MAKROİQTİSADİ SIÇRAYIŞ
Azərbaycan hökuməti qanunvericiliyə uyğun şəkildə 2007-ci ilin sosial-iqtisadi nəticələri haqqında bütün məlumatları bir hesabata yığaraq Milli Məclisə təqdim edib. Keçənilki iradları nəzərə alan Nazirlər Kabinetinin budəfəki hesabatı daha geniş və ətraflı idi. Hesabatı təqdim edən baş nazir Artur Rəsizadə isə yalnız 2007-ci ilə deyil, demək olar ki, hökumətin fəaliyyətinin son 4 ilinə yekun vurdu.
ÜDM və sərmayələr
Beləliklə, baş nazirin sözlərinə görə, son dörd ildə ümumi daxili məhsul (ÜDM) real olaraq 2,3 dəfə artıb. Onun qeyri-neft sektorunun payına düşən hissəsi isə 1,5 dəfə yüksəlib. Adambaşına düşən ÜDM nominal ifadədə  3,4 dəfə, əhalinin gəlirləri 2,5 dəfə, orta aylıq maaş 2,8 dəfə, dövlət büdcəsinin gəlirləri isə 4,9 dəfə artıb.
2007-ci ildə ÜDM-in həcmi 25,2 milyard manat olub və qabaqkı illə müqayisədə artım 15 faiz təşkil edib. Adambaşına düşən ÜDM göstəricisi isə 23,6 faiz artaraq təxminən 3500 ABŞ dollarına bərabər olub. Neftdən kənar bölmədə 11,3 faiz artım olması ölkə iqtisadiyyatının neft bölməsindən asılılığının azalmasının önəmli göstəricisidir. Dövlət Neft Fondunun vəsaitləri də daxil olmaqla ölkənin strateji valyuta ehtiyatları 7,2 milyard dolları ötüb.
Ötən dörd il ərzində dövlət büdcəsi gəlirlərinin önəmli artımı onun sosial və sərmayə yönümlü büdcəyə çevrilməsinə imkan verib. Bü müddət ərzində dövlət büdcəsinin gəlirləri 1,2 milyard manatdan 6 milyard manata qədər qaldırılıb. "Bu göstərici yalnız iqtisadi artım nəticəsində deyil, həm də səmərəli fiskal siyasət nəticəsində əldə edilib",- deyə Artur Rəsizadə vurğulayıb. Həmçinin dövlət büdcəsinin xərclərinin tərkibində sosial yönümlü  xərclər 3 dəfə, o cümlədən əmək haqqı 3,4 dəfə artıb. Sərmayə qoyuluşlarında isə 22 dəfə artım olub. 2007-ci ildə dövlət büdcəsinin gəlirləri qabaqkı ilə baxanda 55,3 faiz, xərcləri isə 59,9 faiz çox olub.
Ötən il iqtisadiyyatın və sosial sahənin inkişafı üçün bütün maliyyə qaynaqları hesabına 6,8 milyard manat sərmayə yönəldilib. Bu, 2006-cı ilin göstəricisindən 17,8 faiz çoxdur. Əsaslı kapital qoyuluşlarının 3,5 milyard manatı (51 faiz) neft bölməsinin, 3,3 milyard manatı (49 faiz) isə neftdənkənar bölmənin inkişafına işlədilib. Neftdənkənar bölmənin inkişafı üçün ayrılmış sərmayələrin həcmi qabaqkı ilə baxanda 28,8 faiz artıb. Sərmayələrin 60 faizi yerli, 40 faizi isə xarici olub. İlboyunca yerli sərmayələr 50,7 faiz artıb, xarici sərmayələrdə isə 10,9 faiz azalma müşahidə edilib.
Bununla yanaşı, Dağlıq Qarabağ probleminin həll edilməməsi ordu ilə bağlı məsələlərin əsas fəaliyyət istiqamətlərindən birinə çevrilməsinə səbəb olub. "Son dörd ildə müdafiə xərclərinin 6 dəfə artırılması buna sübutdur", - deyə Rəsizadə vurğulayıb. 2007-ci ildə bu məqsədlə dövlət büdcəsindən 2006-cı ilə nisbətən 26,7 faiz çox vəsait ayrılıb.  Bu yaxınlarda yaradılmış Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin uyğun strukturlarının formalaşması üçün ciddi təşkilati və texniki tədbirlər gerçəkləşdirilib. Baş nazirin sözlərinə görə, müəssisələrdə xüsusi təyinatlı məhsulların bir neçə növünün istehsalının öyrənilməsi üzrə iş başlayıb, bir sıra xarici ölkələrlə işbirliyi haqqında sazişlər bağlanıb, ikitərəfli işgüzar münasibətlər qurulub.
İnflyasiya olmasaydı...
Ancaq ötən il istehlak qiymətləri indeksinin 16,7 faizə çatması bir az ümumi iqtisadi görüntünü korlayır. Baş nazir etiraf edib ki, dünya bazarında gedən proseslərlə yanaşı inflyasiyanın artmasına ölkənin dinamik inkişafına yönələn çoxsaylı sosial və infrastruktur layihələrinin yerinə yetirilməsi ilə bağlı büdcə xərclərinin çoxalması, əhalinin alıcılıq qabiliyyətinin yüksəlməsi, həmçinin pul kütləsinin sürətlə böyüməsi də səbəb olub.
"Yaranmış durumda bir sıra başqa tədbirlərlə yanaşı əsas məsələ əhalinin gəlirlərinin artım templərinin inflyasiya səviyyəsindən yüksək olmasını təmin etmək olub. Bunun nəticəsində 2007-ci ildə gəlirlərin artım tempi istehlak qiymətləri indeksindən 2,4 dəfə çox olub və bu meyil 2008-ci ildə də davam etdiriləcək", - deyə A.Rəsizadə bəyan edib. Belə ki, ötən il ölkə üzrə orta aylıq maaş 42 faiz, əmək pensiyalarının ölçüsü isə 76 faiz artıb. Bununla yanaşı, minimum aylıq maaş göstəricisi, büdcədən maliyyələşdirilən təşkilatlarda işləyən şəxslərin əmək haqqı, əmək pensiyalarının baza hissəsi, məcburi köçkünlərə verilən aylıq müavinətlər 50 faizə qədər artırılıb. Aztəminatlı ailələr üçün ehtiyac meyarının məbləği 30 manatdan 40 manata qədər arıtırılıb. "78 mindən çox ailə ünvanlı sosial yardımla əhatə edilib, hər bir ailəyə aylıq yardım 80 manat təşkil edib", - deyə hökumət başçısı vurğulayıb.
Yoxsulluğun azaldılması sahəsində nəzərdə tutulmuş sosial yönümlü tədbirlər nəticəsində yoxsulluq səviyyəsi 2003-cü ildəki 45 faiz səviyyəsindən 2007-ci ildə 16 faizə enib. Məhz 2007-ci ildə prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə 2015-ci ilə kimi Azərbaycan Respublikasında yoxsulluğun azaldılması və dayanıqlı inkişaf üzrə dövlət proqramının layihəsi hazırlanıb. Rəsizadənin sözlərinə görə, proqramda əsas məqsəd kimi 2015-ci ilə qədər yoxsulluğun inkişaf etmiş ölkələrin səviyyəsinədək endirilməsi müəyyən edilib.
Başlanmış işin davamı
Bəllidir ki, 2008-ci ildən Azərbaycanın infrastrukturunun inkişafında yeni mərhələ başlayır və bu sahədə yetərincə iri layihələrin gerçəkləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Ancaq prinsipcə, bu sahədə artıq xeyli iş görülüb və onların nəticələri ölkə vətəndaşlarının gündəlik həyatında real əks olunur.
Məsələn, elektroenergetika sahəsində qısa müddətdə ümumi gücü 452 meqavatt olan 5 modul tipli elektrik stansiyasının və başqa bu cür obyektlərin istifadəyə verilməsi nəticəsində energetika sisteminin ümumi gücü  5500 meqavatı keçib. "Bu, daxili ehtiyacları ödəməklə yanaşı, elektrik enerjisi ixracına da imkan verdi və ölkənin energetik təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün tam şərait yaratdı",- deyə baş nazir qeyd edib.
Son illərin daha bir inkişaf sahəsi nəqliyyat bölməsidir. Son dörd ildə avtomobil yolları şəbəkəsinin, körpü və yolötürücü qurğuların tikintisi və təmiri, bütün nəqliyyat növlərinin modernləşdirilməsi üzrə xərclənən vəsaitlərin həcmi 5 dəfə artaraq 1,4 milyard manatı ötüb. Sahənin maddi-texniki bazası önəmli dərəcədə möhkəmlənib, 14 lokomotiv, 12 təyyarə və helikopter, 6 tanker, 253 avtobus və 25 metro vaqonu alınıb. Naxçıvan və Gəncə beynəlxalq hava limanlarının yenidən qurulması üzrə işlər başa çatdırılıb, Zaqatala və Lənkəran hava limanlarının tikintisinə başlanılıb. Böyük İpək yolu və Şimal-Cənub kimi nəqliyyat dəhlizlərinin bərpası üzrə işlər fəal davam etdirilib. Ölkə üçün böyük iqtisadi və siyasi önəmi olan Bakı - Tbilisi - Qars dəmir yolunun bünövrəsi qoyulub.
Çağdaş iş dünyasının ən prioritet istiqamətlərindən biri olan rabitə və telekommunikasiya sahəsinin inkişafında 32 faiz artım əldə edilib. Rabitə və informasiya texnologiyalarının inkişafının təmin edilməsi məqsədi ilə "Elektron Azərbaycan" proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin gerçəkləşdirilməsi davam edib, əksər dövlət qurumlarının elektron ünvanları yaradılıb, milli informasiya təhlükəsizliyi sisteminin qurulmasına, normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş önəmli işlər görülüb.
Hazırda su təchizatı və kanalizasiya sahələri başlıca infrastruktur problemlərindən biri olaraq qalmaqdadır. Bu sahə ilə bağlı bir sıra layihələr olmasına baxmayaraq, uzun illər bahalıq üzündən onların gerçəkləşdirilməsinə başlamaq mümkün olmayıb. Ancaq dövlətin gəlirlərinin artması ilə vəziyyət dəyişməyə başlayıb. Buna misal olaraq Oğuz-Qəbələ-Bakı su kəmərinin tikintisi layihəsini göstərmək olar. Başqa sözlə, ötən il aparılmış uğurlu danışıqlar nəticəsində beynəlxalq maliyyə qurumları ilə bütün ölkə səviyyəsində su təchizatı və kanalizasiya sistemlərinin yenidənqurulması ilə bağlı əlverişli şərtləri olan kerdit sazişləri imzalanıb. Layihələri 3 il ərzində gerçəkləşdirmək planlaşdırılır.
Beləliklə, əsas makroiqtisadi və sosial göstəricilərə görə 2007-ci ilin gerçəkdən Azərbaycan üçün ən uğurlu illərdən biri olduğunu söyləmək mümkündür. Buna görə də hökumətin hesabatı, demək olar ki, heç bir irad olmadan bəyənildi. Bu isə indiki inkişaf təmayüllərinin saxlanmasının vacibliyindən xəbər verir. Başlıca məsələ isə qloballaşan dünyanın iqtisadi çarpışmalarının fonunda inkişaf meyillərinin sabitliyini qorumaqdır.

MACRO- ECONOMIC BOOM
The government of Azerbaijan, in line with its legislative obligations, has collected all the information on the social and economic achievements of 2007 in a single report and submitted it to the Milli Maclis. Moreover, after last year's feedback the information supplied this year by the Cabinet of Ministers was wider and more detailed. In presenting the report, Prime Minister Artur Rasizada summed up not just the results of 2007 but of the last four years of the government's work.
GDP and investment
The prime minister said that there has been a 230-per-cent real increase in GDP over the past four years. GDP in the non-oil sector has increased by 150 per cent, nominal GDP per capita has increased by 340 per cent, the population's income has increased 250 per cent, the average monthly wage by 280 per cent and state budget revenue 490 per cent.
GPP in 2007 was 25.2 billion manats, with growth of 25 per cent compared to 2006. GDP per capita was $3,500, an increase of 23.6 per cent. The 11.3-per-cent growth in added value in the non-oil sector is an important indicator of the reduction of the economy's dependence on the oil sector. The country's strategic currency reserves, including the State Oil Fund's resources, topped $7.2bn.
The significant growth in state budget revenue over the past four years has enabled it to become a social and investment budget. Over this period state budget revenue increased from 1.2bn to 6bn manats. "This figure has been achieved not only as a result of economic growth, but thanks to effective fiscal policy," Artur Rasizada said. As part of state budget expenditure, spending on social needs increased threefold, including a 340-per-cent increase in wages and 2,200-per-cent increase in capital investment. In the reporting year, state budget revenue was 55.3 per cent more than in the previous year and expenditure 59.9 per cent more.
Last year investments of 6.8 billion manats were made in the development of the economy and social sphere from all financial sources, or 17.8 per cent more than last year. As part of the main capital 3.5bn manats (51 per cent) were used in the development of the oil sector and 3.3bn manats (49 per cent) in the development of the non-oil sector. Investment allocated to the development of the non-oil sector increased by 28.8 per cent, compared to 2006. Domestic investment accounted for 60 per cent of all investments and foreign investment for 40 per cent. During the year domestic investment increased by 50.7 per cent and foreign investment decreased by 10.9 per cent.
Meanwhile, the unresolved nature of the Nagornyy Karabakh problem meant that the army has become one of our main areas of activity. "This is illustrated by the 600-per-cent increase in defence spending over the past four years," Artur Rasizada said. In the reporting year, the state budget allocated 26.7 per cent more funds to defence than in 2006. Serious organizational and technical work has been done to establish the recently created Ministry of the Defence Industry. The prime minister said that work has begun at enterprises to develop the production of some types of special technology, cooperation agreements have been signed with several foreign countries and bilateral business relations have been created.
If it weren't for inflation
However, the fact that the consumer price index reached 16.7 per cent last year rather spoils the overall economic backdrop. The prime minister acknowledged that inflation has been boosted not only by processes on world markets, but also by growing state budget expenditure on numerous social and infrastructure projects, aimed at dynamically developing the economy, by the growth in the public's buying power and by the rapidly increasing money supply.
"In the prevailing conditions the main objective, alongside other measures, was to ensure that growth in the income of the population exceeded the level of inflation. As a result, in 2007 the population's income grew by 240 per cent more than the consumer price index and the trend will continue this year too," Artur Rasizada said. Last year the average monthly wage increased by 42 per cent and labour pensions by 76 per cent. The minimum monthly wage and wages in budget-funded organizations, the main part of labour pensions and monthly benefits paid to forced migrants all increased by up to 50 per cent. The sum paid to low-income families has been increased from 30 to 40 manats. "More than 78,000 families receive targeted social assistance and the monthly assistance to every family was 80 manats," the head of the government said.
The poverty level fell from 45 per cent in 2003 to 16 per cent in 2007, as a result of socially targeted action on poverty reduction. In 2007 on the instructions of President Ilham Aliyev a draft State Programme on Poverty Reduction and Sustainable Development in the Azerbaijani Republic to 2015 was drawn up. The programme's main aim is to reduce poverty to the level of developed countries by 2015, Artur Rasizada said.
Continuation
The year 2008 will see a new stage in the development of the infrastructure of Azerbaijan and the implementation of major infrastructure projects. However, substantial work has already been done in this regard and its results can be felt in the country's everyday life.
For example, capacity in electricity generation topped 5500 megawatts after five modular power stations with an overall capacity of 452 megawatts came on stream in a short time. "This not only met domestic demand, but increased the opportunity to export electricity and created the right conditions to ensure the country's energy security," the premier stressed.
Pride can also be taken in the transport sector over recent years. The funds spent in the past four years on building and repairing the road network, on bridges and flyovers and modernization of all means of transport increased fivefold and topped 1.4bn manats. The material and technical base of the sector has been significantly built up: 14 locomotives have been bought, 12 planes and helicopters, six tankers, 253 buses and 75 underground carriages. Reconstruction work has been completed at Naxcivan and Ganca international airports. Intensive reconstruction work on the Great Silk Road and North-South transport corridors has also continued. The foundations have been laid for the Baku - Tbilisi - Kars railway which has great economic and political significance for the republic.
The communications and telecommunications sector - a modern-day priority - has seen growth of 32 per cent. Work specified in the Electronic Azerbaijan Programme has continued with the aim of ensuring the development of communications and information technology; e-mail addresses have been created for the majority of state bodies; important work has been done to build a national system of information security and update the normative and legal base.
One of the main infrastructure problems today remains water supply and sewerage: for many years cost has held back the implementation of several existing projects in this sector. However, with the increase in the state's income, the situation has begun to change before our eyes. The Oguz - Qabala - Baku water pipeline provides ample illustration of this. On the other hand, credit agreements on favourable terms were signed last year for the reconstruction of the water supply and sewerage system throughout the country after successful negotiations with international financial structures; the projects are to take three years.
Therefore, 2007 really can be described as one of the most successful for Azerbaijan in terms of macroeconomic and social indicators. The government report was approved this year with hardly any criticism which shows that the current development trends must be maintained and, most important, stable development must be supported against the background of economic collisions in the globalizing world.