Bakının əsas görməli yerinin yenidən qurulmasına və onun inkişaf konsepsiyasının köklü şəkildə yenidən dərk olunmasına ehtiyac var
Bakının əsas görməli yeri olan Dənizkənarı bulvarın indi o qədər də yaxşı vəziyyətdə olmadığını prezident İlham Əliyevin yanvar ayında verdiyi "Azərbaycan Nazirlər Kabineti nəzdində Dənizkənarı bulvar İdarəsinin yaradılması haqqında" fərman da təsdiq etdi. Sənəddə xüsusi olaraq vurğulanır ki, ölkənin intensiv sosial-iqtisadi inkişafı şəraitində Azərbaycan paytaxtının siması da dəyişir. Odur ki belə bir şəraitdə şəhərsalma, istirahət və turizm infrastrukturu, böyüməkdə olan Bakının ekoloji təhlükəsizliyi baxımından xüsusi önəmə malik bu təbii kompleksin qorunub-saxlanması və bərpası xüsusilə vacibdir. Beləliklə, müasir memarlıq tələblərinə uyğun yenidənqurma Dənizkənarı bulvarın idarə olunması sisteminin təkmilləşdirilməsini və mərkəzləşdirilməsini diqtə edir.
İstirahət yeri?
Hazırda Dənizkənarı bulvarın nəyi çatmır? Bu sualı cavablandırmaq həm çətin, həm də asandır. Mütəxəssislər onu praqmatik şəkildə müzakirə və təhlil edəcəklər. Əslində, bunu elə peşəkarlar etməlidirlər - ritorik haşiyələr və sentimental mülahizələrsiz. Fərman yanvar ayında verilib və mütəxəssislərin hansı qənaətə gələcəkləri bəlli deyil: bulvar genişləndiriləcəkmi və ya onun yeni sərhədləri necə olacaq? Tanrı bizə buxtanı - şəhərimizi bir çox başqa şəhərlərdən fərqləndirən təkrarsız gözəlliyi bəxş edib. Bəs biz bu töhfədən necə yararlanmışıq?  Bulvar salmışıq və ağaclar əkmişik. Gözümüzün önündə köhnə bulvarın görüntüləri canlanır - sakitlik, təmizlik və dinclik. Ləpələrin səsi, qağayıların qışqırması. Ailələr, uşaqlar, sevgililər.
Çoxları təəccüblənəcək: məgər bu gün bunlar yoxdur? Var, lakin ətrafda ümumi konsepsiya yoxdur. İndiki bulvar qarmaqarışıqdır - musiqili fəvvarələr və xüsusi qulluq olunmuş hissələr ümumi dağınıqlığın arasında qalıb. Bizcə, ən əsas olanı yoxdur - sovet dövrü Dənizkənarı bulvarını indikindən fərqləndirən memarlıq ziyalılığı. İndi bulvarda gəzinti xoşagəlməz təəssürat yaradır - səs-küy, ucadan səslənən və nisbətən kiçik bir sahədə bir-birinə qarışan tamamilə müxtəlif musiqi. Bura oyun aparatlarının və sizi aramsız olaraq çəkinizi öyrənməyə çağıran zəhlətökən danışan tərəzilərin mexaniki səsini, xaotik səpələnmiş attraksionlar və yelləncəkləri də əlavə edin... Şübhəsiz, səs-küydən xilas olmaq istəyən insanlar istirahət üçün Bakı bulvarına üz tutmayacaqlar. Ərazisi belə böyük olan bulvar müasir memarlıq tələblərindən daha çox, bütün yaş həddində olan əhalinin tələblərinə cavab verməlidir. Bu məsələdə parkın ekoloji və psixoloji atmosferi də önəmli rol oynamalıdır.
"R+" müxbirilə söhbətində Azərbaycan Memarlar İttifaqının (Mİ) vitse-prezidenti, respublikanın əməkdar memarı, Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının vitse-prezidenti Elbəy Qasımzadə deyib: "Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin "Azərbaycan Nazirlər Kabineti nəzdində Dənizkənarı bulvar İdarəsinin yaradılması haqqında" fərmanı, müəyyən dərəcədə, prezident Heydər Əliyevin bulvara Milli Park statusu verilməsi barədə fərmanının davamıdır. Bu çox lazımlı və ardıcıl qərardır". Onun sözlərinə görə, Dənizkənarı bulvara Milli Park statusu veriləndə Bakı şəhərinin icra hakimiyyətinə Dəniz Vağzalı və Əl Oyunları Sarayından başlayaraq, onun sərhədlərini müəyyənləşdirmək tapşırılmışdı. Əməkdar memar deyir: "Bu, təxminən, 2000-ci ildə olub. Elə o vaxt Bakı Dövlət Şəhərlərin Layihələşdirilməsi İnstitutu Dənizkənarı bulvarın Baş Planını tərtib etdi. Bu gün isə prezidentin fərmanından çıxış edərək, yeni Baş Planı tərtib edib, bulvarın Soltan burnuna (Zığ) qədər müasir hüdudları müəyyənləşdirilməlidir".
E.Qasımzadə Milli Parkın ərazisində məhz hansı layihə işlərinin aparılacağını deməyə çətinlik çəksə də, onların zəruriliyi təkzibolunmaz faktdır. Dənizkənarı bulvar Bakının dəniz fasadı olduğundan, onun siması və məzmunu təkcə estetika deyil, həm də mədəni-kütləvi istirahət yeri kimi, rahatlıq tələblərinə də cavab verməlidir.
Yenidən baxılmalı...
"Etiraf etmək lazımdır ki, indi bulvar o qədər də qulluq olunmuş vəziyyətdə deyil. Fikrimcə, Dənizkənarı bulvarın baş planına, bütövlükdə, yenidən baxılmalıdır. Xatirimdədir, bu plan Bakı Dövlət Şəhərlərsalma İnstitutu tərəfindən şəhər İcra Hakimiyyətinin iştirakı ilə tərtib olunarkən biz istirahətin çeşidli növlərini nəzərə almışdıq - uşaqlar və gənclər üçün attraksionlar, yaşlı insanlar üçün daim sakitliyin hökm sürməli olduğu şəhərcik. Bulvar əcnəbi qonaqlar üçün də cazibədar olmalı idi. Dənizkənarı bulvar təkcə yaşıllıqlara bürünmüş rekreasion zolaq, əyləncə yeri olmamalıdır. Milli park müasir mədəni-kütləvi istirahət yerinin bütün tələblərinə cavab verməlidir", - deyə Qasımzadə vurğuladı.
Bu zaman memar hazırda Milli Parkın ərazisində aparılan "Ticarət mərkəzi" tikintisinin arzuolunmazlığını  da qeyd etdi. Onun fikrincə, həmin tikili burada yersiz görünəcək. Memar qeyd etdi ki, adətən, mədəni-kütləvi istirahət yerlərində fəaliyyət növü ticarətlə bağlı obyektlər inşa edilmir: "Məsələ ondadır ki, ticarət mərkəzlərinin malların gətirilib-aparılmasını nəzərdə tutan özünəməxsus iş rejimi var. Onlar üçün müvafiq yollar, infrastruktur zəruridir ki, insanların istirahət yerlərində bunların yaradılması məqsədəuyğun deyil".
Üstəlik, memarın fikrincə, hazırda bulvarın ərazisində ucaldılan tikili həddən artıq iridir və Bakının dənizdən görüntüsünün qarşısını kəsəcək: "Kimsə deyə bilər ki, axı şəhərin dənizdən bu görüntüsü kimə lazımdır. Amma bizdə katerlərdə dəniz gəzintiləri var. Eyni zamanda, Bakının Qafqazın iqtisadi inkişaf mərkəzinə çevrildiyini də nəzərə almamaq olmaz. Deməli, müvafiq olaraq, Rusiyadan, Qazaxıstandan dəniz nəqliyyatı üçün yeni yollar da yaradılacaq və genişləndiriləcək. İndi kim zamin dura bilər ki, dəniz turist nəqliyyatı yaradılmayacaq? Niyə də Bakıya yaxınlaşarkən turistlər, əcnəbi vətəndaşlar şəhərin görüntüsünü seyr etməsinlər? Yeni tikilinin arxitekturasına gəldikdə, o elə də pis deyil".
Eyni zamanda, Azərbaycanın əməkdar memarı Dənizkənarı bulvarda Muğam Mərkəzinin inşasını müsbət qiymətləndirdi: "Gözəl layihədir. O, mədəniyyətimizi və iqtisadi yüksəliş baxımından, paytaxtımızın turizm nöqteyi-nəzərindən, cazibədarlığını əks etdirir. Muğam Mərkəzi milli mədəniyyətin və Azərbaycan incəsənətinin digər növlərinin təbliği yeri olacaq".
Tunellər və yol ötürücüləri
Dənizkənarı bulvarın memarlıq simasının və onun konsepsiyasının dəyişməsinin zəruriliyinə əməkdar incəsənət xadimi, Şərq Ölkələri Beynəlxalq Memarlıq Akademiyasının təftiş komissiyasının sədri, professor, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetinin dizayn kafedrasının müdiri Rəfael Həsənov da əmindir.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycan prezidentinin belə bir fərman verməsi bulvarın təbii kompleksinin qorunub-saxlanması və bərpasına müsbət təsir göstə-rəcək.
R.Həsənov deyir: "Fikrimcə, Dənizkənarı bulvarın müasir memarlıq tələbləri baxımından yenidən qurulmasına, hər şeydən əvvəl, məhz Neftçilər prospektinə aid olan nəqliyyat xətləri sahəsində qərarların qəbulundan başlamaq lazımdır. Burada yeraltı yol və keçidlər, piyadalar üçün məkanlar yaratmaq lazımdır. Neftçilər prospekti Dənizkənarı bulvar üçün işləməlidir - tunel tipli nəqliyyat yolları layihələşdirmək  çox vacibdir".
Köhnə Baş Plana əsasən, bulvar Əhmədli qəsəbəsinədək uzanmalı idi. Lakin bu layihə həyata keçirilməmiş qaldı. Elə həmin plana əsasən, Dənizkənarı bulvarın ərazisi 3,5 km təşkil etməli idi. R.Həsənovun fikrincə, "Bu gün bulvarı müasir bölgüyə uyğunlaşdırmalı və onu uşaqlarla böyüklərin istirahət məkanı kimi görmək istəyib-istəmədiyimizi aydınlaşdırmalıyıq. Bəlkə bura tamamilə gəzinti məkanına çevrilməlidir?".
Eyni zamanda, R.Həsənov məlumat verib ki,  Azərbaycan Mİ bununla əlaqədar hər hansı bir təkliflə çıxış etməyəcək. Memar qeyd edib ki, "Fikrimcə, bu fərmana əsasən müəyyən müəlliflər qrupu yaradılacaq  və həmin qrup Dənizkənarı bulvarın yeni layihəsinin tərtibi ilə məşğul olacaq".
Bununla belə, R.Həsənov bulvar ərazisində, Azadlıq meydanı ilə eyni paraleldə yerləşən, tanınmış Azərbaycan memarı Mikayıl Hüseynovun yaratdığı fontanın yenidən qurulmasını müsbət qiymətləndirməyib.
"Şübhəsiz, Dənizkənarı  bulvarın ərazisində mümkün qədər çox fəvvarə olmalıdır. Amma  görkəmli Azərbaycan memarı Mikayıl Hüseynovun yaratdığı fontanı qoruyub-saxlamaq lazım idi. Məlumdur ki, paytaxt rəhbərliyi hazırda bu fontanın yenidən qurulması işlərinə başlayıb. Bu, növbəti musiqili fontan olacaq. Amma mənə elə gəlir ki, Mikayıl Hüseynovun yaradıcılığına daha hörmətlə yanaşmalıyıq. Əlbəttə, bu fontanı müasirləşdirmək lazımdır, amma  Hüseynovun əli və dəst-xəttini saxlamaq şərti ilə".
Beləliklə, Dənizkənarı bulvarda istirahəti xoşlayanlara ancaq Nazirlər Kabineti mütəxəssislərinin işinin nəticəsini gözləmək qalır. Onlara qısa müddətdə Dənizkənarı Bulvar İdarəsi haqqında Əsasnaməni Azərbaycan prezidentinə təqdim etmək, bulvarın sərhədlərini dəqiqləşdirib təsdiq etmək, burada yerləşən bütün tikililərin, məişət və digər obyektlərin siyahısını müəyyənləşdirmək tapşırılıb. Ümidvarıq ki, Bakı bulvarı yenidən canlanacaq və orada dincəlmək hamıya - qocalara və uşaqlara, gənclərə və ortayaşlılara zövq verəcək. Arzu edirik, bulvar bizim qürur yerimiz olsun və onun gözəlliyi təkcə bakılıları deyil, xarici qonaqlarımızı da heyran etsin. Ekoloqlar isə, əlbəttə,  Bakı buxtasını təmizləməyin qeydinə qalmalıdırlar.

A BOULEVARD FOR EVERYONE
The fact that the seafront Boule-vard - the main vista in Baku - is not in best condition is proven by the January decree, "On setting up a seafront boulevard department at the Cabinet of Ministers of Azerbaijan" issued by President Ilham Aliyev. The document points out that at a time of active socio-economic development in the country, the appearance of the Azerbaijani capital is changing, which is why it is very important to preserve and restore this natural complex which is of special importance in terms of town planning, tourist infrastructure and the environmental security of a developing Baku. Thus, reconstruction in line with the demands of modern architecture makes it necessary to improve and centralize the system of managing the seafront Boulevard.
A place to relax?
What does the seafront Boulevard lack today? It is both easy and difficult to answer this question. Specialists will discuss and analyze this issue pragmatically, as professionals do - without rhetorical deviation or sentimental discussion. The decree was issued in January, and it is not known yet what conclusions the architects and designers will draw - will the Boulevard be expanded and what will be its new look? God has given us a bay - something that makes our city different from many others. What have we done with this gift of fate? We laid out a Boulevard and planted trees. We remember the pictures of the old boulevard - calm, clean and peaceful - the sound of the breaking waves and seagulls, and families, children and loving couples.
Many will ask - don't we have all of this today? We do, but there is no central concept. At present the Boulevard is a jumble - islands of musical fountains and isolated clean areas among general chaos. There is no common theme to unify the park. Nor is there the main requirement - an architectural intellect to differentiate the seafront boulevard from that of the Soviet period. A stroll along the Boulevard leaves an unpleasant impression - noise and music which may be too loud and diverse within a relatively small area. You can also add the mechanical sounds of gaming machines, talking scales that desperately and insistently urge you to check your weight, as well as carousels and other amusements, all over the place…
Of course, people seeking respite from their daily problems will not spend their leisure time on the Baku Boulevard today. Such a large Boulevard should meet not so much the requirements of modern architecture as the requirements of people of all ages. Of course, the ecological and psychological impacts of the park should be important considerations.
"The adoption by Azerbaijani President Ilham Aliyev of the decree 'On setting up the seafront boulevard department at the Cabinet of Ministers of Azerbaijan" is, in some way, a continuation of the decree issued by former president Heydar Aliyev which granted the Boulevard the status of national park. This is a necessary and consistent decision," the vice president of the Union of Architects (UA) of Azerbaijan, prominent architect, vice-president of the International Academy of Architecture of Eastern Countries and Baku's chief architect, Elbay Qasimzada, said in an interview with R+.
He said that when the seafront Boulevard was granted the status of national park, the Baku city hall was instructed to designate its borders, from the marine passenger terminal to the palace of indoor games. "This happened in 2000. At the same time, the Baku State Institute for Town Planning compiled a general plan of the seafront Boulevard. Proceeding from the presidential decree, a new general plan will be compiled and the new borders of the Boulevard will be drawn up as far as the Cape of Soltan (Zig). Buildings will be relocated to the Cape of Soltan," the prominent architect said.
Qasimzada had difficulty saying what sort of design work will be carried out on the territory of the national park, but it is undeniably necessary, because the seafront Boulevard is the sea facade of Baku, the image and content of which should meet not just the requirements of aesthetics, but should also provide comfort, as a place of mass cultural recreation.
Reconsider…
"We have to acknowledge that the Boulevard is not tidy enough today. I think that the general plan of the seafront Boulevard should be reconsidered as a whole. I remember that when this plan was compiled by the Baku State Institute for Town Planning, together with Baku City Hall, we took account of various types of recreation - amusements for children, young people, a small place for old people - a place that should always be quiet. The Boulevard should be attractive to foreign guests as well. The seafront Boulevard should not just be a green recreational area and not just a place for entertainment. The national park should meet all the requirements of a modern site of mass cultural recreation," Qasimzada stressed.
At the same time, the architect noted that it is a shopping centre on the seafront Boulevard is not desirable. One is being built at the moment. In his opinion, this building will look somewhat out of place here. The architect observed that buildings related to trade are not usually built in areas of mass cultural recreation. "The thing is that shopping centres have a specific working mode: the delivery of goods, and the relevant roads and infrastructure are required. These are not suitable for an area where people relax," he said.
What is more, in the architect's view, the building currently under construction on the territory of the Boulevard is too big and will block the view of Baku from the sea. "Some may say who needs this view from the sea? But we have sea trips on boats. At the same time, we should not forget that Baku is becoming a centre of economic development in the Caucasus and new routes for sea transport - from Russia and Kazakhstan - will expand. Who can say that no maritime tourist transport will be established? Why shouldn't tourists and foreign citizens see the city when they approach Baku from the sea? The architecture of the new building is not so bad, however", Qasimzada pointed out.
At the same time, the prominent architect of Azerbaijan welcomed the construction of a mugam centre on the seafront Boulevard. "It is a wonderful project. It reflects our culture in the light of economic growth and the attractiveness of our capital in terms of tourism. The mugam centre will become a place where our national culture and other branches of Azerbaijani arts will be promoted," the architect concluded.
Tunnels and junctions
The prominent cultural figure, vice-president of the International Academy of Architecture of Eastern Countries, chairman of the auditing committee of the Union of Architects of Azerbaijan, professor and head of the design department of Azerbaijani State University of Architecture and Construction, Rafayil Hasanov, is also convinced that the architectural appearance of the seafront Boulevard and its concept should be changed.
He said that the adoption by the Azerbaijani president of the decree on setting up a seafront Boulevard department at the Cabinet of Ministers of Azerbaijan should have a positive effect on the preservation and restoration of the natural Boulevard complex.
"I think that the reconstruction of the seafront Boulevard in compliance with the requirements of modern architecture should begin first of all from decisions on the junctions in Neftcilar Avenue. It is necessary to create underpasses, passages, and pedestrian zones here. Neftcilar Avenue should work for the seafront Boulevard - it is necessary to design transport tunnels," thinks Hasanov.
According to the former general plan, the Boulevard should stretch to the settlement of Ahmadli. But this project was never implemented. The territory of the seafront Boulevard should have extended to 3.5 km, according to that plan. "Today we have to divide the Boulevard in a new, modern way and decide whether we want to see it as a place for children's recreation combined with adults' recreation, or whether it will be wholly a promenade," he said.
Hasanov said that the Union of Architects of Azerbaijan will not make any proposals in this regard. "I think that a certain group of experts will be set up on the basis of this decree and they will design the new appearance of the seafront Boulevard," the architect said.
However, Hasanov does not welcome the reconstruction of the fountain which was created by the well-known Azerbaijani architect, Mikayil Huseynov, on the territory of the Boulevard in front of Freedom Square. "Of course, there should be as many fountains as possible on the territory of the seafront Boulevard. But the fountain created by the prominent Azerbaijani architect Mikayil Huseynov should have been preserved. It is well-known that the Baku administration has now begun reconstruction of this fountain. This will be another musical fountain. But it seems to me that we should have been more respectful of Mikayil Huseynov's masterpiece. Of course, this fountain should be modernized so that it could retain Huseynov's hand and style," he said.
So people-in-the-street can only wait for the results of the work of the Cabinet of Ministers' specialists, who will soon present the Azerbaijani president with a draft statute on the management of the seafront Boulevard, clarify and endorse its borders and identify a list of all buildings located there. We would like to think that the Baku Boulevard will revive, and everyone - old people, children, youth and middle-aged people - will feel comfortable there. We want the Boulevard to become our pride and not just for Baku residents, but also foreign visitors to admire its beauty. And of course, environmentalists should ensure that the Baku Bay is cleared.