EUROVISION SİYASƏTİ VƏ YA KİM ÖZ AYRANINA TURŞ DEYƏR?..
Axır ki! Azərbaycan "Eurovision-2008" musiqi müsabiqəsində 8-ci yeri tutdu və etiraf edək ki, bu elə də pis nəticə deyil. Düzdür, daha yüksək yerlərə də sahib çıxa bilərdik. Əgər...
Təəssüf ki, bu cür "əgər"lər çoxdur...
Etiraf olunmalıdır ki, Elnurla Samir əllərindən gələni və bacardıqlarını etdilər. Onların nümayiş etdirdikləri nömrə bu şoudakı ən parlaq və effektli çıxışlardan idi. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, söhbət ilk dəfə bu müsabiqəyə qatılan ölkədən gedir. Amma yalnız qələbə haqda düşünən uşaqlar bir məqamı nəzərdən qaçırmışdılar: hər yerdə olduğu kimi, Eurovision müsabiqəsində də hər şeyi əlahəzrət Siyasət həll edir.
Xalq üçün musiqi neçəyədir?
Fikrimizi bir qədər əsaslandırmaq üçün diqqət yetirək ki, Eurovision müsabiqəsində səsvermə sistemini mükəmməl adlandırmaq olmaz. Bu sistemə  görə, 12 maksimal bal ümumilikdə səslərin sayına görə yox, hər ölkədən alınmış ən çox səsə görə verilir. Bu isə o deməkdir ki, müsabiqədə 2-3 milyonluq ölkədən cəmi 50 min səs alıb udmaq və əksinə, 60-70 milyonluq ölkədən milyonlarla səs alıb, lakin uduzmaq olar.  Belə çıxır ki, söhbət səslərin sayında deyil, sənə səs verən ölkədədir. Burada isə məsələyə siyasət qarışır. Buna əmin olmaq üçün "Eurovision-2008"in qalibi Dima Bilana səs verən ölkələrin siyahısına nəzər salmaq kifayətdir. Kiçik təhlil göstərir ki, Rusiya təmsilçisinə səslərin verilməsində ya bu ölkə ilə siyasi münasibətlər, yaxud da ki səs verən ölkədə diasporanın çoxluğu həlledici rol oynayıb.
Bu səbəbdən də Eurovisionun "köhnə sakinləri"ndən bizim çıxışımıza adekvat qiymət gözləməyə dəyməzdi - qonşular qonşularına, daimi "vassal"lar isə həmişə olduğu kimi, "böyük qardaş"larına səs verdilər. Skandinaviya dövlətlərinin bir-birlərinə səs verməsi, həmçinin Fransanın Ermənistana, Ermənistan və Belarusun isə Rusiya təmsilçisi Dima Bilana 12 xal göndərməsi tamamilə qanunauyğun idi. Ötən il Sovet xilaskarı abidəsinin dağıdılması üzündən millətçilikdə ittiham olunan Estoniya da siyasətinə korrektə etmək qərarına gələrək, ən yüksək xalı Rusiyaya versə də, Moskvadan eyni qarşılığı görmədi.
Bizi ən çox təəssüfləndirən isə qonşu Gürcüstanın Azərbaycanın çıxışını cəmi 7 balla qiymətləndirməsi oldu. Bu ölkə Ermənistana 12 xal verdi! Qəribədir, deyilmi? Rəsmi Tbilisi ölkələrimiz arasında "mehriban qonşuluq" münasibətlərindən danışmağı sevir, ən çətin anlarda göstərilən dəstəyə görə, Azərbaycana daim minnətdarlıq edir. Amma Gürcüstanın əsl "minnətdarlığı"nı hamımız gördük. Və dərhal siyasət haqda düşündük, gözümüzün qarşısında neft, qaz, nəqliyyat dəhlizləri canlandı. Lakin yaxşılıq edib, sonradan da onu başa qaxmaq Azərbaycanın xarakterinə uyğun deyil. Özləri bilən məsləhətdir. Amma onu da unutmaq olmaz ki, erməni müğənniyə verilən səslərin bir hissəsi Gürcüstanda yaşayan ermənilər (600 minə yaxın) tərəfindən göndərilib.
Bunu elə-belə xatırlatdıq.
Qardaş Türkiyə də təəccübləndirdi. Elnurla Samirin çıxışını 12 xalla qiymətləndirən Türkiyə, ermənilərə 10 bal verməyi unutmadı (yeri gəlmişkən, bu ölkədə də ermənilərin sayı az deyil).  Buna cavab olaraq, ermənilər isə politkorrekt qonşularının jestini görməzliyə vuraraq, səslərini Yunanıstan, Gürcüstan və əlbəttə ki, "forpost"u olduqları Rusiyaya verdilər.
Qonşu olmasa da, dost ölkələr
Macarıstan və Makedoniyanın Azərbaycana verdiyi 12 və 8 xal isə sevindirici oldu. Samirlə Elnurun duetini Ukrayna da yaxşı qiymətləndirdi - 10 bal.
Yeri gəlmişkən, Ukrayna Rusiyanı da yüksək xalla qiymətləndirdi ki, amma ruslar cazibədar Anna Loraka cəmi 8 xal verdilər.
Bu prosesdə ən təəssüfləndiricisi isə, yəqin, o idi ki, öz sevimli iştirakçılarına səs vermək istə-yən azərbaycanlı tamaşaçıların əksəriyyəti səsverməyə qatıla bilmirdi. Telefon xətləri həddindən artıq yüklənmişdi və SMS-lərin ünvanına çatmasına əngəl yaranırdı.
Təəssüf ki, bizdə əvvəlcədən belə bir problemin yarana biləcəyi nəzərə alınmamışdı.
Müsabiqənin nəticələrinə gəlincə, Avropanı "fəth etmək" istəyilə alışıb-yanan Rusiya ifaçısı Dima Bilanın arzusu, axır ki, reallaşdı. İki il əvvəl müsabiqədə 2-ci yeri tutmuş Bilan bu dəfə 272 xal toplayaraq, əsas rəqibini 42 xal üstələdi və "Eurovision-2008"in qalibi oldu.
Üçüncü yeri gənc yunan  Kolomire, dördüncülüyü isə bütün dünyaya səpələnmiş erməni diasporunun səsləri hesabına Siruşo tutdu. Qeyd edək ki, bu qızın xüsusi istedada malik olduğunu söyləmək çətindir. Ermənistanın nümayəndə heyəti əsas diqqəti müğənninin xarici görünüşünə və ermənilərin fikrincə, seksual görünən rəqsə yönəltmişdi. İstənilən halda, Avropa bu "tələ"dən qurtula bilmədi və erməni diasporu əsl toy-bayram etdi.
Maraqlıdır, bəs həmin vaxt Avropada yaşayan azərbaycanlılar nə ilə məşğul idilər? Ümid edək ki, çox vacib və çox ciddi işləri olub. Və yalnız buna görə mədəniyyət xadimlərimizin Samirlə Elnura səsləndirdikləri dəstək çağırışlarını eşitməyiblər... Bəlkə onlar sadəcə Eurovision müsabiqəsinə ciddi əhəmiyyət verməyiblər? Sanki bu, adi musiqi müsabiqəsidir, vəssalam...
Amma nahaq yerə. Ölkənin imici məhz bu cür "adi müsabiqələr"lə formalaşır.
Bəlkə indiyədək etdiyimiz səhvlərdən nəticə çıxararaq, heç olmasa, cəmi bir gün birləşib televiziya ekranları qarşısında əyləşməyə, öz Vətənimizə səs verməyə dəyərdi?
Çox ümid edirik ki, Azərbaycan ifaçılarının öz ölkələrini Euro-vision müsabiqəsində layiqincə təmsil etmək uğrunda ikinci cəhdi uğurla nəticələnəcək və biz ilk üçlüyə düşə biləcəyik.

ПОЛИТИКА EUROVISION, ИЛИ СВОЯ РУБАХА БЛИЖЕ К ТЕЛУ…
Ну вот, дождались-таки! Азербайджан занял на песенном конкурсе Eurovision-2008 8-е место, что, скажем, тоже неплохо. А ведь могли бы удостоиться более высокого места, если бы… Ах, как много этих "если бы"... Признаемся, Эльнур и Самир выложились на все сто. Их номер был одним из самых ярких и эффектных на этом шоу, что для дебютантов Eurovision весьма похвально. Однако настроенные на победу, наши ребята не учли один нюанс. На конкурсе Eurovision, впрочем, как это часто бывает, балом правит ее величество Политика.
Почем музыка для народа?
Чтобы не быть голословными, отметим, что система голосования на конкурсе "Евровидение" - не самая совершенная. При такой системе за 12 максимальных баллов берется наибольшее число голосов от каждой страны. Следовательно, можно выиграть, получив всего 50 тыс. голосов от страны с 2-3-миллионным населением, и, наоборот, проиграть, получив миллионы голосов от страны с 60-70-миллионным населением. Получается, главное не число полученных за песню голосов, а страна, в которой тебя поддерживает. И тут в дело вмешивается политика.
Для того чтобы воочию убедиться в этом, достаточно посмотреть список стран, которые отдали наибольшее число голосов за победителя конкурса -Диму Билана. Совсем небольшой анализ покажет, что определяющим фактором при голосовании за Россию стали либо политические отношения, либо наличие большой русской диаспоры в голосующей стране.
Посему не стоило ожидать от "старожилов" Eurovision адекватных оценок за выступление нашего дуэта - соседи голосовали за соседей, а вечные "вассалы", как всегда, за "старшего брата". Закономерностью стало голосование скандинавских стран друг за друга, 12 баллов Армении от Франции и 12 баллов, выставленные той же Арменией и Беларусью участнику от России Диме Билану. Свою политкорректность продемонстрировала и Эстония, в которой в прошлом году бушевали страсти из-за демонтажа памятника советскому Воину-освободителю и которую обвиняли в национализме. Эстонцы выставили российскому исполнителю высший балл. Хотя ответной реакции от россиян эта прибалтийская страна так и не дождалась.
Но больше всего нас огорчила соседняя Грузия, которая оценила выступление азербайджанского дуэта всего лишь в 7 баллов, тогда как Армения получила от грузин целых 12! Забавно, не правда ли? Любит официальная Грузия рассуждать о прекрасных "добрососедских" отношениях между двумя странами, благодарить нас за поддержку в самые трудные времена. Только истинная "благодарность" Грузии Азербайджану была продемонстрирована слишком уж явно. И опять политика, в сознании всплывают нефть, газ, транспортные коридоры. Но не в азербайджанском характере делать добро, а потом напоминать о нем. Ну и Бог с ними. В конце концов не стоит забывать и о том, что в некоторой степени голоса за армянскую певицу отдали ее земляки, проживающие на территории Грузии (около 600 тысяч). Но это так, для успокоения.
Немного озадачила братская Турция. Оценив выступление Эльнура и Самира в 12 баллов, тем не менее не забыла отметить и армянскую певицу 10 баллами. Хотя, справедливости ради заметим, что граждан армянской национальности там тоже достаточно  много. В ответ армяне вообще проигнорировали политкорректного соседа и отдали свои голоса Греции, Грузии, ну и, естественно, России, чьим "форпостом" являются.
Не соседи, но все же друзья
Между тем приятно порадовали оценки Венгрии и Македонии - 12 и 8 баллов на счет азербайджанского дуэта. Выступление Самира и Эльнура отметила и Украина, выставившая нам 10 баллов. Высшим баллом Украина решила вознаградить Россию, которая, в свою очередь, оценила выступление красавицы Ани Лорак всего лишь в 8 баллов. Но самое печальное в этой истории, пожалуй, то, что большинство азербайджанских зрителей, желающих проголосовать за любимого участника, так и не смогли этого сделать. Телефонные линии были перегружены, и sms-ки никак не хотели доходить до адресата. Как жаль, что и этого у нас не учли.
Что касается результата, мечта российского исполнителя Димы Билана, решившего взять Европу измором, наконец-то сбылась. Билан, занявший на этом конкурсе два года назад 2-е место, получил 272 балла, опередив тем самым свою главную соперницу на 42 балла, и был объявлен победителем Eurovision-2008. Третье место досталось юной гречанке Коломире, ну а на четвертой строчке, благодаря слаженному голосованию армянской диаспоры, разбросанной по всему миру, оказалась певица Сирушо. К слову, особыми талантами девушка не обладает. Ставка армянской делегации была сделана на яркую для Европы внешность певицы и сексуальный, по мнению армян, танец. Тем не менее Европа проглотила эту наживку, и армянская диаспора ликовала. Интересно, чем занимались в то  время азербайджанцы, проживающие в Европе? Надеемся, чем-то очень важным и серьезным, ибо призыв наших деятелей искусства поддержать Самира и Эльнура, по всей видимости, так и не был ими услышан. А может, наши земляки просто решили не придавать серьезного значения конкурсу Eurovision? Мол, это всего лишь песенный конкурс и ничего более. А зря… Из таких вот "всего лишь конкурс" и формируется имидж страны. Может, стоит сделать выводы из собственных ошибок и объединиться хотя бы на один день, сидя перед телеэкранами и голосуя за свою Родину? Очень надеемся, что вторая попытка азербайджанских исполнителей достойно представить свою страну на конкурсе Eurovision увенчается успехом, и мы для начала войдем в тройку победителей.