"SARIŞIN" HAKİMİYYƏT
Ətrafımız stereotiplərlə doludur. Hesab edirik ki, kişinin, qadının, qanunları pozmayan vətəndaşın (cinsindən asılı olmayaraq), ideal siyasətçinin hansı keyfiyyətləri daşımalı olduğunu bilirik. Beynimizdə əminliklə diktator, liberal, homofob, mizantrop və s. obrazlar daşıyırıq. Əsl demokratiyanın, millətçiliyin, vətənpərvərliyin nə demək olduğunu dəqiq bilirik. Bəzi hallarda bu və ya digər hadisəyə, həmin hadisələrin iştirakçısı olan şəxslərə qiyməti əvvəlcədən beynimizdə hazır saxlayırıq. Yəni hələ hər hansı hadisə baş verməmiş, beynimizdə onun hazır ssenarisi mövcud olur. Stereotiplərin peyda olmasına görə məsuliyyəti təhsil və şəxsi təcrübə daşıyır. Bir çox hallarda bu stereotiplər KİV-in köməyilə yaranır. Son dövrlərdə isə bu işdə insanların güclü köməkçisi peyda olub - sosial şəbəkələr. Siyasi təbliğat da fəal şəkildə stereotiplərə əsaslanır.
Odur ki, azad düşünə bilən insanın stereotip obrazı stereotiplərdən azad insandır. Çünki onlar sağlam düşünmək imkanlarını məhdudlaşdırır. Yəni dünyanın dərk olunması prosesini analitik bacarıqlar deyil, əvvəlcədən hasil olmuş müəyyən fikirlər idarə edir. Assimilyasiya əlamətlərinə görə obyekt və ya situasiya öncə mövcud insana görə dərk olunur, sonra stereotiplərlə təhlil edilir. Bu sxemi ən çox millətçi ideyalarla bağlı müşahidə etmək olar: "müəyyən zahiri görkəm - onun əsasında müvafiq rəy - konkret hiss və davranış".
Bir sözlə, stereotiplərdən qaçmaq mümkün deyil. Onlar dərketmə prosesini məhdudlaşdırır. Bunlar olmasaydı, hər yeni vəziyyətlə bağlı düşüncələr insanı dəli edərdi. Bundan başqa, stereotiplərin hər zaman mənfi xarakter daşıdığını düşünmək də doğru deyil.
Amma bu, əlbəttə ki, siyasətə aid deyil. Siyasət hər zaman stereotip olaraq çirkin iş sayılıb. Onunla da xokkey kimi, yalnız genlərində hələ də mamont ovunun ağır şərtlərini daşıyan kişilər məşğul olur. Bu, ən möhkəm, məğlubedilməz klişelərdən biridir. Halbuki alimlər mamont ovunun da sadəcə stereotip olduğunu, nəhəng mamontun çuxura qovulmasının, demək olar ki, mümkünsüzlüyünü deyir, bu fikirlərini mamontların hər dəfə eyni tələyə düşəcək qədər ağılsız olmadığı ilə əsaslandırırlar. Siyasətdə isə kişilər qadınları uzun illər, həqiqətən də, qovaraq çalaya sala biliblər. Arqument zərifliklə hakimiyyətin bir araya sığmayan anlayışlar olmasıdır. Deyirlər ki, kişilərin həyatda vaxtı daha çox olur, siyasətə isə ailəyə olduğu kimi, özünü tam həsr etməlisən (sosial rollar). Güclü cinsin məntiqi və liderlik qabiliyyəti daha yaxşı inkişaf edib və ümumiyyətlə, qadın sırf fizioloji baxımdan daha qeyri-sabit, zəifdir.
Məşhur bir deyimdə bildirildiyi kimi, "pazı pazla" çıxararlar. Ən emosional bəzədilmiş stereotiplərdən biri sarışın qızlarla bağlıdır. Çox gözəl olan bu qızlar, guya, çox qanmaz olurlar. Üstəlik, onlar müdafiəsiz, sadəlövh və zəifdirlər. Bu baxımdan, siyasətdə gender stereotiplərini dağıtmaq üçün sarışın qadından yaxşı heç nə tapmaq olmaz.
Standart fikrin əksinə olaraq, iddialı sarışınlar siyasi meydanda kifayət qədər çoxdurlar. "Dəmir ledi" Marqaret Tetçerin unudulmaz obrazı hələ də mükəmməl nümunə olaraq qalır. O, Böyük Britaniyanın baş naziri postunu kifayət qədər uzun müddət əlində saxlaya bilib. Ümumiyyətlə, Tetçer yalnız sarışın qadınlar üçün yox, həm də kişilər üçün nümunəvi siyasətçi idi. Nümayişə qalxmış şaxtaçılarla sərt "çəkişmə" Tetçerin aktivindədir. Argentinanın hərbi yola əl atacağından qorxmadan Folklend adalarını argentinalılardan məhz Tetçer qopardı. Az qala Britaniyanın baş nazirilə müqayisə olunacaq Almaniya tarixindəki ilk qadın kansler Angela Merkel də sarışındır. O da artıq uzun müddətdir ki, Aİ-nin ən nüfuzlu dövlətinə rəhbərlik edir. Merkel nüfuzlu "Forbes" jurnalının versiyasına görə, dəfələrlə dünyanın ən nüfuzlu qadınlarının siyahısına başçılıq edib. Onun diplom işi sırf nəzəri kimyaya və fizikaya aiddir, bu da çox çətin elmlərdir. İsrailin də öz sarışını və "dəmir ledi"si var - Sipni Livni hökumət başçısı, xarici işlər naziri postlarını tutub və hazırda Knessetin üzvüdür.
Rusiyaya nəzər salaq: Sankt-Peterburqun sabiq qubernatoru, Federasiya Şurasının sədri Valentina Matviyenkonu rusların ən nüfuzlu sarışın xanımı saymaq olar.
ABŞ-ın əsas siyasi sarışını isə şübhəsiz ki, Hillari Klintondur. İndiyədək o, qubernator, dövlət katibi postlarını tutub, hazırda isə senatordur. Üstəlik, ən yaxın zamanlarda Klinton Ağ Evə rəhbərlik uğrunda yarışa da qoşulmağa hazırlaşır. Beləliklə, sarışın qadınlar dünyanın ən qüdrətli dövlətinin sükanı arxasına keçə bilər.
Bu nüfuzlu sarışın qadınların sırasında BVF-nin direktoru, Fransanın sabiq iqtisadiyyat və maliyyə naziri Kristin Laqardın, ABŞ-ın tarixində ilk qadın dövlət katibi olmuş (1997-2001) Madlen Olbraytın, Aİ diplomatiyasının başçısı Federika Moqerininin, İslandiyanın sabiq prezidenti Meri Makalisin, Finlandiyaya iki dəfə rəhbərlik etmiş Tarya Halonenin, Çili prezidenti Mişel Baçeletin, Xorvatiya prezidenti Kolinda Qrabar-Kitaroviçin də adlarını çəkmək olar. Siyahını uzatmaq da mümkündür.
Doğrudur, ABŞ Dövlət Departamentinin sabiq rəsmi spikeri Cennifer Psaki kimi uğursuz nümunələr də var. Onun "Rostov dağları" və "Belarus sahillərində donanma" haqda dedikləri çoxlarının yaddaşındadır. Amma bəzi versiyalara görə, əslində, bu ifadələri onun adına KİV çıxarıb.
Daha bir sarışın hökmran qadını yada salmaq lazımdır. Söhbət "hörüklü xanım"dan, sarışın hörüklü qadından, Ukraynanın sabiq baş naziri Yuliya Timoşenkodan gedir (əslində, o, qarayanızdır). Timoşenko əvvəllər özünü biznesdə son dərəcə uğurla göstərib. 90-cı illərin sonlarında isə siyasətə girişib və onun siyasətçi kimi fəaliyyətindən kitablar yazmaq mümkündür.
Beləliklə, yaxın keçmişdən etibarən Ümumdünya sarışın qadınlar günü sayılan 31 mayı bir çox qadın, xüsusilə siyasətdə olanlar haqlı olaraq, başlarını uca tutaraq qeyd ediblər. Üstəlik, fürsətdən istifadə etmək lazımdır. Alimlərin proqnozlarına görə, təxminən, 200 il sonra sarışın qadınlar yer üzündən itəcək. Çünki "sarışın gen" asanlıqla "tünd saçlılar"a təslim olmaqdadır. Amma, əlbəttə ki, sarışın saçlılar illər sonra da mövcud olacaqlar. Çünki saç boyası kimi dahi ixtira mövcuddur. Əslində, bu, heç də saçın rəngindən asılı deyil - saçı istənilən rəngdə olan istənilən qadın, hətta keçəl qadın belə, istədiyi anda "sarışın"a çevrilə bilər. Əgər stereotip "işləyirsə" o zaman sarışın kimi siyasətdə iddianı irəli sürə bilərsən. Bəs, hər bir insanın, xüsusilə siyasətçinin arzusu bu deyilmi? Doğrudur, Timoşenkonun taleyi göstərdi ki, stereotiplər heç də hər zaman işləmir.
Əlbəttə, saçın rəngi insanın intellekti və digər keyfiyyətləri haqda heç nə demir. O, sadəcə dünyadakı müxtəlifliyin göstəricisidir. Əslində, sarışın qadın obrazı, sadəcə, uğurlu kommersiya brendidir. Siyasətdə sarışın qadın isə... sadəcə, açıq rəngli saça malik siyasətçidən başqa bir şey deyil.

POWER IN THE "BLONDE" STYLE
The world around us is packed with stereotypes. We think we know what qualities a real man and a woman, a law-abiding citizen (regardless of gender) and a perfect politician should have and confidently keep in mind the images of a liberal, dictator, homophobe, misanthrope, etc. We know precisely what real democracy, nationalism and patriotism are. Often we have in mind an assessment of this or that event and actors in it, that is to say before the start of the action we prepare its script in mind. Education and personal experience are responsible for the appearance of stereotypes. Often these stereotypes are created by the media, and relatively recently they got a powerful assistant - social networks. Political propaganda also actively uses stereotypes.
Therefore, the stereotypical image of a freethinking person is a person free from stereotypes, because they limit the ability to think clearly. That is to say the process of perceiving the world is operated not by analytical skills, but by some preconceptions. In the subjects that are studied, an object or a situation are recognized by man and mulled over stereotypically, the attitude towards them is determined along the way, and then a certain action or inaction follows. This scheme is easiest to follow in the lives of nationalist ideas, where the specific scheme operates each time: "certain appearance - relevant conclusion on its basis - specific feelings and behaviour." In any case, you cannot escape stereotypes. They shorten the process of perception, and without them, efforts and time to think about each new situation would just drive us mad. A fresh look and lack of narrow-mindedness will come at a price. Also, do not think that stereotypes are always negative.
But not in the case of politics, of course. Politics has always been stereotypically considered a dirty thing, and it is played, like ice hockey, only by real men, whose genes still remember the rigours of mammoth hunting. This cliche is one of the most enduring and unshakable ones. Although scientists say that mammoth hunting is just a stereotype, because driving a huge mammoth into a pit is an almost impracticable process, not least because mammoths were not so stupid to fall into the same trap each time. Never mind the mammoths. But throughout the centuries, men were clearly able to drive women in politics into a pit full of stereotypes. The arguments are based on the fact that femininity and power are incompatible concepts and that men have more time, and politics, like a family, requires full dedication. Representatives of the stronger sex have better developed logic and leadership skills, and in general, purely physiologically women are more unstable and vulnerable than men.
As you know, fight fire with fire. Perhaps one of the most emotive stereotypes is the image of a blonde, the one that is very beautiful, but very stupid, as well as defenceless, naive and vulnerable. From this perspective, there is nothing better for the destruction of gender stereotypes in politics than a blonde in politics.
After all, contrary to the standard view, ambitious blondes are well represented in the political arena. Until now, an unsurpassed example of power in the blonde style is the unforgettable image of the "Iron Lady" Margaret Thatcher, who held the post of UK prime minister for a long time. Actually, she is considered an example of a politician not just for blondes, but also for men. Thatcher had tough "showdowns" with striking miners to her credit, and it was Thatcher who finally took the Falklands away from Argentina and was not afraid to use military force. The first woman chancellor in German history, Angela Merkel, who is also a blonde and has led the most powerful EU country for a long time, has almost caught up with the British premier. Merkel has repeatedly topped the lists of the most influential women in the world according to the authoritative magazine Forbes, as the title of her thesis speaks for itself: "The influence of the spatial correlation on the speed of bimolecular elementary reactions in a dense medium." Israel has its own blonde "Iron Lady" - Tsipi Livni, who served as prime minister, minister of foreign affairs and is a member of the Knesset. In Russia, the most influential blonde in power is Valentina Matviyenko, the ex-governor of St. Petersburg and head of the Federation Council of the Federal Assembly of the Russian Federation. The main political blonde of the United States is, of course, Hillary Clinton. She served as a governor, sits on the Senate, worked as secretary of state, and is going to compete for a place in the White House soon. Thus, a blonde might take the reins of power in the most powerful state on the planet. Among other influential women with fair hair is the IMF managing director and former French minister of economy and finance, Christine Lagarde; the first woman in the post of US secretary of state (1997-2001), Madeleine Albright; the head of EU diplomacy, Federica Mogherini; the former president of Ireland, Mary McAleese; the two-time president of Finland, Tarja Halonen; Chilean President Michelle Bachelet; and Croatian President Kolinda Grabar-Kitarovic. And the list goes on.
However, there are also bad examples like the former official spokesperson for the US State Department, Jen Psaki, the author of expressions about the "Rostov Mountains" and "fleet off the coast of Belarus". However, there are suspicions that these expressions were simply masterfully attributed to Jen by the media, and she could hardly make such a slip of the tongue. Another imperious blonde who cannot but be mentioned is the famous "woman with a plait", in this case, a blond plait, the former prime minister of Ukraine, Yulia Tymoshenko (who is actually a brunette by birth). First, Tymoshenko behaved pretty confidently in business, but in the late 1990s she decided to take up politics, about which quite a few books can be written.
So, many women, especially in politics, rightly celebrated 31 May, which was recently declared International Blondes Day, with their heads held high, especially as we need to enjoy the moment - scientists predict the disappearance of natural blondes in 200 years as "the blond gene" is easily suppressed by the "dark-haired", although blondes will, of course, remain, because there is such a great invention as hair dye. In addition, it is not entirely dependent on the colour of hair - any woman with any hair colour and even a totally bald one can "pretend to be a blonde" when necessary. If the stereotype works, it is necessary to come forward as a blonde and responsibility will decrease instantly. And isn't this the dream of every person, especially a politician? In any case, the story with Timoshenko showed that even stereotypes do not always work, and what to do if women themselves hold you to account?
Of course, hair colour does not say anything about one's intelligence and other human abilities, but only confirms the diversity of our world. In fact, the image of the blonde is just a successful commercial brand and a blonde in politics ... is only a politician with fair hair.