ACLIQ DÜNYANI TƏHDİD EDİR
Qlobal inflyasiya sürətlənir. Son zamanlarda dünya üzrə müşahidə edilən qiymət böhranı ərzaq məhsullarının bahalaşması ilə daha da kəskinləşib. Ərzaq qiymətləri 1945-ji ildən bu yana ən yüksək olan səviyyəyə çatıb. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) məlumatına görə, son üç ildə dünyada ərzaq qiymətləri 60 faiz, 2001-ji illə müqayisədə isə iki dəfədən çox artıb. Dünya Bankının (DB) məlumatları isə daha çox çaşqınlıq yaradır. DB bildirir ki, son üç ildə qiymətlər 83 faiz artıb.
Dünyada ərzağın kəskin bahalaşmasının əsas səbəblərindən biri kimi mütəxəssislər bioloci yanajağın, yəni avtomobil yanajağı kimi istifadə edilən spirtin istehsalının artmasını göstərirlər. Başqa təhlükəli amil kimi ekspertlər dünyanın bir çox ərzaq ixraj edən ölkələrində müşahidə edilən qıtlığı göstərirlər. İnkişaf etməkdə olan ölkələrin əhalisinin gəlirlərinin və ərzaq istehlakının artması da burda az rol oynamır. Anjaq ekspertlər ərzağın bahalaşmasının ən başlıja səbəbinin neftin qiymətinin qalxması olduğunu düşünürlər. Əgər dünya neft ixrajatının 40 faizinə nəzarət edən OPEK-in yaxın perspektivdə hasilatı azaltmaq istəmədiyi nəzərə alınarsa, gələjəyə nikbin baxmaq olmur. Bundan əlavə, İran prezidenti Mahmud Əhmədinecad bu yaxında bildirib ki, neftin barrelinə görə 115 dollar verilməsi heç bir əsası olmayan aşağı qiymətdir. Əgər enercidaşıyıjılarının qiyməti sürətlə artmaqda davam edərsə, dünyanın nələrlə qarşılaşajağını ehtimal belə etmək olmur.
Qlobal ərzaq böhranının kəskinləşməsi ilə bağlı olaraq, dünyanın 40-dan çox ölkəsi kənd təsərrüfatı məhsullarının ixrajına qadağan qoyub. Bu, vəziyyəti daha da kəskinləşdirib.
Təbii ki, ərzağın qiymətinin qalxmasından ən çox yoxsul ölkələrin əhalisi əziyyət çəkir. Bir sıra ölkələrdə ərzağın bahalaşması, hətta xalqın etirazına səbəb olub. Anjaq hərtərəfli götür-qoy etdikdə, bu problemin ABŞ, Avropa ölkələri və Yaponiya da daxil olmaqla, artıq bütün dünya üçün aktual olduğu ortaya çıxır.
"NTV"nin "New York Sun"a istinadən verdiyi məlumata görə, düyünün və buğdanın artan qiymətləri bir çox amerikalılara başa salıb ki, daha da pis günlərə hazır olmaq lazımdır və mağazaları boşaltmağa başlayıblar. Tələbat o qədər yüksəlib ki, məsələn, Kaliforniyada satışlara məhdudiyyət qoymağa başlayıblar, bir adama bir kisə düyüdən artıq satmayıblar. Əslən Asiyadan olanların çox yaşadığı Silikon vadisində adətən tapılan beş növ düyü əvəzinə indi birjə növ, yəni dükanda olanı əldə etmək mümkün olur. ABŞ-ın qərb sahillərindən isə unun və bitki yağlarının satışına məhdudiyyət qoyulması barədə xəbərlər gəlməyə başlayıb. Amerikada, hətta ərzaq kartlarının tətbiq edilməsi barədə danışmağa başlayıblar.
Əgər söhbət təkjə Amerikadan getsəydi, bu, dərdin yarısı olardı. Artıq bu gün hər tərəfdən gözlənilən böyük ajlıq qarşısında səyləri birləşdirmək barədə çağırışlar səslənir. Bəzi hesablamalara görə, bu ajlıq 100 milyondan çox adamı əhatə edə bilər. BMT-nin Dünya Ərzaq Proqramının (DƏP) hesablamalarına görə, məhz bu sayda adam qazanjının 80 faizindən çoxunu yeməyə xərjləyir.
DƏP-in ijraçı-direktoru Jozet Şiran ərzaq böhranını Hind okeanında baş vermiş və 250 min adamın həyatına son qoymuş, 10 milyon adamı var-yoxdan çıxarmış nəhəng sunami ilə müqayisə edib. "Bu, ajlığın yeni sifətidir, yarım il qabaq aj sayılmayan adamlar indi bu kateqoriyaya aid edilirlər", - deyə o, Dauninq Stritdə, Böyük Britaniya baş nazirinin iqamətgahında keçirilmiş ərzaq sammitində söyləyib.
Doktor Şiran həmçinin qiymətlərin qalxmasının səbəblərindən biri kimi iri əkin sahələrinin bioyanajaq istehsalı üçün ayrılmasını göstərib. Onun sözlərinə görə, Avropa İttifaqının proqramına uyğun olaraq, 2020-ji ildə Avropada yanajağın 10 faizi bioloci mənşəli olmalıdır və bu, yoxsul ölkələrdə ajlığa səbəb ola bilər. "Əgər Avropa ekologiyanın qayğısına qalırsa, yoxsul ölkələrdə ajlıqla mübarizəyə daha çox vəsait ayırmalıdır", - deyə o vurğulayıb.
DƏP başçısı 2004-jü ildə sunami qurbanları üçün göstərilmiş miqyasda yardım edilməsinə çağırıb. Burada söhbət ən azı 6 milyard funtdan gedir.
Böyük Britaniya artıq 455 milyon funt-sterlinq məbləğində vəsait ayırması barədə bəyan edib. Böyük Britaniya hökuməti həm də bioyanajağın dəstəklənməsi barədə planlarını dayandıraraq, texnologiyaya yenidən baxajağını elan edib. Latın Amerikası liderləri də bioyanajaq istehsalının ərzaq təjhizatına təsir göstərdiyi barədə xəbərdarlıq ediblər. Bununla belə, Beynəlxalq Ərzaq Siyasəti İnstitutunun mütəxəssisləri düşünürlər ki, taxıldan bioyanajaq istehsalı ərzaq məhsullarının qiymətinin azajıq qalxmasına səbəb olub. Onlar iddia edirlər ki, 2007-ji ildə bu məqsədlə işlədilən taxıl 2000-ji il göstərijisindən yalnız 25 faiz çox olub.
Anjaq hər nə olub, olub, fakt faktlığında qalır və ərzaq böhranı bütün dünyanı jiddi çətinliyə salıb. "Böyük Səkkizlik"in liderləri iyulda keçiriləjək sammitdə qlobal ərzaq böhranının qarşısının alınması yollarını müzakirə etməyə yığışajaqlar. Bu ideyanı BMT Baş katibi də dəstəkləyib. O, ehtiyat edir ki, ərzaq məhsullarının bahalaşması BMT-nin əsas məqsədlərindən olan 2015-ji ilə kimi yoxsulluğun azaldılması çərçivəsində indiyə kimi qazanılmış inkişafı sıfra endirə bilər.
Və gerçəkdən BMT-nin himayəsi altında "minilliyə çağırış" edən dünya son illərdə yetərinjə dəyişib, gündən-günə yoxsulların sayı azalıb. Bəs indi nə olajaq? Doğrudanmı hər şeyi sıfırdan başlamaq lazım gələjək?

МИРУ УГРОЖАЕТ ГОЛОД?
Маховик глобальной инфляции раскручивается. Наблюдаемый в последнее время мировой кризис цен обострился подорожанием продовольственных продуктов. Цены на продовольствие достигли максимального уровня с 1945 года. По данным Международного валютного фонда (МВФ), за последние три года цены на продовольствие в мире возросли на 60%. А по сравнению с 2001 годом они увеличились более чем в два раза. Еще более разочаровывают прогнозы Всемирного банка (ВБ), который утверждает, что за последние три года цены выросли на все 83%.
К одной из основных причин резкого скачка цен на продовольствие специалисты относят увеличение производства биологического топлива  - спирта, используемого в качестве горючего для автомобилей. Другим пагубно влияющим фактором эксперты называют неурожаи, наблюдаемые во многих странах - экспортерах сельхозпродукции. Не списывается со счетов также рост доходов населения, а соответственно и потребления пищи в развивающихся странах. Но самой главной причиной подорожания продовольствия эксперты считают рост цен на нефть. А это не прибавляет оптимизма, если учесть, что ОПЕК, на долю которой приходится 40% мирового экспорта нефти, в ближайшей перспективе не намерена увеличивать добычу. Более того, совсем недавно президент Ирана Махмуд Ахмадинежад  заявил, что $115 за барель нефти - необоснованно низкая цена. И теперь остается только догадываться, что может ожидать мир, если цены на энергоносители будут продолжать стремительно расти.
В связи с обострением глобального продовольственного кризиса 40 стран мира ввели запрет на экспорт сельхозпродукции, что еще больше усугубляет ситуацию. Закономерно, что от подъема цен на продукты питания более всего страдает население бедных стран. В ряде государств даже прошли народные волнения, вызванные ростом цен на продовольствие. Однако, судя по всему, эта проблема приобретает все большую актуальность практически для всего мира, включая США, страны Европы и Японию.
Растущие цены на рис и пшеницу убедили многих американцев, что нужно готовиться к худшему, и люди бросились опустошать магазины, передает "НТВ Россия" со ссылкой на New York Sun. Спрос вырос настолько, что в Калифорнии, например, продавцы стали вводить ограничения: один мешок риса в одни руки. В Силиконовой долине, где работает много выходцев из Азии, вместо обычных пяти сортов риса теперь остался один-единственный. А с Западного побережья США стали поступать новости об ограничении продажи муки и растительного масла. В Америке даже поговаривают о введении продуктовых карточек.
Но было бы полбеды, если бы речь шла только об Америке. Уже сегодня со всех сторон раздаются призывы к объединению усилий для предотвращения большого голода, который, по некоторым данным, может постичь более 100 миллионов человек. По подсчетам Всемирной продовольственной программы (ВПП) ООН, именно такое количество людей тратит на еду более 80% своего дохода.
Исполнительный директор ВПП Джозетт Ширан сравнила продовольственный кризис с гигантским цунами в Индийском океане, в результате которого 250 тыс. человек погибли и 10 млн. разорились. "Это новое лицо голода - миллионы людей, которые полгода назад не входили в категорию голодающих, теперь вошли в нее", - сказала она на продовольственном саммите на Даунинг-стрит, в резиденции премьер-министра Великобритании.
Д.Ширан также заявила, что одной из причин роста цен является перевод огромных сельскохозяйственных площадей на производство биотоплива. По ее словам, программа Евросоюза, согласно которой 10% всего топлива в Европе к 2020 году должно быть биологического происхождения, может вызвать голод в бедных странах. "Если Европа заботится об экологии, ей придется выделять большие средства на борьбу с голодом в бедных странах", - заявила она.
Глава ВПП призвала к оказанию помощи в таких же масштабах, в которых она была оказана жертвам цунами 2004 года. Речь идет ни много ни мало о 6 млрд. фунтов.
Великобритания уже объявила о выделении пакета на сумму 455 млн. фунтов стерлингов. Правительство Великобритании также свернуло свои планы поддержки биотоплива, объявив о пересмотре технологий. Лидеры Южной Америки тоже предупредили о влиянии производства биотоплива на поставки продовольствия. В то же время специалисты Международного института исследований продовольственной политики считают, что производство биотоплива из зерна только в незначительной мере привело к росту цен на продукты питания. Они утверждают, что с 2000 по 2007 год на эти цели стало уходить лишь на четверть больше зерна.
Но, что бы то ни было, факт остается фактом: продовольственный кризис серьезно озадачил весь мир. Лидеры "большой восьмерки" собираются обсудить пути предотвращения глобального продовольственного кризиса на саммите G8, который пройдет в июле. Эту идею поддержал и генеральный секретарь ООН. Он опасается, что рост цен на продукты питания может свести на нет прогресс, достигнутый на пути решения одной из главных целей ООН - сокращения бедности наполовину к 2015 году.
И действительно, бросив "вызов тысячелетию" под эгидой ООН,  мир за последние годы значительно изменился, количество бедных уменьшалось с каждым днем. И что теперь? Неужели придется начинать все с нуля?