MƏLƏK VƏ ŞEYTANIN QƏLƏBƏSİ
Azərbaycanı "Avrovision-2008" müsabiqəsində, nəhayət ki, Elnur Hüseynov və Samir Cavadzadə təmsil edəcəklər
Qanadlar vƏ quyruqlar, rƏqs edən mələklər və şeytanlar, yağan gümüşü yağış və şölələnən alov, Xeyirlə Şərin əbədi mübahisəsi - "Day after day". Maraqlıdır, kim kimi yorajaq? Ağ geyimli, yoxsa qara geyimli oğlan? Xalq nətijənin intizarında  idi. Nəhayət, gizli konvert açıldı və aydın oldu ki, bu qeyri-adi tandem bütün rəqiblərini geridə qoyaraq birinjilik qazanıb. Canr  qanununa görə , musiqi müsabiqəsində istedad və xarizma qalib gəlir. Bu günlərdə "Odlar Yurdu" mayın sonunda  Belqradda keçiriləjək "Avrovision-2008" müsabiqəsində onu təmsil edəjək ifaçıların adlarını açıqladı. Milli seçim turunun finalçıları Elnur Hüseynov və Samir Javadzadə oldular.
Dolu zal və şadyanalıq
Fevralın 2-də Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində keçirilmiş şou ətrafında aciotac xeyli əvvəldən başlamışdı. Mətbuat musiqi yarışının müxtəlif nətijələrini "proqnozlaşdırır", çoxsaylı internet forumlarının iştirakçıları öz  mülahizələrini  bildirir, paytaxt gənjləri isə müsabiqənin potensial qaliblərinin hitlərini yazdırırdılar. Azərbayjandakı final konsertində üç ulduzun - "Avrovision" müsabiqəsinin müxtəlif illərinin qalibləri Sertab Erenerin (Türkiyə), Ruslananın (Ukrayna) və Mariya Şerifoviçin (Serbiya) iştirak  edəjəklərinixəbər verən gözoxşayıjı reklam lövhələri ehtirasları bir az da qızışdırırdı. Nətijədə rəmzi "Land of Fire" ("Odlar Yurdu") adlı final konsertinə biletlər isti kökələr kimi tez bir zamanda satılmışdı. Azərbayjanın musiqi həyatında tarixi məqamın şahidi olmaq istəyənlərin sayı  xeyli çox idi. Kompleksin çoxminlik zalı tamamilə dolmuşdu, arzu edənlərin isə ardı-arası kəsilmirdi. Məlum oldu ki, hansı səbəbdənsə biletlərin və dəvətnamələrin sayı zaldakı oturajaqlardan xeyli çoxdur. Kompleksin ətrafında "tıxajlar" yaranırdı, kompleksi əhatəyə almış paytaxtın asayiş keşikçiləri də  məsələnin özünəməxsus həllini tapdılar. "Kütlə yoxdursa, problem də yoxdur" qaydasına əməl edən polislər "artıq tamaşaçıları"  binanın yaxınlığından uzaqlaşdırmağa başladılar. Ən dözümlülər zala yol tapa bildi, qalanlar isə evlərinə qayıdıb şounu İjtimai telekanalın birbaşa yayımında izlədilər.
Konsertin birinji hissəsində "Avrovision-2008"də iştiraka iddialıların hərəsi bir mahnı ifa etməli idi. Şounu "Sing your song" musiqili telelayihənin "məzunu", "If you*re never bajk" (musiqisi İsa Məlikovun, sözləri Paulina Volodkovskaya-Məlikovanındır)  kompozisiyasını ifa edən Elnur Hüseynov açdı. Sonra "Azəristar" telelayihəsinin iştirakçısı Aynur İsgəndərli və "Unformal" qrupu öz istedadlarını nümayiş  etdirdilər. Aynurun ifası zalı həyəjanlandıra bilməsə də, rokerlər müəllifi olduqları  "La-la-la" (musiqi Fərid Jəfərova, sözlər Dilarə Kazımovaya və Toğrul Manafova məxsusdur) kompozisiyası  ilə fərqləndilər. Təjrübəsiz tamaşaçılar öz favoritlərini seçənə qədər, peşəkar  münsiflər təkjə ifaçıların vokal imkanlarını deyil, çoxminlik auditoriya qarşısında inamlı çıxışlarını da qiymətləndirirdilər. Qeyd edək ki, milli münsiflər heyətinin tərkibinə İjtimai televiziyanın baş direktoru İsmayıl Ömərov, Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru Fərhad Bədəlbəyli, "İTAR-TASS" agentliyinin baş direktor muavini Mixail Qusman, "Qaya" dövlət ansamblının bədii rəhbəri Rauf Babayev, bəstəkarlar Vaqif Gərayzadə və Eldar Mansurov, xoreoqraf Təranə Muradova və digər mədəniyyət və injəsənət xadimləri daxil idilər.
Qonaqlar…
Konsertin ikinji hissəsi ulduz sayılan qonaqlara - Sertab Erenerə, Ruslana və Mariya Şerifoviçə həsr olunmuşdu. Müsabiqə təşkilatçılarının vəd etdiyi kimi, Azərbayjandakı final turuna "Arovision" müsabiqəsində müxtəlif illərdə fərqlənmiş üç qalib qatılmışdı.  Onların hər biri bakılılara həm köhnə şlyagerlərdən, həm də yeni  kompozisiyalardan ibarət proqram təqdim etdi. Ukraynalı Ruslananın "Vəhşi enerci" şou proqramı - əlvan, qeyri-adi kostyumları, ritmik rəqsləri və ekrandakı məzəli animasiya videosırası xüsusilə yadda qaldı. Sonda serbiyalı Mariya Şerifoviç çıxış etdi. Qısa qara saçlı, jins şalvar və tünd rəngli penjək geyinmiş bu xanım çoxsaylı paltar dəyişmələrinin həvəskarı deyil. Mariya Şerifoviç özünün bir neçə romantik mahnısını ifa etdi. Bunlardan "Dua" adlı  mahnı ötən il keçirilmiş "Aurovision" müsabiqəsində ona qələbə gazandırmışdı. Müsabiqənin son mərhələsində   ifaçı gənjlərin hərəsi tamaşaçı və münsiflərin mühakiməsinə bir kompozisiya təqdim etdi. Məhz onların uğurlu ifası səsvermənin nətijələrini müəyyənləşdirəjəkdi. "Unformal" yenə səhnədə öz mahnısını - "Muse"ni (musiqisi Fərid Jəfərov və İqor Qaraninin, sözləri Fərid Jəfərov və Toğrul Manafovundur) ifa etdi. Azərbayjan rokerlərinin ifası səhnənin  yanında əsl diskoteka təşkil etmiş şən gənjlərin çox xoşuna gəldi.  Həmin  gün həddən artıq həyəjanlanmış Aynur  İsgəndərli  qışqırığa çevrilən səsi və rəqs müşayiəti ilə eyni taktda hərəkət etməkdən ötrü zəif jəhdləri ilə  tamaşaçıları qayğılandırdı. Darıxan auditoriya sonunju iştirakçının - Elnur Hüseynovun çıxışını gözləyirdi. Artıq məlum idi ki, ifaçı səhnəyə tək yox, müğənni Samir Javadzadə ilə birlikdə çıxajaq.
Qaliblər və sair
Qəfildən səhnə narınjı rənglə işıqlandı, haradansa yerin altından alov dilimləri qalxdı, meydançanın mərkəzində isə şəbəkəli taxt ujaldı. Musiqi səsləndi və gözlənilmədən səhnədə iki  qəribə varlıq peyda oldu. Birinin kürəyində iki ağappaq qanadı vardı, digəri isə al-qırmızı, gözlərinin qırmızı rənginə həmahəng plaş  geymişdi. Gənj müğənnilərin belə gözlənilməz metamorfozaları bu gün artıq əsl şou görəjəklərinə ümidləri qalmamış tamaşaçıları şənləndirdi. "Mələk" - Elnur qanadlarını "açana" qədər "Şeytan" - Samir  taxtda yerini  saymazyana rahatladı və onu heç kimə güzəştə getməyəjəyini göstərdi.  Səma və Yeraltı dünya sakinlərinin musiqili "mübahisəsi"  muğamın gözəl opera ifası  ilə yekunlaşdı. Estradanın, rokun, opera və muğamın sintezindən ibarət kompozisiya - "Day after day"  məhz bu duet üçün Gövhər Həsənzadə və Zəhra Bədəlbəyli tərəfindən yazılıb. Çıxışın quruluşunda Xeyir və Şərin əbədi qarşıdurması mövzusundan istifadə ifaya müzikl elementləri qatdı.
Müsabiqə iştirakçılarımızın xüsusi hazırlıq keçdiyi Ukraynadan gəlmiş peşəkarlar  "Aurovision" müvəffəqiyyətinin formuluna, sözsüz ki, əməl etmişdilər. Yaxşı mahnı, effektli çıxış və əlbəttə, istedad  birlikdə müsabiqədə qələbə qazanmağın rəhni idi. Ukraynada Azərbayjan ifaçılarının hazırlanması layihəsinin koordinatoru İnna Vişnyakın sözlərinə görə, tələb olunan bu keyfiyyətlərin hamısı  Elnur Hüseynovda da, Samir Javadzadədə də var və deməli, Azərbayjan qələbəyə şanslıdır.
Azərbayjan nümayəndə heyətinin "Aurovision" müsabiqəsinə yüksək səviyyədə hazırlaşmasına Heydər Əliyev Fondu  böyük dəstək vermişdi. İştirakçıların kastinqi ilə eyni zamanda bütün Avropa tamaşaçılarının ürəklərini  fəth edə biləjək  hit üçün müsabiqə elan olunmuşdu.  Bu məqsədlə milli təşkilat komitəsi Eldar Mansurova, Vaqif Gərayzadəyə və digər tanınmış Azərbayjan bəstəkarlarına mürajiət etmişdi. Bizim maestrolar potensial Avropa şlyageri üzərində işləyərkən, kütləvi informasiya vasitələrinin bir çoxunda məlumat verildi ki,  "mədəni" plagiat həvəskarları olan ermənilər müsabiqəyə  "Sarı gəlin", "Dilbərim" və "Qaragilə" kimi Azərbayjan mahnılarının motivləri əsasında quraşdırılmış növbəti "erməni mahnısı" təqdim etmək  məramındadırlar. "Piratlar"a qarşı  hər hansı tədbir görməzdən əvvəl, Azərbayjan nümayəndə heyəti  "erməni hiti"nin rəsmi qeydiyyata alınmasını gözləməyi lazım bildi. Müsabiqənin şərtlərinə görə, iştirakçı ölkələr hazır kompozisiyaları martın 15-dək təşkilat komitəsinə təqdim etməlidir. Ermənistan da daxil olmaqla, on bir ölkə bunu hələ etməyib. "Avrovision-2008"də  nümayəndə heyətimizin rəhbəri Adil Kərimlinin sözlərinə görə, belə şayiələrin buraxılması çox vaxt ermənilərin bizim emosional reaksiyamıza  hesablanmış  adi priyom-larından olur. Axı nüfuzlu "Aurovision" müsabiqəsin-də ilk dəfə iştirak edən Azərbayjan, nə az, nə çox, birinji yerə iddialı-dır. Ümid edək ki, həqi-qətən belə olajaq.

THE VICTORY OF THE ANGEL AND THE DEVIL
Wings and tails, dancing angels and devils, silver rain and glowing fire, the eternal fight between Good and Evil - Day After Day. We wonder who will sing better. The guy in white or the guy in black? People wait for the verdict with bated breath. The sealed envelope is finally opened - this unusual duo managed to beat all its rivals and come first. According to the law of the genre, the musical struggle is won by talent and charisma. A few days ago, the Land of Fire announced the names of the singers who will represent it at Eurovision 2008 in Belgrade at the end of May. The finalists of the national qualifying contest are Elnur Huseynov and Samir Cavadzada.
Packed audience and exultation
The fuss surrounding the show which was held at the Heydar Aliyev Sports and Concert Complex began long before the appointed date. The press made noisy "predictions" about the outcome of the music contest and visitors to numerous Internet forums had their own say, while Baku youth downloaded the hits of potential winners. Colourful billboards, announcing that the Azerbaijani final concert would be attended by three stars - Eurovision winners Sertab Erener (Turkey), Ruslana (Ukraine) and Maria Serifovic (Serbia) - added oil to the fire.
As a result, tickets to the national final concert symbolically named "The Land of Fire" sold like hot cakes. There were quite a few people wanting to witness this historic moment in Azerbaijan's musical life. The huge hall of the complex was packed, while people kept coming in. It turned out that there were more tickets and invitations than seats in the hall. There were traffic jams on the approaches to the complex, while the Baku police, who had cordoned off the building, solved the problem in their own way. Following the rule "no crowd - no problem", our police started dispersing "extra" visitors on the approaches to the building. The strongest ones managed to force their way into the hall, while others went home and watched the show live on Public TV.
In the first part of the concert, the contenders for Eurovision 2008 sang one song each. The show was opened by the "graduate" of the TV music project, "Sing Your Song", Elnur Huseynov, who sang the song "If You Are Never Back" (music by Isa Malikov and words by Paulina Volodkovskaya-Malikova). Then participant in the TV project Azeri Star, Aynur Isgandarli, and the group Unformal demonstrated their talent on stage. While Aynur's song did not cause any furore in the hall, the rockers stood out for their own song -simply called "La-la-la" (music by Farid Cafarov and words by Dilara Kazimova and Togrul Manafov). While unsophisticated viewers chose their favourites, the professional jury carefully assessed not just the presence of vocal talent, but also the ability to face a huge audience with confidence. It should be noted that the national jury included the director-general of Public TV, Ismayil Omarov, the rector of the Baku Music Academy, Farhad Badalbayli, the first deputy director-general of ITAR-TASS, Mikhail Gusman, the arts director of the Qaya state ensemble, Rauf Babayev, composers Vaqif Garayzada and Eldar Mansurov, choreographer Tarana Muradova and other artists and cultural figures.
Guests…
The second part of the concert was dedicated to the famous visitors - Sertab Erener, Ruslana and Maria Serifovic. As the organizers of the contest promised, the Azerbaijani final concert was visited by three Eurovision winners. Each of them presented Bakuvians with a programme consisting of old hits and new songs. Ukrainian Ruslana stood out particularly for her show "Wild Energy" - with colourful and unusual costume, rhythmic dance and an amusing, animated picture on a big screen. This part of the concert was closed by Serbian Maria Serifovic. This short haired brunette, wearing jeans and a dark jacket was clearly not favoured by the show as she continually changed her clothes. Maria Serifovic sang some of her romantic songs, one of which, "Molitva", secured her victory at the Eurovision song contest last year. In the final stage of the contest, the youngsters presented the audience and jury with one song each, and their successful performance was to influence the outcome of the final voting. Unformal sang one of their own songs called "Muse" (music by Farid Cafarov and Igor Garanin, and words by Farid Cafarov and Togrul Manafov). The performance of the Azerbaijani rockers was welcomed by exuberant young people who turned the stage into a real discotheque. Aynur Isgandarli, who was clearly overexcited on the day, puzzled the audience with her voice, which became a shout at times, and her weak attempts to keep abreast of music and dance at the same time. The bored audience was waiting for the last contender - Elnur Huseynov. By then it was already known that he would perform with the singer Samir Cavadzada.
Winners and others
The stage suddenly became orange and tongues of flame could be seen from somewhere down below, while a carved throne appeared in the middle of the stage. Music began, and suddenly two strange creatures appeared on stage. One of them had big, snow-white wings on his back and the other was wearing a blood-red coat to match his blood-red eyes. Such unexpected changes in the young singers cheered up an audience who had thought that they were not going to see a real show. As "Angel" Elnur spread his wings, "Devil" Samir sat without ceremony on the throne, as if he was not going to give it up to anyone. The musical dispute between the inhabitants of Heaven and Hell ended with a wonderful opera and heartfelt mugam. The song combining pop, rock, opera and mugam music, "Day After Day", was composed especially for the duo by Govhar Hasanzada and Zahra Badalbayli. The idea of using the eternal confrontation between Good and Evil lent an element of musical drama to the performance. The professionals from Ukraine who trained our contenders had clearly followed the well-known formula for Eurovision success - a combination of a successful song, effective performance and, of course, talent - all these are the necessary components for success at the contest. According to Inna Vishnyak, coordinator of the project to train the Azerbaijani delegation in Ukraine, Elnur Huseynov and Samir Cavadzada have all these components, which means that Azerbaijan has a chance of winning.
The Heydar Aliyev Foundation played an important role in training the Azerbaijani delegation for participation in the Eurovision song contest. At the same time as the voting, a competition was announced for the best song - a real smash hit that would be able to conquer all of Europe. To this end, the national organizing committee addressed well-known Azerbaijani composers, including masters like Eldar Mansurov, Vaqif Garayzada and others. While our masters worked on a potential European hit, the media reported that those amateurs of "cultural" plagiarism, Armenians, have decided to present another "Armenian song" at Eurovision, using the Azerbaijani motifs "Sari Galin", "Dilbarim" and "Qaragila". But before taking action against the "pirates", the Azerbaijani delegation decided to wait for the official registration of the "Armenian hit". According to the rules of the competition, member countries should present their finished songs to the European organizing committee by 15 March. Eleven states, including Armenia, have not yet done this. According to the head of our delegation to Eurovision 2008, Adil Karimli, the dissemination of such rumours can be an ordinary Armenian trick aimed at arousing an emotional reaction. Azerbaijan, taking part in the prestigious Eurovision song contest for the first time, is aiming for no more, no less than first place. So let's hope that this becomes reality.