KRALLAR BAKIYA TOPLAŞDI
FİDE-nin Qran-pri yarışının ilk mərhələsi ilk imtahanını Bakıda verir. Artıq turnirin ilk turları baş tutub və müxtəlif maraqlı nəticələrlə yadda qalıb. Bundan əvvəl isə ümummilli lider Heydər Əliyevin 85 illiyinə həsr olunmuş turnirin təntənəli açılış mərasimi M.Maqomayev adına Dövlət Filarmoniyasında təşkil olunub.
Tədbirə toplaşanlara FİDE prezidenti Kirsan İlümjinov maraqlı xəbər verib. Onun sözlərinə görə, Beynəlxalq Şahmat Federasiyası Bakıda Şahmat Sarayının tikintisini subsidiyalaşdıracaq və saraya akademiya ilə muzey də daxil olacaq. Yaxın vaxtlarda bu ideya həyata keçiriləcək.
İlümjinov Azərbaycan dövlətinin idmanın, həmçinin şahmatın inkişafındakı rolunu xüsusi vurğulayıb. "Bu gün Teymur Rəcəbov və Şəhriyar Məmmədyarov FİDE-nin reytinq cədvəlində aparıcı yerləri tuturlar. Azərbaycan millisi isə dünyanın, bəlkə də, ən gənc komandasıdır. Şahmatçılarınızın yaşadığı inkişafı nəzərə alsaq, bütün bunların dövlətin dəstəyi olmadan baş verməsinin mümkünsüzlüyünü söyləmək olar. Hazırda Azərbaycanda şahmatın inkişafı üzrə dövlət proqramının hazırlanması da əsassız deyil", - deyə K.İlümjinov qeyd edib.
FİDE rəhbəri Heydər Əliyevin şahmatın inkişafına verdiyi töhfədən də söz açaraq bildirib ki, o, idmanın bu növünün nəinki Azərbaycan və keçmiş SSRİ-də, hətta bütün dünyada inkişafına kömək edib: "Fikrimcə, Heydər Əliyev olmasa idi, yəqin ki, şahmat dünyası Harri Kasparovun simasında dünya çempionu qazanmazdı".
İlümjinov Azərbaycanda şahmatın inkişafı ilə bağlı digər maraqlı fikirlər də səsləndirib.
Yarışın ilk turundan sonra açıqlama verən Azərbaycanın gənclər və idman naziri Azad Rəhimov isə deyib: "Kirsan İlümjinov nəinki Azərbaycanda Şahmat Sarayının tikilməsi ideyasını bizimlə bölüşdü, həmçinin Bakıda qadınlar arasında dünya çempionatının keçirilməsi ideyası ilə çıxış edib. Açığı, bu təklif bizim üçün bir qədər gözlənilməz oldu. Belə ki, sözügedən yarışın başlanmasına o qədər də çox vaxt qalmayıb. Bu səbəbdən də biz hazırda bu təşəbbüsə konkret cavab vermək imkanında deyilik".
Qran-prinin ilk turuna gəlincə, bu mərhələdə Şəhriyar Məmmədyarov və Pyotr Svidler heç-heçə oynayaraq, partiyanı hamıdan tez başa vurublar. Tərəflər azərbaycanlı şahmatçının ağ fiqurlarla oynadığı qarşılaşmanın 25-ci gedişində sülh bağlayıblar.
Qeyd edək ki, turnir Sofiya qaydaları əsasında keçirilir, yəni heç-heçə təklifi qadağandır. Odur ki sözügedən qarşılaşmada ardıcıl olaraq, eyni mövqenin üç dəfə təkrarlanmasından sonra FİDE-nin xüsusi eksperti Zurab Azmayparaşvili qarşılaşmanı heç-heçə elan edib.
Oyundan sonra keçirilən mətbuat konfransında Svidler etiraf edib ki, dördüncü gedişdən sonra o, çətin vəziyyətə düşmüşdü. "Vəziyyət çox çətin idi. Şah e4, daha sonra isə f4 gedişi etdikdən sonra özümü çox narahat hiss edirdim. Lakin sonradan vəziyyətdən çıxış yolu tapdım", - deyə reytinq-favorit qeyd edib.
Ş.Məmmədyarov isə öz növbəsində ümumilikdə nəticədən razı olduğunu söyləyib və Svidlerə qarşı heç-heçə heç də pis nəticə deyil.
Digər azərbaycanlı şahmatçı Teymur Rəcəbov isə turnirə Maykl Adamsla heç-heçə oynamaqla başladı. "Əlbəttə ki, qələbəyə oynamaq istərdim və mənim mövqeyim də pis deyildi. Lakin Adams elə səviyyədə olan şahmatçıdır ki, ondan hər an qeyri-standart gediş gözləmək müm-kündür. Partiyanın gedişində də belə oldu - sanki mən müəyyən üstünlüyə malik idim, amma bir səhv gediş bütün zəhməti heç edə bilərdi. Üstəlik, mənə Adamsla oynamaq heç vaxt asan olmayıb və Tripolidəki dünya çempionatında da mən məhz ona məğlub olmuşdum. Bu səbəbdən hesab edirəm ki, heç-heçə qarşılaşmanın normal sayılacaq nəticəsidir", - deyə Rəcəbov qeyd edib.
Teymur bir turnirdən başqasına keçməyin çətin olduğunu da söyləyib. Lakin hamı belə sərt rejimdə oynayır: "Bu yaxınlarda komandalar arasında Daqomısda keçirilən Rusiya çempionatında qızıl medallar uğrunda mübarizə aparan komandalar üçün həm də ona görə çətin idi ki, orada qazanılacaq hər bir xal vacib idi. Biz turnirin ortalarında bir qarşılaşmada məğlub olan zaman məşqçi heyəti belə qərara gəldi ki, mən "Ural"ın birinci lövhəsində əvəz edilmədən oynamalıyam. Ümumiyyətlə, bu il mən xeyli partiya oynamışam - 13 tur Vey-an-Zeedə, 14 Moreliya-Linaresdə və bir də indi, bu Qran-pridə".
Bakıda start götürülmüş Qran-priyə qayıdaraq, qeyd edək ki, turnirin altı mərhələsi arasında Bakı mərhələsi ən yüksək əmsala malikdir. Burada tamaşa etmək üçün kifayət qədər güclü şahmatçılar iştirak edir: norveçli vunderkind Maqnus Karlsen, Dünya kubokunun sahibi Qata Kamski və digər məşhur şahmatçılar. Bununla yanaşı, ev sahibinin turnirdə üç şahmatçı ilə təmsil olunması da diqqətçəkən məqamdır. Belə ki, Qran-pridə T.Rəcəbov və Ş.Məmmədyarovla yanaşı, fransalı Etyen Bakro ilə heç-heçə oynamış Vüqar Haşımov da iştirak edir. Onu da qeyd edək ki, məhz bu görüş ilk turun ən uzun çəkən partiyası olub və tərəflər heç-heçəni 58-ci gedişdə əldə ediblər. Bu turnirdə heç-heçə təklifinin qadağan olduğunu nəzərə alsaq, şahmat həvəskarları sözügedən qarşılaşmada kompromissiz mübarizənin şahidi olublar.

KINGS GATHER IN BAKU
The first stage of the FIDE Grand Prix is testing its strength in Baku. The first rounds of the competition are already over and have produced some interesting results. The opening ceremony for the tournament, which marks the 85th birthday of national leader Heydar Aliyev, was held in the Muslum Magomayev State Philharmonia. FIDE President Kirsan Ilyumzhinov made an interesting announcement that the International Chess Federation intends to subsidize construction of a Palace of Chess in Baku, which will include an academy and museum. This project will be carried out in the near future. Ilyumzhinov highlighted the role of the state in developing sport in Azerbaijan, especially chess. "Today Teymur Racabov and Saxriyar Mammadyarov are near the top of the FIDE rankings, while the Azerbaijani team is the youngest in the world. All this success by your chess players would have been impossible without the support of the state. And a state programme to develop chess is being drawn up in Azerbaijan at the moment," Kirsan Ilyumzhinov said.
He also highlighted Heydar Aliyev's contribution to the development of chess, saying that he helped the sport to develop not only in Azerbaijan but in the world. "I think that were it not for Heydar Aliyev, the chess world would probably never have had the champion Garry Kasparov," Kirsan Ilyumzhinov said.
The FIDE chief went on to make several interesting observations about the development of chess in Azerbaijan. "Kirsan Ilyumzhinov shared not only the idea of building a Palace of Chess in Baku, which will probably have regional significance, but he also suggested holding the women's world championship in Baku," Azerbaijani Youth and Sports Minister Azad Rahimov said after the start of the first round. "To be honest, the proposal came as something of a surprise, as the tournament is due to begin soon. That's why we're not ready just yet to give a definite answer."
As for the first round, Saxriyar Mammadyarov and Petr Svidler were first to finish their game and they ended with a draw. The sides reached agreement after 25 moves with the Azerbaijani grandmaster playing white. The competition is being held under the Sofia rules, which do not allow agreed draws, but the position was declared to be a tie by FIDE special expert Zurab Azmayparashvili after the position was repeated three times. At the post-match press conference, Svidler admitted that after the fourth move he was "free floating". "The position was very tricky and after Sax played e4, then f4, I felt quite uncomfortable. Then I managed to get out if it," the favourite said. Saxriyar Mammadyarov said that he was generally satisfied with the result. And a draw against Petr Svidler was not a bad outcome.
Another Azerbaijani chess player, Teymur Racabov, also began the tournament with a draw, this time against Michael Adams. "Of course, I wanted to play for a win and my position was not bad. But Adams is a quality player who might make an unusual move at any moment. This is what happened during the game - I would seem to have an advantage, but one mistake could bring it all to nothing. It has never been easy for me to play Adams, he beat me at the World Championship in Tripoli after all. So I think that a draw is not a bad result," Teymur said.
He said that it was very difficult to switch from one tournament to another, but everyone has to play under this tough regime. "At the Russian team championship in Dagomys recently it was especially tough as every point won was important for the teams chasing the gold medals. And when we lost one of the matches mid-tournament, the trainers decided that I should play the first board for Ural without a break. I have already played a lot of games this year - 13 rounds in Wijk aan Zee, 14 in Morelia/Linares and now the Grand Prix," Teymur Racabov said.
The Baku tournament has the highest coefficient of all six stages of the Grand Prix. There is plenty to watch here, as the tournament has attracted Norwegian Wunderkind Magnus Karlsen, World Cup winner Gata Kamsky and many other famous chess players. And the hosts are represented by three grandmasters - Vugar Hasimov, who drew against Frenchman Etienne Bacrot, is also playing, as well as Mammadyarov and Racabov. Hasimov's game was the longest of the first round and the players agreed to draw after the 58th move. Since agreed draws are banned here, chess lovers have seen some uncompromising contests. This is no exaggeration. The FIDE Grand Prix will continue until 5 May.