"İslam dövləti" getdikcə daha çox əraziləri ələ keçirir
Yaxın Şərqdə İraq və Suriyanın əhəmiyyətli bir hissəsini ələ keçirmiş "İslam dövləti" ekspansiyası davam edir. ABŞ-ın başçılıq etdiyi koalisiyanın öhdəsindən gələ bilmədiyi terrorçular son günlərdə iki strateji şəhərə nəzarəti ələ alıblar. Söhbət İraqın Ramadi və Suriyanın Palmira şəhərlərindən gedir. Ramadi şəhərinin (İraqın mərkəzi hissəsində yerləşən Anbar əyalətinin şəhəri) işğalı "İslam dövləti" yaraqlıları üçün ənənəvi olan üsulla həyata keçirilib. Onlar nəinki şəhərin keşiyini çəkən İraq ordusunun hərbçilərinə, həm də şəhərin yarısı qadın və uşaq olmaqla, 503 dinc sakininə qarşı amansız qətliam həyata keçiriblər.
Ramadi ilə Bağdad arasında məsafə 130 kilometrdən azdır. Demək, indi İD Bağdada daha yaxındır. Bu, ötən il Mosulun (İD-nin mərkəzi elan edilib) ələ keçirilməsindən sonra terrorçuların ikinci önəmli uğurudur. Halbuki, cəmi bir neçə gün əvvəldən sanki İD-nin hücumlarının səngidiyi, İraqın hökumət qüvvələrinin amerikapərəst koalisiyasının dəstəyi ilə təşəbbüsü ələ keçirdiyi güman edilirdi. Təxminən, 1 ay əvvəl strateji əhəmiyyətli Tikrit şəhəri İD yaraqlılarından azad olunmuşdu, tezliklə Mosulun da azad edilməsi ilə bağlı planlar qurulurudu. Lakin İD-nin əyalət paytaxtı sayılan Ramadini ələ keçirməsi bu gümanların əbəs olduğunu üzə çıxarıb. Qeyd edək ki, Ramadidə əhalinin sayı Tikritlə müqayisədə 2 dəfə artıqdır.
Beləliklə, İD endirdiyi bu cavab zərbəsi ilə koalisiya qüvvələrinin İraq kampaniyasının tezliklə qələbə qazanmaq şanslarının üzərindən xətt çəkib.
Doğrudur, ABŞ dövlət katibi Con Kerri İraq hökumətinin tezliklə Ramadiyə nəzarəti bərpa edəcəyinə ümidini dilə gətirib. Koalisiya qüvvələri, həqiqətən də Ramadiyə aviazərbələr endirib. Lakin bu, İraqda İD-nin mövcudluğuna tezliklə son qoyulacağı anlamına gəlirmi? Deyəsən, bununla bağlı dəqiq proqnozları Qərb mərkəzləri belə, verə bilmir. Bu mərkəzlər İŞİD əleyhinə kampaniyanın uğuru üçün, hələ yaxış keçmişdə "azad dünyanın dünməzləri" sırasında göstərilən İranın aktivləşməsini vacib sayırlar.
Bununla yanaşı, İranın Yaxın Şərqdə aparılan antiterror əməliyyatları baxımından real imkanları, həmçinin Tehranın nüvə proqramı ilə bağlı gərginliyin yumşalması İslam respublikasının İD ilə mübarizəyə birbaşa cəlb olunmasına yol açır. İranlıların özləri də İD yaraqlılarının son uğurlarından ciddi şəkildə narahatdırlar. Amerikanın işğalı altında 10 il müddətinə yaradılmış İraq ordusunun təhlükənin öhdəsindən gələ bilmək bacarığında olmaması Tehranı narahat etməyə bilməz. İslam respublikasının müdafiə naziri Hüseyn Dehqanın təcili olaraq Bağdada yollanması da bunun göstəricisidir. O, Bağdadda həmkarı Xalid əl-Obeydi ilə "təcili məsləhətləşmələr" aparıb. Bununla yanaşı, Tehran siyasətçiləri İraqda yaşanmaqda olan hazırkı faciələrin səbəbkarı kimi məhz amerikalıları göstərirlər.
İraq parlamentinin müdafiə və təhlükəsizlik komitəsinin rəhbəri Hakim əz-Zamili hesab edir ki, ABŞ terrorçulara qarşı mübarizəni bilərəkdən uzadır və onun başçılıq etdiyi koalisiya İD mövqelərinin bombalanmasını lazımi dəqiqliklə həyata keçirmir. İranlılar ABŞ HHQ-nin havadan hərbi yardımları guya səhvən İraq hərbçilərinə deyil, İD dəstələrinə atmasını da təsadüf saymırlar.
Əlbəttə ki, ABŞ-ın İD-nin məhvində maraqlı olmadığını (hətta onların İraqı güclü dövlət kimi görmək istəmədiklərini düşünülərsə belə) söyləmək üçün kifayət qədər əsas yoxdur. Lakin fakt ondan ibarətdir ki, məhz amerikalıların işğalı dövründə haradansa peyda olmuş İD artıq Qərbin aparıcı dövlətlərinin aviasiyasının da öhdəsindən gələ bilmədiyi gücə çevrilib. Fakt ondan ibarətdir ki, İranın dəstəyi olmasaydı, Bağdad çoxdan İD-nin nəzarətində idi. Odur ki, İraq paytaxtının itirilməsi təhlükəsi artdıqca, "azad dünya"nın diqqəti Tehranın dəstəklədiyi şiə qruplaşmalarına yönəlir. İD-nin Suriyadakı hücumlarının dayandırılması şansı da hökumət qüvvələrinin, yəni, bu yaxınlaradək Qərbin tiran, qeyri-legitim saydığı Bəşər Əsəd rejiminin müqaviməti ilə əlaqələndirilir. Amma rəhbərlik etdiyi rejimin "Qərb demokratiyası standartları"na cavab verməyən rejim elan olunması fonunda Əsəd beynəlxalq terrorçuluqla mübarizədə ciddi çətinliklərlə üzləşib. İD yaraqlıları bir neçə gün davam edən şiddətli döyüşlərdən sonra Suriyanın qədim şəhəri olan Palmiranı ələ keçiriblər. Qeyd edək ki, Palmira bəşər sivilizasiyasının xəzinələrinə aiddir. Bununla yanaşı, hətta Qərbdə də etiraf edirlər ki, Suriyanın hökumət qüvvələri İD-nin qarşısını kəsə biləcək real güclərdən biridir. ABŞ və Aİ-nin son aylarda anti-Əsəd ritorikasını xeyli azaltması da təsadüf deyil. Onlar anlayırlar ki, illərdir, həyata keçirməyə çalışdıqları anti-Əsəd planının alternativi qədim Mesopotomiya torpaqlarında beynəlxalq terrorçuluğun zəfər çalması ola bilər.
Maraqlıdır, ABŞ-ın Suriya üzrə xüsusi nümayəndəsi Deniel Rubinstayn bu günlərdə Moskvaya səfəri zaması Vaşinqtonun İD-nin və digər radikal qruplaşmaların Suriyada, həmçinin qonşu ölkələrdə nüfuzunu artırmasından narahatlığını dilə gətirib. O, ekstremist qrupların tezliklə məhv edilməsinin vacibliyini bildirib, bunun üçün həm bilavasitə hərbi əməliyyatlara, həm də siyasi həllə ehtiyacın olduğunu deyib. Rubinstayn hesab edir ki, bu, Suriya xalqının qanuni tələblərinin nəzərə alınması baxımından vacibdir.
Rubinstaynın Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Mixail Boqdanovla görüşündən sonra, ABŞ Dövlət Departamenti bəyanatla çıxış edib. Bəyanatda bildirilir ki, Birləşmiş Ştatlar Suriyada dayanıqlı keçid prosesinin baş tutması üçün Rusiya və beynəlxalq birliklə birgə işləməyə hazırdır. "Bu, böhranın aradan qaldırılması, ekstremizm üzərində qəlbəyə kömək göstərilməsi üçün vacibdir", - deyə Dövlət Departamentinin bəyanatında bildirilir.
Amerikalı diplomatın Moskva danışıqları ABŞ-ın dövlət katibi Con Kerrinin Soçidə Vladimir Putinlə keçirdiyi görüş kimi, Vaşinqtonun beynəlxalq terrorçuluqla mübarizə sahəsində Rusiya ilə əməkdaşlığa hazır olduğunu ortaya qoyub. Demək, Ukrayna böhranının Moskva-Vaşinqton münasibətlərində yaratdığı gərginlik ekstremizmlə mübarizə sahəsində əməkdaşlığa mane olmur.
Bütün bunlarla yanaşı, Qərbin "antitiran" hərbi əməliyyatları nəticəsində, butulkadan çıxmış terror "cini" "ərəb baharı"nın qalib gəldiyi ölkələrdə getdikcə daha çox yayılmaqdadır. Beynəlxalq koalisiyanın İraqda və Suriyada İD ilə mübarizə apardığı vaxtda terrorçular digər ölkələrdə, məsələn, Liviyada öz mövqelərini gücləndirməkdədirlər. Pentaqon açıq şəkildə etiraf edir ki, "İD yaraqlıları indi Liviyada mövcuddur və onlar bu ölkəni Afrikadakı fəaliyyət meydanlarına çevirmək niyyətindədirlər".
Öz növbəsində, Amerikanın nüfuzlu "The Wall Street Journal" nəşri yazır ki, İD-nin Şimali Afrikada mövqelərini gücləndirməsi onun öz nüfuz dairəsini Yaxın Şərqdən kənara da yaydığını göstərən ilk real faktdır.
Bununla yanaşı, İD digər istiqamətlərdə də uğurlar əldə etməkdədir. Bu günlərdə Əfqanıstanın Cəlalabad şəhərində ardarda iki terror aktı nəticəsində onlarca insan həlak olub. Əfqanıstanın müasir tarixində ilk dəfə olaraq, partlayışlara görə məsuliyyəti İD öz üzərinə götürüb. Bununla da, indiyədək ərəb dövlətlərində dolaşan qruplaşma Mərkəzi Asiyaya da çıxdığını nümayiş etdirib. İndi Əfqanıstan və Pakistandan əksər yerli radikal islamçıların, xüsusilə "Taliban" hərəkatı üzvlərinin İD-nin tərəfinə keçdiklərinə dair məlumatlar gəlir. Amma bu prosesin çətin tərəfi də var - ayrı-ayrı yerlərdə, məsələn, Kot və Açin rayonlarında İD yaraqlıları ilə taliblər arasında toqquşmalar baş verib.
Tərəflər arasında ziddiyyətin bir sıra səbəbləri var. "Taliban" liderləri İD-nin daha böyük maliyyə imkanlarına malik olmasından narazılıqlarını gizlətmirlər. Onların fikrincə, İD yaraqlıları məhz bu imkandan istifadə edərək, gənc əfqanları, həmçinin təlim görmüş döyüşçüləri, səhra komandirlərini öz tərəflərinə çəkirlər.
Maraqların toqquşduğu daha bir sahə isə narkotik ticarətidir. Əfqanıstan prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçisi Məhəmməd Hənif Atmar bildirir ki, narkotik maddələrin istehsalına nəzarəti ələ keçirməkdə maraqlı olan İD bu işdə taliblərə ciddi rəqib ola bilər. Əslində, indi İD ilə "Taliban" Əfqanıstanın narkotik bazarının bölüşdürülməsi uğrunda mübarizəyə başlayıb. Bu, əlbəttə ki, iki ekstremist təşkilat arasında dinc münasibətlərin inkişafına kömək etmir.
Taliblərlə İD yaraqlıları arasında ziddiyyətin ən başlıca səbəbi isə onların məqsədlərindəki fundamental fərqdir. Hər iki təşkilat vəhhabiliklə bağlı olsa da, İD qarşısına daha miqyaslı vəzifə qoyub - onun himayəsində olacaq "xilafət"in yaradılması, yəni, bütünlükdə müsəlman Şərqi üzərində hakimiyyətin ələ alınması. "Taliban" isə lokal şəkildə - Əfqanıstan və Pakistanın Vəziristan əyalətində möhkəmlənməyi kifayət sayır. İD-nin bu ərazilərə soxulmaq istəyinin Molla Ömərin silahdaşları tərəfindən qısqanclıqla qarşılanması da bununla bağlıdır.
İki qruplaşmanın ideyası, siyasi mahiyyəti, strategiyası bənzərdir. Odur ki, Qərb KİV-də guya onların bir-birlərinə qarşı cihad elan etdikləri haqqında yayılan xəbərlər daha çox şayiə sayıla bilər. Bu zaman Qərbin hansı məqsədlər güddüyünü birmənalı şəkildə demək çətindir. Diqqətçəkən əsas məqam başqadır: dünya mətbuatında taliblərlə İD yaraqlıları arasında toqquşmalara dair məlumatların yayılması "Taliban"ın "əcnəbi işğala qarşı" yaz hücumu elan etməsi ilə eyni vaxta təsadüf edir. İşğalın mövcudluğu isə (radikal-dini ekstremizmin qarşısıalınmaz şəkildə tüğyan etməsi ilə bərabər olaraq) dünyanın aparıcı mərkəzlərinin "Böyük Yaxın Şərq" geosiyasi layihəsinin həyata keçirilməsində oxşar bəndlərdir.

THE CONFLAGRATION IS SPREADING
The expansion of the Islamic State [IS] which has seized considerable territories in Iraq and Syria is continuing in the Middle East. Over the last few days, the terrorists with whom the international coalition headed by the USA is still unable to cope, have captured the two strategic cities of Ramadi in Iraq and Palmyra in Syria.
The capture of Ramadi (a city in Iraq's central Al-Anbar province) by the fighters of "Islamic State" was carried out in their signature manner. They not only dealt cruelly with the Iraq military who were defending the city, but also with 503 civilians, half of them women and children.
Ramadi is located less than 130 km from Bagdad. Thus, in capturing that city, IS has come right up to Baghdad. This incident is the second landmark success by the terrorists after the seizure of Mosul (declared the IS centre) last year. Quite recently it seemed as if the IS invasion had come to a standstill, the Iraqi government troops and the pro-American coalition supporting them had gradually seized the initiative. Just a month ago, the strategically important city of Tikrit was liberated from IS fighters and plans were being drawn up to rapidly liberate Mosul. But the capture of the provincial capital Ramadi, whose population is double that of Tikrit, revealed the uselessness of such proposals. With its retaliatory strike IS deprived the Iraqi coalition campaign of any chances at all of achieving a rapid, victorious conclusion.
True, US Secretary of State John Kerry expressed the conviction that the Iraqi authorities would soon regain control of Ramadi. And in actual fact the international coalition forces did carry out air strikes on the terrorists' positions in Ramadi. But does this mean that an end will be put to IS sway in Iraq in the foreseeable future? It looks as it even Western centres cannot forecast this precisely. They are increasingly often linking calculations relating to the success of the anti-IS campaign with Iran's military activity in the region. Iran is a state that was counted among the definite enemies of the "free world" in the not-so-distant past.
But it is precisely Iran's actual possibilities in the anti-terrorist struggle in the Middle East, just like the thawing of the situation surrounding Tehran's nuclear programme that are opening up the path for the direct involvement of the Islamic Republic of Iran in the fight with the monster called IS. The Iranians themselves are extremely concerned about the IS fighters latest successes, which do in actual fact testify to the bankrupt nature of the Iraqi army which was cobbled together over the decade of American occupation. Iranian Defence Minister Hossein Dehghan has flown to Baghdad to "hold urgent consultations" with his Iraqi counterpart, Khaled al-Obeidi. Moreover, the politicians in Tehran are letting it be understood that it is precisely the actions of the Americans that have led to the current tragic circumstances in Iraq.
The head of the Iraqi parliamentary defence and security committee, Hakim al-Zamili, believes that the USA is deliberately dragging out the war against the terrorists and that the international coalition it heads is not being sufficiently accurate in targeting "Islamic State" grouping positions in its bombardments. The Iranians also number among the USA's transgressions the fact that the American Air Force is airlifting military aid to the IS detachments instead of the Iraqi military, allegedly by mistake.
Naturally, there is insufficient evidence to assert that the USA is not interested in an IS defeat (even if we take into consideration that they do not wish to see Iraq a strong state). But the fact is that IS, which came into being, Heaven knows how, precisely during the period of American occupation, has become a force that even the aerial armadas of the mighty Western armies are not yet in a condition to cope with. And, if it were not for the assistance from Iran, then Baghdad would have been captured by the IS fighters long ago.
Therefore, now when a realistic prospect of the fall of the Iraqi capital is looming, the eyes of the "free world" are riveted on the Shiite militia supported by Iran. Just as  the chance of halting the IS offensive on the territory of Syria is being tied up with the government forces' resistance, i.e. the regime of President Bashar al-Assad,  which the West regarded exclusively as a dictator-ruler who had no legal standing,  until quite recently. But the latter is finding it increasingly difficult to cope with the hordes of the international terrorist international, which has torn Syria apart in a free and easy manner against the backdrop of the declaration of the local ruling regime that it does not correspond "to the standards of Western democracy". After many days of fierce fighting, the IS fighters have managed to take the ancient Syrian city of Palmyra under their control, which is one of the treasures of human civilisation.
Nevertheless, even the Western centres admit that Syria's government troops are one of the forces that can realistically withstand the further advance of the IS fighters. It is not accidental that over the last few months the USA and the European Union have considerably toned down the ratcheting up of anti-Assad rhetoric, acknowledging that the domination of international terrorism on the land of ancient Mesopotamia presents itself as the only alternative to plans for regime change in Syria that they have spent years hatching.
It is noteworthy that US Special Envoy for Syria Daniel Rubenstein's visit to Moscow a few days ago reveals Washington's concern regarding the strengthening influence of "Islamic State" and the other radical groupings in Syria and the neighbouring countries. The American envoy stressed the pressing need for the extremist groupings to be suppressed as soon as possible, noting both the need for direct military operations as well as for a political settlement that takes into account the lawful demands of the Syrian people. When the meeting between Rubenstein and the Russian Deputy Foreign Minister Mikhail Bogdanov ended, the US State Department made a statement that the United States is reckoning on a joint effort with Russia and the international community aimed at achieving the stable transitional process in Syria, needed "to overcome the crisis and assist in vanquishing the threat of extremism".
Just as the visit by US Secretary of State John Kerry to Sochi, where he was received by Russian President Vladimir Putin, had loud resonance in political circles, the American special envoy's talks in Moscow confirmed Washington's willingness to work together with Russia in fighting international terrorism, even in spite of the ever deepening contradictions between the two powers in relation to the Ukrainian crisis.
Moreover, the "genie" of terrorism, which has been let out of the bottle, largely as a result of the West's "anti-dictator" military operations, keeps on spreading extensively in the countries of the victorious "Arab revolution". While the international coalition is attempting to combat IS in Iraq and Syria, the adherents of "Islamic State, are strengthening their positions in other countries, in particular
Libya. The Pentagon has frankly acknowledged that the "fighters of Islamic State" now have an operational presence in Libya and they intend to turn the country into their African centre of operations".
In confirming the tendency revealed by the American Defence Department, the influential American publication "The Wall Street Journal" has emphasized that the strengthening of IS positions  in North Africa has become the first real manifestation of IS's broadening sphere of activity beyond the Middle East.
IS is moreover gaining successes in other directions. A few days ago, a double terrorist act, which killed 10 people, took place in the Afghan city of Jalalabad. For the first time in Afghanistan's most recent history "Islamic State" claimed responsibility for the explosions. In so doing, the grouping which has up until now been active in the countries of the Arab world, has entered the expanses of Central Asia. Information is coming in from Afghanistan and Pakistan that increasing numbers of local radical Islamists, primarily from the "Taliban" movement, are swearing their loyalty to "Islamic State". True, this process is not without its complications, as witnessed by reports of ever more frequent clashes between IS fighters and the Taliban as well. In particular, fighting has been recorded in the districts of Kot and Achin.
A whole series of circumstances are mentioned as reasons for the differences between the Taliban and "Islamic State" that we have learned about. Thus, the "Taliban" leaders are not hiding their dissatisfaction with the fact that "Islamic State", which possesses many more financial opportunities than the "Taliban", are recruiting young Afghans into their ranks, including trained fighters and field commanders.
Drug trafficking is yet another sphere in which there are clashes of interests. The Afghan president's national security adviser, Mohammad Hanif Atmar, recently stated that the "Islamic State" grouping can compete with the Taliban, because it is interested in wresting control over the production of banned crops. Essentially, IS and the Taliban have started to fight over sharing up the Afghan narcotics market, which naturally does not facilitate the development of idyllic relations between the two extremist organisations.
But the main reason for the turf war between the Taliban and IS fighters is the one fundamental difference in the list of aims being pursued by them. Although both organisations are acting under the banner of Wahhabism, "Islamic State" is setting itself a much broader target, namely that of setting up an Islamic Caliphate under their own aegis, i.e. asserting their power throughout the Muslim East. For the "Taliban" it is sufficient to strengthen their foot-hold on a local level, within the limits of Afghanistan and the Pakistani province of Waziristan, in connection with which they are adherents of Mullah Omar and perceive IS's attempts to muscle in on their "inherited estate" with extraordinary fervour.
Moreover, the ideological and political essence and strategic aspiration of IS and the "Taliban" is largely similar, in connection with which the talk about them allegedly declaring a jihad on one another, which has been extensively whipped up by the Western media, may be considered to be just throw-away  news. All kinds of guesses can be hazarded as to the motives for the latter. But attention can be drawn to the fact that reports on confrontations between the Taliban and IS fighters have been extensively circulated on the eve of the spring offensive "against the foreign occupation" declared by the "Taliban". The occupation itself (like the unstoppable tide of radical religious extremism) is yet another similar link in implementing the "Greater Middle East" geopolitical project by the leading world centres.