Rusiya prezidenti Vladimir Putinin bu vəzifədə yerli və əcnəbi jurnalistlərlə son görüşü başlayanda jurnalımızın bu nömrəsi çapa hazır idi. Bu, Putinin indiyədək keçirdiyi sayca 7-ci "böyük mətbuat konfransı" idi və jurnalistlərlə bu görüşündə o, demək olar ki, 8 illik prezidentlik fəaliyyətinə yekun vurdu.
Tədbirdə rekord sayda jurnalistin iştirakı da, bəlkə, elə məhz bununla bağlı idi.
Rusiya prezidentinin budəfəki "böyük mətbuat konfransı" əvvəlkilərlə müqayisədə daha çox - 4 saat 40 dəqiqə çəkdi, orada iştirak etmək üçün akkreditə olunmuş jurnalislərin sayı isə 1364 nəfər idi.
Müqayisə üçün xatırladaq ki, Vladimir Putinin ötənilki ənənəvi mətbuat konfransı 1232 jurnalistin iştirakı ilə 3 saat 32 dəqiqə davam etmişdi.
Bu dəfə Putin, demək olar ki, özünün bütün fəaliyyət dövrünə yekun vurdu. Prezident postundakı fəaliyyətindən razı qalan Putinin buna kifayət qədər əsası da var. Bəli, onu bəzən ölkədəki son demokratiya işartılarını boğmaqda günahlandırırlar. Lakin Putin ən azı Rusiya iqtisadiyyatını gücləndirib və onun beynəlxalq arenadakı itirilmiş mövqelərini bərpa edib.
Kreml sahibi prezidentin üzərindəki məsuliyyətin ağır yük olduğunu etiraf edib. "Bəzən elə qərarlar qəbul etmək lazım gəlir ki, onu səndən başqa heç kim qəbul edə bilməz", - deyən Putin amerikalı həmkarının da qeydinə qalıb: "Elə bilirsiniz, Buş üçün asandır?".
ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Haqları Bürosunun (DTİHB) müşahidəçiləri ilə əlaqədar insidentə toxunan Kreml sahibi bir daha bəyan edib ki, Rusiya ilə qəbul etmədiyi şərtlərlə danışmağa heç kəsə imkan verilməyəcək. O qeyd edib ki, Rusiya üçün o qədər də xoş səslənməyən "DTİHB" abbreviaturayası daşıyan bir təşkilatın Moskvadan nəsə tələb etməyə haqqı çatmır. "Bu onların arzularıdır. Yaxşısı budur, gedib öz arvadlarına şorba bişirməyi öyrətsinlər", - deyə Putin bildirib.
Lakin Rusiya prezidentinin Qərbə məsləhətləri bununla bitməyib. Kreml sahibi onlara separatizmə dəstək verməməyi, Kosovonun müstəqilliyini tanımağa tələsməməyi, Serbiyanın ərazi bütövlüyünün pozulmasına yol verməməyi tövsiyə edib. Bununla yanaşı, Putin yenidən Abxaziya və Cənubi Osetiyanı xatırladıb, üstəlik, 40 ildir müstəqilliyinin tanınmasını gözləyən Şimali Kipri də onlara qoşub: "Avropalılar! Siz məsələlərə belə ikili standartlarla yanaşan zaman heç utanmırsınız? Bizə deyirlər ki, Kosovo fərqli, xüsusi haldır. Bütün bunlar yalandır".
Rusiya ilə Qərbin hərbi mübahisələrinə gəlincə, burada vəziyyət daha qorxuludur. Putin Polşa və Çexiyada ABŞ-a məxsus raketdən müdafiə sistemlərinin (RMS) yerləşdiriləcəyi və Ukraynanın NATO-ya qəbul ediləcəyi halda Rusiyanın öz raketlərini həmin obyektlərə tərəf tuşlamağa məcbur olacağı barədə bəyanatını bir daha təkrarlayıb.
Yeri gəlmişkən, Putinin bu bəyanatı artıq Qərbin narahatlığına səbəb olub. NATO-dakı mənbə məsələ ilə bağlı RİA "Novosti"yə deyib: "Belə danışıq tonu bizim xoşumuza gəlmir. Bu, Rusiya ilə NATO arasındakı münasibətlər üçün qəbuledilməzdir".
Bu arada Moskva ilə Ukrayna arasında mavi qaz probleminin aradan qaldırılması istiqamətində vəziyyət daha ümidverici görünür. Hər halda, ukraynalı həmkarı Viktor Yuşşenko ilə görüşdən sonra Vladimir Putin bu barədə daha nikbin danışıb.
Ümumilikdə, Rusiyanın səlahiyyət müddətini başa vurmaqda olan prezidenti hesab edir ki, o, qarşıya qoyduğu bütün məqsədlərə nail olub və hədəflərə çatıb. Lakin bir hədəf hələ də qalmaqdadır. Prezident üzərində işlədiyi problemlərdən hansının onu daha çox qıcıqlandırdığı və hələ də həll olunmamış qaldığı barədə sualı belə cavablandırıb: "Korrupsiya". Putin gizlətməyib ki, Dmitri Medvedev prezident seçildiyi halda baş nazir postunu tutarsa, o məhz bu problemin həlli ilə ciddi məşğul olacaq.
Göründüyü kimi, Rusiyanın hazırkı prezidenti başladığı işləri şəxsən başa çatdırmaq fikrindədir və bunu Konstitusiyaya dəyişiklik etmədən və üçüncü müddətə prezident seçilmədən etmək istəyir. Bununla yanaşı, Vladimir Vladimiroviç öz varisinin prezident, özünün isə baş nazir olacağı təqdirdə dövlət başçısı ilə səlahiyyətləri bölüşdürmək fikrində olduğunu da gizlətmir.
Putin deyir ki, Medvedevə inanır və əmindir ki, o, yaxşı prezident olacaq. Dövlət başçısının fikrincə, Rusiya prezidentinin digər xüsusiyyətlərlə yanaşı, özündə birləşdirməli olduğu "iki vacib faktor" var. Bu, həllivacib məsələni müəyyənləşdirməyi bacarmaq və bir də "mızmız olmamaqdır". Medvedev isə özünün bəzi bəyanatları ilə hamıya nümayiş etdirir ki, sözünün kəsərinə görə heç Putindən də geri qalmır. Adi bir misal: "Tərəfdaşlarımız elə düşünməməlidirlər ki, bu (qaz - red.) gözəl plastik borularla gələn müftə halvadır və qiymətindən asılı olmayaraq, onu istədikləri kimi yandıra bilərlər", - bu sözləri Medvedev "Volokolamskaya" kompressor stansiyasının heyəti ilə görüşdə bəyan edib.
Belə misalları çox çəkmək olar. Amma Medvedev nə qədər "sərt" xasiyyətli olsa da, Putinə nə qədər xoş gəlsə də, hazırkı prezident baş nazir postunu tutacağı təqdirdə, öz kabinetində xələfinin portretini asmaq fikrində deyil. "Mənim hökumət başçısı olmağımda bir özünəməxsusluq var. Məsələ ondadır ki, mən özüm 8 il müddətində prezident vəzifəsini tutmuşam və heç də pis işləməmişəm. Medvedevin prezident seçiləcəyi təqdirdə mənim onunla münasibət qurmağım üçün kabinetimdə Dmitri Anatoleviçin portretini asmağıma ehtiyac yoxdur", - deyə Putin bildirib və bununla da "dahi rəhbər" statusunu bundan sonra da özündə saxlayacağını hamıya nümayiş etdirib.

ОН УШЕЛ, НО ОБЕЩАЛ ВЕРНУТЬСЯ…
Наш номер был готов к печати, когда президент России Владимир Путин начал свою последнюю на этом посту встречу с представителями российских и зарубежных средств массовой информации. Это была седьмая по счету "большая пресс-конференция" Путина, на которой он, можно сказать, подвел итоги своего 8-летнего пребывания на посту главы государства. Возможно, именно этим и были обусловлены рекордные показатели мероприятия. Седьмая "большая пресс-конференция" президента РФ Владимира Путина побила предыдущий рекорд как по продолжительности - 4 часа 40 минут, так и по числу аккредитованных журналистов - 1364 человека. Для сравнения напомним, что в прошлом году традиционная пресс-конференция Владимира Путина длилась 3 часа 32 минуты, а участвовали в ней 1232 журналиста.
Владимир Путин заявил, что он доволен результатами своей работы на посту президента, и, между прочим, имел на то основания. Да, его обвиняют в подавлении ростков демократии, но он, по крайней мере, восстановил экономику и место России на международной арене.
Путин назвал тяжелой ту ответственность, которая лежит на президенте. "Приходится принимать решения, которые никто кроме тебя принять не может", - сказал он и заодно посочувствовал своему американскому коллеге. "А вы думаете, Бушу легко?" - задался риторическим вопросом президент России.
Не забыл Путин и про остальных западных партнеров, которым сейчас тоже приходится не совсем легко. В частности, касаясь инцидента с наблюдателями Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ, президент России еще раз заявил, что не позволит никому навязывать своей стране какие-то условия, под которыми она не подписывалась. Он отметил, что организация со столь неблагозвучной для русского уха аббревиатурой, как БДИПЧ, даже права не имеет что-либо требовать от России. "Это их хотелки. Пусть жену учат щи варить", - указал Путин.
Но этим советы Путина Западу не ограничились. Президент России также рекомендовал не поощрять сепаратизм и не спешить признавать независимость Косово, сбросив со счетов территориальную целостность Сербии. При этом Путин вновь напомнил об Абхазии и Южной Осетии, прибавив к ним еще и Турецкую Республику Северного Кипра, которая ждет своего признания более 40 лет. "Вам, европейцам, не стыдно вообще с такими двойными стандартами подходить? Нам говорят - в Косово особый случай. Вранье это все, а не особый случай", - сказал Путин.
Что касается военных споров России с Западом, то тут чем дальше, тем страшнее. Президент РФ повторил свое недавнее заявление о том, что Россия будет вынуждена перенацелить свои ракеты на объекты противоракетной обороны США, если они появятся в Польше и Чехии и если Украина войдет в НАТО. Кстати, это заявление Путина уже вызвало обеспокоенность на Западе. "Нам очень не нравится этот язык, он неприемлем для наших отношений между Россией и НАТО", - сказал РИА "Новости" источник в этой организации.
Между тем гораздо обнадеживающей выглядит ситуация с урегулированием газового спора между Москвой и Киевом. После встречи с украинским коллегой Виктором Ющенко Владимир Путин более оптимистичен в решении данной проблемы.
В целом, уходящий президент России считает, что все поставленные им цели достигнуты, задачи выполнены. Однако одна задача все же остается. Отвечая на вопрос, какая из проблем, над которыми работал президент, больше всего его раздражала, так как никак не решалась, Путин сразу, не задумываясь, ответил: "Коррупция". Решением именно этой проблемы он и намерен заняться в первую очередь, если станет премьер-министром при президенте Медведеве.
Как видно, нынешний президент России все же намерен лично довести начатые дела до "хэппи энда", не корректируя при этом Конституцию и не баллотируясь на третий срок. Причем Владимир Владимирович не скрывает, что намерен распределить полномочия с Медведевым, если тот станет президентом, а он - премьером.
В то же время Путин доверяет Дмитрию Медведеву и уверен, что он будет хорошим президентом. В личностном плане, по мнению главы российского государства, "есть два важных фактора", наличие которых необходимо у президента РФ. По словам Путина, это умение сформулировать задачу и не пускать "слюни и сопли". А Медведев, судя по его заявлениям, не уступает по "крутости" даже самому Путину. Вот один пример: "Наши партнеры не должны думать, что это (газ. - Ред.) - "халява", которая приходит по красивым пластиковым трубам и которую можно жечь безотносительно к тому, сколько это стоит", - сказал Медведев на встрече с персоналом компрессорной станции "Волоколамская".
И таких примеров можно привести много. Но, как бы он ни импонировал Путину, нынешний президент не собирается вешать у себя в кабинете в случае назначения премьером портрет своего преемника. "Если я буду председателем правительства, в этом есть определенная уникальность, которая заключается в том, что я сам был президентом в течение восьми лет и работал в целом неплохо. Мне для того, чтобы выстроить отношения с Дмитрием Анатольевичем Медведевым, если он будет избран президентом, не нужно вешать его портрет", - отметил глава российского государства, сохранив за собой право быть "вождем".