"Mançester Yunayted" çempionlar liqasının finalını oyunsonrası penalti zərbələri ilə qazandı
Çempionlar Liqasının Moskvanın "Lujniki" stadionunda keçirilən və olduqca emosional keçən final matçının qalibi oyunsonrası 11 metrlik cərimə zərbələrindən sonra məlum oldu. Bu oyunu Moskvada o qədər həsrətlə gözləyirdilər ki, böyük futbol bayramının ləzzəti və iki ingilis qrandının paytaxta gəlməsi ilə yaşanan ajiotajla yanaşı, eyni zamanda yüngül kədər də var idi. Axı qarşılaşmadan dərhal sonra bu bayram bitəcəkdi... Finalda üz-üzə gələcək komandalar da, yəqin ki, eyni hissləri keçirirdi: bu finala doğru hər iki klub uzun və çətin yol keçib, oyunçular bu oyun naminə çox tər və bəzən hətta qan da töküblər. Və nəhayət, budur - hər şey qarşıdakı iki saat ərzində aydınlaşacaq. Komandalardan birinə sevinc və mükafat, digərinə isə üzüntü və göz yaşları qismət olacaq...
"Mankunianlar" və "aristokratlar" bu mövsüm daim bir-birinə rəqib olublar. İndiyədək daxili arenada rəqabət aparan komandalar, bu dəfə Avropa birinciliyinin finalında üz-üzə gəldilər. İngiltərə çempionatında "Mançester Yunayted" bir müddət əvvəl gərgin "döyüşdə" "göylər"ə məğlub olsa da, artıq birinciliyini sübut etmişdi. Çempionlar Liqasında isə Aleks Ferqüssonun yetirmələri ötən yazdan bəri məğlubiyyət üzü görmürdülər.
Bu turnirin finalına tarixində ilk dəfə vəsiqə qazanmış "Çelsi"yə gəlincə, o da kuboku qazanmağa köklənmişdi. Tarixində ilk dəfə Avropanın birincisi olmaqla, "aristokratlar" həm də milli çempionat və Liqa Kubokundakı uğursuzluğunu unutdurmaq istəyirdi. Komanda kimi, bu cür matçlar üçün "MY" daha təcrübəli olsa da, "Çelsi"nin heyətində də indiyədək Çempionlar Liqasının finalında çıxış etmiş 9 futbolçu var idi.
Komandalardan final qarşılaşmasına çıxan heyətlərində sürpriz yox idi: hər iki cəbhədə işlər qaydasında idi. Yalnız Eşli Koul matç ərəfəsindəki məşq zamanı kiçik zədə almışdı. Amma bu səviyyədə oyunlar naminə kiçicik ağrıları unutmaq da olar.
Hər halda, final hər zaman adi qarşılaşmalardan fərqlənir və bu səbəbdən təcrübəli Furqüssonun hansı taktika seçdiyini və Qrantın ona qarşı hansı sxemdən istifadə edəcəyini əvvəlcədən müəyyənləşdirmək çox çətin idi.
Oyunçular matça çıxarkən məlum oldu ki, ser Aleks meydana iki hücumçu buraxıb. Meydanın mərkəzində isə Lempard və Ballaka qarşı Kerrik və Harqrivs oynamalı idi.
"Göylər"də isə Kriştianu Ronaldu və Ko-nun məqsədlərinin reallaşdırılmasına Makelele imkan verməməli idi. "MY"da Pak Ci Sunn meydana çıxmamışdı, "aristokratlar"da isə ilk dəqiqədən Maluda oyunda idi.
Əksər mütəxəssislər belə düşünürdü ki, ən azı birinci hissədə futbolsevərlər parlaq oyuna şahidlik edə bilməyəcəklər. İlk dəqiqələr bu fikirləri təsdiqlədi. Həm "Çelsi", həm də "MY" müdafiədə son dərəcə diqqətlə oynayaraq, rəqibə qapı önündə qol vəziyyəti yaratmağa imkan vermirdi. "Qırmızı şeytanlar"da müdafiədə və yarımmüdafiədə çox sürətli görünən Harqrivs daha fəal idi. Çexin qapısına ilk zərbəni də məhz o endirdi - Kiper o qədər də təhlükəli olmayan bu topu tuta bildi.
Bundan sonra komandalar növbə ilə bir-birlərinin cərimə zərbələrinə hava ötürmələrinə başladılar: Ronaldunun ötürməsinə Harqrivs yetişə bilmədi, Lempardın cərimə meydançasına göndərdiyi topun qarşısını isə Vidiç aldı.
Bir-birini bir qədər sakitləşdirəndən sonra komandalar ardıcıl iti hücumlara başladılar və onlardan elə birincisindəcə ilk qol vuruldu. Skoulzla Braunun sağ cinahda öz aralarında paslaşmasından sonra Ues topu cərimə meydançasına ötürdü. Burada isə Ronaldu istənilən hücumçuya başla oyundan dərs keçə biləcəyini nümayiş etdirərək, komandasını önə keçirdi.
Bunun ardınca buraxılan topun əvəzini çıxmağa atılan "Çelsi" iki dəfə Ballakla rəqib qapısına güclü həmlə etdi. Əvvəlcə o, cərimə zərbəsini qapının üstündən vurdu, daha sonra isə Ferdinandı keçsə də, Van Der Sar yerində idi.
Lakin bu arada əks-hücum zamanı Qrantın yetirmələri az qala qapılarında ikinci topu görəcəkdilər. Runi sol cinahdakı Ronaldunu mükəmməl gördü, portuqaliyalı isə öz növbəsində topu qapı qarşısına göndərdi. Lakin burada Çex Tevesin hesabı artırmasına imkan vermədi. Kiperdən dönən topa Kerrik özünü yetirsə də, Çex bu dəfə də mübarizədən üstün çıxdı.
Daha bir təhlükə Runinin sağ cinahdan topu cərimə meydançasına kəsməsi zamanı yaşandı ki, bu dəfə Teves ayağını topa toxundura bilmədi.
Futbolda hamının bildiyi "vura bilməyənə..." prinsipi belə qarşılamalarda da özünü doğruldur. Ballak təhlükəli cərimə zərbəsindən sonra "qırmızı şeytanlar"ı bağışladısa, Lampard əldə etdiyi fürsətdən ustalıqla istifadə edərək hesabı bərabərləşdirdi.
Qarşılaşmanın ilk yarısında hərəyə bir qol vurmuş rəqiblər ikinci hissəyə daha cəsarətlə çıxdılar. "MY" ilk təhlükəli hücumunu sol cinahdan etdi. Ronaldunun hiyləgərcəsinə verdiyi ötürməni Evra lazımınca dəyərləndirə bilmədi.
"Çelsi" isə Essyenin solo keçdi nəticəsində rəqib qapısı qarşısında təhlükə yaratdı. Lakin cərimə meydançası qarşısında rəqibindən topu "oğurlayan" yarımmüdafiəçinin zərbəsi dəqiq olmadı. Bir qədər sonra isə yenə Ballak meydana çıxsa da, onun da zərbəsi qapıya getmədi.
"Aristokratlar" bu mərhələdən etibarən, matçın əvvəlindəki ehtiyatlı oyundan əl çəkərək, rəqib qapısına ciddi həmlələr etməyə başladı. Lakin "Qırmızı şeytanlar"ın müdafiəsi ehtiyatlı və inamlı oynayırdı və onların arasında Ferdinand xüsusilə fərqlənirdi.
Buna baxmayaraq, "göylər" daha bir dəfə fərqlənməyə imkan tapdılar: Lempardın yerinə yetirdiyi künc zərbəsi zamanı Van Der Sar çıxışda səhvə yol versə də, Terri topu qapıya göndərə bilmədi.
"Çelsi" bəxtini uzaq zərbələrlə də yoxlayırdı və belə vəziyyətlərdən birində Droqbanın cərimə meydançasından kənarda vurduğu zərbə qapı dirəyinə tuş gəldi.
Ardından Maluda soldan qapı qarşısına ötürmə versə də, Vidiç müdafiədə nümunəvi oynadı.
Co Koulun sağdan göndərdiyi oxşar pas zamanı isə Droqba fərqlənməyə yaxın oldu.
"Mançesterlilər" bu hücumlara Tevesin yaxın küncə ünvanladığı güclü zərbə ilə cavab verdi. Lakin top qapı dirəyinin yanından keçdi. Oyunun əsas vaxtının sonlarına yaxın Ferqüsson komandanın veteranları arasında dəyişiklik etdi - Skoulzun yerinə meydana Giqz çıxdı. Yeri gəlmişkən, uelsli futbolçu bununla klubundakı çıxış sayına görə rekord müəyyənləşdirdi: "Qırmızı şeytanlar"ın forması ilə 759-cu matçına çıxan Giqz əfsanəvi Bobbi Robsonun nəticəsini geridə qoydu.
Həmkarının gedişinə Avraam Qrant da dəyişikliklə cavab verərək, Maludanın əvəzinə oyuna hücumçu Salomon Kalunu buraxdı. Ancaq bu dəyişiklik artıq matçın əlavə vaxtında həyata keçirildi.
Bir çoxlarının əvvəlcədən gözlədiyi kimi, 90 dəqiqə ərzində qalib müəyyənləşmədi. Əlavə olunmuş ilk 15 dəqiqənin başlanğıcında "Çelsi" daha bir qol vəziyyətini əldən verdi: Lampardın güclü zərbəsi bu dəfə qapı çatına tuş gəldi. Bir neçə dəqiqə sonra "göylər" Essyenin sayəsində sürətli əks-hücum qursalar da, onun topu özündən çox qabağa buraxması nəticəsində rəqib müdafiəçilər təhlükəni aradan qaldıra bildilər.
Bu dəqiqələrdə Ferqüssonla Qrant daha çox hər gediş üzərində gərgin şəkildə düşünən şahmatçıları xatırladırdılar. İsrailli mütəxəssis tezlikdə daha bir dəyişikliyə qərar verdi: Co Koulu Anelka əvəzlədi.
Ser Aleks də növbəti addımını çox gözlətmədi: final qarşılaşmasında o qədər də yadda qalmayan Runinin əvəzinə meydana Nani çıxdı.
Bu arada, "Çelsi"nin kəskin hücumlarını Çexin qapısı qarşısında yaranan təhlükəli vəziyyətlər əvəzlədi. Əvvəlcə Giqz Evranın keçidindən sonra boş qapı qarşısında üz-üzə qalsa da, Terri başı ilə topu uzaqlaşdıra bildi.
Daha sonra isə veteran futbolçunun zərbəsini qapıçı dəf etdi.
Əlavə vaxtın ikinci hissəsi də 90 dəqiqədə yaşananların davamı idi: maksimum gərginlik, minimum qol vəziyyəti.
Oyun nöqteyi-nəzərindən bu 15 dəqiqə, çətin ki, Ballakın gözəgəlimli zərbəsindən başqa nə iləsə yadda qalsın.
Qeyri-futbol baxımından isə əlavə vaxtın sonu Droqba ilə Vidiçin toqquşması ilə yadda qaldı. Tevesin təxribatı ilə başlamış qarışıqlığın sonunda serb oyunçu sarı kart belə görməsə də, Droqba qırmızı kartla meydandan qovuldu - rəqibə vurduğu silləyə görə.
Nəhayət, yağışdan islanmış, yorulmuş və psixoloji baxımdan yüklənmiş futbolçular kubokun sahibini penalti zərbələri ilə müəyyənləşdirməli oldular. Çempionlar Liqasının Moskvada keçirilən ilk finalının məhz belə sonluğu gözlənilən idimi? Güman ki, bunu proqnozlaşdırmaq olardı. Hər iki komanda mövsümün gedişində sübut etmişdi ki, bir-birlərinə layiqdirlər və heç nədə güzəştə getməyəcəklər.
...Yalnız top, qapıçı və zərbə endirəcək futbolçu. Gər-ginliyi sözlə ifadə etmək mümkün deyil. İlk zərbəni Teves vurur və Çex topun istiqamətini düz müəyyənləşdirmir - 1:0.
Van Der Sar Ballakın hansı istiqamətə vuracağını müəyyənləşdirə bilsə də, əlindən heç nə gəlmir - 1:1.
Kerrik də topu Çexin tullandığı istiqamətə yox, əks tərəf göndərir - 2:1.
Belettinin qolu eyni ssenari ilə vurulur - 2:2.
Və budur, 11 metrlik nöqtəyə, bəlkə də, dünyanın ən yaxşı futbolçusu - Kriştianu Ronaldu yaxınlaşır... və Çexlə əsəb mübarizəsini uduzur!
Mövsümün sonunu möhtəşəm keçirən Lempard isə fürsəti əldən vermir - 2:3.
Daha sonra Harqrivz doqquzluğu nişan alır, Co Koul da penaltini uğurla yerinə yetirir - 3:4.
Nani daha ad-sanlı portuqaliyalı həmkarından daha uğurlu vurur və Çex zərbənin istiqamətini müəyyənləşdirsə də, topu tuta bilmir - 4:4.
Nəhayət, daha bir xəta - dəmir əsəbə malik Con Terri şansdan yararlana bilmir. Andersonun topa yaxınlaşması ilə "Mançester Yunayted" yenidən önə keçir - 5:4.
Lakin Kalu görünür, təzyiqlər Salomon Kaluya o qədər də təsir etmir - 5:5. "Mankunianlar"ın yeni rekordçusu Giqz da eyni küncü nişan alır - 6:5.
Anelkanın səhv etməyə haqqı yoxdur və fransalının səhv etdiyini söyləmək olmaz. Lakin fakt faktlığında qalır - uğur Van Der Sarın tərəfindədir. Topu çıxaran qapıçı komandasına gərgin matçın sonunda böyük qələbəni gətirir!

"ДЬЯВОЛЬСКАЯ" ПОБЕДА
В финальном матче Лиги чемпионов, проходившем на московском стадионе "Лужники", "Манчестер Юнайтед" одержал победу по пенальти в бесподобной и фантастической по накалу страстей игре.
Этой игры в Москве ждали так долго, что предвкушение праздника большого футбола и столичный ажиотаж по случаю приезда двух английских грандов сменились легкой грустью, что после встречи закончится и праздник. Впрочем, у финалистов Лиги чемпионов чувства наверняка были схожие: позади длинный путь, на котором было пролито немало пота и даже крови, а все в итоге решится за пару часов игрового времени, которые одним принесут радость и награду, а другим - разочарование и слезы горечи.
"Манкунианцы" и "аристократы" в этом сезоне стали постоянными соперниками. Команды конкурировали на внутренней арене, а теперь встретились и в европейском финале. На чемпионате Англии "МЮ" уже доказал свое превосходство, несмотря на недавнее поражение от "синих" в очном противостоянии. В Лиге чемпионов подопечные Фергюссона не знают поражения с прошлой весны. Однако "Челси", впервые пробившийся в финал главного европейского турнира, был настроен очень решительно и жаждал первым в своей истории триумфом подобного масштаба компенсировать неудачи в национальном первенстве и на Кубке лиги. И хотя опыта таких матчей у "МЮ" как у команды больше, в составе "Челси" сразу девять футболистов имеют за плечами опыт финалов Лиги чемпионов.
Составы команд-финалистов больших сюрпризов на игру не обещали: все в строю, все в порядке. Разве что Эшли Коул получил накануне небольшое повреждение в ходе тренировки. Но матчи такого уровня заставляют забыть о любых болячках. И все же финал - это всегда больше, чем рядовой матч, поэтому предугадать, что придумает многоопытный Фергюссон и что противопоставит ему Грант, мог разве что ясновидящий. В итоге сэр Алекс выпустил на поле двух форвардов, причем без ущерба для центра поля, куда в противовес Баллаку и Лэмпарду были отряжены Кэррик и Харгривз. У "синих" роль разрушителя замыслов Криштиану Роналду и Ко выпала Макелеле. У "красных дьяволов" не оказалось в составе Пак Джи Суна, а у "аристократов" с самого начала на поле был Малуда. Вот в целом и все тренерские решения по вызывавшим сомнения позициям.
Большинство специалистов сходились во мнении, что яркого и результативного футбола как минимум в первом тайме зрители не увидят. И первые минуты подтвердили их слова. Как "Челси", так и "МЮ" предельно собранно отрабатывали в обороне и шансов создать голевой момент друг другу не предоставляли. У "красных дьяволов" очень активен был Харгривз, успевавший и в отборе, и в созидании. Он же и нанес первый удар по воротам Чеха, однако голкипер забрал мяч после не слишком опасного выпада хавбека с правого фланга. Команды обменялись неплохими подачами в штрафную, но после передачи Роналду вездесущий Харгривз к мячу не успел, а навес Лэмпарда прервал Видич.
Немного успокоив друг друга, команды взорвались серией острейших атак, первая же из которых оказалась голевой. Скоулз и Браун разыграли мяч на правом фланге, и Уэс здорово исполнил подачу на дальнюю штангу, где Роналду продемонстрировал, что и в игре головой даст фору любому топ-форварду, и вывел свою команду вперед. "Челси" ринулся отыгрываться, и дважды ожесточенные атаки "синих" завершал Баллак. Сначала он выше ворот приложился из-за штрафной, а затем продавил Фердинанда, но надежен был Ван дер Сар. В ответном выпаде подопечные Гранта едва не пропустили еще один мяч. Классная диагональ Руни нашла Роналду на левом фланге, последовала подача в центр, где Тевес бил в упор. Вытащил мяч Чех. Тут же на добивание шел Кэррик, но голкипер лондонцев вновь оказался на высоте. Еще один отличный момент упустил аргентинский форвард после прострела Руни с правого фланга, но не рассчитал своих сил Тевес и до мяча не дотянулся. Известное футбольное правило возмездия за упущенные моменты работает и в играх такого уровня. Так, если Баллак после опаснейшего штрафного манкунианцев простил, то Лэмпард расторопно и технично распорядился своим моментом, возникшим после рикошета, и сравнял счет.
Обменявшись голами в первой половине, соперники гораздо смелее начали вторую. У "МЮ" первая неплохая атака родилась на левом крае, где хитрый скрытый пас на ход отдал Роналду, но Эвра подал на дальнюю штангу слишком сильно. У "Челси" острота возникла за счет сольного прохода Эссьена, который перед штрафной убрал на замахе оппонента и пробил, но неточно. Вскоре уже рывок Баллака завершился ударом, и вновь мимо.
"Аристократы" явно отказались от осторожной тактики образца стартового отрезка матча и довольно активно шли вперед. Однако оборона "красных дьяволов" действовала предусмотрительно и надежно, а особенно преуспевал в этом Фердинанд. И все же возможность отличиться у "синих" была: Лэмпард подал угловой, Ван дер Сар ошибся на выходе, но Терри не сумел переправить мяч в сетку.
Не чурались "синие" и дальних ударов, после одного из которых за "Манчестер" сыграла стойка ворот, не позволившая Дрогба отпраздновать гол. Тут же отменный прострел на форварда исполнил слева Малуда, но образцово в обороне сыграл Видич. В похожей ситуации, только уже после передачи Джо Коула справа, снова не сумел пробить без помех Дрогба. У "МЮ" хороший плотный удар в ближний угол нанес Тевес, но мяч просвистел рядом со штангой. В концовке основного времени Фергюссон произвел смену ветеранов команды. Место Скоулза занял Гиггз, тем самым установив новый клубный рекорд манкунианцев: это была 759-я игра Райана в составе "красных дьяволов" - на одну больше, чем у легендарного Бобби Чарльтона.
Авраам Грант ответил выходом на поле Саломона Калу вместо Малуды, правда, произошла эта замена уже в дополнительное время. Основное же, как и предсказывали многие, победителя не выявило.
В начале первого овертайма элегантные кружева "синих" в чужой штрафной закончились мощнейшим ударом Лэмпарда. И вновь за Ван дер Сара сыграл каркас ворот - на сей раз выручила перекладина. Всего через несколько минут быстрая контратака "Челси" закончилась рывком Эссьена в чужую штрафную, но там гонец был обезврежен защитниками, так как слишком далеко отпустил мяч.
Фергюссон и Грант все больше напоминали шахматистов, напряженно раздумывающих над каждым ходом. Израильский специалист довольно быстро решился и на вторую замену: Анелька сменил Джо Коула. Не заставил себя долго ждать и сэр Алекс: вместо не слишком запомнившегося в роли наконечника атак Руни появился на поле Нани. Период атакующей активности "синих" сменился остротой у ворот Чеха. Сначала Гиггз после прохода Эвра бил уже по пустым воротам, но головой вынес мяч Терри. А затем Тевес после проникающей передачи обработал мяч и пробил... в руки голкиперу.
Второй тайм дополнительного времени получился под стать второй половине основных 90 минут: максимум напряжения, минимум моментов. С точки зрения игры вряд ли эти 15 с небольшим минут запомнились чем-то еще, кроме неплохого удара Баллака. А вот с нефутбольной точки зрения концовка овертайма была отмечена столкновением Видича и Дрогба, которое спровоцировал Тевес. В итоге серб даже желтой карточки не получил, зато ивуариец удостоился  красной - за пощечину.
Вымокшие под дождем и измученные тяжелейшим в плане физических нагрузок и напряженнейшим с психологической точки зрения матчем, футболисты готовились бить послематчевые пенальти. Ожидали ли мы именно такой развязки первого московского финала Лиги чемпионов? Пожалуй, такое развитие событий можно было предсказать. Команды и по ходу сезона доказывали, что достойны друг друга и не собираются уступать в чем-либо. Лихая интрига, зрелищный футбол и апогей этого праздника, к которому на сей раз была причастна и Москва, - послематчевая лотерея. Все или ничего.
Есть только мяч, вратарь и бьющий. Напряжение словами не описать. Удар Тевеса. Чех не угадывает угол, и 1:0 в серии пенальти. Ван дер Сар направление выстрела Баллака прочувствовал, но поделать ничего не смог - 1:1. Кэррик разводит мяч и Чеха по разным углам - 2:1. Похожим образом поступает и Беллети - 2:2. И вот к мячу подходит, пожалуй, лучший на данный момент игрок мира - Криштиану Роналду. И не справляется с нервами и Чехом! Следом черед бить Лэмпарда. Фрэнк действует в концовке сезона просто блестяще и реализует пенальти - 2:3. Следом точно в девятку попадает Харгривз,  Эшли Коул пробивает так  же точно, и счет уже 3:4. Нани был удачливее более именитого португальского партнера, и Чех хоть и угадал с направлением, но не спас - 4:4. А дальше еще один сумасшедший промах: поскользнулся и промахнулся человек с железными нервами - Джон Терри. К мячу подходит Андерсон, и "МЮ" вновь выходит вперед в серии - 5:4. Но на Саломоне Калу давление, кажется, не сказалось - 5:5. В тот же угол бьет и новый рекордсмен манкунианцев - Гиггз - 6:5. Анелька не имеет права на ошибку, и вряд ли можно сказать, что француз ее допустил. Но факт остается фактом, удача улыбнулась Ван дер Сару, который "вытаскивает" мяч и приносит "Манчестер Юнайтед" победу в этом сумасшедшем по накалу страстей матче! Спасибо, "Челси"! "Синие" были достойным соперником и ни в чем не уступили манкунианцам.