Bakının əsas görməli yerinin yenidən qurulmasına və onun inkişaf konsepsiyasının köklü şəkildə yenidən dərk olunmasına ehtiyac var
Bakının əsas görməli yeri olan Dənizkənarı bulvarın indi o qədər də yaxşı vəziyyətdə olmadığını prezident İlham Əliyevin yanvar ayında verdiyi "Azərbaycan Nazirlər Kabineti nəzdində Dənizkənarı bulvar İdarəsinin yaradılması haqqında" fərman da təsdiq etdi. Sənəddə xüsusi olaraq vurğulanır ki, ölkənin intensiv sosial-iqtisadi inkişafı şəraitində Azərbaycan paytaxtının siması da dəyişir. Odur ki belə bir şəraitdə şəhərsalma, istirahət və turizm infrastrukturu, böyüməkdə olan Bakının ekoloji təhlükəsizliyi baxımından xüsusi önəmə malik bu təbii kompleksin qorunub-saxlanması və bərpası xüsusilə vacibdir. Beləliklə, müasir memarlıq tələblərinə uyğun yenidənqurma Dənizkənarı bulvarın idarə olunması sisteminin təkmilləşdirilməsini və mərkəzləşdirilməsini diqtə edir.
İstirahət yeri?
Hazırda Dənizkənarı bulvarın nəyi çatmır? Bu sualı cavablandırmaq həm çətin, həm də asandır. Mütəxəssislər onu praqmatik şəkildə müzakirə və təhlil edəcəklər. Əslində, bunu elə peşəkarlar etməlidirlər - ritorik haşiyələr və sentimental mülahizələrsiz. Fərman yanvar ayında verilib və mütəxəssislərin hansı qənaətə gələcəkləri bəlli deyil: bulvar genişləndiriləcəkmi və ya onun yeni sərhədləri necə olacaq? Tanrı bizə buxtanı - şəhərimizi bir çox başqa şəhərlərdən fərqləndirən təkrarsız gözəlliyi bəxş edib. Bəs biz bu töhfədən necə yararlanmışıq?  Bulvar salmışıq və ağaclar əkmişik. Gözümüzün önündə köhnə bulvarın görüntüləri canlanır - sakitlik, təmizlik və dinclik. Ləpələrin səsi, qağayıların qışqırması. Ailələr, uşaqlar, sevgililər.
Çoxları təəccüblənəcək: məgər bu gün bunlar yoxdur? Var, lakin ətrafda ümumi konsepsiya yoxdur. İndiki bulvar qarmaqarışıqdır - musiqili fəvvarələr və xüsusi qulluq olunmuş hissələr ümumi dağınıqlığın arasında qalıb. Bizcə, ən əsas olanı yoxdur - sovet dövrü Dənizkənarı bulvarını indikindən fərqləndirən memarlıq ziyalılığı. İndi bulvarda gəzinti xoşagəlməz təəssürat yaradır - səs-küy, ucadan səslənən və nisbətən kiçik bir sahədə bir-birinə qarışan tamamilə müxtəlif musiqi. Bura oyun aparatlarının və sizi aramsız olaraq çəkinizi öyrənməyə çağıran zəhlətökən danışan tərəzilərin mexaniki səsini, xaotik səpələnmiş attraksionlar və yelləncəkləri də əlavə edin... Şübhəsiz, səs-küydən xilas olmaq istəyən insanlar istirahət üçün Bakı bulvarına üz tutmayacaqlar. Ərazisi belə böyük olan bulvar müasir memarlıq tələblərindən daha çox, bütün yaş həddində olan əhalinin tələblərinə cavab verməlidir. Bu məsələdə parkın ekoloji və psixoloji atmosferi də önəmli rol oynamalıdır.
"R+" müxbirilə söhbətində Azərbaycan Memarlar İttifaqının (Mİ) vitse-prezidenti, respublikanın əməkdar memarı, Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının vitse-prezidenti Elbəy Qasımzadə deyib: "Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin "Azərbaycan Nazirlər Kabineti nəzdində Dənizkənarı bulvar İdarəsinin yaradılması haqqında" fərmanı, müəyyən dərəcədə, prezident Heydər Əliyevin bulvara Milli Park statusu verilməsi barədə fərmanının davamıdır. Bu çox lazımlı və ardıcıl qərardır". Onun sözlərinə görə, Dənizkənarı bulvara Milli Park statusu veriləndə Bakı şəhərinin icra hakimiyyətinə Dəniz Vağzalı və Əl Oyunları Sarayından başlayaraq, onun sərhədlərini müəyyənləşdirmək tapşırılmışdı. Əməkdar memar deyir: "Bu, təxminən, 2000-ci ildə olub. Elə o vaxt Bakı Dövlət Şəhərlərin Layihələşdirilməsi İnstitutu Dənizkənarı bulvarın Baş Planını tərtib etdi. Bu gün isə prezidentin fərmanından çıxış edərək, yeni Baş Planı tərtib edib, bulvarın Soltan burnuna (Zığ) qədər müasir hüdudları müəyyənləşdirilməlidir".
E.Qasımzadə Milli Parkın ərazisində məhz hansı layihə işlərinin aparılacağını deməyə çətinlik çəksə də, onların zəruriliyi təkzibolunmaz faktdır. Dənizkənarı bulvar Bakının dəniz fasadı olduğundan, onun siması və məzmunu təkcə estetika deyil, həm də mədəni-kütləvi istirahət yeri kimi, rahatlıq tələblərinə də cavab verməlidir.
Yenidən baxılmalı...
"Etiraf etmək lazımdır ki, indi bulvar o qədər də qulluq olunmuş vəziyyətdə deyil. Fikrimcə, Dənizkənarı bulvarın baş planına, bütövlükdə, yenidən baxılmalıdır. Xatirimdədir, bu plan Bakı Dövlət Şəhərlərsalma İnstitutu tərəfindən şəhər İcra Hakimiyyətinin iştirakı ilə tərtib olunarkən biz istirahətin çeşidli növlərini nəzərə almışdıq - uşaqlar və gənclər üçün attraksionlar, yaşlı insanlar üçün daim sakitliyin hökm sürməli olduğu şəhərcik. Bulvar əcnəbi qonaqlar üçün də cazibədar olmalı idi. Dənizkənarı bulvar təkcə yaşıllıqlara bürünmüş rekreasion zolaq, əyləncə yeri olmamalıdır. Milli park müasir mədəni-kütləvi istirahət yerinin bütün tələblərinə cavab verməlidir", - deyə Qasımzadə vurğuladı.
Bu zaman memar hazırda Milli Parkın ərazisində aparılan "Ticarət mərkəzi" tikintisinin arzuolunmazlığını  da qeyd etdi. Onun fikrincə, həmin tikili burada yersiz görünəcək. Memar qeyd etdi ki, adətən, mədəni-kütləvi istirahət yerlərində fəaliyyət növü ticarətlə bağlı obyektlər inşa edilmir: "Məsələ ondadır ki, ticarət mərkəzlərinin malların gətirilib-aparılmasını nəzərdə tutan özünəməxsus iş rejimi var. Onlar üçün müvafiq yollar, infrastruktur zəruridir ki, insanların istirahət yerlərində bunların yaradılması məqsədəuyğun deyil".
Üstəlik, memarın fikrincə, hazırda bulvarın ərazisində ucaldılan tikili həddən artıq iridir və Bakının dənizdən görüntüsünün qarşısını kəsəcək: "Kimsə deyə bilər ki, axı şəhərin dənizdən bu görüntüsü kimə lazımdır. Amma bizdə katerlərdə dəniz gəzintiləri var. Eyni zamanda, Bakının Qafqazın iqtisadi inkişaf mərkəzinə çevrildiyini də nəzərə almamaq olmaz. Deməli, müvafiq olaraq, Rusiyadan, Qazaxıstandan dəniz nəqliyyatı üçün yeni yollar da yaradılacaq və genişləndiriləcək. İndi kim zamin dura bilər ki, dəniz turist nəqliyyatı yaradılmayacaq? Niyə də Bakıya yaxınlaşarkən turistlər, əcnəbi vətəndaşlar şəhərin görüntüsünü seyr etməsinlər? Yeni tikilinin arxitekturasına gəldikdə, o elə də pis deyil".
Eyni zamanda, Azərbaycanın əməkdar memarı Dənizkənarı bulvarda Muğam Mərkəzinin inşasını müsbət qiymətləndirdi: "Gözəl layihədir. O, mədəniyyətimizi və iqtisadi yüksəliş baxımından, paytaxtımızın turizm nöqteyi-nəzərindən, cazibədarlığını əks etdirir. Muğam Mərkəzi milli mədəniyyətin və Azərbaycan incəsənətinin digər növlərinin təbliği yeri olacaq".
Tunellər və yol ötürücüləri
Dənizkənarı bulvarın memarlıq simasının və onun konsepsiyasının dəyişməsinin zəruriliyinə əməkdar incəsənət xadimi, Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının təftiş komissiyasının sədri, professor, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetinin dizayn kafedrasının müdiri Rəfael Həsənov da əmindir.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan prezidentinin belə bir fərman verməsi bulvarın təbii kompleksinin qorunub-saxlanması və bərpasına müsbət təsir göstə-rəcək.
R.Həsənov deyir: "Fikrimcə, Dənizkənarı bulvarın müasir memarlıq tələbləri baxımından yenidən qurulmasına, hər şeydən əvvəl, məhz Neftçilər prospektinə aid olan nəqliyyat xətləri sahəsində qərarların qəbulundan başlamaq lazımdır. Burada yeraltı yol və keçidlər, piyadalar üçün məkanlar yaratmaq lazımdır. Neftçilər prospekti Dənizkənarı bulvar üçün işləməlidir - tunel tipli nəqliyyat yolları layihələşdirmək  çox vacibdir".
Köhnə Baş Plana əsasən, bulvar Əhmədli qəsəbəsinədək uzanmalı idi. Lakin bu layihə həyata keçirilməmiş qaldı. Elə həmin plana əsasən, Dənizkənarı bulvarın ərazisi 3,5 km təşkil etməli idi. R.Həsənovun fikrincə, "Bu gün bulvarı müasir bölgüyə uyğunlaşdırmalı və onu uşaqlarla böyüklərin istirahət məkanı kimi görmək istəyib-istəmədiyimizi aydınlaşdırmalıyıq. Bəlkə bura tamamilə gəzinti məkanına çevrilməlidir?".
Eyni zamanda, R.Həsənov məlumat verib ki,  Azərbaycan Mİ bununla əlaqədar hər hansı bir təkliflə çıxış etməyəcək. Memar qeyd edib ki, "Fikrimcə, bu fərmana əsasən müəyyən müəlliflər qrupu yaradılacaq  və həmin qrup Dənizkənarı bulvarın yeni layihəsinin tərtibi ilə məşğul olacaq".
Bununla belə, R.Həsənov bulvar ərazisində, Azadlıq meydanı ilə eyni paraleldə yerləşən, tanınmış Azərbaycan memarı Mikayıl Hüseynovun yaratdığı fontanın yenidən qurulmasını müsbət qiymətləndirməyib.
"Şübhəsiz, Dənizkənarı  bulvarın ərazisində mümkün qədər çox fəvvarə olmalıdır. Amma  görkəmli Azərbaycan memarı Mikayıl Hüseynovun yaratdığı fontanı qoruyub-saxlamaq lazım idi. Məlumdur ki, paytaxt rəhbərliyi hazırda bu fontanın yenidən qurulması işlərinə başlayıb. Bu, növbəti musiqili fontan olacaq. Amma mənə elə gəlir ki, Mikayıl Hüseynovun yaradıcılığına daha hörmətlə yanaşmalıyıq. Əlbəttə, bu fontanı müasirləşdirmək lazımdır, amma  Hüseynovun əli və dəst-xəttini saxlamaq şərti ilə".
Beləliklə, Dənizkənarı bulvarda istirahəti xoşlayanlara ancaq Nazirlər Kabineti mütəxəssislərinin işinin nəticəsini gözləmək qalır. Onlara qısa müddətdə Dənizkənarı Bulvar İdarəsi haqqında Əsasnaməni Azərbaycan prezidentinə təqdim etmək, bulvarın sərhədlərini dəqiqləşdirib təsdiq etmək, burada yerləşən bütün tikililərin, məişət və digər obyektlərin siyahısını müəyyənləşdirmək tapşırılıb. Ümidvarıq ki, Bakı bulvarı yenidən canlanacaq və orada dincəlmək hamıya - qocalara və uşaqlara, gənclərə və ortayaşlılara zövq verəcək. Arzu edirik, bulvar bizim qürur yerimiz olsun və onun gözəlliyi təkcə bakılıları deyil, xarici qonaqlarımızı da heyran etsin. Ekoloqlar isə, əlbəttə,  Bakı buxtasını təmizləməyin qeydinə qalmalıdırlar.

Главная достопримечательность Баку нуждается в реконструкции и полном переосмыслении ее концепции
То, Что сегоднЯ Приморский бульвар - главная достопримечательность Баку - находится не в самом лучшем состоянии, подтвердилось январским указом президента страны Ильхама  Алиева "О создании Управления Приморского бульвара при Кабинете министров Азербайджана". В документе было особо отмечено, что в условиях интенсивного социально-экономического развития страны облик столицы Азербайджана меняется, поэтому очень важно в таких условиях сохранить и восстановить этот природный комплекс, представляющий особое значение с точки зрения градостроения, инфраструктуры отдыха и туризма, экологической безопасности растущего Баку. Таким образом, реконструкция в соответствии с требованиями современной архитектуры диктует необходимость усовершенствования и централизации системы управления Приморским бульваром.
Место отдыха?
Чего не хватает сегодня Приморскому бульвару? Ответить на этот вопрос одновременно и сложно, и легко. Специалисты будут обсуждать и анализировать этот вопрос прагматично. Впрочем,  как это и должны делать профессионалы - без риторических отступлений и сентиментальных рассуждений. Указ издан в январе и пока неизвестно, к какому выводу придут архитекторы и проектировщики: будет ли бульвар расширен, какими станут его новые границы? Бог подарил нам бухту, ту самую изюминку, которая отличает наш город от многих других. Как мы распорядились этим подарком судьбы? Разбили бульвар и посадили деревья. В памяти всплывают картины старого бульвара - тишина, чистота и покой. Шум морского прибоя, крик чаек. Семьи, дети, влюбленные пары.
Многие спросят, а разве сегодня всего этого нет? Есть, но вокруг нет общей концепции. Нынешний бульвар разношерстен, островки музыкальных фонтанов и эпизодически ухоженных мест перемежаются с общей разрухой. Нет общей линии, объединяющей один парк. Нет, пожалуй, также самого главного - архитектурной интеллигентности, которая и отличала Приморский бульвар советского периода от нынешнего. Прогулка по бульвару оставляет сегодня неприятные впечатления - шум, музыка, которая может быть громкой и на относительно небольшом участке совершенно разной. Прибавьте к этому механический говор игровых аппаратов, говорящих весов, отчаянно и назойливо приглашающих вас взвеситься, хаотично разбросанные аттракционы, карусели... Безусловно, люди, убегающие от суеты, не станут сегодня проводить свои минуты отдыха на Бакинском бульваре. Столь масштабный по территории бульвар должен отвечать не столько требованиям современной архитектуры, сколько потребностям населения всех возрастов. Безусловно, не последнюю роль в этом вопросе должна играть экологическая и психологическая атмосфера парка.
"Принятие президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым указа "О создании Управления Приморского бульвара при Кабинете министров страны" является в некоторой степени продолжением указа экс-президента Гейдара Алиева о придании Бакинскому бульвару статуса национального парка. И это очень нужное и последовательное решение", - сказал в беседе с корреспондентом R+ вице-президент Союза архитекторов (СА) Азербайджана Эльбай Касимзаде.
По его словам, когда Приморскому бульвару был придан статус национального парка, исполнительной власти Баку было поручено очертить его границы, начиная от Морвокзала до Дворца ручных игр. "Это был примерно 2000 год. Тогда же Бакинский государственный институт проектирования городов составил генплан Приморского бульвара. Сегодня, исходя из указа президента, будет составлен новый генплан, должны быть определены новые границы бульвара, вплоть до мыса Солтан (Зых). Начнется передислокация объектов до мыса Солтан", - говорит заслуженный архитектор.
Э.Касимзаде затруднился ответить на вопрос, какие именно проектировочные работы будут проводиться на территории национального парка, но то, что они необходимы, - факт. Поскольку Приморский бульвар - это морской фасад Баку, облик и содержание которого должны отвечать не только требованиям эстетики, но и удобства, как место культурно-массового отдыха.
Переосмыслить…
"Следует признать, что сегодня бульвар недостаточно ухожен. Думаю, что генеральный план Приморского бульвара в целом должен быть переосмыслен. Помнится, что когда этот план составлялся Бакинским государственным институтом проектирования городов при участии исполнительной власти Баку, нами были максимально учтены разнообразные виды отдыха - аттракционы для детей, молодежи, городок для пожилых людей, там, где должно быть всегда тихо. Бульвар должен быть привлекателен и для зарубежных гостей. Приморский бульвар не только должен быть зеленой, так сказать, рекреационной полосой, не только местом для развлечений. Национальный парк должен отвечать всем требованиям современного места культурно-массового отдыха", - подчеркнул Касимзаде.
При этом архитектор отметил нежелательность строительства торгового центра, которое в настоящее время ведется на территории национального парка. По его мнению, это сооружение здесь будет выглядеть несколько неуместно. Архитектор заметил, что обычно в местах культурно-массового отдыха не возводятся объекты, вид деятельности которых связан с торговлей. "Дело в том, что у торговых центров специфический режим работы: ввоз и вывоз товаров, необходимы соответствующие дороги, инфраструктура, которые нежелательно создавать в местах, где люди отдыхают", - сказал он.
К тому же, на взгляд архитектора, сооружение, которое в настоящее время возводится на территории бульвара, слишком габаритно и станет перекрывать вид на Баку с моря. "Кто-то может сказать, а кому нужен этот вид на город с моря. А ведь у нас есть морские прогулки на катерах. В то же время нельзя сбрасывать со счетов то, что Баку становится центром экономического развития Кавказа, соответственно будут создаваться и расширяться новые пути для морского транспорта - из России, Казахстана. Кто может сегодня поручиться за то, что не будет создан морской туристический транспорт? Почему бы туристам, иностранным гражданам при подходе к Баку с моря не любоваться его видом? Хотя архитектура нового сооружения очень даже неплохая", - отметил Касимзаде.
В то же время заслуженный архитектор Азербайджана положительно расценил строительство на Приморском бульваре Центра мугама. "Прекрасный проект. Это то, что отображает нашу культуру и в свете экономического роста, и привлекательность нашей столицы с точки зрения туризма, Центр мугама станет местом пропаганды национальной культуры и других видов азербайджанского искусства", - заключил архитектор.
Туннели и транспортные развязки
В том, что архитектурный облик Приморского бульвара и его концепция должны меняться, убежден и заслуженный деятель искусств, вице-президент Международной академии стран Востока, председатель ревизионной комиссии Союза архитекторов Азербайджана, профессор, заведующий кафедрой дизайна Азербайджанского государственного университета архитектуры и строительства Рафаил Гасанов.
По его словам, принятие президентом Азербайджана указа о создании Управления Приморского бульвара при Кабинете министров Азербайджана должно положительно сказаться на сохранении и восстановлении природного комплекса бульвара.
"Думаю, что реконструкцию Приморского бульвара в соответствии с требованиями современной архитектуры следует прежде всего начать с решений в области транспортных развязок, относящихся именно к проспекту Нефтчиляр. Здесь нужно создавать подземные переезды, переходы и пешеходные пространства. Проспект Нефтчиляр должен работать на Приморский бульвар - необходимо проектировать транспортные пути туннельного происхождения", - считает Р.Гасанов.
По старому генплану бульвар должен был простираться вплоть до поселка Ахмедлы. Но этот проект так и не был претворен в жизнь. Территория Приморского бульвара, согласно старому генплану, должна была составлять 3,5 км. "Сегодня надо подчинить бульвар современному делению и понять, хотим ли мы его видеть местом детского отдыха, совмещенного со взрослым. Или это место станет полностью территорией прогулочного пространства", - говорит он.
В то же время Р.Гасанов сообщил, что СА Азербайджана не станет по этому поводу выступать с какими-либо предложениями. "Думаю, что на основе этого указа будет создана некая авторская группа, которая и займется проектированием нового облика Приморского бульвара", - подчеркнул архитектор.
Однако Р.Гасанов не стал приветствовать начавшуюся реконструкцию фонтана, который был создан известным азербайджанским архитектором Микаилом Усейновым, что находится на территории бульвара на одной параллели с площадью Азадлыг.
"Безусловно, на территории Приморского бульвара должно быть как можно больше фонтанов. Но фонтан, автором которого был видный азербайджанский архитектор Микаил Усейнов, надо было сохранить. Известно, что столичная администрация сегодня приступила к реконструкции этого фонтана. Это будет очередной музыкальный фонтан. Но мне кажется, что к творению Микаила Усейнова мы должны были проявить больше уважения. Этот фонтан, безусловно, следовало модернизировать, но так, чтобы рука Усейнова и его почерк в нем сохранились", - сказал он.
Итак, обывателям остается только ждать результатов работы специалистов Кабмина, которым предписано в ближайшее время представить президенту Азербайджана проект положения об Управлении Приморского бульвара, уточнить и утвердить его границы, определить список всех расположенных здесь строений, бытовых и иных объектов. Хочется надеяться, что Бакинский бульвар возродится и отдыхать в нем будет комфортно всем: старикам и детям, молодежи и людям среднего возраста. Хочется, чтобы бульвар стал нашей гордостью и его красотой восхищались не только бакинцы, но и иностранные гости. Ну а экологи, конечно, должны позаботиться о том, чтобы очистить Бакинскую бухту.