QALXIN, MƏHKƏMƏ GƏLİR!
Türkiyənin daxili siyasəti yeni gərginlik içindədir. Lakin bu dəfə gərginliyin qaynağı müxalifət deyil, ölkənin baş prokuroru Əbdürrəhman Yalçınkayadır. O, ölkə rəhbərliyini dövlət qurumlarını tədricən islamlaşdırmaqda günahlandırır. Baş prokuror Konstitusiya Məhkəməsinə hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (AKP) fəaliyyətinin dayandırılması və AKP-nin 71 üzvünün siyasi fəaliyyətinə 5 illik qadağa qoyulması ilə bağlı etdiyi müraciətini də məhz bununla əsaslandırıb.
Baş prokurorun "qara siyahısı"na yalnız hakim partiyanın fəalları deyil, həm də hazırkı prezident Abdullah Gül, baş nazir Rəcəb Tayyip Ərdoğan və keçmiş spiker Bülənd Arınc da düşüblər. Baş prokurorun fikrincə, adı çəkilənlər 85 illik Türkiyə Cümhuriyyətinin "dünyəvi quruluşu"na zərbə vuran addımlar atıblar. 160 səhifəlik iddia ərizəsinə görə, konstitusiyaya ali məktəblərə baş örtüyü ilə gəlməyə icazə verən düzəliş Türkiyə dövlətinin dünyəvi quruluşuna edilən təhdidin son zərbəsi olub.
Burası maraqlıdır ki, Türkiyə tarixində ilk dəfə olaraq məhkəməyə hüquqi baxımdan toxunulmaz olan prezidentin siyasi fəaliyyətinə qadağa qoymaq barədə müraciət göndərilib. Doğrudur, məhkəmə baş prokurorun müraciətini təmin etsə belə, onun prezidentlə bağlı qərarı yalnız 6 ildən sonra qüvvəyə minə biləcək.
Olayın yaratdığı ilkin gərginlik tezliklə aradan qalxsa da, AKP tərəfindən cavab addımı özünü çox gözlətmədi. Parlamentdə səs çoxluğuna malik bu partiya, Konstitusiyanın üç maddəsinə - 68-ci, 69-cu və 149-cu maddələrinə düzəliş edilməsi barədə təsəbbüş qaldırdı. Məqsəd siyasi partiyaların fəaliyyətinə qadağan qoyulması prosedurunu maksimum mürəkkəbləşdirmək, baş nazir və deputatların toxunulmazlığını gücləndirmək və baş prokuroru bu cür səlahiyyətlərdən məhrum etməkdir.
İstənilən halda, qanunun geriyə qüvvəsi yoxdur və baş prokurorun müraciətinə Konstitusiya Məhkəməsi baxacaq. Qərarın qəbul edilməsi nə qədər vaxt aparacaq, bəlli deyil. Bunun üçün bir neçə mərhələ keçilməlidir, amma araşdırma artıq başlayıb.
Türkiyədəki siyasi qüvvələrin indiki vəziyyəti nəzərə alındıqda, baş prokurorun təşəbbüsunun gerçəkləşməsi xeyli imkansız görünür. Həm də ki AKP-nin ünvanına söylənən günahlandırmalar hüquqi yox, siyasi müstəviyə aid edilir.
Bu isə Ərdoğanın tərəfdarlarının öz xeyirlərinə güclü arqumentlər əldə edəcəyi deməkdir. Əgər Konstitusiya Məhkəməsi baş prokurorun müraciətini təmin etməzsə, Türkiyədə artıq çoxları AKP-ni "islam dövləti" yaratmaqda günahlandıra bilməyəcək. Bunun nəticəsində isə müxalifətin əlindən çox önəmli bir təsir vasitəsi alınacaq.
Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən indiyə kimi qəbul edilmiş qərarların təcrübəsi göstərir ki, araşdırma uzun çəkəcək və hakim partiya 2009-cu ilin bələdiyyə seçkilərinə "siyasi cəhətdən incidilmiş paritya" kimi girəcək. Başqa sözlə, baş prokuror özü də bilmədən Ərdoğanın və tərədarlarının işinə çox yarayan bir addım atıb.
Baş prokurorun müraciətini hətta aparıcı müxalifət partiyaları da qınayıb. Türkiyə parlamentində sayca üçüncü fraksiyanı təşkil edən Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) lideri Dövlət Bağçalının fikrincə, AKP-nin fəaliyyəti qadağan edilərsə, bu, "tükürpədici presedent" olar bilər və ölkənin istənilən vətəndaşı 2002-ci ildən bu yana AKP tərəfindən formalaşdırılan hökumətin istənilən qərarı barədə şikayət edə bilər. Avtomatik olaraq parlamentin son illərdə qəbul etdiyi qərarlar da şübhə altına düşər. MHP liderinin fikrincə, baş prokuror Əbdürrəhman Yalçınkaya Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət hazırlayan zaman məhz bu nüansı düşünməli idi. "Konstitusiya Məhkəməsi yaranandan Türkiyədə 24 partiya qadağan edilib, ancaq onların çoxu öz işlərinə başqa ad altında davam ediblər. Bu cür addımlar yalnız demokratiyanın inkişafına zərbə vurur", - deyə Bağçalı vurğulayıb. Onun fikrincə, bu və ya digər partiyanın fəaliyyətinin dayandırılması barədə qərarı yalnız seçki qutularının başında xalq verə bilər, təbii ki, terrorizmə dəstək verən siyasi qurumlar burada istisnadır.
PKK yönümlü, qadağan edilmiş Demokratik Toplum Partiyası da Ərdoğanın partiyasına qadağa qoyulmasına qarşı çıxıb. Çünki onlar anlayırlar ki, əgər adlarını dəyişib yenidən fəaliyyətə başlamaq istəsələr, bu məsələdə indi AKP-nin başına gələnlər onları da gözləyir. Yalnız Cümhuriyyət Xalq Partiyası və onun müttəfiqi Demokratik Sol Partiya açıq-aydın baş prokuroru dəstəkləyiblər.
İslamyönümlü partiyaların qadağan olunmasında az rol oynamamış Türkiyə Baş Qərargahı isə hələ ki işə qarışmır. Ancaq beynəlxalq ictimaiyyətin baş prokurorun qaldırdığı məsələyə kəskin mənfi rəy bildirməsini də unutmaq olmaz.
Göründüyü kimi, Türkiyənin baş prokuroru ölkənin siyasi dairələrini əməlli başlı müşkülə salıb. Çoxları onun dövlətin islamlaşdırılması barədə fikirlərini bölüşsələr də, bir sıra səbəblər üzündən hakim partiyaya qarşı iddianı dəstəkləyə bilmirlər. Beləliklə, məsələnin gələcək inkişafı barədə nəsə demək çətinləşir. Yalnız bir şey aydındır ki, baş prokuror tərəfindən edilmiş müraciət Türkiyənin daxili siyasətində fikir ayrılıqlarını bir az da dərinləşdirəcək.

COURT. ALL RISE PLEASE!
Turkey is again being swept by a wave of internal political friction. Not, this time, generated by the opposition, but by the country's General Prosecutor, Abdurrahman Yalcinkaya. He has accused the country's leadership of the gradual Islamization of government organizations. This was the reason he cited in support of his lawsuit to the country's Constitutional Court, in which he demanded that a ban be imposed on the activities of the ruling Justice and Development Party (AKP) and that 71 members of the AKP should be banned from political activities for five years.
The General Prosecutor's "black list" includes not only activists from the ruling party, but also incumbent President Abdullah Gul, Prime Minister Recep Tayyip Erdogan and former speaker of Parliament Bulent Arinc. In the General Prosecutor's opinion, they have all taken steps which undermine the "secular foundations" of the 85-year-old Turkish Republic. According to the 160-page suit, the constitutional amendments which lifted the ban on wearing headscarves (burkahs) at universities were the latest step in a chain of activities which jeopardize the secular traditions of the Turkish state.
It is notable that, for the first time in Turkish history, a suit has been filed with a Turkish court to ban the political activities of the president - who is considered to have legal immunity. In other words, even if the verdict is the General Prosecutor's favour, it will affect Abdullah Gul only in six years' time.
The storm of the first few days subsided quickly, and the expected reactions followed: the AKP, which has a majority in Parliament, immediately initiated amendments to three articles of the constitution (articles 68, 69 and 149). The goal was to make banning the activities of political parties as complex a procedure as possible, strengthening the immunity of the Prime Minister and members of parliament, and limiting the powers of the General Prosecutor.
The law, however, has no retrospective effect, and the General Prosecutor's suit to the Constitutional Court will be heard. It remains unclear how long it will take to hand down the decision. There are several stages, but the hearing has already started.
However, given the current balance of political power in Turkey, the likelihood of the General Prosecutor's initiative being upheld seems quite slim. Because the very essence of the accusations against the AKP lie in the political, not legal, realm.
This means that Erdogan's allies will have a strong case. If the Constitutional Court does not uphold the General Prosecutor's charges, very few people in Turkey will be able to accuse the AKP of aspirations to build an "Islamic state" in Turkey. And, as a result, the opposition will again be stripped of an important lever which attracts and unites Erdogan's opponents today.
On the other hand, taking into account the Constitutional Court's record, the hearing will be a lengthy one, which means that the ruling party will start its 2009 municipal elections campaign as a "politically offended" contender. In other words, the General Prosecutor's Office has unwillingly presented Erdogan and his supporters with a "great PR campaign."
Even the leading opposition forces have condemned the General Prosecutor's move. Devlet Bahceli, chairman of the Nationalist Action Party (MHP), who is leader of the third largest faction of the Turkish Parliament, admitted that if the AKP activities are decreed illegal, a "horrifying precedent" would be set because, after that decision, every citizen would be able to dispute any government decision made after 2002, when Erdogan's party first formed a Cabinet. Parliamentary decisions of recent years will come into question. In the opinion of the opposition party leader, General Prosecutor Abdurrahman Yalcinkaya should have taken this into account when preparing his suit for the Constitutional Court. "From the moment of the establishment of the Constitutional Court in Turkey, the activities of 24 parties have been outlawed, but the majority of them have continued to function under different names. These types of decisions can only harm democratic development," Bahceli said, adding that the decision on termination of the activities of any particular party can be made only by the public when they go to the ballot box, whereas the only exception to this rule could be instances of conniving with terrorism.
Even the outlawed pro-Kurdish Democratic Society Party was against the ban on Erdogan's party because it realized that, even if it changed its name, it would invariably share the fate of the incumbent prime minister's supporters. At the same time, only the Republican People's Party and its ally, the Leftist Democratic Party, openly support the General Prosecutor.
As for the Turkish General Staff, which has previously played an active role in shutting down some pro-Islamist parties, the military command remains neutral on this issue for now. The international community's dramatically negative reaction to the General Prosecutor's initiative should also be reckoned with.
So, the Turkish General Prosecutor has created a tough problem for political circles in the country. Although many people share his opinion that there is an increasingly noticeable trend towards Islamization in the country, they cannot support the suit against the ruling party. It is premature to talk about further developments. One thing is clear, however: the General Prosecutor's suit will sharpen internal political discord in Turkey.