Güləş üzrə Avropa çempionatında Azərbaycan millisi yeddi medal qazandı
Tamperedə (Finlandiya) keçirilən güləş üzrə Avropa çempionatında Azərbaycan millisi kifayət qədər uğurlu çıxış edərək, özünün rekordunu müəyyənləşdirdi. İndiyədək millimiz heç zaman üç proqram üzrə birdən-birə yeddi medal qazanmamışdı - iki qızıl, bir gümüş və dörd bürünc.
Lakin o da nəzərə alınmalıdır ki, "sərbəstçilər" və "klassiklər"in mükafatlarına qadın güləşçilərimiz da öz töhfəsini verdilər.
"Maksimum vəzifə" yerinə yetirildi
Komandanın uğurunu qiymətləndirməmək çətindir. Yarışda Mariya Stadnikin (48 kq) qələbəsi bir daha sübut edir ki, legioner məsələsinə də diqqətlə yanaşılmalıdır: onların heç də hamısı ümidləri doğrultmur. Kifayət qədər qısa müddətdə Stadnik Bakıda keçirilən mundialda Olimpiadaya vəsiqə qazanmış idmançıdan Avropa çempionuna çevrildi. Bəzi mütəxəssislər Mariyanın Pekinə vəsiqə qazanmasını təəccüblə qarşılasa da, o, Avro-2008-in qalibi olmaqla böyük idmançı olduğunu sübut etdi. Stadnik Olimpiadaya vəsiqə ilə yanaşı, həm də Avropa çempionu adını qazanan ilk milliləşdirilmiş legioner oldu. O, Pekində də medallar uğrunda yarışmağa hazır olduğunu sübut etdi. İstənilən halda, idmançının necə sürətlə inkişaf etməsini müşahidə edən zaman hiss olunur ki, o, qarşısına maksimum hədəfi qoya və onu uğurla həll edə bilər.
Maraqlıdır ki, qadınlardan ibarət komanda hələ dünya çempionatında üç lisenziya əldə etmişdi və bu göstəricidə sərbəst və yunan-Roma güləşçilərini geridə qoymuşdu. Həmin vaxt bu göstərici cəfəngiyat təsiri bağışlasa da, artıq, yəqin ki, qadınlardan ibarət yığmanın qarşıdakı ikilisenziyalı turnirdə Olimpiadaya vəsiqələrin sayını artırmasından heç kim təəccüblənməz.
Lisenziyalar haqda danışan zaman qeyd etmək lazımdır ki, Tamperdə sərbəst və klassik güləşçilərimiz hərəyə bir vakansiya əldə edib. Bununla yanaşı, Emin Əzizovun uğurlu çıxışı da diqqəti cəlb edir. Qeyd edək ki, Avro-2008 onun üçün ilk böyük turnir idi. Lakin atlet özünü itirmədi, medal qazandı və indi rahat şəkildə Olimpiadaya hazırlaşa bilər.
Lakin burada bir "əmma" var - Olimpiadaya vəsiqə idmançıya yox, kateqoriyaya verilir və Emin hələ olimpiya millisinin tərkibinə düşməli olduğunu sübut etməlidir. Necə ki bunu qitə birinciliyində ikinci "bürünc"ünü qazanan və kifayət qədər yüksək səviyyədə güləş nümayiş etdirən Çamsulvar Çamsulvarayev (74 kq) etdi.
Millinin baş məşqçisi Məhəmmədxan Arasilov Finlandiyaya yollanmazdan əvvəl yetirmələrinin bu turnirdə bir medal qazanmaq yox, ən yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparmaq əzmində olduqlarını söyləyərkən, heç də əsassız danışmırmış. Belə də oldu və hətta Əzizovla yanaşı, Novruz Təmrəzov (84 kq), Çamsulvarayev və Əli İsayev (120 kq) finala adlamağa çox yaxın olsalar da, onun bir addımlığında dayandılar.
Bununla yanaşı, pəhləvanlar "bürünc" əldə etmək imkanından maksimum yararlanaraq, təsəlliverici döyüşdə mükafatçılar sırasına düşdülər. Təsəlliverici finalda Təmrəzov Ermənistan təmsilçisi Vadim Laliyev, Əzizov isə bu ölkənin daha bir güləşçisi Zikayr Hovanesyan üzərində parlaq qələbə qazandılar.
Yalnız Olimpiya medalı
Ç.Çamsulvarayevə qayıdaraq, qeyd edək ki, o, digər idmançılardan nadir sabitliyi ilə fərqlənir. Bu güləşçi həm Avro-2007-də, həm Bakıda keçirilmiş lisenziyalı dünya birinciliyində məhz "bürünc" əldə edib. Güləşçi bu dəfə də ənənəsini pozmayaraq, təsəlliverici qarşılaşmada ukraynalı döyüşçünü üstələdi. Maraqlıdır ki, bütün turnirlərdə onun finala gedən yolunu kəsən Maxaç Murtazaliyev bu dəfə də Çamsulvarayevdən güclü çıxıb. Bununla yanaşı, güləşçimiz Pekinə vəsiqə qazanmaq yükündən azad idi - bu məsələni hələ ötənilki mundialda həll etmişdi və son çıxışı ilə məşqçilər heyətinə sadəcə öz çəki dərəcəsində ən yaxşı olduğunu yenidən sübut etdi.
Olimpiadaya lisenziya qazanmaq şansına malik daha bir idmançımız Hetaq Qazyumov (96 kq) dörddəbir finalda gərgin döyüş sonunda məşhur Hacımurad Qasalova məğlub oldu. O isə öz növbəsində yarımfinalda Gürcüstandan olan rəqibinə boyun əydi və nəticədə idmançımız təsəlliverici döyüşə çıxmaq şansını itirdi.
Komandada ən pis nəticəni isə ilk döyüşdəcə o qədər də güclü sayılmayan britaniyalı Viorel Etkoya boyun əyən Allahverdi Vəliyev (60 kq) göstərdi. Lakin debütantın uğursuzluğu əvvəlcədən müəyyən dərəcədə proqnozlaşdırılan idi. Millinin baş məşqçisi Arasilov hələ turnirə yollanmazdan əvvəl bildirmişdi ki, millidə 60 kq-a qədər olan çəki dərəcəsində problemlər var və burada eksperimentlərsiz ötüşmək mümkün deyil.
"Klassik" Rövşən Bayramov (55 kq) haqda isə xüsusi danışmaq lazımdır. O, ikinci dəfə Avropa birincisi adını əldə etməklə böyük idmançı olduğunu sübut etdi. Əsas odur ki, o, birincilyi "oyun göstərərək" qazandı: əvvəlcə Rusiya idmançısı Nəzir Mankiyev, finalda isə erməni Roman Amoyan güləşçimiz qarşısında aciz oldular.
Qeyd etmək lazımdır ki, ötənilki dünya birinciliyindən sonra Rövşən eniş dövrünü yaşayaraq, ölkə birinciliyində cəmi üçüncü yeri tutmuşdu. Lakin Bayramov sübut etdi ki, lazım olan anda özünü toplaya və ondan gözlənilən nəticəni göstərməyə qadirdir. Yeri gəlmişkən, bir çox mütəxəssis azərbaycanlı idmançılardan Tamperdəki uğuru Olimpiadada da gözləyir.
Avropa çempionatı ikiillik cəza müddətinin bitməsindən sonra Hüsaməddin Rəcəbovun (66 kq) böyük idmana dönməsi ilə də yadda qaldı. Xatırladaq ki, o, orqanizmində qadağan edilmiş preparatlar tapıldığı üçün idmandan uzaqlaşdırılmışdı. Böyük uğurlar üçün "acmış" güləşçi turnirə Avstriyadan olan Mark Bokov və serb Aleksandr Maksimoviç üzərində qazanılan iki qələbə ilə başladı. Lakin dörddəbir finalda Rəcəbov Ukrayna millisinin təmsilçisi Armen Vardanyanı üstələyə bilmədi. Daha sonra isə "bürünc" əldə etmək şansını təsəlliverici döyüşdə gürcü Muxran Maçutadzeyə buraxdı.
Digər xəbərlər
Çempionat zamanı MDB və Baltikayanı ölkələrin Güləş Federasiyaları Assosiasiyasının yaradılmasına dair prinsipial qərar da qəbul edildi. "Keçmiş Sovet İttifaqı ölkələrinin maraqlarını müdafiə və ona lobbiçilik edəcək bu qurumun yaradılması təklifi Rusiya tərəfindən hələ 1998-ci ildə irəli sürülmüşdü", - deyə Rusiya Güləş Federasiyasının idman direktoru Georgi Bryusov xatırladır: "Hətta reqlament müəyyənləşdirilmiş və faktik olaraq, bütün iştirakçıların razılığı alınmışdı. Lakin həmin vaxt müxtəlif səbəblərdən bu ideyanın reallaşdırılması mümkün olmadı. Amma ildən-ilə anlaşılırdı ki, bizim ölkələrimiz üçün vahid siyasət, maraqların qarşılıqlı müdafiəsi, federasiyalarımızın təmsilçilərinin Avropa və dünya güləş idmanı institutlarında qabağa çəkilməsi vacibdir. İdeya Tamperedə də müzakirə olundu və praktik olaraq, bütün MDB və Baltikyanı ölkələrin güləş federasiyalarının rəhbərləri tərəfindən qəbul olundu. Yaxın vaxtlarda müvafiq sənəd hazırlanaraq təqdim olunacaq. Biz Pekin Olimpiadasının başlanmasınadək - avqustda konfrans keçirməyi və assosiasiyanın yaradıldığını rəsmən bəyan etməyi planlaşdırırıq".
Georgi Bryusov assosiasiyanın hansı işlərlə məşğul olacağına da aydınlıq gətirib: "Təkrar edirəm ki, əsas ideya müəyyənləşdirilərək, əvvəlcədən elan ediləcək vahid mövqe və siyasətin ortaya qoyulması ilə bağlıdır. Rusiyanın güləşin tarixi mərkəzi olduğunu söyləsək, bu, heç də şişirtmə olmaz. Bizim bir çox idmançılarımız digər ölkələri təmsil etməyə gedirlər. Bu gün rusiyalı güləşçilər 20-dən artıq ölkənin bayrağı altında çıxış edir. Bu prosesi sahmana salmaq və yerdəyişmələrin sivil, qarşılıqlı, səmərəli şəkildə baş tutmasına nail olmaq vacibdir. Digər misal: Vilnüsün Avropa-2009-a ev sahibliyi etməsi ideyasına ciddi lobbiçilik etmək və mövqeyimizi fəal şəkildə qorumaq tələb olunur. Güləş üzrə MDB ölkələrinin çempionatının keçirilməsi məsələsi də müzakirə edilir. İdeyalar çox, iş isə daha çoxdur".
Bir sözlə, Avropa çempionatı Azərbaycan millisi üçün uğurlu olub və artıq milli gələcək üçün özünə yeni istiqamətlər və hədəflər müəyyənləşdirə bilər. Xüsusilə, Pekin Olimpiadasında medallar qazanılması haqda düşünmək lazımdır. Bu isə o qədər də asan olmayacaq.

The Azerbaijani national team wins seven medals at the european wrestling championship
The Azerbaijani national wrestling team has had a very successful European Championship in Tampere, Finland, breaking the team's existing record. Our team has never before won seven medals in three different disciplines, of which two were gold, one was silver and four were bronze. In addition, the women's team left both freestyle and Greco-Roman teams behind both in the quality and quantity of its medals.
The highest ambition
It is hard to overestimate the team's success. And the victory of Mariya Stadnik (48 kilograms) testifies once again that the issue of foreign sportspeople should be dealt with selectively: after all, not all of them can live up to expectations. In a relatively short period of time, Stadnik has travelled a long way from winning an Olympic place at the World Championship held in Baku to becoming European champion. Although some experts were somewhat surprised when Mariya won her trip to Beijing, her performance at Euro-2008 proved that she is a great wrestler. In fact, Stadnik is the first naturalized foreigner sportsperson to win not only an Olympic ticket, but also a gold medal at Euro-2008. Mariya has proved that she is good enough to compete for an Olympic medal. At any rate, watching her rapid progress, you can see that she is capable of setting herself the maximum goal and achieving it.
It is curious that the women's team had already won three Olympic places at the World Championship, leaving behind the male freestyle and Greco-Roman wrestlers. Back then, this result seemed incredible, but no one would be surprised now if the women's team added to its presence at the Olympics, given that two more qualifying tournaments lie ahead.
Speaking about qualification, we should mention that both freestyle and Greco-Roman teams earned one place each.  Emin Azizov's performance merits special attention, especially as Euro-2008 was his first major competition. The athlete did not let his team down; he won his medal and now can start training for the Olympics. There is, however, one "but" here: the place is not issued to an individual sportsman, but to the category, so Emin still has to prove his right to join the Olympic team.  Camsulvar Camsulvarayev has already secured his place, for example, by winning his second bronze medal at the continental championship and demonstrating the quality of his wrestling.
The chief coach of the national team, Magomedxan Aratsilov, was clearly not bluffing when he said, before leaving for Finland, that his team was capable of winning multiple medals and vying for the top positions. His words came true; furthermore, Azizov, as well as Novruz Temrezov (84 kilograms), C. Camsulvarayev and Ali Isayev (120 kilograms) had good chances of making it to the finals, but fell just one step short. They all made the most of the consolation rounds, won bronze medals and made it into the top three. In the consolation rounds, Temrezov defeated Vadim Laliyev of Armenia in brilliant style and Azizov won his round against another sportsman from that country, Zikayr Hovanesyan.
Only Olympic medal
Going back to C. Camsulvarayev (74 kilograms); he has maintained a remarkable consistency. At last year's Euro-2007, as at the qualifying World Championship in Baku, he won bronze medals. The wrestler decided not to part with tradition and defeated a Ukrainian wrestler in the consolation round. It is curious that his path to the finals of all these competitions was blocked by the winner, Makhach Murtazaliyev, who prevailed in Tampere too. However, our wrestler did not have the extra incentive of winning a place in Beijing, which he had already achieved at last year's World Championship, thereby proving again to the coaching team that he was the best in his weight category.
At the same time, Xetaq Gazyumov (96 kilograms) had a chance of qualifying, but he lost an intense match to the prominent Gadzhimurat Gatsalov. He, for his part, lost his semi-final match to an opponent from Georgia, so our wrestler lost his chance of winning the bronze medal. However, the worst result in the team was recorded by Allahverdi Veliyev (60 kilograms), who lost his very first fight to Viorel Etko, who was not the strongest man in the British team. However, this failure by the newcomer to the national team was to a certain extent predictable, because head coach Magomedxan Aratsilov had noted before the team's departure that the under 60 kilograms weight category seemed to be the most problematic, so there was some room for experiment.
Rovsan Bayramov, Greco-Roman wrestler in the 55-kilogram category, merits special mention; he proved that he is a true sportsman by winning the European Championship for the second time in a row. It is also quite clear that his victory was a fair one: he won his match against Nazir Mankiyev of Russian and left Roman Amoyan of Armenia with the silver medal in the final. It has to be said that, after the last year's World Championship, Rovsan was not in good shape and won only the bronze medal in the national championship. But Bayramov proved that he can concentrate at the decisive moment and achieve the results expected of him. Incidentally, after his success in Tampere, many specialists expect the Azerbaijani wrestler to win the Olympic medal.
The European Championship was marked by the return to the international arena of Husamettin Racabov (66 kilograms), who was disqualified for two years after traces of banned substances were found in his body. The wrestler, who has sorely missed big-time victories, started the competition with two victories: against Mark Bock of Austria and Aleksandar Maksimovic of Serbia. But in the quarter-final match Racabov lost to Armen Vardanyan, competing for Ukraine. And although he had a chance of winning the bronze, he lost it to Mukhran Machutadze of Georgia.
Other news
A preliminary decision was reached at the championship to establish the Association of Wrestling Federations of the CIS and Baltic Countries. "In actual fact, the very idea of an organization which would safeguard and lobby for the interests of the former Soviet republics in the wrestling world was suggested by Russia as early as 1998," said Georgiy Bryusov, Russian Wrestling Federation director for sports. "We even wrote the regulations and enlisted the support of effectively all potential participants. But the promising idea failed to reach the implementation phase back then, for various reasons. At the same time, it has become increasingly clear every year that our countries need a unified policy in the context of initiatives from the International Federation of Associated Wrestling Styles, as well as mutual support in promoting our interests and lobbying for the promotion of representatives of our federations into the European and international wrestling bodies. This idea was discussed in Tampere and received the approval of effectively all the heads of the wrestling federations of the CIS and Baltic countries. The concluding document will be written and sent out for suggestions and proposals in the near future. We plan to convene a conference at which the establishment of the association will be officially announced, even before the Olympic Games in Beijing."
Georgiy Bryusov also discussed the kind of issues the association will deal with. "Let me reiterate, the main idea is to have a common position and policy, which will be formulated and announced in advance. It would not be an exaggeration to say that Russia is the historical centre of the wrestling world and that many of our wrestlers emigrate to wrestle for other countries. At present, Russian sportsmen wrestle for more than 20 countries. This process has to systematised, so that the transfer process is civilized and mutually beneficial.  Another example: the idea of nominating Vilnius as the venue for the 2009 European Championship needs our lobbying and active support. The issue of holding a CIS championship for the wrestling sports is currently under discussion. There are many ideas, and even more work to do," Bryusov concluded.
In short, the European championship was clearly successful for the Azerbaijani national team, which can now set new goals and objectives for the future. Namely, they have to vie for Olympic medals in Beijing, which will be not so easy to win.