TARİXƏ ÇEVRİLMƏYƏN FACİƏ
Burada insanların ilk dəfə nə vaxt məskunlaşdığı tarixə tam məlum deyil - yalnız o məlumdur ki, bu ərazidə arxeoloqlar daş dövrünə aid məskənin qalıqlarını tapıblar. Bura imperiyaların təntənəsini və süqutunu, elan olunmuş və olunmamış onlarca müharibəni əks etdirən coşğun və mürəkkəb tarixin yolayrıcı olub.
İndi bu şəhər yoxdur. Yalnız rəqəmlər qalıb: 613 nəfər öldürülüb, 487 - əlil olub, 1275 - girov götürülüb, 150 insanın taleyi hələ də məlum deyil. Həlak olanlar arasında 106 qadın, 83 uşaq var. Bir neçə ailə tamamilə məhv edilib. Bütün bunlar 26 fevral 1992-ci ildə baş verib.
Bu gün Xocalının məhvini Gernika, Xatın, Liditse faciələri ilə eyniləşdirirlər. ABŞ Konqresinin qərarı ilə Xocalının  yerlə- yeksan edilməsi 1992-ci ilin ən  böyük faciəsi elan olunub. Dünya heç vəchlə inana bilmirdi ki,  üçüncü minilliyin astanasında bütöv bir şəhərin əhalisini, kişilərlə yanaşı, qadınları, uşaqları, qocaları belə məhv etməyə qadir olan qəddarlıq mövcuddur...
İlk günlər erməni "strateqləri" bu "əməliyyatı" lap əvvəldən planlaşdırıb həyata keçirdiklərini heç gizlətmirdilər də. Həqiqətən, Xocalı çox mühüm strateji mövqe tuturdu: aeroport, magistral avtomobil yolu... Ermənilər iddia edirdilər ki, qəddar azərbaycanlılar buradan buluddağıdan "Alazan" qurğusu vasitəsilə "Stepanakerti" atəşə tuturlar (bu zaman onlar Şuşanı əsl  döyüş "Qrad"ları ilə gülləbaran etdikləri  barədə susmağa üstünlük verirdilər, hətta Rusiya televiziyasının verilişlərində Xankəndinin atəşə tutulmasına dair "qorxulu kadrlar"a illüstrasiya kimi Şuşada yanan evlərin görüntülərini verməkdən belə çəkinmirdilər).
Sonra vəziyyət dəyişdi. Çünki dünya bildi ki, Xocalı şəhəri necə məhv edilib və onun sakinləri necə dəhşətlər yaşayıb. Onların günahı yalnız erməni ekspansio- nistlərinin  özününküləşdirməyə can atdıqları torpaqda yaşamaları idi. Burada küçə döyüşlərinin dramatik kadrları olmayıb. Xocalı "möhkəmləndirilmiş alınmaz qala" deyildi, şəhərə isə rusların 366-cı motoatıcı alayının zirehli texnikası - tanklar və ZTR-lər hücum edilmişdi.
Xocalıya hücumda iştirak etmiş Rusiya hərbi hissələrindən birinin əks-kəşfiyyat rəisi V.Savelyev sonralar etiraf etmişdi: "Mən bütün bunlar haqqında yazmaya bilməzdim. İnsanların, uşaq və qadınların, hamilələrin, gəlinlərin güllələnmiş bədənlərini unuda bilmirəm. Qoy azərbaycanlılar məni bağışlasınlar ki, o qanlı və amansız hadisələrdə heç nə edə bilmədim. Yalnız yazdığım məxfi arayışı Kremlə və SSRİ Müdafiə Nazirliyinin Baş Kəşfiyyat İdarəsinə də göndərdim. Oxuyun, dedim. Görün, bizim rus zabitinin şərəfi necə ləkələnib" ("Məxfi arayış" kitabından).
Ən böyük dəhşət isə sonra başladı. Şəhər ərazisindən kənarda insanları soyuqqanlılıqla güllələyəndə.
Burada, fikrimcə, mövzudan bir qədər uzaqlaşmaq lazımdır. Beynəlxalq humanitar hüquqa əsasən, hərbi əməliyyatların gedişində yaşayış məntəqələri tutulanda dinc əhalinin şəhəri tərk etməsi üçün koridor yaradılır. Bundan başqa dinc əhalini hücum haqqında xəbərdar edirlər - Əfqanıstanı bombalamazdan əvvəl Amerika HHQ-nin qabaqcadan radio cihazları atmasını və onların köməyi ilə dinc əhalini xəbərdar etməsini xatırlamaq kifayətdir.
Xocalı faciəsi dünya birliyinin diqqət mərkəzində olanda erməni nümayəndələri çətin suallara cavab vermək məcburiyyəti qarşısında qaldılar - dinc əhalinin evakuasiyası üçün koridor saxlanmışdımı? Onlar da  əmin edirdilər ki, koridor saxlanmışdı və əhali xəbərdar olunmuşdu. Hansı vasitələrlə? Burada rəylər fərqlənirdi. Öncə Xankəndidə "Memorial"ın nümayəndələrini əmin edirdilər ki, şəhərə vərəqələr atılıbmış. Amma vərəqələri təqdim edə bilmədilər. Elə qaçqınlar da vərəqələr haqqında heç nə eşitməmişdilər. Sonra yeni mülahizə yarandı: ZTR-lərdə qurulmuş səsgücləndiricilərlə məlumat veriblər. Döyüş gurultusu altında bu "məlumatı" eşitməyin mümkün olub-olmaması isə ritorik sualdır. O fevral gecəsində bir istiqamət var idi: güllə atılmayan yer. Şəhərin şərq  istiqamətində sakitlik idi, məntiqlə, oradan Ağdama, ən yaxın rayon mərkəzinə çatmaq olardı.
Məhz burada "Moskovskie novosti"nin müxbiri Viktoriya İvleva, özünün dediyi kimi, hücum edənlərin birinci yox, ikinci eşelonunda hərəkət edərkən, sonra öz reportajında da qeyd etmişdi ki, Xocalı ətrafında ona qarşı "buluda bənzəyən nəyin isə" hərəkət etdiyini görmüşdü. Bu, döyüşün səsinə evlərindən çıxmış yarıçılpaq adamlar idi. "Azərbaycanlıların arasında ən axırıncı üç kiçik uşaqlı qadın gedirdi. O, zorla gəzir, tez-tez yıxılırdı. Məlum oldu ki, uşaqlarının ən kiçiyi cəmi ikigünlükdür".
Amma Ağdama - bir neçə kilometrlik məsafədəki şəhərə hələ çatmaq lazım idi. Özü də erməni yaraqlılarının nəzarəti altında olan ərazidən, meşədən, qayalardan, qışda, qarın içində, şaxtada... Qaçqınların arasında isə həm yaralılar, həm yaşlılar, həm də uşaqlı qadınlar var idi. Və burada ən dəhşətli faciə başladı, çünki bu koridor, əslində, bir neçə kilometrlik tələ idi: insanları soyuqqanlılıqla erməni atıcılarının pusqusuna qovurdular. Qaçqınları əvvəlcə Katuk kəndi yaxınlığında atəşə tutdular, özü də hərbi sənətin bütün qaydaları ilə - üç tərəfdən. Bir neçə yüz adam öldürüldü və əsir alındı, amma bu hələ faciənin sonu deyildi. Apofeoz Naxçıvanik kəndi yaxınlığında baş verdi. Qaçqınlar ora sübhçağı çatmışdılar. Məhz orada meşə zolağı qurtarırdı. Və burada əsas qırğın başladı: qadınları, uşaqları, qocaları ciddi-cəhdlə və soyuqqanlılıqla güllələyirdilər - ZTR-lərdən, pulemyotlardan, avtomatlardan. Sonra isə yaralıların axırına çıxdılar.
Növbəti pusqu qaçqınları Gülablı, Şelli kəndləri yaxınlığında gözləyirdi. Sonra isə Çingiz Mustafayevin elə orada, Naxçıvanik ətrafında çəkdiyi lentlər bütün dünyanı dolaşdı. Çingiz özü həmin çəkilişi belə xatırlayırdı:
"... İlk dəfə gülləbaran ərazisinə fevralın 28-də vertolyotla, iki hərbçinin müşayiəti ilə gəldik. Havadan cəsədlərlə dolu, təxminən, 500 metr radiuslu meydançanı gördük. Pilotlar enməyə ehtiyat edirdilər, çünki ərazi erməni yaraqlılarının nəzarətində idi. Amma biz hər halda endik və vertolyotdan düşən kimi atəş açıldı. Bizi müşayiət edən milislər cəsədləri qohumlarına çatdırmaq üçün vertolyota yükləməli idilər. Onlar yalnız dörd cəsəd götürə bildilər. Həm də hamı əsl şok içində idi. İki nəfər bu qədər öldürülmüş və eybəcər hala salınmış adamı görüb huşunu itirdi, əksəriyyətin ürəyi bulanırdı...
Martın 2-də  biz xarici jurnalistlərlə gələndə də eyni hadisə baş verdi. Cəsədlərin əksəriyyəti daha da eybəcər hala salınmışdı. Onları bir neçə sutka ərzində təhqir etmişdilər...".
Rusiyalı hərbi müxbir Yuri Romanov sonralar öz kitabında dəhşətli mənzərəni belə təsvir edirdi: "Mən dairəvi pəncərədən baxıb qeyri-mümkün dərəcədə dəhşətli  səhnəyə inana bilmirəm. Dağətəyinin sarı otları üzərində, kölgədə hələ qarın ərimədiyi yerdə cansız adamlar uzanıblar. Yaxın üfüqə qədər bu nəhəng əraziyə qadınların, qocaların, oğlan və qızların - körpələrdən tutmuş, yeniyetmələrə qədər  - meyidləri səpələnib. Cəsəd qalaqları içərisində iki fiqur - nənə və nəvə seçilir. Ağ saçları açıq nənə papaqlı mavi gödəkçə geymiş nəvəsinin yanında uzanıb. Onların ayaqları, nə üçünsə, tikanlı məftillə bağlıdır, nənənin isə həm də əllərinə məftil dolanıb. Hər ikisinin başına güllə vurulub.
Dörd yaşlarında qızcığazın son hərəkəti əllərini nənəsinə tərəf uzatmaq olub".
İsrail nasiri Petr Lyukimson "Kuryer" qəzetində yazırdı: "Heç kim bu görünməmiş cinayəti gizlətmək üçün xocalılıların meyitlərini basdırmaq haqqında belə düşünməmişdi, - onlar, sadəcə, dağlara səpələnib qalmışdı və uçuş yüksəkliyindən jurnalistlərin gözü önündə dəhşətli, əsl sürrealist mənzərə canlanırdı".
Bu dəhşətli qətliamın hərbi əhəmiyyəti yox idi. Amma başqa - siyasi məna qalırdı. Xocalı qəddar və hesablanmış qorxutma aksiyası idi. Tanınmış Britaniya jurnalisti Tomas de Vaalın "Qara bağ" kitabında Ermənistanın hazırki baş naziri Serj Sərkisyanın sinizm və səmimiliyi ilə dəhşətə gətirən müsahibəsi verilib: "Xocalıya qədər azərbaycanlılar elə düşünürdülər ki, bizimlə zarafat etmək olar, onlar fikirləşmirdilər ki, ermənilər dinc əhaliyə atəş açarlar. Biz bu stereotipi dağıda bildik".
De Vaalın fikrincə, "Sarkisyanın qiyməti Qarabağ müharibəsinin ən qəddar qırğınına fərqli bucaq altında nəzər salmağa məcbur edir. İstisna deyil ki, bu kütləvi qətllər, bilvasitə olsa belə, qəsdən törədilmiş qorxutma aktı olub".
Lakin 366-cı alayın da, şübhəsiz, öz haqq-hesabı olub. Rəsmi versiya: alay o qədər səfilləşib və çürüyübmüş ki, hərbçiləri silahları və texnikaları ilə birlikdə, sadəcə olaraq, yerli erməni avtoritetlərinə "icarəyə verirmişdilər". Bu, əlbəttə, həqiqətdir. Amma tam həqiqət yox. Xatırladaq: məhz o günlərdə keçmiş ittifaq respublikalarının öz silahlı qüvvələrini yaradacaqları, yoxsa qeyri-müəyyən "MDB silahlı qüvvələri"nə, yəni elə həmin sovet ordusunun yeni adlı qurumlarına ümid edəcəkləri məsələsi həll olunurdu. Və bu mübahisələrin fonunda 366-cı alayın Xocalı qırğınında iştirakı Azərbaycanı inandırmalı idi ki, əvvəla, 1991-ci ilin oktyabrında yaradılmış, daha doğrusu, bərpa olunmuş hərbi qüvvələrimiz vətəndaşları qorumaq iqtidarında deyil, ikincisi, Moskva ilə zarafat etmək  olmaz. Ən başlıcası isə, ermənilər əmin idilər ki, Sumqayıt fitnəkarlığının ildönümündə Xocalı qətliamını törətməklə, günahlarının bağışlanmasını təmin ediblər: dünya "əzabkeş ermənilərin" "Sumqayıtın qisasını almaq" hüququnu tanıyacaq. Qisas həm də  papaqlı mavi gödəkcə geyinmiş o qızcığazdan, onun nənəsindən, Viktoriya İvlevanın qaçqınlar arasında gördüyü qadının ən kiçik uşağından alındı...
Amma məhz Xocalı faciəsi elə bir yolayrıcı oldu ki, ondan sonra dünya anladı: burada, Cənubi Qafqazda heç də hər şey "millətlərin öz müqəddəratını təyin etməsi" formuluna uyğun gəlmir. Fransız jurnalisti Jan-İv Yunet etiraf edirdi: "...Biz Xocalı faciəsinin şahidi olduq, həlak olmuş yüzlərlə dinc sakinin - qadınların, uşaqların, qocaların və Xocalı müdafiəçilərinin cəsədlərini gördük. Bizə vertolyot vermişdilər və  uçuş yüksəkliyindən Xocalı ətrafında gördüyümüz mənzərəni lentə aldıq. Lakin ermənilər vertolyotu atəşə tutdular və biz çəkilişləri başa çatdıra bilmədik. Bu, dəhşətli mənzərə idi. Mən müharibələr, alman faşistlərinin qəddarlığı haqqında çox eşitmişəm, amma ermənilər 5-6 yaşlı uşaqları, dinc əhalini qırmaqla, faşistləri geridə qoydular. Biz xəstəxanalarda, vaqonlarda, hətta uşaq bağçaları və məktəblərdə də çoxlu yaralı gördük".
Britaniyanın "Front layn nyus" teleşirkətinin jurnalisti Rori Patriks belə qənaətə gəlmişdi: "Xocalıdakı cinayətə dünya ictimaiyyəti qarşısında heç nə ilə haqq qazandırmaq olmaz".
Onun həmyerlisi Anatol Leven yazırdı: "Dağlıq Qarabağın qarlı təpələrinə yaxınlaşanda bütün əraziyə səpələnmiş cəsədləri gördük. Tamamilə aydındır ki, bu, baş götürüb qaçan əhalinin meyitləri idi".
"İzvestiya"nın müxbiri V.Belıx yazırdı: "Zaman-zaman Ağdama  canlı girovlarla dəyişdirilmiş cəsədlər gətirilir. Amma ən dəhşətli yuxuda da belə şey görmək mümkün deyil: çıxarılmış gözlər, kəsilmiş qulaqlar, qoparılmış baş dərisi,  başsız bədənlər, bədənsiz başlar... Təhqirlərin sərhədi yoxdur".
Lakin Xocalı faciəsinin ən dəhşətli nəticəsi başqadır. Şəhərin və onun əhalisinin məhvinin günahkarlarından heç biri cəzalandırılmayıb. Robert Köçəryan və Serj Sərkisyan kimi "iri fiqurlar" Ermənistanda yaxşı siyasi mövqe qazanaraq, ən yüksək dövlət postları tutublar. Həmin o 366-cı alayın hərbçiləri də məsuliyyətdən qaça biliblər. Günahkarların məsuliyyətə cəlb olunması barədə məsələ Minsk qrupu çərçivəsindəki danışıqlarda yada belə salınmır.
Və "Oqonyok" jurnalistləri "reportaj hazırlamaq üçün" Xankəndinə gələndə müşayiətçilərdən birinin  Xocalıda artıq təmir olunmuş və köçməyə hazırlaşdığı evi onlara göstərməsindən sonrakı şokdan heç cür qurtara bilmirdilər. Jurnalistlər  başa düşmürdülər ki, insan bir müddət əvvəl avtomatdan atəş açdığı, qətl törətdiyi evdə necə yaşaya bilər...

A TRAGEDY NOT YET HISTORY
History does not say when people first settled here - all we know is from a Stone Age settlement discovered nearby by archaeologists. This was a crossroads in history, eventful and troubled, witnessing the rise and fall of many empires and dozens of declared and undeclared wars.
The town does not exist any more. Only figures remain: 613 killed, 487 disabled, 1,275 taken hostage and 150 still missing. Among those killed were 106 women and 83 children. Several families were totally wiped out. And this happened on 26 February 1992.
Today, the annihilation of Xocali is compared with the tragedies in Guernica, Katyn and Lidice. A decision of the US Congress declared the destruction of Xocali to be the greatest tragedy of 1992. The world could not believe that such brutality could exist on the threshold of the third millennium, when the population of an entire town, not just men, but also women, children and old people, was exterminated in cold blood…
Initially, Armenian strategists did not try to disguise the fact that they had planned this "operation" in advance. Indeed, Xocali occupied an extremely important strategic position: an airport, highway… It was from here that Armenian "strategists" claimed some Azerbaijanis had fired on Stepanakert from installations for Alazan meteorological rockets (they remained silent about Susa being fired upon with real, Grad missiles, and Russian television even showed pictures of houses burning in Susa to illustrate its "horror stories" about air strikes on Xankandi).
But the situation changed later, because the world found out about how the town of Xocali was destroyed and the terrible fate of its residents. Their only guilt was that they had lived on land claimed by Armenian expansionists.
There was no dramatic street fighting here. Xocali was not an "unassailable fortified castle" and was attacked only by the armoured hardware of the 336th motorized infantry regiment - tanks and armoured personnel carriers.
V. Savelyev, the counter-intelligence chief of a Russian military unit which took part in the attack on Xocali, acknowledged later: "I could not but write about all that. I cannot forget the dead bodies of people: children and women, pregnant women and brides. Let the Azerbaijanis forgive me for not being able to do anything about all these events with such a bloody and merciless outcome. I just sent a secret note to the Kremlin and the generals of the Main Intelligence Department of the Soviet Defence Ministry. Read it, I said. See how we discredited the honour of a Russian officer" (from the book "The Secret Note").
But the most terrible event took place later - when they started shooting people in cold blood outside the town. Perhaps we need to digress from the subject a little here. According to international humanitarian law, when seizing populated areas during hostilities, a corridor should be established, through which the civilian population can leave the town. In the same way, civilians are informed about a pending attack in advance - remember that before launching air strikes on Afghanistan, the US air force dropped radio receivers, which were used to notify the civilian population.
When the world community focused its attention on the Xocali tragedy, Armenian representatives had to answer inconvenient questions - did you open a corridor for the evacuation of the civilian population? They claimed that they had opened a corridor and notified the population of Xocali. But there were different versions about how this was done. First, Xankandi assured representatives of Memorial that they had dropped fliers on the town, but could not show any. Nor did refugees know anything about the fliers. Then they came up with another version: the population was notified through loudspeakers installed on armoured personnel carriers. Whether it was possible to hear this "notification" in the rumbling of the fighting is a moot point, especially as no-one had heard these announcements. The simplest way to find your bearings on that February evening was to run to where there was no shooting. No-one was shooting on the eastern outskirts of the town, where you would logically head for to get to Agdam, the nearest Azerbaijani district centre.
It was just here that a correspondent of Moskovskiye Novosti, Viktoria Ivleva, noticed something that "looked like a cloud". She wrote this in her report, admitting that she was travelling with the second echelon of attackers. This is was a crowd of half-naked people who rushed outside on hearing the sounds of fighting. "In the last group of Azerbaijanis, there was a woman with three children. She was walking barefoot on the snow. She could hardly move and often fell over. It seemed that the youngest of her children was only two days old."
They still had to make it to Agdam, and this was quite a long way to go though a territory controlled by Armenian militants, through the woods and mountains, in winter, through the snow and frost… There were wounded and elderly people, and women with children in the crowd.
Here comes the most terrible moment, because this corridor was actually a trap stretching for miles: Armenian riflemen chased and ambushed people in cold blood. The crowd of refugees first came under fire near the village of Katuk, following established military technique - from three sides. Several hundred people were killed or taken prisoner, but this was not yet the end of the tragedy. The nadir was reached near the village of Naxcivanik. People arrived there at dawn. That was where they emerged from the woods. That was where the main carnage began: women, children and old people were shot carefully and cold-bloodedly by armoured personnel carriers, machine guns and assault rifles. And then they were finished off.
The next ambush was mounted near the villages of Gulabli and Selli.
Then Cingiz Mustafayev's film, made near the village of Naxcivanik, was shown throughout the world. Mustafayev himself said:
"We first arrived at the site of the killings on two military helicopters on 28 February. From the air, we saw an area of about 500 metres which was almost totally covered by dead bodies. The pilots were afraid to land because the territory was controlled by Armenian militants. But when we landed and got off the helicopter, shooting started. The policemen who accompanied us had to load the bodies to take them to their relatives. They managed to load only four bodies onto the helicopter. And we were all really shocked. Two guys fainted on seeing such a huge number of dead and mutilated people. Many were sick… The same thing happened on 2 March when we arrived together with foreign journalists. Many bodies were even more mutilated. They had been desecrated for several days…"
Yuriy Romanov, a Russian military cameraman, described the horrific picture in his book later: "I look through the round porthole and literally start at the indescribably terrible picture. On the yellow grass of the foothill, where grey cakes of snow are still melting and where there are the remnants of winter snowdrifts, dead people lie. The whole huge area towards the near horizon is covered with the bodies of women, old men, old women, and boys and girls of all ages from baby to teenager… Two figures catch the eye - of a grandmother and a little girl. The grandmother with grey, uncovered head lies with her face to the ground near a little girl in a blue coat with a hood. Their legs are tied with barbed wire for some reason, and the grandmother also has her hands tied. Both were shot in the head. As a last gesture, the little four-year-old girl extends her hand to her dead grandmother."
Peter Lukimson, an Israeli journalist, wrote in the Courier newspaper: "No-one even bothered to bury the bodies of Xocali residents in order to hide this monstrous crime - their bodies were simply scattered all over the place in the mountains, and from a bird's eye view, journalists saw a terrible picture, a really surrealistic picture."
This monstrous massacre had no military purpose. But there was a different purpose - a political one. Xocali was a brutal and well-calculated action of deterrence.
The well-known British journalist, Thomas de Waal, wrote in his book "The Black Garden" about the amazingly cynical and brazen interview by the current prime minister of Armenia, Serzh Sarkisyan: "Before Xocali, Azerbaijanis thought that they could joke with us, they thought that Armenians would not be able to raise their hand against the civilian population. We managed to break this (stereotype)."
According to de Waal, "Sarkisyan's assessment compels us to cast a different eye on the bloodiest carnage of the Karabakh war. It cannot be ruled out that these mass killings were, although partly, a deliberate act of deterrence."
But there is no doubt that the 366th regiment had a score to settle as well. The official version is that the regiment was so demoralized that the soldiers were simply "rented out" together with their weapons and hardware to local Armenian bosses. This is true, of course. But alas, this is not the whole truth. It must be remembered that decisions were being made in those days as to whether the former allied republics, which had become independent, would be setting up their own armed forces or whether they would be relying on some "armed force of the CIS", i.e. the same Soviet army, but under a different name. Amid these disputes, the complicity of the 366th regiment in the Xocali massacre was to convince Azerbaijan that first, its own armed forces, established, or to be more precise, restored in October 1991, were not able to defend its own citizens, and second, Moscow was no joke. The most important point is that they were sure that by carrying out the massacre of Xocali on the anniversary of the Sumqayit provocation, they would secure some indulgence for themselves: the world would recognize the right of "the long-suffering Armenians" to exact "revenge for Sumqayit", including on that little girl in a blue coat with a hood, her grandmother and the youngest child of the woman that Viktoria Ivleva saw in the crowd of refugees…
But the tragedy of Xocali turned out to be a watershed, after which the world realized: here in the South Caucasus, not everything fits with the image of "self-determination". The French journalist Jean-Yves Younet acknowledged: "…We all witnessed the Xocali tragedy; we saw the bodies of hundreds of dead civilians - women, children, old people and defenders of Xocali. We were given a helicopter and we filmed from above everything we saw around Xocali. However, the Armenians started firing at our helicopter, and we could not finish filming. This is a terrible picture. I have heard a lot about wars and about the brutality of German fascists, but the Armenians surpassed them by killing five or six-year-old children and civilians. We saw many wounded people in hospitals and carriages, even in kindergartens and schools."
Rory Peck, a journalist from the British TV company Frontline Television News, passed his own verdict: "The evil deed in Xocali cannot be justified in any way in the eyes of the world community."
His countryman Anatol Lieven wrote: "When we arrived on the snow-covered hills of Nagornyy Karabakh, we saw corpses all over the place. It is absolutely clear that these were refugees who were killed as they escaped."
V. Belykh, a correspondent with Izvestiya, said: "From time to time, they bring the bodies of their dead exchanged for living hostages. But you would not see something like this in a nightmare: eyes put out, ears cut off, scalps taken and heads chopped off… There is no limit to the torture."
But perhaps, the most terrible outcome of the Xocali tragedy is something different. None of the culprits who destroyed this town and its residents has been held to account. "Fat cats" like Robert Kocharyan and Serzh Sarkisyan have made good political careers in Armenia, reaching the highest positions in the state. The military personnel of that same 366th regiment also escaped responsibility. The question of holding the culprits to account is not even raised in the talks brokered by the Minsk Group.
Ogonek magazine journalists took a long time to get over the shock of arriving to "make a report" in Xankandi when one of their guides showed them a house in Xocali, where refurbishment was about to be completed and where he was planning to move. The journalists could not understand how that person could live in a house where he had recently used a gun, fired and killed…