DÜNYA ŞAHMATÇILARI BAKIYA TOPLAŞACAQLAR
Azərbayjanlı şahmatçılar üçün il uğurlu başladı. Yanvarın ilk günlərində qrossmeyster Teymur Rəjəbov Odessada rapid üzrə Dünya Kubokunda qələbə qazandı. Daha sonra Veyk-an-Zeedə "Corus chess-2008" superturnirində yarışa başlayan Rəjəbov artıq ilk turdaja hazırkı dünya çempionu Vişvanatan Anandı təslim olmağa məjbur etdi. Yarış hələ başa çatmasa da, Teymur mövsümün əvvəlini öz aktivinə yaza bilər.
Hamı Bakıda keçiriləjək Qran-priyə
Rəjəbov oyunu ilə növbəti dəfə sübut etdi ki, şahmatçıların mövjud reytinq jədvəli heç də həmişə onların real güjünə uyğun formalaşmır. Belə ki, o, FİDE-nin yanvar jədvəlində jəmi 12-ji yeri tutur. Bu durum isə heç də onun pis çıxış etməyə başlaması anlamına gəlmir. Teymurun Odessadakı uğuru da, Veyk-an-Zeedə Annan üzərində qazanılan qələbə də buna sübutdur. Bundan başqa, Xantı-Mansiyskdə keçirilən Dünya Kubokunun yarımfinal mərhələsində çıxış etmiş dörd şahmatçıdan üçünün sözügedən siyahıda ilk onluğa belə düşə bilməmələri də reytinq jədvəlinin şahmatçıların dərəjəsinin göstərijisi olmadığını deməyə əsas verir. Onluqda, hətta amerikalı şahmatçı, Vaselin Topalovla iddia qarşılaşmasında güjünü sınamaq hüququ qazanan Qata Kamski də yoxdur.
Bu arada isə dünyanın, demək olar ki, bütün aparıjı qrossmeysterləri bu ilin aprelində FİDE-nin Qran-pri yarışının ilk mərhələsində iştirak etmək üçün Bakıya toplaşa bilər. Beynəlxalq qurum hələ ki bununla əlaqədar rəsmi qərar verməsə də, onun rəhbəri Kirsan İlümcinov artıq Azərbayjan tərəfinin təşəbbüsünü dəstəkləyib. Çünki FİDE Avropa və dünya birinjilikləri, həmçinin, qadınlar arasındakı beynəlxalq turnirin yüksək səviyyədə təşkilini nəzərə alaraq, bu turnirin də Bakıda keçirilməsində maraqlıdır. Lakin yarışın əsas məğzi yüksək reytinqli şahmatçılar olan Teymur Rəjəbov və Şəhriyar Məmmədyarovun orada iştirakı məsələsidir. Bundan başqa, təşkilatçı ölkəyə daha bir əlavə yer də verilir ki, oranı da Vüqar Həşimov tuta bilər.
İki il ərzində altı mərhələsi keçiriləjək Qran-prinin təqvimini nəzərə alan milli federasiya apreldə keçiriləjək ilk mərhələyə üstünlük verib. Bu isə Azərbayjanın aparıjı qrossmeysterlərinin məhz ilin ilk yarısında kifayət qədər sıx oyun qrafiki ilə əlaqədardır. Söhbət Veyk-an-Zeedə keçirilən superturnirdən, həmçinin, Linares və Sofiyada düzənlənəjək yarışlardan gedir. Qran-prinin güjlü şahmatçıların qatılajağı ilk mərhələsi isə İspaniya və Bolqarıstanda təşkil ediləjək yarışların arasındakı fasilədə baş tutajaq. Bütün bunlarla yanaşı, turnirə qatılajaq potensial qonaqların adını indidən söyləmək çətindir. Çünki bəzi idmançılar hələ ki bu il üçün planlarını tam müəyyənləşdirməyiblər.
T.Rəjəbova qayıdaraq qeyd edək ki, o artıq ardıjıl olaraq ikinji mövsümə də son dərəjə uğurla başlayıb. Ötən il Rəjəbov Veyk-an-Zee turnirinin qalibi olmuşdusa, bu dəfə mövsümə Odessada keçirilən rapid üzrə Dünya Kubokundakı qələbə ilə başlayıb. Bu start Teymurun beynəlxalq arenadakı perspektivlərinə dair bəzi suallara aydınlıq gətirməli idi. Və idmançımız kifayət qədər intizamlı oyun göstərib - 1/4 finalda kubokun reytinq-favoriti olan Vasili İvançuk üzərində qazanılan qələbə də bunun göstərijisidir.
Maraqlıdır ki, Azərbayjan qrossmeysterləri əksər vaxt ukraynalı idmançılar üçün arzuolunmaz rəqibə çevrilir. Əgər ötən il İvançuku Şəhriyar Məmmədov iki dəfə üstələmişdisə, bu dəfə millidəki yoldaşının estafetini Odessada oyundan-oyuna artıran Rəjəbov davam etdirir. Məsələn, yarımfinalda Rəjəbov Rusiyadan olan rəqibi Dmitriy Yakavenkonu hər iki partiyada, nejə deyərlər, birnəfəsə məğlub etdi. Finalda isə o, Aleksandr Qrişşuku tay-brekdə mat etməklə qələbə qazandı.
Hazırda FİDE-nin reytinq jədvəlində altınjı yerdə olan Ş.Məmmədyarovu da çətin mövsüm gözləyir. Onun ən yüksək səviyyəli oyunçularla bir sırada dayandığını göstərən amillərdən biri Şəhriyarın Veyk-an-Zee turnirinə dəvət almasıdır. Yeri gəlmişkən, bu idmançımız hələ ki sözügedən yarışda qeyri-sabit nətijələr göstərir. Bu isə təbiidir. Çünki Məmmədyarov şahmat elitasına hələ yeni-yeni qədəm qoyur və onun belə yüksək səviyyəli turnirlərdə mübarizə aparmaq üçün sadəjə təjrübəsi çatmır.
Bununla yanaşı, bəzi mütəxəssislərin dediyi kimi, "özü oynayan və digərlərinə də oynamağa imkan verən" Ş.Məmmədyarovun oyun üslubu da nətijəyə mənfi təsir göstərən amillərdəndir. Teymur artıq yalnız reytinqdə yox, həm də göstərdiyi oyunda sözünü deyirsə, Şəhriyar oyununda hələ buna nail olmalıdır. "Mən rəqiblərim qarşısında özümü qətiyyən zəif saymıram və əksinə, kifayət qədər inamlı hiss edirəm. Üstəlik, turnirdə yarışan bir neçə şahmatçıya artıq qalib gəlmişəm. Ötən il iki dəfə ukraynalı Vasili İvançuku üstələməklə yanaşı, sabiq dünya çempionu Vaselin Topalova da iki dəfə qalib gəlmişəm", - deyə Ş.Məmmədyarov qeyd edib.
Azərbayjandan iki nəfər
Veyk-an-Zeedə keçirilən "Corus chess-2008" super-turnirinin dördünjü turunda Teymur Rəjəbovla Şəhriyar Məmmədyarov arasında baş tutmuş qarşılaşmanı tarixi oyun adlandırmaq olar. Bu iki idmançı indiyədək heç bir beynəlxalq turnirdə bir-birinə qarşı oynamamışdı və odur ki Hollandiyada baş tutan matç şahmatçılarımızın hesabat nöqtəsi və ustalıq nümayişi oldu. Hər halda, nüfuzlu beynəlxalq turnirdə bir massa arxasında eyni ölkədən olan iki idmançının əyləşməsi artıq ölkənin şahmat məktəbinin inkişafını bir daha ortaya qoyur.
Bundan başqa, Teymurla Şəhriyar gej-tez hansısa superturnirdə  qarşılaşmalı idi. Ən azı ona görə ki, onların hər ikisi yüksək reytinqə malikdirlər. Yanvar ayı üçün açıqlanan reytinqdə T.Rəjəbov ilk onluqdan kənarda qalsa da, öz oyunu ilə  göstərdi ki, tezliklə yenidən dünyanın ən güjlüləri sırasına qayıtmağa qadirdir.
Rəjəbov-Məmmədyarov qarşılaşmasına Azərbayjan azarkeşləri ilə yanaşı, əjnəbi mütəxəssislərin də böyük maraq göstərdiyini bir fakt ortaya qoyur: Rusiyaya məxsus olan, hər turda iki partiyanı təfərrüatı ilə işıqlandıran "chesspro.ru" portalı dördünjü oyun günündə liderlər -  Maqnus Karlsenlə Levon Aronyanın qarşılaşmasına yox, məhz Rəjəbov-Məmmədyarov oyununa üstünlük vermişdi.
Bilavasitə, həmin qarşılaşmanın özünə gəlinjə, qeyd etmək lazımdır ki, Azərbayjan derbisində qalib müəyyənləşmədi və rəqiblər bir-birinə layiq oyun göstərdilər. "Nəzəri jəhətdən partiya çox maraqlı oldu: şahmatçıların çox nadir halda üstünlük verdikləri Qrünfeld müdafiəsi Ş.Məmmədyarova oyunu bərabərləşdirməyə imkan verdi", - deyə "chesspro.ru" portalının ijmalçısı Andrey Devyatkin bildirib.
Ş.Məmmədyarov isə öz növbəsində qarşılaşmanı belə şərh edib: "Açığını desəm, Teymurla biz artıq çoxdan beynəlxalq turnirlərdə birlikdə çıxış etməli idik. Axı hər ikimiz yüksək reytinqə malikik, nüfuzlu beynəlxalq turnirlərin daimi iştirakçılarıyıq. Bu səbəbdən də hər ikimizin bu turnirə dəvət almasında təəjjüblü bir şey yoxdur. Bu isə öz növbəsində Azərbayjan şahmatçılarının Veyk-an-Zeye turnirini qələbə ilə başa vurmaq şansının çox olması deməkdir".
Ümumiyyətlə, qeyd edək ki, sözügedən yarışda geniş heyətlə öyünə biləjək ölkələrin sayı bir  o qədər də  çox deyil. Azərbayjandan savayı, turnirə iki idmançı ilə yalnız Ukrayna (Vasili İvançuk və Pavel Elyanov) qatılıb. Belə yarışlarda qrossmeysterlər dəvətnamə vasitəsilə təmsil olunduqları üçün, turnirin təşkilatçıları orada Rəjəbov və Məmmədyarov kimi iştirakçıları görməkdə maraqlıdırlar. Xüsusən, Teymur Rəjəbovu Veyk-an-Zeye turnirinin fəaliyyətdə olan qalibidir və hazırda da baş prizə sahib olmaq zorundadır.
Ümumiyyətlə, müasir şahmatı fərqləndirən jəhətlərdən biri də orada sürətlə gənjləşmə prosesinin getməsidir. Əvvəllər qrossmeysterlərin böyük qələbələr əldə etməsi, şahmat ədəbiyyatını tamamilə mənimsəməsi üçün illərə ehtiyaj var idisə, İnternetin yaranması ilə çox şey sadələşib. Odur ki hazırda Rəjəbov, Məmmədyarov, həmçinin norveçli vunderkind Maqnus Karlsen, ukraynalı Sergey Karyakin daha yaşlı nəsil üçün jiddi rəqiblərə çevriliblər. Bu maraqlı tendensiyanı  İlümcinov  da bəyənib. O deyib ki, hazırda qrossmeysterlər peşəkarlıq baxımından daha sürətlə inkişaf edirlər.
Jari mövsüm, bizim aparıjı şahmatçılarımız üçün kifayət qədər dolğun keçəjək. Veyk-an-Zeye super-turnirinin başa çatmasından dərhal sonra Teymuru "Moreliya-Linares" yarışı, daha sonra isə Məmmədyarovun da çıxış edəjəyi Sofiyadakı beynəlxalq turnir gözləyir.  FİDE-nin təşkil edəjəyi Qran-pri, Azərbayjan millisinin Drezdendə keçiriləjək olimpiadada iştirakı da gündəmdədir.

BAKU TO HOST THE WORLD'S CHESS PLAYERS
It's been a hectic start to the year for Azerbaijani chess. In early January grandmaster Teymur Racabov celebrated victory at the World Rapid Cup in Odessa. He then went on to the Corus Chess 2008 super tournament in Wijk aan Zee where in the first round he forced reigning world champion Viswanathan Anand to capitulate. Although the tournament has not yet finished, Teymur can already describe his start to the season as positive.
Everyone's coming to the Grand Prix in Baku
Racabov has shown again in his game that current ratings do not always reflect the real strength of a chess player. He slipped to 12th place in FIDE's January rankings, but his current position certainly does not mean that Teymur has begun to play badly. His successful performance in Odessa and his victory over Anand are confirmation of this. Of the four semi-finalists in the World Cup in Khanty-Mansiysk three were not in the top 10, including American Gata Kamsky who won the trophy and the right to compete against Veselin Topalov, which provides further proof that ratings do not always show players' quality.
Meanwhile, practically all the world's leading grandmasters may come to Baku in April for the first stage of the FIDE Grand Prix. Although the international federation itself has not yet taken an official decision, its head Kirsan Ilyumzhinov has already supported the Azerbaijani initiative. FIDE has an interest in holding its new baby in Baku after the high level of organization of the women's international tournament and world and European youth championships. But the main driver for the competition is the participation of Teymur Racabov and Sahriyar Mammadyarov with their high rankings. Since the organizing country is given an additional place, Vuqar Hasimov might well take the vacancy.
Discussing the Grand Prix calendar, under which six stages take place over two years, the national federation decided to concentrate on the first play-off in April. This is because our leading grandmasters will have quite a packed schedule of appearances in the first half of the year, including the super tournaments in Wijk aan Zee, Linares and Sofia. The first stage of the Grand Prix in which the strongest chess players will take part will be held in the interval between the Spanish and Bulgarian competitions. However, it's too early to name the potential visitors as many players have not yet sorted out their plans for this year.
Meanwhile, this is the second consecutive season that Teymur has begun successfully. Last year he won the tournament in Wijk aan Zee and began this year with victory in the World Rapids Cup in Odessa. The start should have provided the answer to many questions about Teymur's future prospects on the international stage. Our chess player played a disciplined game which is proved by his quarter-final victory over the favourite, Vasiliy Ivanchuk. It is interesting that the Azerbaijani grandmasters are becoming more difficult opponents for the Ukrainian. Last year Sahriyar Mammadyarov twice beat Ivanchuk and this year the baton was taken up by Teymur who grew in stature in Odessa from game to game. For example, he won the semi-final match against Dmitriy Yakovenko from Russia in a single breath, outplaying his opponent in two games. In the final he was stronger than Aleksandr Grishchuk and checkmated him in the tie-break.
At the same time, Sahriyar Mammadyarov, who is now sixth in the FIDE rankings, has a tricky season ahead of him. The chess player's class was acknowledged by his invitation to the Wijk aan Zee super tournament where he has so far played with varying success. However, this was to be expected, as Sahriyar relatively recently entered the chess elite and sometimes he lacks basic experience of playing at the highest level. In addition Sahriyar Mammadyarov's style, of which experts say "he plays himself and allows others to play", has a negative effect on his results. While Teymur has already staked out his place amongst the best in both rankings and play, Sahriyar still has this to do. "I don't feel any shyness before my opponents, on the contrary I feel very confident, especially since I have already beaten some of the participants in the preliminary round - last year I twice beat Ukrainian Vasiliy Ivanchuk and I've also chalked up two victories over the former world champion, Veselin Topalov," Sahriyar said.
Two from Azerbaijan
The game between Teymur Racabov and Sahriyar Mammadyarov during the fourth round of the Corus Chess 2008 super tournament in Wijk aan Zee can without false modesty be described as historic. This was the first time the Azerbaijani chess players had played one another in a prestigious competition, but the start in Holland gave its own particular assessment of the skill of our players. The very fact that two players are representing the country at such an imposing tournament is further evidence of the progress of our chess.
A game between Teymur Racabov and Sahriyar Mammadyarov was bound to happen sooner or later at a super tournament, if only because both sportsmen have quite a high ranking and, even though Teymur Racabov left the top 10 in the January rankings he is showing in his play that it is only a matter of time before he returns to the de facto top 10. Evidence of the interest in the game from both Azerbaijani fans and foreign specialists is shown by the fact that the Russian chesspro.ru portal, which covers in detail two games every round, chose the Racabov - Mammadyarov contest on the fourth day of play along with the match between the leaders, Magnus Carlsen and Levon Aronian.
The Azerbaijani derby did not produce a winner - the rivals turned out to be worthy opponents. "The game was very interesting theoretically: the original half-forgotten Gruenfeld defence allowed Mammadyarov to level the game with hardly any effort," chesspro.ru's observer Andrey Devyatkin said. "To be honest, Teymur and I should have played each other at super tournaments a long time ago," Sahriyar Mammadyarov said. "We both have a high ranking and are in the good books of the organizers of prestigious competitions. So it's no surprise at all that we were both invited to this competition. And this means that there is an increased chance of an Azerbaijani winning Wijk aan Zee."
There are not many countries that can boast expanded representation in the super tournaments. Apart from Azerbaijan only Ukraine is represented by two grandmasters at Wijk aan Zee (Vasiliy Ivanchuk and Pavel Elyanov). Since grandmasters take part in these competitions on an invitation-only basis, it is in the interests of the organizers of major competitions to have both Teymur Racabov and Sahriyar Mammadyarov amongst their participants, especially since the former is the current Wijk aan Zee champion and has no objection to competing for the main prize again.
A distinguishing characteristic of contemporary chess is that the players have got younger. Grandmasters used to need years to mature for major victories and digest all the chess literature but the Internet has made everything much simpler. And now Teymur, Sahriyar, Norwegian wunderkind Magnus Carlsen and Ukrainian Sergey Karyakin are providing fierce competition to the older generation. Ilyumzhinov noticed this interesting trend when he said that grandmasters grow up more quickly in the professional sense.
Coming back to this season, it has to be said that it will be very busy for our leading chess players. Straight after the Wijk aan Zee super tournament Teymur is appearing in the Morelia-Linares competition, then in the start in Sofia where Mammadyarov will also be playing. Appearances in the aforementioned FIDE Grand Prix and participation in the Azerbaijani team in the Olympiad in Dresden are also on the agenda. There'll be no chance of our chess fans getting bored.