"SÜLHƏ PƏNCƏRƏ"ni BAĞLAYANLAR
Ermənistanın siyasi elitası Gürcüstanla mehriban qonşuluq münasibətlərini qoruyub-saxlamaq iqtidarında deyil
Ermənistan KIV ölkənin baş naziri Ovik Abramyanın Batumiyə səfərinə geniş yer ayırıb. Abramyan Batumidə gürcüstanlı həmkarı İrakli Qaribaşvili ilə görüşüb. İrəvanda deyirlər ki, Abramyan və onu müşayiət edən şəxslər Gürcüstana gürcü tərəfinin göndərdiyi özəl təyyarə ilə uçublar. Bu, bəziləri tərəfindən Gürcüstanın xoşməramlı addımı sayılsa da, fərqli düşünənlər də var. Onların fikrincə, bu, Ermənistan aviasiyasında yaşanmaqda olan böhranla əlaqədar, qaçılmaz addım olub. Xatırladaq ki, Ermənistanın növbəti milli aviasiya daşımaları şirkəti də müflis olub, daha biri isə hələ də uçuşlara başlaya bilmir.
Səfər çərçivəsində iqtisadi gündəmdə son dərəcə məhdud olub. Tərəflər Ermənistan-Gürcüstan sərhədində yeni nəzarət-keçid məntəqəsinin və körpünün inşasına dair razılığa gəliblər. Layihənin büdcəsi də kifayət qədər kiçikdir - 10 milyon avro.
Amma nəzərə almaq lazımdır ki, İrəvanda Abramyanın Batumi səfərindən daha çox gözlənilən heç də iqtisadi nəticələr deyildi. Məlum olduğu kimi, Ermənistan nə investisiya kapitalına, nə investisiya baxımından cəlbediciliyə malikdir. Bu baxımdan səfərdən daha çox "siyasi irəliləyiş" gözlənilirdi. Çünki bu səfərdən bir müddət əvvəl Tiflis ilə İrəvan arasında böyük siyasi qalmaqal yaşanmışdı.
Məsələ ondadır ki, mayın 3-də Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində "parlament seçkisi" adlı tamaşa təşkil edib. Regionun praktiki olaraq, bütün önəmli "oyunçuları", həmçinin Avropa Ittifaqı, Minsk Qrupu və ABŞ Dövlət Departamenti bu "seçki"ni tanımadıqlarını bəyan ediblər. Məsələ ilə bağlı Gürcüstan Xarici İşlər Nazirliyi də bəyanatla çıxış edib. Tiflis Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini, Dağlıq Qarabağda keçirilmiş "parlament seçkisi"ni tanımadığını bildirib. "Gürcüstanın Xarici İşlər Nazirliyi Azərbaycan Respublikasının suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə dəstəyini təsdiq edir, 2015-ci il mayın 3-də Azərbaycan Respublikasının bölgəsi olan Dağlıq Qarabağda keçirilmiş "parlament seçkisi"ni tanımır", - deyə nazirliyin bəyanatında bildirilir.
Bunun ardınca Gürcüstanda xoş olmayan sensasiya yaşanıb. "Osetin radiosu" Xankəndidə "Cənubi Osetiya parlamentinin spikeri" Anatoli Bibilovla Ermənistan parlamentinin sədri Qalust Saakyan arasında işgüzar görüşün keçirildiyinə dair xəbər yayıb. Sxinvalidən gələn məlumata görə, Bibilov Saakyanın dəvətilə tanınmamış "Dağlıq Qarabağ Respublikası"na (dırnaq işarəsi müəllifə məxsusdur - red.) işgüzar səfərə yollanıb. Səfər zamanı o, "parlament seçkisi"ni izləyən müşahidə missiyası kimi də çıxış edib. Görüş zamanı isə Bibilov Saakyanı 1 May münasibətilə təbrik edib. Onlar "iki ölkə arasında münasibətlərin dostluq xarakteri daşıdığını" bildiriblər. Buyerdə qeyd edək ki, Ermənistan formal olaraq, Cənubi Osetiyanı müstəqil dövlət kimi tanımayıb.
Tiflis də əvvəlcə bu xəbərə inanmayıblar. Gürcüstanın Ermənistandakı səfirindən vəziyyətə aydınlıq gətirməsi istənilib. Və sonda Ermənistan parlamentinin mətbuat katibi Arsen Babayan etiraf etmək məcburiyyətində qalıb: "Bəli, görüş olub, lakin o, özəl xarakter daşıyıb, görüşdə hər hansı rəsmi müzakirələr aparılmayıb. İki nəfər arasında özəl görüş siyasi mövqelərə heç bir təsir göstərə bilməz". Görüşün "qeyri-rəsmi" olduğunu Ermənistanın tiflisdəki səfirliyi də bəyan edib.
Amma bütün bunlar Gürcüstana mövzunu bağlamaq üçün kifayət etməyib. Ermənistanın Gürcüstandakı səfiri Yuri Vardanyan XIN-ə dəvət olunub, Gürcüstan xarici işlər nazirinin müavini Qiqi Qiqiadze sözügedən görüşün "Gürcüstanla Ermənistan arasındakı ənənəvi dostluq münasibətlərinin ruhuna uyğun olmadığını, ikitərəfli münasibətlərə zərbə vurduğunu" bildirib. Məlumata görə, "Ermənistan səfiri baş verənlərdən təəssüfünü bildirib, Gürcüstanın mövqeyinin dərhal İrəvana çatdırılacağını deyib". Bunun ardınca İrakli Qaribaşvili ilə Ovik Abramyan arasında telefon danışığı olub: "Ermənistanın baş naziri həmkarının nəzərinə çatdırıb ki, Anatoli Bibilov Qarabağa qeyri-iş günü səfər edib və bu, şəxsi xarakter daşıyıb. Onun Qalust Saakyanla görüşü də özəl xarakterli qeyri-formal ünsiyyət olub. Görüşdə işgüzar mövzulara toxunulmayıb, Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərilə bağlı heç bir müzakirə aparılmayıb", - deyə Tiflisdən verilən məlumatda bildirilir. Bir sözlə, qalmaqal böyük zəhmət hesabına da olsa, ört-basdır edilib. Lakin səfərə hazırlıq dövründə və səfər zamanı daha bir qalmaqal baş verib: Avropa Şurasınin XIN başçılarının müavinləri komitəsinin iclasında Ermənistandan olan nümayəndə heyəti Rusiya ilə Gürcüstanın Abxaziya və Cənubi Osetiya regionları arasında imzalanmış "müqavilələr"in pisləndiyi bəyanatı dəstəkləməkdən imtina edib. Avropa Şurası hesab edir ki, bu sənədlər Gürcüstanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü pozur, onların hüquqi əsası yoxdur və müqavilələr ərazi bütövlüyü prinsipinə, Rusiyanın beynəlxalq öhdəliklərinə, o cümlədən 2008-ci il avqustun 12-də imzalanmış atəşkəs razılaşmasına ziddir. Amma sən demə, İrəvanın bu məsələ ilə bağlı öz mövqeyi varmış.
Şübhəsiz ki, erməni diplomatiyası bu cür qalmaqallarla hələ çox qarşılaşacaq. Bunun səbəblərindən biri də odur ki, İrəvanda hər hansı dövlətin ərazi bütövlüyünə qarşı hörmətsizliyi sadəcə, yolverilməz hal saymırlar. Üstəlik, Ermənistan-Gürcüstan münasibətləri kifayət qədər incə mövzudur. Birincisi, erməni diasporu lap əvvəldən yalnız Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinə deyil, Gürcüstanın ermənilərin sıx yaşadıqları Cavaxetiya regionuna da iddialar irəli sürür. Əksər ekspertlər əmindirlər ki, iki ölkə arasında davam etməkdə olan kilsə münaqişəsində də söhbət ərazi iddialarından gedir. İrəvanda Cavaxetiyanın elə bu gün "öz müqəddəratını təyin etməsinə yardım göstərməyə hazır olan" kifayət qədər nüfuzlu qruplar və qüvvələr var. Bununla yanaşı, İrəvanda onu da anlayırlar ki, Azərbaycanla "dondurulmuş münaqişə"nin yaşandığı, Türkiyə ilə isə sərhədlərin bağlı olduğu hazırkı şəraitdə Gürcüstan Ermənistan üçün "dünyaya yeganə pəncərə"dir. Ermənistanla Rusiya, Avropa ölkələri, Yaxın Şərq arasında tranzit daşımaları məhz Gürcüstan ərazisi vasitəsilə həyata keçirilir. Doğrudur, onun İranla da ümumi sərhədi var. Lakin bu istiqamətdə nəqliyyat infrastrukturu lazımi səviyyədə inkişaf etməyib. İki ölkə arasında dəmir yolu əlaqəsi də yoxdur. Aydındır ki, Abxaziya və Cənubi Osetiya münaqişələri fonunda Gürcüstan da Ermənistanla sərhəddə vəziyyətin gərginləşməsini istəmir. Amma, bu məsələnin "qiyməti" Tiflis ilə İrəvan üçün tamamilə fərqlidir. Sanki bütün bu məqamlar İrəvanla Tiflisin daha yaxın münasibətlər qurmağa sövq etməli idi. Amma...
Bu yerdə sanki Ermənistan-Gürcüstan münasibətlərinə birbaşa aidiyyatı olmayan bir reallığı vurğulamaq lazımdır. Məlum olduğu kimi, İrəvan Moskvanın müttəfiqidir. Gürcüstanla Rusiya arasınd aisə 2008-ci ildə yaşanmış "beş günlük müharibə"dən sonra münasibətlər son dərəcə gərgindir. Sanki "üçüncü ölkə"nin başqalarına aid münaqişəyə müdaxilə etməmək, hər iki tərəflə normal münasibətlər saxlamaq üçün bütün imkanları var. Məsələn, Bakı Rusiya və Gürcüstanla münasibətlərdə məhz bu cür davranır. Lakin Azərbaycan özünü dolandıran ölkədir və o, öz milli maraqlarına əsaslanan xarici siyasət yürütmək iqtidarındadır. Ermənistanın isə Rusiyanın yardımları olmadan yaşamaq şansı yoxdur. 2008-ci ildə İrəvan Cənubi Osetiya və Abxaziyanın müstəqilliklərini tanımadaqdan imtina edib. Rusiyanın Gürcüstana qarşı atdığı addımları pisləmək isə İrəvanın bacaracağı iş deyil. Çünki ermənilər Rusiyanın onlardan hətta cüzi narazılığının belə, nələrə aparıb çıxara biləcəyini yaxşı bilirlər. Demək, erməni isteblişmentində həmişə olduğu kimi, yenə də "gürcü məsələsi"nə adekvat cavab yoxdur.

ЗАКРЫВАЯ "ОКНО В МИР"
Армянские СМИ подробно освещают визит премьер-министра своей страны Овика Абрамяна в Батуми, где он встретился со своим коллегой - премьер-министром Грузии Ираклием Гарибашвили. Как отметили в Ереване, Абрамян и сопровождающие его лица отправились в Грузию на частном самолете, отправленном грузинской стороной. Одни увидели в этом добрую волю грузинской стороны, другие - неизбежный результат кризисной ситуации в армянской авиации: в этой стране, напомним, обанкротился очередной национальный авиаперевозчик, а следующий все никак не может "встать на крыло".
Экономическая повестка дня тоже оказалась весьма скромной. Стороны договорились о строительстве нового моста и нового КПП на границе Армении и Грузии. Бюджет проекта, откровенно говоря, достаточно скромный - 10 млн. евро.
Однако следует сказать, что в Ереване от визита Абрамяна в Батуми ждали не столько экономических результатов - Армения, как известно, не располагает ни инвестиционным капиталом, ни инвестиционной привлекательностью, - а "прорыва" политического. Визиту Абрамяна в Грузию предшествовал масштабный политический скандал между Тбилиси и Ереваном.
Дело в том, что 3 мая на оккупированных азербайджанских землях Армения устроила фарс под названием "парламентские выборы". Об их непризнании объявили практически все значимые в регионе "игроки", включая Евросоюз, Минскую группу и Госдепартамент США. Со своим заявлением выступил и МИД Грузии. В Тбилиси выразили поддержку территориальной целостности Азербайджана, отметив, что не признают т.н. "парламентские выборы" в Нагорном Карабахе. "Министерство иностранных дел Грузии подтверждает поддержку в отношении суверенитета и территориальной целостности Азербайджанской Республики и не признает т.н. "парламентские выборы", проведенные 3 мая 2015 года в регионе Азербайджанской Республики - Нагорный Карабах".
А затем в Грузии грянула неприятная сенсация. "Осетинское радио" известило, что в Ханкенди состоялась рабочая встреча "спикера парламента Южной Осетии" Анатолия Бибилова с председателем Национального собрания Республики Армения Галустом Саакяном. Как поясняли в Цхинвали, Бибилов по приглашению Саакяна находился с рабочим визитом в самопровозглашенной "Нагорно-Карабахской Республике" (здесь и далее кавычки наши. - Ред.), а также осуществлял на местных "выборах" наблюдательную миссию. В ходе встречи Бибилов поздравил Саакяна с Первомаем. Собеседники "подчеркнули дружественный характер отношений двух стран". При этом, напомним, формально Армения Южную Осетию не признала.
В Тбилиси первоначально этим сообщениям просто не поверили. Послу Грузии в Армении поручили прояснить ситуацию. Затем пресс-спикер парламента Армении Арсен Бабаян вынужден был признать: да, встреча состоялась, но она "носила частный характер. Никаких официальных вопросов не обсуждалось. Частные встречи двух лиц не могут каким-либо образом отразиться на политических позициях". О том, что встреча была "неофициальной", заявило и посольство Армении в Тбилиси.
В Грузии, однако, ставить точку не торопились. Посол Армении в Грузии Юрий Варданян был вызван в МИД, где заместитель министра иностранных дел Грузии Гиги Гигиадзе заявил, что вышеупомянутая встреча "противоречит традиционному дружественному духу между Грузией и Арменией и наносит вред двусторонним отношениям". Как сообщалось, "посол Армении выразил сожаление в связи с произошедшим и заявил, что позиция Грузии незамедлительно будет передана Еревану". Затем между Ираклием Гарибашвили и Овиком Абрамяном состоялся телефонный разговор: "Как разъяснил премьер-министр Армении главе правительства Грузии по телефону, Анатолий Бибилов находился в Карабахе не в рабочий день, с частным визитом и у него состоялась неформальная коммуникация частного характера с Галустом Саакяном. На встрече не обсуждались деловые темы, в том числе и вопросы, связанные с оккупированными территориями Грузии", - сообщили в Тбилиси. Словом, скандал с превеликим трудом замяли. Но пока готовился и осуществлялся визит, случился еще один скандал: на заседании комитета заместителей министров иностранных дел Совета Европы делегация Армении отказалась поддержать заявление, где осуждались так называемые "договоры", подписанные между Российской Федерацией и регионами Грузии - Абхазией и Южной Осетией. Эти документы, по мнению СЕ, грубо нарушают суверенитет и территориальную целостность Грузии, не имеют юридической силы и противоречат принципам территориальной целостности и международным обязательствам Российской Федерации, включая соглашение о прекращении огня от 12 августа 2008 года. Но у Еревана здесь оказалась своя особая позиция.
Без сомнения, что с подобными скандалами армянская дипломатия столкнется еще не раз - и в немалой степени потому, что в Ереване просто не считают чем-то недопустимым неуважение к территориальной целостности других государств. Плюс ко всему отношения Армении и Грузии - вообще тема деликатная. С одной стороны, в кругах армянской диаспоры с самого начала претензии предъявляли не только на азербайджанский Карабах, но и на грузинскую Джавахетию, где также высок процент этнических армян. Территориальный подтекст, уверены многие эксперты, наличествует и в тлеющем между двумя странами церковном конфликте. В Ереване имеются весьма влиятельные силы и группировки, готовые хоть сегодня "способствовать самоопределению" армян Джавахетии.
При этом, однако, в Ереване осознают, что на фоне "замороженной войны" с Азербайджаном и закрытой границы с Турцией Грузия для Армении, по сути, единственное "окно в мир". По грузинской территории осуществляются транзитные перевозки Армении и с Россией, и со странами Европы, и с Ближним Востоком. Есть, правда, граница с Ираном, но транспортная инфраструктура в "иранском" направлении развита слабо. Железнодорожного сообщения между двумя странами нет. Понятно, что на фоне конфликтов в Абхазии и Южной Осетии в обострении ситуации на границе с Арменией не заинтересована и Грузия, но "цена вопроса" для Тбилиси и Еревана не совпадает. Казалось бы, все эти соображения должны подтолкнуть Ереван и Тбилиси навстречу друг другу, но…
Здесь, пожалуй, необходимо напомнить о реалиях, которые прямого отношения к армяно-грузинской повестке дня как бы и не имеют. Армения, как известно, - союзник России. А у Грузии с РФ, в особенности после "пятидневной войны" 2008 года, отношения весьма напряженные. Вроде бы у "третьей страны" сколько угодно возможностей не вмешиваться в чужой конфликт и сохранять нормальные отношения с обеими сторонами. Именно эту задачу применительно к России и Грузии успешно решают в Баку. Но Азербайджан - страна самодостаточная и может позволить себе такую роскошь, как внешняя политика, основанная на собственных национальных интересах. А вот в случае с Арменией, которая просто не выживет без экономической "подпитки" со стороны России, ситуация уже принципиально иная. В 2008 году Ереван отказался признать независимость Южной Осетии и Абхазии, но вот осудить дальнейшие шаги России - на это в Армении уже не решаются, прекрасно понимая, какими окажутся для страны последствия даже небольшого недовольства со стороны России. А это значит, что у армянского истеблишмента по-прежнему нет адекватного ответа на "грузинский вопрос".