Çərşənbə axşamı, 07:11
İyunun 26-da Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 90 illiyini qeyd etdi. 16 illik fasilədən sonra Bakının Azadlıq Meydanında ilk dəfə olaraq, hərbi parad keçirildi. Paradda 4510 hərbçi, 210 müasirləşdirilmiş hərbi texnika, 19 vertolyot, 25 təyyarə, 31 gəmi və kater iştirak etdi. Bu, Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tarixində sayca üçüncü, əzəmətliliyinə görə isə birinci hərbi parad idi. Xatırladaq ki, ilk hərbi parad 1919-cu il mayın 28-də, Azərbaycan Demokratik Respublikasının ordu korpusunun yaradılmasından bir il sonra keçirilmişdi. Növbəti  belə tədbir isə müasir Azərbaycanın müstəqillik qazanmasından sonra - 1992-ci il oktyabrın 9-da keçirildi. Amma etiraf edək ki, həmin vaxt nizami ordunun vahid rəhbərlik altında birləşməsi haqda danışmaq belə olmazdı.
Həmin vaxtdan 16 il keçib. Beləliklə, Silahlı Qüvvələrin güclü ordu səviyyəsinə yüksəldiyi, dövlətin keşiyində durmaq bacarığında olduğu vaxtda ölkə rəhbərliyinin artıq gördüyü işlərin nümayiş etdirilməsinə haqqı çatırdı.
Paradı Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev qəbul etdi. "Azərbaycan Ordusunun ən yüksək standartlara cavab verməsindən çox məmnunam. Sizlərə də məlum olduğu kimi, mən tez-tez hərbi hissələrdə oluram, səngərlərdə düşmənlə təmas xəttində dayanan əsgərlərlə görüşürəm. Tərtər, Ağdam, Füzuli rayonlarında, cəbhə xəttində, Naxçıvanda və digər sərhəd bölgələrimizdə zabit və əsgərlərlə görüşən zaman mən bir daha əmin oluram ki, Azərbaycan Ordusunun səviyyəsi çox yüksəkdir. Onun hərbi ruhu yüksəlir, peşəkarlıq sürətlə yüksəlir, yeni standartlara adaptasiya baş verir. Əlbəttə ki, biz bunu böyük fəxr hissi ilə qeyd edirik", - deyə paradın açılışında çıxış edən Ali Baş Komandan bildirib.
Həqiqətən də, prezidentin fəxr etməsi üçün ciddi əsaslar var və hərbi parad bunu bir daha göstərdi. Bu gün Milli Ordunun hazırlıq vəziyyəti və təchizatı elə yüksək səviyyədədir ki, artıq Ermənistan bundan narahat olduğunu gizlədə bilmir. Bundan başqa, son bir neçə il ərzində Azərbaycanda müasir və güclü hərbi-sənaye kompleksi yaradılıb. Hərbi parad ərəfəsində ölkə prezidentinin Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin optik avadanlıqların sitehsalı ilə məşğul olan "Alov" müəssisəsinin açılışında iştirakı da təsadüfi deyil. Müdafiə sənayesinin yaradılması prosesindən məmnunluğunu ifadə edən dövlət başçısı bildirdi ki, bu istiqamətdə işlər davam etdiriləcək. "Hələ ki biz silah-sursatın, hərbi texnika və təyyarələrin əhəmiyyətli hissəsini xaricdən alırıq. Bu proses davam edir, bu sahədə dost ölkələrlə əməkdaşlığımız möhkəmlənir. Lakin biz istəyirik ki, ölkəmizə vacib olan hərbi texnika, silah-sursat maksimum dərəcədə Azərbaycanın özündə istehsal edilsin", - deyə İ.Əliyev bildirdi. Onun sözlərinə görə, bu gün sözügedən məqsədə nail olmaq üçün bütün imkanlar var.
Bu konteksdə maliyyə imkanları da az əhəmiyyət daşımır və ölkənin bu sahədə problemi yoxdur. Azərbaycanın illik müdafiə xərcləri büdcə xərcləri arasında ilk yerdədir ki, bu da ərazisinin 20%-i işğal altında olan dövlət üçün  təbiidir.
Prezidentin qeyd etdiyi kimi, son beş ildə Azərbaycanın müdafiə xərcləri 10 dəfədən çox artaraq, 2 milyard dolları keçib. Bu, təxminən Ermənistanın ümumilikdə 2008-ci il üçün dövlət büdcəsinə bərabərdir.
Amma bununla yanaşı, Azərbaycanda artan yalnız hərbi xərclər deyil. Ölkədə, demək olar ki, bütün sahələrdə genişmiqyaslı inkişaf proqramları həyata keçirilir. Dövlət büdcəsi artır və buna müvafiq olaraq, ordu, təhsil, səhiyyə və digər sahələrə ayrılan xərclər də çoxalır. Yəni, Ermənistanın tez-tez dediyi və bəzilərinin də təkrarladığı kimi, Azərbaycanın hərbi xərclərini ümumi xərclər kontekstindən ayırmaq və bununla da ölkəmizi "militarist-dövlət" kimi qələmə vermək cəhdi əsassızdır.
Bakının siyasətində "sülh istəyirsənsə, müharibəyə hazır ol" prinsipini görmək üçün böyük analitik olmağa ehtiyac yoxdur. Bu siyasət isə təbii ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllilə bağlı aparılan danışıqlarda onun mövqeyini möhkəmlədir. "Danışıqlar uzun illərdir ki, davam edir və artıq Azərbaycan xalqı bundan bezib. Biz hesab edirik ki, danışıqlar prosesi sonsuzluğa qədər davam edə bilməz. Doğrudur, danışıqlar prosesində irəliləyişlər var. Bu gün müzakirə obyekti olan təkliflərdə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü məsələsi əsas götürülür. Danışıqlar masası üzərində olan təkliflər arasında Dağlıq Qarabağın Azərbaycandan ayrılmasına dair heç bir mexanizm yoxdur", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan prezidenti problemin hərbi yolla da həllinin mümkünlüyünü dəfələrlə bəyan edib və keçirilən hərbi paradda da bir daha Azərbaycan xalqının nəticəsiz danışıqlardan bezdiyini deməklə, buna işarə edib. Yeri gəlmişkən, bu işarəni Azərbavycanın artan hərbi gücünün şahidi olan ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri də növbəti dəfə eşitdilər. Ya vasitəçilərin özləri belə istəmişdi, ya təsadüfən belə alındı - hər halda, onların regiona növbəti səfərləri Bakıda hərbi paradın keçirilməsi ilə üst-üstə düşdü və fransalı həmsədr Bernar Fasiye şəxsən parada qatıldı. Ola bilməz ki, bu nəhəng güc nümayişi həmsədrlərdə hər hansı fikir fomralaşdırmasın və yəqin ki, onlar artıq həmin fikirlərini Ermənistan rəhbərliyi ildə də bölüşüblər. Lakin, məsələ heç də bunda deyil. Hər halda, Azərbaycan qarşısına "əzələlərini oynatmaq" məqsədi qoymayıb və parad sadəcə ordu quruculuğu sahəsində görülən işlərlə bağlı xalqa hesabat verilməsinə hesablanmış əzəmətli bayram tədbiri idi. Bununla yanaşı, parad bir daha göstərdi ki, Azərbayjan bölgədə iqtisadi və geosiyasi üstünlüklərilə yanaşı, hərbi üstünlüklərə də malikdir.

ЧТО ПРОДЕМОНСТРИРОВАЛ ПАРАД?
26 июня Азербайджан отметил 90-летие своих Вооруженных сил. Впервые после 16-летнего перерыва в Баку на площади Азадлыг прошел военный парад, в котором приняли участие 4510 военнослужащих, 210 единиц модернизированной боевой техники, 19 вертолетов, 25 самолетов, 31 корабль и катер. Это был третий по счету, но первый по грандиозности парад в истории Вооруженных сил Азербайджана. Первый военный парад был проведен 28 мая 1919 года - спустя год после создания армейского корпуса Азербайджанской Демократической Республики. Следующий пришелся на второй год независимости современного Азербайджана - 9 октября 1992 года, когда о слаженной регулярной армии под единым командованием даже речи не могло быть. С тех пор прошло 16 лет. И сегодня, когда Вооруженные силы Азербайджана достигли уровня мощной армии, способной постоять за свое государство, руководство страны имело все основания продемонстрировать проделанную работу. Принимал парад президент Азербайджана, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ильхам Алиев. "Очень рад, что сегодня азербайджанская армия отвечает самым высоким стандартам. Как вам известно, я часто бываю в воинских частях, прифронтовых регионах, встречаюсь в окопах с солдатами, стоящими на линии соприкосновения с врагом. Встречаясь с офицерами и солдатами на территории Тертерского, Агдамского, Физулинского районов, в прифронтовой зоне, Нахчыване и других пограничных регионах, я еще раз убеждаюсь в том, что уровень азербайджанской армии очень высок. Укрепляется ее боевой дух, стремительно растет профессионализм, идет процесс адаптации к современным стандартам. Конечно же, мы отмечаем это с чувством большой гордости", - заявил Верховный главнокомандующий, открывая парад. А гордиться президенту есть чем, и военный парад наглядно подтвердил это. Сегодня подготовка и оснащенность национальной армии настолько высоки, что в Армении уже не могут скрывать свою обеспокоенность этим. Кроме того, за последние несколько лет в Азербайджане создан современный и мощный военно-промышленный комплекс. Неслучайно, что накануне военного парада президент Азербайджана побывал на предприятии "Алов" Министерства оборонной промышленности, где производятся оптические приборы. Глава государства выразил удовлетворенность процессом создания оборонной индустрии и подчеркнул, что работы в этом направлении будут продолжены. "Пока мы приобретаем за рубежом значительную часть оружия, боеприпасов, военной техники, боевых самолетов. Этот процесс продолжается, укрепляется наше сотрудничество с дружественными странами в этой области. Но мы хотим, чтобы необходимые Азербайджану военная техника, оружие и боеприпасы в максимальной степени производились в самом Азербайджане", - заметил И.Алиев, добавив, что сегодня республика обладает всеми возможностями для достижения этой цели. В этом контексте не последняя роль отводится финансовым возможностям, с которыми страна затруднений не испытывает. Ежегодные оборонные затраты Азербайджана занимают первое место в структуре бюджетных расходов. И это естественно для страны, более 20% территорий которой все еще под оккупацией. Как заметил президент, за последние пять лет оборонные расходы Азербайджана увеличились более чем в 10 раз и сегодня превышают $2 млрд. Это почти столько же, сколько весь госбюджет соседней Армении на 2008 год. В то же время Азербайджан увеличивает расходы не только на оборону. В стране буквально во всех областях реализуются масштабные программы развития. Растет госбюджет, а соответственно и затраты на армию, образование, здравоохранение и т.д. В этой связи сводятся на нет аргументы тех, кто с подачи Армении вырывает военные расходы из общего контекста, пытаясь представить Азербайджан как страну-милитариста.
Не надо быть большим аналитиком, чтобы проследить в политике Баку принцип "хочешь мира - готовься к войне". И эта политика, естественно, укрепляет его позиции на переговорах по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта. "Переговоры ведутся много лет, азербайджанский народ уже устал от них. Мы считаем, что переговоры не могут вестись вечно. Правда, в процессе переговоров есть подвижки. В предложениях, которые являются сегодня предметом обсуждения, принцип территориальной целостности Азербайджана берется за основу. В предложениях, которые находятся на столе переговоров, нет никакого механизма отделения Нагорного Карабаха от Азербайджана", - заявил президент страны. Он не раз указывал на возможность военного решения конфликта и, выступая на параде, еще раз намекнул, что азербайджанский народ устал от бесконечных и безрезультатных переговоров. Кстати, этот намек в очередной раз услышали и сопредседатели Минской группы ОБСЕ, которые также стали свидетелями растущей военной мощи Азербайджана. То ли по воле случая, то ли по желанию самих посредников, но их очередной визит в регион совпал с военным парадом в Баку. И французский сопредседатель Бернар Фасье лично присутствовал на этом мероприятии. И вряд ли эта грандиозная демонстрация не оставила у сопредседателей каких-либо впечатлений, с которыми они, скорее всего, уже поделились в Ереване. Но дело даже не в этом. Ведь Азербайджан не ставил цель "поиграть мускулами", и парад был всего лишь грандиозным праздничным мероприятием, скорее носящим характер отчета перед народом об армейском строительстве. Вместе с тем он еще раз продемонстрировал, что наряду с экономическими и геополитическими преимуществами военная составляющая большой политической игры в регионе также сложилась в пользу Азербайджана.