Smithsonian institution Azərbaycanın Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəmərinin marşrutu boyunca tapılmış qədim tarixi abidələrlə maraqlanıb
Bakı-Tbilsi-Ceyhan neft (BTC) və Bakı-Tbilsi-Ərzurum (BTƏ) qaz kəmərlərinin Azərbaycan üçün faydası yalnız böyük iqtsadi perspektivlər vəd etməklə bitmir. Boru kəmərlərinin tikintisinin gedişi zamanı marşrut boyunca çox sayda unikal abidələr tapılıb. Bu abidələr bizim qədim tariximizə tamamilə yeni nəzər nöqtəsindən baxmağa, yeniliklər ortaya çıxarmağa imkan verir. Xoşbəxtlikdən BTC neft kəmərinin tikintisinin və istismarının operatoru olan BP şirkəti tapılmış arxeoloji materiallara görə məsuliyyəti dərk edərək, Azərbaycan tarixinin bu günə kimi gəlib çıxmış bu abidələrin özündə saxladığı tarixi məlumatları alimlərə çatdırmaq üçün əlindən gələn hər şeyi edib.
Öncə neft vardı
Elm sərhəd tanımır. BTC-nin yerləşdiyi marşrut zonasında aşkar edilmiş tarixi abidələr yalnız yerli alimlərin marağını cəlb etməyib. Bu tapıntılarla bir çox xarici tədqiqatçılar da maraqlanıb və gələcəkdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə əməkdaşlıq niyyətində olduqlarını bildiriblər. Məsələn, Berlin Memarlıq İnstitutunun və Fransa Akademiyasının professorları birgə qazıntılar aparmaq məqsədi ilə AMEA rəhbərliyinə müraciət ediblər. Fransa Akademiyasının professoru Bertil Monet bu əməkdaşlığa gənc Azərbaycan və fransız mütəxəssislərinin tədris prosesini də daxil etməyi təklif edib. Bundan başqa, Çikaqo Universiteti ilə birgə Azərbaycanın qədim tarixi abidələrinin öyrənilməsi üzrə layihə hazırlanıb.
Ancaq BTC marşrutu üzrə arxeoloji qazıntıların nəticələrinin açıqlanmasında əsas addım mart ayında dünya üzrə ən iri muzey komplekslərindən və araşdırma təşkilatlarından biri - ABŞ-da yerləşən Smitson İnstitutu (Smithsonian Institution) ilə qrant sazişi imzalanması olub. Bunu BTC və Cənubi Qafqaz Boru Kəməri (CQBK) layihələri üzrə tərəfdaşları adından "BP-Azərbaycan" şirkəti gerçəkləşdirib. İmza mərasimində "BP-Azərbaycan"ın prezidenti Bill Şreyder bildirib ki, proqramın toplam məbləği 1 milyon ABŞ dolları təşkil edəcək. Layihənin benefisiarları kimi Qobustan dövlət tarix-mədəniyyət muzeyi, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu və Gürcüstan Milli Muzeyi seçilib. Proqram çərçivəsində BTC və CQBK-nin marşrutunun keçdiyi üç ölkə ərazisində tikinti zamanı əldə edilmiş arxeoloji tapıntıların kataloqunun nəşri, mədəni irs haqqında veb-saytın yaradılması, bu mövzuda beynəlxalq konfransın keçirilməsi, arxeoloji tapıntıların tədqiqatının başa çatdırılması planlaşdırılır.
Bundan başqa, benefisiar təşkilatların işçiləri üçün muzeylərin idarəedilməsi, tapıntıların qaydaya salınması, mədəni irs nümunələrinə qulluq, qayaüstü təsvirlərə dəyən ziyanın qiymətləndirilməsi və s. üzrə treninqlər keçirilməsi də nəzərdə tutulub. Həmçinin Qobustan qoruğunun ərazisində flora və faunanın tədqiqatı da aparılacaq.
Qeyd etmək lazımdır ki, SSRİ-nin dağılmasından sonra Azərbaycan və Gürcüstan ərazilərində ilk iri arxeoloji qazıntıların sponsoru məhz BTC və CQBK layihələri olublar.
Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun ekspedisiyası ilə birgə BTC neft kəməri və BTƏ qaz kəməri keçən dəhliz boyunca 54 qazıntı aparılıb. Yalnız BTC-nin keçdiyi yerlərdən 30-dan çox arxeoloji abidə tapılıb. Onların araşdırılması üçün institutun 40-dan çox əməkdaşı - daş dövrü, eneolit, qədim tarix və orta əsrlər üzrə mütəxəssislər cəlb edilib. Bu layihələr üzrə işlərin çoxu Səngəçal ərazisində, həmçinin Gürcüstan sərhədinə qədər neft kəmərinin keçdiyi zonada aparılıb. Alimlər tərəfindən son eneolit dövrünə aid edilən nisbətən önəmli tapıntılar Gəncə-Qazax zonasına aid ərazilərdə əldə edilib. Ağstafa rayonunun Böyük Kəsik kəndindəki arxeoloji sahə alimlərin böyük marağını çəkib. Buraya Böyük Kəsik və Poylu kəndlərinə aid sahələr, həmçinin Soyuqbulaq dəfn abidələri aiddir. Bura qədim insanın eneolit dövrünə aid edilən məskənidir və Azərbaycanla Mesopotomiya arasında sıx mədəni əlaqələrin olmasından xəbər verir.
Bütövlükdə görülən işlərin çərçivəsində 80 potensial sahə müəyyən edilib. Onların içində Qazıməhəmməd, Yevlax, Şəmkir, Goranboy və Ağstafa rayonları ərazisində yerləşən 9-u daha çox maraq çəkib. Goranboy rayonunun Borsunlu kəndində kurqan və 3 məzar aşkarlanıb. Oradan əldə edilən tapıntılar bürünc dövrünə, daha doğrusu bizim eradan əvvəl XIII yüzilliyə aid edilir. Qazıntı işlərində Azərbaycanın Fərhad Quliyev, Nəcəf Museyibli, Viktor Kvaçidze, Fuad Hüseynov, İdris Əliyev kimi tanınmış arxeoloq alimləri iştirak ediblər. Onların müxtəlif vaxtlarda apardıqları tədqiqatlar xaricdə geniş məşhurdur.
Bütövükdə, BTC boru kəməri konsorsiumu Azərbaycan ərazisində neft kəməri boyunca arxeoloji qazıntıların aparılmasına 100 min ABŞ dollarından çox vəsait ayırıb. Bununla yanaşı, konsorsium Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun muzeyinin təmirinə pul verib. Tədqiqat zamanı tapılmış bütün əşyalar həmin muzeydə nümayiş etdirilir.
Tarixin davamı
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutundan bildirirlər ki, qazıntılar ötən yüzilliyin 80-ci illərində əsası qoyulmuş işlərin davamıdır. Həmin işlərin başlıca məqsədi Azərbaycan xalqının mis-daş dövründən sonra başlamış etnogenezinin aşkarlanması və öyrənilməsi olub. Məhz buna görə həmin dövr alimlər üçün xüsusilə maraqlıdır. 1985-ci ildə Ağstafa rayonu ərazisində professor İdeal Nərimanov tərəfindən eneolit dövrünə aid və həmin müddətə qədər tapılmışlardan köklü surətdə fərqlənən Şomutəpə və Gültəpə abidələri aşkar edilib, daha sonra onlar ümumi Laylatəpə adı altında birləşdiriliblər. Alimin bildirdiyi ilkin fikrə görə, bu qalıqlar Azərbaycan ərazisində beş min ildən qabaq baş vermiş miqrasiya prosesləri ilə bağlıdır. Beş il qabaq bu zonada qazıntılar yenidən başlayandan sonra alimlər bizim eradan qabaq IV yüzilliyə aid abidələr aşkar ediblər. Bu abidələr İdeal Nərimanovun Laylatəpədəki məzarlığın Mesopotomiyadan Azərbaycana köçmüş miqrantlara məxsus olması barədə dediklərini təsdiq edib. Beləliklə, bəlli olub ki, Azərbaycan etnosunun formalaşmasında Mesopotomiyadan gəlmiş qəbilələr də iştirak ediblər. Daha sonra aşkar edilən bir sıra başqa abidələr də İdeal Nərimanovun hipotezini təsdiq ediblər. Ağstafada və Tovuz rayonunda (Ağıldərədə) aparılmış qazıntılar həm də Mesopotomiyadan gəlmiş miqrantların Şimali Qafqaza da məhz Cənubi Qafqazdan keçməklə getdiklərini təsdiq edib. Qazıntılar alimlərin indiyə kimi yalnız ehtimal etdikləri çox sayda tarixi faktları da ortaya çıxardı. Məsələn, qədimlərdə Azərbaycan sakinlərinə məxsus olmuş dəfn adətləri bəlli olub. Aydın olub ki, o vaxtlar yeniyetmələri küplərdə basdırırmışlar, yaşlılar üçün isə kurqanlar tikirmişlər.
Bütövlükdə, neft kəməri boyunca görülmüş işləri şərti olaraq üç mərhələyə bölürlər. 2000-2001-ci illərdə zooloqlar, botaniklər və ekoloqlardan ibarət qrup neft kəmərinin Xəzər sahilindəki Səngəçal terminalından Gürcüstan sərhədindəki Böyük Kəsik stansiyasına qədər bütün uzunluğunu gəzib. Eni 44 metr olan qoruq zonasında olan bütün arxeoloji abidələri və bu abidələrin ehtimal edildiyi yerləri qeydə alıblar. Başlıca məqsəd boru kəmərinin marşrutunu az-çox önəmi olan arxeoloji obyektlərdən mümkün qədər uzaqlaşdırmaq, onları qorumaq və dağılmağa qoymamaq olub. İkinci mərhələ kimi 2002-ci ildə boru kəməri zonasında qalmalı olan abidələrin aşkarlanması üçün nəzarət-kəşfiyyat işləri aparılıb. Şurflar vurulub, abidələrin əraziləri müəyyən edilib və arxeoloji obyektlərin tədqiq olunması üçün lazım olan xərclərin təxmini məbləği müəyyən edilib.
2003-cü ildə iki arxeoloji qrup və bir səyyar monitorinq qrupu tərəfindən gerçəkləşdirilən stasionar kompleks işlər başalyıb. Onlar torpağın üz qatının götürülməsini daimi müşahidə ediblər. Hər hansı bir sahədə maddi mədəniyyət izləri görünən kimi ora nəzarətə götürülüb və araşdırılıb.
Araşdırma işləri bu gün də davam edir. Artıq 27 aprxeoloji obyekt tədqiq edilib. Onların biri ilə bağlı üç dildə - Azərbaycan, rus və ingilis dillərində əldə edilən nəticələrin təhlili ilə bağlı kitab buraxılıb. Zəyəmçay sərdabəsi ilə bağlı ikinci kitab da çapa hazırlanır. Bəzi tapıntılar sonradan qaytarılmaq şərti ilə mürəkkəb analizlərin aparılması üçün xaricə göndərilir. Tapılmış arxeoloji materiallar orada radiokarbon və radioarqon üsullarla tədqiq edilir. Bu üsullar tətbiq edilmədikdə tapıntılar çağdaş dünya elmi tərəfindən ciddi qəbul edilmir. Təəssüf ki, Azərbaycanın özünün hələ ki bu cür tədqiqat imkanları yoxdur. Alimlər düşünür ki, bu tapıntılar əsasında Azərbaycan tarixinin müəyyən dövrlərinə düzəlişlər ediləcək.
Gürcüstana gəldikdə isə BTC-nin tikintisi zamanı Gürcüstanın cənubunda yerləşən Axalsixe rayonunun Klde kəndində tarixi abidələr tapılıb. Arxeoloqların ilkin məlumatına görə, aşkarlanan qalıqlar bizim eranın üçüncü yüzilliyinə aiddir. Bununla yanaşı, BTC neft kəmərinin inşaatçıları Samsxe-Cavaxetiya regionunun ərazisində büdpərəstlik və ilkin xristianlıq dövrlərinə aid abidələr aşkarlayıblar. BP mütəxəssisləri Gürcüstan arxeoloji tədqiqatlar mərkəzi ilə birgə mədəni irsin qorunması üzrə plan hazırlayıblar və boru kəmərinin Gürcüstan hissəsi boyunca ərazinin tədqiqatını aparıblar. Bu məqsəd üçün şirkət 2 milyon ABŞ dolları ayırıb. Görülən işlər nəticəsində ailmlər müəyyən ediblər ki, neft kəmərinin Gürcüstan ərazisindən keçən 44 metrlik dəhlizinin sərhədləri daxilində 56 arxeoloji sahə var. Boru kəməri Tetriskari rayonunda iki qədim yaşayış məskənindən və Salka rayonunda bürünc dövrə aid məzarlıqdan keçir.

Азербайджанскими памятниками древней истории, которые найдены по маршруту нефтепровода Баку - Тбилиси - Джейхан, заинтересовался smithsonian institution
Нефтепровод Баку - Тбилиси - Джейхан (БТД) и газопровод Баку - Тбилиси - Эрзурум (БТЭ) открыли перед Азербайджаном не только большие экономические перспективы. По ходу строительства трубопровода вдоль его маршрута было обнаружено огромное число уникальнейших памятников, которые позволят взглянуть на нашу древнюю историю несколько с иной точки зрения, сделать новые открытия. Благо компания bp, оператор строительства и эксплуатации трубопровода БТД, прекрасно осознавая всю степень ответственности за обнаруженные артефакты, сделала все от нее зависящее, чтобы сохранившиеся свидетельства истории Азербайджана могли передать нашим ученым зашифрованную в них информацию прошлого.
Вначале была нефть
Наука не знает границ. Обнаруженные памятники истории в зоне пролегания маршрута БТД вызвали интерес не только у местных ученых. Многие зарубежные исследователи заинтересовались этими находками и изъявили желание в дальнейшем сотрудничать с Институтом археологии и этнографии Национальной академии наук Азербайджана (НАНА). К примеру, профессора из Берлинского архитектурного института и Французской академии обратились к руководству НАНА с предложением о сотрудничестве и проведении совместных раскопок. Профессор Французской академии Бертиль Монет предложила включить в данное сотрудничество и процесс обучения молодых французских и азербайджанских специалистов. Кроме того, совместно с Чикагским университетом был разработан проект по изучению древних памятников Азербайджана.
Но, пожалуй, основным шагом в деле оглашения результатов археологических раскопок по маршруту БТД стало подписание в марте грантового соглашения с крупнейшим музейным комплексом и исследовательской организацией мира Smithsonian Institution США. Это сделала компания bp-Azerbaijan от имени партнеров по проектам БТД и Южно-Кавказского трубопровода (ЮКТ). На церемонии подписания президент bp-Azerbaijan Билл Шрейдер сообщил, что общая сумма программы составит $1 млн. Бенефициарами программы выступят Гобустанский государственный историко-художественный заповедник, Институт археологии и этнографии НАН Азербайджана и Грузинский национальный музей. В рамках программы планируются публикация каталога археологических находок, выявленных в процессе строительства БТД и ЮКТ в трех странах, по которым проходит их маршрут, создание веб-сайта о культурном наследии, проведение международной конференции на эту тему, завершение исследований археологических находок.
Кроме того, намечены тренинги для работников бенефициаров по управлению музейным делом, переработке находок, обслуживанию образцов культурного наследия, оценке ущерба наскальным рисункам и т.д. Будут проведены также исследования флоры и фауны на территории Гобустанcкого заповедника.
Стоит отметить, что после распада СССР спонсором первых крупных археологических раскопок на территории Азербайджана и Грузии выступили именно проекты БТД и ЮКТ. Совместно с экспедицией Института археологии и этнографии вдоль коридора, по которому проходят нефтепровод БТД и газопровод БТЭ, были произведены 54 раскопки. Только на трассе БТД обнаружено более 30 археологических памятников. Для их исследования было привлечено более 40 сотрудников института - специалистов по каменному веку, энеолиту, античности, средневековью. Большинство работ в рамках этих проектов велось на территории Сангачала, а также в зоне прохождения нефтепровода вплоть до самой границы с Грузией. Наиболее значительные находки, отнесенные учеными к эпохе позднего неолита, были сделаны на территории Гянджа-Газахской зоны. Большой интерес вызвал археологический участок в селе Беюккесик Агстафинского района (Беюккесик, Пойлу, погребальные памятники Союгбулаг). Эта стоянка древнего человека, относящаяся к периоду энеолита, свидетельствует о тесных культурных связях между Азербайджаном и Месопотамией. В целом в рамках этой работы было определено 80 потенциальных участков, из которых были выбраны девять, представляющие наибольший интерес, - в Газимагомеде, Евлахском, Шамкирском, Геранбойском, Агстафинском районах. В селе Борсунлу Геранбойского района были вскрыты курган и три захоронения. Сделанные там находки относятся к бронзовому периоду и датируются ХIII веком до н.э. В раскопках принимали участие такие известные азербайджанские ученые-археологи, как Фархад Гулиев, Наджаф Мусеибли, Виктор Квачидзе, Фуад Гусейнов, Идрис Aлиeв, исследования которых, сделанные в разное время, широко известны за рубежом.
В целом трубопроводный консорциум BTC Co выделил больше $100 тыс. на проведение археологических раскопок вдоль трассы БТД на территории Азербайджана. Помимо этого консорциум выделил средства на ремонт музея Института археологии и этнографии, где выставлены все найденные в ходе исследований предметы.
Продолжение истории
В Институте археологии и этнографии НАНА утверждают, что раскопки стали продолжением работ, начатых в 80-х годах минувшего века. Их главной целью было выявление и изучение этногенеза азербайджанского народа, начавшегося после медно-каменного века. Именно поэтому этот период представляет особый интерес для ученых. В 1985 году в Агстафинском районе профессором Идеалом Наримановым были обнаружены памятники эпохи энеолита, в корне отличавшиеся от всех до того найденных, - Шомутепе и Гюльтепе, позже объединенные под одним именем - Лейлатепе. Ученый первым высказал мнение, что данные останки свидетельствуют о миграционных процессах, происходивших на территории Азербайджана более чем пять тысяч лет назад. Пять лет назад, когда вновь начались раскопки в этой зоне, учеными были обнаружены памятники, относящиеся к первой половине IV тысячелетия до нашей эры, которые подтвердили версию Нариманова, что останки, найденные им в Лейлатепе, принадлежали древним мигрантам, переселившимся на территорию Азербайджана из Месопотамии. Таким образом, стало ясно, что в формировании азербайджанского этноса принимали участие и пришлые племена из Месопотамии. Позже был обнаружен еще ряд памятников, что в очередной раз подтвердило гипотезу Идеала Нариманова. Кроме того, раскопки, проведенные в Агстафинском и Товузском (Агылдере) районах, подтвердили также версию о том, что мигранты из Месопотамии попали на территорию Северного Кавказа через Южный Кавказ. Раскопки позволили пролить свет на множество исторических фактов, о которых ученые до этого только догадывались. К примеру, стал известен способ погребения умерших, которым в древние времена пользовались жители Азербайджана. Выяснилось, в частности, что младенцев хоронили в кувшинах, в отличие от взрослых, для которых предназначались курганные могильники.
В целом всю работу в зоне нефтепровода условно разделяют на три этапа. В 2000-2001 гг. группа зоологов, ботаников, экологов пешком обошла всю трассу нефтепровода от Сангачальского терминала на берегу Каспийского моря до границы с Грузией - станции Беюккесик - в зоне отчуждения, которая составляла 44 метра, фиксировались все археологические памятники и те места, где предполагалось их наличие. Главной задачей было по возможности отвести маршрут трубопровода от наиболее значимых археологических объектов, уберечь их, не допустить разрушения. На втором этапе в 2002 году были проведены разведочно-контрольные работы в зоне нахождения тех памятников, которые должны были остаться в зоне трубопровода. Ставились шурфы, определялись территория памятника и ориентировочные затраты для освоения археологического объекта. В 2003 году начались стационарные комплексные работы, которые осуществлялись двумя археологическими группами и одной мониторинговой подвижной. Они постоянно присутствовали при снятии верхнего слоя грунта. Когда на каком-то участке появлялись следы материальной культуры, он ограждался, прокладчики шли дальше, участок обследовался.
Работы продолжаются по сегодняшний день. Уже обследовано 27 археологических объектов. По одному из них опубликована книга на трех языках - азербайджанском, русском и английском, посвященная анализу полученных результатов, готовится вторая - по Зеямчайскому некрополю. Некоторые находки отправляются за рубеж для проведения сложных анализов с последующим возвращением, где найденные артефакты подвергаются радиоуглеродному и радиоаргонному анализам, без которых всерьез мировой наукой они восприниматься не станут. К сожалению, Азербайджан пока не обладает такими возможностями. Ученые утверждают, что на основании этих находок в определенные периоды азербайджанской истории будут внесены коррективы.
Что касается Грузии, то в ходе строительства БТД были найдены памятники истории и на юге в селе Клде Ахалцихского района. По предварительным оценкам археологов, обнаруженное захоронение датируется третьим веком нашей эры. Помимо этого строители нефтепровода БТД обнаружили захоронение языческого и раннехристианского периода на территории региона Самцхе-Джавахети. Совместно с Центром археологических исследований Грузии специалисты bp разработали план по управлению культурным наследием и провели исследование территорий вдоль трассы грузинского участка трубопровода. На эти цели компания выделила $2 млн. В результате ученые установили, что в пределах 44-метрового строительного коридора нефтепровода в Грузии находятся 56 археологических участков. В частности, трубопровод пересекает два древних поселения в Тетрицкаройском районе и захоронения бронзового века в Цалкском районе.