HƏYATI SEVMƏYİ ÖYRƏDƏNLƏR
Həqiqətən, uşaqların özlərini xoşbəxt hiss etmələri üçün çox az şey lazımdır. Onlarla səmimi, mehriban davranmaq və bir az da qəlbən uşaq olmaq lazımdır. İyunun 1-də bütün dünya Uşaqları Müdafiə Gününü qeyd edir. Bu gün humanist, ədalətli və rifahlı jəmiyyət qurmaq üçün məjburi şərt kimi uşaqların hüquqlarına riayət və hörmət etməyi ijtimaiyyətə xatırladır. Yaşlılar uşaqları müharibə təhlükəsindən qorumaq, onların sağlamlığının qayğısına qalmaq, onlara təhsil və tərbiyə vermək, həyatlarının vaxtından tez qırılmaması üçün hər şeyi etməlidirlər. Gerçəklikdə bunlar sadəjə gəlişigözəl sözlərdir. Həqiqətdə isə bizlərdən hər birimiz hər gün uşaqların hüquqlarının pozulması ilə qarşılaşırıq. Özu də bu yalnız bizim ölkədə baş vermir.
Əlbəttə ki, bu günə də şükür. Və bu çox gözəldir ki, 1959-ju ildə BMT uşaq hüququ ilə bağlı bəyannamə qəbul edib. Oraya valideynləri, dövlət qurumlarını, yerli hakimiyyətləri və hökumətləri, qeyri-hökumət təşkilatlarını uşaqların hüquq və azadlıqlarını tanımağa, onları yerinə yetirməyə çağıran maddələr daxil edilib. Anjaq bəyannamə, sadəjə, tövsiyə xarakteri daşıyır və məjburi qüvvəsi olmayıb. Məjburi etməyə və buna görə də jəzalandırmağa imkan verən başqa qanunların qəbulu tələb edilirdi. 1989-ju il noyabrın 20-də BMT Uşaq Hüquqları Haqqında konvensiya qəbul edib. Həmin konvensiyaya 61 ölkə, o jümlədən Azərbayjan da imza atıb. Şəksiz ki, kiçik vətəndaşlarımızın rahat yaşaması üçün dövlət bu uşaq qanunlarının işləməsini təmin etməlidir. Bununla yanaşı, bizim hər birimiz öz məkanımızda yalnız öz uşaqlarımıza deyil, başqalarının da uşaqlarına qayğı göstərməliyik. Yəni daha az laqeyd olun və uşaqları daha çox anlamağa çalışın.
Uşaqlar üçün hər zaman yaxşı olan, onların istedadını və potensialını açmağa imkan verən kiçik uşaq dünyaları var. Burada onlar hər şey edə bilərlər və yaradıjıdırlar, burada uşaq fantaziyası hökm sürür. Onları bir yerə yığmaq və şəkillərini də çəkmək çətindir. Uşaqlar bir-birinə buynuz qoyurdular, zarafat edirdilər və gülürdülər. Anjaq elə an gəlir ki, onlarla ünsiyyətdə olub anlayırsan ki, zaman dayanıb. Sənin də qəlbində yüngüllük və aydınlıq var, hər şey xoşdur. Və bütün bunlar təsvir edilə bilməyəjək səviyyədə təbiidir. Bu jür həyatın əksini daşıyan fotoşəkil də gözəl olmalıdır. Çünki onlar uşaqdırlar.
Onları müdafiə etmək üçün nələri etmək lazımdır? Doğrudanmı ənənəvi sözlər və ifadələrlə dünyada uşaq ölümü göstərijisinin dəhşətli statistikasından bəhs etmək lazımdır? Və ya onların hüquqlarının pozulması faktlarından danışmalıyıq? Yox. Bütün bunları biz bilirik və onlara göz yummaqda davam edirik. Bəlkə uşaqların həyatını gözəlləşdirməyə çalışan və uşaqların izahına uyğun gələn nələrdənsə danışaq? Uşaqlarla bir neçə saatını keçirmək və onların arzuları barədə danışmaq yerinə düşməzmi? Bu məqaləni yazmaq üçün "Region plus"un əməkdaşı bir neçə saat tanınmış rəssam və tətbiqi sənət ustası İnna Kostinanın "Yeddi parlaq kəpənək" uşaq yaradıjılıq studiyasında keçirib. Uşaqları yaradıjılıq axtarışı başında yaxalamaq çox maraqlı idi.
"Estrada ulduzu olmaq istəyirəm..."
Şirin Muradova "Oksford" məktəbinin şagirdidir, 15 yaşı var. Rəssam olmağı düşünür, anjaq daha çox memarlıq sənətini arzulayır. "Yeddi parlaq kəpənək" studiyasına bu yaxınlarda gəlməyə başlayıb: "Mənim anam rəsmlərlə maraqlanır. Bir vaxtlar o da bu studiyaya məşğul olmağa gəlib. Mən də həmişə rəsm çəkmişəm və anam mənə buraya gəlməyi məsləhət gördü. Rəsm çəkmək məni o qədər jəlb edir ki, hər şeyi unuduram".
Şirin ilin fəsillərini əks etdirmək barədə tapşırığı yerinə yetirərkən çox böyük səylə qış ağajlarını təsvir edirdi. Yaradıjılıq prosesi onu gerçəkdən tam özünə jəlb etmişdi və bizim suallarımıza sadəjə hörmət əlaməti olaraq javab verirdi. Anjaq onunla söhbət etmək hər halda alındı. Şirin 1 İyunun Uşaqları Müdafiə Günü olması barədə sadəjə sözlər eşitməyib. O, bu barədə çoxsaylı ədəbiyyat oxuyub. "Düşünürəm ki, bugünü ona görə yaradıblar ki, uşaqları həmişə müdafiə etmək lazımdır. Onlar həmişə təhlükə qarşısında qalırlar. Onlar kiçikdirlər və onları qorumaq lazımdır. Sadəjə, dünyada pis şeylər çoxdur və heç də bütün uşaqlar yaxşı yaşamırlar",- deyə Şirin bildirir.
Şirin düşünür ki, dövlət əsas diqqətini çox yoxsul uşaqlara ayırmalıdır. Axı onlardan da kimlərsə rəsm çəkmək, studiyalara, dərnəklərə getmək istəyir, anjaq buna imkanları çatmır. Şirinin fikrinjə, imkansız ailələrin uşaqları üçün pulsuz rəsm dərnəkləri yaratmaq lazımdır və onların beynəlxalq müsabiqələrdə iştirakını təmin etmək lazımdır.
Nərminə Zeynalova 23 saylı məktəbin 5-ji sinif şagirdidir. 11 yaşı var. Studiyada dərslərə artıq iki ildir gedir. Bilir ki, onun bədii istedadı var. Anjaq bununla belə, estrada müğənnisi olmaqda qərarlıdır. Düşünür ki, bunun üçün bütün göstərijiləri uyğun gəlir. Həm də əmindir ki, Uşaqları Müdafiə Günü əsl bayramdır: "Televizorda görmüşəm ki, həmin gün başqa ölkələrdə uşaqlara bayram təşkil edirlər. Çox yaxşı olardı ki, bu gün 8 Mart kimi dünya bayramı ola idi və bu gün uşaqlara hər şeyi pulsuz paylayardılar. İstərdim ki, bizim ölkədə də bugünü şən qeyd etsinlər". Nərminə düşünür ki, uşaqlara, xüsusilə də istedadlı uşaqlara bütün sahələrdə kömək etmək lazımdır: "Məsələn, bizim məktəbdə yaxşı oxuyan uşaqları Parisə, Londona, Moskvaya göndərirlər. Bu çox yaxşıdır. Bunun üçün bütün fənlər üzrə geniş testdən keçmək lazımdır". Belə görünür ki, başqa arzuları ilə yanaşı, Nərminə həm də testdən keçib Parisi görmək istəyir.
Gülarə Nəbiyeva 160 saylı gimnaziyanın birinji sinif şagirdidir, 8 yaşı var. Studiyaya, demək olar ki, bir ildir gəlir: "Mən rəsm çəkməyi çox sevirəm. Plastilindən fiqur düzəltmək daha çox xoşuma gəlir. Jizgi filmlərinə baxmağı da çox sevirəm. Böyük ehtimalla rəssam olajağam. Anjaq dizayner olmaq da istəyirəm. Bir veriliş var: onlarda evlərdə nejə təmir etməyi göstərirlər. Hər şey elə gözəl olur ki! Anam deyir ki, orada dizaynerlər işləyir. Ona görə mən dizayner olmaq istəyirəm". Uşaqları Müdafiə Gününün nə olmasını o, dumanlı anlayır. Gülarə bir az danışdıqdan sonra, yay evjiyinin şəklini çəkdi, fikirləşdi və dedi: "Bütün uşaqlar üçün yaxşı olmalıdır. Bütün uşaqlar xoşbəxt olmalıdır və bütün uşaqların ata və anaları olmalıdır". Yəni belə sadə və aydın danışdı.
Nuray Rüstəmova "İstedad XXI əsr" məktəbinin 5-ji sinif şagirdidir. On yaşı var. Dörd yaşından rəsm çəkir. Studiyadakı məşğələlərə artıq yeddinji ildir ki gedir. Nağıllar danışmağı, yapışqan şəkillər, qələmlər və karandaşlar yığmağı sevir. Öz kolleksiyasının ən yaxşı əşyaları kimi, milli Azərbayjan geyimində olan kuklaları sayır: "Rəssam-modelyer və ya rəsm müəllimi olmaq istəyirəm. Mən mənzərə rəsmləri çəkməyi çox sevirəm. İndi gündə dörd rəsm çəkirəm. Anamın ad günündə ona portretini bağışladım". Nuray jiddi qızdır və özü haqqında danışanda çox utanır. Onun rəsmçəkmə üzrə çoxsaylı fəxri fərman və diplomlarının olmasını müəlliməsi İnna Kostinadan öyrəndik. Müəllimə öz şagirdi haqqında fəxrlə danışırdı. Nuray əlaçıdır və bununla yanaşı, həm də milli rəqs dərslərinə gedir: "Uşaqların müdafiəsi barədə, yəqin ki, təkjə Uşaqları Müdafiə Günündə düşünmək lazım deyil", - deyə Nuray düşünərək söyləyir.
Bəhram Yaradanquliyev "İstedad XXI əsr" məktəbinin altınjı sinif şagirdidir, 11 yaşı var. Studiyaya dördünjü ildir ki gəlir. Bəhram hər şeyin şəklini çəkməyi bajarır. Oğlan bildirir ki, onun ən sevimli məşğələsi Qoya və Rembrandt kimi rəssamların əsərlərinə baxmaqdır: "Klassikləri sevirəm. Bu böyük rəssamların nejə çəkdiyini öyrənmək üçün onların əsərlərinin üzünü köçürürəm. Anjaq mənim rəsm müəllimim bunu bəyənmir. Deyir ki, mən özümə bənzəməliyəm və ilk növbədə, öz fantaziyalarım əsasında rəsmlər yaratmalıyam. Naturadan şəkil çəkmək, əlbəttə ki çətindir".
Bəhram kitab oxumağı çox sevir. Balıqqulağı yığır. Uşaq iftixarla bildirir ki, onun kolleksiyasında 220 balıqqulağı var. Həm də mərjanlar və böyük dənizulduzu əldə edib. Rəssam olub-olmayajağı barədə hələ düşünür: "Bilmirəm hələ, çətin olajaqsa, rəssam olmayajağam. Ümumiyyətlə, mən uşu ilə məşğul olmağa üstünlük verirəm".
Bəhramın artıq ilk fərdi sərgisi keçirilib. O, dəfələrlə öz yaş qrupu içində Rəssamlar İttifaqı tərəfindən keçirilən uşaq müsabiqələrinin qalibi olub. O da çoxlu fəxri fərman və diplomlar alıb. Anjaq o öz uğurlarına sakit yanaşır və sadəjə sevimli sənəti rəsm çəkməklə məşğul olur: "Düşünürəm ki, əgər böyüklər uşaqlara istədiklərini etməyə imkan versələr, onlar yetərinjə xoşbəxt olarlar. İstərdim, bütün dünya uşaqları sülh və əmin-amanlıq içində yaşasınlar".
Uşaqlarla danışmaq sadə deyil. Çünki onların fikirlərinin, sözlərinin və düşünjələrinin kəskin axarını qaydaya salaraq, yaşlıların yadına salmaq çətindir. Yaşlıların diplom, sərgi və başqa ambisiyaları onlar üçün boş şeydir. Onlar maraqlıdırlar və azaddırlar. Onlar təbiidirlər və düşündüklərini deməkdən qorxmurlar. Onların dünyasında hər şey sadə və aydındır. Onların özlərinə bənzəməsi də bir xoşbəxtlikdir. Halbuki biz böyüklər bu xoşbəxtliyə çatmaq üçün jan atırıq. Halbuki həyatın hər yeni anında həmin xoşbəxtliyi yenidən itiririk. Görəsən, doğrudanmı biz belə kiçik olmuşuq?
Uşaqlardan çox şey öyrənmək olar
İnna Kostina uşaqlarla 1995-ji ildən işləyir. Məhz həmin il Azərbayjan Rəssamlar İttifaqının rəhbərliyi altında "Yeddi parlaq kəpənək" studiyası yaradılıb.
"Biz studiyanı ona görə belə adlandırdıq ki, yarandığı zaman onda jəmi yeddi uşaq var idi. Hər bir körpə parlaq bir fərdiyyətdir. Biz düşündük ki, məhz bu, qrupun adında əks olunmalıdır. Zaman keçdikjə qrup böyüdü, hazırda onda müxtəlif yaşlı 30 uşaq məşğul olur. Biz studiyaya uşaqları 6 yaşından sonra götürürük və yuxarı hədd yoxdur. Çünki hətta yaşlı insan belə qəlbjə körpədir. İstənilən halda əgər yaşlı insan ürəyində körpəliyi qorumağa çalışırsa, onun bütün həyatında hər şey yaxşı olajaq",-deyə rəssam bildirir.
İndiki uşaqlara nə lazımdır? İrina Kostina düşünür ki, bütün zamanlarda olduğu kimi, onlara yaxınlarının sevgisi, işıq, hərarət və qarşılıqlı anlaşma lazımdır: "Müxtəlif jür uşaq gəlir. Onlar müxtəlif ailələrdəndirlər. İntellektual səviyyələri fərqlidir. Mənim prinsipim budur ki, bütün uşaqlar istedadlıdırlar. Mən onların hər biri ilə işləməyə jəhd edirəm. Uşağa özünü ifadə etməyə imkan vermək lazımdır. Buna görə də onların valideynləri ilə əlaqə qururam ki, desinlər uşağın hansı qorxuları, stresləri, problemləri var. Ən başlıjası isə, bizim qrupda dostluq atmosferi var. Bütün uşaqlar özlərini yaxşı hiss edirlər. Açılışırlar və bir-birlərinə yardım edirlər. "Yeddi parlaq kəpənək" studiyası çoxmillətlidir. İndiyə kimi yüzə yaxın uşaq burada məşğul olub. Onların sırasında almanlar, italyanlar, fransızlar və türklər olub. Belə gələn uşaqların bəziləri nə rusja, nə də azərbayjanja danışa bilirdi. Anjaq özlərini bu kollektivdə çox yaxşı hiss edirdilər".
İndi bir ilə yaxındır, Rəssamlar İtiifaqının binası təmirdədir. Həmin müddətdə "Yeddi parlaq kəpənək" qrupunu Rüstəm İbrahimbəyovun "İbrus" teatrı himayəyə götürüb, teatrın direktoru Lalə Əfəndiyevadır. Bu xeyirxah addım yalnız Rəssamlar İttifaqına yardım etməyə yönəlməyib. Həm də uşaqlara gerçək sevginin nümayişidir.
"Biz Rəssasmlar İttifaqının sədri Fərhad Xəlilova və bütün kollektivə bu qrupu dəstəklədiklərinə görə təşəkkür edirik. Düşünürəm ki, Uşaqları Müdafiə Günü bizim ölkədə uşaqlarla işi missiya kimi götürmüş insanlara müəyyən arzular etməyə yaxşı səbəbdir. Qoy onlar daha çox uşaq sərgiləri, müsabiqələri keçirsinlər ki, gənj istedadlar aşkarlansın. Azərbayjanda çox sayda uşaq sərgiləri və müsabiqələri keçirilir, daha artıq keçirilməsini sadəjə arzulamaq qalır. Ölkədə uşaqları dəstəkləyən Prezident Proqramı qüvvədədir. Anjaq onun təsir dairəsinin genişləndirilməsini istəyirlər. Bu işlə məşğul olan insanlar xalq arasına çıxmalıdırlar. Yalnız institutlara və ixtisaslaşdırılmış məktəblərə deyil, tez-tez müxtəlif studiyalara da baş çəkməlidirlər və uşaqları özləri seçməlidirlər. Çünki bizdə istedadlı gənjlər yetərinjədir".

THEY TEACH HOW TO LOVE LIFE
In fact, children need very little to be happy. You have to be sincere, kind and slightly childish with them. On 1 June, the world marks International Children's Day - a reminder to society that it is necessary to observe and respect children's rights as a compulsory condition for forming a humane, fair and safe society. Adults should do everything possible to defend children from war, preserve their health, raise them and get them educated - to do everything to make their lives better. But in fact, it is just an entourage of words. In reality, each of us encounters violations of children's rights almost every day. And this happens not just in our country.
Of course, it is good that there is such a day. And it is very good that in 1959, the UN adopted the Declaration of the Rights of the Child, which includes articles that urge parents, government agencies, local authorities, governments and non-government organizations to try to observe them. But the declaration had only a recommendatory nature and was not binding. There was a need for other laws that could be enforced and punish offenders. On 20 November 1989, the UN adopted the Convention on the Rights of the Child, which was signed by 61 countries, including Azerbaijan. Of course, in order to make sure that little citizens feel comfortable, the state must do everything to make child laws work. But in parallel, each of us should care not just about his own, but also about others' children. Be less indifferent and be more childish.
There are little children's worlds, in which a child always feels good and in which their talents and potential manifest themselves. They can do everything here, there are the creators here, and child fantasies reign here. It was so difficult to put them together to make a group photo - children made fun of each other, made faces, joked and laughed. But at some moment, you start realizing while communicating with them that time has stopped and that you feel easy and joyful in your heart. All this is incredibly natural. This is how joyful the photograph and their life should be. These are children.
What should we write to protect them? Should we write just the usual words and phrases about the terrible statistics of infant mortality in the world, or about violations of their rights? No. We all know about this, and we still allow this to happen. Wouldn't it be better to write about those who really try to make their lives better and subject to some childish explanation? Wouldn't it better to visit children for a couple of hours and talk to them about their dreams? In order to write about children, our R+ correspondent spent these hours at the children's art studio "Seven Bright Butterflies" of the well-known artist and painter who specializes in applied arts, Inna Kostina. We had to catch her little students in a creative search.
"I want to be a pop star…"
Sirin Muradova, a pupil of the Oxford school, is 15 years old. She wants to become an artist, but dreams more of being an architect. She started going to the Seven Bright Butterflies studio quite recently.
"My mother is fond of painting. She attended classes in this studio for some time. I also painted, and my mother advised me to come here. I get carried away with painting so much that I forget about everything."
Sirin diligently painted a tree in winter, trying to depict the seasons of the year. She answered my questions only out of politeness, because she was really carried away with the process of painting. But still I managed to make her talk. Sirin has heard that International Children's Day is marked on 1 June. She has read a lot about this.
"I think that this day was created because children need to be protected all the time and because they are always in danger. They are little and need to be protected. There are a lot of bad things going on in the world and children do not always live well," Sirin said.
Sirin thinks that the state should pay special attention to what she called "very poor children". Some of them "probably also want" to paint, but they have no possibility of going to circles and studios, Sirin said. In her opinion, free painting circles should be created for children from poor families and it is necessary to arrange for them to participate in international competitions.
Narmina Zerynalova, a fifth grade pupil at school No 23, is 11 years old. She has been attending classes in the studio for two years. She knows that she has an artistic talent, but despite that, she is decisive to become a pop singer. She thinks that she has all the makings of a good singer, and she is convinced that International Children's Day is a real holiday.
"I've seen on television that festivities and marches are organized for children in other countries. It would be very good if this day became a world holiday, like 8 March, and if everything was given to children free on this day. I would like this holiday to be celebrated in a very cheerful way in our country." Narmina thinks it necessary to help children, especially talented children, with everything. "For example, in our school, children who study well are sent to Paris, London and Moscow. This is very good. To this end, you need to pass a general test on all subjects." For this reason, Narmina also dreams of passing the general test and seeing Paris.
Gulara Nabiyeva, a first grade pupil at school No 160, is eight years old. She has attended the studio for almost a year. "I love painting, and I also love making figures with plasticine and watching cartoons. I will probably become an artist. But I also want to be a designer. There is a TV programme which shows people refurbishing their home. Then it becomes so beautiful. My mum told me that designers are working there, and I want to do it too."
She has a vague idea about International Children's Day. After a little explanation, Gulara paints a children's house and says: "All children have to feel good, all children have to be happy and all children have to have mums and dads." Everything is so simple and easy.
Nuray Rustamova, a fifth grade pupil from the school "Istedad, 21st Century", is 10 years old. She has painted since she was four. She has attended classes in the studio for seven years. She loves reading fairy tales, collects labels, pens and pencils, but she thinks her best collection is puppets in Azerbaijani national costume.
"I want to become a fashion designer or a painting teacher. I love painting landscapes. Now I paint four pictures a day. On my mum's birthday, I gave her her own portrait."
Nuray is very modest and was very shy while talking about herself. We learnt from Inna Kostina that she has an impressive collection of painting certificates and diplomas. Inna Kostina proudly told us about her pupil. Nuray is a high achiever and also attends national dance lessons.
"Children should probably be protected not just on International Children's Day," Nuray said after thinking.
Bahram Yaradanquliyev, a sixth form pupil from the school "Istedad, 21st Century", is 11 years old. He has attended the studio for four years. Bahram can paint anything. The boy admitted that one of his favourite things is to watch paintings by well-known painters such as Goya and Rembrandt. "I love classics. I copy pictures in order to learn to paint like great painters. But my painting teacher does not approve of this. She says that I must be myself and create pictures on the basis of my own fantasies. Of course, it is more difficult to paint on location."
Bahram loves reading very much. He collects sea shells. The boy proudly said that he has collected 220 shells and that he has corals and a big starfish. He has not yet made up his mind to become a painter. "I don't know - if it is difficult for me, I won't be a painter. But actually, I want to practice Wushu."
Bahram has already had his first personal exhibition, and in his age group, he has repeatedly won children's competitions held by the Union of Painters. He also has a lot of certificates and various diplomas. But he treats his success quietly and simply does what he likes to do - painting.
"I think that if adults allow children to do what they want, they will be quite happy. If we talk seriously, I want to wish peace and kindness to children."
It is not easy to talk to children, because it is very difficult to put the rapid flow of their thoughts, words and ideas in an orderly "adult" manner. Diplomas, exhibitions and many attributes of adult ambitions do not mean anything to them yet. They are interesting and ingenuous, and they are natural and are not afraid to say what they think. Everything is easy and simple in the world. To be oneself is a luxury which we, adults, always strive for, but lose bit by bit with every passing day. Have we really been so little as well?
Children teach a lot
Inna Kostina has been working with children since 1995. The studio Seven Bright Butterflies was set up in 1995 under the aegis of the Union of Painters of Azerbaijan.
"We gave it this name because at the moment of its establishment, there were seven children in it. Every child is a bright individuality, and we thought that this should be reflected in the name of the group. In the course of time, the group expanded and now has 30 children of various age categories. We accept children from the age of six and onwards, and even every adult is a child deep down. In any case, if an adult keeps the child in his heart, everything will be good in his life," the painter is sure.
What does a present-day child need? Inna Kostina thinks that like always, a child needs the love of his family, light, warmth and mutual understanding. "Different children from different families with a different intellectual level come here. My principle is that all children are talented, and I am trying to work with each of them. A child needs to be given a chance to express himself. At the same time, I favour contact with parents, so that they tell me what fears their child has and what sort of stress and problems he has experienced. But the most important thing is that the atmosphere in our group is very friendly. All the children feel comfortable here, show their qualities and help each other. The studio Seven Bright Butterflies is international. It has had about 100 children throughout its period of existence. We have had German, Italian, French and Turkish children here. We have had children who spoke neither Russian nor Azerbaijani, but they felt very comfortable in our team."
Currently, the building of the Union of Painters is being refurbished. During this time, the group Seven Bright Butterflies has been based at the Rustam Ibrahimbayov Theatre Ibrus. Its director is Lala Afandiyeva. And this is a good will gesture aimed not just at helping the Union of Painters. This is also a demonstration of true love for children.
"We are very grateful to the chairman of the Union of Painters, Farhad Xalilov, and the whole team for supporting this group all the time. I think that International Children's Day is a good occasion to urge people who work with children in our country to organize even more children's exhibitions, which would allow young talents to be discovered. A lot of children's exhibitions and competitions are held in Azerbaijan, but we would like more. There is a presidential programme to support children in our country, but we would like to expand it. Those who are working on this should see people more often, visit various studios, not just institutes and specialized schools, and select children themselves, because we have a whole sea of good and talented children."