ACLIQ DÜNYANI TƏHDİD EDİR
Qlobal inflyasiya sürətlənir. Son zamanlarda dünya üzrə müşahidə edilən qiymət böhranı ərzaq məhsullarının bahalaşması ilə daha da kəskinləşib. Ərzaq qiymətləri 1945-ji ildən bu yana ən yüksək olan səviyyəyə çatıb. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) məlumatına görə, son üç ildə dünyada ərzaq qiymətləri 60 faiz, 2001-ji illə müqayisədə isə iki dəfədən çox artıb. Dünya Bankının (DB) məlumatları isə daha çox çaşqınlıq yaradır. DB bildirir ki, son üç ildə qiymətlər 83 faiz artıb.
Dünyada ərzağın kəskin bahalaşmasının əsas səbəblərindən biri kimi mütəxəssislər bioloci yanajağın, yəni avtomobil yanajağı kimi istifadə edilən spirtin istehsalının artmasını göstərirlər. Başqa təhlükəli amil kimi ekspertlər dünyanın bir çox ərzaq ixraj edən ölkələrində müşahidə edilən qıtlığı göstərirlər. İnkişaf etməkdə olan ölkələrin əhalisinin gəlirlərinin və ərzaq istehlakının artması da burda az rol oynamır. Anjaq ekspertlər ərzağın bahalaşmasının ən başlıja səbəbinin neftin qiymətinin qalxması olduğunu düşünürlər. Əgər dünya neft ixrajatının 40 faizinə nəzarət edən OPEK-in yaxın perspektivdə hasilatı azaltmaq istəmədiyi nəzərə alınarsa, gələjəyə nikbin baxmaq olmur. Bundan əlavə, İran prezidenti Mahmud Əhmədinecad bu yaxında bildirib ki, neftin barrelinə görə 115 dollar verilməsi heç bir əsası olmayan aşağı qiymətdir. Əgər enercidaşıyıjılarının qiyməti sürətlə artmaqda davam edərsə, dünyanın nələrlə qarşılaşajağını ehtimal belə etmək olmur.
Qlobal ərzaq böhranının kəskinləşməsi ilə bağlı olaraq, dünyanın 40-dan çox ölkəsi kənd təsərrüfatı məhsullarının ixrajına qadağan qoyub. Bu, vəziyyəti daha da kəskinləşdirib.
Təbii ki, ərzağın qiymətinin qalxmasından ən çox yoxsul ölkələrin əhalisi əziyyət çəkir. Bir sıra ölkələrdə ərzağın bahalaşması, hətta xalqın etirazına səbəb olub. Anjaq hərtərəfli götür-qoy etdikdə, bu problemin ABŞ, Avropa ölkələri və Yaponiya da daxil olmaqla, artıq bütün dünya üçün aktual olduğu ortaya çıxır.
"NTV"nin "New York Sun"a istinadən verdiyi məlumata görə, düyünün və buğdanın artan qiymətləri bir çox amerikalılara başa salıb ki, daha da pis günlərə hazır olmaq lazımdır və mağazaları boşaltmağa başlayıblar. Tələbat o qədər yüksəlib ki, məsələn, Kaliforniyada satışlara məhdudiyyət qoymağa başlayıblar, bir adama bir kisə düyüdən artıq satmayıblar. Əslən Asiyadan olanların çox yaşadığı Silikon vadisində adətən tapılan beş növ düyü əvəzinə indi birjə növ, yəni dükanda olanı əldə etmək mümkün olur. ABŞ-ın qərb sahillərindən isə unun və bitki yağlarının satışına məhdudiyyət qoyulması barədə xəbərlər gəlməyə başlayıb. Amerikada, hətta ərzaq kartlarının tətbiq edilməsi barədə danışmağa başlayıblar.
Əgər söhbət təkjə Amerikadan getsəydi, bu, dərdin yarısı olardı. Artıq bu gün hər tərəfdən gözlənilən böyük ajlıq qarşısında səyləri birləşdirmək barədə çağırışlar səslənir. Bəzi hesablamalara görə, bu ajlıq 100 milyondan çox adamı əhatə edə bilər. BMT-nin Dünya Ərzaq Proqramının (DƏP) hesablamalarına görə, məhz bu sayda adam qazanjının 80 faizindən çoxunu yeməyə xərjləyir.
DƏP-in ijraçı-direktoru Jozet Şiran ərzaq böhranını Hind okeanında baş vermiş və 250 min adamın həyatına son qoymuş, 10 milyon adamı var-yoxdan çıxarmış nəhəng sunami ilə müqayisə edib. "Bu, ajlığın yeni sifətidir, yarım il qabaq aj sayılmayan adamlar indi bu kateqoriyaya aid edilirlər", - deyə o, Dauninq Stritdə, Böyük Britaniya baş nazirinin iqamətgahında keçirilmiş ərzaq sammitində söyləyib.
Doktor Şiran həmçinin qiymətlərin qalxmasının səbəblərindən biri kimi iri əkin sahələrinin bioyanajaq istehsalı üçün ayrılmasını göstərib. Onun sözlərinə görə, Avropa İttifaqının proqramına uyğun olaraq, 2020-ji ildə Avropada yanajağın 10 faizi bioloci mənşəli olmalıdır və bu, yoxsul ölkələrdə ajlığa səbəb ola bilər. "Əgər Avropa ekologiyanın qayğısına qalırsa, yoxsul ölkələrdə ajlıqla mübarizəyə daha çox vəsait ayırmalıdır", - deyə o vurğulayıb.
DƏP başçısı 2004-jü ildə sunami qurbanları üçün göstərilmiş miqyasda yardım edilməsinə çağırıb. Burada söhbət ən azı 6 milyard funtdan gedir.
Böyük Britaniya artıq 455 milyon funt-sterlinq məbləğində vəsait ayırması barədə bəyan edib. Böyük Britaniya hökuməti həm də bioyanajağın dəstəklənməsi barədə planlarını dayandıraraq, texnologiyaya yenidən baxajağını elan edib. Latın Amerikası liderləri də bioyanajaq istehsalının ərzaq təjhizatına təsir göstərdiyi barədə xəbərdarlıq ediblər. Bununla belə, Beynəlxalq Ərzaq Siyasəti İnstitutunun mütəxəssisləri düşünürlər ki, taxıldan bioyanajaq istehsalı ərzaq məhsullarının qiymətinin azajıq qalxmasına səbəb olub. Onlar iddia edirlər ki, 2007-ji ildə bu məqsədlə işlədilən taxıl 2000-ji il göstərijisindən yalnız 25 faiz çox olub.
Anjaq hər nə olub, olub, fakt faktlığında qalır və ərzaq böhranı bütün dünyanı jiddi çətinliyə salıb. "Böyük Səkkizlik"in liderləri iyulda keçiriləjək sammitdə qlobal ərzaq böhranının qarşısının alınması yollarını müzakirə etməyə yığışajaqlar. Bu ideyanı BMT Baş katibi də dəstəkləyib. O, ehtiyat edir ki, ərzaq məhsullarının bahalaşması BMT-nin əsas məqsədlərindən olan 2015-ji ilə kimi yoxsulluğun azaldılması çərçivəsində indiyə kimi qazanılmış inkişafı sıfra endirə bilər.
Və gerçəkdən BMT-nin himayəsi altında "minilliyə çağırış" edən dünya son illərdə yetərinjə dəyişib, gündən-günə yoxsulların sayı azalıb. Bəs indi nə olajaq? Doğrudanmı hər şeyi sıfırdan başlamaq lazım gələjək?

THE WORLD FACING THREAT OF FAMINE?
Inflation is becoming rampant worldwide. The global crisis caused by rallying prices has exacerbated with the soaring cost of food, which has hit record highs since 1945.
The International Monetary Fund (IMF) estimates that prices for food around the world have risen 60 per cent in the past three years and more than doubled compared to 2001.
No less disappointing are the figures cited by the World Bank, which says prices have increased 83 per cent in the past three years.
Analysts say one of the key reasons for the hike in food prices is ramp-up in the production of "biological fuel", or alcohol which is used as fuel for vehicles. Another factor that has an adverse impact on the prices is poor harvests in many countries exporting agricultural produce. Rising income of the population, and accordingly, food consumption, in developing nations, is also a factor.
But the key reason for soaring food prices referred to by analysts is rising world crude prices. There are no grounds for optimism in this respect given that OPEC, which accounts for 40 per cent of the world's oil exports, has no plans to increase output in the foreseeable future. Moreover, Iranian President Mahmud Ahmadinejad has said that $115 a barrel was an unreasonably low price. It remains to be guessed what is in store for the world if prices for energy resources continue to climb.
In light of the worsening food crisis, 40 countries have imposed a ban on the exports of agricultural produce, which is only making things worse. Certainly, consumers in poor countries are hit the worst by soaring food prices. In a number of countries, price hikes have spurred public disturbances.
But it is likely that the problem is turning into a headache for countries around the globe, including the United States, European nations and Japan. Rising prices for rice and wheat have convinced many Americans that they should get ready for the worst, and consumers rushed to stores to buy large quantities of food, NTV Russia quoted New York Sun as saying. The demand has risen so high that sellers in California have begun to introduce restrictions, such as selling no more than one sack of rice per consumer. In the Silicon Valley, where many people of Asian descent work, only one type of rice is left on the shelves instead of the usual five types. On the West coast, news have come out about a restriction on the sale of flour and vegetable oil, and some in the U.S. are even talking about introducing special food cards.
It wouldn't be so bad if only the U.S. were affected. There have been calls the world over for joining effort in preventing widespread famine, which could affect over 100 million people, according to some estimates. According to the United Nations World Food Program (WFP), this is the number of people in the world who spend over 80 per cent of their income on food.
WFP's Executive Director Josette Shiran has compared the world food crisis to a gigantic tsunami in the Indian Ocean, which claimed 250,000 lives and rendered 10 million people bankrupt.
"Famine is putting on a new face, as millions of people who were not categorized as starving just half a year ago, are now deemed as such," she told a summit at the British prime minister's residence on Downing Street.
Shiran also said one of the reasons for soaring food prices is the use of extensive arable land for the production of biological fuels. She said the European Union program which envisions turning 10 per cent of the entire bulk of fuel available in Europe into biological fuel by 2020 may trigger famine in under-developed countries.
"If Europe cares about the environment, it will have to spend hefty funds on poverty reduction in poor countries," she said.
Shiran called for providing aid in the same volume as it was rendered to the victims of the 2004 tsunami. As many as 6 billion pounds is needed for the purpose.
Britain has already announced it would allot a package worth 455 million pounds. London also called a halt to its activities on supporting the use of biological fuels, saying it would revisit technologies. South American leaders have also warned against the impact of production of such fuels on food supply.
But analysts from the International Institute for Research on Food Policy argued that production of biological fuels with the use of grain has had insignificant impact on price hikes. Only 25 per cent of additional grain reserves were used for these activities from 2000 to 2007, they say.
But in any case, it is beyond a doubt that the food crisis has raised utter concern around the world. The leaders of the world's industrialized nations intend to discuss the issue at a G8 summit in July. The initiative has been supported by the UN secretary-general. He is wary that soaring food prices could dampen progress in the efforts on resolving one of the UN's key objectives -- halving poverty by 2015.
It is obvious that having challenged the "new millennium" under the UN auspices, the world has drastically changed in the past years, and the number of the destitute has been continuously dwindling. But now, with the threat of famine looming, will everything have to be started from a scratch?