CÜDOÇULAR LİSSABONU FƏTH ETDİLƏR...
Lissabonda keçirilən cüdo üzrə Dünya Çempionatında Azərbaycan cüdoçuları iki medal qazandılar. Portuqaliyadakı tatami üzərində Elxan Məmmədov (90 kq) və Kifayət Qasımova (57 kq) fərqləndilər və müvafiq olaraq, gümüş və bürünc medal əldə etdilər ki, bununla da Pekinə lisenziyanı təmin etdilər.
Bununla yanaşı, Ramil Qasımov (66 kq), Mehman Əzizov (81 kq) və Mövlud Mirəliyev (100 kq) parlaq nəticə göstərməsələr də, minimum məqsədə çataraq Pekinə vəsiqə qazandılar.
Cəmi bir neçə ildir kontinental cüdonun elitasına yüksəlmiş E.Məmmədovun döyüşü daha çox məmnunedici oldu. Xüsusilə, onun dünya çempionu İrakli Serikadzeyə qarşı yarımfinaldakı qarşılaşmasını qeyd etmək lazımdır. Xatırladaq ki, son dövrlərdə idmançımız bu rəqibinə iki dəfə məğlub olmuşdu. Portuqaliyada isə Məmmədov gürcü idmançıdan inamlı revanş ala və əsas mükafat uğrunda iddiasını davam etdirə bildi. Lakin yarımfinal idmançımızı çox yordu və hollandiyalı, Elxanın Moskvada keçirilən Dünya Superkubokunda üstələdiyi Mark Xuzinqa bu dəfə əsas mükafata sahib çıxdı.
Bununla yanaşı, turnirdə əldə olunan nəticə E.Məmmədov üçün, xüsusilə də Olimpiadanın başlanmasına az bir müddət qalmış özünəməxsus katalizator rolu oynaya bilər.
Ard-arda üç medal
Öz növbəsində K.Qasımova Azərbaycan cüdosu tarixində yeni səhifə açdı. Belə ki, onadək qitə forumlarında heç bir idmançı ard-arda üç medal qazana bilməmişdi. Qeyd edək ki, Qasımova turnirə iki həftə qalmış çiynindən zədə aldığı üçün onun, ümumiyyətlə, yarışa qatılacağı sual altında idi. O, faktik olaraq, məşq etmirdi. Lakin "Avro-2008"in lisenziyalı turnir olması, orada iştirakı az qala məcburi edirdi. Beləliklə, Lissabonda finala yüksəlmək şansını son anda əldən verən Kifayət Avropa Cüdo Birliyinin (EJU) reytinqində aparıcı yerlərdən birini əbəs yerə tutmadığını sübut etdi.
Finalın bir addımlığında olarkən Qasımovanın qarşısına indiyədək dəfələrlə məğlub etdiyi avstriyalı Sabrina Filmozer çıxdı və rəqib bu dəfə üstün oldu. Onu da qeyd edək ki, Avstriya idmançısı həlledici fəndi qarşılaşmanın sonuna 5 saniyə qalmış işlətdi və bununla da Kifayəti xal hesabında üstələyərək, ona Pekinə vəsiqə qazandıracaq gümüş mükafatı əldə etmək imkanı vermədi.
Hadisələrin sonrakı gedişi göstərdi ki, idmançımız yarışın qızıl medal sahibinə məğlub olub. Belə ki, finalda Filmozer məğlubedilməz hesab olunan ispan İzabell Fernandesi üstələdi. Qeyd edək ki, sonuncu hələ Barselonada keçirilmiş Olimpiada-90-nın iştirakçısıdır.
Kifayətin çıxışına qayıdaraq qeyd edək ki, o özünün bürünc qazanmaq şansından mükəmməl yararlanaraq, təsəlliverici qarşılaşmada italiyalı Culiya Kvantavallini üstələdi.
Beləliklə, K.Qasımova karyerasında ikinci dəfə Avropa çempionatında üçüncü yeri qazandı. Onun bu turnirdə əldə etdiyi ən yaxşı nəticə isə iki il əvvəl əldə etdiyi "gümüş"dür. Odur ki Qasımovanın heyrət doğuran sabitliyinə yalnız həsəd aparmaq olar. "Düzünü desəm, püşkün nəticəsinə baxan zaman mən düşündüm ki, turnirdə kifayət qədər uzağa gedə bilərəm. Belə də oldu. Odur ki üçüncülük gözlənilməzlik olmadı", - deyən Kifayət bildirib. - "Avropa Cüdo Birliyinin hazırkı reytinqində mən ilk beşlikdə yer alıram, hansı ki bu beşlik Pekinə vakansiya verir. Mənim cədvəldəki mövqeyim kifayət qədər möhkəmdir. Hələ Lissabona gedənədək 99% əminliklə söyləmək olardı ki, mən Olimpiadaya vəsiqə qazanacağam. Xüsusilə də nəzərə almaq lazımdır ki, Olimpiadaya seçmə mərhələdə mən bir neçə yarışın mükafatçısı olmuşdum. Onların arasında Dünya Superkuboku və Dünya Kuboku da var idi. Beləliklə, Avropa çempionatında lisenziyanı rəsmiləşdirmək qalırdı ki, bu baxımdan o çox vacib idi".
Azərbaycanlı digər cüdoçular isə yaxşı imkanların olmasına baxmayaraq, medal qazana bilmədilər. Məsələn, Braziliyada keçirilmiş son mundialda "gümüş" əldə etmiş Elnur Məmmədli Portuqaliyaya planetin güclü cüdoçuları ranqında yollansa da, nəticə əldə etmədi. Elnurun Avro-2006-ın finalında üstələdiyi fransalı Daniel Fernandes bu dəfə cüdoçumuzun yolunu kəsdi. Fransalının daha uğurlu çıxışı Elnurun ilk üçlüyə düşməsinə belə imkan vermədi.
Hər halda, bir çox cüdoçular üçün Avropa çempionatı tamam başqa motivasiyanın hökm sürəcəyi Pekin Olimpiadasına hazırlıq mərhələsi idi. Bunu Çinə "idman qəzəbi" ilə yollanacağını deyən Elnur da təsdiqləyib. "Bu, nəyisə proqnozlaşdırmağın mümkün olmadığı idmandır. Bu gün qalib gəlsən də, səhəri gün məğlub ola bilərsən. Bu, normaldır və sadəcə lazımi nəticəni əldə etmək üçün vacib turnir ərəfəsində formanın pikində olmalısan. Odur ki mən öz sözümü Olimpiadada deyəcəyəm", - deyə E.Məmmədli qeyd edib.
Xüsusi mükafat
Elxan Məmmədovun çıxışına qayıdaraq, qeyd edək ki, Lissabondakı uğur onun karyerasında ilk əhəmiyyətli nəticədir. "Mənə ən xoş olan odur ki, mənim və məşqçilərin zəhməti hədər getmədi. Bu iki ildə biz uzun yol qət etdik və mən Avro-2008-də medal qazandığım üçün şadam. Əlbəttə, mən kubok və superkuboklarda ilk üçlüyə girmişəm, amma Avropa çempionatının mükafatı fərqlidir. Burada zəif rəqib olmur. Bununla yanaşı, həm də ona sevinirəm ki, Lissabonda Pekinə vəsiqə məsələsini birdəfəlik həll etdim və artıq Olimpiadada iştirak edəcəyəm", - deyə Elxan bildirir.
Onun sözlərinə görə, Avro-2008-də dönüş anı yarımfinalda gürcü İrakli Serekidzeyə qarşı döyüş olub: "Doğrudur, son dövrdə mən İrakliyə iki dəfə məğlub olmuşam - Braziliyada keçirilən Dünya Çempionatında və Gürcüstandakı Dünya Kubokunda. O, çox texnikalı idmançıdır, öz döyüşünü rəqibə qəbul etdirməyə çalışır və bu səbəbdən onunla qarşılaşma həmişə dramatik keçir. Əgər İrakli dünya çempionudursa, başqa cür necə ola bilər ki? Lakin onun da zəif nöqtələri var və mən İrakli ilə döyüş təcrübəm olduğu üçün döyüşü necə qurmaq lazım olduğunu bilirdim. Nəticədə, onu əks-hücumda yaxalaya və qalib gələ bildim. Bu qarşılaşmaya xeyli güc sərf etdim və nəticədə finalda Mark Xuzinqaya qarşı gücüm kifayət etmədi".
Qeyd edək ki, həlledici döyüşdə Elxanın bir fəndi hakim tərəfindən qeydə alınmadı. Elxan rəqibini parter vəziyyətində saxladı ki, hakimin biri onun fəndi davam etdirməsinə işarə versə də, əsas hakim başqa cür düşündü. "İstənilən halda Markın böyük təcrübəsi və titulları öz təsirini göstərir. O, dəfələrlə Avropa və dünya çempionu olub, olimpiadalarda medal qazanıb. Odur ki Xuzinqa bütün bu göstəricilərə görə, məni arxada qoyur. Axı mən yüksək səviyyədə yarışlara hələ yeni başlamışam", - deyə E.Məmmədov qeyd edib.
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan millisi Olimpiadaya qatılacaq cüdoçuların sayına görə rekord müəyyənləşdirib. Millimiz indiyədək analoji yarışda belə geniş tərkibdə iştirak etməyib və bu, idmançıların medal şanslarının daha çox olması anlamına gəlir. Amma Olimpiada xüsusi yarışdır və burada çox şeyi yalnız səviyyə və ustalıq yox, həm də psixoloji hazırlıq həll edir.
Azərbaycan cüdoçularının uğurunu Gənclər və İdman Nazirliyinin idman şöbəsinin rəhbəri Mirkamil Rəhimov da qeyd edib. O, cüdoçuların yeni səviyyəyə yüksəldiklərini söyləyib. "Hər şey müqayisədə anlaşılır. Özünüz qiymət verin. Biz Afinada üç idmançı ilə təmsil olunurduqsa, qarşıdan gələn yarışa altı idmançı ilə qatılacağıq. Bu, irəliyə atılmış böyük addımdır", - deyə o qeyd edib. Bununla yanaşı, şöbə müdiri qeyd edib ki, millinin baş məşqçisi Ağayar Axundzadəyə tam etimad göstərilir və onun işinin nəticəsi göz qarşısındadır: "Məşqçi heyətinin uğurlu fəaliyyətinin əsas göstəricilərindən biri Olimpiadaya vəsiqə qazanmış atletlərin sayıdır. Olimpiada özü isə elə bir yarışdır ki, orada hər şey baş verə bilər. Altı medal qazana da, tamamilə əliboş qala da bilərik".
Rəhimov onu da bildirib ki, Kifayət Qasımovanın son uğuru böyüməkdə olan nəsil üçün nümunə ola və ölkədə qadın cüdosunun məşhurlmaşmasına təsir göstərə bilər: "Kifayət mükəmməl çıxış edir və müəyyən fasilədən sonra Azərbaycanın Olimpiadada qadın cüdoçu ilə təmsil olunacağı əbəs yerə deyil".
Hələliksə, komanda Kislovodska bərpa təliminə yollanıb, bunun ardınca onu Moskvada Dünya Superkuboku, daha sonra isə Fransada təlim gözləyir. Odur ki millinin darıxmağa boş vaxtı yoxdur. Üstəlik, Olimpiadanın başlanmasına çox az vaxt qalıb - artıq aylar da yox, günlər...

ДЗЮДОИСТЫ ПОКОРИЛИ ЛИССАБОН,
Две медали принес сборной Азербайджана чемпионат Европы по дзюдо, завершившийся в Лиссабоне. На португальском татами отличились Эльхан Мамедов (90 кг) и Кифаят Гасымова (57 кг), завоевавшие, соответственно, серебряную и бронзовую награды и оформившие лицензии в Пекин. Также пропуск на Игры получили Рамиль Гасымов (66 кг), Мехман Азизов (81 кг) и Мовлуд Миралиев (100 кг), которые хотя и не блистали, но смогли выполнить задачу-минимум.
Больше всего порадовала борьба Э.Мамедова, который в течение буквально пары лет пробился в элиту континентального дзюдо. Особенно стоит отметить его полуфинальную схватку против чемпиона мира Ираклия Церекидзе, которому он за последнее время дважды проигрывал. Но в Португалии наш атлет смог взять у грузина убедительный реванш и оспорить главную награду. Правда, полуфинал отнял у него много сил, и титулованный голландец Марк Хузинга, которого он побеждал на Суперкубке мира в Москве, смог взять верх. Однако результат должен стать своеобразным катализатором веры в свои силы для Эльхана, тем более в преддверии старта Олимпиады.
Три медали подряд
В свою очередь К.Гасымова открыла новую страницу в истории азербайджанского дзюдо, так как до нее три медали подряд на континентальных форумах еще никому не удавалось выигрывать. При этом ее выступление на соревновании вообще находилось под вопросом, учитывая травму плеча, полученную Гасымовой за две недели до начала старта. Спортсменка фактически не тренировалась, однако лицензионный статус Евро-2008 не позволял пропустить соревнование. Кифаят в Лиссабоне доказала, что не зря находится на ведущих ролях в рейтинге Европейского союза дзюдо (EJU), едва не выйдя в финал. В шаге от решающей схватки ей противостояла австрийка Сабрина Фильмозер, которую Гасымова неоднократно побеждала, однако на сей раз соперница взяла верх. Причем решающий прием она провела за пять секунд до конца встречи, лишив Кифаят преимущества в счете и,  соответственно, как минимум серебряной награды.
Дальнейшие события показали, что наша спортсменка проиграла будущей золотой медалистке чемпионата, в финале одержавшей чистую победу над казавшейся непобедимой испанкой Изабель Фернандес, которая выступала еще на Олимпиаде-90 в Барселоне. Возвращаясь к Кифаят, надо отметить, что она с блеском воспользовалась своим бронзовым шансом, выиграв в утешительной схватке иппоном у Джулии Квантавалли из Италии. Таким образом, она во второй раз в своей карьере заняла третье место на чемпионате Европы, а ее лучшим достижением на этом соревновании является "серебро" двухгодичной давности. Так что потрясающей стабильности Кифаят можно только позавидовать. "Честно говоря, когда я взглянула на жеребьевку, то поняла, что могу далеко продвинуться по турнирной сетке. Так и получилось. Так что в какой-то степени третье место не стало большой неожиданностью", - сказала Гасымова, намекая на свою травму. "В текущем рейтинге Европейского союза дзюдо (EJU) я иду в первой пятерке, которая и получила вакансии в Пекин. Мои позиции в табели о рангах довольно крепки. Еще до отъезда в Лиссабон можно было сказать с уверенностью на 99%, что я поеду на Олимпиаду. Тем более что по ходу отбора на Игры я становилась призером ряда лицензионных соревнований, в числе которых суперкубки мира и кубки мира, набирая зачетные очки и улучшая позицию в табели о рангах. Оставалось лишь официально оформить лицензию на чемпионате Европы, который с этой точки зрения являлся очень важным стартом", - заметила К.Гасымова.
Между тем остальные азербайджанские дзюдоисты не смогли побороться за медали, хотя предпосылки для этого были. К примеру, Эльнур Мамедли прибыл в Португалию в ранге сильнейшего дзюдоиста планеты, учитывая результаты последнего мундиаля в Бразилии, где он выиграл "серебро". Однако в Португалии непреодолимым препятствием на пути дзюдоиста стал француз Даниэль Фернандес, у которого Эльнур выигрывал в победном для себя финале Евро-2006. Но на сей раз соперник оказался удачливее, и Мамедли не смог попасть в первую тройку, уступив тому обиднейшим образом. Впрочем, для многих дзюдоистов чемпионат Европы стал всего лишь этапом подготовки к Олимпиаде в Пекине, где мотивация уже будет совершенно другой. Это отметил и сам Эльнур, сказав, что отправится на Игры по-спортивному злым. "Это спорт, где невозможно ничего спрогнозировать. Сегодня ты выиграл, а завтра можешь проиграть. Это нормально, необходимо лишь подходить на пике формы к важным стартам, чтобы добывать необходимый результат. Так что свое слово я скажу на Олимпиаде", - подчеркнул Э.Мамедли.
Особенная награда
Возвращаясь к Э.Мамедову, надо сказать, что успех в Лиссабоне стал для него первым значимым в карьере. "Больше всего мне приятно то обстоятельство, что мой труд и труд тренеров не пропали даром. За эти два года мы прошли большой путь, и я рад, что смог выиграть медаль на Евро-2008. Конечно, я попадал в тройку и на суперкубках, и кубках мира, но награда чемпионата Европы нечто особенное. Здесь слабых соперников не бывает. При этом радуюсь и тому, что в Лиссабоне я окончательно оформил свою лицензию в Пекин и теперь выступлю на Олимпиаде", - поделился Эльхан. Также он подчеркнул, что переломной на Евро-2008 стала полуфинальная схватка против грузина Ираклия Церекидзе. "Да, я дважды проигрывал Ираклию за последнее время - на чемпионате мира в Бразилии, а также на Кубке мира в Грузии. Он очень техничный спортсмен, пытается навязать свою борьбу соперникам, так что встречи с ним всегда проходят драматично. Да и как может быть иначе, ведь Ираклий Церекидзе является чемпионом мира. Однако у него тоже есть свои слабые места, к тому же, имея опыт выхода на татами против Ираклия, я знал, как строить свою борьбу. И в итоге смог поймать его на контратаке и выиграть. Эта схватка отняла у меня много сил, которых мне не хватило в финале против Марка Хузинги", - говорит Эльхан.
При этом на решающей встрече он провел прием, который рефери не засчитал. Эльхан остановил соперника в партере, и один арбитр показал, чтобы он продолжал прием, а главный дал отмашку. "Все-таки сказываются огромный опыт Марка, его титулы. Он неоднократно становился чемпионом Европы, мира, брал медали на олимпиадах. Так что по всем этим показателям Хузинга обходит меня, ведь я фактически только начал бороться на взрослом уровне", - резюмировал Э.Мамедов.
В то же время команда установила рекорд по количеству дзюдоистов, которые будут делегированы на Олимпиаду. Сборная еще ни разу не была такой представительной по составу, и все это говорит о том, что шансы спортсменов на медаль повышаются. Хотя Игры являются особенным стартом и здесь многое решают не только класс и мастерство, но и психологическая подготовка.
Успехи азербайджанских дзюдоистов отметил и руководитель спортивного отдела Министерства молодежи и спорта Миркамиль Рагимов, подчеркнув, что они вышли на новый уровень борьбы. "Все познается в сравнении. Посудите сами. Если в Афинах мы были представлены тремя спортсменами, то сейчас на Играх выступят уже шесть. Это большой шаг вперед", - сказал он. При этом Рагимов заметил, что главный тренер сборной Агаяр Ахундзаде пользуется полным кредитом доверия и результаты его работы налицо. "Одним из главных показателей успешности работы тренерского штаба является количество атлетов, которые завоевали путевку на Олимпиаду. А Игры - такое соревнование, где может случиться всякое. Может быть шесть медалей, а можно и вообще остаться с пустыми руками", - считает М.Рагимов. Он добавил также, что последние успехи Кифаят Гасымовой могут стать примером подражания для подрастающего поколения и популяризации в стране женского дзюдо. "Кифаят выступает просто прекрасно, и неспроста после некоторого перерыва Азербайджан вновь будет представлен на Олимпиаде в женском дзюдо", - подчеркнул М.Рагимов.
Ну а пока команда отправилась на восстановительные сборы в Кисловодск, после которых ее ждут Суперкубок мира в Москве, а затем сборы во Франции. Так что сборной скучать не придется. Тем более что до начала Олимпиады осталось не так уж и много времени - счет вскоре пойдет даже не на месяцы, а на дни.