HƏYATI SEVMƏYİ ÖYRƏDƏNLƏR
Həqiqətən, uşaqların özlərini xoşbəxt hiss etmələri üçün çox az şey lazımdır. Onlarla səmimi, mehriban davranmaq və bir az da qəlbən uşaq olmaq lazımdır. İyunun 1-də bütün dünya Uşaqları Müdafiə Gününü qeyd edir. Bu gün humanist, ədalətli və rifahlı jəmiyyət qurmaq üçün məjburi şərt kimi uşaqların hüquqlarına riayət və hörmət etməyi ijtimaiyyətə xatırladır. Yaşlılar uşaqları müharibə təhlükəsindən qorumaq, onların sağlamlığının qayğısına qalmaq, onlara təhsil və tərbiyə vermək, həyatlarının vaxtından tez qırılmaması üçün hər şeyi etməlidirlər. Gerçəklikdə bunlar sadəjə gəlişigözəl sözlərdir. Həqiqətdə isə bizlərdən hər birimiz hər gün uşaqların hüquqlarının pozulması ilə qarşılaşırıq. Özu də bu yalnız bizim ölkədə baş vermir.
Əlbəttə ki, bu günə də şükür. Və bu çox gözəldir ki, 1959-ju ildə BMT uşaq hüququ ilə bağlı bəyannamə qəbul edib. Oraya valideynləri, dövlət qurumlarını, yerli hakimiyyətləri və hökumətləri, qeyri-hökumət təşkilatlarını uşaqların hüquq və azadlıqlarını tanımağa, onları yerinə yetirməyə çağıran maddələr daxil edilib. Anjaq bəyannamə, sadəjə, tövsiyə xarakteri daşıyır və məjburi qüvvəsi olmayıb. Məjburi etməyə və buna görə də jəzalandırmağa imkan verən başqa qanunların qəbulu tələb edilirdi. 1989-ju il noyabrın 20-də BMT Uşaq Hüquqları Haqqında konvensiya qəbul edib. Həmin konvensiyaya 61 ölkə, o jümlədən Azərbayjan da imza atıb. Şəksiz ki, kiçik vətəndaşlarımızın rahat yaşaması üçün dövlət bu uşaq qanunlarının işləməsini təmin etməlidir. Bununla yanaşı, bizim hər birimiz öz məkanımızda yalnız öz uşaqlarımıza deyil, başqalarının da uşaqlarına qayğı göstərməliyik. Yəni daha az laqeyd olun və uşaqları daha çox anlamağa çalışın.
Uşaqlar üçün hər zaman yaxşı olan, onların istedadını və potensialını açmağa imkan verən kiçik uşaq dünyaları var. Burada onlar hər şey edə bilərlər və yaradıjıdırlar, burada uşaq fantaziyası hökm sürür. Onları bir yerə yığmaq və şəkillərini də çəkmək çətindir. Uşaqlar bir-birinə buynuz qoyurdular, zarafat edirdilər və gülürdülər. Anjaq elə an gəlir ki, onlarla ünsiyyətdə olub anlayırsan ki, zaman dayanıb. Sənin də qəlbində yüngüllük və aydınlıq var, hər şey xoşdur. Və bütün bunlar təsvir edilə bilməyəjək səviyyədə təbiidir. Bu jür həyatın əksini daşıyan fotoşəkil də gözəl olmalıdır. Çünki onlar uşaqdırlar.
Onları müdafiə etmək üçün nələri etmək lazımdır? Doğrudanmı ənənəvi sözlər və ifadələrlə dünyada uşaq ölümü göstərijisinin dəhşətli statistikasından bəhs etmək lazımdır? Və ya onların hüquqlarının pozulması faktlarından danışmalıyıq? Yox. Bütün bunları biz bilirik və onlara göz yummaqda davam edirik. Bəlkə uşaqların həyatını gözəlləşdirməyə çalışan və uşaqların izahına uyğun gələn nələrdənsə danışaq? Uşaqlarla bir neçə saatını keçirmək və onların arzuları barədə danışmaq yerinə düşməzmi? Bu məqaləni yazmaq üçün "Region plus"un əməkdaşı bir neçə saat tanınmış rəssam və tətbiqi sənət ustası İnna Kostinanın "Yeddi parlaq kəpənək" uşaq yaradıjılıq studiyasında keçirib. Uşaqları yaradıjılıq axtarışı başında yaxalamaq çox maraqlı idi.
"Estrada ulduzu olmaq istəyirəm..."
Şirin Muradova "Oksford" məktəbinin şagirdidir, 15 yaşı var. Rəssam olmağı düşünür, anjaq daha çox memarlıq sənətini arzulayır. "Yeddi parlaq kəpənək" studiyasına bu yaxınlarda gəlməyə başlayıb: "Mənim anam rəsmlərlə maraqlanır. Bir vaxtlar o da bu studiyaya məşğul olmağa gəlib. Mən də həmişə rəsm çəkmişəm və anam mənə buraya gəlməyi məsləhət gördü. Rəsm çəkmək məni o qədər jəlb edir ki, hər şeyi unuduram".
Şirin ilin fəsillərini əks etdirmək barədə tapşırığı yerinə yetirərkən çox böyük səylə qış ağajlarını təsvir edirdi. Yaradıjılıq prosesi onu gerçəkdən tam özünə jəlb etmişdi və bizim suallarımıza sadəjə hörmət əlaməti olaraq javab verirdi. Anjaq onunla söhbət etmək hər halda alındı. Şirin 1 İyunun Uşaqları Müdafiə Günü olması barədə sadəjə sözlər eşitməyib. O, bu barədə çoxsaylı ədəbiyyat oxuyub. "Düşünürəm ki, bugünü ona görə yaradıblar ki, uşaqları həmişə müdafiə etmək lazımdır. Onlar həmişə təhlükə qarşısında qalırlar. Onlar kiçikdirlər və onları qorumaq lazımdır. Sadəjə, dünyada pis şeylər çoxdur və heç də bütün uşaqlar yaxşı yaşamırlar",- deyə Şirin bildirir.
Şirin düşünür ki, dövlət əsas diqqətini çox yoxsul uşaqlara ayırmalıdır. Axı onlardan da kimlərsə rəsm çəkmək, studiyalara, dərnəklərə getmək istəyir, anjaq buna imkanları çatmır. Şirinin fikrinjə, imkansız ailələrin uşaqları üçün pulsuz rəsm dərnəkləri yaratmaq lazımdır və onların beynəlxalq müsabiqələrdə iştirakını təmin etmək lazımdır.
Nərminə Zeynalova 23 saylı məktəbin 5-ji sinif şagirdidir. 11 yaşı var. Studiyada dərslərə artıq iki ildir gedir. Bilir ki, onun bədii istedadı var. Anjaq bununla belə, estrada müğənnisi olmaqda qərarlıdır. Düşünür ki, bunun üçün bütün göstərijiləri uyğun gəlir. Həm də əmindir ki, Uşaqları Müdafiə Günü əsl bayramdır: "Televizorda görmüşəm ki, həmin gün başqa ölkələrdə uşaqlara bayram təşkil edirlər. Çox yaxşı olardı ki, bu gün 8 Mart kimi dünya bayramı ola idi və bu gün uşaqlara hər şeyi pulsuz paylayardılar. İstərdim ki, bizim ölkədə də bugünü şən qeyd etsinlər". Nərminə düşünür ki, uşaqlara, xüsusilə də istedadlı uşaqlara bütün sahələrdə kömək etmək lazımdır: "Məsələn, bizim məktəbdə yaxşı oxuyan uşaqları Parisə, Londona, Moskvaya göndərirlər. Bu çox yaxşıdır. Bunun üçün bütün fənlər üzrə geniş testdən keçmək lazımdır". Belə görünür ki, başqa arzuları ilə yanaşı, Nərminə həm də testdən keçib Parisi görmək istəyir.
Gülarə Nəbiyeva 160 saylı gimnaziyanın birinji sinif şagirdidir, 8 yaşı var. Studiyaya, demək olar ki, bir ildir gəlir: "Mən rəsm çəkməyi çox sevirəm. Plastilindən fiqur düzəltmək daha çox xoşuma gəlir. Jizgi filmlərinə baxmağı da çox sevirəm. Böyük ehtimalla rəssam olajağam. Anjaq dizayner olmaq da istəyirəm. Bir veriliş var: onlarda evlərdə nejə təmir etməyi göstərirlər. Hər şey elə gözəl olur ki! Anam deyir ki, orada dizaynerlər işləyir. Ona görə mən dizayner olmaq istəyirəm". Uşaqları Müdafiə Gününün nə olmasını o, dumanlı anlayır. Gülarə bir az danışdıqdan sonra, yay evjiyinin şəklini çəkdi, fikirləşdi və dedi: "Bütün uşaqlar üçün yaxşı olmalıdır. Bütün uşaqlar xoşbəxt olmalıdır və bütün uşaqların ata və anaları olmalıdır". Yəni belə sadə və aydın danışdı.
Nuray Rüstəmova "İstedad XXI əsr" məktəbinin 5-ji sinif şagirdidir. On yaşı var. Dörd yaşından rəsm çəkir. Studiyadakı məşğələlərə artıq yeddinji ildir ki gedir. Nağıllar danışmağı, yapışqan şəkillər, qələmlər və karandaşlar yığmağı sevir. Öz kolleksiyasının ən yaxşı əşyaları kimi, milli Azərbayjan geyimində olan kuklaları sayır: "Rəssam-modelyer və ya rəsm müəllimi olmaq istəyirəm. Mən mənzərə rəsmləri çəkməyi çox sevirəm. İndi gündə dörd rəsm çəkirəm. Anamın ad günündə ona portretini bağışladım". Nuray jiddi qızdır və özü haqqında danışanda çox utanır. Onun rəsmçəkmə üzrə çoxsaylı fəxri fərman və diplomlarının olmasını müəlliməsi İnna Kostinadan öyrəndik. Müəllimə öz şagirdi haqqında fəxrlə danışırdı. Nuray əlaçıdır və bununla yanaşı, həm də milli rəqs dərslərinə gedir: "Uşaqların müdafiəsi barədə, yəqin ki, təkjə Uşaqları Müdafiə Günündə düşünmək lazım deyil", - deyə Nuray düşünərək söyləyir.
Bəhram Yaradanquliyev "İstedad XXI əsr" məktəbinin altınjı sinif şagirdidir, 11 yaşı var. Studiyaya dördünjü ildir ki gəlir. Bəhram hər şeyin şəklini çəkməyi bajarır. Oğlan bildirir ki, onun ən sevimli məşğələsi Qoya və Rembrandt kimi rəssamların əsərlərinə baxmaqdır: "Klassikləri sevirəm. Bu böyük rəssamların nejə çəkdiyini öyrənmək üçün onların əsərlərinin üzünü köçürürəm. Anjaq mənim rəsm müəllimim bunu bəyənmir. Deyir ki, mən özümə bənzəməliyəm və ilk növbədə, öz fantaziyalarım əsasında rəsmlər yaratmalıyam. Naturadan şəkil çəkmək, əlbəttə ki çətindir".
Bəhram kitab oxumağı çox sevir. Balıqqulağı yığır. Uşaq iftixarla bildirir ki, onun kolleksiyasında 220 balıqqulağı var. Həm də mərjanlar və böyük dənizulduzu əldə edib. Rəssam olub-olmayajağı barədə hələ düşünür: "Bilmirəm hələ, çətin olajaqsa, rəssam olmayajağam. Ümumiyyətlə, mən uşu ilə məşğul olmağa üstünlük verirəm".
Bəhramın artıq ilk fərdi sərgisi keçirilib. O, dəfələrlə öz yaş qrupu içində Rəssamlar İttifaqı tərəfindən keçirilən uşaq müsabiqələrinin qalibi olub. O da çoxlu fəxri fərman və diplomlar alıb. Anjaq o öz uğurlarına sakit yanaşır və sadəjə sevimli sənəti rəsm çəkməklə məşğul olur: "Düşünürəm ki, əgər böyüklər uşaqlara istədiklərini etməyə imkan versələr, onlar yetərinjə xoşbəxt olarlar. İstərdim, bütün dünya uşaqları sülh və əmin-amanlıq içində yaşasınlar".
Uşaqlarla danışmaq sadə deyil. Çünki onların fikirlərinin, sözlərinin və düşünjələrinin kəskin axarını qaydaya salaraq, yaşlıların yadına salmaq çətindir. Yaşlıların diplom, sərgi və başqa ambisiyaları onlar üçün boş şeydir. Onlar maraqlıdırlar və azaddırlar. Onlar təbiidirlər və düşündüklərini deməkdən qorxmurlar. Onların dünyasında hər şey sadə və aydındır. Onların özlərinə bənzəməsi də bir xoşbəxtlikdir. Halbuki biz böyüklər bu xoşbəxtliyə çatmaq üçün jan atırıq. Halbuki həyatın hər yeni anında həmin xoşbəxtliyi yenidən itiririk. Görəsən, doğrudanmı biz belə kiçik olmuşuq?
Uşaqlardan çox şey öyrənmək olar
İnna Kostina uşaqlarla 1995-ji ildən işləyir. Məhz həmin il Azərbayjan Rəssamlar İttifaqının rəhbərliyi altında "Yeddi parlaq kəpənək" studiyası yaradılıb.
"Biz studiyanı ona görə belə adlandırdıq ki, yarandığı zaman onda jəmi yeddi uşaq var idi. Hər bir körpə parlaq bir fərdiyyətdir. Biz düşündük ki, məhz bu, qrupun adında əks olunmalıdır. Zaman keçdikjə qrup böyüdü, hazırda onda müxtəlif yaşlı 30 uşaq məşğul olur. Biz studiyaya uşaqları 6 yaşından sonra götürürük və yuxarı hədd yoxdur. Çünki hətta yaşlı insan belə qəlbjə körpədir. İstənilən halda əgər yaşlı insan ürəyində körpəliyi qorumağa çalışırsa, onun bütün həyatında hər şey yaxşı olajaq",-deyə rəssam bildirir.
İndiki uşaqlara nə lazımdır? İrina Kostina düşünür ki, bütün zamanlarda olduğu kimi, onlara yaxınlarının sevgisi, işıq, hərarət və qarşılıqlı anlaşma lazımdır: "Müxtəlif jür uşaq gəlir. Onlar müxtəlif ailələrdəndirlər. İntellektual səviyyələri fərqlidir. Mənim prinsipim budur ki, bütün uşaqlar istedadlıdırlar. Mən onların hər biri ilə işləməyə jəhd edirəm. Uşağa özünü ifadə etməyə imkan vermək lazımdır. Buna görə də onların valideynləri ilə əlaqə qururam ki, desinlər uşağın hansı qorxuları, stresləri, problemləri var. Ən başlıjası isə, bizim qrupda dostluq atmosferi var. Bütün uşaqlar özlərini yaxşı hiss edirlər. Açılışırlar və bir-birlərinə yardım edirlər. "Yeddi parlaq kəpənək" studiyası çoxmillətlidir. İndiyə kimi yüzə yaxın uşaq burada məşğul olub. Onların sırasında almanlar, italyanlar, fransızlar və türklər olub. Belə gələn uşaqların bəziləri nə rusja, nə də azərbayjanja danışa bilirdi. Anjaq özlərini bu kollektivdə çox yaxşı hiss edirdilər".
İndi bir ilə yaxındır, Rəssamlar İtiifaqının binası təmirdədir. Həmin müddətdə "Yeddi parlaq kəpənək" qrupunu Rüstəm İbrahimbəyovun "İbrus" teatrı himayəyə götürüb, teatrın direktoru Lalə Əfəndiyevadır. Bu xeyirxah addım yalnız Rəssamlar İttifaqına yardım etməyə yönəlməyib. Həm də uşaqlara gerçək sevginin nümayişidir.
"Biz Rəssasmlar İttifaqının sədri Fərhad Xəlilova və bütün kollektivə bu qrupu dəstəklədiklərinə görə təşəkkür edirik. Düşünürəm ki, Uşaqları Müdafiə Günü bizim ölkədə uşaqlarla işi missiya kimi götürmüş insanlara müəyyən arzular etməyə yaxşı səbəbdir. Qoy onlar daha çox uşaq sərgiləri, müsabiqələri keçirsinlər ki, gənj istedadlar aşkarlansın. Azərbayjanda çox sayda uşaq sərgiləri və müsabiqələri keçirilir, daha artıq keçirilməsini sadəjə arzulamaq qalır. Ölkədə uşaqları dəstəkləyən Prezident Proqramı qüvvədədir. Anjaq onun təsir dairəsinin genişləndirilməsini istəyirlər. Bu işlə məşğul olan insanlar xalq arasına çıxmalıdırlar. Yalnız institutlara və ixtisaslaşdırılmış məktəblərə deyil, tez-tez müxtəlif studiyalara da baş çəkməlidirlər və uşaqları özləri seçməlidirlər. Çünki bizdə istedadlı gənjlər yetərinjədir".

Что такое день защиты детей? Рассуждают не взрослые
В действительности детям надо совсем немного, чтобы они могли чувствовать себя счастливыми. С ними надо быть искренним, добрым и немного ребенком в душе. 1 июня весь мир отмечает День защиты детей - напоминание обществу о необходимости соблюдения и уважения прав ребенка как обязательного условия для формирования гуманного, справедливого и благополучного общества. Взрослые должны делать все, чтобы защитить детей от угрозы войны, сохранить их здоровье, осуществлять их воспитание и образование, делать все, чтобы их жизнь стала краше. Но в действительности все это антураж слов. В реальности каждый из нас почти ежедневно сталкивается с нарушением прав детей. Причем такое происходит не только в нашей стране.
Конечно, хорошо, что есть такой день. И очень хорошо, что в 1959 году ООН приняла Декларацию прав ребенка, в которую вошли статьи, призывающие родителей, государственные органы, местные власти и правительства, неправительственные организации признать изложенные в них права и свободы детей и стремиться к их соблюдению. Но декларация носила лишь рекомендательный характер и не имела обязательной силы. Требовались другие законы, которые могли обязывать и наказывать. И 20 ноября 1989 года ООН приняла Конвенцию о правах ребенка, которую подписала 61 страна, в том числе Азербайджан. Безусловно, чтобы маленьким гражданам было комфортно, государство обязано сделать все, чтобы детские законы работали. Но параллельно каждый из нас на своем месте должен проявлять повышенную заботу не только к своим, но и не к своим детям. Будьте менее равнодушны, будьте больше детьми.
Есть маленькие детские мирки, в которых ребенку всегда хорошо, где раскрываются их таланты и потенциал. Здесь они могут все, здесь они творцы жизни, здесь царят детские фантазии. Как сложно было собрать их вместе, чтобы сделать общую фотографию, - дети ставили друг другу рожки, корчили рожицы, шутили и смеялись. Но в какой-то момент, общаясь с ними, начинаешь понимать, что время остановилось, что на душе легко, ярко и очень весело. И все это непередаваемо естественно. Вот какой веселой должна быть фотография и такой их жизнь. Это - дети.
Что же надо написать, чтобы защитить их? Неужели привычные слова и фразы, "удобренные" ужасающей статистикой об уровне детской смертности в мире? Или о фактах нарушения их прав? Нет. Все это мы знаем и, тем не менее, продолжаем допускать. Так не лучше ли написать о тех, кто действительно старается сделать их жизнь краше и подвластной хоть какому-то детскому объяснению? Не лучше ли провести пару часов в гостях у детей, поговорить с ними об их мечтах? Чтобы написать о детях, корреспондент R+ провел эти часы в детской художественной студии "Семь ярких бабочек" известной художницы, живописца и прикладника Инны Костиной. Надо было застать маленьких воспитанников в творческом поиске.
"Хочу стать звездой эстрады..."
Ширин Мурадовой, ученице Оксфордской школы, 15 лет. Подумывает о том, чтобы стать художником, но больше мечтает о профессии архитектора. Студию "Семь ярких бабочек" стала посещать совсем недавно.
"Моя мама увлекается живописью. Некоторое время она посещала занятия в этой студии. Я тоже всегда рисовала, и мама посоветовала мне сюда прийти. Рисование меня увлекает так, что я обо всем забываю".
Ширин старательно вырисовывала дерево зимой, выполняя задание изобразить времена года. На вопросы отвечала скорее из вежливости, поскольку процесс творения рисунка ее действительно полностью завлек. Но разговорить ее все же удалось. Ширин не понаслышке известно, что День защиты детей отмечают 1 июня. Она прочла об этом немало литературы.
"Думаю, что этот день создали из-за того, что детей постоянно надо защищать и они находятся всегда в опасности. Они маленькие и их надо оберегать. Просто в мире очень много плохого и не все дети живут хорошо", - говорит Ширин.
Ширин считает, что особое внимание государство должно уделять, как она выразилась, "очень бедным детям". Ведь кто-то из них "тоже, наверное", хочет рисовать, но посещать студии и кружки у них нет возможности, говорит Ширин. По ее мнению, для детей из неимущих семей должны быть созданы бесплатные кружки рисования и для них следует организовывать участие в международных конкурсах.
Нармина Зейналова, ученица 5-го класса средней школы №23, 11 лет. Посещает занятия в студии уже два года. Знает, что у нее художественный талант, но, несмотря на это, вполне тверда в своем желании стать эстрадной певицей. Считает, что все данные для этого у нее имеются, и убеждена, что День защиты детей - самый настоящий праздник.
"Видела по телевизору, как в этот день в других странах детям устраивали праздники и шествия. Было бы очень хорошо, если бы этот день стал всемирным праздником, как 8 Марта, и в этот день детям все бы раздавали бесплатно. Хотела бы, чтобы и у нас в стране его отмечали очень весело". Нармина считает, что детям надо помогать во всем, особенно талантливым. "Например, в нашей школе детей, которые хорошо учатся, отправляют в Париж, Лондон, Москву. Это очень хорошо. Для этого надо пройти генеральный тест по всем предметам". Поэтому помимо всего прочего Нармина мечтает пройти генеральный тест и увидеть Париж.
Гюляра Набиева, ученица 1-го класса школы-гимназии №160, 8 лет. Ходит в студию почти год. "Я люблю рисовать, а еще я люблю лепить из пластилина, смотреть мультики. Да, я, скорее всего, буду художником. Но и дизайнером я тоже хочу быть. Есть одна передача, в которой показывают, как делают ремонт в квартире. Она потом такая красивая становится. Мама мне сказала, что там работают дизайнеры, и мне тоже хочется".
Что такое День защиты детей, пока понимает смутно. После небольшого объяснения Гюляра, вырисовывая летний домик, подумала и сказала:  "Всем детям должно быть хорошо, все дети должны быть счастливы и у всех детей должны быть мамы и папы". Вот так все легко и просто.
Нурай Рустамова, ученица 5-го класса школы "Истедад, XXI век", 10 лет. Рисует с 4 лет. Занятия в студии посещает седьмой год. Любит читать сказки, собирает наклейки, ручки, карандаши, но самой лучшей своей коллекцией считает кукол в азербайджанской национальной одежде.
"Хочу стать художником-модельером или учителем рисования. Я очень люблю рисовать пейзажи. Сейчас я рисую по 4 картины в день, на день рождения маме я подарила ее портрет".
Нурай скромница и очень стеснялась рассказывать о себе. О том, что у нее собралась внушительная коллекция ее грамот и дипломов по рисованию, мы узнали от Инны Костиной, которая с гордостью рассказывала о своей воспитаннице. Нурай отличница и ко всему прочему посещает уроки национальных танцев.
"Детей, наверное, должны защищать не только в День защиты детей", - подумав, сказала Нурай.
Бахрам Ярадангулиев, ученик 6-го класса школы "Истедад, XXI век", 11 лет. Посещает студию четвертый год. Бахрам умеет рисовать все. Мальчик признался, что одним из самых его любимых занятий является просматривание картин известных художников, таких как Гойя, Рембрандт. "Люблю классику. Срисовываю картины, чтобы научиться рисовать так же, как эти  великие художники. Но мой педагог по рисованию это не приветствует. Она говорит, что я должен быть самим собой и в первую очередь создавать картины на основе своих фантазий. С натуры рисовать, конечно, тяжелее".
Бахрам очень любит читать. Собирает морские ракушки. Мальчик с гордостью объявил, что в его коллекции уже 220 ракушек, у него есть кораллы и большая морская звезда. О том, чтобы стать художником, он еще подумает. "Не знаю, если мне будет трудно, я не буду художником. А вообще я хочу заняться ушу".
У Бахрама уже была первая персональная выставка, и он не раз в своей возрастной группе становился победителем детских конкурсов, которые проводились Союзом художников. У него тоже много грамот и различных дипломов. Но к своим успехам относится спокойно и просто занимается своим любимым делом - рисованием.
"Думаю, что если взрослые будут позволять детям делать то, что они хотят, они будут вполне счастливы. Ну а если серьезно, я хочу пожелать всем детям мира и добра".
Говорить с детьми непросто. Потому что стремительный поток их мыслей, слов и раздумий очень сложно упорядочить в стройный "взрослый" лад. Дипломы, выставки и многие атрибуты взрослых амбиций для них пока пустой звук. Они интересны и непосредственны, они естественны и не боятся говорить то, что думают. В их мире все легко и просто. Быть самим собой - это роскошь, к которой мы, взрослые, постоянно  стремимся, но при этом теряем ее по крупице с каждым новым витком нашей жизни. Неужели и мы были такими маленькими?
Дети многому учат
Инна Костина работает с детьми с 1995 года. Именно в этом году под патронажем Союза художников Азербайджана была создана студия "Семь ярких бабочек".
"Назвали мы ее так потому, что в момент ее создания в ней было семь детей. Каждый ребенок - яркая индивидуальность, и мы подумали, что это должно быть отражено в названии группы. Со временем группа разрослась и сейчас в ней около 30 детей разных возрастов. Мы берем от шести лет и до бесконечности, ведь даже взрослый человек в душе  ребенок. Во всяком случае, если взрослый человек в своей душе сохранит ребенка, все в его жизни будет хорошо", - убеждена художница.
Что же нужно теперешнему ребенку? Инна Костина считает, что, как и во все времена, ему нужны любовь близких, свет, тепло и взаимопонимание. "Приходят разные дети, из разных семей, с разным интеллектуальным уровнем. Мой принцип - все дети талантливы, и я пытаюсь работать с каждым из них. Ребенку надо дать возможность выразиться. В то же время я за контакт с родителями. Чтобы они говорили, какие у ребенка страхи, какие были стрессы и проблемы. Но самое главное - в нашей группе очень дружественная атмосфера. Все дети чувствуют себя комфортно, раскрываются и помогают друг другу. Студия "Семь ярких бабочек" интернациональна. За время существования ее воспитанниками были около 100 детей. У нас здесь были немцы, итальянцы, французы, турки. Приходили дети, которые не говорили ни по-русски, ни по-азербайджански, но они прекрасно чувствовали себя в коллективе".
Сейчас здание Союза художников около года находится на ремонте. На это время группу "Семь ярких бабочек" приютил театр Рустама Ибрагимбекова "Ибрус", директором которого является Лала Эфендиева. И это жест доброй воли, который направлен не только на то, чтобы оказать помощь Союзу художников. Это также является демонстрацией истинной любви к детям.
"Мы очень благодарны председателю Союза художников Фархаду Халилову и всему коллективу за то, что они всегда поддерживают эту группу. Думаю, что День защиты детей хороший повод пожелать людям, на которых в нашей стране возложена миссия работы с детьми, чтобы они организовывали еще больше детских выставок, конкурсов, которые бы позволяли молодым талантам раскрыться. В Азербайджане проводится много разных детских выставок и конкурсов, но хотелось бы большего. В стране действует президентская программа, поддерживающая детей, но хотелось бы ее расширить. Люди, которые этим занимаются, должны чаще выходить в народ, больше посещать разные студии, не только институты и специализированные школы, и сами отбирать детей. Потому что хороших и талантливых детей у нас море".