bilər ki, evdar qadınlar üçün maaş əldə eləmək uzun sürən məsələdir. Anjaq mən düşünürəm ki, biz gələjək analar və gələjək evdar qadınlar üçün iqtisadi hüquqların əldə edilməsinə nail olajağıq",- deyə Nərgiz vurğulayır.
"Bizim ölkədə işlə məşğul olub maaş ödənilməyən yeganə insan kateqoriyası evdar qadınlardır. Onlar başqasının himayəsi altında olan adam statusundadırlar. Əgər qadının iki, üç və daha çox uşağı varsa, o, ümumi işə istənilən başqa işləyəndən daha çox fayda verir", - deyə evdar qadın Rəfiqə Babayeva bildirir.
Evdar qadınların öz qanunu olajaq
Maraqlıdır ki, Azərbayjan deputatları başlıja məqsədi əmək haqqı hüququnun tələb edilməsi olajaq qeyri-hökumət təşkilatında toplaşmaq istəyən evdar qadınların ideyasını dəstəkləyirlər. Onlar düşünürlər ki, dövlət evdar qadınların əməyinə maaş verməlidir, çünki evdar qadınlıq da bir peşədir.
"Əgər evdar qadın uşaqları tərbiyə edir, Azərbayjanın gələjək vətəndaşlarını böyüdürsə, o, bunun qarşılığında əmək haqqı almalıdır, onun iş stacı hesablanmalıdır və pensiya hesablanmalı", - deyə "Region plus"a Milli Məjlisin vitse-spikeri Bahar Muradova bildirib. "Düşünürəm ki, Rusiya və Azərbayjan evdar qadınlarının problemləri oxşardır. Bu problemlər həm onların sosial statusu, həm uşaqların tərbiyəsi, ailə durumu ilə bağlıdır. Düşünürəm ki, Azərbayjanın evdar qadınlarında sözügedən problem və məsuliyyətlər Rusiya qadınlarına baxanda daha çoxdur. Adət və ənənələr, ailə dayaqları və Azərbayjan qadınlarının, xüsusilə də evdar qadınların öhdəlikləri nəzərə alındıqda, onların qorunması və iqtisadi hüquqlarının qorunması üzrə QHT-nin yaradılması, şübhəsiz, çox önəmli prosesdir. Bu jür qurumlar bu kateqoriya vətəndaşların problemlərini ijtimai müzakirəyə çıxara və hətta qanunverijilik səviyyəsində ölkənin qanunverijilik aktlarına evdar qadınların hüquqlarının qorunmasına yönəlmiş dəyişikliklər edilməsi təklifləri edə bilirlər. Onlar həm də mövzu üzrə qanun layihələrinin yaradılmasının təşəbbüsçüləri də olar bilərlər", - deyə Bahar Muradova vurğulayıb. O bildirib ki, evdar qadınların iqtisadi hüquqlarının müdafiəsi üzrə təşkilatın yaradılmasının vaxtı çatıb və bu məsələ hətta bir qədər də gejikib: "Bu məsələ çoxdan qaldırılmalı idi".
Evdar qadınların əmək haqqına və başqa hüquqlarına gəldikdə isə millət vəkili bildirib ki, əgər qadının evdə gördüyü iş tutuşdurulsa, büdjə və ya özəl bölmənin əmək kitabçası olan istənilən işçisinin əməyindən xeyli çox olduğu ortaya çıxar. "Uşaqların tərbiyəsi, ailə problemlərinin həlli məsələsinin yalnız bir evin işi olduğunu düşünmək doğru deyil, bu həmçinin dövlətin problemidir. Əgər qadınların boynuna bu qədər ailə öhdəlikləri düşürsə, niyə də daha çox hüquqa və uyğun olaraq güzəştlərə malik olmasınlar? Məsələnin bu tərəfinin Milli Məjlisdə baxılmasını məntiqə uyğun sayıram. Əgər içərilərində kişilərin də olması istisna edilməyən ev təsərrüfatı işçiləri bu məsələnin müzakirəsi ilə bağlı təşəbbüs irəli sürsələr, dövlət qurumları və parlament buna diqqət yetirməyə borjludurlar. Və müvafiq qurumlar bununla bağlı olaraq lazımi işləri görməli və araşdırmalar aparmalıdır".
Bahar Muradovanın sözlərinə görə, evdar qadınların əməyinin haqqının ödənilməsi normaları, onların stac və pensiya məsələsi üçün qanun qəbul edilməlidir və bu məsələ parlamentdə müzakirə edilməlidir: "Evdar qadınların əməyinə pul ödənilməsi, onlara əmək stacı və pensiya hesablanması uşaqların doğulması üçün müsbət stimuldur".
Ailə, Qadın və Uşaqların Problemləri üzrə Dövlət Komitəsində isə bildiriblər ki, qurum tərəfindən evdar qadınların hüquqları barədə ayrıja araşdırma aparılmayıb: "Məsələ bundadır ki, bizim əsas fəaliyyətimiz gender bərabərliyinə yönəlib. Düzdür, qadınlar bizə müəyyən şikayətlərlə bağlı mürajiət edirlər, anjaq biz hesablamamışıq ki, onların neçəsi ev təsərrüfatının nümayəndəsidir, neçəsi işləyir və neçəsi evdar qadındır. Lakin əgər Azərbayjanda ev təsərrüfatı işçilərinin hüquqlarının müdafiəsi üzrə QHT yaradılarsa, biz yalnız bunu dəstəkləyəjəyik. Biz onlarla əməkdaşlığa hazırıq",- deyə Dövlət Komitəsindən bildiriblər.
Qeyd edək ki, bu gün Azərbayjanda əmək yaşında olan iqtisadi baxımdan qeyri-aktiv əhalinin (ev təsərrüfatında məşğul olan şəxslər, tələbələr, yuxarı sinif şagirdləri və başqa əmək qabiliyyətli) ümumi əhali sayında payı 11 faizdən 15 faiz arasında dəyişir. Əhalinin bu kateqoriyasının böyük bölümü məhz evdar qadınların payına düşür və bu da jəmiyyətin gələjək inkişafında onların rol və önəmindən xəbər verir.

THE ORCHESTRATING HOUSEWIFE
American scientists have calculated how much an ordinary woman could make in a year by occupying herself only with household activities and children. It was quite an impressive figure: a housewife's labour is worth 134,000 dollars, or 106,000 euros per year. At the same time, the scientists point out that many company managers have something to learn from ordinary housewives. For example, a housewife's duties include such specialities as cooking, gardening, computing, nursing, psychology, teaching, laundry, housekeeping, driving, working as a fitter, electrician, manager and so on. What's more, all these duties are performed all week.
In revealing this the scientists concluded that women work much more than men; first of all, because they work not only at work, but also at home, keeping the house - the figure includes not just hourly rates for representatives of each of the specialities, but also "overtime", because a housewife does not have fixed working hours. Thus she works 91.6 hours per week on average. Her husband works only 45 hours per week. A working woman's weekly hours are even longer. Apart from her basic 44 hours, she also works 49.8 hours at home. Therefore, her virtual pay rise should be $85,800 on average. If the "gross salary" of a housewife is made up of "working hours" and "overtime", the "basic salary" of women working at home is $45,700 per year, while her "overtime" comprises another $88,400.
Everyone should have rights
It is common knowledge that representatives of various professions often complain that their labour is low-paid and, therefore, thankless. Note that everyone who is lucky enough to work and be paid for it complains this way. It may be that the salary cannot cover all the vital necessities, not to mention luxuries such as fashionable clothing, visits to theatres, cinemas, restaurants and resorts. But the salary is what people work for. Who should the home-based household representative, whether man or woman, blame? It is clear that (s)he has only himself to blame. It seems that the work of a housewife can be regarded as the most thankless job at the moment, as she has no wages and no right to a record of service, labour pension, sick leave, taxes or other benefits while forming the accumulative part of her pension. What is more, although housewives work more than the employed members of their family, they are regarded as dependants.
"This is not fair. Society does not regard our labour as useful and necessary. This attitude generates discrimination against people working in the household. As a consequence, the basic economic rights of household workers are being violated or disregarded completely," housewife Nargiz Xanlarova told our R+ correspondent.
Today Xanlarova is one of those who intend to set up a non-government organization to protect the rights of household workers in Azerbaijan, like the trade union to protect the economic rights and interests of household workers which was set up in Moscow in March this year.
At the same time, Xanlarova pointed out that the main direction of the activity of the future NGO will be in achieving social status for household workers and recognition of their labour as socially important.
Nargiz Xanalarova is 36 years old. She had to quit her job at school because she is a mother of two. "I could not even imagine my children being raised by a nanny. I did not have the opportunity to hire a nanny anyway. Although I loved my job very much, I had to leave it. Now I am engaged not just in housekeeping, but also in raising my children. You may say - so what? many people have to do this. But if you think about it more carefully, I am raising my children not just for myself. Yes, I chose this path myself. I hope that in the future my boys will become worthy citizens of their country. In this case, I have a question. Is the upbringing of children a job only for their mother? Perhaps I can hope that the state will take care of me and my children. If I was forced to quit my job in order to raise my children, today I should be paid for working at home. My husband's salary is not enough and my children are not old enough for me to go to work. It may be that securing pay for housewives is a long process. But I hope that we will secure economic rights for future young mothers and future household workers," said Nargiz.
"The only unpaid group in our country is women working at home. They are regarded as dependants. If a woman has two, three or more children, she makes her own contribution to the common cause, and her contribution is probably greater than that of other workers," said housewife Rafiqa Babayeva confidently.
Yes to "home law"
It is noteworthy that the Azerbaijani parliament welcomes the idea of housewives deciding to set up an NGO in order to protect their right to wages. They are sure that the state should pay for the labour of housewives, because being a housewife is a profession.
"If a housewife raises children who are future citizens of Azerbaijan, she should be paid for her labour and is entitled to a record of service and pension," deputy speaker of the Azerbaijani parliament, Bahar Muradova, told R+ in an interview. "I think that both Russian and Azerbaijani representatives of the household have similar problems. These problems concern their social status, the issue of raising their children and their position in the family. I am sure that an Azerbaijani housewife has many more problems and responsibilities than a Russian housewife. Taking account of traditional attitudes, family customs and the burden that an Azerbaijani woman, especially a housewife, has to carry to maintain them, the establishment of an NGO to protect their rights is a very important process. Such organizations could put up for public debate the problems of this section of the citizenry and even make proposals at a legislative level in order to protect the rights of housewives. Moreover, they could initiate specific draft laws," the MP went on.
Bahar Muradova said that the establishment of an organization to protect the economic rights of housewives is important and somewhat belated. "This issue should have been raised a long time ago."
As for wages and other economic rights of housewives, the MP observed that if we compare the volume of work carried our by a woman at home, we can say that it is much harder than the work of public and private sector employees who have a record of service. "Raising children and solving family problems cannot be regarded as the problem of only one family - it is a problem for the state. If a woman has so many family responsibilities, then why should she not have more rights and benefits? I think it logical to examine this issue in the parliament. If household workers, who may also be men, initiate discussions on this issue, government agencies and the country's parliament will have to pay attention. Relevant agencies should start the necessary work and research to this effect."
According to Muradova, the law should contain a provision for the payment of housewives' labour and for a record of service and pension. "Payment for housewives' labour and a calculation of their record of service and pension is a positive incentive for childbirth."
In turn, the Azerbaijani state committee for family, women's and children's affairs said that it has not yet carried out separate surveys on the rights of housewives. "The reason is that gender equality is our main sphere of activity. Yes, women do visit us with certain complaints, but we have not counted how many of them are housewives and how many are employees and housewives at the same time. However, if an NGO is set up in Azerbaijan to protect the economic rights of household workers, then we can only welcome this. We are ready for cooperation," the state committee told R+.
It must be noted that the number of economically inactive people of an employable age (people engaged in housekeeping, students, schoolchildren and other employable but unemployed citizens) ranges from 11 to 15 per cent of the population in Azerbaijan. If we take into account the fact that housewives form a great part of this section of the population, it is not difficult to imagine their role and importance in the further development of society.