QALXIN, MƏHKƏMƏ GƏLİR!
Türkiyənin daxili siyasəti yeni gərginlik içindədir. Lakin bu dəfə gərginliyin qaynağı müxalifət deyil, ölkənin baş prokuroru Əbdürrəhman Yalçınkayadır. O, ölkə rəhbərliyini dövlət qurumlarını tədricən islamlaşdırmaqda günahlandırır. Baş prokuror Konstitusiya Məhkəməsinə hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının (AKP) fəaliyyətinin dayandırılması və AKP-nin 71 üzvünün siyasi fəaliyyətinə 5 illik qadağa qoyulması ilə bağlı etdiyi müraciətini də məhz bununla əsaslandırıb.
Baş prokurorun "qara siyahısı"na yalnız hakim partiyanın fəalları deyil, həm də hazırkı prezident Abdullah Gül, baş nazir Rəcəb Tayyip Ərdoğan və keçmiş spiker Bülənd Arınc da düşüblər. Baş prokurorun fikrincə, adı çəkilənlər 85 illik Türkiyə Cümhuriyyətinin "dünyəvi quruluşu"na zərbə vuran addımlar atıblar. 160 səhifəlik iddia ərizəsinə görə, konstitusiyaya ali məktəblərə baş örtüyü ilə gəlməyə icazə verən düzəliş Türkiyə dövlətinin dünyəvi quruluşuna edilən təhdidin son zərbəsi olub.
Burası maraqlıdır ki, Türkiyə tarixində ilk dəfə olaraq məhkəməyə hüquqi baxımdan toxunulmaz olan prezidentin siyasi fəaliyyətinə qadağa qoymaq barədə müraciət göndərilib. Doğrudur, məhkəmə baş prokurorun müraciətini təmin etsə belə, onun prezidentlə bağlı qərarı yalnız 6 ildən sonra qüvvəyə minə biləcək.
Olayın yaratdığı ilkin gərginlik tezliklə aradan qalxsa da, AKP tərəfindən cavab addımı özünü çox gözlətmədi. Parlamentdə səs çoxluğuna malik bu partiya, Konstitusiyanın üç maddəsinə - 68-ci, 69-cu və 149-cu maddələrinə düzəliş edilməsi barədə təsəbbüş qaldırdı. Məqsəd siyasi partiyaların fəaliyyətinə qadağan qoyulması prosedurunu maksimum mürəkkəbləşdirmək, baş nazir və deputatların toxunulmazlığını gücləndirmək və baş prokuroru bu cür səlahiyyətlərdən məhrum etməkdir.
İstənilən halda, qanunun geriyə qüvvəsi yoxdur və baş prokurorun müraciətinə Konstitusiya Məhkəməsi baxacaq. Qərarın qəbul edilməsi nə qədər vaxt aparacaq, bəlli deyil. Bunun üçün bir neçə mərhələ keçilməlidir, amma araşdırma artıq başlayıb.
Türkiyədəki siyasi qüvvələrin indiki vəziyyəti nəzərə alındıqda, baş prokurorun təşəbbüsunun gerçəkləşməsi xeyli imkansız görünür. Həm də ki AKP-nin ünvanına söylənən günahlandırmalar hüquqi yox, siyasi müstəviyə aid edilir.
Bu isə Ərdoğanın tərəfdarlarının öz xeyirlərinə güclü arqumentlər əldə edəcəyi deməkdir. Əgər Konstitusiya Məhkəməsi baş prokurorun müraciətini təmin etməzsə, Türkiyədə artıq çoxları AKP-ni "islam dövləti" yaratmaqda günahlandıra bilməyəcək. Bunun nəticəsində isə müxalifətin əlindən çox önəmli bir təsir vasitəsi alınacaq.
Konstitusiya Məhkəməsi tərəfindən indiyə kimi qəbul edilmiş qərarların təcrübəsi göstərir ki, araşdırma uzun çəkəcək və hakim partiya 2009-cu ilin bələdiyyə seçkilərinə "siyasi cəhətdən incidilmiş paritya" kimi girəcək. Başqa sözlə, baş prokuror özü də bilmədən Ərdoğanın və tərədarlarının işinə çox yarayan bir addım atıb.
Baş prokurorun müraciətini hətta aparıcı müxalifət partiyaları da qınayıb. Türkiyə parlamentində sayca üçüncü fraksiyanı təşkil edən Millətçi Hərəkat Partiyasının (MHP) lideri Dövlət Bağçalının fikrincə, AKP-nin fəaliyyəti qadağan edilərsə, bu, "tükürpədici presedent" olar bilər və ölkənin istənilən vətəndaşı 2002-ci ildən bu yana AKP tərəfindən formalaşdırılan hökumətin istənilən qərarı barədə şikayət edə bilər. Avtomatik olaraq parlamentin son illərdə qəbul etdiyi qərarlar da şübhə altına düşər. MHP liderinin fikrincə, baş prokuror Əbdürrəhman Yalçınkaya Konstitusiya Məhkəməsinə müraciət hazırlayan zaman məhz bu nüansı düşünməli idi. "Konstitusiya Məhkəməsi yaranandan Türkiyədə 24 partiya qadağan edilib, ancaq onların çoxu öz işlərinə başqa ad altında davam ediblər. Bu cür addımlar yalnız demokratiyanın inkişafına zərbə vurur", - deyə Bağçalı vurğulayıb. Onun fikrincə, bu və ya digər partiyanın fəaliyyətinin dayandırılması barədə qərarı yalnız seçki qutularının başında xalq verə bilər, təbii ki, terrorizmə dəstək verən siyasi qurumlar burada istisnadır.
PKK yönümlü, qadağan edilmiş Demokratik Toplum Partiyası da Ərdoğanın partiyasına qadağa qoyulmasına qarşı çıxıb. Çünki onlar anlayırlar ki, əgər adlarını dəyişib yenidən fəaliyyətə başlamaq istəsələr, bu məsələdə indi AKP-nin başına gələnlər onları da gözləyir. Yalnız Cümhuriyyət Xalq Partiyası və onun müttəfiqi Demokratik Sol Partiya açıq-aydın baş prokuroru dəstəkləyiblər.
İslamyönümlü partiyaların qadağan olunmasında az rol oynamamış Türkiyə Baş Qərargahı isə hələ ki işə qarışmır. Ancaq beynəlxalq ictimaiyyətin baş prokurorun qaldırdığı məsələyə kəskin mənfi rəy bildirməsini də unutmaq olmaz.
Göründüyü kimi, Türkiyənin baş prokuroru ölkənin siyasi dairələrini əməlli başlı müşkülə salıb. Çoxları onun dövlətin islamlaşdırılması barədə fikirlərini bölüşsələr də, bir sıra səbəblər üzündən hakim partiyaya qarşı iddianı dəstəkləyə bilmirlər. Beləliklə, məsələnin gələcək inkişafı barədə nəsə demək çətinləşir. Yalnız bir şey aydındır ki, baş prokuror tərəfindən edilmiş müraciət Türkiyənin daxili siyasətində fikir ayrılıqlarını bir az da dərinləşdirəcək.

Турцию вновь охватила волна внутриполитических трений. Но на сей раз ее источником стала не оппозиция, а генпрокурор страны Абдуррахман Ялчынкая. Он обвиняет руководство страны в постепенной исламизации государственных структур. Именно этим генпрокурор обосновал свой иск в Конституционный суд (КС) страны с требованием запретить деятельность правящей Партии справедливости и развития (ПСР) и наложить пятилетний запрет на политическую деятельность 71 члена ПСР.
В "черный список" генпрокурора попали не только активисты правящей партии, но и действующий президент Абдулла Гюль, премьер-министр Реджеп Тайиб Эрдоган и бывший спикер Бюлент Арынч. Все они, по мнению генпрокурора, предприняли шаги, подрывающие "светские устои" 85-летней Турецкой Республики. Согласно 160-страничному иску, конституционные поправки по отмене запрета на ношение головных уборов (тюрбана) в вузах стали последним звеном деятельности, угрожающей светским устоям турецкого государства.
Примечателен тот факт, что впервые в истории Турции в суд направлено обращение о наложении запрета на политическую деятельность президента, который считается юридически неприкасаемой фигурой. То есть даже в случае принятия решения в пользу генпрокурора его действие в отношении Абдуллы Гюля вступит в силу лишь через 6 лет.
Бурная реакция первых дней быстро улеглась, и последовал вполне ожидаемый ответ - ПСР, обладающая большинством голосов в парламенте, инициировала внесение поправок сразу в три статьи Конституции (68, 69 и 149). Цель - максимально усложнить процедуру запрета деятельности политических партий, усилить иммунитет премьера и депутатов, а также ограничить соответствующие полномочия генпрокурора.
В любом случае закон не имеет обратной силы и нынешнее обращение генпрокурора в Конституционный суд будет рассмотрено. Сколько времени займет принятие решения - неизвестно. Для этого нужно несколько этапов, но само разбирательство уже началось.
Правда, учитывая сегодняшний расклад политических сил в Турции, возможность одобрения инициативы генпрокурора представляется весьма призрачной. Ибо сама суть обвинений в адрес ПСР кроется не в юридической, а политической плоскости.
Это означает, что сторонники Эрдогана получат сильный аргумент в свою пользу. Ведь в случае, если КС не одобрит иск генпрокурора, уже мало кто в Турции сможет обвинить ПСР в стремлении создать "исламское государство". И как результат - у оппозиции будет отнят важный рычаг, вокруг которого сегодня сплачиваются противники Эрдогана.
С другой стороны, учитывая исторический опыт уже принятых решений в КС, разбирательство ожидается продолжительным, а это значит, что правящая партия вступит в период подготовки к муниципальным выборам 2009 года как "политически обиженная сила". То есть Генпрокуратура невольно сделала "великолепный пиар" Эрдогану и его сторонникам.
Даже ведущие оппозиционные силы осудили данный шаг генпрокурора. По признанию лидера третьей по численности парламентской фракции Турции, председателя оппозиционной Националистической народной партии Девлета Бахчели,  в случае признания деятельности ПСР незаконной появится "ужасающий прецедент", так как после этого каждый гражданин сможет обжаловать любое решение правительства, начиная с 2002 года, когда партия Эрдогана впервые сформировала Кабинет министров. Автоматически будут поставлены под сомнение решения парламента последних лет. По мнению лидера оппозиционной партии, генпрокурор Абдуррахман Ялчынкая должен был учесть данный нюанс при подготовке обращения в КС. "С момента формирования Конституционного суда в Турции была запрещена деятельность 24 партий, однако большинство из них продолжили свою миссию под другими названиями. Подобные шаги лишь вредят развитию демократии", - сказал Бахчели, добавив, что решение о прекращении деятельности той или иной партии может принять лишь общественность у избирательных урн и исключением может стать лишь попустительство терроризму.
Даже запрещенная прокурдская Партия демократического сообщества выступила против запрета на партию Эрдогана, ибо понимает, что, даже изменив свое название, ее неизбежно постигнет участь сторонников действующего премьера. Вместе с тем открыто поддержали генпрокурора лишь Народная республиканская партия и ее союзник - Левая демократическая партия.
Что касается Генштаба Турции, не без участия которого в свое время были запрещены некоторые происламские партии, пока военное командование сохраняет нейтралитет в этом вопросе. Не стоит забывать и о резко негативной реакции международной общественности на инициативу генпрокурора.
Таким образом, генпрокурор Турции заметно озадачил политические круги страны. Хотя многие разделяют его мнение о тенденции исламизации государства, в силу ряда других причин они не могут поддержать иск против правящей партии. Как развернутся события в дальнейшем, говорить рано. Ясно лишь одно: иск, инициированный генпрокурором страны, обострит внутриполитические разногласия в Турции.