QARA FİQURLARIN RİSKİ
Azərbaycanlı qrossmeyster Teymur Rəcəbov Moreliya-Linares superturnirindəki çıxışını başa vurdu. O, öz imkanlarından xeyli aşağı səviyyədə çıxış edərək, toplaya biləcəyi xalların yalnız 50 faizini qazana bildi. Bu isə o deməkdir ki, Teymur hazırkı reytinqinə ciddi əlavə edə bilməyəcək.
Rəcəbovun yekunda tutduğu beşinci yer, əlbəttə ki, onun potensialı və iddialarına uyğun gəlmir və odur ki, Teymur çətin ki bu turniri öz aktivinə yaza bilsin. İki qələbə, eyni sayda məğlubiyyət və on heç-heçə Teymurun daha yaxşı çıxış edə biləcəyi turnirdə əldə etdiyi nəticədir. Qrossmeysterin özü də bildirir ki, o, hər qarşılaşmada tam gücü ilə mübarizə aparıb və intensiv oyun göstərib. Amma sadəcə onun bəxti gətirməyib. "Lap əvvəldən bəxtim gətirmədi. Aleksey Şirova yalnız ona görə uduzdum ki, debütü səhv saldım. Peter Leko ilə oyunda böyük üstünlüyə malik olmağıma baxmayaraq, ona heç-heçə təklif etdim. Elə Levon Aronyanla qarşılaşmada da vəziyyətim pis deyildi, yaxşı imkanlarım var idi. Bilirsiniz, adamın gərək bəxti də gətirsin. Məsələn, Maqnus Karlsen  Vasili İvançuku elə vəziyyətdə uddu ki... Burada yalnız bəxt rol oynadı. Mənim bəxtimsə gətirmədi. Amma nədən şikayətlənim ki?! Məsələ yalnız bəxtdə deyil", - deyə Teymur bildirir. Maraqlıdır ki, Rəcəbov azsaylı qələbələrindən birini, gənc yaşlarında olmasına baxmayaraq, turnirin favoritlərindən hesab edilən Maqnus Karlsen üzərində qazanıb. Norveçli isə haqqında deyilənləri tam doğrultsa da, bəlkə də, məhz Rəcəbovdan aldığı məğlubiyyət onun turnirin əsas mükafatını qazanmaq imkanlarının üzərindən xətt çəkdi. Qeyd edək ki, bu iki şahmatçı indiyədək bir çox yarışlarda qarşı-qarşıya gəliblər və onların hər ikisinin gənc olduğunu nəzərə alsaq, bu rəqabət hələ uzun illər davam edəcək. Son qarşılaşmadan sonra Teymur da Maqnusun ünvanına kompliment səsləndirərək bildirib ki, o, artıq tam formalaşmış şahmatçıdır və və parlaq nəticələr göstərir.
Superturnirdə növbəti dəfə Vişvanatan Anand hamıdan üstün olaraq, asan və sərbəst qələbələr əldə edib. Bu zəfər ona Vladimir Kramniklə dünya çempionu adı uğrunda keçirəcəyi oyunöncəsi əlavə güc və özünəinam verib.
T.Rəcəbov Anand haqda da fikirlərini bölüşüb: "Onun oyunu mənim çox xoşuma gəlir. Anand sanki gərginlik hiss etməyərək asan oynayır və hamını udur. Bir sözlə, arzuların şahmatçısıdır. Böyük mükafatların ortada olduğu turnirlərdə isə Anand daha mükəmməl oyun göstərir".
Teymurun Moreliya-Linaresdəki oyununa qayıdaraq qeyd edək ki, bir çox mütəxəssislərin fikrincə, onun partiyalarda üstünlük verdiyi qara fiqurlar çox risklidir. Bu haqda danışan beynəlxalq dərəcəli usta Vladimir Barski hesab edir ki, bütün bunlara Rəcəbov xeyli vaxt və güc sərf edir. Bununla yanaşı, mütəxəssis bildirir ki, Rəcəbov öz yolu ilə gedir.
chesspro.ru portalının icmalçısı Mixail Xomiç də eyni fikirdədir. O, hesab edir ki, Teymurun potensialı ilə bağlı hər şey qaydasındadır və son superturniri sadəcə tez bir zamanda unutmaq lazımdır: "Tima bir-birinə zidd olan debüt variantları - Antimoskva qambiti və Yaniş qambitindən istifadə etməkdən çəkinmir. Özü də o, bunu çox uğurla edir. Bundan başqa, bu gənc oğlan artıq indidən çətin qədim Hind müdafiəsində ekspert sayılır".
Teymur isə öz üzərində daim və çox işlədiyini deyir. "Mən nəticədən asılı olaraq, hazırlığı korrektə etməyə çalışıram. Sərt oyuna getmədiyimi də söyləmək olmaz. Mən həmişə sərt mövqelər axtarıram", - deyə qrossmeyster billdirir.  O, strategiyasının doğru olduğunu Daqomısda Rusiyanın komanda çempionatında, Bakıda keçiriləcək FİDE Qran-Prisinin birinci mərhələsində və Sofiyada düzənlənəcək "M-Tel Masters" turnirində sübut edə bilər.
Bu arada FİDE Qran-Prinin Bakı yarışı da daxil olmaqla, bütün mərhələlərində iştirak edəcək şahmatçıların heyətini müəyyənləşdirib. Orada dünya çempionu adı uğrunda yarışa hazırlaşan Vişvanatan Anand və Vladimir Kramnik, həmçinin Qata Kamskiyə qarşı iddiaçı qarşılaşmasına hazırlıqla məşğul olan Vaselin Topalov da daxil olmaqla, bir sıra məşhur şahmatçıların adlarına rast gəlinməsə də, yarışın səviyyəsinin yüksək olacağını söyləmək mümkündür. Hər şeydən əvvəl ona görə ki, turnirdə şahmatın gələcəyi olan gənc şahmatçılar iştirak edəcəklər.
Ev sahiblərinin çıxışı ilə yanaşı, şahmatın Olimpinə doğru sürətlə irəliləyən Maqnus Karlsenin Bakıya gəlişi də böyük marağa səbəb olacaq. Xatırladaq ki, ötən il Xantı-Mansiyskdə Dünya kubokunun yarımfinalına yüksələn norveçli bu il də çıxışını davam etdirərək, Veyk-An-Zee superturnirinin qalibi olub, həmçinin Moreliya-Linaresdə heç də zəif nəticə göstərməyib. Odur ki, artıq hər yarışın favoriti sayılan Karlsenin oyununu izləmək maraqlı olacaq.
Dünya kubokunun 1/16 final mərhələsində Şəhriyar Məmmədyarova qalib gəlmiş bolqarıstanlı İvan Çeparinov da diqqət cəlb edən daha bir şahmatçıdır. Bu şahmatçının böyük gələcəyi olduğu hamı tərəfindən qəbul edilir. Xüsusilə, nəzərə almaq lazımdır ki, onun məşqçisi və meneceri Vaselin Topalovu yetişdirmiş Silvio Danailovdur. Nəzərə alsaq ki, özündən daha məşhur və adlı-sanlı həmvətəninin sekundantı olan İvan həm də öz komandasının düşünən beynidir, şübhə yoxdur ki, o, özünü Bakıda da göstərməyə çalışacaq.

THE RISK OF BLACK PIECES
Azerbaijani grandmaster Teymur Racabov has drawn a line under his performance at the super-tournament in Morelia-Linares. To be honest, our chess player did not really do well at the tournament and gained only 50 per cent of the possible points. This means that Teymur's ranking will not rise significantly.
Racabov's fifth place clearly does not correspond to his potential and ambitions, so he can hardly put this tournament in his account. Two victories, two losses and 10 draws - this was the result of Teymur's performance, although it could have been better. The grandmaster himself observed that he fought in every game and demonstrated some interesting play, but often he was simply unlucky. "There was no luck at all. I lost to Aleksey Shirov, because I just got the opening wrong. I offered Peter Leko a draw in a position where I had a great advantage. I think that with Levon Aronyan, I had a better position and could have developed it. But excuse me for tautology, if you are lucky, you are lucky. For example, when Magnus Carlsen beats Vasiliy Ivanchuk, they say in these cases: 'He is first-time lucky.' I didn't have enough of this luck. But why complain?! Luck also originates from other factors," Teymur stressed.
It is notable that Racabov gained one of his few victories over Magnus Carlsen who, despite his youth, was named one of the tournament favourites. Teymur also paid the northerner quite a few compliments, saying that Magnus is a well-established chess player who gets brilliant results. Perhaps it was his defeat by Teymur which put paid to Magnus's chances of winning the main prize. The grandmasters have started meeting up more often at various major tournaments and their rivalry will certainly continue for a long time, in view of their age.
As for Viswanathan Anand, he had no match at the super-tournament and won easily and naturally. His victory made him even more confident ahead of the championship match with Vladimir Kramnik. "Anand's play appeals to me very much. He doesn't overstrain himself, plays easily and beats everyone. In a word, he is the chess player of everyone's dreams. At tournaments where bigger prizes are at stake, Vishi plays even better," said Teymur.
Discussing Teymur's play at Morelia-Linares, a number of specialists agree that our chess player is playing options regarded as risky for the black pieces. Developing this subject, international master Vladimir Barskiy thinks that this takes up loads of time and effort during Racabov's training, which affects his drive when he plays with the white pieces. At the same time, the specialist said that our grandmaster is going his own way. His opinion was also supported by a correspondent of the website chesspro.ru, Mikhail Khomich, who said that Teymur has great potential and should forget this super-tournament as soon as possible.
"I would like to point out that Tima is not afraid to defend extremely contradictory opening options - the anti-Moscow gambit and the Yanish gambit. And he does this really well. Moreover, this young man is already regarded as an expert in the complicated old Indian defence," Khomich said. Teymur himself observes that he is working hard and regularly. "I try to adjust my training, depending on results. But I wouldn't say that I avoid critical play. I always look for critical positions," the grandmaster says. Racabov will be able to prove the correctness of his strategy at the forthcoming Russian group championship in Dagomys, the first stage of FIDE Grand Prix in Baku and the M-Tel Masters tournament in Sofia.
FIDE has already identified the participants in all stages of the Grand Prix, including the Baku tournament. Despite the absence of a number of prominent chess players, including Viswanathan Anand and Vladimir Kramnik, who are concentrating on preparations for their world championship match, as well as Veselin Topalov, who is preparing for a fixture with Gata Kamskiy, the level of competition will be quite high. This is due, first of all, to the participation of a number of young chess players who represent the future of chess.
The main point of interest, apart from the play of the host team of course, is the arrival in Baku of Magnus Carlsen, who has begun a rapid storming of the chess Olympus. Having made it into the semi-finals at the World Cup in Khanty-Mansiysk last year, this year the Norwegian child prodigy continued his progress, winning the super-tournament in Wijk aan Zee and playing well at Morelia-Linares. So it will be interesting to watch the Scandinavian play and shaking the established favourites.
Bulgarian Ivan Cheparinov also merits attention. He beat Sahriyar Mammadov in the 1/16 finals of the World Cup. A great future is forecast for this chess player, especially as his coach and manager is Silvio Danailov, who nurtured Veselin Topalov. If we take into account the fact that Ivan is a second for his more titled countryman and, at the same time, a think tank for his team, we can say that he will try to do well in Baku.