İtaliyada, axır ki, işlək hökumət formalaşdırmaq perspektivi yaranıb
Aprelin ortalarında İtaliyada keçirilən növbədənkənar parlament seçkisi Silvio Berluskoninin rəhbərlik etdiyi sağ-mərkəzçi qüvvələrin inamlı qələbəsi ilə başa çatdı - o, seçicilərin təxminən 47%-nin səsini qazandı.
Ümumilikdə İtaliyanın yeni parlamentində altı partiya təmsil olunacaq ki, bu da əvvəlki çağırışla müqayisədə çox aşağı rəqəmdir. Yerlərin necə bölüşdürülməsinə gəlincə, aşağı palatada Silvio Berluskoninin seçki ərəfəsində yaratdığı "Azadlıq xalqı" koalisiyası 340 nəfərlə təmsil olunacaq (aşağı palataya seçkilərdə səslərin çoxunu qazanmış partiya avtomatik olaraq, oradakı 630 yerdən 340-nı əldə edir). Qeyd edək ki, koalisiyaya "İrəli, İtaliya!" partiyası, Muxtariyyət Uğrunda Hərəkat və Şimal Liqası daxildir.
Veltroninin rəhbərlik etdiyi Demokrat Partiyası isə 241 deputat kürsüsü ilə kifayətlənməli olub.
Senatda Berluskoninin koalisiyası 171, solmeyilli Demokrat Partiyası isə "Dəyərlər İtaliyası" partiyası ilə birlikdə 130 mandatla təmsil olunacaq. Bu isə o deməkdir ki, bütün səlahiyyət müddətini hakimiyyətdə qala biləcək hökumətin formalaşdırılması şansı yaranıb. Daha bir məqam ondan ibarətdir ki, hökumət koalisiyasında əvvəllər Berluskoninin müttəfiqi olan, bu dəfə isə seçkiyə ayrıca siyahı ilə qatılmış Mərkəzçi Birliyin lideri Pyer Ferdinando Kazinin əksər məsələlərlə bağlı mövqeyi Berluskoninin baxışları ilə üst-üstə düşür və o, Senatda Berluskonini dəstəkləyə bilər.
Hələ seçkidən əvvəl yaşananlara qayıdaraq, qeyd edək ki, budəfəki seçkiqabağı mübarizə özünün kəskinliyilə seçilirdi. Elə seçici fəallığının 81,7%-ə çatması da bunun göstəricisidir. Nəticələrə gəldikdə, sağçıların qələbəsi və sol-mərkəzçilərin məğlubiyyəti fonunda bu seçkilərdə ortodoksal kommunistlərin tamamilə iflasa uğradığını qeyd etmək lazımdır. Bu seçki ilə kommunistlər, demək olar ki, siyasi arenadan silindi. Parlamentin aşağı palatasının sabiq spikeri, ən böyük ortodoksal partiya olan Kommunist Quruluşu Partiyasının lideri Enriko Bosellinin istefası da özünü çox gözlətmədi.
Yerli və əcnəbi müşahidəçiləri təəccübləndirən məqam isə təxminən, 9% səs toplayaraq, əvvəlki nəticəsini, demək olar ki, iki dəfə yaxşılaşdıran Şimal Liqasının uğurudur. Onların fikrincə, Berluskonini gözləyən əsas təhlükə də məhz Şimal Liqası ilə bağlıdır. Senatda "qızıl səhm"i əldə edən partiya hökumətin istənilən qərarına veto qoymaq hüququ qazanacaq.
Bütün bunlarla yanaşı, hazırda dünyanın diqqəti sağçıların qələbəsindən daha çox, onların lideri - çox parlaq şəxsiyyət olan, amma eyni zamanda, kifayət qədər tənqidlərə məruz qalan və birmənalı yanaşılmayan Silvio Berluskoniyə yönəlib. İtaliyanın ən zəngin insanı olan bu şəxsin varidatı 12,8 milyard dollardır. Hesablamalara görə, İtaliyanın sabiq baş naziri "Böyük səkkizlik" ölkələri liderlərinin birgə varidatından daha artıq var-dövlətə malikdir.
Lakin Berluskonini məşhur edən yalnız onun zənginliyi deyil. İtaliyanın ən böyük mediaimperiyası məhz ona məxsusdur. Berluskoni həmçinin super-futbol klubu olan "Milan"ın sahibi və fanatıdır. Əsl italiyalı kimi, o, tünd rəngli kostyumlara, ağ xallı qalstuka və sürətli italiyan avtomobillərinə üstünlük verir. Berluskoni özündə temperamentli, əməksevər, heç zaman ruhdan düşməyən, birmənalı olaraq, fərasətli italiyalı obrazını təcəssüm etdirir.
Amma Berluskoni heç də həmişə bu cür zəngin və bəxtəvər olmayıb. O, 1936-cı il sentyabrın 29-da Milanda evdar qadın və adi bank xidmətçisi ailəsində dünyaya gəlib. Universitetdə təhsil haqqını ödəmək üçün tələbəlik illərində o, tozsoran alveri ilə məşğul olub, tətil dövründə isə kruiz gəmilərində mahnı oxuyaraq sərnişinləri əyləndirib. 1961-ci ildə Milan Universitetinin hüquq fakültəsini əla qiymətlərlə bitirən S.Berluskoni atasının bank klerki işləmək təklifini qəbul etməyərək, ev tikintisi ilə məşğul olmağa qərar verib. Adətən, əvvəl-əvvəl xırda işlərdən başlayırlar, amma gələcəyin milyarderi işə özünə xas şəkildə yanaşıb. 1963-cü ildə Milanın şimal dairəsində geniş torpaq sahəsi əldə edən Berluskoni 4000 sakinlik Milan-2 mikrorayonunun tikintisinə qərar verib. On il ərzində onun rəhbərlik etdiyi şirkət, praktik olaraq, Milanın yarısını tikib, ideyanın müəllifi isə bundan külli miqdarda kapital əldə etdikdən sonra, özü üçün tamamilə yeni sahəyə istiqamət götürüb.
1980-ci ildə Berluskoni İtaliyada ilk milli kommersiya televiziya şəbəkəsi olan Canale-5-in əsasını qoyub və o, dərhal tamaşaçılar arasında böyük populyarlıq qazanıb. Bir qədər sonra gələcək baş nazir daha iki telekanal təsis edib: Italia-1 və Retequatro. Bununla da Berluskoninin mediaimperiyasının əsası qoyulub (onun rəhbərlik etdiyi Fininvest şirkətinin ümumi işçilərinin sayı 40 min nəfərə çatır) və hazırda bu qurum yalnız İtaliyanı yox, Avropanın aparıcı dövlətlərini də əhatə edir. S.Berluskonidən uğurunun səbəblərini soruşan zaman o bunu belə cavablandırıb: "Çox işləmək lazımdır. İkinci dərəcəli bütün məsələləri kənarda qoymağı bacarmaq, qarşıya dəqiq hədəf qoymaq və ona tərəf irəliləmək lazımdır. Hətta bunun üçün nələrisə qurban vermək lazım gəldikdə belə...".
1994-cü ildə Silvio Berluskoni siyasətə qoşulmaq fikrinə düşdü və "Forza, Italia!" (İtaliyanın futbol azarkeşlərinin şüarı olan "İrəli, İtaliya!") partiyasını yaratdı. Cəmi iki ay ərzində o, partiyanı elə məşhurlaşdırdı ki, parlament seçkisində 21% səs toplayaraq qalib gəldi və ölkənin baş naziri postuna sahib çıxdı. Seçkiqabağı kampaniya dövründə Berluskoni seçicilərə deyirdi: "Mənə baş nazir postunu tutmaq hakimiyyət əldə etmək üçün lazım deyil. Mənim dünyanın əksər ölkələrində evlərim, böyük gəmilərim, gözəl xanımım, əla ailəm var. Əslində, bu özünü qurban vermək aktıdır".
Silvio Berluskoni indiyədək gəlirlərini gizlətmə, vergi müfəttişlərinə rüşvət vermə, seçkiqabağı kampaniyanın qeyri-qanuni maliyyələşdirilməsi, mafiya ilə əlaqə kimi ittihamlarla 11 dəfə məhkəmə qarşısında dayanıb. Lakin cəmi bir dəfə cərimələnib - kiçik kino şirkətlərindən birini qeyri-korrekt şəkildə ələ keçirdiyinə görə. Digər ittihamlar isə onun üzərindən götürülüb.
Hakimiyyətdə olduğu ilk 5 ildə Berluskoni 80-90-cı illərdə İtaliyadan ABŞ, İsveçrə və digər xarici ölkə banklarına və offşor zonalara axıb-getmiş milyardlarla dollarların vətənə qaytarılmasına çalışıb. Bu məqsədlə o, vergi yükünü azaldıb, pensiyaları artırıb, cinayətkarlığın sayını nəzərəçarpacaq dərəcədə aşağı salıb. Yeri gəlmişkən, korrupsiyanın həcmi də azaldılıb, özü də o buna səs-küylü kampaniya qurmadan nail olub...
Qayıdaq yenidən yaranmış vəziyyətə. Berluskoni 4 qadının da təmsil olunacağı hökumətinin əsas hədəflərini uzun-uzadı müzakirələr aparmadan müəyyənləşdirib. O bəyan edib ki, hökumətin ilk iclası zibil içində itib-batan Neapolda keçiriləcək və ora sahmana salınacaq, həmçinin, "çirkab mafiyası" ilə haqq-hesab çəkiləcək. İtaliyalılar onun Prodinin rəhbərlik etdiyi sol-mərkəzçi hökumətin "dağılmasına"" səbəb olan bu məsələni necə çözəcəyini bilməsə də, əmindirlər ki, Silvio dedisə, deməli, buna nail olacaq. Çünki sıfırdan milyarderə çevrilmiş Berluskoninin menecerlik bacarığına heç kəs şübhə etmir.
Hökumətin gündəliyində olacaq ikinci məsələ isə nəhəng borclar üzündən müflis durumuna düşmüş "Alitaliya" şirkətinin böhrandan çıxarılmasıdır. Qeyd edək ki, söhbət yükdaşımaları ilə məşğul olan böyük bir aviaşirkətdən gedir. Xatırladaq ki, bundan əvvəlki hökumətin "Alitaliya"nın dövlət səhmlərini "Er Fransa - KLM" beynəlxalq konsorsiumuna satmaq cəhdi Həmkarlar İttifaqı və Berluskoninin özü tərəfindən son dərəcə kəskin reaksiyaya səbəb olmuşdu. Onlar şirkətin ölkə daxilində satışa çıxarılmasını tələb edirdilər. İtaliyada isə bu şirkəti Berluskonidən başqa ala biləcək başqa şəxs yoxdur.
Perspektivdə Berluskoni və onun hökumətinin əsas hədəfi İtaliya iqtisadiyyatının liberallaşdırılması olacaq. O bildirib ki, rəhbərlik edəcəyi hökumət heç zaman vergiləri artırmayacaq və azadlıqlara məhdudiyyət qoymayacaq. İndi hamı ölkənin daxili borclarının azaldılması məqsədilə dövlət sektorunun bundan sonra da özəlləşdirilməsini gözləyir. Berluskoninin koalisiyadakı əsas müttəfiqi olan Şimal Liqası isə vergi sisteminin federal idarə üsuluna keçəcəyi anı gözləməkdədir. Məsələ bundadır ki, inkişaf etmiş Şimal, qazandıqları pulların büdcə vasitəsilə Cənuba yardımlara getməsindən çoxdan narazıdır. Beləliklə, çox güman ki, sosial proqramlar daha yaxşı zamanda həyata keçirilməsi üçün təxirə salınacaq.
Analitiklərin fikrincə, bundan sonra İtaliyanın xarici siyasətində "transatlantik həmrəylik" vektoru güclənəcək. Fransada Nikolə Sarkozinin qələbə qazanması və İtaliyada Berluskoninin hökumət başına qayıtmasından sonra vahid Avropada amerikapərəst siyasətçilərin sayı artır. Bu isə o deməkdir ki, Şimali Atlantika Alyansının əleyhdarlarının arzularının əksinə olaraq, alyansda çətin ki parçalanma yaşansın.
Bununla yanaşı, yeni baş nazir beynəlxalq münasibətlərdə qeyri-adi qərarlardan da çəkinmir və öz qonşularına kifayət qədər sürprizlər edə bilər. Məsələn, Avrointeqrasiyanın dərinləşməsi və genişlənməsi Berluskonini o qədər də maraqlandırmır. Rusiyaya və şəxsən Vladimir Putinə isə "dost Berluskoni" heç vaxt etinasız olmayıb. Odur ki Moskvanın Berluskoninin simasında avropalıların sırasında fəal dəstək qazanmaq şansı var. Üstəlik, yaxın vaxtlarda Putin və Berluskoni həmkar - baş nazirlər olacaqlar.
Bundan başqa, əgər İtaliyanın solçuları Türkiyənin Avropa İttifaqına üzvlüyünə soyuq yanaşırdılarsa, Silvio Berluskoni Ankaranın Avropaya inteqrasiyasının möhkəm tərəfdarlarındandır (yeri gəlmişkən, o, Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyib Ərdoğanın oğlunun toyunda fəxri qonaqlardan idi).
Hər halda, Berluskoninin qayıdışı yalnız İtaliyada deyil, ondan kənarda da qüvvələr nisbətinin dəyişməsinə səbəb ola bilər.
Avropa İttifaqı ilə əlaqələri (xüsusilə də enerji sahəsində) fəal surətdə gücləndirən Azərbaycan üçün İtaliyada yaşanan siyasi proseslər heç də əhəmiyyətsiz deyil. İtaliya Azərbaycanın vacib iqtisadi tərəfdaşlarındandır və iki ölkə arasında ticarət dövriyyəsi yüz milyonlarla avroya bərabərdir. İtaliya ATƏT-in Minsk Qrupunun da üzvüdür və onun nümayəndəsi bu qrupun ilk sədri olub. S.Berluskonini seçkidə qazandığı qələbə münasibətilə təbrik edən Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev iki ölkə arasında münasibətlərin yeni hökumətin fəaliyyəti dövründə də dinamik inkişaf edəcəyinə ümid etdiyini bildirib. Bunun üçün qarşılıqlı istək və xüsusilə də, enerji kommunikasiyaları - neft və qaz kəmərlərinin Türkiyə və Yunanıstan vasitəsilə Appeninədək uzadılması kimi obyektiv imkanlar var.

The extraordinary parliamentary elections held in Italy in the middle of April resulted in a resounding victory for the right-of-centre bloc led by Silvio Berlusconi. He gained about 47 per cent of the vote.
All in all, six parties will be represented in parliament, which is fewer than in previous parliaments. The disposition of forces in the parliament is as follows: Silvio Berlusconi's People of Freedom coalition, which includes the Forza Italia party, the Movement for Autonomy and the Northern League, won 340 seats in the lower chamber of parliament (the party which gains most votes in elections to the lower chamber automatically gains the right to take 340 of the 630 seats), while Veltroni's Democratic Party won 241 seats. In the Senate, Berlusconi's coalition will have 171 seats, while the left-of-centre Democratic Party, coupled with the Italy of Values party, will have 130 seats. As a result, there is a chance of forming a government able to remain in power for a full term. It is also important that Berlusconi's former ally in government coalition, the leader of the Centrist Union, Pier Ferdinando Casini, who ran on a separate ticket in the elections, is very close to Berlusconi and may support him in the Senate.
Meanwhile, the fierce election struggle sparked great interest among voters. This is proved by the turnout of 81.7 per cent. While there was victory for the right-wing coalition and defeat for the left-of-centre forces, the orthodox communist parties were totally crushed and removed from the political arena. The former speaker of the lower chamber of parliament, Fausto Bertinotti, the leader of the largest orthodox Communist Refoundation Party, and the leader of the Italian Social Democrats, Enrico Boselli, tendered their resignations. Local and foreign observers were surprised at the success of the Northern League, which gained almost 9 per cent and doubled its support. In their opinion, the main threat to Silvio Berlusconi will come from the Northern League, which will have a "golden share" in the Senate and will have the power to block any government decision.
International attention was focused not so much on the victory of the right-wing forces as on their leader Silvio Berlusconi, who attracts much attention and speculation. Berlusconi is the richest man in Italy and his fortune is estimated at 12.8 billion dollars (14th on the Forbes world rating list). It was once calculated that the former prime minister of Italy is 40 times richer than all the leaders of the G7 countries together.
It is not just wealth that makes Berlusconi famous. He owns the most popular and prosperous media empire in Italy. He is also the owner, and a fan of, FC Milan. As a real Italian, he prefers dark suits, polka-dot ties and fast Italian cars. Berlusconi successfully embodies the collective image of an energetic, hard working, cheerful and extremely clever Italian.
At the same time, we cannot say that Silvio Berlusconi has always been blessed by fate. He was born on 29 September 1936 in Milan into the family of a housewife and a modest bank clerk. In order to pay for his education at university, the student Berlusconi used to sell vacuum cleaners and sing on cruise ships during holidays. In 1961, he graduated from the faculty of law at Milan University, but decided to engage in housing construction, rejecting his father's suggestion to work as a bank clerk. He could have started with a small business, but the future billionaire immediately demonstrated his "stylish" approach to business. In 1963, he bought a large plot of land on the northern outskirts of Milan in order to implement his fantastic idea of building a suburb, Milan-2, for 4,000 residents. In 10 years, Berlusconi's company developed almost half of Milan, while the founder himself made a fortune and rushed headlong into a completely new business.
In 1980, Silvio founded Canale 5 - the first national commercial television network in Italy, which immediately became popular with TV viewers. Some time later, he set up two other TV channels: Italia 1 and Retequatro. This was the beginning of Berlusconi's media empire (his company Fininvest has about 40,000 employees) which now covers not just Italy, but also the leading countries of Europe. When Silvio Berlusconi was asked about the secret of his success, he just shrugged his shoulders: "You have to work hard. You have to know how to set aside everything that is unimportant, set yourself a very clear goal and move towards it, even if you have to sacrifice something to achieve your goal."
In 1994, Silvio Berlusconi decided to become a politician. He set up the Forza Italia party (Forward Italy - the slogan of Italian football fans) and, in just two months, he promoted it so well that he won the parliamentary elections, having gained 21 per cent of the vote, and became prime minister. During the election campaign, he told voters: "I don't have to become prime minister for power. I have houses around the world, huge ships, a beautiful wife and a wonderful family. It is actually an act of self-sacrifice."
Silvio Berlusconi has appeared before court 11 times on charges of hiding his income, giving bribes to tax inspectors, illegal funding of his election campaign and links with the mafia. But only once was he fined, for the incorrect takeover of a film company. He was cleared of all the other charges. In his first five years in power, Berlusconi implemented measures to return to Italy dozens of billions of dollars that had been invested in foreign banks in the USA, Switzerland and offshore zones. He also reduced taxes, increased pensions and cracked down on crime. Incidentally, he also cracked down on corruption, but without sensational campaigns or showy names.
Without hesitation, Berlusconi outlined the most important tasks of his government, which will have four female members. He said that the first cabinet meeting will be held in Naples - a city buried under heaps of litter - promising to introduce order and tackle the "litter mafia". Italians do not know how he will solve this problem, which broke the left-of-centre Prodi government, but they are sure that if Silvio said it, he will definitely do it. The managerial skills of Berlusconi, who made billions out of nothing, are not in doubt. The second item on the government's agenda will be tackling the critical situation of the national air company, Alitalia, which has gone bankrupt with huge debts. The previous cabinet, which intended to sell the state's share to the Air France - KLM international consortium, was harshly criticized by the trade unions and Berlusconi, who demanded that the government find a buyer inside the country. No-one but Berlusconi himself is capable of doing this in Italy.
In the long-term, the main project of the prime minister and his team will be the liberalization of the Italian economy. Berlusconi promised that his government will never increase taxes and restrict freedoms. Everyone is waiting for the further privatization of the state sector in order to reduce the country's domestic debt. A key coalition ally - the Northern League - is waiting for the moment to begin federalizing the tax system. The developed North has long been unhappy that its money is flowing into a "black hole" - to help the backward South. Thus, social programmes are likely to be postponed to better times.
Analysts predict that "trans-Atlantic solidarity" will have higher priority in Italy's foreign policy. After Sarkozy's victory in France and Berlusconi's return to the post of prime minister, the politicians of united Europe are becoming more and more pro-American and the differences in the North Atlantic alliance, to the surprise of ill-wishers, are unlikely to split it. In any case, the new prime minister, who is not afraid of taking individual decisions in international relations, may cause a few surprises among his neighbours. For example, he is not really interested in the further deepening and expansion of European integration. "Friendly Silvio" has never been indifferent to Russia and, personally, to Vladimir Putin. So Moscow may get active support from Berlusconi within the camp of uncompromising Europeans, especially as Putin and Berlusconi will soon become counterparts - as prime ministers.
While the Italian left have quite a cool attitude towards Turkey's accession to the European Union, Silvio Berlusconi is a staunch supporter of Ankara's European integration (incidentally, he was an honoured guest at the wedding party of the son of Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan). One way or another, Berlusconi's comeback may change the disposition of political forces not just in Italy, but also beyond its borders.
Azerbaijan, which is actively developing ties with the European Union, especially with respect to energy supplies, is far from being indifferent to political developments in Italy. Italy is an important economic partner and mutual trade turnover amounts to hundreds of millions of euros. Italy is a member of the OSCE Minsk Group and its representative was the first chairman of this group. The Azerbaijani president, who congratulated Silvio Berlusconi on his victory in the elections, expressed confidence that our relations will continue to develop rapidly under the new government. To this end, there is a mutual desire and objective potential - especially by extending energy communications and oil and gas pipelines to the Apennines through Turkey and Greece.