Smithsonian institution Azərbaycanın Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin marşrutu boyunca tapılmış qədim tarixi abidələrlə maraqlanıb
Bakı-Tbilsi-Ceyhan neft (BTC) və Bakı-Tbilsi-Ərzurum (BTƏ) qaz kəmərlərinin Azərbaycan üçün faydası yalnız böyük iqtsadi perspektivlər vəd etməklə bitmir. Boru kəmərlərinin tikintisinin gedişi zamanı marşrut boyunca çox sayda unikal abidələr tapılıb. Bu abidələr bizim qədim tariximizə tamamilə yeni nəzər nöqtəsindən baxmağa, yeniliklər ortaya çıxarmağa imkan verir. Xoşbəxtlikdən BTC neft kəmərinin tikintisinin və istismarının operatoru olan BP şirkəti tapılmış arxeoloji materiallara görə məsuliyyəti dərk edərək, Azərbaycan tarixinin bu günə kimi gəlib çıxmış bu abidələrin özündə saxladığı tarixi məlumatları alimlərə çatdırmaq üçün əlindən gələn hər şeyi edib.
Öncə neft vardı
Elm sərhəd tanımır. BTC-nin yerləşdiyi marşrut zonasında aşkar edilmiş tarixi abidələr yalnız yerli alimlərin marağını cəlb etməyib. Bu tapıntılarla bir çox xarici tədqiqatçılar da maraqlanıb və gələcəkdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə əməkdaşlıq niyyətində olduqlarını bildiriblər. Məsələn, Berlin Memarlıq İnstitutunun və Fransa Akademiyasının professorları birgə qazıntılar aparmaq məqsədi ilə AMEA rəhbərliyinə müraciət ediblər. Fransa Akademiyasının professoru Bertil Monet bu əməkdaşlığa gənc Azərbaycan və fransız mütəxəssislərinin tədris prosesini də daxil etməyi təklif edib. Bundan başqa, Çikaqo Universiteti ilə birgə Azərbaycanın qədim tarixi abidələrinin öyrənilməsi üzrə layihə hazırlanıb.
Ancaq BTC marşrutu üzrə arxeoloji qazıntıların nəticələrinin açıqlanmasında əsas addım mart ayında dünya üzrə ən iri muzey komplekslərindən və araşdırma təşkilatlarından biri - ABŞ-da yerləşən Smitson İnstitutu (Smithsonian Institution) ilə qrant sazişi imzalanması olub. Bunu BTC və Cənubi Qafqaz Boru Kəməri (CQBK) layihələri üzrə tərəfdaşları adından "BP-Azərbaycan" şirkəti gerçəkləşdirib. İmza mərasimində "BP-Azərbaycan"ın prezidenti Bill Şreyder bildirib ki, proqramın toplam məbləği 1 milyon ABŞ dolları təşkil edəcək. Layihənin benefisiarları kimi Qobustan dövlət tarix-mədəniyyət muzeyi, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Gürcüstan Milli Muzeyi seçilib. Proqram çərçivəsində BTC və CQBK-nin marşrutunun keçdiyi üç ölkə ərazisində tikinti zamanı əldə edilmiş arxeoloji tapıntıların kataloqunun nəşri, mədəni irs haqqında veb-saytın yaradılması, bu mövzuda beynəlxalq konfransın keçirilməsi, arxeoloji tapıntıların tədqiqatının başa çatdırılması planlaşdırılır.
Bundan başqa, benefisiar təşkilatların işçiləri üçün muzeylərin idarəedilməsi, tapıntıların qaydaya salınması, mədəni irs nümunələrinə qulluq, qayaüstü təsvirlərə dəyən ziyanın qiymətləndirilməsi və s. üzrə treninqlər keçirilməsi də nəzərdə tutulub. Həmçinin Qobustan qoruğunun ərazisində flora və faunanın tədqiqatı da aparılacaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, SSRİ-nin dağılmasından sonra Azərbaycan və Gürcüstan ərazilərində ilk iri arxeoloji qazıntıların sponsoru məhz BTC və CQBK layihələri olublar.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun ekspedisiyası ilə birgə BTC neft kəməri və BTƏ qaz kəməri keçən dəhliz boyunca 54 qazıntı aparılıb. Yalnız BTC-nin keçdiyi yerlərdən 30-dan çox arxeoloji abidə tapılıb. Onların araşdırılması üçün institutun 40-dan çox əməkdaşı - daş dövrü, eneolit, qədim tarix və orta əsrlər üzrə mütəxəssislər cəlb edilib. Bu layihələr üzrə işlərin çoxu Səngəçal ərazisində, həmçinin Gürcüstan sərhədinə qədər neft kəmərinin keçdiyi zonada aparılıb. Alimlər tərəfindən son eneolit dövrünə aid edilən nisbətən önəmli tapıntılar Gəncə-Qazax zonasına aid ərazilərdə əldə edilib. Ağstafa rayonunun Böyük Kəsik kəndindəki arxeoloji sahə alimlərin böyük marağını çəkib. Buraya Böyük Kəsik və Poylu kəndlərinə aid sahələr, həmçinin Soyuqbulaq dəfn abidələri aiddir. Bura qədim insanın eneolit dövrünə aid edilən məskənidir və Azərbaycanla Mesopotomiya arasında sıx mədəni əlaqələrin olmasından xəbər verir.
Bütövlükdə görülən işlərin çərçivəsində 80 potensial sahə müəyyən edilib. Onların içində Qazıməhəmməd, Yevlax, Şəmkir, Goranboy və Ağstafa rayonları ərazisində yerləşən 9-u daha çox maraq çəkib. Goranboy rayonunun Borsunlu kəndində kurqan və 3 məzar aşkarlanıb. Oradan əldə edilən tapıntılar bürünc dövrünə, daha doğrusu bizim eradan əvvəl XIII yüzilliyə aid edilir. Qazıntı işlərində Azərbaycanın Fərhad Quliyev, Nəcəf Museyibli, Viktor Kvaçidze, Fuad Hüseynov, İdris Əliyev kimi tanınmış arxeoloq alimləri iştirak ediblər. Onların müxtəlif vaxtlarda apardıqları tədqiqatlar xaricdə geniş məşhurdur.
Bütövükdə, BTC boru kəməri konsorsiumu Azərbaycan ərazisində neft kəməri boyunca arxeoloji qazıntıların aparılmasına 100 min ABŞ dollarından çox vəsait ayırıb. Bununla yanaşı, konsorsium Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun muzeyinin təmirinə pul verib. Tədqiqat zamanı tapılmış bütün əşyalar həmin muzeydə nümayiş etdirilir.
Tarixin davamı
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutundan bildirirlər ki, qazıntılar ötən yüzilliyin 80-ci illərində əsası qoyulmuş işlərin davamıdır. Həmin işlərin başlıca məqsədi Azərbaycan xalqının mis-daş dövründən sonra başlamış etnogenezinin aşkarlanması və öyrənilməsi olub. Məhz buna görə həmin dövr alimlər üçün xüsusilə maraqlıdır. 1985-ci ildə Ağstafa rayonu ərazisində professor İdeal Nərimanov tərəfindən eneolit dövrünə aid və həmin müddətə qədər tapılmışlardan köklü surətdə fərqlənən Şomutəpə və Gültəpə abidələri aşkar edilib, daha sonra onlar ümumi Laylatəpə adı altında birləşdiriliblər. Alimin bildirdiyi ilkin fikrə görə, bu qalıqlar Azərbaycan ərazisində beş min ildən qabaq baş vermiş miqrasiya prosesləri ilə bağlıdır. Beş il qabaq bu zonada qazıntılar yenidən başlayandan sonra alimlər bizim eradan qabaq IV yüzilliyə aid abidələr aşkar ediblər. Bu abidələr İdeal Nərimanovun Laylatəpədəki məzarlığın Mesopotomiyadan Azərbaycana köçmüş miqrantlara məxsus olması barədə dediklərini təsdiq edib. Beləliklə, bəlli olub ki, Azərbaycan etnosunun formalaşmasında Mesopotomiyadan gəlmiş qəbilələr də iştirak ediblər. Daha sonra aşkar edilən bir sıra başqa abidələr də İdeal Nərimanovun hipotezini təsdiq ediblər. Ağstafada və Tovuz rayonunda (Ağıldərədə) aparılmış qazıntılar həm də Mesopotomiyadan gəlmiş miqrantların Şimali Qafqaza da məhz Cənubi Qafqazdan keçməklə getdiklərini təsdiq edib. Qazıntılar alimlərin indiyə kimi yalnız ehtimal etdikləri çox sayda tarixi faktları da ortaya çıxardı. Məsələn, qədimlərdə Azərbaycan sakinlərinə məxsus olmuş dəfn adətləri bəlli olub. Aydın olub ki, o vaxtlar yeniyetmələri küplərdə basdırırmışlar, yaşlılar üçün isə kurqanlar tikirmişlər.
Bütövlükdə, neft kəməri boyunca görülmüş işləri şərti olaraq üç mərhələyə bölürlər. 2000-2001-ci illərdə zooloqlar, botaniklər və ekoloqlardan ibarət qrup neft kəmərinin Xəzər sahilindəki Səngəçal terminalından Gürcüstan sərhədindəki Böyük Kəsik stansiyasına qədər bütün uzunluğunu gəzib. Eni 44 metr olan qoruq zonasında olan bütün arxeoloji abidələri və bu abidələrin ehtimal edildiyi yerləri qeydə alıblar. Başlıca məqsəd boru kəmərinin marşrutunu az-çox önəmi olan arxeoloji obyektlərdən mümkün qədər uzaqlaşdırmaq, onları qorumaq və dağılmağa qoymamaq olub. İkinci mərhələ kimi 2002-ci ildə boru kəməri zonasında qalmalı olan abidələrin aşkarlanması üçün nəzarət-kəşfiyyat işləri aparılıb. Şurflar vurulub, abidələrin əraziləri müəyyən edilib və arxeoloji obyektlərin tədqiq olunması üçün lazım olan xərclərin təxmini məbləği müəyyən edilib.
2003-cü ildə iki arxeoloji qrup və bir səyyar monitorinq qrupu tərəfindən gerçəkləşdirilən stasionar kompleks işlər başalyıb. Onlar torpağın üz qatının götürülməsini daimi müşahidə ediblər. Hər hansı bir sahədə maddi mədəniyyət izləri görünən kimi ora nəzarətə götürülüb və araşdırılıb.
Araşdırma işləri bu gün də davam edir. Artıq 27 aprxeoloji obyekt tədqiq edilib. Onların biri ilə bağlı üç dildə - Azərbaycan, rus və ingilis dillərində əldə edilən nəticələrin təhlili ilə bağlı kitab buraxılıb. Zəyəmçay sərdabəsi ilə bağlı ikinci kitab da çapa hazırlanır. Bəzi tapıntılar sonradan qaytarılmaq şərti ilə mürəkkəb analizlərin aparılması üçün xaricə göndərilir. Tapılmış arxeoloji materiallar orada radiokarbon və radioarqon üsullarla tədqiq edilir. Bu üsullar tətbiq edilmədikdə tapıntılar çağdaş dünya elmi tərəfindən ciddi qəbul edilmir. Təəssüf ki, Azərbaycanın özünün hələ ki bu cür tədqiqat imkanları yoxdur. Alimlər düşünür ki, bu tapıntılar əsasında Azərbaycan tarixinin müəyyən dövrlərinə düzəlişlər ediləcək.
Gürcüstana gəldikdə isə BTC-nin tikintisi zamanı Gürcüstanın cənubunda yerləşən Axalsixe rayonunun Klde kəndində tarixi abidələr tapılıb. Arxeoloqların ilkin məlumatına görə, aşkarlanan qalıqlar bizim eranın üçüncü yüzilliyinə aiddir. Bununla yanaşı, BTC neft kəmərinin inşaatçıları Samsxe-Cavaxetiya regionunun ərazisində büdpərəstlik və ilkin xristianlıq dövrlərinə aid abidələr aşkarlayıblar. BP mütəxəssisləri Gürcüstan arxeoloji tədqiqatlar mərkəzi ilə birgə mədəni irsin qorunması üzrə plan hazırlayıblar və boru kəmərinin Gürcüstan hissəsi boyunca ərazinin tədqiqatını aparıblar. Bu məqsəd üçün şirkət 2 milyon ABŞ dolları ayırıb. Görülən işlər nəticəsində ailmlər müəyyən ediblər ki, neft kəmərinin Gürcüstan ərazisindən keçən 44 metrlik dəhlizinin sərhədləri daxilində 56 arxeoloji sahə var. Boru kəməri Tetriskari rayonunda iki qədim yaşayış məskənindən və Salka rayonunda bürünc dövrə aid məzarlıqdan keçir.

The Smithsonian Institution is taking an interest in the ancient monuments discovered along the route of the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline in Azerbaijan
The Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) main oil export pipeline and the Baku-Tbilisi-Erzurum (BTE) gas pipeline have done more than just open up tremendous economic prospects for Azerbaijan. During the construction of the BTC conduit, a huge number of unique monuments were discovered, which will allow us to examine the country's ancient history from a somewhat different angle and to make new discoveries. Oil giant BP, which built and which operates the multi-billion dollar pipeline pumping oil from the Caspian Sea to overseas markets, while accepting full responsibility for the discovered artefacts, has done everything in its power to make sure that these historical remains pass on the information they bear to local scholars.
Oil came first
Science knows no limits. The historical monuments discovered along the BTC route have whetted appetites, and not only of Azerbaijani scholars. A variety of foreign researchers have expressed their willingness to cooperate with the Institute of Archaeology and Ethnography of the National Academy of Sciences (NAS). For example, professors at the Berlin Institute of Architecture and a French academy have offered to collaborate and jointly conduct excavations with the NAS administration. French professor Bertille Monet suggested that such collaboration could include training for young French and Azerbaijani specialists. In addition, a project to research Azerbaijan's ancient monuments has been developed in conjunction with a Chicago university.
The key step taken so far in revealing the outcomes of archaeological excavations along the BTC route was the signing, in March, of a grant agreement with major US research group and worldwide museum complex, the Smithsonian Institution. The deal was inked by BP Azerbaijan on behalf of its partners in the BTC and the South Caucasus Pipeline (SCP) projects. BP Azerbaijan President Bill Schrader announced at the signing ceremony that the programme is estimated to total $1 million. Its beneficiaries are the Qobustan state historical preserve, the Institute of Archaeology and Ethnography and Georgia's national museum. The programme envisions a plethora of activities, including the publication of a catalogue of archaeological discoveries made during the construction of the BTC and the SCP pipelines in the three host countries -Azerbaijan, Georgia and Turkey- as well as creating a website on cultural heritage, conducting an international conference on the topic and finalizing research on archaeological discoveries. Moreover, training sessions will be held for employees of the beneficiary organizations on the management of museums, handling discoveries and samples of cultural heritage, estimating the damage inflicted to rock carvings, etc. Research on the flora and fauna of the Qobustan preserve will also be carried out.
It is significant that the BTC and SCP projects have sponsored the first-ever large-scale archaeological excavations in Azerbaijan and Georgia since the collapse of the Soviet Union in 1991. In collaboration with an expedition from the Institute of Archaeology and Ethnography, 54 excavations have been conducted so far on the corridor along which the two pipelines run. Over 30 archaeological monuments have been discovered along the BTC route alone. Over 40 employees of the Institute have been involved in researching them, including specialists on the Stone Age, the Neolithic Period, antiques and the Middle Ages. Most of the operations were carried out in the area of the Sangachal oil terminal as well as in the areas crossed by the pipeline, stretching as far as the Azerbaijani-Georgian border. The most remarkable discoveries, attributed to the later Neolithic Period, were made in the Ganca-Qazax region. The archaeological discoveries in the Boyukkasik village of Azerbaijan's Agstafa district (Boyukkasik, Poylu, Soyuqbulaq burials) aroused a great deal of interest. The remnants of ancient human settlements dating back to the Neolithic Period provide evidence of close cultural ties between Azerbaijan and Mesopotamia. A total of 80 potential sites were spotted during the operations. Nine of them were chosen as the most attractive for further research - in the Qazimammad, Yevlax, Samkir, Goranboy, and Agstafa districts. A barrow and three burial mounds were uncovered in the Borsunlu village of Goranboy. The discoveries made there are attributed to the Bronze Age and date back to the 13th century BCE. Such prominent archaeologists as Farhad Quliyev, Nacaf Museyibli, Viktor Kvachidze, Fuad Huseynov and Idris Aliyev, whose outstanding research is known far beyond Azerbaijan, were involved in the excavations.
The BTC Co. pipeline consortium allocated over $100,000 for archaeological excavations along the BTC route in Azerbaijan's territory. Moreover, the company allotted funds for the repair of a museum of the Institute of Archaeology and Ethnography which displays all the items discovered in the course of research.
Continuation of history
The Institute of Archaeology and Ethnography experts believe that the excavations have furthered the work launched in the 1980s. Their key objective was to reveal and study the ethnic origin of the Azerbaijani people, which began to take shape after the Bronze and Stone Ages. This is why this period holds particular interest for scientists. In 1985 professor Ideal Narimanov discovered monuments dating back to the Neolithic Period in the Agstafa district that were dramatically different from those previously discovered. These were Shomutepe and Gultepe, later called by the same title of Leylatepe. The scholar hypothesized for the first time that the remains found testified to migration processes that went on in Azerbaijan more than five millennia ago. When excavation work resumed in the area five years ago, scholars discovered monuments dating back to the first half of the fourth millennium BCE, which confirmed Narimanov's theory that the Leylatepe remains belonged to ancient migrants who settled in Azerbaijani territory from Mesopotamia. It was thus established that migrant Mesopotamian tribes had contributed to the formation of Azerbaijanis' ethnicity. A number of similar monuments were discovered later, which once again confirmed Narimanov's conclusions. Moreover, the excavations carried out in Aghstafa and the Tovuz district (Agyldere) also confirmed a theory that Mesopotamian migrants entered the northern Caucasus through the South Caucasus. The excavations shed light on a range of historical facts which had previously only been theories within the scientific community. For instance, research revealed the way the dead were buried by ancient Azerbaijanis; babies were buried in jugs rather than the burial mounds designated for adults.
Overall, the work in the oil pipeline area is divided into three stages. In 2000-2001 a group of zoologists, botanical experts and environmentalists walked along the entire BTC route from the Sangachal terminal on the Caspian Sea coast to the Boyukkasik station on the Georgian border. They registered all existing and potential archaeological monuments in the 44-metre construction corridor. The key goal was to divert the pipeline route from significant archaeological sites, to preserve them and to prevent their destruction. During the second stage in 2002, exploration operations were carried out in the locations of monuments that would remain on the pipeline route. Prospecting shafts were placed and the monument's area and the approximate cost of its research were determined. In 2003 complex stationary operations were launched involving two groups of archaeologists and a mobile monitoring group. These specialists were present during the removal of the upper layer of soil. When any given section revealed traces of material culture, it was fenced off, while pipe laying continued, and the section in question was examined.
These operations continue to this day, and 27 archaeological sites have already been examined. One of the sites has been described in a book dedicated to the analysis of findings published in Azerbaijani, Russian and English, while another book on the Zeyamchay necropolis is currently in production. Some of the discoveries are sent abroad for complex analysis. The artefacts discovered undergo radio-carbon and radio-argon analysis, without which they would not be recognized by scientists worldwide. Azerbaijan unfortunately does not currently have such facilities.
Scholars believe that some adjustments will be made to certain periods of Azerbaijan's history based on the recent discoveries.
Historical monuments were discovered in the village of Klde in the Akhaltsikh region of southern Georgia during BTC construction. According to archaeologists' preliminary estimates, the burial dates back to the 3rd century CE. Construction workers also found a burial from the pagan and ancient Christian period in the Samtskhe-Javakheti region. BP experts developed a plan jointly with Georgia's Centre for Archaeology Research on handling cultural heritage and they conducted research in the territories stretching along the Georgian section of the conduit. The company allocated $2 million for this purpose.
Scientists established that there were 56 archaeological sections within the 44-metre construction corridor of the oil pipeline in the South Caucasus republic. Notably, the pipeline crosses two ancient settlements in the Tetritskaroy region and Bronze Age burials in the Tsalk region.