Çərşənbə axşamı, 07:11
İyunun 26-da Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 90 illiyini qeyd etdi. 16 illik fasilədən sonra Bakının Azadlıq Meydanında ilk dəfə olaraq, hərbi parad keçirildi. Paradda 4510 hərbçi, 210 müasirləşdirilmiş hərbi texnika, 19 vertolyot, 25 təyyarə, 31 gəmi və kater iştirak etdi. Bu, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tarixində sayca üçüncü, əzəmətliliyinə görə isə birinci hərbi parad idi. Xatırladaq ki, ilk hərbi parad 1919-cu il mayın 28-də, Azərbaycan Demokratik Respublikasının ordu korpusunun yaradılmasından bir il sonra keçirilmişdi. Növbəti  belə tədbir isə müasir Azərbaycanın müstəqillik qazanmasından sonra - 1992-ci il oktyabrın 9-da keçirildi. Amma etiraf edək ki, həmin vaxt nizami ordunun vahid rəhbərlik altında birləşməsi haqda danışmaq belə olmazdı.
Həmin vaxtdan 16 il keçib. Beləliklə, Silahlı Qüvvələrin güclü ordu səviyyəsinə yüksəldiyi, dövlətin keşiyində durmaq bacarığında olduğu vaxtda ölkə rəhbərliyinin artıq gördüyü işlərin nümayiş etdirilməsinə haqqı çatırdı.
Paradı Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev qəbul etdi. "Azərbaycan Ordusunun ən yüksək standartlara cavab verməsindən çox məmnunam. Sizlərə də məlum olduğu kimi, mən tez-tez hərbi hissələrdə oluram, səngərlərdə düşmənlə təmas xəttində dayanan əsgərlərlə görüşürəm. Tərtər, Ağdam, Füzuli rayonlarında, cəbhə xəttində, Naxçıvanda və digər sərhəd bölgələrimizdə zabit və əsgərlərlə görüşən zaman mən bir daha əmin oluram ki, Azərbaycan Ordusunun səviyyəsi çox yüksəkdir. Onun hərbi ruhu yüksəlir, peşəkarlıq sürətlə yüksəlir, yeni standartlara adaptasiya baş verir. Əlbəttə ki, biz bunu böyük fəxr hissi ilə qeyd edirik", - deyə paradın açılışında çıxış edən Ali Baş Komandan bildirib.
Həqiqətən də, prezidentin fəxr etməsi üçün ciddi əsaslar var və hərbi parad bunu bir daha göstərdi. Bu gün Milli Ordunun hazırlıq vəziyyəti və təchizatı elə yüksək səviyyədədir ki, artıq Ermənistan bundan narahat olduğunu gizlədə bilmir. Bundan başqa, son bir neçə il ərzində Azərbaycanda müasir və güclü hərbi-sənaye kompleksi yaradılıb. Hərbi parad ərəfəsində ölkə prezidentinin Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin optik avadanlıqların sitehsalı ilə məşğul olan "Alov" müəssisəsinin açılışında iştirakı da təsadüfi deyil. Müdafiə sənayesinin yaradılması prosesindən məmnunluğunu ifadə edən dövlət başçısı bildirdi ki, bu istiqamətdə işlər davam etdiriləcək. "Hələ ki biz silah-sursatın, hərbi texnika və təyyarələrin əhəmiyyətli hissəsini xaricdən alırıq. Bu proses davam edir, bu sahədə dost ölkələrlə əməkdaşlığımız möhkəmlənir. Lakin biz istəyirik ki, ölkəmizə vacib olan hərbi texnika, silah-sursat maksimum dərəcədə Azərbaycanın özündə istehsal edilsin", - deyə İ.Əliyev bildirdi. Onun sözlərinə görə, bu gün sözügedən məqsədə nail olmaq üçün bütün imkanlar var.
Bu konteksdə maliyyə imkanları da az əhəmiyyət daşımır və ölkənin bu sahədə problemi yoxdur. Azərbaycanın illik müdafiə xərcləri büdcə xərcləri arasında ilk yerdədir ki, bu da ərazisinin 20%-i işğal altında olan dövlət üçün  təbiidir.
Prezidentin qeyd etdiyi kimi, son beş ildə Azərbaycanın müdafiə xərcləri 10 dəfədən çox artaraq, 2 milyard dolları keçib. Bu, təxminən Ermənistanın ümumilikdə 2008-ci il üçün dövlət büdcəsinə bərabərdir.
Amma bununla yanaşı, Azərbaycanda artan yalnız hərbi xərclər deyil. Ölkədə, demək olar ki, bütün sahələrdə genişmiqyaslı inkişaf proqramları həyata keçirilir. Dövlət büdcəsi artır və buna müvafiq olaraq, ordu, təhsil, səhiyyə və digər sahələrə ayrılan xərclər də çoxalır. Yəni, Ermənistanın tez-tez dediyi və bəzilərinin də təkrarladığı kimi, Azərbaycanın hərbi xərclərini ümumi xərclər kontekstindən ayırmaq və bununla da ölkəmizi "militarist-dövlət" kimi qələmə vermək cəhdi əsassızdır.
Bakının siyasətində "sülh istəyirsənsə, müharibəyə hazır ol" prinsipini görmək üçün böyük analitik olmağa ehtiyac yoxdur. Bu siyasət isə təbii ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə bağlı aparılan danışıqlarda onun mövqeyini möhkəmlədir. "Danışıqlar uzun illərdir ki, davam edir və artıq Azərbaycan xalqı bundan bezib. Biz hesab edirik ki, danışıqlar prosesi sonsuzluğa qədər davam edə bilməz. Doğrudur, danışıqlar prosesində irəliləyişlər var. Bu gün müzakirə obyekti olan təkliflərdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü məsələsi əsas götürülür. Danışıqlar masası üzərində olan təkliflər arasında Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan ayrılmasına dair heç bir mexanizm yoxdur", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan prezidenti problemin hərbi yolla da həllinin mümkünlüyünü dəfələrlə bəyan edib və keçirilən hərbi paradda da bir daha Azərbaycan xalqının nəticəsiz danışıqlardan bezdiyini deməklə, buna işarə edib. Yeri gəlmişkən, bu işarəni Azərbavycanın artan hərbi gücünün şahidi olan ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri də növbəti dəfə eşitdilər. Ya vasitəçilərin özləri belə istəmişdi, ya təsadüfən belə alındı - hər halda, onların regiona növbəti səfərləri Bakıda hərbi paradın keçirilməsi ilə üst-üstə düşdü və fransalı həmsədr Bernar Fasiye şəxsən parada qatıldı. Ola bilməz ki, bu nəhəng güc nümayişi həmsədrlərdə hər hansı fikir fomralaşdırmasın və yəqin ki, onlar artıq həmin fikirlərini Ermənistan rəhbərliyi ildə də bölüşüblər. Lakin, məsələ heç də bunda deyil. Hər halda, Azərbaycan qarşısına "əzələlərini oynatmaq" məqsədi qoymayıb və parad sadəcə ordu quruculuğu sahəsində görülən işlərlə bağlı xalqa hesabat verilməsinə hesablanmış əzəmətli bayram tədbiri idi. Bununla yanaşı, parad bir daha göstərdi ki, Azərbayjan bölgədə iqtisadi və geosiyasi üstünlüklərilə yanaşı, hərbi üstünlüklərə də malikdir.

WHAT DID THE PARADE DEMONSTRATE?
On 26 June, Azerbaijan marked the 90th anniversary of its armed forces. A military parade was held on Freedom Square in Baku for the first time in 16 years. The parade was mounted by 4,510 servicemen, 210 units of modernized armoured hardware, 19 helicopters, 25 planes and 31 ships and cutters. This was the third, but the grandest, parade in the history of the Azerbaijani armed forces. The first military parade was held on 28 May 1919 - one year after the establishment of the army corps of the Azerbaijan Democratic Republic. The next parade was held in the second year of independence of modern Azerbaijan - 9 October 1992 - when the country had no well-established regular army under single command. Sixteen years have passed since then. Now that the Azerbaijani armed forces have been turned into a powerful army, capable of defending its country, Azerbaijan's leadership had every reason to display the work that had been done. The parade was reviewed by the Azerbaijani President and Supreme Commander-in-Chief of the armed forces, Ilham Aliyev.
"I am very glad that today the Azerbaijani army meets the highest standards. As you know, I often visit military units and front-line regions and meet soldiers standing on the contact line with the enemy. While meeting officers and soldiers on the territories of Tartar, Agdam and Fuzuli, in the front-line zone, in Naxcivan and other border regions, I saw for myself once again that the Azerbaijani army is at a very high level. Its fighting spirit is becoming stronger, its professionalism is developing rapidly and it is adopting modern standards. Of course, we note this with a feeling of great pride," the Supreme Commander-in-Chief said while opening the parade.
The president has something to be proud of and the military parade provided graphic evidence. Today the state of preparedness and equipment of the national army is so high that Armenia, which occupies 20 per cent of Azerbaijani territory, can no longer conceal its concern. A year ago, the Chief of the General Staff of the Armenian armed forces and current defence minister, Mikhail Arutyunyan, said that "Azerbaijan has 1.5-2 times more tanks and infantry fighting vehicles and 2-2.5 times more artillery systems and so on than it is allowed to have under the Conventional Forces in Europe Treaty" (Golos Armenii newspaper, 8 February 2007). At the same time, Arutyunyan probably forgot to add that a modern and powerful military-industrial complex has been created in Azerbaijan in recent years. It is no accident that, ahead of the military parade, the President of Azerbaijan visited the Alov factory, of the Ministry of Defence Industry, which manufactures optical devices. The head of state expressed satisfaction with the creation of the defence industry and stressed that work in this direction will continue. "For the time being, we buy most of our weapons, munitions, military hardware and war planes abroad. This process is continuing and our cooperation with friendly countries is becoming stronger in this sphere. But we want to ensure that Azerbaijan itself manufactures as much military hardware, weapons and ammunition as possible," Aliyev said, adding that today the republic has every possibility of achieving this goal. In this context, the country's financial position plays a major role. Azerbaijan's annual military spending occupies first place in the structure of budget expenditure. But this is in the nature of things for a country 20 per cent of whose territory is under occupation. According to the president, over the last five years Azerbaijan's military spending has increased by more than 10 times and has reached $2 billion. This is the same amount as the whole state budget of neighbouring Armenia in 2008. At the same time, Azerbaijan is not simply increasing spending in the military sector. The country is implementing large-scale development projects in almost all spheres. This nullifies the arguments of those who take military expenditure out of context and try to present Azerbaijan as a militaristic country.
You do not have to be a great analyst to recognise the principle "if you want peace, prepare for war" in Baku's policy. This policy certainly strengthens its positions in negotiations towards a settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict. "Negotiations have been conducted for many years and the Azerbaijani people are already tired of them. We believe that the negotiations cannot continue forever. However, there is progress in the negotiating process. In the proposals being discussed today, the principle of Azerbaijan's territorial integrity is taken as a basis. The proposals currently on the negotiating table do not contain any mechanism for Nagornyy Karabakh's secession from Azerbaijan," said the country's president.
He has repeatedly noted a possible military solution to the conflict and, addressing the parade, he hinted once again that the Azerbaijani people are tired of endless and unproductive talks. Incidentally, this hint was heard once again by the OSCE Minsk Group co-chairs, who also witnessed Azerbaijan's growing military power. Whether by accident or their design, the co-chairs' visit to the region coincided with the military parade in Baku. This magnificent demonstration probably made a big impression on the co-chairs, and they shared it with Yerevan. But that's not the main point. Azerbaijan did not aim to "flex its muscles" and the parade was just a grand festive ceremony, aimed at reporting to the people the reforms in the military sphere. At the same time it demonstrated once again that, along with economic and geopolitical advantages, the military factor in the great political game in the region also stands in Azerbaijan's favour.