CÜDOÇULAR LİSSABONU FƏTH ETDİLƏR...
Lissabonda keçirilən cüdo üzrə Dünya Çempionatında Azərbaycan cüdoçuları iki medal qazandılar. Portuqaliyadakı tatami üzərində Elxan Məmmədov (90 kq) və Kifayət Qasımova (57 kq) fərqləndilər və müvafiq olaraq, gümüş və bürünc medal əldə etdilər ki, bununla da Pekinə lisenziyanı təmin etdilər.
Bununla yanaşı, Ramil Qasımov (66 kq), Mehman Əzizov (81 kq) və Mövlud Mirəliyev (100 kq) parlaq nəticə göstərməsələr də, minimum məqsədə çataraq Pekinə vəsiqə qazandılar.
Cəmi bir neçə ildir kontinental cüdonun elitasına yüksəlmiş E.Məmmədovun döyüşü daha çox məmnunedici oldu. Xüsusilə, onun dünya çempionu İrakli Serikadzeyə qarşı yarımfinaldakı qarşılaşmasını qeyd etmək lazımdır. Xatırladaq ki, son dövrlərdə idmançımız bu rəqibinə iki dəfə məğlub olmuşdu. Portuqaliyada isə Məmmədov gürcü idmançıdan inamlı revanş ala və əsas mükafat uğrunda iddiasını davam etdirə bildi. Lakin yarımfinal idmançımızı çox yordu və hollandiyalı, Elxanın Moskvada keçirilən Dünya Superkubokunda üstələdiyi Mark Xuzinqa bu dəfə əsas mükafata sahib çıxdı.
Bununla yanaşı, turnirdə əldə olunan nəticə E.Məmmədov üçün, xüsusilə də Olimpiadanın başlanmasına az bir müddət qalmış özünəməxsus katalizator rolu oynaya bilər.
Ard-arda üç medal
Öz növbəsində K.Qasımova Azərbaycan cüdosu tarixində yeni səhifə açdı. Belə ki, onadək qitə forumlarında heç bir idmançı ard-arda üç medal qazana bilməmişdi. Qeyd edək ki, Qasımova turnirə iki həftə qalmış çiynindən zədə aldığı üçün onun, ümumiyyətlə, yarışa qatılacağı sual altında idi. O, faktik olaraq, məşq etmirdi. Lakin "Avro-2008"in lisenziyalı turnir olması, orada iştirakı az qala məcburi edirdi. Beləliklə, Lissabonda finala yüksəlmək şansını son anda əldən verən Kifayət Avropa Cüdo Birliyinin (EJU) reytinqində aparıcı yerlərdən birini əbəs yerə tutmadığını sübut etdi.
Finalın bir addımlığında olarkən Qasımovanın qarşısına indiyədək dəfələrlə məğlub etdiyi avstriyalı Sabrina Filmozer çıxdı və rəqib bu dəfə üstün oldu. Onu da qeyd edək ki, Avstriya idmançısı həlledici fəndi qarşılaşmanın sonuna 5 saniyə qalmış işlətdi və bununla da Kifayəti xal hesabında üstələyərək, ona Pekinə vəsiqə qazandıracaq gümüş mükafatı əldə etmək imkanı vermədi.
Hadisələrin sonrakı gedişi göstərdi ki, idmançımız yarışın qızıl medal sahibinə məğlub olub. Belə ki, finalda Filmozer məğlubedilməz hesab olunan ispan İzabell Fernandesi üstələdi. Qeyd edək ki, sonuncu hələ Barselonada keçirilmiş Olimpiada-90-nın iştirakçısıdır.
Kifayətin çıxışına qayıdaraq qeyd edək ki, o özünün bürünc qazanmaq şansından mükəmməl yararlanaraq, təsəlliverici qarşılaşmada italiyalı Culiya Kvantavallini üstələdi.
Beləliklə, K.Qasımova karyerasında ikinci dəfə Avropa çempionatında üçüncü yeri qazandı. Onun bu turnirdə əldə etdiyi ən yaxşı nəticə isə iki il əvvəl əldə etdiyi "gümüş"dür. Odur ki Qasımovanın heyrət doğuran sabitliyinə yalnız həsəd aparmaq olar. "Düzünü desəm, püşkün nəticəsinə baxan zaman mən düşündüm ki, turnirdə kifayət qədər uzağa gedə bilərəm. Belə də oldu. Odur ki üçüncülük gözlənilməzlik olmadı", - deyən Kifayət bildirib. - "Avropa Cüdo Birliyinin hazırkı reytinqində mən ilk beşlikdə yer alıram, hansı ki bu beşlik Pekinə vakansiya verir. Mənim cədvəldəki mövqeyim kifayət qədər möhkəmdir. Hələ Lissabona gedənədək 99% əminliklə söyləmək olardı ki, mən Olimpiadaya vəsiqə qazanacağam. Xüsusilə də nəzərə almaq lazımdır ki, Olimpiadaya seçmə mərhələdə mən bir neçə yarışın mükafatçısı olmuşdum. Onların arasında Dünya Superkuboku və Dünya Kuboku da var idi. Beləliklə, Avropa çempionatında lisenziyanı rəsmiləşdirmək qalırdı ki, bu baxımdan o çox vacib idi".
Azərbaycanlı digər cüdoçular isə yaxşı imkanların olmasına baxmayaraq, medal qazana bilmədilər. Məsələn, Braziliyada keçirilmiş son mundialda "gümüş" əldə etmiş Elnur Məmmədli Portuqaliyaya planetin güclü cüdoçuları ranqında yollansa da, nəticə əldə etmədi. Elnurun Avro-2006-ın finalında üstələdiyi fransalı Daniel Fernandes bu dəfə cüdoçumuzun yolunu kəsdi. Fransalının daha uğurlu çıxışı Elnurun ilk üçlüyə düşməsinə belə imkan vermədi.
Hər halda, bir çox cüdoçular üçün Avropa çempionatı tamam başqa motivasiyanın hökm sürəcəyi Pekin Olimpiadasına hazırlıq mərhələsi idi. Bunu Çinə "idman qəzəbi" ilə yollanacağını deyən Elnur da təsdiqləyib. "Bu, nəyisə proqnozlaşdırmağın mümkün olmadığı idmandır. Bu gün qalib gəlsən də, səhəri gün məğlub ola bilərsən. Bu, normaldır və sadəcə lazımi nəticəni əldə etmək üçün vacib turnir ərəfəsində formanın pikində olmalısan. Odur ki mən öz sözümü Olimpiadada deyəcəyəm", - deyə E.Məmmədli qeyd edib.
Xüsusi mükafat
Elxan Məmmədovun çıxışına qayıdaraq, qeyd edək ki, Lissabondakı uğur onun karyerasında ilk əhəmiyyətli nəticədir. "Mənə ən xoş olan odur ki, mənim və məşqçilərin zəhməti hədər getmədi. Bu iki ildə biz uzun yol qət etdik və mən Avro-2008-də medal qazandığım üçün şadam. Əlbəttə, mən kubok və superkuboklarda ilk üçlüyə girmişəm, amma Avropa çempionatının mükafatı fərqlidir. Burada zəif rəqib olmur. Bununla yanaşı, həm də ona sevinirəm ki, Lissabonda Pekinə vəsiqə məsələsini birdəfəlik həll etdim və artıq Olimpiadada iştirak edəcəyəm", - deyə Elxan bildirir.
Onun sözlərinə görə, Avro-2008-də dönüş anı yarımfinalda gürcü İrakli Serekidzeyə qarşı döyüş olub: "Doğrudur, son dövrdə mən İrakliyə iki dəfə məğlub olmuşam - Braziliyada keçirilən Dünya Çempionatında və Gürcüstandakı Dünya Kubokunda. O, çox texnikalı idmançıdır, öz döyüşünü rəqibə qəbul etdirməyə çalışır və bu səbəbdən onunla qarşılaşma həmişə dramatik keçir. Əgər İrakli dünya çempionudursa, başqa cür necə ola bilər ki? Lakin onun da zəif nöqtələri var və mən İrakli ilə döyüş təcrübəm olduğu üçün döyüşü necə qurmaq lazım olduğunu bilirdim. Nəticədə, onu əks-hücumda yaxalaya və qalib gələ bildim. Bu qarşılaşmaya xeyli güc sərf etdim və nəticədə finalda Mark Xuzinqaya qarşı gücüm kifayət etmədi".
Qeyd edək ki, həlledici döyüşdə Elxanın bir fəndi hakim tərəfindən qeydə alınmadı. Elxan rəqibini parter vəziyyətində saxladı ki, hakimin biri onun fəndi davam etdirməsinə işarə versə də, əsas hakim başqa cür düşündü. "İstənilən halda Markın böyük təcrübəsi və titulları öz təsirini göstərir. O, dəfələrlə Avropa və dünya çempionu olub, olimpiadalarda medal qazanıb. Odur ki Xuzinqa bütün bu göstəricilərə görə, məni arxada qoyur. Axı mən yüksək səviyyədə yarışlara hələ yeni başlamışam", - deyə E.Məmmədov qeyd edib.
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan millisi Olimpiadaya qatılacaq cüdoçuların sayına görə rekord müəyyənləşdirib. Millimiz indiyədək analoji yarışda belə geniş tərkibdə iştirak etməyib və bu, idmançıların medal şanslarının daha çox olması anlamına gəlir. Amma Olimpiada xüsusi yarışdır və burada çox şeyi yalnız səviyyə və ustalıq yox, həm də psixoloji hazırlıq həll edir.
Azərbaycan cüdoçularının uğurunu Gənclər və İdman Nazirliyinin idman şöbəsinin rəhbəri Mirkamil Rəhimov da qeyd edib. O, cüdoçuların yeni səviyyəyə yüksəldiklərini söyləyib. "Hər şey müqayisədə anlaşılır. Özünüz qiymət verin. Biz Afinada üç idmançı ilə təmsil olunurduqsa, qarşıdan gələn yarışa altı idmançı ilə qatılacağıq. Bu, irəliyə atılmış böyük addımdır", - deyə o qeyd edib. Bununla yanaşı, şöbə müdiri qeyd edib ki, millinin baş məşqçisi Ağayar Axundzadəyə tam etimad göstərilir və onun işinin nəticəsi göz qarşısındadır: "Məşqçi heyətinin uğurlu fəaliyyətinin əsas göstəricilərindən biri Olimpiadaya vəsiqə qazanmış atletlərin sayıdır. Olimpiada özü isə elə bir yarışdır ki, orada hər şey baş verə bilər. Altı medal qazana da, tamamilə əliboş qala da bilərik".
Rəhimov onu da bildirib ki, Kifayət Qasımovanın son uğuru böyüməkdə olan nəsil üçün nümunə ola və ölkədə qadın cüdosunun məşhurlmaşmasına təsir göstərə bilər: "Kifayət mükəmməl çıxış edir və müəyyən fasilədən sonra Azərbaycanın Olimpiadada qadın cüdoçu ilə təmsil olunacağı əbəs yerə deyil".
Hələliksə, komanda Kislovodska bərpa təliminə yollanıb, bunun ardınca onu Moskvada Dünya Superkuboku, daha sonra isə Fransada təlim gözləyir. Odur ki millinin darıxmağa boş vaxtı yoxdur. Üstəlik, Olimpiadanın başlanmasına çox az vaxt qalıb - artıq aylar da yox, günlər...

JUDO FIGHTERS CONQUER LISBON,
The European Judo Cup in Lisbon brought two medals for the Azerbaijani national team. Elxan Mammadov (90 kg) and Kifayat Qasimova (57 kg) won silver and bronze medals respectively in Portugal, gaining places to compete in Beijing. Also qualifying for the Olympic Games were Ramil Qasimov (66 kg), Mehman Azizov (81 kg) and Movlud Miraliyev (100 kg); their success was more limited but they achieved their goal.
The performance of Elkhan Mammadov, who has joined the ranks of the elite of continental judo in just a couple of years, was worthy of commendation. Particularly remarkable was his semi-final bout with the world champion, Georgian Irakli Tserekidze, who had recently beaten him twice. In Portugal, however, the Azerbaijani judoka put in an impressive return performance and went on to contest the top award. However, the semi-final took a lot out of him and well-known Dutch judoka Mark Housinga, who had previously lost to Mammadov during the Super Cup in Moscow, got the upper hand in the final. Nonetheless, the result should increase Elxan's self-confidence, especially given that the Olympic challenge is just around the corner.
Three consecutive medals
Kifayat Qasimova, in her turn, opened a new page in the history of Azerbaijani judo, becoming the first-ever judoka to claim three consecutive medals at continental tournaments. Her participation in the contest was in doubt due to a shoulder injury she sustained two weeks before the competition. Qasimova had barely trained, but the Euro-2008 tournament was too important to miss. In Lisbon she confirmed her place among the leaders in the European Judo Union (EJU) ratings, almost making the final. Just one step away from the final she faced Austrian Sabrina Filmozer, whom she had previously repeatedly beaten, but this time her rival was victorious. Filmozer made the decisive move five seconds from the end of the match, depriving Gasymova of the lead and, accordingly, the opportunity to win silver.
The Azerbaijani athlete had also lost to the eventual gold medallist, who sealed a confident win in the final over the seemingly invincible Spanish athlete Isabel Fernandez (a participant in the 1992 Olympics in Barcelona). As for Qasimova, it is worth mentioning that she seized the opportunity to claim bronze brilliantly, beating Julia Kvantavalli of Italy in the match for third place. Qasimova thus took bronze at the European Cup for the second time, while her best achievement at the tournament was the silver she won two years ago. All this illustrates the outstanding consistency of the Azerbaijani athlete.
"Frankly, when I looked at the draw, I realized that I could make good progress. So it happened. Third place, to some extent, did not come as a big surprise," said Gasymova, hinting at the injury.
"In the current EJU ratings, I am among the top five who are going to Beijing. I am quite high in the rankings. Even prior to Lisbon, one could say with 99% certainty that I would be going to the Olympics, especially given the fact that I had been a prize winner at a number of qualifying competitions, including world cups and world super cups, scoring points and improving my position in the rankings. The only thing left to do was to confirm my qualification at the European Cup, which is a very important start."
Other Azerbaijani judoka did not succeed in getting among the medals, against expectations. Elnur Mammadli, for example, had come to Portugal as the world's top competitor, considering the results of the latest World Cup in Brazil, where he claimed silver. In Lisbon, however, he could not beat Daniel Fernandez of France, whom he had previously beaten in the Euro 2006 final. His opponent was luckier this time and Mammadli was left outside the top three.
For many judoka the European Cup was merely a test ahead of the Beijing Olympics, where motivation will be much higher. Mammadli agreed with this, saying he would head to China with total conviction.
"In this sport everything is unpredictable. You may win today but lose, just the same, tomorrow. This is to be expected and all you can do is be in your best shape for the most important challenges in order to attain the desired result. So I will state my case at the Olympics," said Mammadli.
Special award
As for silver medallist Elxan Mammadov, the result achieved in Lisbon was the first major success in his career.
"I am particularly delighted that my hard work and that of the coaches was not in vain. We have travelled a long road in the past two years, and I am happy to have won a medal at Euro-2008. Of course I have been in the top three at World Cups and Super Cups before, but the European championship is something special. There are no easy opponents there.
"I am also delighted that in Lisbon I finally clinched my place in Beijing and will now take part in the Olympics," Mammadov went on.
He noted that the semi-final bout with world champion Irakli Tserekidze was a turning point at Euro-2008.
"True, I have lost to Irakli twice of late - at the world championship in Brazil and the world cup in Georgia. He is a very skilled athlete who always puts up a tough fight against his opponents and matches with him are always dramatic. That's the way it should be because he is world champion. However, he has some weak points too. Moreover, having gained experience in fighting Irakli, I knew how to compete with him. So, I managed to catch him off-guard in a counter-offensive and won. But this victory took a lot out of me and I subsequently lacked energy when I faced Mark Housinga in the final."
During the crucial bout, Mammadov made a move that was not counted by the referee. He held the opponent in the parterre, and one of the referees indicated that he could proceed, but the main referee called a halt.
"Mark's tremendous experience and his titles are mounting. He has repeatedly become European and world champion, and won medals at the Olympic Games. In all these measures, Housinga is superior, as I have just begun competing at adult level," Mammadov concluded.
However, Azerbaijan has a record number of judoka going to the Olympics. The national team has never been so well represented, which indicates that Azerbaijani athletes stand a greater chance of winning medals, although the Olympics is a special event and success at the tournament depends not only class and skill but also on psychological preparation.
The Azerbaijani judo wrestlers' success was noted by the head of the department of sports at the Ministry of Youth and Sports, Mirkamil Rahimov. He stressed that they have attained a new level of competitiveness.
"The truth is revealed in comparison. You can judge for yourself. While we were represented by three athletes in Athens, six will compete at the forthcoming Olympic Games. This is a major step forward."
Rahimov emphasized that the head coach of the Azerbaijani team, Agayar Axundzada, enjoys complete confidence and the results of his work speak volumes.
"One of the key indicators of the coaches' success is the number of athletes who have qualified for the Olympics. The Games are a competition where anything can happen. We might gain six medals or come back with nothing," said Rahimov.
He added that the latest success of Kifayat Qasimova could set an example to the next generation and promote the popularity of women's judo in the country.
"Kifayat is performing just great, and it is no fluke that, after some time, Azerbaijan will again be represented in women's judo at the Olympics," said Rahimov.
For the time being, the Azerbaijani judoka have headed off to rest in Kislovodsk, after which they are to take part in the Super Cup in Moscow, to be followed by a meet in France. Thus, the national team has no time to waste, as the Olympics are coming up soon.